השלכות הבחירה בטראמפ על הביד ל2024

סיכויי לוס אנג'לס ישתפרו משמעותית אם הצרפתים יבחרו את לה פן

במהלך המשחקים האולימפיים בריו העברתי הרצאה קצרה בכנס בינלאומי על ניהול ספורט שנערך באוניברסיטה מקומית. נושא הכנס היה אג'נדה 2020 של הוועד האולימפי הבינלאומי. אג'דה 2020 זו תכנית הרפורמה של תומאס באך, שחילק את חברי הוועד האולימפי לבחון למעשה כל רובד בתנועה האולימפית ומשם חוברה אג'נדה של 40 סעיפים לגבי עתיד התנועה האולימפית.

ניתחתי 390 כתבות שכתבו עיתונאים ישראלים שכיסו גם את בייג'ין 2008 וגם את לונדון 2012 ובדקתי איך קריטריונים שנחקרים בתחום מיתוג מדינות באו לידי ביטוי בתיאורים של בייג'ין ולונדון בכתבות ומה מהם רלוונטי לאג'נדה 2020. הקריטריונים שבחנתי היו: תרבות, תיירות, מתקנים, ארגון, אבטחה, כלכלה, איכות סביבה, תחבורה, מעורבות חברתית, האנשים, גאווה לאומית והמצב החברתי-פוליטי. את מה שהשתקף מהכתבות, הצלבתי עם המלצות אג'נדה 2020, כדי להראות במה היה יותר מיקוד ואיך ואיזה נושאים לא זכו להתייחסות. למשל, היתה לא מעט התייחסות לנושאים כמו הוצאות כספי ציבור או תרבות מקומית, אבל כמעט ולא דיווחו על הספונסרים של התנועה האולימפית ואם כן, אז בעיקר בהקשרים של מקומות ריקים ביציעים כי כרטיסים חולקו לספונסרים. אבל פעילויות של קוקה קולה או סמסונג, בקושי מוזכרים אם בכלל.

בכל מקרה, בסיום ההרצאה פנתה אליי מנהלת של איזה מחלקה בביד של פאריז לאירוח המשחקים ב2024 והיתה לנו שיחה נעימה לגבי סיכויי הצרפתים. לצערי הרב איבדתי את כרטיס הביקור שלה ולא מצאתי את שמה באתר הרשמי שלהם שבו למעשה רשומים רק המנהלים הבכירים. ככה שלצערי, איבדתי קונקשן שהיה יכול להועיל לקראת הבחירה שתתקיים בספטמבר 2017 ואולי גם אחר כך. כחלק מהשיחה דיברנו על הסיכויים של פאריז מול לוס אנג'לס, רומא שאז עדיין היתה במרוץ ובודפשט.

כשהעליתי את נושא הטרור, היא הדגישה את ההצלחה של צרפת באירוח משחקי יורו 2016 שעבר בשלום (אם כי פה ושם היו תגרות חוליגנים) ואמרה שגם ארצות הברית סובלת מטרור, כולל בעיר תיירותית כמו אורלנדו או בקליפורניה עצמה, בסן ברנדינו. הלך הרוח היה שפאריז ולוס אנג'לס הערים המובילות בהתמודדות, שרומא בבעיות כלכליות וכנראה תפרוש ושבודפשט נמצאת קצת מאחור. היא היתה זו שהעלתה את הטיעון שלהונגרים יהיה קשה להתמודד עם הימין הקיצוני במדינה, אבל סייגה שהדבר יכול להתאזן אם טראמפ ייבחר לנשיאות באמריקה ומארין לה פן בצרפת.

השבוע נערך בדוחא שבקטאר כנס של הוועדים האולימפיים הבינלאומיים – ANOC. לא להתבלבל עם הוועד האולימפי הבינלאומי (IOC). זה גוף אחר, שמאגד את הוועדים האולימפיים ובראשו עומד אהוב המחלקה השייח הכוויתי אל-סבאח. אז כשיש כנס עם כל הוועדים האולימפיים ועוד בקטאר הנקייה שמעולם לא קנתה אירוח אירוע ספורטיבי גדול, בארגון הקינגמייקר ירום הודו, זה זמן טוב לעשות קצת לובי ולדאוג שכל הבורקסים טריים. הערים המתמודדות שלחו את מיטב שגריריהם, בכירים בביד הונגרי, טדי רינר מפאריז, ראש עיריית לוס אנג'לס ועוד רבים וטובים.

2024 ביד מאוד מעניין כי זה למעשה הביד הראשון שכולו קורה תחת באך וכולו התרחש למעשה אחרי רפורמת אג'נדת 2020. את סוצ'י, ריו ולמעשה גם את טוקיו שנבחרה באותו כנס בו באך נבחר לרשת את הנשיא הקודם ז'ק רוג, באך למעשה ירש. ביד 2022 הקטסטרופלי בו תושבי בוואריה הצביעו נגד, כל הערים הסקנדינביות פרשו ובסוף נשארו רק בייג'ין שנבחרה מול אלמטי, היה די בתפר בין לבין ולמעשה השפיע מאוד על עצם הצורך בבדק בבית של התנועה.

ביד 2024 כבר ידע תהפוכות. הוועד האולימפי האמריקני בכלל בחר להריץ את בוסטון ורק אז גילה שכל מסצ'וסטס מתנגדת ועבר ללוס אנג'לס. הגרמנים הובכו שוב במשאל עם בהמבורג. האיטלקים הריצו את רומא, אבל תושבי העיר בחרו ראש עיר שהיתה ממובילות המאבק בביד והם פרשו. פאריז ולוס אנג'לס שתי ערי עולם, אוכלוסייה מגוונת, לא חסרים מתקנים, הסטוריה של אירוח אירועי ספורט גדול כמו שני משחקים אולימפיים, גמר מונדיאל ומספר משחקי גמר ליגת אלופות או סופרבול. מצד שני, הביד ההונגרי יתאים לשאיפות החסכוניות והקומפקטיות של אג'נדה 2020 שמאפשר יותר גמישות לוועדה המארגנת כדי לחסוך בעלויות.

עכשיו כשטראמפ נבחר, לוס אנג'לס תצטרך להצדיק את עצמה חברתית. הביד של האמריקנים משקיע הרבה מאמצים להראות איך המשחקים יובילו למוביליות חברתית וישלבו אוכלוסיות שונות, כי טכנולוגית וארגונית אין ספק שעם כל קבוצות הספורט המקצועניות ועם כל האוניברסיטאות הגדולות באזור, מתקנים לא חסר שם. יחד עם זאת, עם ההפגנות כנגד טראמפ והמינויים המפחידים שלו ורטוריקת החומות וכשברקע מתיחות בין שוטרים לאוכלוסייה שחורה, הביד לחלוטין לא בכיס של האמריקנים שעדיין לא ארחו משחקי קיץ במאה ה21. מצד שני, לא קרה עדיין ששלושה משחקי קיץ ברציפות לא נערכו באירופה. בודפשט ביד מעניין, אבל אחרי הברדק בריו לא בלתי סביר שמרבית חברי הוועד האולימפי הבינלאומי ילכו לכיוון פחות הרפתקני. פאריז מועמדת מאוד חזקה, אבל הכל יכול להתהפך אם בעוד חצי שנה הצרפתים יבחרו לנשיאות את מארין לה פן.

הכתבות שלא קרו (2). חיפושי אחרי מגנוס וור מגנוסון עברי
פיהוק בהיכל - הערב ב21:00

54 Comments

yaron 20 בנובמבר 2016

יואב, נסה לחפש אותה בלינקדאין.

יואב דובינסקי 20 בנובמבר 2016

אם באמת אתאמץ אני מניח שאוכל למצוא אותה דרך מארגני הכנס.

אמוץ כהן-פז 20 בנובמבר 2016

שלח תמונה והביא לך אותה… (סמיילי)

אריאל גרייזס 20 בנובמבר 2016

לא הבנתי, הבחירה בטראמפ משפיעה על הפינוקים שמעתירים על הועדה הבוחרת?

NoOne 20 בנובמבר 2016

כן , כל השוחד יהיה רק מוצרים של טראמפ , סטייקים מקולקלים,עניבות מכוערות,וקורסים חינם באוניברסיטות מזויפות.

מצד שני יהיה שיפור משמעותי ברמת נערות הליווי

גיא זהר 20 בנובמבר 2016

אחלה סקירה. רק תקן משחקי יורו 2024 ל2016.

יואב דובינסקי 20 בנובמבר 2016

תודה, תוקן

תומאס נוימן 20 בנובמבר 2016

ריספקט לבחירה ב-NWA, אחת הלהקות החשובות בהיסטוריה של המוסיקה השחורה, ובכלל

עומרי (ירוק) 20 בנובמבר 2016

גם הסרט (באותו השם של השיר) מעולה.

יואב דובינסקי 20 בנובמבר 2016

סרט נהדר. מריצים אותו הרבה מאוד בHBO. פה ושם אני נתקל בסטודנטים עם חולצות בסגנון של סטרייט אואטה קומפטון. לפעמים הכיתוב שונה, אבל באותם פונטים. כמובן שפאק דה פוליס רלוונטי כל פעם שיש מהומות הקשורות במשטרה.

NoOne 20 בנובמבר 2016

בתור תושב לוס אנג'לס אני מאד מקווה שזה יהיה נתון להצבעה כי אז אני אצביע נגד.
אני לא צריך את כל הכאב ראש הזה בעיר , יש מספיק פקקים ולא צריך להוסיף עוד , זה רק יפגע לי בעבודה .

ודרך אגב המינויים של טראמפ לא מפחידים בכלל , הוא ממנה אותם אנשים עם אותם דעות שכל נשיא רפובליקני היה ממנה , אולי השמות אחרים כי האלה האנשים הקרובים אליו אבל הרעיון הוא אותו רעיון.
טראמפ כבר לאט לאט מתרחק מכל הצהרות הבחירות שלו , הוא כבר לא יבטל את כל אובמהקר , הוא כבר אומר שיש סיכוי גדול שבחלק מהמקומות תהיה גדר ולא חומה(מה שקיים כבר עכשין בהרבה מקומות) פתאום הוא ינסה לגרש רק את הפושעים הלא חוקיים (אובמה דרך אגב היה הנשיא שגירש הכי הרבה לא חוקיים אי פעם)
לג'ורג' בוש היה את פאקינג דיק צ'ייני , דונלד ראמפסלד וג'ון אשקרופט , שום דבר שטראמפ ימנה לא יגיע לזוועה של שלושת אלה.

עומרי (ירוק) 20 בנובמבר 2016

כמה כבר צריך להשקיע כדי להכין את אל.איי למשחקים אולימפיים? אז יהיו פקקים שלושה שבועות, זה כזה נורא? תהיה לך הזדמנות להיות בפאקינג אולימפיאדה, זה שווה את זה אני חושב.

NoOne 20 בנובמבר 2016

שווה לך , לא לי.

לא ממש מענין אותי הרמת משקולות או בדמינטון נשים

מיקיג' 20 בנובמבר 2016

אם אתה לא מתעניין בבדמינטון נשים אז מצבך טוב יותר מכפי שהיה נדמה.

עומרי (ירוק) 21 בנובמבר 2016

מקווה שלא יתנו לך להצביע.. אני גם לא אסבול מהפקקים (אבל אצטרך לטוס שעה) וגם אהיה קרוב יחסית.

NoOne 21 בנובמבר 2016

למה לא יתנו לי להצביע? אני לא איזה שחור מאלבמה שסגרו לו את הקלפי ושלחו אותו להצביע 30 מייל מהבית שלו כשאין לו כסף ל ONE DOLLAR MENU

עומרי (ירוק) 21 בנובמבר 2016

:)
התכוונתי שלא יעשו משאל עם בכלל.

יואב דובינסקי 21 בנובמבר 2016

אני מאוד בספק אם בשלב הזה יהיה משאל עם אם להגיש מועמדות או לא באחת משלוש הערים המתמודדות. לרוב עושים את זה בשלב מאוד התחלתי, לפני שמגישים את המסמכים ומביעים נכונות להתמודד. יש כמה שלבים בהגשת ביד ועכשיו זה כבר שלב די מתקדם שבו מתמקדים בלובי ובשיפור המועמדות. מה שכן, סביר שיהיו סקרי דעת קהל. כל ועדה של עיר מתמודדת תנסה להראות לחברי הוועד האולימפי הבינ"ל שיש תמיכה של הקהילה המקומית. אבל צריך לקרות משהו מאוד קיצוני כדי שהאמריקנים ימשכו את המועמדות של לוס אנג'לס ולא יריצו את הביד הזה עד להצבעה של חברי הIOC בעוד כ10 חודשים.

אמוץ כהן-פז 20 בנובמבר 2016

חסימת מארין לה-פן מתחילה היום, בסיבוב הראשון של הפריימריז של הימין.
אני מצביע פראנסואה פיון (Fillon).

אורן השני 20 בנובמבר 2016

יש לה סיכוי לנצח?

yaron 20 בנובמבר 2016

לטראמפ היה?

no propaganda 20 בנובמבר 2016

מהכרותי עם צרפתים שאני עובד איתם, ללה פן אין סיכוי אמיתי. כדי לזכות היא צריכה לנצח בסיבוב הראשון.
אחרי זה השמאל פשוט הולך ומצביע לסרקוזי.

אמוץ כהן-פז 20 בנובמבר 2016

האמריקאים לימדו אותנו שעור בצניעות ולכן לא ניתן לפסול על הסף שום תסריט.
מקובל, נכון להיום, לומר שהמנצח ביום ראשון הבא, אחרי הסיבוב השני בפריימריז של הימין (אלא אם משהו יזכה היום בלמעלה מ50 אחוז…), יתמודד מול מארין לה-פן.
השמאל מאוד מפולג ועשוי לפזר את 35 אחוזי מצביעיו המובנים בחברה הצרפתית על פני 4-5 מועמדים ומצוא עצמו מחוץ לסיבוב השני כמו ב2002.

אמוץ כהן-פז 20 בנובמבר 2016

על מנת לחדד…
השיטה הצרפתית לבחירה בנשיא(ה) היא של הצבעה ישירה בשני סיבובים (אחד, אם מועמד זוכה ביותר מ50 אחוז בסיבו הראשון).
לסיבוב השני עולים המועמדים שדורגו בשני המקומות הראשונים בסיבוב הראשון.
ההערכה כיום היא שמארין לה-פן ״מחזיקה״ בכ30 אחוזים מהקולות וכך (קצת פחות) גם מועמד הימין המרכזי.
תחושתי האישית היא שבמידה וסרקוזי יבחר בשבוע הבא וימצא עצמו מול מארין לה-פן בסיבוב השני, השמאל לא ׳ינהר לקלפיות׳ כמו ב2002 כדי לחסום אותה. גרוע מזה, מצביעי ימין ׳ימני׳ עשויים (או עלולים…) להעדיף את המקור (לה-פן) על ההעתק.

no propaganda 20 בנובמבר 2016

שוב, הבנתי לא מאוד עמוקה, רק כמה שיחות אבל אבל נראה לי שאין לה סיכוי.
זה לא המקרה של טראמפ וזה ברור גם למצביעי הימין.

אורן השני 20 בנובמבר 2016

אני לא בטוח אם הניצחון של טראמפ יעזור לה או ידפוק אותה דווקא. בכל מקרה לפי מה שאומרים פה היא חייבת המון מזל – יריב לא פופולרי עם תמיכה מינימלית, קלינטון כזה, ועדיף כמה שיותר שמאלני, שמצד שני יצליח גם לגבור על כל השאר ולהגיע לסיבוב השני.

yaron 20 בנובמבר 2016

הפוך, דווקא מול מועמד שמאל יש לה יותר סיכוי בסיבוב השני מאשר מול מועמד ימני

אורן השני 20 בנובמבר 2016

זה מה שאמרתי.

yaron 20 בנובמבר 2016

כמה נקודות:
1. בכלל לא בטוח שזה סרקוזי.
2. מאחר והשמאל השלים עם זה שהוא לא מנצח יכול להיות שהם ישארו בבית בסיבוב הראשון.
3. מאחר והרפובליקנים חושבים שזה יוכרע בסיבוב השני גם חלק מהם ישארו בבית בסיבוב הראשון.
4. ללה-פן יש יותר משלושים אחוז.
5. הסיכוי של לה-פן לנצח בסיבוב השני נמוך מאוד מאחר ובו פחות בוחרים ישארו בבית.. 6. אם היא תעשה את הבלתי יאמן לדעתי זה בסיבוב הראשון.

Amir A 21 בנובמבר 2016

1. בטוח שזה לא סרקוזי

yaron 20 בנובמבר 2016

אמוץ, לשיטתך סיכוי סביר שמעמד שמאל עולה לסיבוב השני מה שמגדיל את הסיכויים שלה…

אמוץ כהן-פז 20 בנובמבר 2016

להיפך, על מאגר 35 האחוזים מצביעי השמאל ה׳מובטחים׳ אמורים להתמודד 4-5 מועמדים מה שעשוי להציב את הטוב שבהם בסביבות ה18-20 אחוזים מסך המצביעים בסיבוב הראשון. הרחק מאחורי ממה שצפוי ל לה-פן ולמועמד ׳הרפובליקאים׳, מפלגת הימין המרכזי.
זה מה שקרה לז׳וספין ב2002.
בכל מקרה, הסיפור הבחירה של טראמפ כל כך מופרך שלפתע כל תסריט אחר בדמוקרטיה אחרת הופך לפתע לסביר.

yaron 20 בנובמבר 2016

נראה לי שאתה מבלבל בין פריימריס לבחירות

יריב 20 בנובמבר 2016

אני לא מכיר היטב את המצב בצרפת, אבל לפי מה שהבנתי יש כמה מפלגות שמאל נוספות (נוספות על הסוציאליסטים) שצפויות להציב מועמדים, והסקרים מראים שהם יקבלו חלק נכבד מהקולות. אז לא, אחרי הפריימריז.

אמוץ כהן-פז 20 בנובמבר 2016

ירון, אני מדבר על הבחירות.

yaron 20 בנובמבר 2016

אמוץ, אני לא בקיא כמוך, יש כמה מפלגות שמאל?

אמוץ כהן-פז 20 בנובמבר 2016

ירון, זה טבעי, אני חי בצרפת.
בשמאל, מימין לשמאל…
המפלגה הסוציאלסטית (פראנסואה הולנד)
הירוקים -מפלגה קיקיונית אך רעשנית שתלויה לחלוטין ברצון הטוב של הסוציאליסטים שמותירים לה אזורי בחירה.
חזית השמאל (ז׳אן לוק מלנשון) – האיום העיקרי משמאל, שווים בין 8 ל12 אחוזים. מלנשון שונא עמוקות את הולנד וחולם לזכות ביותר קולות ממנו יהיה המחיר אשר יהיה.
הקומוניסטים – די נידחים 5 אחוזים מקסימום.
2-3 מפלגות / תנועות שמאל (עוד יותר) קיצוני ודי קיקיוני.

yaron 21 בנובמבר 2016

תודה.
אז האם כמו שנטען המצב הכי קשה בשבילה זה סיבוב שני נגד מועמד רפובליקאי שבו השמאל הולך ובוחר "רק לא לה-פן".?
אני גם מבין ממך שלסוציאליסטים אין סיכוי לעבור סיבוב בגלל ריבוי מפלגות בשמאל.
האם ההערכה שלי שהסיכוי היחידי שלה לעשות את הבלתי ייאמן הוא לנצח בסיבוב הראשון שבו חלק ניכר מהבוחרים יהיו בתרדמת ויחכו לסיבוב השני הגיונית?

אמוץ כהן-פז 21 בנובמבר 2016

אתחיל בחזרה על דברי מתחילת השרשור. היום, יותר מתמיד, רואים למי ניתנה הנבואה…
ולכן.
הטענה בייחס ל לה-פן היא שיש לה בערך 30 אחוזים ׳׳שפוטים׳׳, מה ש׳׳מבטיח׳׳ לה מקום בסיבוב השני.
טענה שניה אומרת שמספר זה הוא גם האחוז המקסימלי ושהיא לא תהנה מנדידת קולות משמעותית. לעניות דעתי, ממערכת בחירות אחת לשניה הטיעון הזה מתפוגג ומאמציה להתנתק ממורשתו של אביה נושאים פרי לאיטם (היא זרקה אותו פיזית וניטרלה את הגוורדיה הוותיקה, שינתה את שם המפלגה ואימצה רטוריקה כלכלית של שמאל די קיצוני).
אתמול התייצבו 4 מליון צרפתים להצביע לסיבוב הראשון בפריימריז הפתוחים של הימין. צרפת ׳רותחת׳ פוליטית ותסריט של תרדמת לא נראה לי סביר. לעומת זאת, אירועים כמו פיגועים או פרובוקציות איסלמיות אחרות, יכולים לדחוף מצביעים לעבר הצבעה יותר רגשית.
נראה מי ייצא מנצח בסיבוב השני של פריימריז הימין בעוד שבוע אבל המצביעים אתמול (גילוי נאות, אני טופח כאן גם על שכמי) גילו רמה פוליטית גבוהה בנותנם 44 אחוזים(!) למועמד שהבטיח רק דם יזע ודמעות.
השמאל אכן עומד במצב בו הוא יכול למצוא עצמו מחוץ לסיבוב השני. לא ציינתי זאת קודם אבל שר הכלכלה בשנתיים האחרונות, עמנואל מקרון, שהיה בן טיפוחיו של הולנד (יועץ אישי לנושאי כלכלה בשנתיים הראשונות) פרש בקיץ, הקים מפלגה והודיע שיתמודד על הנשיאות מחוץ למסגרת הסוציאליסטית. הוא ממקם עצמו במרכז והנטייה היא לומר שהוא יקח מצביעים מהשמאל, לי ברור למי הוא יגרום יותר נזק.

אמוץ כהן-פז 21 בנובמבר 2016

תיקון למשפט האחרון:
לי **לא** ברור למי הוא יגרום יותר נזק

אלעד כץ 20 בנובמבר 2016

אילו עוד ועדים אולימפים קיימים מלבד ioc?

יואב דובינסקי 20 בנובמבר 2016

יש מעל 200 ועדים אולימפיים לאומיים בעולם (NOC – National Olympic Committee). למשל הוועד האולימפי הישראלי, הוועד האולימפי האמריקני וכו'. כולם נמצאים תחת הוועד האולימפי הבינ"ל (IOC) וכולם מחוייבים להחלטות שלו. יש כאלה שמשפיעים יותר ויש פחות, אבל ראשי הוועדים הלאומיים בדרך כלל אינם חברי הIOC, שבדרך כלל נבחרים באופן אישי. הIOC זה הוועד החשוב, שבוחר את העיר המארחת ובאופן כללי מתווה את דרך התנועה האולימפית. ANOC, ארגון הוועדים האולימפיים הלאומיים, זה ארגון שבו מיוצגים כל חברי הוועדים האולימפיים הלאומיים. הוא אחראי יותר על שיתוף פעולה בין הוועדים השונים. אני לא בדיוק יודע מה השיניים של הארגון הזה, אבל בגדול הוא כפוף לIOC. במבנה הארגון שלו ANOC מזכיר יותר את פיפ"א, שבו יש נציגים מכל ההתאחדויות. אבל הארגון הזה לא קובע ערים מארחות או החלטות אסטרטגיות חשובות. אני חושב שהוא יכול להמליץ דברים לIOC, שבסופו של דבר מקבל את ההחלטות החשובות, כולל מי תוכר כחברה חדשה בתנועה האולימפית ומי עברה על הכללים ולכן תיענש. זה ארגון שבראשו עומד השייח אל-סבאח שאבא שלו זרק את ישראל מההתאחדות האולימפית האסייתית. בינתיים ANOC לא הראה שיש לו שיניים נגד ישראל.
יש ארגון נוסף, שלא תחת התנועה האולימפית שנקרא ספורטאקורד ומתיימר לאגד את כל איגודי הספורט האולימפיים והלא-אולימפיים. זה ארגון מתחרה של הוועד האולימפי הבינ"ל והיו לא מעט התנגשויות ביניהם בשנים האחרונות, בעיקר בין היו"ר הקודם מריוס ויצר (יו"ר איגוד הג'ודו הבינלאומי) ונשיא הIOC תומאס באך.

אלעד כץ 22 בנובמבר 2016

תודה

איתמר 20 בנובמבר 2016

אני מצפה מיהודים, בישראל ובאמריקה, שתמכו בטראמפ הגזען ושונא הזרים לתמוך גם בלה פן הגזענית ושונאת הזרים.
זה יהיה מוזר אם פתאום תתפוגג אצל יהודים תומכי טראמפ כל חדוות הקסנופוביה והאיסלמופוביה והם יעדיפו את יריביה של לה פן.

ר.בקצה 20 בנובמבר 2016

מה לגבי יהודים המפגינים עם תומכי קדאפי ואסד? מה אתה מצפה מהם?

עומרי (ירוק) 21 בנובמבר 2016

ר, מה הקשר? מדברים כרגע על טראמפ. השנאה לאובמה גרמה לכמה אנשים לשמוח על זה, אבל הבנאדם אשכרה ממנה אנשים שאמרו בעבר שלא היו רוצים שהילדים שלהם יתקרבו ליהודים.

ר.בקצה 21 בנובמבר 2016

הקשר הוא, שהסנג'רים של תומכי קדאפי ואסד מטיפים לאחרים בצביעות אופיינית.

Trailblazer 22 בנובמבר 2016

ב"תומכי אסד" אתה מתכוון לפּוטין והסחבק שלו טראמפּ?

ר.בקצה 22 בנובמבר 2016

לא, לחבר'ה שלכם מכנופיית חד"ש.

שמעון כסאח 20 בנובמבר 2016

אתה מוזמן לבקר באוניברסיטת ברקלי חבוש כיפה לראשך.

תבלה.

S&M 21 בנובמבר 2016

לא הייתי מתקרב לפריז באולימפיאדת 2024. אם ייפתח ליין הימורים, אני שם הרבה כסף שיהיה פיגוע טרור בזמן המשחקים.

אסף כלשהו 21 בנובמבר 2016

זה לא מה שאמרו על יורו 2016?

צור שפי 21 בנובמבר 2016

מה עם ה-big one? היא צריכה להגיע מתישהו לא?

יואב דובינסקי 21 בנובמבר 2016

למה הכוונה?

Comments closed