מסר ממארק ספיץ

בעוד ישראלים נהנים לקטר על נחיצות המכביה ולהחליט עבור תיירים שבאים לשבועיים של כיף למה המפעל מיותר, לא רק שהמשתתפים חוזרים כל ארבע שנים, אלא הם רבים ומגוונים יותר

מסר ממארק ספיץ בטקס הפתיחה (צילום: יואב דובינסקי)
מסר ממארק ספיץ בטקס הפתיחה (צילום: יואב דובינסקי)

שבועיים בחו"ל, שהות בעיקר עם אנשים בגיל שלך, היכרות (רבאק, אפילו בטקס הפתיחה ארגנו חתונה) עם אנשים מכל העולם כולל מקומות שכנראה שלא ייצא לך לבקר, טיולים במקומות היסטוריים, רוחניות, אוכל, מוזיקה, ים, הזדמנות לייצג את המדינה שלך ותחרות ספורט. לי זאת נשמעת חופשת קיץ ממש לא רעה. רוצה לומר, המכבייה היא לא בשביל הקהל הישראלי, היא בשביל המשתתפים.

לא מעט ישראלים מבטלים את חשיבות המשחקים ומזלזלים בהנאה של המשתתפים שמשלמים אלפים טובים כדי להשתתף. כי חם בטירוף והתחרויות לא בדיוק ברמה אולימפית והמתקנים נעים בין מקומות שארחו אירועי ספורט בינלאומיים לבין אולמות של בתי ספר ובכלל זו ישראל עם שק הצרות המעייפות שלה והפוליטיקאים והעסקנים שגוזרים על זה קופון וגם הארגון ישראלי.

לדוגמא, יש כמה גרסאות רשמיות שונות לגבי כמות אירועי הספורט במכבייה. באתר עצמו כתוב 47, אבל יש 45 אייקונים של תחרויות ספורט. אז זה 45 או 47? לא זה ולא זה על פי הפייסבוק של המכביה שטוען 39, אולם משרד היח"צ שעובד עם המכביה פעם שולח הודעות על 39 אירועי ספורט ופעם 40. זאת אמנם דוגמא יחסית אזוטרית, אבל חוסר היכולת לדבר בשפה אחת בנושא כל כך פשוט (זה לא באמת משנה אם אתם מחליטים שטריאתלון זה חלק מאתלטיקה או נספר כענף נפרד, רק תחליטו ושכולם בארגון יתיישרו), מראה על חוסר דיוק עקרוני.

האם החוויה שווה את הכסף? עובדה שמידי ארבע שנים המשתתפים חוזרים ובמספרים גדולים יותר ומיותר מדינות. ירושלים במוקד, 50 שנה. שחרור, איחוד, כיבוש – רוב התחרויות בבירה הנצחית וכמעט כל יום יש טיול מאורגן כזה או אחר בעיר עבור המשתתפים. עבור הנוער חיפה העיר המרכזית. דווקא תל אביב מארחת צנועה, כשלמעט תחרויות ההתעמלות בהדר יוסף רוב יתר האירועים יתמקדו בפן החברתי והתרבותי.

למרות שכמה ספורטאים אולימפיים יתחרו במשחקים, רוב המשתתפים כמובן חובבנים. החשיבות הספורטיבית של המכבייה ירדה מאז שנות ה80. המכבייה היתה אחד המפעלים החשובים של הציונות, התגלמות מוסדית של יהדות השרירים ומפעל עלייה. בין לבין גם הגיעו ספורטאים ששינו את המדינה ושמו את מכבי תל אביב על המפה וכפועל יוצא, גם את ישראל.

גם אם הטל ברודי הבא לא נמצא בין אלפי הצועדים בטדי, אולי האנדי מורז הבאה כן. רוצה לומר, כשהייתי בתחרות השחייה בSEC ראיתי את העוצמה של השחייה האמריקנית. כמובן שבקצה הפירמידה נמצאים המייקל פלפסים והקייטי לדקים, אבל מאחוריהם יש עשרות שחיינים שעושים קריטריון אולימפי וזמנים ששווים חצאי גמר או גמר אולימפי. כל מי שעושים גמר A ולא מעט מבין העושים גמר B בתחרויות האזוריות של הקונפרנסים הגדולים גם עומדים במינימום האולימפי כשבסוף הפירמידה הזו, רק 2 יוכלו לייצג את ארצות הברית בכל מקצה. רוצה לומר, אם יש יהודים ביניהם, המכבייה אחלה הזדמנות עבורם להגיע למשחקים האולימפיים. תוסיפו לזה את אנתוני איירוין, ג'יסון לייזק ולני קרייזלבורג שיתחרו ושחיינים אולימפיים ישראלים, ובעיני התחרויות בבריכה יהיו המעניינות ביותר במשחקים.

אני נמצא בישראל לטובת מחקר על השימוש של ישראל במכבייה לצרכי מיתוג ודיפלומטיה. מעבר להליכה בחוף גורדון, בימים האחרונים הייתי בטקס האזכרה שנערך בגשר המכבייה עם המשלחת האוסטרלית, בטקס הפתיחה בטדי ובתחרויות רוגבי שביעיות (מאוד פיזי ואינטנסיבי) וכדורמים בוינגייט (אווירה נחמדה, אבל חם ולח במתקן). אמנם אותי ספציפית מעניין יותר מה המשתתפים עושים מחוץ לתחרויות, אבל ייצא לי להיות בכמה אירועי ספורט במהלך השבועיים הקרובים.

התחרויות מחולקות לארבע קטגוריות: פתוחה, נוער, מאסטרס ופאראלימפי. למיטב הבנתי, אחת מגולות הכותרת אמור להיות טורניר ההוקי שייערך בארנה בירושלים. המנטרות של המכביה הזו היא מכביה 20, ציון 50 שנה לירושלים ו10,000 משתתפים מ80 מדינות. על פי חוסר הדיוק במספר אירועי הספורט, אני מציע לחכות עד לסיום כדי לקבל את המספרים המדויקים.

אחת המסקנות הראשונות שנשארו איתי מהימים הראשונים, זו האובססיביות לאזכרה. מעבר לטקס המכובד לאוסטרלים (אם כי ראוי היה שיגיע אליו שר מהממשלה ולנגן שם גם את ההמנון האוסטרלי), אחד הדברים הראשון שאלפי המשתתפים נחשפים אליו אחרי הכניסה לאצטדיון זה קריאת היזכור. צוק איתן, שואה, מלחמות ישראל, האוסטרלים, הי"א – העיקר שיזכרו. השילוב הקבוע בין שכול וחגיגה לא מקובל בכל תרבות. באמריקה מציינים ימי זיכרון בקניות. מה שאצלנו דקת דומייה, במקומות אחרים זה רגע דומיה (כ10 שניות), או רגע של מחיאות כפיים. שלא לדבר על הוועד האולימפי, תרבותו, לחציו, התעלמויותיו, תרבותו וצביעותו. גם חלק מהטיולים למשתתפים עוברים דרך אנדרטאות או יד ושם. רוצה לומר, תעשו חיים, קומו והתהלכו בארץ, סטארט אפ ניישן, סמארט סיטי, פרו ורבו, מהפכה של שמחה ים וחומוס, אבל תזכרו.

אבחנה נוספת: בעוד בזמן צעידת המשלחות בריטניה, קנדה, גרמניה, ארגנטינה ועוד מספר מדינות שלחו מסרים מצולמים מהנהגת האומה, דווקא ארצות הברית, עם המשלחת הגדולה ביותר למעט ישראל (מעל 1,100 משתתפים) שהתקבלה בתשואות רמות באצטדיון, הסתפקה במסר קצר ולקוני ממארק ספיץ.

בית התפוצות בשר ודם
פרשת בלק - שורש האנטישמיות

128 Comments

אריאל גרייזס 7 ביולי 2017

אמרת את זה בהתחלה – מדובר בחופשה נחמדה מאוד למשתתפים. תחרות ספורט רצינית היא לא ולכן הישראלים גם מסתכלים עליה ככה. ראינו בעבר שכשמביאים לפה תחרויות ספורט רציניות כדוגמת אליפות אירופה עד 21, הקהל ממלא את האיצטדיונים. אנשים פה אוהבים ספורט. המכביה נתפס, במידה רבה של צדק, כסוג של "תגלית מורחב".

יואב דובינסקי 7 ביולי 2017

הבעיה במבט על המכביה כ"תגלית מורחב" זה שתגלית ממומנת על ידי ישראל ותרומות של יהודים שמציעים טיול בחינם לנוער אמריקני בעוד עבור השתתפות במכבייה המשתתפים משלמים אלפי דולרים. תגלית עולה לנו כסף, המכביה מכניסה כסף. עבור המשתתפים קיים המימד של לייצג את המדינה שלהם בתחרות ספורט בינלאומית רבת משתתפים. המכביה אירוע הספורט הרב ענפי השלישי בגודלו, אחרי המשחקים האולימפיים והאוניברסיאדה. גם אם רמת התחרות ברובה חובבנית, זה לא אירוע קטן.
הצלחת המכביה לא נמדדת בכמה ישראלים מגיעים לאצטדיונים. כמעט כל התחרויות (אם לא כולן) פתוחות לקהל בחינם ככה שלא בדיוק בונים על מכירות כרטיסים.

אריאל גרייזס 7 ביולי 2017

לא הבנתי איך זה סותר. הם עושים טיול שורשים נחמד, זוכים קצת להתחרות, לטייל בארץ הקודש ומשלמים על זה בעין יפה. win win לכולם. ספורט? הוא זניח באירוע הזה בסך הכל, זה מה שאני אומר. באמת שאין לי שום דבר נגדו, שיהיה להם לבריאות. רק אין מה לצפות שהישראלים יתרגשו מזה

יואב דובינסקי 7 ביולי 2017

אני לא מרגיש שהיחס זה אדישות או חוסר התלהבות, אלא ערס וציניות מוחצנת.

אריאל גרייזס 7 ביולי 2017

אני חושב שזה אדישות מעורבת עם ציניות. למה שלא נרגיש ככה? הרי זה לא פרויקט שמיועד לנו, נכון?

אביאל 7 ביולי 2017

בעקיפין זה בהחלט מיועד לנו, כבר לפני 100 שנה אחד העם חזה שהקשר בין היהודים שיגרו בישראל והיהודים בגולה יהיה סודה כוחה של הן של המדינה ושל הגולה, זו בהחלט תעודת ביטוח הדדית ויש אינספור דוגמאות לכך לאורך השנים, מכל העולם.

מיקיג' 7 ביולי 2017

המכבייה לא ממש מטרידה אותי כשלעצמה, שיבלו להם. היסטורית, הפרויקט הזה נולד בחטא. ייעודו היה לשים על המפה את יהדות השרירים, מתוך שאיפה של התנועה הציונית לייצר יהודי מסוג חדש, אדם חזק, חסון, גיבור, מעין בר כוכבא מודרני. והמסר כוון לא לעולם הרחב אלא לעולם היהודי, כאנטי תזה ליהדות הגלותית, הכנועה לכאורה. הלא גברית מספיק. במובן העמוק, מדובר בפרויקט שנולד מתוך תפיסה על סף הגזענית.

אריאל גרייזס 7 ביולי 2017

אני חושב שבמקור זה נועד כדי לעזור ליהודים לעקוף את התקנות של הבריטים ולעלות לארץ, לא?
בכל מקרה, לאור רמת התחרויות, נראה לי שהתפיסה די כשלה..

יואב דובינסקי 7 ביולי 2017

המכביה נולדה כפועל יוצא של יהדות השרירים והתנועה הציונית. כן, לייצר יהודי חדש שיבנה את הארץ, יחרוש אותה וילחם עבורה ולא רק יסתגר בישיבה בזמן שהאנטישמיות מתפשטת באירופה. אני בטח לא מתחבר להגדרת הפרויקט כתפיסה על סף גזענית. כפועל יוצא של יהדות השרירים הוקמו מרכזי ספורט, גוף מאגד שנקרא מכבי עולמי ומשם המפעל עצמו כשבמקביל קמו מרכזי הספורט בארץ. היו כולה שתי מכביות לפני קום המדינה, אבל בעשורים הראשונים אחרי העצמאות היתה להם חשיבות גדולה בחיבור לתפוצות. התחרויות הולידו את טל ברודי והביאו לפה את מארק ספיץ על סף פריצתו ואגנס קלטי עשתה עליה ופיתחה את ההתעמלות כאן. עד לשנות ה70 המכביה היתה אירוע עם חשיבות ספורטיבית ראויה יותר. ערכה ירד מהרבה סיבות, ביניהן גם ששת הימים, ביסוס המעמד של ישראל והערצת הצבא. למרות שגם אחר כך פה ושם היו הבלחות, כמו בלאט.

אסף the kop 7 ביולי 2017

למה לא להתייחס למכביה כגזענית ? אפילו אפרוהייד ?
הרי איך הסמולן המצוין ירגיש טוב עם עצמו אם לא יזרוק קצת רפש על מפעל יהודי חביב.
בשם הנאורות כמובן.

דורפן 7 ביולי 2017

אסף – אם התגובה שלך לא הייתה פבלובית של ״אפרטהייד״ ״שמאלנים״ וקופץ להגן על העם מפני בוגדים – אולי היית מבין את הכוונה. לא מדובר בגזענות כלפי הגויים. תחילת דרכה של תנועת מכבי לוותה באיזה סטריאוטיפ גזעני נגד יהודים. תקרא את נאומו של נורדאו בקונגרס הציוני – זו שורה של עלבונות גופניים נגד יהודים היישר ממסמכים אנטישמים.

אבל זה לאו דווקא קשור למכביה עצמה. וגם ב-2017 לא כל כך משנה איך משהו נולד אלא מה מהותו כרגע.

אסף the kop 7 ביולי 2017

התגובה לא פאבלובית אלא מתארת באופן מדויק את הביבים אליהם הזדחל השמאל הישראלי שעבורו גם המכביה היא בעצם סוג של גזענות.

עם כל הכבוד לנורדאו והקונגרס הציוני, מדובר בסה"כ במשחקים חובבניים של יהודים מכל קצוות העולם. כמה שפל צריך להיות בכדי לחשוד בהם כשותפים לארוע גזעני ?

אביאל 7 ביולי 2017

דורפן – קל לקפוץ ולהגיד שתורת נורדאו היא תורה גזענית, אבל היא בעיקרה רעיון שצריך לקום ולעשות משהו ולא לחכות לאלוהים, זה העניין המרכזי והעובדות מראות שזה הצליח בגדול. אם זה סטריאוטיפ גזעני אז כל אמירה כלפי החרדים כאן היא אותה גזענות בדיוק, אלה אותם תיאורים בדיוק, עצלנות, לימודים, לא עובדים, נצלניים, פרזיטים וכו׳, לא בטוח שאתה חותם על זה.

אסף the kop 7 ביולי 2017

האמירה של נורדאו היא סטריאוטיפ גזעני ממש כמו המלצה של רופאים לעשות ספורט מס' פעמים בשבוע.
כל מי שרץ להנאתו או רוכב על אופניים בסופ"ש הוא בכלל פאשיסט בתחפושת.

דורפן 7 ביולי 2017

הנקודה היא שהאמירה של נורדאו הייתה מגוחכת במושגי התקופה. הוא חי בבודפשט. הנבחרת האולימפית הראשונה של הונגריה התבססה על יהודים וכל זוכי הזהב שלה היו יהודים. אז כן – זה היה דוגמה לאמירות גזעניות נגד יהודים היום.

גם היו בה השפעות של תורות גזע – אבל תורות גזע היו נפוצות ולגיטימיות אז. רק אחרי הנאציזם הן יצאו מהאופנה.

אביאל 7 ביולי 2017

דורפן – מה זאת ההיתממות הזאת ? נראה לך שנורדאו נאם על יהודים שהשתלבו חברתית באימפריה האוסטו-הונגרית או במערב אירופה ? הוא דיבר על יהודי מזרח אירופה שאורך החיים שלה בוטא בצורה מדויקת בנאום של נורדאו, אם נקרא לזה גזענות או לא. צורך בחוזק פיזי ונפשי כדי להקים מדינה היא לא אמירה גזענית בשום צורה, זו דרך מקובלת מאוד באירופה למימוש של רעיון מדינת הלאום, זו קריאה ישירה לקבלת אחריות ולאומיות, היא התממשה בצורה מדויקת מאז 1882 (ולפני נאום נורדאו), אם אתה קורא לתופעה הזו גזענות כל המבנה הציוני הוא ביטוי גזעני, כי בפועל עשו בדיוק כמו שנורדאו אמר, עזבו את החדר והלכו לעבוד את האדמה ומי שעבד שעתיים בשדה בשמש יוקדת במשך יום אחד יודע היטב איזה חוזק גופני ונפשי הדבר מצריך ועוד בימים ההם.
והתעלמת מהשאלה שלי, אתה חותם על זה שהכינויים כלפי החרדים בארץ הם גם גזענות נגד יהודים ?

צור שפי 7 ביולי 2017

ומה החטא כאן? אלא אם לדעתך הציונות כולה חטא ואז מבחינתי אין מכנה משותף שעליו ניתן לנהל ויכוח.

איציק 7 ביולי 2017

תגובה קטנונית וקנטרנית של שינאה עצמית. אין שום בעיה עם יעדי המכביה, דבר אחר הוא לומר שאולי זמנה עבר, אבל גם זה נתון לויכוח.

אביאל 7 ביולי 2017

איציק – יואב כותב שזה רק הולך וגדל, ככה שעל נחיצותה אפשר אולי להתווכח אבל כנראה שהדיון הוכרע רק מהנתון הזה.

איציק 7 ביולי 2017

הפעם אני לא הבנתי איך זה קשור לתגובה שלי.

אביאל 7 ביולי 2017

כתבת שאולי עבר זמנה של המכביה וזה נתון לויכוח, אמרתי שיואב כתב שמספר המשתתפים רואה עולה, ככה שאולי אפשר להתווכח אבל העובדות מראות שהויכוח הזה לא באמת קיים, כי היא משגשגת ולכן הנחיצות שלה (או יותר נכון להגיד הביקוש אליה) גובר.

איציק 7 ביולי 2017

הויכוח הוא לא על העובדות שיואב ציין אלה על עצם העובדה האם ראוי לעשות זאת. הרבה יותר מעדיפים בבית ספר שיעורים חופשיים מלימודים, האם זה הדבר הראוי?

אביאל 7 ביולי 2017

איציק – זו לא דוגמא מקבילה, כי מערכת חינוך היא לא מערכת חופשית. בכל מקרה, נלך בכיוון שלך, האם ראוי או לא, כמו שכתבו הרעיון בראשיתו הוא חיזוק הקשר עם יהדות הגולה ונראה שזו אכן מטרה ראויה, גם לפי מה שכתבו כאן, על הצורך ביהדות הגולה כתומכת בישראל ולהפך, בדיוק כמו שחזה אחד העם.

איציק 7 ביולי 2017

אביאל, אני לא טענתי שהמטרה לא ראויה בראשיתה, אני גם לא טענתי שהמטרה לא ראויה עכשיו. אני טוען שמותר וצריך לבחון מדי פעם האם המטרה ראויה, ללא קשר למספר המשתתפים. יתכן שהתשובה תהיה כן, יתכן לא, ויתכן ואולי תחת תנאים מסוימים. מה שאני לא מקבל זה את הפסילה של הבחינה האם זה ראוי או לא.

אנונימוס 7 ביולי 2017

השבוע שמעתי את גורי אלפי ברדיו, ניסה לברר איפה יש תחרויות טניס במכביה. לא מצא שום איזכור באתר הרשמי, כתב מייל אף אחד לא ענה. אין עם מי לדבר. זה אומר הכל על רמת הרצינות שצריך לייחס לזה.
טיול ספורטיבי בארץ הקודש ליהודים מרחבי העולם. שיהיה להם לבריאות. וגם זה חוסך קצת סקאוטינג לקבוצות ישראליות שמוצאות מתאזרחים לכדורסל בלי להתאמץ

יואב דובינסקי 7 ביולי 2017

דווקא לגבי הטניס זה סתם קשקוש. נכון שהאתר לפעמים לא מעודכן מהר מספיק ושיש חוסרים פה ושם, אבל לפחות בשבועיים האחרונים אפשר לראות שתחרויות הטניס באופן יתקיימו בירושלים או לצורך העניין איפה כל תחרות אחרת תתקיים:
http://www.maccabiah.com/2017/the-games/schedule-result-venues

אנונימוס 7 ביולי 2017

צודק, אבל עובדה שהוא החמיץ ולא קיבל מענה. ושים לב שזה רק באנגלית…אליפות אתלטיקה שלא טורחת להנגיש את עצמה בצורה רצינית לתושבי המדינה שבה היא מתקיימת.

אסף the kop 7 ביולי 2017

אלפי בהחלט צריך לעבוד על האנגלית שלו.

שי 7 ביולי 2017

המלצות צפייה מעבר לשחייה? יש ספורטאים אולימפיים בהתעמלות מכשירים השנה?

אלכס דוקורסקי 7 ביולי 2017

תחרויות האתלטיקה ייערכו באצטדיון גבעת רם בירושלים, ויתקיימו בימי רביעי וחמישי (12-13/07). התחרות הראשונה ביום רביעי תתחיל בשש ויום למחרת מחמש וארבעים.
נראה לי שיהיה די נחמד.

Ljos 7 ביולי 2017

שינית את דעתי.
עד עכשיו חשבתי על המפעל כאל מצעד הגאווה. המדינה משקיעה מיליונים כדי לייצא לעולם שאנחנו מדינה מקבלת ותומכת, דואגת להביא תיירות גאה כדי להכניס מהם כסף ולקדם פינקוושינג, בזמן שביום יום היא משקיעה שבריר מהסכום בשיפור חייהם של הקהילה ולא מקדמת חוקים למענה.
עכשיו אני חושב שבעיקר מדובר במפעל שהוא שווה ערך לדירה מול הים שנמכרה לצרפתים שיבואו פעם בשנתיים, ישרפו וינפשו, בזמן ששאר הסמן הדירה עומדת ריקה. הרי הדירה הזו לא בשבילנו, אלו שגרים פה.

יואב דובינסקי 7 ביולי 2017

אתה לא משתמש באצטדיון טדי? הוא עומד ריק ארבע שנים ומחכה למכביה? אתה לא משתמש באולם בהדר יוסף? אתה לא משתמש באולם מטרווסט ברעננה? אתה לא משתמש בבריכה בוינגייט? להפך, אם יש משהו שאירועי ספורט אחרים יכולים ללמוד מהמכביה זה איך לא לבנות פילים לבנים שיעמדו ריקים, אלא להשתמש בתשתיות קיימות או לשפץ אותן.

Ljos 7 ביולי 2017

אישית, לא, והפעם האחרונה שהייתה לי הזדמנות להשתמש בבריכה בווינגייט, היא הייתה סגורה לשיפוצים לקראת המכבייה שלפני הקודמת.
לא התכוונתי לדירה כמשהו פיזי – איצטדיון פיל לבן ענקי. אלא כמשהו שלא מיועד לתושבי המקום, לא נוצר בשבילם והוא לא מתקשר איתם. הדירה היא ההשקעה שהייתה יכולה ללכת באופן שוטף לספורט תחרותי או יומיומי בישראל.

יואב דובינסקי 7 ביולי 2017

לא אישית, אלא כישראל. המתקנים האלה פעילים בשוטף.
גם האנלוגיה לשימוש בכסף לא רלוונטית, כי הכסף מגיע מהמשתתפים, לא מהמדינה. כלומר, המדינה משקיעה כמה עשרות מיליונים כדי להפיק את האירוע, אבל המשתתפים והמשפחות שלהם מכניסים למדינה כמה מאות מיליונים. זה לא בא על חשבון שכר גבוה יותר למאמני נוער או עוד בריכות ציבוריות, להפך.

Ljos 7 ביולי 2017

סבבה.
אז נחזור להודעה המקורית בלי המשפט האחרון – עשיתם מסיבה, מסיבה גדולה שאנחנו לא מוזמנים אליה, ואתם מצפים שנשמח ונחגוג בשבילכם?

אביאל 7 ביולי 2017

Ljos – למה לא מוזמנים ? יואב כתב שהמשלחת הכי גדולה היא ישראלית, המתקנים כולם ישראליים ומשמשיים ברוב מוחלט ישראליים, איפה פה אי ההזמנה ?

שי 8 ביולי 2017

+1 וגם פלוס זה שהכניסה לתחרויות היא בחינם. הכי מוזמנים שיש.

Ljos 10 ביולי 2017

מתי המכבייה מתחילה? היא בכלל השנה? מי משתתף בה? יש ספורטאים מוכרים שמגיעים? אנשים עם סיפור מעניין? איך זה שבארה"ב יש תחרויות מוקדמות שמפורסמות בכל העולם היהודי וכאן בכלל לא יודעים מי המתחרים ולמה? מתי התחרויות? אילו תחרויות יש? איך אני מגיע אליהן? איך זה שמתחת לאף של האזרח הישראלי מתקיימת תחרות ספורט ענקית שהוא לא יודע עליה? העיקר שאם כבר למדת את הקוד הסודי, אתה יכול להיכנס בחינם.

אסף the kop 7 ביולי 2017

פינקוושינג…
אתה אשכרה מאמין לשטויות שאתה כותב ?

רונן דורפן 7 ביולי 2017

אגיד פה את מה שאמרתי לדובינסקי בפייסבוק.

היחס של ישראל לספורט לא תחרותי הוא הסיבה לעוצמתה בספורט תחרותי.

יואב דובינסקי 7 ביולי 2017

קטן עלינו ספורט לא תחרותי. למה לבזבז על זה זמן כשיש לנו נבחרת כדורגל מהוללת שמדורגת 70 בעולם?

אריאל גרייזס 7 ביולי 2017

דווקא ישראלים לוקחים מאוד ברצינות את הכדורגל שלהם
וברצינות – בוא לפה בחורף ותראה כל סוף שבוע אלפי אנשים משתתפים במירוצים. סע לירושלים בשבת ותראה אלפי רוכבי אופניים. הספורט הלא תחרותי פורח בארץ. מכביה זה לא ספורט לא-תחרותי, הוא חופשה מאורגנת ליהודי חול

יואב דובינסקי 7 ביולי 2017

אני מסכים שלגבי ריצות ורכיבה על אופניים יש תרבות ספורט עממי בישראל.

austaldo 7 ביולי 2017

הספורט הלא תחרותי שפורח בארץ בא מהאנשים עצמם, בדרך כלל בני 30 פלוס שכבר יש להם זמן וכסף להשקיע באופניים, שעון דופק, חולצות דריי פיט, חוגים לילדים למי שיש… אפס ושום דבר מהמדינה, כי למדינה יש סדר עדיפויות אחר. כמה מאמנים ותשתיות לספורט עממי אפשר היה להחזיק ב 40 מיליון שקל שמיקי זוהר קיבל דמי כיס כדי שיצביע בעד התקציב?

אלון3131 7 ביולי 2017

אבא שלי סיפר לי שבטיול שלהם בספרד לפני כמה שנים הגיעו לאיזה עיר לא גדולה והיה שם מפרץ כלשהו עם תחרות חתירה\קייאקים\קנו לילדים ונוער והוא היה בהלם מהגודל של התחרות והרמת ארגון והקבוצות ואיך שהכל תקתק.וזה עוד ספרד, מדינה שלא ידועה בספורט האולימפי שלה ממש ובטח לא בספורט מים. כמו שכתבת. זה שבגיל 30-40 אנשים פה מתחילים לרוץ או ליסוע באופניים או ליסוע לים בשבת זה לא ספורט עממי.

אריאל גרייזס 7 ביולי 2017

הנקודה היא שלא נכון להגיד שישראלים לא מתייחסים לספורט לא תחרותי. ישראלים מאוד אוהבים ספורט. כן, המדינה משקיעה מעט מאוד בספורט, אין חדש פה, אבל זה לא קשר למכביה

איציק 7 ביולי 2017

להפסיד בכבוד זה תחרותי או לא?
אני רואה בריכות מלאות שחיינים חובבים, חדרי כושר מלאים, אנשים הולכים ורצים ברחובות (ולפי הבנתי לא רק), רוכבי כביש ושטח מאד פופולריים. העניין הוא לדעתי שהספורט העממי הוא מאד אישי ולא מאורגן כלל כמו שקורה בהרבה מקומות בעולם, וזה ההבדל.

איציק 7 ביולי 2017

לני קריזלברג עדיין שוחה או שבא סתם כתייר להינות מהאירוע?
קראתי השבוע שמרק ספיץ פרש בגיל 22 כי אז אסור היה להרוויח משחייה ולכן היה צריך להתפרנס ממשהו אחר. רק לחשוב כמה עוד שיאים ומדליות יכל לעשות אם היה שוחה עד גיל 28 למשל. היה יכול להגיע לעוד שתי מכביות ואולי לעשות שיא עולם על אדמת הקודש.

דנידין 7 ביולי 2017

אני מורה בביצפר יהודי ויצאה משלחת וההתרגשות אדירה וכל הקהילה התגייסה לאסוף כסף לילדות והן בכלל היו באופוריה. לצמצם את זה לרמת חופשה זה לא לעניין, הרבה דברים שאנחנו נוטים לזלזל בהם בארץ לקהילות בגולה יש לזה ערך עצום. ולמרות השחצנות הישראלית, ישראל צריכה מאוד את הגולה.

איציק 7 ביולי 2017

אתה יכול לומר באיזה קהילה אתה מלמד?
האם מה שאתה כותב נכון למדינה בה אתה נמצא או יש לך עדויות שזה נכון ברוב התפוצות?
ושאלה פוליטית אבל השאלה היא האם זה בכלל אישיו היכן שאתה נמצא, נושא הגיור והכותל פוגע בייחס או שזה מחוץ לגדר?

דנידין 7 ביולי 2017

צ'ילה, הנושאים שדיברת עליהם מאוד מעסיקים את הקהילה הזו כי יש בתי כנסת קונסרבטיבים פעילים מאוד וכל נושא הגיור והכותל מאוד פוגע בהם. אני לא מכיר קהילות מחוץ לאמריקה הלאטינית אבל כאן המכביה מאוד מעניינת את האנשים. במכבי הצעיר יש מאות ילדים והאהבה לישראל מתבטאת דרך התנועה והמפעל הזה.

איציק 7 ביולי 2017

תודה

יואב דובינסקי 7 ביולי 2017

המשלחות מאמריקה הלטינית, לרבות צ'ילה, היו מהשמחות והצבעוניות בטקס הפתיחה. יש לבן חלק עצום בהצלחת המכביה. גם רואים שיש חיבור בין המשלחות השונות.

Amir A 7 ביולי 2017

דובינסקי, הטורים שלך הם תענוג צרוף. אולי זה בגלל הכתיבה על ספורט אמריקאי (מה לעשות, אדם קרוב אצל עצמו), אולי בגלל העובדה שהם לרוב טור עיתונאי ולא רק טור דעה, ואולי זה בגלל הכתיבה עצמה. יהיה אשר יהיה, הם אחת הסיבות העיקריות למה דהבאזר הוא עדיין אתר הבית אצלי. רק אומר.

אמיתי 7 ביולי 2017

חשבתי התגובות של איציק..
רק תוהה

Amir A 7 ביולי 2017

איציק מאבד את זה. כמו קומיקאי שעבר זמנו הוא מתמקד בזמן האחרון בבדיחות על מוצא.

איציק 7 ביולי 2017

איך אני קשור לתגובות שלכם כאן. עד שסוף סוף שאלתי שאלה רצינית אתם יורדים עלי. כבר אסור לשאול משהו ברצינות.
יש כל-כך הרבה תגובות שלי המתאימות לתגובות שלכם, ואתם בחרת את המקום הכי לא מתאים. לא מתאים לכם.

Amir A 7 ביולי 2017

אתה רציני?

אמיתי 7 ביולי 2017

צודק איציק. חוזר בי. זה היה לא במקום

איציק 7 ביולי 2017

לפעמים יוצא לי. לא בכוונה, אבל יוצא.

Amir A 7 ביולי 2017

תראה מה עשית. הפחדת את אמיתי.

איציק 7 ביולי 2017

אמיתי סליחה, אשתדל להמעיט עד כמה שניתן בתגובות רציניות, אך מתנצל מראש, מדי פעם תתפלק לי אחת פה ושם.

אמיתי 7 ביולי 2017

עם איציק לא מתעסקים לפני שבת

איציק 7 ביולי 2017

עכשיו זה יותר גרוע, התחילה תקופת בחינות. יש לי שרות בחינות לבדוק ועוד כמה עשרות עבודות. התגבות בדה-באזר הופכות לתרוץ לאי-בדיקת מבחנים ועבודות. הצרה היא שלבסוף מתעוררים לעובדה שבכול מקרה צריך לבדוק.

W 8 ביולי 2017

מצטרף למחמאות. כ"כ קל להפריח תיאוריות ודעות, אבל המאמץ העיתונאי המינימלי של בדיקת עובדות ומספרים משדרג את החוויה של דה באשר, ודובינסקי בהחלט בראש הרשימה הזו.
על טעם ועל ריח וכו.. נכון, אבל הדיונים שמתפתחים בתגובות לטור הדעה "צ'אבי טוב מאינייסטה" רדודים ומעייפים, כשבאותו הזמן דובינסיקי גורר את המגיבים לדיון מחכים, מעשיר ומעמיק על סוגיות חשובות ומעניינות.
יישר כח יואב.

אסף the kop 7 ביולי 2017

אל תתבלבל.
אנחנו לא מזלזלים.
המזלזלים הם בעיקר כמה 'נאורים' שחושבים שהם חכמים גדולים בזמן שהם לא יותר מנפש חלולה.

יואב דובינסקי 7 ביולי 2017

דיברה יפה אחת מבנות המשפחה של הרוגי גשר המכביה כשאמרה שהקשר של רוב יהודי אוסטרליה ליהדות הוא דרך מכבי אוסטרליה והקשר לישראל הוא דרך המכביה. אני חושב שרוב הפוסט הזה והדיון סביבו הוא כלפי התפיסה של הישראלים למכביה, לא כלפי התפיסה של המשתתפים.

אנונימוס 7 ביולי 2017

אני לא חושב שרוב האנשים מזלזלים בקהילות היהודיות. לתחושתי הגישה של רוב הישראלים היא שזה נראה סבבה של דבר שנחמד שקיים, אבל פשוט לא רלבנטי אישית להם. וזה נכון.

דנידין 7 ביולי 2017

זה לא נכון כי ללא התמיכה של הקהילות היהודיות בעולם כל ישראלי היה נפגע והיה מרגיש כמה זה כן רלבנטי לחיים שלו שאלפי יהודים מגיעים לאירוע כזה ושדרכו הם מתחברים לישראל ומרגישים שייכים ובגלל השייכות הזו הם תומכים בישראל.

אנונימוס 7 ביולי 2017

אתה מדבר ברמה החברתית. במה החברתית זה באמת עוזר לכולנו לחבר לפה את יהודי התפוצות. וכולם בעד שהרשויות יעשו מה שצריך כדי לארגן את המכביה, ואם אני אפגוש איזה אתתלט ניו זילנדי יהודי ברחוב שלא יודע איך להגיע לתחנת אוטובוס אני אעזור לו. אבל למה שיהיה לי אכפת הרבה מעבר לזה? שאתייחס לזה בתור תחרות אתלטיקה רצינית? למה שבחיים האישיים שלי אתרגש נורא מזה שזה מתקיים?

משה 7 ביולי 2017

ממשלת ישראל מזלזלת בקהילות היהודיות כל עוד היא לא צריכה מהן לחץ פוליטי או כסף, למה אתה מצפה מהישראלים ליחס שונה ?

Amir A 7 ביולי 2017

אם להמשיך את מה שדנידין כתב, אכן יש תחושה שקיים פער גדול בין תפיסת יהדות התפוצות את ישראל ובין המציאות. גם כאן (שזה קונטיקט, ארה"ב) יש התרגשות גדולה בקהילות היהודיות בכל דבר שנוגע לישראל, לדוגמא גולת הכותרת של בית הספר היהודי אליו שלחתי את הילדים היא הנסיעה לשבועיים לישראל בכיתה ח'. לעזאזל, הייתי באיזו הפקת חג פעם שילדים דיברו על עפולה, בירת העמק, בעיניים בורקות כאילו מדובר על פריז שנלקחה לו כמו שהיא והונחה מעדנות קצת אחרי התבור. אחותי שחיה בישראל היתה איתי באותו אירוע ושנינו גירדנו את הראש בקטע הזה (ויסלחו לי כל תושבי עפולה שקוראים כאן). ישראל נתפסת כמשהו שכמעט לא יכול לטעות. מעין נס שחובה על הקהילות בארצות אחרות לעשות ככל יכולתן כדי לסייע בשמירתו. אני חושב שבישראל לא מבינים את התפיסה הזו והקשר הזה ועד כמה הוא חשוב לשני הצדדים, אחרת לא מובן לי כיצד המערכת הפוליטית עושה ככל יכולתה על מנת לפגוע בקשר הזה. לדוגמא, הויכוח סביב הסיפור עם הפלשתינאים מעורר אמוציות וכדומה אבל על כל קול שמבקר את ישראל בנושא הזה מיד תשמעו קול חזק אחר שתומך בה, כמעט בעיניים עצומות. אבל מה יעשו יהודי התפוצות שרובם רפורמים וקונסרבטיבים כאשר מדינת ישראל מחוקקת חוק שאומר להם בעצם "אתם לא יהודים"?
הקשר עם יהדות התפוצות קריטי לשני הצדדים. בשביל יהודים שחיים בארצות אחרות ישראל הוא מעין מקום מיסטי המחבר אותם בעבותות ליהדות, חיבור שבלעדיו הקהילה תאבד את אחד מעמודי התווך שמגדירים אותה. בשביל ישראל יהדות התפוצות היא כמו אותה תוכנית חיסכון שנמצאת שם לעת צרה שתציל אותך ברגעים קשים. עם איך שהדברים מתנהלים בשנים האחרונות עושה רושם שיהדות התפוצות תתעורר יום אחד מהחלום שיש לה על ישראל ואילו ישראל תגלה יום אחד שהיא בזבזה את הכסף מתוכנית החסכון על שטויות. טוב לשני הצדדים זה לא יעשה.

דיזידין 7 ביולי 2017

כשישראל תאבד את יהדות אמריקה היא תאבד את אמריקה.

שמעון 7 ביולי 2017

לא יקרה, שיצטרכו אותם יתנו להם מה שצריך.

אביאל 7 ביולי 2017

דיזידין – זה יקרה בדיוק כמו החרם הכלכלי, המדיני, הפשיזם הגואה וההפיכה הצבאית שהיו אמורים לקרות.

דיזידין 7 ביולי 2017

לא יודע מה יקרה, רק חיזקתי את אמיר שקבע שהקשר קריטי לשני הצדדים

דנידין 7 ביולי 2017

מסכים מאוד, בתור ישראלי ששרד את כל מערכת החינוך הישראלית הופתעתי כל-כך כאשר הגעתי לכאן מכמה דברים: העושר והידע של החיים היהודיים, הרבה יותר ממה שחוויתי בחיי. והאהבה לישראל, היום זה קצת מרגיש כמו יחס לאישה מוכה, תכיני אוכל, קבלי סטירה ואת לא יכולה לעזוב ת'בית. יום אחד היא כן תעזוב.

Handsome Dick Manitoba 8 ביולי 2017

בשנים שביליתי בארה"ב (במרכז החיים היהודים שם) לא ראיתי עושר של חיים יהודים שמגיע לכדי אלבום אחד של אהוד בנאי. בעיקר ראיתי בתי כנסת שצריך לקנות כרטיס כדי לשבת בהם ביום כיפור ומשמשים כמוקד חברתי ומקום למירוק מצפון כללי – לקונסרבטיבים על הקשר ליהדות, לרפורמים על העולם בכלל.

כמובן אמריקה גדולה ובמקומות אחרים אולי זה אחרת.

גם האהבה לישראל שונה מאד אם אתה היפסטר בפארק סלופ או בורגני בבוקה ראטון. בכל מקרה ההשוואה לאישה מוכה מופרכת מעיקרה. ישראל לא מחזיקה את יהדות אמריקה בשום מקום, ולהיפך.

Amir A 8 ביולי 2017

אהוד בנאי זה לא ההוא שעולה על הבמה עם מאיה בלזיצמן? אישה? שלא רק שרה אלא יושבת עם רגליים פסוקות וצ'לו בין ברכיה? זה יהודי זה הדבר הזה? במילים אחרות, כמו שהזלזול שלך ביהדות של יהודי ארה"ב לא במקום כך גם הזלזול של הרואים את עצמם כקומיסרים של מה הוא יהודי בישראל הוא לא במקום.
ובשנים שאני ביליתי בארה"ב ראיתי יותר חיים יהודיים מאשר ראיתי אי פעם בגבעתיים המפאייניקית של שנות ה-70 וה-80. מתוך אהבה אמיתית ולא מתוך נסיונות מירוק מצפון כלשהם.

Handsome Dick Manitoba 8 ביולי 2017

לא הבנתי את הביקורת – אתה באמת חושב שאני אומר את ממקום של מישהו שחושב שבנאי פחות יהודי אם הוא שר עם אישה?

לצורך הענין אני אתאיסט. לא מעניינת אותי יהדות במובן של "אני מקיים יותר מצוות", אלא במובן שהיא מרגישה אותנטית ורלבנטית לחיי היום יום שלי. אני לא אומר שאין את זה בארה"ב (למשל האחים כהן) אבל התחושה הסובייקטיבית שלי לגמרי כישראלי, ומה שאני שומע מיהודים אמריקאים ואחרים שבאים לכאן, היא שבישראל היהדות נוכחת בחיים שלנו הרבה יותר מאשר שם.

אני מעריך שגם בגבעתיים המפא"יניקית השכונה היתה משתתקת בשישי בערב והיית בונה סוכה בסוכות ונוסע על אופניים בכביש ביום כיפור. מפה לשם גם היית קורא את ההגדה בליל הסדר ומבקר מכר שיושב שבעה. זה לא שהיהודים בארה"ב פחות טובים מבחינה כלשהי, אלא שיש דברים שפשוט מצריכים מסה קריטית מסוימת. יש קהילה אמריקאית בישראל ובכל זאת מן הסתם ת'נקסגיבינג כאן מרגיש פחות אותנטי מאשר בארה"ב.

אין לי ביקורת על יהדות ארה"ב, היא מוצלחת ופוריה ואני ודאי לא מצפה מהם לעלות לישראל. אבל בעיני ישראלי שמתפעל מעושר החיים היהודיים שם משול לאמריקאי שמתפעל מליגת הפוטבול בישראל.

Amir A 8 ביולי 2017

הביקורת היתה על הטענה כי אהוד בנאי מציע עושר יהודי עשרות מונים מאשר יהודי ארה"ב. באותו אופן, ניסיתי לטעון, אהוד בנאי מציע עושר יהודי עלוב בעיני אלו הרואים את עצמם שומרי הסף של היהדות הנכונה כיום. במילים אחרות, עדיף היה לכולם אם היינו מכבדים אחד את השני במקום לשפוט אחד את השני כל הזמן.
לגבי הנקודה של המסה הקריטית, כאן אין לנו וויכוח פשוט כי בישראל אין הפרדה בין הדת למדינה והדת נוכחת כל הזמן. בגלל זה, דרך אגב, בתור ישראלי אני מתפעל מעושר החיים היהודים בארה"ב הרבה יותר מאשר בישראל. לשמור על הגחלת היהודית בארה"ב זו משימה הרבה הרבה יותר קשה מאשר בישראל.

אסף the kop 7 ביולי 2017

האורתודקסיה היא אכן בעייתית והגיעה הזמן שממשלות ישראל יפעלו להחזירה לקוטנה הטבעי. יחד עם זאת, גם האיומים של הקונסרבטיבים והרפורמים קצת לא לעניין.
תאמינו או לא, אבל עמוק בתת מודע שלהם הם יודעים שישראל תמיד תהיה להם למפלט.

אסף the kop 7 ביולי 2017

הגיע

איציק 7 ביולי 2017

אלה אם יכריזו על אלו שהתגיירו אצלם, התחתנו אצלם, כלא יהודים. אי אפשר לדחוק אותם לפינה ולומר כל הזמן שהם סוג ב'. בקרוב יהיה יו"ר עבוד מזרחי, למה לא יכול להיות מתגייר רפורמי?

אסף the kop 7 ביולי 2017

פעם שניה היום שאני לא מבין מה שאתה רוצה להגיד.

איציק 7 ביולי 2017

אבהיר הפעם, אם לא יכירו ביהדותם, אז ישראל לא תוכל להיות מפלט, מאד פשוט.

אסף the kop 7 ביולי 2017

מי לא מכיר ביהדותם ?

האורתודוקסים עושים קצת רעשים בקומקום ? שיתעסקו בכת שלהם.

בהגדרה, כל חילוני הוא רפורמי.

אביאל 7 ביולי 2017

איציק – ידרשו כמה דורות שזה יקרה, לפי חוק השבות כל מי שהיה תקף ללכת לתאי הגזים יכול לעלות לארץ, קרי כל מי שלפחות סבתא או סבא אחד הם יהודים יכול לעלות ובוא נגיד שלא תמיד אפשר לבדוק האם הסבא או הסבתא יהודים על פי ההלכה, אלא יותר כאלה שראו את עצמם והצהירו על עצמם כיהודים (להיטלר אגב זה לא ממש שינה, כי הוא ביסס את זה על עניין גזעי נטו, חוק השבות רואה את זה מהזווית של לאום, בדיוק כמו שיש לי דרכון צרפתי בגלל סבתא שלי, למרות שלא גרתי שם יום אחד). אגב, הרפורמים מזדהים כיהודים בממוצע 2-3 דורות, ככה שזה לא באמת משנה.

איציק 7 ביולי 2017

את זה אתה כותב עכשיו. נראה אותך עוד 10 שנים כשהכפיה שלהם תימשך ותחנוק יותר ויותר אם לא נתעורר ונחתוך את החבל עליו הם תולים אותנו.

אמיתי 7 ביולי 2017

לא צריך ללכת רחוק. לא חסרים ביפורים על חיילים שנקברו מחוץ לבית הקברות ובעיות בנישואים. הם השתלטו הלכה (תרתי משמע) למעשה על היהדות

אסף the kop 7 ביולי 2017

לא השתלטו על כלום.
ימשכו את החבל, יגדעו להם את היד.

איציק 7 ביולי 2017

אני מקווה שאתה צודק אך חושש שלא.

אמיתי 7 ביולי 2017

סיפורים קשים על אנשים שרוצים להתגייר ומתעללים בהם. או שכבר התגיירו והרבנות לא מכירה בהם.
בגדול החבל שלהם וזו אשמת כל מי שלא חרדי

איציק 7 ביולי 2017

אמיתי, אתה מפתיע אותי בהסכמתי אתך.

אמיתי 7 ביולי 2017

גם את עצמי..ימים מוזרים

אמוץ כהן-פז 7 ביולי 2017

ימי ראשית הקיץ…

Amir A 7 ביולי 2017

איזה שיר נפלא! אולי אחד היפים ביותר שנכתבו והולחנו בעברית.

Amir A 7 ביולי 2017

אסף, איך אפשר להתווכח על טיעון מהסוג "בתת מודע שלהם"? הרי אם אני אגיד שאתה טועה תמיד תוכל לטעון שהם לא מודעים לזה כי זה בתת-מודע.
לגבי יהדות ארה"ב אני יכול להבטיח לך שרובם לא חושב את זה, מהעובדה הפשוטה שמה שקרה בגרמניה יכול להתרחש רק במקום הומוגני מבחינה אתנית.

דיזידין 7 ביולי 2017

בתת המודע שלי הדרכון האמריקאי שלי תמיד יהיה לי למפלט.

אסף the kop 7 ביולי 2017

גם נכון

אסף the kop 7 ביולי 2017

שיהיה ליהדות ארה"ב לבריאות

אביאל 7 ביולי 2017

אמיר – הקולות של הפרוגרסיביים בארה״ב אחרי עליית טראמפ דווקא הראו אחרת, גם בקרב יהודים שהתלוננו הרבה מאוד על הגאות באנטישמיות והיו פה ושם השוואות של שנות ה30 אחרי עליית טראמפ.
גרמניה, אם תחקור לעומק, היא לא בדיוק הומוגנית מבחינה אתנית, יש שם דיי הרבה עמים שבמשך מאות שנים נבדלו זה מזה, זה שמאז ביסמרק הם רואים את עצמם כולם כגרמנים לא אומר שיש הומוגניות אתנית ולראיה ההבדלים בתפיסות החברתיות, כלכליות, ערכים, השתייכות דתית (קתולים, פרוטסנטים) ועוד בין חבל הרוהר למשל לבין באדן וירטמברג.

Rocky1 8 ביולי 2017

אביאל- האנטישמיות ושנאת הזר/האחר בארה"ב קיימות כבר כמה שנים טובות (אולי יותר- אבל לפחות ב-5 שנים האחרונות), תחת ממשל אובמה הן היו "רדומות", וכל הליברלים היו בטוחים שהם המדינה הנאורה בעולם בגלל שהם בחרו נשיא שחור. עכשיו כל הגזענות בחוץ, וכל אחד יכול לבחור- האם הוא גזען (ועקב כך מזוהה עם טראמפ ירצה או לא ירצה) או לא (ואז הוא חייב להבהיר שאיננו גזען בכל שיחה או דיון, מגיע לרמות ממש מגוכחות).

רוצה לומר, האנטישמיות והגזענות היו כאן הרבה לפני טראמפ, ולצערי יהיו כאן גם אחרי. אבל ארה"ב היא כל כך גדולה ומבולגנת, שלא נראה לי ששנות ה-30 בגרמניה זה משהו שייתכן כאן. לפחות עכשיו נושא הגזענות על השולחן ומתמודדים איתו.

שמעון כסאח 8 ביולי 2017

ועדיין מתחמקים מהתמודדות עם האנטישמיות משמאל.

אביאל 8 ביולי 2017

Rocky1 – אני חושב בדיוק כמוך, אבל עם ההתנהגות של הפרוגרסיביים בארה״ב אחרי הבחירה בטראמפ היית יכול לחשוב שהיטלר החדש עלה לשלטון והנה סימנים של שנות ה30 בכל מקום (מזכיר קצת את השמאל אצלנו).

שמעון 7 ביולי 2017

אנחנו שרגילים לחיות פה רואים בציניות את התמימות של היהודים בגולה אבל הם אחלה אנשים וחלק מזה זה התמימות שיש להם כמו שדינדין אמר על עפולה שהם התלהבו מזה. בקיצור אני מעולם לא ראיתי מכביה אבל זה נחמד שיש את זה ועוד משהו לקירוב לבבות, לא רואה בזה שום בעיה.

איציק 7 ביולי 2017

אם רק היה אפשר להביא למכביה גם את ראסל ;)

שמעון 7 ביולי 2017

אולי יש לו סבא יהודי שעבר ליד איזה בית כנסת וסבא שלו וסבא של אמרה דיסקסו על ארץ הקודש…

שמעון 7 ביולי 2017

אגב אני מחליף את מקל ואדלשטיין תמורת ראסל. יש מצב שבסיטואציה כזאת ראסל אומר אחרי הזכייה ביורו אנחנו במפה ונשארים במפה…

שמעון כסאח 7 ביולי 2017

ראסל ילך על הMVP של אליפות אירופה, הזכיה באליפות פחות חשובה

איציק 7 ביולי 2017

הראשון שישיג טריפל דאבל ב-NBA, יורוליג, ליגת העל, ובשכונה ד' באר-שבע.

שמעון כסאח 7 ביולי 2017

אין לו שום סיכוי להשיג טריפל-דאבל בשכונה ד' בבאר-שבע.

רותם 7 ביולי 2017

זהו מרכז השידוכים הגדול בעולם ליהודים

Amir A 7 ביולי 2017

הרגת אותי עכשיו עם התזמון. בעוד שבועיים החותנת לוקחת לי את הילדה בת ה-17 לטיול שורשים בפולין (שורשים של החותנת, כן?) שיכלול מנה גדושה של מחנות ריכוז ומחנות השמדה, במטרה המוצהרת לדאוג שהילדה לא תתחתן עם גוי ברבות הימים. אולי במקום זה הייתי צריך לשלוח אותה למכביה. יש לה חגורה שחורה בטאי-קוונ-דו.

יואב דובינסקי 7 ביולי 2017

כבר בטקס הפתיחה מהללים זוגות שהכירו במכביה ובטקס הפתיחה אפילו היתה חתונה עם קנדית שהתגיירה. חוץ מזה, עדיף חצי מיליון קונדומים בכפר האולימפי ובולט עם נבחרת שבדיה בכדוריד?

איציק 7 ביולי 2017

איזו נבחרת שבדיה בכדוריד?

אחמד 8 ביולי 2017

סתם זונות שוודיות שרצו להראות כמה הן נאורות ומתקדמות ופתוחות…
וגברברי בטא, לרוב סמולנים, חוגגים את זה כי כך הם מרגישים נאורים…

העיקר הוא שמאז השוובדים הנאורים נאנסים כל יום על ידי "הפליטים" שהם הכניסו הביתה בשם הנאורות והסמול החולני

ניינר / ווריור 8 ביולי 2017

אני רק מקןוה שבן עזרא-קרגולה כבר לא ברשימת הספקים של המכבייה

MOBY 8 ביולי 2017

מכביה זה מפעל מקסים, כשהארגון שלו כנראה לא משהו, והבריכה תהיה אש, כרגיל.
במדינת הפינג פונג חסר ההחלטה, יהדות הרפורמית צריכה לחכות למסע הבא של חברי הכנסת פושטי היד של הליכוד לאיסוף תרומות, ולהפנות אותם לברוקלין, הם יתקבלו בזרועות וארנקים פתוחים, אבל את הלב הרוויזיוניסטי יאבדו.
זה לא יגיע לשם כי הזיגזוג של ראש הממשלה ימנע זאת והצהרה כלשהי תצא, מעשים כמובן זה ממש מעל ליכולתו של ביבי.

יואב דובינסקי 8 ביולי 2017

זה בוודאי לא ארגון של משחקים אולימפיים מבחינת תקציב ועדיין מדובר בהפקה של אירוע מאוד מורכב (כ40 אירועי ספורט שנערכים במקביל עם כ10,000 משתתפים). זאת לא המכביה הראשונה שלי שאני הולך למשחקים ופוגש את הועדה המארגנת ותמיד יש אי דיוקים. צריך סבלנות, אבל גם לקחת דברים בפרופורציות.

מיקיג' 8 ביולי 2017

כמה הבהרות לגבי התגובה שלי, שעוררה את זעמם של אלה שלא ירדו לסוף דעתי.
1. לא אמרתי דבר וחצי דבר על התנועה הציונית והרעיון הציוני. דעתי בעניין אינה רלבנטית. כן התייחסתי לתפיסה הקרובה לגזענות שהיתה מאד נרחבת בתנועה הציונית ובהמשך ביישוב היהודי בארץ ישראל (שהגיעה לקיצוניות בתנועה הכנענית ובתפיסת העבריות) ביחס ליהודי הגלותי הכנוע לכאורה בשלב הראשון, ובגלגול מאוחר יותר, כתפיסת עליונות נגד ניצולי השואה.
2. המקורות העיקריים של התפיסה הזו, שמאדירה יהודי מסוג חדש (כשבר כוכבא, מהדמויות האסוניות ביותר של ההיסטוריה היהודית, הוצב בה כדגם אידיאלי), היו התפיסות האנתרופולוגיות-דרוויניסטיות ששלטו בעולם המדעי דאז (ראו הערתו של דורפן), שהעניקו לגיטימציה לתפיסת העליונות של הגזע כתנאי להישרדותו. מכאן רעיון האידיאליזציה של יהדות השרירים והבוז ליהדות הגלותית הבלתי גברית, המסוכנת להישרדותו של העם היהודי. ומכאן רעיון המכביה המקורי. אי אפשר להתווכח עם העובדות. כן צריך להביא בחשבון את הההקשר ההיסטורי שבו התפיסה הזו רווחה. אני לא תוקף את נורדאו ושותפיו. אני כן אומר שהתפיסה הזו בעייתית מוסרית.
3. אין לי שום בעיה עם המכביה כפי שהיא היום. אני שמח בשמחתם של המשתתפים. רק השבוע הייתי באליפות ישראל לאתלטיקה, אף אחד שם לא הביא תוצאות ששוות גמר אולימפי או משהו. רחוק מזה, אבל ההערכה שלי לעבודה הקשה שלהם היא עצומה. ראויים לפרגון ולקהל גדול בהרבה.
4. לטעמי כל עמדה מתנשאת ביחס לאנשים שאינם ספורטאים, שאינם עושים ספורט, שאינם גבריים מספיק, שאינן רזות מספיק, ווטאבר, היא פסולה מוסרית. היא מבחינה בין אדם לאדם. מפעל המכביה רחוק מלבסס או לשקף טענה לא מוסרית שכזו. אבל במקור שלו הוא בהחלט היה כזה.
5. תמוה בעיני שאנשים שרחוקים מלהיות בלתי חכמים, שאין להם בעיית הבנת הנקרא, מגיבים לדברים שלא נכתבו ולא נאמרו. אני מניח שאין ביני לבין חלק גדול מהאנשים כאן הסכמה בענייינים פוליטיים הנוגעים לימינו שלנו. כשזה יהיה הדיון אז זה בהחלט אתמודד עם הטענות הרלבנטיות. התגובות של 'שנאה עצמית' ו'מתנגד לרעיון הציוני' וכיוצא באלה, שאינם נוגעים בחצי דבר לטיעון עובדתי היסטורי שהצגתי, הן לא במקום .

איציק 8 ביולי 2017

כפי שכתבת, כל התנועה הציונית והרבה דברים שנאמרו אז מאד תלויות הקשר. כאשר אתה מוציא את זה מההקשר, אז אתה מקבל תורת גזע במקום רצון הישרדות, והתגובה שלך נשמעת כמו שנאה עצמית במידה רבה. יש הבדל מהותי ביותר בין התגובה המקורית שלך לבין תגובה זו, וטוב שהיא נכתבה. המשפט כמו "היסטורית, הפרויקט הזה נולד בחטא." אינו נכון בראיה של הפרויקט כמו שנתפס אז. אתה יכול לטעון שזו הייתה טעות אך בטח לא היה בו שום חטא. אדם יכול לטעות, תנועה יכולה לטעות, אם כל טעות תהפוך לחטא, אז חוץ מהקדושים כולם יהיו חוטאים (והקדושים גם כן).

מיקיג' 8 ביולי 2017

נולדה בחטא בהחלט. ההקשר לא פוסל את העובדה הזו אלא אם כן אתה מאמין ברלטיביזם מוסרי. אני פוסל רלטיביזם מוסרי ועדיין ההקשר חשוב.

איציק 8 ביולי 2017

אני לא מבין איך הרלטיביזם המוסרי קשור כאן, וכן, מה שהיה מוסרי פעם לא כך היום, המוסר זה דבר משתנה גם ברמה האישית וגם ברמה הקהילתית. הוא תלוי זמן ומקום. אין לי מושג איך הוא נולד בחטא, איך הניסיון לשמור ולחזק עם שהוחלש וכמעט נכחד הינו חטא. אפשר לדון האם זו טעות, אך לפי תגובתך אני לא בטוח האם אתה מבדיל בין טעות לחטא, או שאצלך הם בהכרח קשורים.

Handsome Dick Manitoba 8 ביולי 2017

אתה לוקח אמירה של אדם שקורא לבני העם שלו להתחזק גופנית כדי שלא יהיו מטרה קלה כל כך להתקפות ומתייחס אליהם כאילו זה איזה פראט-בוי מסרט קולג' שבז לחנונים. המקבילה בזמננו היא קורסים להגנה עצמית לנשים ונערות, אתה חושב שהם חלק מתפיסה אנתרופולוגית-דרוויניסטית?

צ׳זרה 8 ביולי 2017

יש ספר מצוין של חגי חריף (ציונות של שרירים) ומאמר אקדמי על המכביה ב2009 אם אני לא טועה.

יואב דובינסקי 8 ביולי 2017

הספר של חגי חריף מצוין ויש מחקרים על המכביה, כולל של ד"ר יאיר גלילי.

אמיר 10 ביולי 2017

זה לא שלמה סדן בתמונה?

Comments closed