בחירות בוועד האולימפי: תיאטרון בובות

הסיבה שאין לי דעה מי עדיף לספורט הישראלי בראש הוועד האולימפי, זאב בילסקי או יגאל כרמי, היא שפשוט לא ברור מה הם מייצגים. כלומר, הביוגרפיות מוכרות ומכובדות. בילסקי כדורסלן לשעבר, ח"כ לשעבר ויו"ר הסוכנות היהודית וראש עיריית רעננה לשעבר. כרמי מנכ"ל סוללות תדיראן ויו"ר מכבי העולמי. בחודש האחרון בילסקי, נציג הפועל, דיבר בעיקר בכלליות על שייצג את הספורט ולא עסקנים וכרמי, נציג מכבי בעיקר היה בטוח שיקבל את מרבית הקולות. אבל מה החזון שלהם לגבי הספורט האולימפי בישראל ואיך ההכשרה, ההשכלה והניסיון הקודם נותנים להם את הכלים ליישם אותו?

האם הם מאמינים שצריך להקשיח את הקריטריון לאולימפיאדה כדי שתהיה נבחרת אולימפית קטנה ואיכותית יותר או להקל על הקריטריון הישראלי כדי שיותר ספורטאים מיותר ענפים יתחרו בריו? האם צריך להמשיך בשיטת 20-80 ש-20 אחוזים מהענפים מקבלים 80 אחוזים מהתקציב ולהפך או לעבור למודל שיווני יותר? האם צריכים להיות שינויים ביחידה לספורט הישגי? מה דעתם על המועצה הלאומית לספורט? מה צריך לעשות בנוגע לאליס שלזינגר ואיגוד הג'ודו? איך לגייס כספים? ועוד אינספור שאלות שהם לא התייחסו אליהם. רוצה לומר, איני יודע אם הם אנשי חזון או משרתם של המרכזים. ולא משנה אם זה הפועל או מכבי.

וזאת בדיוק הבעיה, שלא משנה אם זה כרמי או בילסקי, מי ששולטים בוועד האולימפי הם המרכזים ואיגודי הספורט הגדולים שהנגיעה שלהם למשחקים האולימפיים כמעט ואינה רלוונטית כיום. מבין 30 החברים בוועד האולימפי יש 4 נציגים למכבי ו-4 נציגים להפועל. לזה תוסיפו 4 נציגים להתאחדות לכדורגל שלא שלחה נבחרת למשחקים האולימפיים מאז מונטריאול 76' (2 מכבי, 2 הפועל) ו-3 לאיגוד הכדורסל שתרומתו האולימפית מסתכמת בנבחרת ששיחקה במוקדמות הלסינקי 52'. זאת כשרק 8 איגודים מקבלים נציג 1 כל אחד, יש נציג לאליצור, אס"א, בית"ר, ספורט החורף, ארגון הספורט הלא אולימפי, לספורטאים ואלכס גלעדי אחד.

במצב שנוצר לרוב איגודי הספורט האולימפיים בכלל אין ייצוג בוועד האולימפי הישראלי. אבל בגלל שלמרכזי מכבי והפועל ושתי התאחדויות הספורט הגדולות שכבר כמה עשורים לא שולחות נציגים למשחקים האולימפיים יש ביחד 15 נציגים ואף אחד מהם לא יצביע בעד הוצאתו מהוועד, אין סיכוי שיהיה רוב לשנות את השיטה. לכן מראש נידונו לעסקנות ברמה הכי נמוכה שקיימת.

שינוי שיטה למשל יכול לכלול איסור על ישיבה ביותר מאיגוד/ קבוצה או מרכז אחד כדי למנוע קומבינות וניגוד אינטרסים או ביטול ריבוי הנציגים של מכבי, הפועל, ההתאחדות לכדורגל והכדורסל, השארתם עם נציג בודד ונתינת הנציגים לאיגודי הספורט האולימפיים שאינם מיוצגים בהנהלת הוועד האולימפי. אבל כאמור, זה לא יקרה.

על פי כתבה מצוינת של עדי הרשליקוביץ וטליה סלנט מערוץ הספורט נחשף המסמך של אס"א, שעבור תמיכה באחד המועמדים דרשו מהמרכזים בין היתר את הבטחת עתידם במוקדי כוח בהתאחדות לכדורגל ואיגוד הכדורסל. זו דוגמא מצוינת לעסקנות בספורט, היות ואס"א, ארגון ספורט אקדמי, אמור לקדם את הספורט באוניברסיטאות, כלומר להפוך את האקדמיה לקרקע פוריה לגידול ספורטאים. בעוד בישראל הספורט הקבוצתי לא תלוי במערכת האקדמית (ויו"ר איגוד הכדורסל אבנר קופל אף עומד על הרגליים האחוריות כדי שלא לשלוח נבחרת ישראלית למשחקי האוניברסיאדה בקיץ בקאזאן) ודווקא בספורט אולימפי יש לאס"א הרבה מה לתרום. אז למה מה שמעניין אותם ביותר זה ההתאחדות לכדורגל ואיגוד הכדורסל? רוצה לומר, כמו הקומבינה הזו, אין לי ספק שהיו ניסיונות לקומבינות רבות אחרות שאנחנו לא יודעים עליהן ושלאו דווקא משרתות את טובת הספורט אלא אינטרסים צרים ולא ענייניים.

הייתי אתמול בוועד האולימפי. הגעתי לסוף האסיפה הכללית ואחר כך חיכיתי בלובי עם יתר העיתונאים, צביקה ורשביאק, יהודה מעיין וחבריהם. למרות הניסיונות לפסול חברי הנהלה מלהצביע, בהתחלה חשבתי שמכבי ינצחו בצורה מכרעת, אבל כשורשביאק קיבל שיחת טלפון בהולה ודקות אח"כ אבי לוזון עזב בזעם כדי להגיע לטדי בזמן, היה ברור שההצבעה לא עוברת בשלום. בשלב מסוים ורשביאק הסביר שהפועל דרשו הכרעה ברוב של 68 אחוזים וזה היה הרגע שהבנתי שעשן לבן לא ייצא באותו ערב ועדיף להספיק לראות את גמר אליפות אפריקה ובית"ר-סכנין ולהתעדכן מרחוק מתי כן תוכרע הסאגה.

יכול להיות שכרמי ובילסקי מועמדים ראויים, אבל בינתיים המרכזים הם אלה שמנהלים את העניינים. וכאן קבור הכלב, את ההשפעה הפוליטית של מרכזי הספורט צריך לעקר. צריך לשנות את הרכב הוועדה, למנוע מחבר ועדה ללבוש מספר כובעים ולשבת במספר ועדות, קבוצות ואיגודים כדי להימנע מניגודי אינטרסים וקומבינות "סדר לי פה ואסדר לך שם" ובעיקר צריך שקיפות ומקבלי החלטות שישימו את טובת הספורט לנגד עיניהם ולא את טובת הכיסא. אבל כל עוד מי שמקדשים את הכיסא שולטים בוועד האולימפי, אפשר לצעוק, לכתוב ולצאת מהכלים, אבל שום דבר לא ישתנה. לא  אם תהיה פשרה בין הצדדים, לא אם ההכרעה תעבור לבית המשפט ולא בהצבעה חוזרת ב-10 במארס.

סיכום עונת פוטבול (וגם תוצאות הימורים)
הגזענות בישראל. ממש לא בשוליים

8 Comments

משה 11 בפברואר 2013

פרשיה עלובה, התנהלות עלובה וספורט אולימפי עלוב. בושה וחרפה בחסותו של הברון העלוב אלכס גלעדי, האיש שהשחיתות האולימפית היא נר לרגליו.

ג'וני 12 בפברואר 2013

עיתונות הספורט הקלוקלת הישראלית מומחית גדולה לגזענות, הסתה אלימות ,פרובוקציה שנאה ,רכילות וכל הזבל שבמסביב לכדורגל הישראלי אבל לא מבינה דבר וחצי דבר בספורט ולכן אני ממש לא מצפה מעיתונאים או יותר נכון מכתבי חצר להבין מה קורה בוועד האולימפי משום שבסופו של דבר אוהד אלמוני של בית"ר י"ם בכדורגל שמקלל יקבל יותר יחס מהתקשורת מאשר ספורטאי אולימפי שיזכה במדליה.
אז מה זה חשוב באמת מי מייצג את מי בוועד האולימפי? הרי בכל מקרה התקשורת העלובה תמשיך לנפח את הכדורגל הזניח והכושל שיש פה ולא תדע לפרגן ולמנף ספורטאים אולימפיים מצליחים. אחרי זה התקשורת מתבכיינת שאין הישגים בספורט אולימפי במקום להשקיע לטפח ולשווק את הספורטא האולימפי כדי שנראה יותר ספונסרים ודור חדש של ספורטאים צעירים מוכשרים

מזל שהכדורסל ענף הספורט הכי גדול ופופולרי במדינה אחרת גם את הענף הזה התקשורת הייתה מנסה לקפח ולהעלים כמו את שאר ענפי הספורט האולימפיים רק כדי שהכדורגל המשעמם והחובבני שלהם יקבל את כל מרוב תשומת הלב למרות שהכדורגל בארץ לא תופס ולא משנה כמה פרסום בחינם יקבל.

יואב דובינסקי 12 בפברואר 2013

ג'וני, התגובה שלך מאוד במקום. למרות שגם אני בז לרוב תקשורת הספורט בארץ, בגלל חלק מהסיבות שציינת וסיבות נוספות, הייתי מציע לא להכליל. יש לא מעט עיתונאי ספורט איכותיים מאוד שמסקרים כדורגל. אבל אני מסכים עם ההערה הכללית שתקשורת הספורט ברובה בורה ושטחית וחוטאת למטרתה.
ראיתי הערב את הדיון עם כרמי ובילסקי ביציע העיתונות ונחרדתי לשמוע את הבורות של חלק מצוות התכנית. בילסקי וכרמי פרטו קצת יותר את ה"אני מאמין" שלהם, אבל נשארו ברובד מאוד כללי ומלבד כמה ניסיונות בודדים של צביקה שרף הם לא באמת אותגרו לפרט או להיכנס לפרטים.

ג'וני 12 בפברואר 2013

יואב

העם אמר את דברו בבחירות המקומיות ובחר ביש עתיד כדי לעזור למעמד הביניים שוויון בנטל ועוד
כמו שיאיר לפיד קיבל 19 מנדטים כי העם ממש רוצה שינוי במצב החברתי כלכלי ומעמד הביניים אז העם ממש רוצה שתקשורת הספורט תעבור מהפכה אחרת לא יהיה עתיד בספורט שלנו.
אין בארץ תרבות של עיתונות ספורט אלא תרבות של עיתונות מושחתת ואינטרסנטית שמתבססת לא על ידי עיתונאי ספורט כמו שצריכה להיות אלא על ידי כתבי ופרשני כדורגל שמתנהגים בצורה ברברית כמו אחרון אוהדי הכדורגל וחושבים שכל עיתונות הספורט שייכת להם עד כדי כך שלא מראה לחובבי הספורט במדינה מה קורה בשאר הענפים.

הדוגמא הטובה ביותר היא מאיר אינשטיין לטעמי עיתונאי הספורט מס' 1 במדינה כזה שיכול לשדר כמעט כל ענף ספורט . שהוא משדר את האולימפיאדה ארוע הספורט הגדול והפופולרי בעולם הוא משדר בצורה ממלכתית מקצועית ואינטלגנטית אבל מצד שני שהוא מדבר ומשדר כדורגל הישראלי הוא נהפך לאדם אחר לגמרי פרובוקטור שמלכלך צועק מאיים ומתלהם כל עוד אוהד כדורגל מצוי. בנוסף יש המון כתבים ופרשנים גזענים ורכלנים שמסיתים לאלימות כולל כאלה שעובדים גם בערוץ הספורט(תשאל את יואב כץ).
קח למשל את הארוע האחרון שהתקשורת התעסקה בשבועיים האחרונים שזה בית"ר י"ם ו2 החשקנים הצ'צ'נים.
אם התקשורת לא הייתה מסיתה תמעודדת אלימות ,מנפחת בכותרות גדולות ומגדירה את 2 שחקני הכדורגל בתור " שחקנים מוסלמים " סביר להניח שאף אחד במדינה לא היה יודע בכלל שבית"ר י"ם החתימה 2 שחקנים מוסלמים כי זה באמת לא מעניין אף אחד. הרי זה לא שבית"ר ירושלים זה איזה מועדון גדול מצליח ומפורסם ברחבי העולם. אפילו בארץ רוב שחקני בית"ר י"ם אלמונים לציבור.
2 שחקנים הצצ'נים קיבלו בכמה הימים שם בארץ חזכו לחשיפה שהם לעולם לא קיבלו ולא יקבלו בשום מדינה בעולם כולל לא בארץ מולדתם. התקשורת הישראלית מוכיחה שהיא פרובנציאלית עם תעודות שתעשה הכל ללא שום תנאים כדי שהכדורגל תמיד ישאר בכותרות גם ללא שום קשר לספורט.
התקשורת חיממה את אוהדי בית"ר י"ם כדי להדליק אותם שתהיה להם סיבה לייצר כותרות גדולות סביב כדורגל .
תקשורת הכדורגל בארץ יודעות שאין כדורגל בארץ ולכן אין לה מה לכתוב על הענף מבחינה מקצועית וכתוצאה מכך כדי להחזיק בכח את הענף בכותרות ולהעסיק את עצמה אז היא מתעסקת רק ברכילות ספינים גזענות והסתה סביב הענף וכ'ו.

אם מישהו רוצה לראות ולהרגיש מה זה באמת אלימות וגזענות שיסע למגרשי הכדורגל באיטליה מצריים סרביה טורקיה יוון ועוד מדינות שאצלנו זה משחק ילדים לעומת מה שקורה שם.

אני מאוד מקווה שהכניסה של רזבוזוב ושלח לחיים הפוליטיים יגרמו לשינוי ענק בתקשורת הספורט האינטרסנטית המושחתת והחובבנית שיש פה שפשוט הורסים לנו את הספורט בגלל האג'נדה שלהם שזה לתת במה רק לכדורגל שלא קיים פה בכלל ולכן אנחנו נשארים קירחים מכאן ולכאן כי יש פה באמת הרבה דברים טובים בספורט שלא מקבלים את הבמה שלהם מפני שרוב התקציב והפרסום הולך לכדורגל שלא מגיע לו בכלל.

מזל באמת שיש פה פעילות גדולה ויפה בכדורסל ליגה , נבחרת באליפות אירופה ,יורוליג יורוקאפ כולל כדורסל נשים.

אזי 12 בפברואר 2013

אני לא אתימר להבין משהו באיך עובד האיגוד האולימפי, או במי עדיף על מי.
אבל אתמול יצא לי לשמוע את תוכנית הספורט ב103FM, כשהעלו לשידור את ורשיביאק וכרמי.

כמות הבחילה שעלתה לי כששמעתי את קופמן צורח עליהם "אתם מגעילים אותי, אתם דוחים אותי, אתם עסקנים סוג ז'" ולא נתן להם להוציא מילה היתה נוראית.

אבל אחרי 5 דקות של צרחות כאלה, ניסיתי להבין מה דפוק באנשים האלה, בורשביאק וכרמי, שהם ממשיכים להשאר על הקו ולשמוע את הגועל נפש שמושלך בהם ללא נימוקים וללא אפשרות להגיב.
כמה תאב פרסום אפשר להיות? הרי אדם סביר מזמן היה מנתק להם בפנים. אני אישית גם הייתי מוסיף קללה עסיסית בשידור חי.

אני לא מבין איך העסק הזה מתנהל. אני גם לא יודע מי צודק ומי לא.
אני רק יודע שיש יותר מדי אנשים ביותר מדי תפקידים בכירים בספורט ובתקשורת הספורט, שהגינות ומקצוענות הן מילים שהם לא יודעים לאיית בכלל.

יואב דובינסקי 12 בפברואר 2013

אני חושב שיש מעט מאוד עיתונאי ספורט בארץ שמכסים את הספורט האולימפי הישראלי בצורה סדירה ורצינית וזה יוצר שיח מאוד רדוד על תפקיד הוועד האולימפי. זה יוצר מצב שגם כשראשי הוועד האולימפי נקראים להסביר את עצמם, ברוב השיח שומעים את העיתונאים או הפאנלסטים מתלהמים ומדברים בקלישאות ולא שיחה קוהרנטית ורציונלית.

במובן של ספורט אולימפי, אני מציע לך לעקוב אחרי ניר שועלי ממעריב. הוא לא היחיד, אבל הוא הכתב האולימפי המוביל בארץ שלא צועק בשביל לצעוק או זורק ססמאות חלולות אלא מלבד הסיקור השוטף גם מביא ביקורת עניינית ומנסה להראות איך באמת אפשר לשפר.

ג'וני 12 בפברואר 2013

יואב,
כמו שיאיר לפיד הגיע משום מקום עד לכנסת כי אנשים האמינו בו אז גם אתה בתור איש תקשורת יכול לקחת יוזמה וביחד עם אנשים שאתה מאמין בהם ותנסו לשווק ולמנף בכלל את הספורט הישראלי ללא קשר לאולימפי.
כלומר בשביל להרים את הספורט צריך בעצם להעלים את הכדורגל לאיפה שהענף הזה מתאים כלומר לקטגוריה של "ענפים נוספים" ולא לכותרות הראשיות כי כל עוד הכדורגל הישראליה הזניח יככב בכותרות הראשיות ללא שום קשר לעניין המקצועי זה רק עושה נזק לספורט הישראלי כולו.
הספורט הישראלי הסתדר יפה מאוד גם בלי הכדורגל שיש פה.

משה 12 בפברואר 2013

זה אכן היה דיון דוחה אבל אילו היו ורשביאק וונטי, יו"ר איגוד הג'ודו ולא כרמי.

Comments closed