זמן פוטבול בטנסי

משחק תיכונים בו הונצח שחקן שנהרג מירי כשגונן על נערות, עשרות ילדות בכדורגל נשים והאוניברסיטה תושבת ביום חמישי כשהעונה תתחיל. לא משחקים אולימפיים, אבל כשהקהילה מחוברת לספורט זה תמיד מרגש

תיכון פולטון מול תיכון מאריוויל כשחולצה מס' 24 מונצחת על קו 24 יארד (צילום: יואב דובינסקי)
תיכון פולטון מול תיכון מאריוויל כשחולצה מס' 24 מונצחת על קו 24 יארד (צילום: יואב דובינסקי)

בסוף דצמבר 2015, זוויאון דובסון (Zeavion Dobson), נער בן 15, נהרג כשגונן בגופו על שלוש נערות בזמן שנקלעו לאמצע קרב יריות בין כנופיות במזרח נוקסוויל (כ20 דקות נסיעה מאיפה שאני גר, במערב העיר). הסיפור הטרגי של דובסון היכה גלים לא רק בחדשות המקומיות, אלא הלאומיות כשברק אובמה אף צייץ לגביו: "זוויאון דובסון נהרג כשהציל שלוש חברות מירי. הוא היה גיבור בגיל 15. מה התירוץ שלנו לאי עשייה?". כמובן שאובמה עשה את ההקשר לטרגדיות הירי הרבות מידי שפוקדות את ארצות הברית והקלות הבלתי נסבלת שזה קורה.

דובסון הפך לגיבור מקומי ולאומי. כשחקן קבוצת הפוטבול של תיכון פולטון הוא הונצח על המגרש, כשעל קו 24 יארד הוטבע ציור של החולצה מס' 24, שהיתה של דובסון. אחיו הצעיר זאק לובש את החולצה כיום. כל כמה שבועות יש דיווחים על הגשת כתבי אישום, הנצחות שונות של דובסון או הכבוד שהמשפחה מקבלת.

ביום שבת נסעתי למשחק פוטבול תיכונים בין פולטון פלקונס לקבוצת לתיכון מאריוויל, עיירה בפרברי נוקסוויל עם קבוצת פוטבול תיכונים מהטובות במדינה. להבדיל מאוניברסיטת טנסי, שברובה לבנה מאוד והסטודנטים ממעמד סוציו-אקונומי בינוני-גבוה ולהבדיל מהשכונה הבורגנית בה אני גר במערב נוקסוויל, תיכון פולטון נמצא בצפון-מזרח העיר. הקהל במעמד סוציו-אקונומי אחר לחלוטין, התלמידים שחורים ברובם, אבל החיבור לקהילה מאוד ניכר כשהשחקנים עולים למגרש דרך הליכה ביציע לקולות הקהל המשולהב שמנגן בפעמונים לכבוד הילדים.

כמובן שהיו מעודדות ותזמורת וכשהשחקנים ירדו מהיציע למגרש הם נכנסו בריצה דרך שלט עליו היה כתוב "24 אנחנו רואים אותך". זה היה משחק פוטבול תיכונים ראשון שלי בארצות הברית והסצנות מסביב כמעט ונלקחו מפרק של פריידי נייט לייטס, גרסת טנסי כמובן.

זה היה משחק מיוחד מאוד, קרב בין שתי אלופות, שהועבר בשידור ישיר בטלויזיה בCBS ושגם מושל טנסי נכח בו. מזג האוויר במזרח טנסי מאוד הפכפך. בעקרון יש שרב, אבל פעם בכמה ימים הוא נשבר עם סופת ברקים ורעמים שמרגישה כמו טורנדו. חמש דקות מפתיחת המשחק, הודיעו על הפסקה של חצי שעה לפחות מחשש לברקים. זה היה האות שלי לעזוב. גם ככה כיוונתי לעזוב במחצית, אבל לחכות חצי שעה עד שאולי יחזרו לשחק הספיק לי. הגעתי בחזרה הביתה בדיוק כשחודש, כך שאת ההמשך, את הפרשנויות ואת הראיונות ראיתי בנוחות בטלויזיה. הסיפור של דובסון ליווה את המשחק וגם לא מעט מהראיונות עסקו בו. הפתיחה היתה של פולטון, זאק דובסון רץ לשני טאצ'דאונים ובכל פעם הצביע לשמיים, אבל מאריוויל ברחה במחצית השנייה. אגב, שחקני קבוצת מאריוויל הנציחו שוטר מקומי שנהרג מירי על הקסדות והכפפות.

עד שעונת הפוטבול תתחיל מעבירים בארצות הברית את הזמן כאן בכל מיני מתאבנים, כמו משחק הארנה-בול – גמר ליגת הפוטבול באולמות, שידורי ליגת פוטבול קנדית, משחקי קדם עונה בNFL או משחק NCAA בין קליפורניה להוואי שבכלל נערך באוסטרליה. בין בניית מערכי שיעור להשלמות קריאה, הספקתי גם לבקר במשחק כדורגל נשים של האוניברסיטה, שגם הוא נדחה ביותר משעה בגלל ברקים וגם הוא הראה לי צד אחד של הקהילה בנוקסוויל, עם כמה עשרות ילדות עם גרבי כדורגל וקוקיות שבאו לעודד.

ביום חמישי תחל עונת פוטבול המכללות של אוניברסיטת טנסי במשחק מול Appalachian סטייט, בעקבותיו בוטלו הלימודים באוניברסיטה באותו יום ונוסף יום לימודים בסיום הסמסטר. היות ולא עליתי בהגרלה לקנות כרטיס זול (10$) למשחק, קניתי מראש כרטיס במחיר סביר (39$) למשחק הבא מול אוהיו (כן, חשבתי שמשחקים מול אוהיו סטייט באקאייז המדורגת בחמישייה הראשונה בזמן שמשחקים מול אוניברסיטת אוהיו בובקאטס שמדורגת 59). אני לא מתכוון ללכת להרבה משחקים העונה, אבל היות והשנה מארחים את פלורידה ואלאבמה אנסה ללכת לפחות לאחד משני המשחקים האלה. בזכות סיום העונה המצוין והדירוג האטרקטיבי (9 במדינה), יש תקווה שהוולונטירז יעשו משהו מיוחד העונה. אמנם אלה לא המשחקים האולימפיים, אבל הנחיתה רכה והחל מהשבוע תחזור הקריאה המוכרת: "איט'ס פוטבול טיים אין ט-נ-סי!".

בית זה בסך הכל קופסה – תומר חרוב
פותחים עונה עם דרמה

43 Comments

בני תבורי 29 באוגוסט 2016

אם יש רגעים שאני מקנא בך… :)

יואב דובינסקי 30 באוגוסט 2016

ריו וקופקבנה לא עושים לך את זה, אבל משחק זניח במזרח נוקסוויל כן?

ר.בקצה 29 באוגוסט 2016

שלום יואב,
האם למדת לתואר ראשון בארץ?
ואם כן, במה הוא היה?

ג'ורג' בסט 29 באוגוסט 2016

מתוך סקרנות, האם סטודנטים צריכים לשלם כדי לצפות בקבוצה של המכללה שלהם?

ע.נ. צפון 29 באוגוסט 2016

כן

יואב דובינסקי 29 באוגוסט 2016

יש יותר מ27,000 סטודנטים באוניברסיטה ורק כמה אלפים בודדים של מקומות שמוקצים לסטודנטים (למרות אצטדיון פוטבול של מעל 100,000 מקומות), כך שמידי משחק ביתי יש הגרלה בין סטודנטים שנרשמים ואלה שעולים בגורל יכולים לקנות כרטיס ב10$. ככל שסטודנט הולך ליותר משחקים של קבוצות האוניברסיטה, הוא צובר יותר נקודות זכות שמשפרות את הסיכויים שלו בהגרלות האלה. היות ואני משלים את הדוקטורט, גם אני רשאי להשתתף בהגרלה הזו אבל לרוב אין לי מזל. יתר תחרויות הספורט (כדורסל, בייסבול, כדורעף וכו'), הם בחינם אבל לפעמים צריך להירשם ולהבטיח מקום כי יש ביקוש רב (למשל משחק כדורסל מול קנטאקי).

49ers 29 באוגוסט 2016

תוכל לפרט קצת על ליגת הפוטבול באולמות? המגרש זהה בגודלו, הכללים? מספר צופים.. וכדומה.
תודה.

לן דוסון 29 באוגוסט 2016

משחקים 8 על 8 ובמגרש יותר קטן של 50 יארד אם אני לא טועה וגם אנדזון קטן יותר ושערים קטנים יותר. זה משחק שונה לחלוטין – מהיר יותר וכמעט אך ורק של מסירות באוויר.

49ers 29 באוגוסט 2016

תודה

דיזידין 29 באוגוסט 2016

מת על השם שלך, לן.
את לן דוסון המקורי אני זוכר היטב.

לן דוסון 29 באוגוסט 2016

היה שחקן אדיר, אישית כמובן ראיתי רק בדיעבד את מעלליו אבל כולם יזכרו לו כמובן את התמונה במחצית של הסופרבול מעשן סיגר ושותה בירה.

דיזידין 29 באוגוסט 2016

נדמה לי שזו היתה סיגריה, במחצית של סופר בול 1.
הסופר בול הראשון שראיתי והבנתי היה שלוש שנים אח״כ, ב-1970, כשדוסון והצ׳יפס ניצחו את הווייקינגס.
לדעתי אהדתי דווקא את מינסוטה, בגלל שני שחקנים שמאוד אהבתי – הווייד ריסיבר ג׳ין וושינגטון והדיפנסב טקל האגדי אלן פייג׳.
אגב, אחרי קריירת הפוטבול המפוארת פייג׳ הפך לשופט בבית המשפט העליון של מינסוטה

NoOne 29 באוגוסט 2016

השאלה החשובה היא האם טנסי ינצחו ב 3 ט"ד
בוא נקווה שדובס למד משהו מהשיעורים שקיבל מפייטון מאנינג

Amir A 29 באוגוסט 2016

כמה שמת עליהם?

NoONE 30 באוגוסט 2016

מספיק כדי לשלם לי על לייבור דיי וויקאנד בטיחואנה

YG 1 בספטמבר 2016

תגיד, מה אתה אומר על הליין של 11- לטובת אלבאמה?

אני שוקל בפעם הראשונה בחיי להמר נגד SC, נראה לי שיגמר איזה 30 הבדל לבאמה.

לן דוסון 29 באוגוסט 2016

אין כמו פוטבול תיכונים למרות מה שאתה חווית זה כבר ממש נלקח לרמה אחרת וגבוהה מרוב המקומות בעיקר בכמות העניין. במקרה צפיתי בשישי במשחק תיכונים שנערך בנשוויל וגם שם הופסק המשחק בשל סופת ברקים (ברבע הרביעי) אבל שם אחרי חצי שעה החליטו שאי אפשר להמשיך וקבעו שהתוצאה תשמר כמו שהיא באותה הנקודה.

יואב דובינסקי 29 באוגוסט 2016

מאוד התרשמתי מהעניין שהמשחק ייצר. הבליצ'רס היו מלאים מאוד, לדעתי חלק מהקהל נאלץ לעמוד. עזבתי כי לא היה לי כוח לחכות לסופת ברקים וגם ככה התוצאה של המשחק לא עניינה אותי יותר מידי אז זה היה בעיקר בשביל החוויה. מצד שני, כשהקבוצה של האוניברסיטה מביאה מעל 100,000 צופים בכל משחק אז זה מכניס גםפוטבול תיכונים וגם את הטנסי טייטנס לפרופורציות.

לן דוסון 29 באוגוסט 2016

יש סיפורים כאלה כל שבוע ובכל רחבי ארה"ב. בטנסי ובמדינות השכנות המכללות זה הדבר האמיתי, הטייטאנס לא באמת נחשבים קבוצה מקומית אם אתה שואל אנשים משם (עדיין זוכרים להם את תקופתם ביוסטון), אני מכיר יותר אוהדי קולטס מנוקסוויל מאשר טייטאנס (בגלל פייטון כמובן).

אם אתה עובר את הגבול דרומה לאלבמה זה עוד אפילו יותר מודגש, שם בכלל לא שמעו על הNFL.

יואב דובינסקי 29 באוגוסט 2016

העליתי את זה בפני הסטודנטים שלי שנה שעברה. רובם בהחלט מרגישים יותר קרבה לוולז מאשר לקבוצות NFL. מצד שני, היה לי סטודנט שבמקור ממינסוטה שאמר ששם הוייקינגס משמעותיים יותר מהאוניברסיטאות. ככה שזה אולי נכון לדרום או בSEC, אבל לא בכל ארה"ב.

ניינר / ווריור 29 באוגוסט 2016

כמה המורשת של פייטון דומיננטית אצל הוולס?

לן דוסון 29 באוגוסט 2016

מאוד אהוב שבר כהרגלו הרבה שיאים (בעיקר כי נהנה מפציעות של פותחים כבר כפרשמן), אבל זוכרים לו שלא זכה באליפות בתקופתו (הוא כן זכה בשני בולים לא חשבוים) ובעיקר שהפסיד כל פעם ליריבה המושבעת מפלורידה ועושה רושם שלסטיב ספורייר היה את המספר שלו כל פעם מחדש.

ק. 29 באוגוסט 2016

נשמע מוכר…

יואב דובינסקי 29 באוגוסט 2016

הרחוב שמוביל לאצטדיון נקרא על שמו, יש לא מעט אזכורים על שמו גם ברחבי האוניברסיטה וגם באצטדיון עצמו. הוא מאוד מחובר לקהילה כאן, מגיע למשחקים כשיש לו זמן ובאמת יהיה מעניין לראות השנה אם יעשו משהו מיוחד בעקבות הפרישה.

Amir A 29 באוגוסט 2016

ג'יימי נוגרייט עדיין עובדת באוניברסיטה?

אורי הברווז 31 באוגוסט 2016

נראה לי שיתרכזו יותר בפט סאמיט

עומרי (ירוק) 30 באוגוסט 2016

ספיקינג אוף פייטון, לאן נעלם המגיב גיל?

duncan 29 באוגוסט 2016

ספורט זו דת באמריקה. תענוג.
אבל בניגוד למנהג הברברים מאירופה והמזרח התיכון, הספורט פה הוא רק ספורט. אין מכות ואין קללות (ברור שזו הכללה ותמיד אפשר למצוא מקרים אבל זה בגדול המצב)

דורפן 31 באוגוסט 2016

אין מכות וקללות בגלל שטיפלו בזה. לפני 100 שנה יכולת למרות ביציעי בייסבול – לא הרבה אבל הייתה אלימות לא קלה.

שי 29 באוגוסט 2016

יש היאמרו שדווקא בגלל זה הספורט בארה"ב הוא רק בידור. היכן שספורט הוא דת, שם כבר תמצא מכות וקללות. כמובן שזה רק סמנטיקה, יש הרואים באולטראס ופירוטכניקה רומנטיזציה אמתית של הספורט לעומת הסכריניות אצל אנקל סם, בעוד אחרים מעדיפים את העסק מבריק, מתקתק ולכל המשפחה

דיזידין 29 באוגוסט 2016

יופי של תגובה.
אבל בספורט יש גם מנצחים ומפסידים, וסך הכל המתקתקים האלה מנצחים את כולם.

Amir A 29 באוגוסט 2016

תגיד, הקאבס יגיעו ל-100 נצחונות העונה? הם על קצב של 103. ובאיזה סיבוב הם יעופו וישברו את הלב של האוהדים שוב?

דיזידין 29 באוגוסט 2016

לא נעים להודות, אבל אצלי עונת הבייסבול עוד לא החלה.
נדמה לי שראיתי רק משחק אחד: אבא שלי הקשיש, ממיטת חוליו, הזעיק אותי לראות את סטיבן רייט זורק knuckleballs.
מראה מרהיב, בעיקר עם הסופר סלואו מושן שיש היום.

יואב דובינסקי 29 באוגוסט 2016

אם יש ספורט שאני לא מצליח להתחבר אליו זה בייסבול. הוא פשוט משעמם אותי. גם כשאני מצטרף למשחק באינינג השמיני.

דיזידין 30 באוגוסט 2016

מבין אותך לגמרי, כנראה צריך לגדול על זה.
זה אולי יישמע פלצני, אבל כשאני רואה בייסבול אני אשכרה שומע את שקשוק הרכבות שבהן נסעו פעם הקבוצות ומריח את ריח העור של כפפות ה״רולינס״ החומות כהות מפעם.

דיזידין 30 באוגוסט 2016

ואגב, הרכבות והרולינס זה עוד לפני דורי (כילד שיחקתי עם הרולינס הישנה של אבא שלי) אבל מבחינתי, כילד, בייסבול היה מחוץ לזמן. טיי קוב של 1905, דיזי דין של 1935, וברוקס רובינסון של 1970 – היו מבחינתי נוכחים באותה מידה.

אלון 30 באוגוסט 2016

בזכות פול אוסטר אני יודע מי זה דיזידין.

עומרי (ירוק) 30 באוגוסט 2016

לגמרי.

AdamB 30 באוגוסט 2016

יומיים אחרונים לאוגוסט, מרגישים את האנאפאל מסביב לפינה.
איזה כיף.

בורחה באסטון 30 באוגוסט 2016

דובינסקי, מה אתה מלמד באוניברסיטה?

אורי הברווז 30 באוגוסט 2016

למדת כבר לשיר את רוקי טופ?

יואב דובינסקי 31 באוגוסט 2016

שיר קרב נהדר

red sox 31 באוגוסט 2016

לא לזלזל באפלצ'יאן סטייט. פרטים אצל ידידנו גלן, איש מישיגן.

Comments closed