פוסטרים של וונדר וומן מחוץ לקולנוע בטנסי (צילום: יואב דובינסקי)

פוסטרים של וונדר וומן מחוץ לקולנוע בטנסי (צילום: יואב דובינסקי)

אני כבר לא הולך יותר מידי לקולנוע, אבל הרגשתי מחויבות לעשות כבוד לגל גדות ולראות את וונדר וומן בסוף השבוע שהוא יצא לאקרנים. הסרט עצמו סרט קומיקס נחמד. לא סרט מתוחכם מידי, אבל גם לא כזה שמתיימר להיות ושם גם החן שלו והיכולת לפנות לכל גיל ולא רק לחובבי הקומיקס שכבר ראו לפחות עשר וריאציות שונות של סופרמן/באטמן/ ספיידרמן/ אקסמן וכו'.

יחד עם זאת, אין שום סיבה לגמד את ההצלחה של גל גדות ואת ההייפ סביב וונדר וומן. מדובר באחד מסרטי הקיץ הכי מדוברים בארצות הברית, שלאורך כל פלייאוף הNBA פרסומות וטריילרים של הסרט שודרו בפריים טיים. בסוף השבוע שעבר "משמר המפרץ" בכיכובו של דווין ג'ונסון (דה רוק) יצא, במהלך יוני-יולי ייצאו גם הסרט הבא של הרובוטריקים, הסרט האחרון של הפיראטים עם ג'וני דפ ומתישהו גם יהיה עוד סרט סופר-הירוז עם ספיידרמן ואיירון מן. תהיה לוונדר וומן תחרות בקופות, אבל מבחינת ההייפ וקידומי היח"צ הסרט לדעתי המשוחדת עלה על כל מתחריו (או לפחות לא נפל מהם). בכל מקרה, סוף השבוע הזה כולו גדות.

ההצלחה של גל גדות הפילה אותי מהכיסא. אחרי נטלי פורטמן אנחנו עוקבים מאז שהיתה ילדה בליאון וכל צעד בהתפתחות שלה, כולל הרווארד והתפקידים שהיא מקבלת, מאישתו של דארת' ווידר ועד לאוסקר עם הברבורים ועכשיו ג'קי קנדי, מאוד מרשים, אבל כבר לא מפתיע. היא שם, מהכוכבות הגדולות בעולם. איילת זורר היתה כוכבת בארץ וראינו את ההתפתחות שלה מעניין של זמן לפלורנטין לפני שקיבלה כמה תפקידים נחמדים לצד טום הנקס או כאמא של סופרמן. מי עוד היו ב20 השנים האחרונות? מילי אביטל בסרט עם רוס? אקי אבני בפרק וחצי של 24? כמה שחקנים ישראלים ששפילברג נתן להם שורה בשינדלר או מינכן? בשוליים. בר רפאלי אחלה דוגמנית.

ידעתי שגל גדות עושה קריירה בהוליווד כי פה ושם השם שלה צץ כשחקנית אורחת בפמלייה, או בתפקיד משנה באיזה סיקוול של מהיר ועצבני או אפילו כתפקיד מאוד שולי כוונדר וומן בסרט על באטמן וסופרמן ששווה ביקור בקומיקון, אבל גם היא היתה השוליה. גם בארץ, היא לא זכורה לי ככוכבת על. קריירת דוגמנות כמו שעשרות עשו לפניה, שושנה ועוד כמה תפקידים שהייתי צריך לבדוק בויקיפדיה כדי להיזכר בהם. לא שאני מזלזל חלילה, רק מופתע.

גל גדות מהפנטת בוונדר וומן. כשצופים בה היא משאירה את התחושה שצופים במישהי שלמדת איתה בתיכון (למרות שאינה בוגרת אליאנס). היא לחלוטין עושה צדק עם הדמות שהיא משחקת. גם המבטא המורגש לא מפריע. להפך, חלק מהקטע של וונדר וומן זה שהיא דוברת את כל השפות. בראיונות בתכניות הטוק-שואו גדות מאוד מבליטה את הישראליות. היה חסר לי בסרט פאנץ' בעברית ואפילו היתה סצנה שזה כמעט התבקש וההזדמנות לא נוצלה.

שגרירים תרבותיים וספורטיבים הם חלק מהותי במה שמוגדר כ"כוח רך" בדיפלומטיה ציבורית. עבור ישראל זה עניין אקוטי ומפוספס. העניין זה לא המסר הפוליטי האישי שלהם, אם הם תומכים בצוק איתן או לא, אלא היכולת להראות צדדים אחרים של המדינה שלא מחייבים בחירת צד בסכסוך. תרבות, סרטים, מוזיקה, ספורט, מאפשרים את הגשר הזה.

ההצלחה של גל גדות גם מזכירה שכבר אין איש ספורט ישראלי בעמדה בינלאומית משפיעה. שחר פאר כבר לא בטופ 20, ימי הזוהר של יוסי בניון בצמרת הפרמייר ליג מאחוריו, דייויד בלאט חזר לאירופה ועל אף שעמרי כספי בהחלט פעיל בחשיפת מדינת ישראל בפני שחקנים בNBA, הוא לא כוכב מספיק גדול כדי לפרוץ לקהל בינלאומי רחב.

וונדר וומן דמות אייקונית. כזאת שפרופסוריות באוניברסיטה שחושבות שהן מגניבות מדביקות את הלוגו של הגיבורה על דלת המשרד. אמהות הולכות לגדל את הילדות שלהן על הדמות של וונדר וומן, בנות 13 עומדות לקנות פוסטרים של גל גדות בעקבות הסרט. בלבנון יש חוק שאוסר קשר עם ישראלים בחו"ל וכפועל יוצא הם מחרימים כל תחרות ספורטיבית עם מי שמייצגים את ישראל. אני לא יודע אם יש חוקים נגד ישראלים שלא מייצג את ישראל, אבל גל גדות העמידה בפני הלבנונים חשש אמיתי שהבנות שלהן יתחילו להעריץ שחקנית ישראלית. המשמעות של הקטנוניות להחרמת ישראל, תהיה החרמת גיבורת על פמיניסטית. גם ככה המדינות שמחרימות את ישראל לא במיוחד מצטיירות כפורצות דרך בכל הקשור בזכויות נשים. להחרים את וונדר וומן יכול לפגוע בהן תדמיתית עוד יותר.

יאללה גל גדות, תצילי את העולם.

כדורגל מקצועני בדרום מזרח ארה"ב
רודיאו