יורובאסקט בישראל

אמנם לא משחקים אולימפיים ורק שלב בתים, אבל תחרות שיכולה להביא חשיפה חיובית

בחודש נובמבר הייתי בכנס של NASSS, קהילת סוציולוגי ספורט בצפון אמריקה, שנערך בסנטה פה שבניו מקסיקו והרציתי על השפעת מבצע צוק איתן על ספורט בישראל. לא אחזור על ההרצאה כי לאוזניים ישראליות רובה מוכרת ודי טריוויאלית, אבל מעבר לביטולים, דחיות, מחאות, הפגנות, גזענות ואירוחים בחו"ל, ישראל גם הפסידה מספר התמודדויות על אירוח אירועי ספורט עתידיים.

כל הכבוד לאיגוד הכדורסל ולעוסקים בדבר על הזכייה באירוח שלב בתים ביורובאסקט 2017. נכון, זה רק שלב בתים ו4 מ5 מועמדות נבחרו ואפשר להטיל דופי בחלק מהמועמדות ובכלל זה כולה יורובאסקט ולא משחקים אולימפיים, אבל זה עדיין אחד מאירועי הספורט הבכירים שייצא לנו לארח ושעשוי להביא חשיפה חיובית. נקווה שיהיה בית אטרקטיבי עם גאסולים או פארקר, או נוביצקי או מוזגוב ולא רק כוכבי יורוליג שרואים כאן כל שנה.

כתבתי לא פעם על הפוטנציאל באירוח יורובאסקט בישראל וחשבתי שזה יקרה כשהמתקנים שהיו בבניה יושלמו ושפיב"א תפגין גמישות בנוגע לדרך האירוח, בעיקר בנוגע לגודל האולמות לשלבי הגמר. אז המתקנים מוכנים ופיב"א הפגינה גמישות בדרך האירוח, אבל בפיצול הטורניר בין כמה מדינות.

כשלפני כמה שנים פורסמו ידיעות על גישושים לאירוח משותף עם טורקיה, חשבתי שזה ספין שקשור ביחסי ציבור שהטורקים מנסים לעשות לקראת הביד האולימפי שלהם ל2020, בו בסופו של דבר לא הצליחו לזכות וסיימו במקום השני אחרי טוקיו. יש מסר יפה שישראל וטורקיה מארחות ביחד אליפות אירופה בכדורסל. אני מקווה שלא אתבדה, כי לפני שלושה שבועות הקהל הטורקי התנהג בצורה דוחה כשנבחרת הנשים שיחקה בטורקיה ואוהדים טורקים שרקו בוז במהלך ההמנון וזרקו חפצים על השחקניות. אני מקווה שהפעם תתקבל תמונה שונה, אבל נראה איך הקהל הטורקי יקבל את ישראל אם נעפיל לסיבובים המאוחרים.

בדיעבד, טוב שלא זכינו לארח ב2015 ושלא היינו אחת המדינות שזוכות מההפקר של המלחמה באוקראינה. טוב שאיגוד הכדורסל הגיש מועמדות ל2015, שישראל הראתה רצינות והפיקה לקחים ועוד יותר טוב שזכינו מהדלת הקדמית לארח ב2017. גם טוב שתל אביב היתה במוקד ולא ניסיון אובר חוכם לדחוף לאירופאים את הארנה בירושלים כבירה הנצחית של עם הנצח. ביד קומפקטי, ריאלי, שימוש במתקן חדש לאימונים ומוכוון לעיר עם מסורת כדורסל מפוארת באירופה. לא ניסיון לחנך את העולם, ניסיון לזכות בביד.

אני לא חושב שזה צריך להיות טרנד קבוע, אבל לצד המחשבה שצריך לאפשר אירוח אירועי ספורט במגרשים בינוניים, אני פתוח לרעיון של אירוח משותף בין כמה מדינות והוא שווה בדיקות וניסיונות נוספים בעיני. יורובאסקט גם מאוד מתאים, כי הקושי הלוגיסטי מסתכם בטיסה אחת. יורו 2020 שישוחק על פני כל אירופה יהיה טרראם לוגיסטי הרבה יותר גדול, אבל בעקרון אני די תומך בניסוי ומאוד חבל לי שדווקא שם היה לישראל ביד לא מספיק טוב.

טוב שישראל מכוונת לארח אירועי ספורט ומסתבר שאנחנו גם יודעים לארח יפה ולהשאיר רושם טוב. גם טוב שהאיגודים לא מתייאשים אם בפעם הראשונה הביד לא מצליח או שהמצב הביטחוני דוחה את התחרות. יורו הצעירות היה מוצלח, אליפות אירופה בבריכות קצרות קיבלה מחמאות והביאה לארץ שחיינים בינלאומיים שהקהל הישראלי בדרך כלל לא חשוף אליהם ובכלל יש פה המון ידע נצבר מאירוח משחקי המכבייה בכל ארבע שנים. ככל שיהיה יותר שיתוף פעולה בין גופי הספורט השונים בארץ, כך גם יגדל הפוטנציאל לארח תחרויות חשובות יותר ולהביא חשיפה חיובית גדולה יותר שתשפר את התדמית של ישראל.

על השעמום
ראלי ערד 11/12/15

29 Comments

איציק 14 בדצמבר 2015

זה כמובן טוב ומבורך תדמיתית אך יצא שזה גם טוב פונקציונאלית. הנבחרת עולה אותומטית ואין משחקים רשמיים. אפשר לתת לכספי, אוחיון ובכירים אחרים לטפל בעצמם ואולי במקרה גם לעבוד על הדברים הקשורים במשחק. זה הזמן להריץ את דור העתיד כו בליזר ודאוסן, וגם איתם לעבוד על הרבה דברים שמצריכים תיקון וחיזוק.

יואב דובינסקי 14 בדצמבר 2015

אין ספק שזה גם טוב מאוד מקצועית.

עומר ה 14 בדצמבר 2015

אותע זה ממש מרגש. אם יכלתי הייתי קונה כבר עכשיו free pass לכל המשחקים.
לגבי המשחק של נבחרת כדורסל הנשים בטורקיה-
קראתי ראיון עם אחת השחקניות נבחרת (לצערי לא זוכר עם מי מהן ולא הצלחתי למצוא אותו) והיא סיפרה שדווקא רוב הקהל היה בסדר והקהל עצמו עצר את אלו שזרקו את החפצים עוד לפני שהגיעו המאבטחים.

יואב דובינסקי 14 בדצמבר 2015

אולי זה קומץ, ראיתי את הוידאו וזה לא נראה טוב. זה גם קרה כמה ימים אחרי שקהל טורקי ביזה דקת דומיה לזכר קורבנות הטרור בפאריז במשחק כדורגל מול יוון.

אנונימוס 14 בדצמבר 2015

למה צריך לפצל את זה בכלל? למה בעצם נגיד ישראל לא יכולה לארח הכל?
גם ככה רוב המשחקים באים 500 איש. שיזרקו את המשחקים האלה לרוממה וחולון. עם 5000 מקומות לא תהיה שום בעיה, והקהל המקומי יהיה כ"כ נרגש שמשחקים שם שאולי אשכרה יבואו קהל לראות כל מיני אוקראינה-בריטניה משמימים כאלה.
ואת המשחקים הגדולים וכל מה שאחרי שלב הבתים שמים בארינה ויד אליהו.

יואב דובינסקי 14 בדצמבר 2015

יד אליהו והארנה בירושלים קטנים יותר מהדרישות של פיב"א לארח את שלבי הגמר.

גיא זהר 14 בדצמבר 2015

בעקבות לקיחת האירוח מאוקראינה ברגע האחרון החליטו באליפות הקודמת לפצל לארבעה בתים. אומרים שזו היתה הצלחה, ופיב"א, בניגוד להרגלה, החליטה לאמץ את זה.

עומר ה 14 בדצמבר 2015

הבעיה באליפות אירופה בכדורסל היא שקהל בדרך כלל לא נוסע לראות את האליפות מחוץ למדינה שלו. מה שיצא שתמיד המשחקים שבהן לא השתתפה המארחת היו די ריקים.
באליפות האחרונה היה הרבה יותר קהל כי היומיותר מארחות והמשחקים שלהם היו מלאים. במובן הזה זה פתרון די טוב (ולכן מפתיע שפיב"א לא הרסו אותו).
מה שאם נשווה אליפות כזאת למונדיאל בברזיל או בארה"ב, מספר הטיסות המרחקים שלהן לא עלו.

7even 14 בדצמבר 2015

אני מקווה שבישראל כן יגיע קהל למגרשים, כי למעט פה ושם, באליפויות אירופה בד"כ הקול הכי נפוץ הוא חריקות הנעליים על הפרקט.

יואב דובינסקי 14 בדצמבר 2015

הקהל בישראל נוטה להפגין בגרות ולהגיע לאירועי ספורט בינלאומיים שנערכים כאן. גם יש בישראל אהבה אמיתית לכדורסל ואני מאמין שבשילוב עם עבודה שיווקית אגרסיבית שתהיה לקראת היורובאסקט, יגיע קהל גדול.

אודי 14 בדצמבר 2015

מסכים איתך. ביורו צעירות היה מלא או כמעט מלא ברוב המשחקים (אישית הייתי בשניים, אנגליה-איטליה והולנד-גרמניה). רק צריך לדאוג שהמשחקים יהיו באולמות הנכונים.

יואב דובינסקי 14 בדצמבר 2015

למיטב הבנתי, כל המשחקים ביד אליהו והאולם בדרייב אין יהיה אולם האימונים של הנבחרות.

אריאל גרייזס 14 בדצמבר 2015

הקהל בארץ צמא, צמא לספורט איכותי. לכן יד אליהו מלא ביום חמישי ולכן יורו הצעירות היה הצלחה. גם לזה יהיו אולמות מלאים, אני בטוח

ארז N 15 בדצמבר 2015

הכרטיסים יהיו סולד אאוט תוך שבוע מהרגע שיצאו. הרי המתכונת היא של 5 ימי משחקים, 3 משחקים ביום. כלומר כרטיס נפרד לכל יום ובכל יום משחקת גם נבחרת ישראל. אני מניח שחצי מהכרטיסים ילכו ל-5 הנבחרות הארחות וחצי ימכרו לישראלים – כלומר 5500 כרטיסים לכל יום. זה יחטף.

עופר פרוסנר 15 בדצמבר 2015

בברלין ביורובסקט האחרון הם עשו את הכרטיסים במתכונת שונה (וקצת מטופשת): היו שני סוגי כרטיסים – כרטיס למשחק של גרמניה כל יום, וכרטיס לשני המשחקים האחרים. עכשיו – בניגוד לכל היגיון, הם עשו ככה שבחלק מהימים המשחק של גרמניה היה המשחק האמצעי מבין השלושה – ככה שהיו אנשים שהיו צריכים לבוא למשחק המוקדם, לצאת מהאולם, ואז לחזור למשחק המאוחר. לא חכם כל כך בעיני.

יואב דובינסקי 15 בדצמבר 2015

הערכתי שבגדול ככה תהיה חלוקת מכירת הכרטיסים. כרטיס כפול אחד וכרטיס אחד למשחק המרכזי שבדרך כלל יהיה של המארחת. מה שאתה מתאר זה באמת חלם. מקווה שכאן יהיו יותר חכמים.

Yavor 14 בדצמבר 2015

באמת כל הכבוד, אך אני חושש שבגלל שזו אליפות בשנה שאינה קודמת לאולימפיאדה (בניגוד ל-2015), נזכה לראות פחות כוכבים נוצצים שמטבעם, מעדיפים להשתתף בטורניר שיכול להקנות מקום במשחקים האולימפיים

יואב דובינסקי 14 בדצמבר 2015

אם אני לא טועה, החל מ2017 היורובאסקט יערך כל 4 שנים, ככה שתהיה לו חשיבות גם למונדובאסקט 2019 וכפועל יוצא גם לקריטריון האולימפי ל2020. אני לא סגור בדיוק על מה ואיך.

גיא זהר 14 בדצמבר 2015

קשה להאמין שגאסול בן ה37 ונוביצקי שכבר הכריז על פרישה מנבחרת גרמניה ויהיה בזמן האליפות בן 39, יגיעו. לגבי פארק יהיה מצב. אני אסתפק גם בבאטום ובדיאו.

איציק 14 בדצמבר 2015

אולי גם פרונזינגיס (או מה שלא יהיה) יגיע :-) וכספי.

אורי 14 בדצמבר 2015

מתי מתחיל הקמפיין לאולימפיאדת כוסילמלם 2028?

קובי 14 בדצמבר 2015

האירוח עצמו בהחלט חשוב ושאפו למעורבים בדבר.
רק נותר לי לצחוק שכמובן כל המארחות זוכות להיכלל באליפות ללא מוקדמות,
בנוסף לאלו שזוכות בשיריונים אוטומטים,הגענו כבר לחצי מהמשתתפות שעולות אוטומטי וזה עוד באליפות גדולה גם ככה של 24 נבחרות.
קצת מגוחך…

יואב דובינסקי 14 בדצמבר 2015

פיב"א מצליחה בכשרון רב להרוס את הכדורסל הבינלאומי על ידי פורמטים ושיטות מוזרות. מה שכן, כשיש 24 נבחרות באליפות אירופה כשרק 12-16 נבחרות באמת יודעות לכדרר, זה לא ממש משנה מי נבחרות 20-24. זה באמת משנה שרומניה תהיה שם כמעפילה אוטומטית וגיאורגיה או אסטוניה יישארו בחוץ?

ירושלמי 14 בדצמבר 2015

ממה שקראתי הבנתי שהכל בעצם טוב ולא צריכים להיות מודאגים בקשר לכלום.
2 שאלות שעדיין מטרידות אותי.
האם בדקו ותאמו לפני כן עם החמאס שזה לא יוצא בדיוק על war season?
ומתי יתחילו המחאות להזיז את האירוח מישראל?

יואב דובינסקי 14 בדצמבר 2015

מציאות עגומה והחשש ממלחמות מתמיד. באירופה כמעט ולא מחרימים אותנו.

זינק 14 בדצמבר 2015

אפשר פשוט ליזום מלחמה הקיץ ולהקדים בשנה :-)
מקווה מאוד שלא יקרה איזה אירוע כזה, שיחרב את האירוח.

אודי 14 בדצמבר 2015

חשיבה נכונה. ולגרום נזק ברמה כזו שההתאוששות שלהם תיקח מספיק זמן כדי שהטורניר יעבור בשלום. אבל שיהיה פרופורציונלי, זה הכי חשוב

זינק 14 בדצמבר 2015

האיגוד צריך לדאוג שכל המשחקים בבית הישראלי, יהיו מלאים בקהל.
נדמה לי שזה המפתח העיקרי להצלחת הטורניר.

ארז N 15 בדצמבר 2015

סולד אאוט בוודאות. גם במחיר של 300 שח ליום משחקים לא ישארו כרטיסים בקופות. אם אכן יהיה מספיק קהל לאורך כל המשחקים זו שאלה אחרת.

Comments closed