לא מהות המשחקים

בינתיים באצטדיון האולימפי משחקים כדורגל ובמרקאנה מתכוננים לטקס הפתיחה

אני מאוד אוהב את טורניר הכדורגל האולימפי. במקום להשוות את החשיבות שלו למונדיאל, ליורו או לאליפות העולם לנבחרות צעירות, אני שואל את עצמי מה עדיף לתכנית האולימפית, עם כדורגל או בלעדיו? לדעתי, חד משמעית עם. דבר ראשון זה מפזר את המשחקים על פני כל המדינה, לא דורש הקמת אצטדיונים חדשים ומאפשר ליותר תושבים להרגיש שהם חלק מהתחרויות. דבר שני עבור כדורגל נשים מדובר בחשיפה חשובה מאוד והטורניר מאוד איכותי. לגבי הגברים, זה עדיין כדורגל, שזה ענף פופולרי מאוד, שמשלב כישרונות עולים לצד כוכבים בקנה מידה בינלאומי וכמובן סיפורים ספורטיביים.

נכון שהנבחרות של אורוגוואי שזכו בטורנירים האולימפיים בשנות ה20, בישרו על הצלחת הנבחרת במונדיאל הראשון, אבל מאז שהוועד האולימפי ופיפ"א הגיעו לפשרת הכלאיים, מבחינתי הזכייה של ניגריה באטלנטה 1996 עם נאווקה קאנו היתה המרגשת מכולן. טורניר שהוביל לתקווה אמיתית לנבחרת אפריקנית קונטנדרית לזכייה בגביע העולמי. למרות שלב בתים קסום וגול עצום של סאנדיי אוליסה, התקווה הניגרית במונדיאל 1998 הסתיימה בתבוסה לדנים.

מעבר לניים דרופינג ליוצאי איאקס, הרבה כוכבים גדולים השתתפו בטורניר האולימפי, בין אם כצעירים מבטיחים או ככוכבים מנוסים שבאו כחיזוק. חצי הגמר של בייג'ין 2008 הפגיש קבוצת חלומות ארגנטינאית עם ריקלמה, מסי ודי מאריה מול ברזיל בהנהגת רונאלדיניו. ריאן גיגס, שכל הקריירה שלו פספס טורנירים גדולים עם ווילס, קיבל את ההזדמנות להיות קפטן נבחרת בריטניה בטורניר האולימפי בלונדון לפני ארבע שנים. ככה שגם אם הרמה והמתח לא משתווים לטורנירים הבינלאומיים הגדולים, היסטוריה יש וגם אבק כוכבים.

ברזיל כמובן משוועת לזכייה ראשונה בזהב אולימפי. ניימאר הופקד להוביל את המשימה הלאומית, לתקן את הרושם מהתבוסה לגרמניה במונדיאל. ההדחה המוקדמת של הנבחרת בקופה סנטנריו כמובן שהוסיפה לתחושת ההשפלה של מי שפעם היתה מדינת הז'וגה בוניטו. בבייג'ין היא הובסה בבושת פנים על ידי ארגנטינה וב2012 היתה זו מקסיקו כשכבשה בהתקפה הראשונה בגמר בוומבלי בדרך לזכייה בזהב. משחק הפתיחה מול דרום אפריקה (0:0), לא מעודד במיוחד עבור המארחים החביבים.

דווקא הטורניר הנוכחי דל יחסית בכוכבים. למעט ניימאר, חסרים שחקנים גדולים בקנה מידה גלובלי. העונה המפרכת שבסיומה גם יורו וגם קופה סנטנריו ופתיחת העונה הנוכחית עם מסע משחקי הכנה בכל מיני יבשות כדי למכור כרטיסים, זכויות שידור וחולצות, רוקנו הרבה מהכישרון שיכול היה להוסיף לטורניר האולימפי.

אחרי יום מלא במסיבות עיתונאים אטרקטיביות בהן הספקתי לשאול את נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי תומאס באך על טקס ההנצחה בכפר האולימפי, את קיירי על היחס שלו למאמנים בינלאומיים אחרי שנה וחצי עם בלאט (בטח שפרגן, אלא מה?) ובכלל להסתחבק עם מייק ששבסקי, המאמן היחידי שדיברתי איתו בשלושה משחקים אולימפיים, הספקתי להסעה לאצטדיון האולימפי.

לא רק שהאצטדיון האולימפי לא נמצא קרוב לכפר האולימפי או לפארק האולימפי, הוא גם לא מארח את טקס הפתיחה ועד שיתחיל האתלטיקה נערכים פה כמה משחקי כדורגל. אז נסעתי לראות את פורטוגל נגד ארגנטינה. טורניר הכדורגל מפוזר בברזיל, אבל בימים הראשונים יש משחקים באצטדיון האולימפי, כשחצאי הגמר והגמרים יערכו במראקנה שגם יארח את טקסי הפתיחה והסיום.

הנסיעה לאצטדיון עוברת דרך רובע המרקאנה וכמה שכונות שלפחות מהאטובוס נראות די מוזנחות. מהאצטדיון עצמו אפשר לראות חלק מהפאבלות של ריו. הוועדה המארגנת מאוד לא מנסה להחביא את העוני בעיר. לא הייתי אומר שגאים בזה, אבל זה בהחלט מראה אותנטי יותר מאשר התחושה המאורגנת מידי בבייג'ין. ללונדון אני לא ממש יכול להשוות כי הבירה האנגלית גם ככה אחת משתי הערים הכי מפותחות בעולם. ריו ובייג'ין יותר דומות במובן של ערים ענקיות שגם יכולות לעשות עוד קפיצת מדרגה. כמובן שברזיל וסין שונות בהרבה דברים אחרים, ביניהם גם בחוזק החברה האזרחית.

חבל שלא שמתי יותר לב למה שקורה במשחק המוקדם יותר בין אלג'יריה להונדורס, שנגמר ב2:3 ושוחק בקצב טוב. הקהל די כצפוי הגיע בעיקר למשחק המאוחר והאצטדיון היה די מלא. גם המשחק השני זרם, הרבה החמצות לשתי הנבחרות ושני שערים של הפורטוגלים, כשהשני דרדלה בין הרגליים של השוער. האווירה חיובית, אבל גם די רגועה. הקהל הארגנטינאי מרגש כתמיד. אני זוכר בלונדון כשכל פעם שארגנטינאי היה מתחרה או היתה מתחרה, האוהדים נתנו שואו אמוציונלי. גם כאן השירה "סוי ארחנטינו" נשמעה כל כמה דקות ובעיקר אחרי החמצות. האקוסטיקה באצטדיון מצוינת. עושה חשק לקראת תחרויות האתלטיקה.

ספורטנ'רול (ז') - רן עצמון
שכונת פשע

11 Comments

דורפן 5 באוגוסט 2016

מדברים על טקס הפתיחה הזול והצנוע זה דורות. אני כבר אוהב את זה. למרות שכמובן לא אבוא

יואב דובינסקי 5 באוגוסט 2016

בטקס בלונדון נהניתי מכל רגע (למעט מצעד המשלחות שהוא תמיד משעמם). בייג'ין היה בעיקר מרשים, אבל לא כיפי. לא בדקתי את העלות עדיין, אבל אני מקווה שיהיה טקס מהנה שיעשה כבוד לברזיל. כי זוכרים רגעים אייקונים.

matipool 5 באוגוסט 2016

נדמה לי שהבקשה התקציבית לטקס הפתיחה הייתה 113 מיליון דולר ואישרו להם חמישים ומשהו מיליון .

משה 5 באוגוסט 2016

אני חושב שטורניר הכדורגל האולימפי באטלנטה זכור לי הרבה יותר מרוב המונדיאלים. איכשהו הזכיה של ניגריה, יחד עם נבחרות מהנות של ברזיל וארגנטינה נתנו משב רוח רענן. נראה לי שמאז היתה קפיצת דרך בהתמסחרות של הכדורגל והקסם נעלם ואיתו גם העניין בכדורגל אולימפי (למרות שגם הזכיה של קמרון היתה נחמדה ).
לגבי גיגס, בניגוד לבייל הוא אף פעם לא שם זין על הנבחרת, הוא היה עסוק לעשות איתו דברים אחרים.

רומן 5 באוגוסט 2016

לא מבין למה צריך את הפארסה הזאת, למה שחקנים מקצוענים במקום לנוח צריכים לנסוע לאיזוטריה הזאת.
בכלל לא ברור לי למה לעשות באולימפיאדה תחרויות במקצועות שהאולימפיאדה היא לא השיא שלהם(טניס, וכודרגל)

יואב דובינסקי 5 באוגוסט 2016

אני לא שותף לדעה הזאת, אבל אתה לא היחיד שחושב ככה. אני חושב שזה מוסיף להילה של המשחקים ויש גם משהו יפה במפגש של ספורטאים שחיים ממלגה למלגה עם ספורטאים מולטי מיליונרים בכפר האולימפי ובטקס הפתיחה.

מתן גילור 5 באוגוסט 2016

ואופני כביש.
גם כדורסל הייתי עושה מונדובאסקט בלבד. כיום המונדובאסקט הוא תחרות זניחה כשהטורניר האולימפי עיקרי. אפשר לוותר על האולימפי שלא יותר מדי מעניין ולתת מקום לעוד ענף שבאמת צריך את האולימפיאדה.

יואב דובינסקי 5 באוגוסט 2016

אני דווקא חושב שטורניר הכדורסל האולימפי נהדר ומאוד מתאים למסגרת האולימפית. גם החיכוך בין כוכבי ארה"ב ליתר ספורטאי העולם יפה בעיני.

אני לא בטוח שכדורסל ספורט מספיק פופולרי בעולם באופן כללי כדי שלאליפות עולם תהיה השפעה מרחיקת לכת מעבר לטורניר עצמו. במשחקים האולימפיים הכדורסל הוא אחד השיאים של המשחקים. אני חושב שגם המשחקים האולימפיים וגם הכדורסל הבינלאומי יפגעו אם הענף יצא מהתכנית.

no propaganda 5 באוגוסט 2016

לדעתי טורניר הגברים מיותר לגמרי(לכדורגל נשים אין קשר וטוב שהוא מתקיים), הטורניר לא מאוזן מבחינת 3 השחקנים מעל גיל 23 ועניין הספורטיבי בו הוא פחות מגביע הקונפדרציות או אליפות העולם למועדונים שגם הם לא בדיוק טורנירים מעניינים.
כחובב כדורגל שרואה המון משחקים מכל העולם וגם חובב אולימפיאדה, לא יצא לי לראות אף משחק כדורגל אולימפי, ואם הייתי צריך לבחור בין גמר בחץ וקשת או שחייה צורנית לבין גמר הכדורגל אז אין סיכוי שהייתי בוחר בכדורגל. לסיכום לדעתי זה מיותר וצריך לבטל את זה ולתת מנוחה לשחקנים לקראת העונה המפרכת שלפניהם.

יואב דובינסקי 5 באוגוסט 2016

בהחלט יש המון בעיות וסייגים לטורניר כדורגל היברידי כזה ומעמדו לעומת טורנירים בינלאומיים אחרים בענף לא גבוה במיוחד. עדיין, אני חושב שעדיף איתו מאשר בלעדיו ושהוא כן מוסיף משהו לתכנית האולימפית שענפים אחרים לא.

איציק 5 באוגוסט 2016

לעומת זאת המשחקים לא ישרדו ללא ענפים כגון softball או איך שלא קוראים לזה. בלי ענפים כאלה המשחקים האולימפיים יהיו גרעוניים.

Comments closed