הבחירה הבטוחה בטוקיו

הבחירה בטוקיו לאירוח אולימפיאדת 2020 היתה הבחירה הבטוחה ביותר עבור הוועד האולימפי הבינלאומי

tokyo2020

הוועד האולימפי הבינלאומי הלך על בטוח. לאורך כל השנה האחרונה טוקיו נחשבה לבחירה הכי סולידית והכי בטוחה כמארחת המשחקים האולימפיים ב-2020. ספרד נקלעה למשבר כלכלי, טורקיה בלתי יציבה וכשהחלו ההפגנות בכיכר טקסים ועכשיו גם המשבר עם סוריה, טוקיו הצליחה למתג את עצמה כמי שמסוגלת להתמודד עם משברים כמו רעידת האדמה, דליפת הכור בפוקושימה והטורנדו שפקד את יפן בסוף השבוע האחרון בצורה הרבה יותר מבטיחה מאשר מדריד ואיסטנבול.

במהלך כל סוף השבוע האחרון עקבתי בדריכות אחר סוכנויות ההימורים וגם שם טוקיו הובילה בבטחה. בשלב מסוים מדריד הצליחה לצמצם את הפער בכמה סוכנויות, בעיקר אחרי שהועלו ספקולציות כי יש לבירה הספרדית לפחות 40 תומכים מבין חברי הוועד האולימפי. ספקולציה שהתבררה כלא נכונה לאחר שמדריד היתה זו שנפלה ראשונה בהצבעות.

בהצבעה הראשונה טוקיו סיימה ראשונה עם 42 קולות (צריך רוב מוחלט כדי לזכות באירוח המשחקים) ומדריד ואיסטנבול קיבלו 26 קולות כל אחת. בשובר שוויון ביניהן איסטנבול ניצחה 45-49 ועלתה לשלב הגמר, שם הפסידה לטוקיו בצורה מכרעת 36-60.

במסיבת העיתונאים של נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי ז'ק רוג שפתחה את הכנס שנערך בימים אלה בבואנוס איירס, הוא הביע אכזבה מסוימת מקצב ההתקדמות של ההכנות למשחקי ריו 2016. טוקיו ידעה לנצל את זה כדי לפנות בדיוק למקומות הבטוחים שהוועד האולימפי רוצה לשמוע. שימוש במתקנים קיימים ממשחקי טוקיו 1964 תוך בניית מספר מתקנים חדשים, התמודדות אחראית עם דליפת הכור בפוקושימה, תכנית כלכלית שמבטיחה פניה לקהל היעד האסייתי ושתבטיח אחוזי רייטינג גבוהים ובעיקר שיקום העיר אחרי אסון הצונאמי.

אולימפיאדת טוקיו 1964 שיחקה תפקיד מהותי במיתוגה מחדש של יפן ממדינה מובסת שמתאוששת משתי פצצות אטום למעצמה טכנולוגית עולמית שבפעם הראשונה בתולדות התנועה האולימפית משדרת את המשחקים בשידור חי דרך לווין לקהל בינלאומי. גם דרום קוריאה נהנתה מאפקט דומה במשחקי סיאול 1988, כשהצליחה להציג את עצמה כמובילה טכנולוגית ולא כמדינה מוכה המתאוששת ממלחמת אזרחים.

יפן ודרום קוריאה רואות בצורה די דומה את הפוטנציאל באירוח אירועי ספורט בינלאומיים. לכן לא פלא שהשתיים היו המדינות הראשונות שארחו ביחד את מונדיאל 2002 – הפעם הראשונה בה אליפות העולם בכדורגל התחלקה בין שתי מדינות. שתיהן גם המשיכו להגיש מועמדויות לאירוח משחקים אולימפיים, כשיפן זכתה באירוח משחקי החורף בנגאנו ב-1998 ואילו דרום קוריאה זכתה לפני שנתיים בהתמודדות על משחקי החורף בפיונגצ'אנג ב-2018.

ככה שאם בחמש השנים הבאות ברזיל (מונדיאל 2014 ואולימפיאדת ריו 2016) ורוסיה (אולימפיאדת החורף בסוצ'י 2014 ומונדיאל 2018) יהיו במוקד, לקראת סוף העשור הזרקור יופנה לכיוון צפון מזרח אסיה שם יארחו את משחקי החורף ב-2018 בפיונגצ'אנג הדרום קוריאנית וכאמור אולימפיאדת 2020 בטוקיו שביפן.

טורקיה שוב קיבלה סטירת לחי מהקהילה הבינלאומית. זו פעם חמישית בשש ההתמודדויות האחרונות בהן איסטנבול מגישה מועמדות לאירוח משחקים אולימפיים ולא נבחרת. איסטנבול מצטרפת לבודפשט כעיר היחידה שהגישה חמש מועמדויות ולא קיבלה את המשחקים, כשאותן מקדימה רק דטרויט (7 הצעות לא מוצלחות) הנמצאת בפני פשיטת רגל. ארדואן שהגיע להגשת המועמדות הישר מכנס ה- G20 בסנט פטרסבורג קיווה שהמשחקים האולימפיים יעזרו לו לעשות צעד פוטנציאלי לכיוון הצטרפות לאיחוד האירופי, אך שוב נזרק מכל המדרגות.

איסטנבול ניסתה לשחק על הגישור בין אירופה ואסיה, על הצורך להביא את המשחקים למדינה אסלאמית, על הפתיחות למערב ולדתות אחרות ועל הצורך במשחקים כדי לשדרג את תשתיות העיר. הטורקים ניסו להתמודד עם שאלת הסימום בספורט והבטיחו שיהפכו לקיחת חומרים אסורים לעבירה פלילית, אבל מהמצב הביטחוני ומההפגנות הם התעלמו בצורה מחשידה. אחרי שאירחו אירועי ספורט מרכזיים כמעט בכל ענף ספורט, טורקיה עדיין מחפשת טורניר גדול ובעשור הקרוב גם זה לא בהישג יד. אחרי שהפסידה את אירוח יורו 2016 לצרפת בקול בודד, כל שנותר לאיסטנבול זה להתמודד על פרס ניחומים של אירוח השלב הסופי ביורו 2020.

מדריד ניסתה להשתמש במשבר הכלכלי לטובתה ולהציג הגשת מועמדות המתבססת על מתקנים קיימים. לספרד יש היסטוריה מוצלחת במיוחד באירוח משחקים אולימפיים, כשאולימפיאדת ברצלונה 1992 נחשבת לאחת המוצלחות ביותר בכל הקשור בשדרוג תשתיות של עיר והפיכת עיר אפורה למרכז תיירות משגשג. באופן אירוני משהו, ההפסד של מדריד לטוקיו הוא ניצחון גדול עבור ברצלונה שתתמודד על אירוח משחקי החורף ב-2022 בברצלונה ובפירנאים. מועמדות שספק אם היתה נלקחת ברצינות אם שנתיים קודם לכן משחקי הקיץ היו נערכים גם כן בספרד.

משחקי 2020 הם ההחלטה המרכזית הראשונה שנידונה בכנס ה-125 של הוועד האולימפי הבינלאומי בבואנוס איירס. במהלך היום תוכרע תכנית המשחקים ותידון הסוגיה האם לצרף ענף ספורט נוסף מבין סקווש, בייסבול/סופטבול והיאבקות, אחד הסמלים הגדולים של המשחקים האולימפיים העתיקים שהוצא מתכנית המשחקים המקורית לאחר שהתאחדות ההיאבקות הבינלאומית התעלמה במשך תקופה ארוכה מדרישות השינוי שנדרשו ממנה. כמו כן, זהו הכנס האחרון של ז'ק רוג כנשיא הוועד, כשמחר ייבחר הנשיא התשיעי של התנועה. המועמד המוביל הוא סגן נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי ויו"ר הוועד האולימפי הגרמני תומאס באך, כשמולו מתמודדים חמישה מועמדים, ביניהם גם סרגיי בובקה.

המנטליות של השחקן האזארי
אהבה נכזבת - איתי סממה

21 Comments

גל דגון 8 בספטמבר 2013

יפן מתמודדת עם הדליפה בפוקושימה בערך באותה יעילות שבה אנחנו מתמודדים עם השפכים הרעילים של תע"ש.

matipool 8 בספטמבר 2013

ברצלונה נחשבה לעיר אפורה לפני אולימפיאדת 92' ?
אני שואל ברצינות כי אני לא זוכר .
אני אמנם לא מחבב את קבוצת הכדורגל שלה אבל כעיר שביקרתי בה לפני כמעט עשר שנים , המילה "אפורה" היא הכי רחוקה שאפשר בכדי לתאר אותה .
האם האולימפיאדה שינתה אותה עד כדי כך ?

מבחינת האינטרס הצר שלנו כישראלים – חבל שלא נבחרה איסטנבול .

יואב דובינסקי 8 בספטמבר 2013

בזכות הזכייה באירוח המשחקים ברצלונה שינתה את פניה לחלוטין, בנתה את הטיילת וכו'. לפני המשחקים היא היתה במקום ה-14 מבחינת התיירות באירופה ומאז האולימפיאדה היא נעה בין המקומות השלישי-רביעי.
אנחנו כמובן מדברים על לפני יותר מ-20 שנה, ככה שאם ביקרת לפני 10 שנים נהנית לראות את אחת הערים המודרניות והמתוירות בעולם.

אלון 9 בספטמבר 2013

הייתי בברצלונה ב 88, שדה התעופה היה יותר גרוע מנתב"ג הישן.

הקורא האדוק 8 בספטמבר 2013

מצטער להרוס את האידיליה, אבל טוקיו נבחרה בגלל סיבה הרבה יותר פשוטה, והיא, שבטוקיו אף אחד לא יצליח לעקוב אחרי כפסים (מה שיותר קל לעשות במדריד), וזאת גם הסיבה ששתי הפייבוריטיות היו שתי מדינות שאינן "דמוקרטיות" פר-אקסלנס.
בסופו של דבר, את הוועד האולימפי מעניין הכיס של הוועד האולימפי, ותו לא.

הקורא האדוק 8 בספטמבר 2013

כספים, כמובן.

יואב דובינסקי 8 בספטמבר 2013

אני לא יודע על מה אתה מבסס את זה ואני חושב שאתה מחפש טיעון פשטני מאוד. יפן אחת המדינות המתקדמות בעולם ופורצת דרך טכנולוגית כמעט בכל תחום. יש הגיון לערוך שם את המשחקים, יכולה להיות שם מורשת חיובית מאוד של שיקום העיר מאסון טבע נורא, יש היסטוריה ותרבות מעניינת. אמורה להיות אולימפיאדה ירוקה מאוד, עם השקעה ממשלתית שאמורה לעמוד על כ-8 מיליארד דולר בתשתיות שקשורות ושאינן קשורות למשחקים. סביר להניח שההשקעה הציבורית תעלה, כי ככה זה תמיד (גם בלונדון זה עלה מסביבות 9 מיליארד ליש"ט לסביבות 12 מיליארד). אבל זה בטח לא הסכומים שאיסטנבול היתה מוציאה ובטח לא הסכומים של בייג'ין (מעל 40 מיליארד דולר) וסוצ'י (כ-50 מיליארד דולר).

אמנון 8 בספטמבר 2013

אפשר להיות מאוד יעיל ומתקדם מבחינה טכנולוגית אבל מאוד "מושחת" פוליטית(לדוג'-סינגפור). אין לי מושג מה מידת המעורבות של החברה האזרחית ביפן ועד כמה הערכים של שקיפות שלטונית וערעור על הרשויות מבוססים, אבל בספרד הם בוודאי שכן.

מיקיג' 8 בספטמבר 2013

להלן הנתון הבא: במדד המדינות המושחתות של 2012, סינגפור מדורגת במקום ה-5 עם 87 נקודות, יפן במקום ה-17 עם 74 נקודות, ספרד רק במקום ה-30 עם 65 נקודות.
כדי למנוע אי הבנות, ככל שהמקום נמוך יותר, השחיתות גדולה יותר ולהיפך (המדינה במקום הראשון היא דנמרק עם 90 נקודות).
בקיצור – א. אין לך מושג. ב. מן הסתם, במקרה הפחות גרוע, אתה אוריינטליסט לא קטן.

מיקיג' 8 בספטמבר 2013

למען הסר ספק, התגובה שלי מכוונת גם לקורא האדוק וגם לאמנון.

משה 8 בספטמבר 2013

סינגפור מושחתת ?????
סינגפור היא מדינה בה העונש על שחיתות העונש כה כבד שאף אחד לא יחשוב עליו אפילו. מניסיון של שנות עבודה איתם, אל תחשוב לנסות אפילו.

מתי 8 בספטמבר 2013

מה זאת דמוקרטיה פר אקסלנס ולמה אתה חושב שיפן וטורקיה הן לא כאלה?

מתי 8 בספטמבר 2013

בחירה קצת מבאסת. מרגיז שהאולימפיאדה עוברת שלוש בפעמים במדינות החזקות לפני שהיא מגיעה למקום חדש. ולמה הרעיון של אולימפיאדה בטורקיה כל כך הרבה יותר מרתיע מאולימפיאדה ביוון?

יואב דובינסקי 8 בספטמבר 2013

אני מסכים איתך שאיסטנבול ראויה ביותר והמשחקים שם יהיו מעניינים וישלבו תרבות עשירה ומרתקת. והם גם יכולים להיות קטליזטור לשדרוג משמעותי בתשתיות התחבורה. ההשוואה עם יוון בעייתית, היות וליוון יש קשר מיוחד עם המשחקים האולימפיים, ככה שסביר שבכל מאה שנה המשחקים יחזרו לאתונה.
אני חושב שטורקיה לא זיהתה את הבעייתיות הבינלאומית שבהפגנות בכיכר טקסים ואת המצב הפוליטי המחמיר באזור ובמקום להתמודד עם הסוגיה ולנסות להסביר מדוע זה לא יפריע למשחקים בעוד שבע שנים, הם החליטו להתעלם וזה פגע בהם. גם כשהם נשאלו על סוגיות אבטחה הם לא נתנו הסברים מדויקים. הנושא הטעון היחיד שהם התעמקו בו היה הסימום, היות ולמעלה מ-30 ספורטאים טורקים נתפסו לאחרונה על חומרים אסורים. אני גם מעריך שכל מי שצפה באליפות העולם עד גיל 20 וראה את האצטדיונים הריקים זה לא ממש עורר אצלו תיאבון.
ואני גם חושב שהם הפסידו להצעה הרבה יותר טובה.

austaldo 8 בספטמבר 2013

כי לארדואן מדי פעם קופץ המוסלמי הפנאט למוח ואז הוא עושה לטורקיה יחסי ציבור לא כל כך טובים.
חוץ מזה, טורקיה היא לא בדיוק דמוקרטיה. היה שם איזון בין הכוחות החילונים לבין האיסלאמיים שארדואן שינה. היו כמה הפיכות צבאיות ובשנים האחרונות ארדואן מחזק את המעמד והסמכויות שלו. לשאלתך – טורקיה היא הרבה פחות דמוקרטיה מיוון.

austaldo 8 בספטמבר 2013

ההצעה של טוקיו היתה טובה בהרבה מכל השאר. זה היה די נו-בריינר.

ניינר (ON THE QUEST FOR SIX) 8 בספטמבר 2013

לא אכפת לי איזו עיר זכתה, העיקר שהרודן המוסלמי המטורף קיבל פצצה לפנים. אולימפיאדה בטורקיה זה אסון לזכויות האדם וטוב שטוקיו זכתה

תום 8 בספטמבר 2013

יאללה 2024. לפי רוב הדיווחים ההתמודדות האמיתית תהיה ההתמודדות הפנים-האמריקאית כשפילדלפיה (לא, בנו אצטדיונים חדשים לפני פחות מעשור), בוסטון (אותו דבר כמו פילדלפיה), וושינגטון (יכול להיות, הרדסקינס מחפשים בית חדש אבל DC כבר אמרה להם ללכת לחפש במרילנד בעבר), דאלאס (נשמע מעניין – שיפוץ מאסיבי לקוטון-סול) ולוס-אנג'לס (USC בדיוק קיבלו את השליטה על הקולוסיאום).

יואב דובינסקי 9 בספטמבר 2013

ארה"ב כנראה תעמיד ביד חזק מאוד ל-2024, למרות שיכול להיות שגם יתמודדו על אירוח אולימפיאדת החורף ב-2022 (אולי בלייק פלסיד) ואם ינצחו זה עשוי להקשות עליהם. כמו כן, אני מעריך שיהיו כמה בידים חזקים מאוד מאירופה (מדריד, איסטנבול, פריז אולי) כי אף פעם לא יצא שדילגו על אירופה יותר משני מחזורים אולימפיים ברציפות.

אסף THE KOP 8 בספטמבר 2013

אין לי מושג איך תהיה האולימפיאדה ביפן.
אני חושש שטקס הפתיחה יהיה אחד מהאירועים האינפנטליים בתולדות האנושות (שזה נחמד, כל עוד זה במידה).
לא יודע מה איתכם. עם היפנים, זה תמיד נראה לי כחסר נשמה, כחסר תשוקה.

כמו ההבדל בין הקליפ הזה (מתוק, מתוק):

https://www.youtube.com/watch?v=nPdP1jBfxzo

לבין הקליפ הזה (מרגש, מרגש):

https://www.youtube.com/watch?v=6oqXVx3sBOk

Comments closed