אולימפיזם בע"מ – תחיית הבלוג

שנה אולימפית לפנינו וזו סיבה מספיק טובה כדי לחזור לכתוב ב"דה באזר". אני חי, מלמד ולומד בטנסי שבארצות הברית ואנסה לקחת את הבלוג למקומות פרשניים של אירועים שקורים בהקשר לתנועה האולימפית, למשחקים האולימפיים בריו שם אני אמור להיות בקיץ גם כעיתונאי וגם כחוקר וכמובן גם לנושאים בוערים אחרים.

היות ואני לא מסקר בצורה קבועה את הספורט בארץ, אתחיל דווקא בפרגון לעיתונאים ואנשי מקצוע אחרים שכדאי לעקוב אחריהם כדי להתעדכן באופן קבוע. אם אתם בטוויטר, מירי נבו (MiriNevo@) ומולי אפשטיין (muliepstein@) הם מאסט. ממליץ לעקוב בפייסבוק גם אחרי אורן אהרוני (בטוויטר Oren_Aharoni@), בכדור אחר – ניר שועלי ואחרי הוועד האולימפי הישראלי שפעיל מאוד ברשתות החברתיות. זה ממש על קצה המזלג וחס וחלילה שלא ישתמע שמי שלא הזכרתי לא עושה עבודה טובה בעיני או שאין מקורות אמינים נוספים.

*

האם העולם בכלל צריך את המשחקים האולימפיים?

מצד אחד, פוליטיקה, שחיתות, טרור, בזבוז כספים, עקירת בתים, פגיעה באיכות הסביבה, סימום, רמאות, מוות, כולם מצאו ביטויים כאלה ואחרים בתנועה האולימפית. מצד שני, שום פסטיבל אוכל, מוזיקה או סקס לא מצליח לאחד את כל מדינות העולם (ויותר) לאירוע שמעורר כל כך הרבה עניין. אני בדעה שכן, שהמשחקים האולימפיים נחוצים. שבלעדיהם, ענפי ספורט ייעלמו, חלקים מתרבויות אחרות ייעלמו ואיתם גם עניין במדינות ובתרבויות אחרות יפחת. לכן נקודת המוצא שלי היא לא האם צריך אותם, אלא איך לקיים אותם?

בשבוע שעבר די הופתעתי כשתושבי המבורג הצביעו נגד הגשת המועמדות לאירוח המשחקים ב2024. הוועד האולימפי הגרמני בחר להריץ את המבורג ולא את ברלין שנמצאת בחובות, אחרי שהעריך ששם יש תמיכה למשחקים. עם רפורמות אג'נדה 2020 שמוביל הנשיא הגרמני של הIOC תומאס באך שמאפשרים יותר גמישות לערים המתמודדות ועם תכניות להשתמש במשחקים כדי להפוך את המבורג מעיר מרכזית בגרמניה לעיר גלובלית כמו מינכן וברלין, הוועד האולימפי הגרמני האמין שהפעם התושבים ילכו איתו ולא יפנו לו עורף כפי שעשו תושבי בוואריה בביד לאולימפיאדת החורף 2022.

להבדיל מהבחירה של הוועד האולימפי האמריקני להריץ את בוסטון שמראש התקבלה בחשדנות, לוותה במחאות שרק התעצמו ובסוף הובילה להחלטת הUSOC לבלוע את הצפרדע ולהריץ את לוס אנג'לס במקום, הסקרים בהמבורג הראו על תמיכה במשחקים. לא תמיכה גורפת, אבל כשבוע לפני משאל העם הסקרים הראו על תמיכה של 64%. גם המדגמים ביום ההצבעה הראו על תמיכה של 56%. יש כמה פרשנויות מדוע בסוף רק 48% הצביעו בעד לעומת כמעט 52% נגד. אדישות שהובילה לאחוז הצבעה נמוך, התקפת הטרור בפאריז בזמן משחק של נבחרת גרמניה ושהובילה לביטול משחק ידידות בגרמניה של הנבחרת מול הולנד, מדיניות ההגירה, הידיעות על שחיתות בביד של גרמניה לאירוח מונדיאל 2006 והפעילות המשותפת של NoBostonOlympics עם קבוצת ההתנגדות בהמבורג, הם חלק מההסברים לתוצאות ההצבעה.

אני לא יודע אם המבורג היתה פייבוריטית לזכות מול לוס אנג'לס, פאריז, רומא ובודפשט, אבל עם נשיא גרמני דומיננטי בוועד האולימפי הבינלאומי, כשהאמריקנים מריצים עיר שהיא ברירת מחדל, הצרפתים מתמודדים עם טרור, האיטלקים עם בעיות כלכליות והביד ההונגרי הוא בכלל סימן שאלה, לכל הפחות היה להמבורג סיכוי. בכל מקרה, השאלה נותרה אקדמית כי תושבי גרמניה הודיעו שהם לא מעוניינים במשחקים האולימפיים.

אג'נדה 2020 של הוועד האולימפי הבינלאומי מעניינת מאוד. אחרי שתומאס באך נבחר להחליף את ז'ק רוג כנשיא הוועד האולימפי הבינלאומי, הוא חילק את חברי הוועד לוועדות שהגישו 40 המלצות (20+20) לשיפור התנועה האולימפית. כמעט כל תחום בתנועה האולימפית נבדק והוגשו הצעות לייעול ושיפור. אחרי הפארסה בביד ל2022 שכל האירופאיות פרשו מסיבות כאלו ואחרות והשאירו את הבחירה בין בייג'ין שנבחרה (השבוע הוכרז שם מצב חירום בגלל זיהום אוויר) לאלמטי מקזחסטן, הוצגו הקלות משמעותיות וגמישות בדרך הגשת המועמדות, לרבות פתיחות לשימוש במספר ערים ואפילו במספר מדינות כל עוד נשמר עיקרון הכפר האולימפי.

אני לא מקבל את הטענה שהמשחקים האולימפיים הפכו לנחלת העולם הדיקטטורי. בין בייג'ין לסוצ'י המשחקים נערכו בוונקובר ולונדון. אחרי מלחמת העולם השניה מדינות חדשות קיבלו עצמאות, מאזני הכוח בעולם השתנו ומשנות ה50 הוועד האולימפי הבינלאומי נהיה גלובלי יותר, המשחקים נהפכו לפחות אירוצנטריים וכתוצאה מכך נערכו ביותר מדינות, יבשות ואורגנו על ידי מגוון רחב יותר של משטרים שמנסים להשיג דרכם מטרות פוליטיות, כלכליות וחברתיות. דמוקרטיות, דיקטטורות ומדינות מתפתחות מגישות מועמדות לאירוח וכך בעיני זה גם צריך להיות. סוגיות של דרך האירוח, אחריות הוועד האולימפי הבינלאומי, דרך הבחירה, מעורבות התושבים, מורשת וקיימות, זכויות אדם וכדומה, ימשיכו להעסיק אותי בבלוג בהכנות למשחקים בברזיל.

*

המלצה לסופ"ש: תראו את הדוקומנטרי של אנדו ג'נינגס האגדי בפנורמה של BBC על השחיתות בפיפ"א ובלאטר (לינק לצפייה מחוץ לבריטניה, מתחיל אחרי 6 דקות). תודו לי אחר כך.

75% ל-30 פיט ומעלה
הווריורס הפסידו

30 Comments

Amir_A 11 בדצמבר 2015

מה הסיפור עם ריו? העיר לא תהיה מוכנה למשחקים?

אריאל גרייזס 11 בדצמבר 2015

תהיה מוכנה. הם מנסים לצמצם בהוצאות ולמשל החליטו שלא ימזגו את החדרים של הספורטאים וזה באחריות המדינות עצמן (אחר כך הם חזרו בהם).

יואב דובינסקי 11 בדצמבר 2015

נגיע גם לזה כמובן. הבעיה המרכזית שלא נפתרה זה זיהום המים באתרי השייט והשחייה במים פתוחים. המתקנים עצמם יהיו מוכנים והחלו כל מיני טסט אבנטס כדי להריץ אותם. יש סוגיות פוליטיות, מחאות, קיצוצים וכמובן סכנת הטרור, אבל עצם קיום המשחקים כרגע לא מוטל בספק.

D! פה ועכשיו 11 בדצמבר 2015

יואב, ברוך השב אלינו. באופן אישי זה משמח אותי מאד.
מקווה גם למצוא את הזמן לעבור על כל ההמלצות שלך.

יואב דובינסקי 11 בדצמבר 2015

ממליץ בחום. ג'נינגס מחזיר כבוד למקצוע העיתונות שסופג כל כך הרבה מהלומות. עיתונאי בריטי, זקן ותמהוני שהקדיש את 15 השנים האחרונות לחשוף את השחיתות בפיפ"א ובעיקר של בלאטר ושעזר מאוד לחקירת הFBI. דוקומנטרי נפלא.

איציק 11 בדצמבר 2015

ברוך שובך
אני במקומך לא היתי ממהר להצהיר שאם היו עושים אולימפיאדת סקס, כולל כל הענפים האפשריים זה היה מביא פחות עיניין, צופים, רייטינג מאשר באולימפיאדת ספורט. זה היה מביא יותר מחאה אך לדעתי האולמות והאיצטדיונים היו סולד אווט, והרייטינג בערוצי הטלויזיה בפריים טיים היה גבוה מאד, בטח שבאירועי הגמר ;)

יואב דובינסקי 11 בדצמבר 2015

יש פסטיבלי סקס בכל העולם. לא אומר שאין קהל לזה, אבל הוא נישתי באופן יחסי לקהל שצופה במשחקים האולימפיים וקהל גדול מאוד מראש ממודר ממנו. האירוע היחיד ב100 השנים האחרונות שגדול מהמשחקים האולימפיים במימדים שלו מבחינת עניין, השתתפות גלובלית, לוגיסטיקה וכמות משתתפים היה מלחמת העולם השניה.

איציק 11 בדצמבר 2015

זה היה בהומור, ובטח אף אחד לא יעשה "אולימפיאדת סקס" עם משלחות רשמיות של מדינות, תחרויות ושיפוט על-סמך ביצועים, ונגינת המנונים בזמן הענקת המדליות. למרות שעם שרת הספורט שלנו והפתיחות שלה לכיוונים עממיים, לך תדע.

shadow 12 בדצמבר 2015

נראה לי שיש לזה קשר לפוליטקת שידורים.

לא מעוניינים לשים דברים כאלה בקדמת הבמה.

אני בטוח שלא תתפלא לשמוע שתעשיית הסקס בכלל והסרטים בפרט הן אחת התעשייות העשירות בעולם.

יואב דובינסקי 12 בדצמבר 2015

בסיכון שאשמע קפוץ תחת, גם תעשיית המזון גדולה מתעשיית הספורט ואולי גם המוזיקה ובטח גם נשק וביגוד וכו'. זה עדיין לא סותר את טענתי על המשחקים האולימפיים כאירוע.

shadow 12 בדצמבר 2015

לא אמרתי שלא רק אמרתי שכדי לעשות השוואה צריך לקבל את אותו סיקור (שלא לדבר על גב ממדינות ומוסודת חזקים ביותר שמקדמים את האירוע הזה).

אני זורק הימור פרוע ומוכן לשים את כל כספי שאם יאפשרו לתת את אותה רמת סיקור ותמיכה לאירוע סקס עולמי אתה תתפלא לראות איזו עוצמה תהיה לזה, ואני מבטיח לך שהאיחוד והפלורליזם יעלה על כל אירוע אחר בעולם, כולל המשחקים האולימפים.

בכל מקרה לעיניינו. למרות שאני חובב מושבע של ספורט, המידע שיש היום לגבי השחיתות והנזק שיצרו ויוצרים גופים כגון פיפא והוועד האולימפי (ועוד יותר בהקשר הישראלי), גורמים לי לפריחה ותחושת הקאה.

אני דווקא חושב שהצרה שלנו כבני אדם, היא היכולת שלנו לסדר לנו בראש אוולות כאלה, רק בגלל המסורת, הזמן וההרגל.
בדיוק כמו שקורה עם הדת. מן הראוי היה לפרק ולסגור את כל האירגונים האלה ולבנות מחדש דברים נקיים יותר וצודקים יותר.

ממש כמו שעושים לחברות שפשטו רגל, כי הארגונים האלה נמצאים בפשיטת רגל מוסרית כבר שנים.

נ.ב

לגבי החלק של הספורט אני אומר זאת בצער מכיוון שכשזה שם על המסך, קשה להוריד את העיינים ולהתנתק, למרות שאתה יודע בבירור שמוכרים לך שקר ארוז יפה ומקומבן עד לפרט האחרון.

הלוואי וזה היה אחרת.

יואב דובינסקי 12 בדצמבר 2015

אני מניח שיש כל מיני קומיקונים של סקס שהמעוניינים בדבר עוקבים אחריהם. אני חושב שיש סיבה שאלה אירועים נישתיים ולא רק בגלל הסכמי שידור של רשתות גדולות, אלא כי כנראה שקהל היעד מוגבל.

מה שכן, אני לא מתפלא שסקס, מוזיקה ואוכל הם חלק ישיר ועקיף בתרבות המשחקים האולימפיים, כי גם הם שפה בינלאומית. זה בא לידי ביטוי בהופעות בטקס הפתיחה והסיום, פסטיבלי האוכל שמלווים את המשחקים גם בכפר האולימפי וגם בביתנים שמדינות מקימות ברחבי העיר ובכמות הקונדומים שמחולקים בכפר האולימפי.

אני מבין את מי שמטעמי מצפון סולדים מספורט מקצועני. אני לא במקום הזה.

shadow 12 בדצמבר 2015

אני ממש לא סולד מספורט מקצועני.

אני סולד מספורט משוחד ומקומבן, שכן מה הטעם לקרוא לו ספורט?

Ljos 12 בדצמבר 2015

אורי פינק התייחס לזה פעם. אפילו הציע שכל מדינה תתחרה עוטה את צבעי הלאום שלה בגאווה. המסקנה שלו: "יש לנו פה הבדל אחד מהותי עם האולימפיאדה. כשאתה יושב בבית בסלון בסבבה עם הפיצוחים וצופה בכל המשוגעים שם קופצים ורצים, הדבר האחרון שבא לך לעשות זה לקום מהספה ולעשות כמוהם. כי בזמן הצפייה באולימפיאדה המוח שלך לא שטוף הורמונים בטירוף – ככה שאתה יודע שאם תנסה להשתוות לאלו שעל המסך – אין סיכוי שתעמוד בציפיות".

אלכס דוקורסקי 11 בדצמבר 2015

יואב, ברוך שובך. נהניתי מאוד לקרוא את הפוסט המעניין.

מאנו 12 בדצמבר 2015

נכון שהדיון על המבורג הפך תיאורטי, אבל אם להמשיכו, אפשר להגיד בביטחון שהסיכוי של העיר לזכות באירוח המשחקים היה נמוך מאוד, אלא אם כן הגרמנים ימשיכו עם תרבות השוחד שלהם שעזרה ב2006 (שוחד בכסף ובמכירת נשק לסעודיה, למשל).
אם שמים את הקומבינות בצד לרגע, אני לא חושב שישנה הצעה שמדגדגת בכלל את פריז. הבעיה הגדולה של פריז היא שהתמודדת הראשית שלה, לוס אנג'לס, הינה עיר אמריקאית, וידוע שרוב הספונסרים הם אמריקאים כמו גם אנשים אחרים בעלי כח והשפעה בוועד.

יואב דובינסקי 12 בדצמבר 2015

פאריז ולוס אנג'לס הן כביכול מועמדות קלאסיות. ערי עולם מערביות שארחו פעמיים את המשחקים, גמר מונדיאל ועוד הרבה אירועי ספורט גדולים. ההצעות האחרות הן באווירת אג'נדה 2020. אני אופתע אם רומא תזכה ויותר נראה לי שהיא נשארת במירוץ בתקווה שערים אחרות יפרשו. להמבורג היה סיכוי בזכות באך, שהוא נשיא מאוד חזק בקרב חברי הוועד. פוליטיקה ולובי הן לא מילים גסות וחלק מההליך. שוחד כן ומאוד ברור מה מותר ומה אסור לתת ולקבל. בהחלט ספונסרים משחקים תפקיד מהותי כשרוצים לבחור עיר מארחת שלא תתבסס רק על כספי ציבור. לארה"ב יש מועמדות חזקה מאוד ואסור לפסול אותה, אבל מצד שני עוד לא קרה בעבר ששלושה משחקי קיץ רצופים לא נערכו באירופה. הבחירה בסתיו 2017, ככה שיש עוד זמן ועוד יהיו תהפוכות. כרגע מוקדם לי להמר מי תזכה.

אודי 12 בדצמבר 2015

מאוד שמח שעולה בלוג בנושא.
אעקוב באדיקות

אסף THE KOP 12 בדצמבר 2015

אני מציע לערוך את האולימפיאדה בירושלים.

בני תבורי 12 בדצמבר 2015

איפה בירושלים?

shadow 12 בדצמבר 2015

בכותל.

אפשר לקיים שם את אולימפיידת ההזויים.

בין המשוגעים עם הסכינים לסטלנים בשחור שמפרידים בין גברים לנשים ומתפללים לקיר.

אסף the kop 12 בדצמבר 2015

חסר מקומות.
על ההצעה של הצל שמטרתה הגברת האיבה, אפשר לארח במערב ומזרח העיר. בשיתוף פעולה עם הפלסטינאיים כמובן (מאידך, בהחלט והם לא יעמדו בפיתוי לחזור על מינכן).

אסף the kop 12 בדצמבר 2015

על אף

אסף the kop 12 בדצמבר 2015

בהחלט ייתכן

יאיר 12 בדצמבר 2015

אחרי שמכרת לנו חתול בשק כמו ואן חאל איך אפשר לסמוך על מילה שלך?

ברוך שובך יואב. חג חנוכה שמח.

אדם 12 בדצמבר 2015

סרט מצוין. בעיקר מה שלי עלה בראש בצפייה זה שבמקום כל כך הומוגני שום דבר טוב לא יכול לצמוח.

אבי ערך מוסף 12 בדצמבר 2015

יואב תודה.
שאפו על ההתאוששות המהירה מהביזיון של איאקס בליגה האירופית.

יואב דובינסקי 12 בדצמבר 2015

הביזיון היה במוקדמות ליגת האלופות. מתמקד בהחזרת אליפות הולנד.

אבי ערך מוסף 12 בדצמבר 2015

משימה לא פשוטה עם איך שפיינורד נראים העונה.

austaldo 12 בדצמבר 2015

בתור אחד שמכור לאולימפיאדה ובשבילו זה האירוע מיספר אחד, אתה לא צריך לשכנע אותי. כן, צריך מישחקים אולימפיים, וכן, עם כל הציניות והשחיתות המישחקים האולימפיים חשובים לאנושות. העיניין הוא שהאירוע הזה הפך משהו כל כך גדול וראוותני שאולי 10 מדינות בכל העולם יכולות היום להרשות לעצמן לארח מישחקים אולימפיים. פעם היו מישחקים אולימפיים באמסטרדם או בהלסינקי – זה יכול לקרות היום? בשום אופן. אם התנועה האולימפית מדברת על שיוויון וכבוד הדדי אז מדינות עם תרבות ומסורת של ספורט שייצרו הרבה אגדות אולימפיות כמו פינלנד או הולנד או הונגריה או רומניה … שלא לדבר על מדינות כמו קניה, אתיופיה או ג'מייקה צריכות לקבל את הכבוד לארח משחקים אולימפיים. רק שהכבוד הזה הפך לנטל הרבה יותר מדי גדול.

Comments closed