הדגלים בתקרת האולם בקליבלנד (צילום: יואב דובינסקי)

הדגלים בתקרת האולם בקליבלנד (צילום: יואב דובינסקי)

הדבר הראשון שעשיתי בקוויקן לואנס ארנה אחרי שאספתי את האקרדיטציה למשחקים בקליבלנד, היה להיכנס לחנות הרשמית של הקאבס באולם. חיפשתי מזכרת, משהו, שיזכיר שבהיסטוריה הלא כל כך רחוקה של המועדון היה מאמן ישראלי שאפילו הגיע איתם לגמר. סווטשירטים במכירת חיסול, גופיות משחק כמובן, פרצופים של השחקנים, בובות של לברון וקיירי, טי-שירטס של אליפות המזרח ועוד מרצ'נדייס מגוונים, אבל שום זכר לדייויד בלאט. שאלתי את המוכרת אם יש משהו והיא אפילו לא ידעה במי מדובר. השומר דווקא כן זכר את השם, אבל מרצ'נדייס עם זכר לקואוץ' לא מצאתי.

באולמות הכדורסל בNBA, כמעט בכל המפלסים, יש תמונות, פוסטרים וציורי קיר של שחקנים בולטים ושחקני עבר. אני לא יכול להגיד שעברתי בכל הקומות, אבל בקומת הקרקע שמובילה למגרש ולחדרי ההלבשה ובקומה 2 שם נמצא האוכל, ראיתי הרבה מאוד תמונות, אבל אפילו לא אחת של בלאט. כפי שציינתי בפוסט הקודם, לפני טקס הצגת השחקנים כדי להכניס את הקהל לאווירה מוקרן קליפ עם קטעי עבר לצלילי השיר "דרים און" של אירוסמית'. גם שם אפילו פריים אחד של בלאט לא מצאתי. לעומת זאת, את טיי לו רואים בקליפ כשהוא חוגג באורקל.

אחרי הפוטש יכול להיות שגם הגזמתי בתגובות לכמה מעיתונאי קליבלנד, איתם הייתי בקשר במהלך התקופה שבלאט אימן. יצא לי לדבר עם כמה מהם בחודשים האחרונים, בעיקר כדי לוודא שלא נשאר איזה רושם רע. עם בריאן ווינדהורס יצא לי לפטפט קצת לפני משחק מספר 4, כשלברון התחמם כמה מטרים לפנינו. הוא לא אמר לי משהו שלא שמענו 50 פעם קודם, על הטיימינג, לברון, היחס לתקשורת והטעויות. לזכותו יאמר שהוא לא שוגר-קודינג שום דבר. לדעתו אין איזה מורשת שבלאט השאיר אחריו בקליבלנד.

מבחינת הקבוצה, גם אם החמישייה אותה חמישייה (לברון, קיירי, לאב, סמית', תומפסון) ויש את שאמפ וג'ימס ג'ונס על הספסל, זאת לא אותה צורת משחק. למעשה שני השחקנים שבלאט הכי קידם, טימופיי מוזגוב ומת'יו דלבדובה, אמנם צריכים להודות להודות לקואוץ' על העתיד הכלכלי של משפחתם, אבל שניהם זוהו עם משחק איטי ולא סתם הם כבר לא בקליבלנד. אם בשנה שעברה טיי לו שינה סגנון אבל נשאר פחות או יותר באותו סגל (אליו נוסף צ'אנינג פריי), השנה הסגל חוזק בווטרנים דרן וויליאמס שמאפשר יותר דקות מנוחה לקיירי וקייל קורבר, כדי להוסיף כוח אש משלוש.

תמיד מרתק אותי לשמוע את לברון ג'ימס מתאר מהלך כדורסל ואת תהליך קבלת ההחלטות שלו. כשנשאל אחרי המשחק השלישי אם היה עושה מהלך אחר ולא מוסר לקארבר לזרוק משלוש, הוא ענה שאם היה יכול לעשות דברים אחרת הוא היה שובר שמאלה ומנסה לקלוע על דריימונד גרין לו היו חמש עבירות, דוראנט היה בא לעזור, קארי היה מגיע לחפות על דוראנט ולברון היה מוצא את קורבר, מקלעי השלוש הגדולים בהיסטוריה של הNBA, בפינה הקצרה לזריקה משלוש. כלומר, בדיוק את אותו הדבר.

זאת לא הפעם הראשונה שאני נפעם מלשמוע את לברון מתאר מהלך, כולל את הראייה המרחבית וקבלת ההחלטות. למשל מייד אחרי המשחק הרביעי כך הוא תיאר את הדאנק המפורסם. שימו לב לפרטים, לקבלת ההחלטות ולראייה המרחבית של סל שקרה די בתחילת משחק מלא אירועים:

I think I was — it was a transition play, and I believe it was Kyle on my right side that was running the wing, and two of their players were back and I was just trying to engage one of them so I could get Kyle a shot in the corner, and they both went to Kyle, I believe, and I got caught in the air. So that's the only thing I could think of. I didn't want to travel, and Draymond was kind of playing Double T, and Double T kind of had his back towards me, so I just threw it off the glass and went and got it.

עם כל הצער שבעניין, אני נאלץ להודות שהפוטש התברר כהחלטה נכונה ושטיירון לו מאמן כדורסל טוב. כמובן שהראיה המרכזית להצדקת המהלך זה הדגל האדום בתקרת האולם. יחד עם זאת, בסדרת הגמר טיי לו מראה יכולות אימון מאוד מרשימות כשבכל משחק קליבלנד צמצמה פערים והשתפרה מול קבוצה הרבה יותר איכותית. גם קווין לאב וגם קיירי איירוינג מאוד פרגנו לטיי לו על ההכנה למשחק הרביעי ולברון, שלא עושה חיים קלים לשום מאמן, גם כן ממשיך לפרגן ללו על קורח הרוח.

על פניו, המורשת של בלאט בקליבלנד לא ניכרת במיוחד. אולם היריבות בין קליבלנד לגולדן סטייט היא אחת היריבויות הכי מרתקות עד כה במאה ה21. לבלאט יש חלק גדול בבניית הדרמה המתמשכת. בעונה הראשונה הוא היה שחקן מפתח, מי שאמור היה להיות עוזר המאמן של גולדן סטייט, שבעצם מקבל את קליבלנד כשמייד אחרי שהוא חותם לברון חוזר ולמרות מערכת יחסים לא ברורה הם מגיעים לגמר פצועים ומפסידים. גם בעונה השנייה של הדרמת היריבות בין קליבלנד לגולדן סטייט בלאט דמות מרכזית, כשלמעשה הגולדן שאוור ביום מרטין לות'ר קינג היה מה שחתם את גורלו. משם היריבות קיבלה תפניות אחרות, דריימונד גרין הפך לדמות מרכזית יותר בסוף העונה השנייה וקווין דוראנט בשלישית.

אם הייתי משווה את הדרמה המתמשכת בין גולדן סטייט לקליבלנד לסדרת טלויזיה, הייתי אומר שהיא מזכירה לי את הומלנד (עם ובלי הקשר הישראלי), שהתחילה עם קו עלילה מאוד מסוים על חזרה הביתה אחרי תקופה בניכר ומערכת יחסים מורכבת וחשדנית בין שתי הדמויות המרכזיות, עד שהתסריטאים החליטו שבעצם ניקולאס ברודי לא נחוץ להמשך העלילה ושקרי מת'יסון יכולה לסחוב לבד את הסדרה למקומות אחרים. אולי זו המורשת המרכזית של בלאט. שהוא היה דמות מרכזית בפתיחת אחת של היריבויות הכי מהנות בהיסטוריה של הNBA ולמרות שהדרמה התקדמה והתפתחה למקומות לא צפויים, היא לא היתה אותו דבר בלעדיו.

העצמה
סוגיית הסטודנטים-אתלטים