לא הולך לנשיא הוועד האולימפי תומאס באך עם אג'נדה 2020 – תכנית הרפורמה שלו לשיפור התנועה האולימפית בעשור הבא. מייד אחרי שנבחר לרשת את ז'אק רוג, באך חילק את חברי התנועה האולימפית לועדות שהגישו 40 המלצות (20+20) לשיפור התנועה האולימפית כשבמרכזן ההקלות על הגשת המועמדות ואירוח המשחקים. ההמלצות עברו פה אחד ואופטימיות רבה אפפה את התנועה.

הנחישות של באך עם האג'נדה והמאמץ שהראה לשינוי התנועה, עזרו לו להתמודד עם הביקורות על הבזבזנות/שחיתות/גזענות בסוצ'י 2014 ועם הברדק סביב ריו 2016 (שני משחקים אותם ירש כשנכנס לתפקיד), עם ההחלטה שלא לגרש את הרוסים כליל בעקבות פרשיות הסימום ואפילו עם הביד למשחקי החורף 2022 משם פרשו כל הערים מהמדינות הדמוקרטיות והשאירו את חברי התנועה עם החלטה בין מועמדת גרועה (בייג'ין) למועמדת איומה (אלמטי).

הביד ל2024 אמור היה להיות הרדמפשן של באך ושל התנועה. ביד שבו הערים הדמוקרטיות הגדולות נאבקות בינן לבין עצמן, כשערים ממדינות מתפתחות או בסדר גודל בינוני מתמודדות על הטיקט החסכוני של אג'נדה 2020. בהתחלה זה נראה טוב עם מועמדויות מארה"ב, גרמניה, צרפת, איטליה והונגריה. רק שלאט לאט הדומינו קרס, ארה"ב עשתה סיבוב פרסה מבוסטון ללוס אנג'לס, בהמבורג הצביעו נגד, ברומא נבחרה ראש עירייה שהתנגדה למועמדות ומשכה את ההצעה וגם עם בודפשט הממשלה נכנעה לקול העם ופרשה.

הביד ל2024 נשאר עם פאריז ולוס אנג'לס. באך מנסה לצייר את זה כבעיה טובה של התנועה האולימפית שיכולה לבחור מבין ערי עולם שכבר ארחו את המשחקים האולימפיים פעמיים, אבל בתנועה האולימפית מבינים שהם בבעיה. הרפורמות לא עובדות. האזרחים במדינות הדמוקרטיות לא משתכנעים שהעסק כדאי. הסכנה ברורה: רק מדינות שהממשל לא תלוי ברצון התושבים ולא שואל אותם, יפגינו רצינות בהתמודדות על אירוח.

בין לבין השבוע נפל דבר כשדרבן הדרום אפריקנית הודיעה שהיא לא יכולה לעמוד בעלויות אירוח משחקי הקומונוולת' אותם אמורה היתה לארח ב2022. בממלכה ובקולוניות מהומה. מספר ערים באנגליה, אוסטרליה וקנדה הביעו עניין לארח, אבל זה ממחיש את כובד הנטל של אירוח אירועי ספורט. המשחקים האירופאים הם כמובן פארסה עצומה, כשאחרי המשחקים הראשונים בבאקו שבאזרבאיג'ן, המארחת המיועדת הבאה הולנד פרשה, רוסיה החליפה אותה אבל נפלה בגלל פרשת הסמים, נשיא הוועדים האולימפיים האירופאים פטריק היקי נעצר בריו על חשד לספסרות בכרטיסים ומפה לשם איכשהו התקבלה החלטה להעניק את המשחקים ב2019 למינסק, בבלארוס. לא בדיוק שיא האידיליה. במקביל למשחקים האירופאים מתגבש אירוע רב ענפי קונטיננטלי נוסף, אליפויות אירופה ב2018, שיתקיימו במקביל בברלין (אתלטיקה) ובגלזגו (שחייה, התעמלות, אופניים, גולף, חתירה וטריאתלון). פיפ"א עם רוסיה וקטאר, לא ממש ברור מה קורה עם אירוח המשחקים ב2026 (ארה"ב, קנדה ומקסיקו ביחד?) וקונקאקף וקונמבול די התאהבו ברעיון הקופה סנטנריו ואיחודי כוחות ומדברים על קופה נוסף בארה"ב ב2020. ככה שיש הרבה מאוד חוסר ודאות בעולם הספורט.

אחד הפתרונות שהתנועה האולימפית בוחנת זה לתת את משחקי 2024 ו2028 לפאריז וללוס אנג'לס. אופציה אחת שבספטמבר 2017 תהיה ההצבעה של כל חברי הוועד האולימפי על 2024 ופרס הניחומים לעיר שתפסיד יהיה לארח את 2024. אופציה שניה זה שזה יקרה בפשרה שתתקבל על סמך דיונים, כשהנטייה היא שפאריז תהיה זו שתארח ראשונה. נכון לעכשיו ולפחות כלפי חוץ, גם פאריז וגם לוס אנג'לס הודיעו שהן לא מוכנות לשום פשרה ושהן מכוונות אך ורק לניצחון ההתמודדות על אירוח המשחקים ב2024.

על פניו, זה מתחיל להזכיר את הקומבינה שעשתה פיפ"א, כשתוך שעה העניקה את מונדיאל 2018 לרוסיה ואת מונדיאל 2022 לקטאר בביד מושחת מהיסוד. נכון שפאריז ולוס אנג'לס אלה לא מוסקבה ודוחא, אבל לביד רציני יש דינמיקה, עם זמן להתבשל ומועמדויות נוספות שקמות ונופלות ושבע שנים של הכנה. לוס אנג'לס קיבלה לארח את המשחקים ב1984 בלי שהיו ערים שהתמודדו מולה, ככה שיש תקדים שעיר מקבלת אירוח ללא תחרות. אולם המצב שונה. אם ההחלטה תתקבל אכן תתקבל ומשחקי 2024 ו2028 יוענקו לפאריז וללוס אנג'לס בסדר כזה או אחר, אפילו לא תינתן הזדמנות לערים אחרות להתמודד על 2028.

מצד שני, יש הגיון פרקטי בהחלטה לתת את שני המשחקים הבאים לפאריז וללוס אנג'לס. זה נותן לתנועה האולימפית עשור של שקט לבנות תכנית אסטרטגית שתקל על המועמדות העתידיות, בידיעה ששתי ערי עולם שארחו את המשחקים האולימפיים פעמיים, שארחו את משחק גמר הגביע העולמי, טורנירים יבשתיים בכדורגל, סופרבול או גמר ליגת האלופות ויש מתקנים למכביר. המחאות נגד פיפ"א לא היו רק על השחיתות, אלא גם על מהות ההצבעה וההשתנה מהמקפצה. פאריז ולוס אנג'לס לא יגררו מחאות עולמיות. להפך, אלה הבחירות הטריוויאליות יותר עם רמת סיכון נמוכה שיבטיחו את המשכיות התנועה האולימפית, לפחות עד לסיום הקדנציה של באך כנשיא (הוא נבחר ב2013 וקדנציה מקסימלית עומדת על 12 שנים).

הזקן והגבה
צווארון כחול