הצלחה מפוספסת

סיכום המכביה ה20: מפעל חשוב שעבר מעל הראש של הקהל הישראלי

נבחרת הכדוריד של ארגנטינה למכביה בכותל (צילום: יואב דובינסקי)
נבחרת הכדוריד של ארגנטינה למכביה בכותל (צילום: יואב דובינסקי)

בשבועיים האחרונים כמעט כל יום עסקתי בענייני מכביה לטובת מחקר על השפעת המכביה ה20 על הדיפלומטיה הישראלית, כחלק מהעניין המחקרי שלי בדיפלומטיה הספורטיבית של ישראל ובשימוש של ישראל בספורט לצרכי מיתוג ודיפלומטיה. בשבועיים האחרונים הסתובבתי ברחבי הארץ, בלא מעט מגרשים, טקסי פתיחה וסיום, אזכרה לאוסטרלים, ערב מינגלינג עם יקירי מכבי, אירועים פתוחים כמו קבלת שבת בנמל תל אביב או ערב של בילויים ביפו העתיקה, ריצת לילה בירושלים וביומיים האחרונים הצטרפתי לשני סיורים שנעשו לבאי המכביה: אחד לגליל ואחד לירושלים העתיקה.

את ההכנות למחקר הספציפי הזה התחלתי לפני כשנה וחצי וכפי שכתבתי בעבר, הוא לא מומן על ידי המכביה בשום אופן. אני מודה במיוחד לרואי הסינג על העזרה בגישה לאירועים, בקישורים למי שצריך ובכלל בטיפול המסור בבקשות שלי. את הממצאים למחקר אנתח בחודשים הקרובים ואני מניח שאציג בכנסים בצפון אמריקה ואנסה לפרסם בז'ורנלים אקדמיים, אבל את הפוסט הזה אקדיש לסיכום המכביה כפי שחוויתי אותה בעיניים ישראליות, כקהל וכתקשורת.

אתחיל בדברים הטובים ואומר שהמכביה רלוונטית מתמיד. היא מכניסה מאות מיליוני שקלים דרך המשתתפים ובני משפחותיהם ומשאירה אותם עם טעם טוב לגבי ישראל וכשגרירים טובים של המדינה.

דיברתי עם משתתפים וחברי משלחות מלא מעט מדינות והסכומים שהם משלמים עבור חוויה של שבועיים בישראלים גבוהים מאוד. הסכום שהם משלמים מאוד תלוי במדינה המשתתפת (יש הנחות למדינות עולם שלישי), במצב הכלכלי של המשתתף (משתתפים במצב סוציו-אקונומי נמוך לא פעם מקבלים עזרה או סבסוד מסוים), במשלחות מסוימות ספורטאים מצטיינים גם מקבלים סבסוד כדי להעלות את הרמה של התחרות וכן תחרות המאסטרס לא פעם עולה יותר מאשר תחרויות האופן והג'וניור. ללא סבסוד, משתתפי מדינות כמו אירופאיות מערביות נפרדים מאזור של 4,000-5,000 אירו, בצפון אמריקה מכ8,000 דולר ובאוסטרליה אפילו צפונה מחמש ספרות. אלה סכומים הרבה יותר גבוהים ממה שחשבתי לפני המשחקים.

לא אומר שיש בקרב המשתתפים תחושה שעוקצים אותם או שעושים עליהם סיבוב, אבל בהחלט הביעו דאגה מעלות ההשתתפות. יחד עם זאת, לא רק שהמחירים לא מרתיעים, המשתתפים חוזרים מידי ארבע שנים במספרים גדולים יותר, כולל המשלחות הגדולות ביותר שיצאו מארצות הברית (מעל 1,100), אוסטרליה (מעל 500) וגרמניה (מעל 200) ומיותר מדינות (מעל 70). בשורה התחתונה, כמעט כל מי שדיברתי איתו או איתה אמרו לי שהם נהנו מאוד מהחוויה בישראל.

כמובן שהיו גם לא מעט קיטורים. המשלחות פזורות במלונות ברחבי הארץ, בהתאם לענפי הספורט ומיקום התחרויות. זה אולי נוח מבחינת הסעות, אבל אין חוויה של כפר אולימפי שכולם באותו מקום. תחרות הנוער היא היוצאת מהכלל, שם היה יותר ריכוז של המשתתפים כשכמעט כל התחרויות נערכו בחיפה. מצד אחד היו חברי משלחות שקיטרו על זה שלא יוצא להם לפגוש את חבריהם למשלחת המשתתפים בענפים אחרים. מנגד היו ספורטאי מאסטר שדווקא שמחו על זה שיש הפרדה בינם לבין הנוער, היות ופער הגילאים גדול מידי ויש תחומי עניין אחרים. טענות נוספות ששמעתי היו לגבי מחסור במתקני אימונים ליד המלונות, עומס ספורטיבי שלא אפשר יותר מידי זמן לצאת לטיולים בארץ ולבילויים, טענות על היעדר הסיקור התקשורתי של המשחקים בישראל ובאופן כללי קיטורים על בלגן ישראלי בארגון.

למיטב הבנתי, המכביה עברה בשלום ובלי נפגעים בנפש וזה לא דבר של מה בכך כשחמסין בחוץ ויש סכנה ממשית להתייבשות ולמכות חום. דבר נוסף שחששתי ממנו היה הטרדות מיניות או אונס וגם לגבי זה מהמארגנים אמרו לי שלא קיבלו תלונות . שוב, בשורה התחתונה, כמעט כל מי שדיברתי איתו סיפרו על חוויה מאוד חיובית גם בתחרויות וגם לגבי הרושם מישראל, כשחלק גם הביעו מחשבות על עליה.

קיים בעייני פער גדול בין איך שהמשתתפים מחו"ל חוו את המכביה לאיך שישראלים חוו אותה. או במילים אחרות, המכביה פספסה את הישראלים והישראלים פספסו את המכביה. כי למרות שהרמה לא גבוהה במיוחד, ברוב אירועי הספורט שהייתי בהם, היתה אחלה אווירה. בריכת השחייה החדשה בוינגייט היתה מלאה כשבאתי וכך גם האולם בהדר יוסף בתחרויות ההתעמלות וההתעמלות האומנותית. גם בתחרויות קטנות יותר ראיתי עשרות צופים, ביניהם ישראלים – בעיר הורים שהגיעו עם ילדים קטנים לראות חוויה ספורטיבית לא מאיימת. בעיני זה היה מקסים.

יחד עם זאת, לתחושתי הרבה יותר אנשים רצו לבוא ולחוות את המשחקים או היו רוצים לעשות זאת, אבל ויתרו בגלל היעדר אינפורמציה. השיווק בישראל לא היה מספיק אגרסיבי, אתר התחרויות לא היה נוח למשתמש והפעילות של המכביה ברשתות החברתיות לא היתה אינטראקטיבית מספיק כדי לענות מספיק מהר לשאלות פרטניות וגם האפליקציה לסלולרי לא נתנה את הפתרונות הדרושים. כמו כן שיתוף הפעולה בין מחלקת התקשורת של המכביה לתקשורת הישראלית לא היה נוח במיוחד בלשון המעטה, מה שהוביל לסיקור תקשורתי מועט, כמעט ולא היו שידורים ישירים בטלויזיה למעט הגמרים, בעיתונות הכתובה ובאינטרנט היה סיקור ציני ועוקצני לפעמים אפילו על גבול הבורות וכתבות הצבע היה קצרות מאוד או התמקדו בסיקור מאוד שטחי וסטריאוטיפי על תגלית ומפעל שידוכים ליהודים. לתחושתי, גם לא היתה מספיק אינטראקציה בין ישראלים לבין משתתפי המכביה. בין אם במכוון או לא, כל זה יצר נתק בין הקהל הישראלי לבין המכביה.

רוצה לומר, המכביה ה20 היתה אחת המכביות המוצלחות שתרמה מאוד לכלכלה הישראלית, השאירה רושם טוב, יצרה שגרירים חדשים ולגבי תרומתה הספורטיבית עדיין מוקדם לדעת. אולם, אצל הקהל הישראלי מכביה 2017 התקבלה בעיקר באדישות או השאירה תחושת פספוס ואפילו חמיצות מסוימת.

כמה מילים על נבחרת עד גיל 20
פרידה מוזרה

49 Comments

S&M 18 ביולי 2017

לא יודע למה אין שיווק של המכבייה באגודות ספורט בארץ. הרי ברור שלא יבוא קהל רוכשי כרטיסים "מהרחוב". זה לא אירוע ספורט מעניין כשלעצמו. לכן היו צריכים לתת כרטיסים לבני נוער שעוסקים בספורט – אגודות כדורסל, ג'ודו, כדורגל וכד'. זה היה יכול להיות הקהל.
מעניין כמה חתונות יהודיות ייצאו מהעובדה ששמו את כל הנוער ביחד בחיפה. ;-)

יואב דובינסקי 18 ביולי 2017

לא היה צורך בכרטיסים, הכניסה לתחרויות היתה בחינם.

דנידין 18 ביולי 2017

נכון, חופשת קיץ, מועדון ג'ודו בנימינה צריך לראות תחרויות ג'ודו וכדומה

ירושלמי 19 ביולי 2017

פחות חתונות, יותר הפלות

Amir A 18 ביולי 2017

איפה משרד התרבות והספורט בסיפור הזה?

איציק 18 ביולי 2017

לא הייתה תחרות זמר ים תיכוני, למה שמשרד התרבות והספורט יתערב בזה?

רומן 18 ביולי 2017

יש לך את זה ביותר מתנשא?

איציק 18 ביולי 2017

לא

צור שפי 18 ביולי 2017

כן. לא היה פודיום לקפוץ עליו.

בלייק 18 ביולי 2017

הזכרת הכנסה של מאות מיליוני ש"ח, ואני מניח שזה כולל את כל ההוצאות של המשלחות והמלווים בארץ.
אתה יודע מה מכבי עושה עם ההכנסות הישירות שלה? זה נשאר בארץ (לקידום ספורט, בניית מתקנים וכו)? זה "נעלם" במנגנון?

יואב דובינסקי 18 ביולי 2017

ההכנסות סביב המכביה מגיעות לא רק מהמשתתפים, אלא גם מקרובי משפחה וחברים שמצטרפים. חלק מהכסף הולך לספקים, כסף נכנס לתיירות, בתי מלון, קניות, הסעות, טיולים, מסעדות וכו' וכפועל יוצא משפר את הכלכלה ומיסים נכנסים לקופת המדינה. אלה דברים מאוד חשובים. אני לא יודע מה האחוז שהולך לתפעול השוטף של מכבי עולמי וארגון המכביה או ישירות למשרד הספורט או לקרן המתקנים.

בלייק 18 ביולי 2017

תודה.

יואב מקטמון 18 ביולי 2017

פגרה, קיץ, משעמם…
מתכון אידיאלי לבילוי משפחתי, ודווקא באירועי ספורט פחות פופולריים.
שלחתי את הילדים למחשב, שיבדקו באתר של המכביה – מתי ואיפה יש משחקים מעניינים.
האתר – אך ורק באנגלית. למה?
נראה כאילו לא רצו להביא צופים שלא קשורים ישירות למשחקים.
בסוף הלכנו לארנה שהתחפשה לאולם החלקה על הקרח – היה נחמד.
ולגמר הכדורסל במלחה שאורגן ונראה כאליפות המתנסים המקומית…
בטקס חלוקת המדליות עלו ונדחקו על הבמה כעשרה עסקנים זוטרים פחות או יותר, ביניהם טל ברודי הבלתי נמנע.
רצינו ללכת גם לאתלטיקה בגבעת רם, אבל היה חם נורא ולא ברור היה מה שעות הגמרים…
בכל מקרה, הארגון נראה לא מספיק מקצועני, אפילו למי שרגיל לסטנדרטים הנמוכים של אירועי מנהלת הליגה.

יואב דובינסקי 18 ביולי 2017

אני מסכים עם רוב טענותיך, אבל יחד עם זאת צריך גם להתאים ציפיות. בסופו של דבר מדובר בתחרויות של חובבנים הפתוחות לציבור והארגון תלוי מאוד במתנדבים. גם לי הפריעה התעלקות לא מידתית של עסקנים על הפודיומים.

יואב מקטמון 18 ביולי 2017

אפרופו חובבנים…
יש לך מושג לגבי שחקני הכדורסל של ארה"ב וצרפת?
הם משחקים באיזושהי מסגרת, או שאלו חבר'ה שמשחקים בשכונה בשישי אחה"צ?

יואב דובינסקי 18 ביולי 2017

האמריקנים ברובם שחקני מכללות, חלק גם דויז'ן 1. ככה שהם מתאמנים ומשחקים בצורה מסודרת.

יאיר 18 ביולי 2017

בתור ירולשמי שהלך לכמה תחרויות (אתלטיקה והוקי קרח), אני יכול לומר שאתר האינטרנט היה נ-ו-ר-א-י
לא ניתן היה למצוא את התחרויות.
הכל היה על סמך שמועות מאנשים…
חבל
והזוי.. לא לתפעל אתר אינ טרנט שניתן לדלות ממנו אינפורמציה? חזרנו לשנות התשעים

שי 18 ביולי 2017

אני הלכתי לערב אחד של האתלטיקה ודווקא הסתדרתי עם האתר. לא היה מושלם, אבל לו"ז סביר של התחרויות.
הבעיה הייתה כשנכנסתי אחרי כמה ימים, לראות מה הייתה התוצאה בגמר מאה מטר גברים. היא ורוב תוצאות האתלטיקה פשוט לא הופיעו. על סקירות יומיות בכלל לא היה על מה לדבר.

במצב כזה, בעידן הנוכחי בו המון מהתוכן בתקשורת נשאב מהרשת או נשלח ישירות למייל של הכתב, נראה שבמכביה לא עשו את המינימום ההכרחי.

יואב דובינסקי 18 ביולי 2017

בתור מי שעבד מול לא מעט מחלקות תקשורת של ועדות מארגנת, לרבות משחקים אולימפיים, גמר NBA, קופה סנטנריו וכמעט כל ליגה בכירה באמריקה ועם ניסיון של למעלה מעשור של עבודה מול דוברי הספורט הבכירים והמקצועיים בישראל שאני מאוד מעריך, לפחות בעבודה מול תקשורת ישראלית מחלקת התקשורת של המכביה לא עמדה בסטנדרטים המקצועיים שאני רגיל אליהם.

אריאל גרייזס 18 ביולי 2017

לטעמי הסכומים שנדרשים מהמשתתפים הם השערורייה האמיתית. ראיתי את הפירוט ששמת בטוויטר – זה נורא בעיניי. מישהו פה גוזר קופון על יהודי התפוצות ומכניס לכיס של עסקנים וכל מיני ארגונים הרבה מאוד כסף. מכביה לא צריך להיות ארגון רווחי. זה נחמד שיש רווח משני לבעלי עסקים למינהם אבל החוויה צריכה להיות ביקור בישראל. לא לעשות קופה על יהודים אמריקאים עם כסף.
לעשות את המכביה בחום של יולי גם מוציא לא מעט מהתוכן הספורטיבי הקטן שעוד נשאר לה. על המעורבות של הישראלים כבר דיברת.
אם הייתי קצת יותר ציני הייתי תוהה האם למארגנים באמת אכפת מהספורט או אפילו מהציונות מעבר לרווח הכספי שלהם

יואב דובינסקי 18 ביולי 2017

הביקורת שלך לאורך המשחקים הוגנת מאוד והתכתבנו על כמה מהנושאים, אז הפעם אענה לחלק האחרון – כן, בהחלט, מאוד אכפת. אתה רואה את זה גם מהמתדבים הצעירים והוותיקים שמסיימים את השבועיים האלה עם דמעות ועצב שנגמר ועד לבכירים ביותר בערבי המינגלינג עם נשיאי ומנכ"לי אגודות מכבי ברחבי העולם. אין לי שמץ של ספק שמארגני המכביה מאמינים במפעל.

אריאל גרייזס 18 ביולי 2017

אני לא מדבר על המתנדבים כמובן אלא על העסקנים

אמיתי 18 ביולי 2017

וואלה אריאל צודק בגדול. זה הרבה מאד כסף. לפחות זה נישמע ככה מהצד. צריך להשוות את זה לאירועים דומים ולראות.
מצד שני אין הכרח שזה נובע משחיתות. יכול להיות סתם ניהול גרוע ופזרני.
האם מדינת ישראל בכוביעה הרבים תומכת במכבייה תקציבית או אחרת?

יואב דובינסקי 18 ביולי 2017

אענה לשניכם.
מרבית העסקנים מתנדבים, זו שיטת הספורט בארץ ואם כל החולאים. אני לחלוטין משוכנע שהמעורבים בארגון, לרבות דרג העסקנות, מאמינים בערכיו הציונים והספורטיבים של המכביה, איש איש בדרכו או בדרכה. אני לא אגיד את המילה שחיתות כי אין לי מושג על מישהו שגוזר קופון שלא כדין, אבל אין בזה לומר שהמוח היהודי לא מנסה לעשות קומבינות ולנצל את האירוע לצרכיו. אני גם לא יודע לפרט לאן ואיך בדיוק מגיע הכסף. לגבי פזרנות, מדובר באירועים שמאורגנים בצורה חובבנית ודי צנועה יש לומר. גם הטקסים היו יכולים להיות מושקעים יותר עם אנשי בידור ברמה גבוהה יותר. יחד עם זאת ולמרות שאין הרוגים, לא הייתי מהלל את היעילות הארגונית הישראלית ואני חושב שלצאת להשתלמויות באירועי ספורט גדולים אחרים וללמוד מארגוני ספורט יעילים יותר יעזור למשחקים בטווח הארוך. מנהל הספורט מקצה כמה עשרות מיליונים לתקצוב המכביה, שמכניסה למדינת ישראל מאות מיליונים.

אמיתי 18 ביולי 2017

תנקס. נישמע הגיוני בסהכ.
בקשר לעלות אם יש לך למה להשוות זה יהיה מעניין. מתחרה שמגיע ואולי מלווה בבני משפחה זה ניגמר בהוצאה שוות ערך לבית בטנסי..מצד אחד גורם לך להעריך את המתחרים מצד שני דאם זה המון דינרוס

יואב דובינסקי 18 ביולי 2017

אני לא כל כך יודע למה להשוות את המכביה. כי באירוע ספורט אחרים (אולימפיאדה, אוניברסיאדה, פאן-אמריקה וכו'), הספורטאים מקבלים כסף או לכל הפחות האיגודים/המדינות/המארגנים משלמים על הנסיעות והשהות. גם פרויקט תגלית ממומן על ידי כל מיני גופים יהודים, אז גם זה לא בר השוואה.

אריאל גרייזס 18 ביולי 2017

במקום שאין שקיפות, יש שחיתות. אם אתה מכיר את כל מה שקורה שם ואין לך מושג לאן הכסף הולך אז אני בטוח שמעט מאוד כן יודעים

צור שפי 18 ביולי 2017

מעניין יהיה להתעדכן בתוצאות המחקר שלך. לתחושתי למכביה אין קשר לדיפלומטיה הישראלית. אם בעבר מטרתה היתה להראות שיש גם ספורטאים יהודיים (במסגרת בניית דימוי ״היהודי החדש״ כחלק מהאתוס הציוני) הרי שעם עבור השנים מוקד הארוע עבר בהדרגה לחיזוק הקשר בין יהודי התפוצות וישראל (קצת כמו ״תגלית״) ובינם לבין עצמם. יהודי התפוצות, במיוחד בארה״ב, נתפסים ככח מסייע למאמץ הדיפלומטי (ואף מילה על הכותל והגיור כרגע) אבל, כאמור, לא נראה לי שהמכביה משתלבת במאמץ הזה ותורמת לו. לדעתי זה בסדר גמור ככה.

יואב דובינסקי 18 ביולי 2017

בוודאי שיש, זה כלי הסברתי חזק מאוד.

צור שפי 18 ביולי 2017

מיהו ציבור היעד? זה נראה כמו שכנוע המשוכנעים, preaching to the choir. זה נחמד, nice to have, אבל בהבנה שלי זה מועיל לכל היותר בשוליים של המאמץ העיקרי מול קהלים ליברלים כשבהקשר של ארה״ב זה אומר ניסיון לשמר את התמיכה הדו-מפלגתית שזה אינטרס ישראלי אסטרטגי.

יואב דובינסקי 19 ביולי 2017

אני מסכים, בהחלט מטיפים למקהלה, אבל צריך את המקהלה הזאת והמכביה מאחדת שורות.

אנונימוס 18 ביולי 2017

8000-10000 דולר?! אני לא רוצה לצעוק שחיתות, אבל זה נשמע מאד לא טוב ולא הגיוני

איציק 18 ביולי 2017

לדעתי 8-10 אלף דולר זה סכום סביר ביותר ואף נמוך, במיוחד אם המשתתף רפורמי.

אמיתי 18 ביולי 2017

אם הוא להטבי בכלל יצא בזול

איציק 18 ביולי 2017

ואם גם אחד שנתנו לו לאמץ… אז בכלל זה יותר זול משני במתנה.

אמיתי 18 ביולי 2017

ואם הוא רונאלדו וזה הילד מספר אנלאיודע כמה..

דודיק 18 ביולי 2017

יואב, כמי שבקי באתלטיקה העולמית, אנסה להאיר את עיניך בתחום זה, שבכל משחקים רב-ענפיים בעולם נחשב לאירוע המוקד, וכאן נדחק לשוליים – לא רק באשמת המארגנים. מאז ומתמיד היתה המשלחת מארה"ב אחראית עיקרית לאיכות בענף האתלטיקה, אך בשתי המכביות האחרונות חלה נסיגה ממשית, ומשלחת האתלטים שהגיעה הפעם היתה מתחת לכל ביקורת. בארה"ב דווקא יש גם כיום אתלטים יהודיים ברמה בין-לאומית (וכמי שמלמד כיום שם, אני מניח שתוכל בנקל לגלות מספר שמות כאלה), אלא שלא עולה בדעת רובם הגדול לשלם 8000 דולר ומעלה עבור שהות של מספר ימים בירושלים. בנוסף, בשיחה עם אחד מראשי משלחת האתלטיקה האמריקנית, הוא הודה בפני כי מי שהופקד על הרכבת המשלחת עשה עבודה מחורבנת…

יואב דובינסקי 18 ביולי 2017

תחרות האתלטיקה נערכה השנה בגבעת רם בירושלים ולא בהדר יוסף כפי שבדרך כלל ולהבדיל ממכביות קודמות לא הייתי בתחרות. הבנתי שהרמה לא היתה גבוהה במיוחד אבל שהיתה אתלטית קנדית שהרשימה. אני חושב שלפחות בשתי המכביות האחרונות המיקוד המרכזי היה דווקא בבריכה שם התחרו גם כמה אגדות אמריקניות וגם שחיינים ושחייניות אמריקנים ואמריקניות שעשו תוצאות שלכל הפחות עומדות בקריטריון B אולימפי ולא אופתע אם מי מהם ייצגו בעתיד את ישראל.

גדי 19 ביולי 2017

הגעתי מאוסטרליה. זה עלה לי 10000 דולר כדי לשחק קריקט.

איך מתחלקות ההוצאות ולמי זה הולך?
נניח 2000 דולר טיסות.
דמי השתתפות? מה מחיר הלינה?

יאיר אלון 19 ביולי 2017

תודה דובינסקי היה מאוד מעניין, כתמיד אתה מכניס משהו שונה לדה באזר

לתחושתי המכביה לא מעניינת את רב הישראלים. לא עוקבים אחרי תוצאות,לא מגיעים בהמוניהם לתחרויות ובכללי לא מתרשמים שמדובר באירוע ספורטיבי בעל חשיבות.
נראה שהמטרה היא לחבר את ה"חוצניקים" לישראל ולמדינת היהודים ולא מעבר לכך.
כלומר הקשר הוא יותר בין יהודי התפוצות למקום, מאשר בין תושבי המקום למתחרים.

תומרג 19 ביולי 2017

אירוע בעל חשיבות? כנראה שכן
ספורטיבי? לא באמת, גם אם התיירים החביבים מהתפוצות עוסקים פה ושם בפעילות מאומצת.
למעט מספר מקצועות, הרמה לא באמת התעלתה מעבר ליום ספורט.

יואב דובינסקי 19 ביולי 2017

אני לא חושב שיש חולקים לגבי הרמה הספורטיבית של התחרויות, לרבות המארגנים והגורמים המקצועיים. לגבי רמת העניין, אני ממשיך לקבל את התחושה שהאירוע לא שווק כהלכה לקהל הישראלי. היות והגעתי רק יומיים לפני המכביה, לא יצא לי לראות מה היה הבילד-אפ למשחקים, אבל אני מקבל הרבה תלונות מישראלים, כולל בדרגים מקצועיים בכירים בספורט, שלא ידעו מתי ואיפה התחרויות או לא הרגישו שותפים. הביקורת הזו מאוד לגיטימית בעיני.

יאיר אלון 19 ביולי 2017

זה לא רק עניין של רמה… כלומר בטח שיש חשיבות אם מתחרה איזה ספורטאי בעל שיעור קומה בענף מסוים
אבל פשוט לא היה עם מה להזדהות.. אפילו לא נותנים לך את ההרגשה שאלה היהודים הכי טובים במקצועות הספורט אליהם נרשמו אלא סתם חבר'ה שהיה להם מספיק כסף לשלם ולבוא לטייל בישראל
ככה שגם שיווק אגרסיבי יותר לא בטוח שהיה עובד פה

יואב דובינסקי 19 ביולי 2017

זה אחלה בילוי להורים עם ילדים קטנים. ממה שראיתי, מאוד נהנו. חוץ מזה, אולם ההתעמלות (התחרויות היו גם אליפות ישראל ) והבריכה (היו גם אגדות וגם שחיינים ראויים מהמכללות ) היו מפוצצים. ויכסלפיש מספר שגם גמר הקטרגל היה מלא. בשידור של גמר ההוקי קרח אמרו שהיו מעל 7000 צופים. ככה שהיה רצון לבוא לתחרויות והיה פוטנציאל להביא קהל ישראלי, ואני מסכים שזה די ופספס.

ויכסלפיש 19 ביולי 2017

אני עקבתי אחרי הפוטסל ברמת גן. ביקרתי פעמיים באולמות ובגמר נשארתי בחוץ. הנה הסיכום שלי

http://www.davar1.co.il/76928/

7even 20 ביולי 2017

טור מעניין ומאיר עיניים.
תודה יואב.

יש טנסיה בקרוב בממפיס? :)

ערן (המקורי) 20 ביולי 2017

לי מרגיש, בהסתמך על מה שקראתי כאן, כמו צירוף של חוליים ישראליים ידועים:
– שיווק עלוב (תכלס לא קיים לקהל הישראלי)
– מחיר גבוה עד שערורייתי למשתתפים
– ארגון מגוחך בשיטת ה״סמוך״ (אין אתר בעברית?!)
– הרבה רצון טוב של מתנדבים אכפתיים שלא יפצה על מחלות של עסקנות, רשלנות ותאוות בצע

יואב בורוביץ' 22 ביולי 2017

בשנות ילדותי נהניתי מאוד מהמכביה. גרתי ליד האוניברסיטה בתל אביב והייתי מגיע מדי יום מהבוקר עד הלילה לצפיה בתחרויות הקטרגל, כדורגל, שחיה וכדורמים. פגשתי המוני מתחרים ומלווים וזה היה כיף חיים. באותן שנים גם היה סיקור תקשורתי נכבד למכביה וזה בהחלט היה חלק מסדר היום של חובבי הספורט המושבע. היום- נראה לי שנאדה. ואני בספק כמה ילדים ישראלים, כמוני אז, נהנים מהמפעל המקסים הזה.

Comments closed