מבט מפוכח

אמריקה משנה את תפיסת המרחק והזמן

מבשלת ג'ק דניאלס בלינגצ'בורג טנסי (צילום: יואב דובינסקי)
מבשלת ג'ק דניאלס בלינגצ'בורג טנסי (צילום: יואב דובינסקי)

חזרתי לטנסי אחרי שלושה שבועות פרודוקטיבים מאוד בישראל. הרבה מכביה, כמה הליכות בחוף גורדון וקצת קום והתהלך בארץ. מצד אחד, הכל אותו דבר. אותו סכסוך נפיץ בלתי נגמר, אותו חום, אותם טיעונים מעייפים, אותם פקקים, אותם אופניים חשמליים כשרק החולירות מתחלפות. מצד שני, השכונה השתנתה. זה הארומה שראיתי לראשונה במרכז בטאגור, אנשים שהיו יקרים לי והקשר איתם נותק ואפילו בית הקפה השכונתי שלי כבר עושה פרצופים כשאני בא לשבת. תחושה שרמת אביב כבר לא שלי ושרמת אביב כבר לא שולטתתתת.

כבר ביום הטיסה לישראל התאכזבתי לקרוא שגיא פניני שוחרר ממכבי תל אביב. בוגר אליאנס, בשר מבשרנו, שגדל על מרצפותינו והניף את גביע אירופה, שוחרר. לא הספקתי לעכל את הבשורה המרה והופ, גם גל מקל בחוץ. עוד בוגר אליאנס. השחקן השני בNBA. עוד שחקן שהגיע רחוק יותר ממה שייעדו לו וגם הוא מחוץ למערכת. בנוסף גם אס"א תל אביב, לשעבר דאבליסטית וקבלנית גביעים סדרתית, יורדת ליגה בגלל עניינים תקציביים. כל מורשת רמת אביב בסכנה. איפה 2014, כשפניני הניף גביע אירופי, שרן ייני חגג אליפות ומקל עשה וי על הNBA?

עם השנים למדתי קצת להרפות. להיות קצת יותר פתוח לשחקני בית שגדלו גם בשכונות אחרות או שחס ושלום למדו בבתי ספר אחרים. תקופות של יובש בכלל מערערות אותי ובשנים האחרונות אהדתי אפילו הרחיקה לפריפריה, לגבעות מהצד המזרחי של יגאל אלון, שם נולד הפשוש. אלישע לוי לא פתח עם דור מיכה בקמפיין הנוכחי ולכן אני בכלל לא מופתע שלא נעלה למונדיאל ושהובסנו בבית על ידי אלבניה. אני מעריך שאם הנבחרת תתבסס על שרן ייני, דור מיכה וערן זהבי בקמפיין מוקדמות יורו 2020, לכל הפחות נגיע לפלייאוף.

אם כבר אני מחלק עצות מקצועיות, אשתמש בסמכותי המקצועית כבעל תעודת מדריך כדורסל כדי לנתח את אליפות אירופה לצעירות. ראיתי כמה משחקים של העתודה ולמרות שהופתעתי שהגענו לגמר, לא התרשמתי בכלל מהשחקנים, מהטכניקה, מקבלת ההחלטות או מהתפקוד תחת לחץ. את הגמר כבר ראיתי בנוקסוויל בסטרימיניג. באה יוון, נבחרת מוגבלת כשלעצמה וכמו שיוון תמיד עושה, נותנת לנו את התחושה שאנחנו קרובים בזמן שהיא נותנת לנו בראש. זאת יוון, עם כל בעיותיה הכלכליות והפוליטיות, יש לה פור עלינו של 2,500 שנה של בספורט.

אחרי טיסה ארוכה (11 שעות ליד אישה מבוגרת שכל הזמן נגעה לי בבטן עם המרפק הימני שלה) ועוד קונקשן, חזרתי לנוקסוויל. לא פחות חם, אבל לא כולם אחד בתחת של השני. הצד השלילי של המרחק והפרטיות זה שכל יום שומעים בחדשות על כל מיני טיפוסים ואירועים כדבר שבשגרה. לפעמים דקירות או יריות, פעם זה התעללות בחמור, פעם אדם נעצר בחשד שתכנן לפוצץ כנסייה או פעם זה טריילר שנמצא מחוץ לוולמארט בסן אנטוניו עם שמונה גופות בפנים.

אם יש משהו שארצות הברית שינתה בי זה את תפיסת הזמן והמרחק. מעבר לעניין הפסיכולוגי של יציאה ממדינת תל אביב, בישראל כל נסיעה לירושלים או חיפה או כמובן רחוק יותר זה חצי פרויקט עבורי. כאן בטנסי, כל מה שנמצא ברדיוס של שלוש-ארבע שנות נסיעה, לגיטימי לדיי טריפ.

כבר באחד הימים הראשונים כאן נסעתי לדיי טריפ ללינצ'בורג, טנסי, למבשלת ג'ק דניאלס. זה אחד הצדדים היפים של טנסי שמאוד חסרים לי בישראל. שאפשר לקחת את הרכב, לבחור נקודה שעדיין לא הייתי בה ופשוט לנסוע שלוש שעות לכל כיוון בנופים ירוקים, כמעט בלי פקקי תנועה (למעט במחלפים ליד ערים גדולות), עם תחנות רדיו שמשדרות קאנטרי, הטפות נוצריות או פופ אייטיז ולהגיע לכל מיני עיירות נידחות שאפילו מפגינות הומור עצמי שלא היו נותנות לעצמן קבוצת NBA.

שחיה (3). במקום בו אוהבים את הלוזר
ליגת שוקי ההון - רוצים א' יוצא ב'

58 Comments

ניינר / ווריור 26 ביולי 2017

מר ג'ק דניאלס הוא קדוש אמיתי בעוד שמי שהמציא את האופניים החשמליות דינו מיתה ביסורים קשים

יואב דובינסקי 26 ביולי 2017

עיירה פיצית, אין שם שום דבר, אבל המבשלה מפוצת בתיירים. סיור נחמד, מסבירים כל שלב שבו הוויסקי מיוצר, קצת צ'יזבטים עם ג'ק ובסוף טעימות. אני לא חובב וויסקי גדול, אבל חזרתי עם בקבוק מכובד.

ניינר / ווריור 26 ביולי 2017

אני לא אוהב את הג'ק הקלאסי (no 7) אבל ג'נטלמן ג'ק זה כבר סיפור אחר.
ברשימת הטיולים הבאים שלי מופיע טיול עומק בקנטקי ממבשלה למבשלה.

יואב דובינסקי 26 ביולי 2017

רעיון לא רע בכלל. אני מאוד אוהב את הנסיעות בין העיירות הקטנות. עולם אחר מהאינטרסטייט המונוטוני משהו.

זה משנה 27 ביולי 2017

ג'נטלמן ג'ק הוא פלא. וויסקי נהדר. בזכותו למדתי לאהוב גם את הגרסה הפשוטה יותר של ג'ק.

אסף THE KOP 26 ביולי 2017

ברמת העיקרון,
אני בעד להחזיר את רמת אביב לפלסטינאיים.

בובו 26 ביולי 2017

+1

מיקו גוטליב אהלן סבבה 26 ביולי 2017

אבל אז לא יהיה להם רצף טריטוריאלי עם מזרח ירושלים

Amir A 26 ביולי 2017

כל כך נכונה האבחנה של זמן ומרחק. נסיעה מתל-אביב לירושלים זו קפיצה קטנה לסופר.
ברוח הדיון סביב ההישג של נבחרת העתודה ומוגבלות השחקנים, יש לך תובנות דומות לגבי נבחרת ישראל בכדורסל של 1979 והמקום השני באליפות אירופה? כמובן שאז הדיבור סביב הנבחרת היה כאילו מדובר בעילויים אבל ברור גם שאובייקטיביות לא היתה הצד החזק של הכיסוי העיתונאי אז. מעניינת אותי אבחנה מקצועית אמיתית של השחקנים דאז (מיקי ברקוביץ' בנטס היה הופך להיות גל מקל? כספי? דראזן מוקדם?).

יואב דובינסקי 26 ביולי 2017

נבחרת בוגרים זה סיפור שונה, כי היא מתמודדת מול השחקנים הכי טובים ביבשת. נבחרות עתודה זה יותר עניין של שנתונים והשנתונים שמתחרים מולך. ביחס לנבחרות ב2000 ו2004 שהוציאו אלופי יורוליג, בחירת דראפט NBA ושחקנים משמעותיים ברמה המקומית, הנבחרת הנוכחית חלשה מאוד.

אנונימוס 26 ביולי 2017

הלו הלו! תמיר בלאט עוד שנתיים פותח בחמישיה בנ.ב.א! היה כתוב בעיתון

צור שפי 26 ביולי 2017

הפקקים בארץ בכלל ובאזור גוש דן בפרט גרועים בהרבה מאשר בעבר. לפני שבועיים נסעתי שעה וחצי מחולון לאזור רמת החייל. טירוף. צריכה להיות השקעה דרמטית בתשתית של התחבורה הציבורית כלפי לשפר את זה ובכלל לא בטוח שהרכבת ה(לא כל כך)קלה, כאשר תושלם בנייתה תיתן מענה מספק.

אריאל גרייזס 26 ביולי 2017

הבעיה בתחבורה הציבורית בארץ זה שאנחנו כל כך מאחור שגם אם תשים עכשיו מיליארדי דולרים – נניח חייבים לייצר עוד מסילות רכבת בתל אביב כי אין מקום באיילון, צריך לייצר מפלס נוסף או להטות את האיילון למקום אחר – עד שיסיימו לבנות את זה אתה עדיין תהיה בפיגור תשתיות מטורף. המצב איום ונורא מהבחינה הזאת.

צור שפי 26 ביולי 2017

כן, אבל חייבים להתחיל להתייחס לזה ברצינות כפרוייקט לאומי.

Amir A 26 ביולי 2017

פוליטיקאי יתייחס למשהו כפרוייקט לאומי רק אם הוא יחשוב שזה יביא לו קולות בקלפי. נראה לך שתשתיות בישראל יכולות להיות נושא שישנה משהו בקלפי? חוץ מבטחון ויחס לפלסטינאים לא עושה רושם שיש נושא כלשהו שיכול לעשות את זה.

אמיתי 26 ביולי 2017

"לישראל אין מדיניות תשתיות רק מדיניות הרס תשתיות" קיסינגר – הציטוט המקורי

אריאל גרייזס 26 ביולי 2017

אני חושב שכן. ישראל כץ עושה שם לא קטן לעצמו עם מה שהוא עושה בתור שר תחבורה בשנים האחרונות (נעזוב שההשקעות שהוא שם הן בעייתיות – הוא עדיין מצטייר כמישהו שדואג לתשתיות פה)

צור שפי 26 ביולי 2017

כחלון עשה קריירה פוליטית יפה מאוד מהורדת מחירי השיחות הסלולריות. גם כץ שידרג את מעמדו הציבורי כתוצאה מעשיה משמעותית (לא נטולת פגמים, אבל משמעותית) בתחבורה. אחת הבעיות הגדולות אצלנו כחברה בכלל ובתקשורת בפרט היא הציניות שלנו. כולם חוזרים מנטרה על ה"אמת" הזו שפוליטיקאים עובדים רק לטובת בחירתם מחדש ולדעתי זו מצד אחד מנטרה שנכונה רק באופן מאוד חלקי ומצד שני היא מרעילה את האווירה ומרפה ידים, גם של פוליטיקאים שרוצים להוליך עשיה חיובית.

צור שפי 26 ביולי 2017

כמו מנטרה

אריאל 26 ביולי 2017

לא פופוליסטי אבל נכון מאוד בעיניי.

זה משנה 27 ביולי 2017

תשתיות זה לא מיידי, לכן מאוד קשה להיות כחלון ולזכות בקרדיט על רפורמה. כ"ץ, שומר על תפקיד שר התחבורה כבר כמה קדנציות ולכן ומנסה לנכס לעצמו פרויקטים תחבורתיים גדולים כדי להחשב כרפורמטור.
בדרך מזניחים את הולכי הרגל לטובת האופניים החשמליים ואת רוכבי האופניים לטובת המכוניות ואת יושבי המכוניות לטובת הפקקים.

אריאל גרייזס 26 ביולי 2017

חשבתי שאתה הולך לכתוב על הדוח של הפוטבול שהתפרסם אתמול שבו גילו שמתוך 111 מקרים שנבדקו, 110 נמצאו עם פגיעה מוחית. הפוטבול עומד בפני פרשת דרכים מאוד בקרוב, אני מעריך.
וכן, אמריקה תמיד נותנת לך פרספקטיבה שונה לגמרי על מרחקים. פה אם אני צריך לנסוע לירושלים, 40 דקות, אני חושב על זה מאה פעמים. נסיעה של שעה וחצי לצפון עם הילדים זה משהו שאני בקושי מסוגל לשקול. בארה"ב, שעה וחצי זה בדיחה, כל עוד זה פחות מ-3 שעות זה יום טיול קטן מבחינתי

Amir A 26 ביולי 2017

לך לטור של גיל שלי "לקנות אופציה במחיר של המניה". יש לנו שם דיון בתגובות סביב הדו"ח הזה של פגיעות המוח בפוטבול.

יואב דובינסקי 26 ביולי 2017

מבחינתי 3-4 שעות לכל כיוון זה דיי טריפ לגיטימי פה. אני משתדל לא לנהוג יותר מ8 שעות ביום. פעם אחת יצא לי 10. אני יודע שיש גם שעושים 12-13 שעות ביום כדבר שבשגרה, אבל לא הגעתי למקומות האלה עדיין.

אני מעריך שאתייחס לדו"ח הפוטבול לקראת פתיחת עונת המכללות. כרגע יותר מעניינת אותי אליפות העולם בשחייה.

NoONE 26 ביולי 2017

אתם מטורפים , נסיעה של יותר משלוש שעות אני טס
אני עובד עכשיו על משהו כמו 3 פרויקטים גדולים באורנג' קאונטי וזה הורג אותי לנסוע לשם
אני שונא לנהוג , לפעמים אני משלם לאחד העובדים שלי שינהג במכונית שלי כל היום רק כדי שנוכל להשתמש בקאר פול ואני לא צריך לנהוג

יואב דובינסקי 26 ביולי 2017

אני שונא לטוס. מעדיף לנהוג אם אפשר.

Rocky1 27 ביולי 2017

הכי כיף לנסוע, אבל מסביב ללוס אנג׳לס זה או שעות של מדבר (ולא יפה או עוצר נשימה במיוחד) או מיילים על מיילים של כיעור אורבני סתמי לגמרי.
הפתרון היחיד הוא לנסוע צפונה ליד הים, אבל כמה פעמים אפשר עד שגם זה נהיה משעמם?

NoOne 27 ביולי 2017

אחרי שאתה עובר את סאן קלמנטה בדרך דרומה לסאן דייגו יש לך איזה שעה נסיעה צמוד על החוף עם כל מיני מפרצים שחודרים פנימה , רק אל תיכנס למים , יש שם יותר מדי כרישים קרוב לחוף

שי פרנסיסקו 26 ביולי 2017

הקטע של הנסיעות לא ייאמן. חזרתי ארצה אחרי 13 שנים בקליפורניה לא מזמן. בקושי יש לי כוח לצאת מכפר סבא לתל אביב. סופ״ש בקליפורניה בלי נסיעה של איזה 3 שעות לכל כיוון היה סופ״ש עצל…

יואב דובינסקי 26 ביולי 2017

קליפורניה בכלל משגעת, אבל יקרה בטירוף.

צור שפי 26 ביולי 2017

אוי, אני מגיע לטיול של שלושה שבועות בסתיו. ביאסת.

אריק 26 ביולי 2017

החוף המערבי מתחרה רציני כאחד המקומות היפים בעולם לטיול נסיעה.

ניינר / ווריור 26 ביולי 2017

זה בסדר, מי שבא מתל אביב, שום מקום לא יקר לו

NoONE 26 ביולי 2017

אין מקום יותר טוב לגור בו מאשר קליפורניה

Amir A 26 ביולי 2017

יש בקליפורניה עונות בכלל?

NoOne 26 ביולי 2017

בקליפורניה יש מגוון אדיר של זונות
קוראניות,מקסיקניות,וויאטנמיות,לבנות מהמיד ווסט,שחורות מטנסי ואלבאמה,בלונדיניות מה OC , רוסיות מאוקריאנה
מה שתרצה יש

רטקסס 26 ביולי 2017

טור אדיר. אהבתי.

גילי פלג 26 ביולי 2017

יואב, פעם הבאה שנתראה תחטוף סנוקרת. אתה בחופש ברמת אביב ולא נפגשים לקפה ? ועוד בטאגור?… לא חראם על השעתיים שהיינו שורפים בהנאה צרופה בדיבורים על אליאנס, שרן, מקל והשכונה.. קיצור, ביקור הבא יושבים ב״ביתא קפה״. עלי.

יואב דובינסקי 26 ביולי 2017

לא רציתי להזכיר את שם בית הקפה שבמשך כעשור היה מקום המפלט שלי ועכשיו המארחת והמלצריות עושות לי פרצופים. הביקור הבא בדצמבר, כמובן שבשמחה.

גילי פלג 27 ביולי 2017

סגור))

בני תבורי 27 ביולי 2017

דרוש פוסט שמנתח את הסיבות שדוחפות לעזיבה של קליפורניה וחזרה לארץ.

רק משהו קטן 27 ביולי 2017

אני יכול לחשוב על כותרת לטור , משהו בסגנון של : ממכלת הפלסטיק , מה שנראה מושלם מבחוץ כנראה רקוב מבפנים .
אני יכול להגיד לך בני שזו הייתה אחת ההחלטות הקלות שעשיתי בחיי לעזוב את קליפורניה .

בני תבורי 27 ביולי 2017

אני שמח לשמוע ואתה כמובן צודק. שהיתי שנה בארה"ב כתייר בלבד – נסענו בעקבות שורשי המוזיקה לסוגיה השונים, ולא התנסיתי בחיי היומיום שם.

דן מ 27 ביולי 2017

הפשוש זה כינוי גדול לדור מיכה. לקחתי

אופיר 27 ביולי 2017

קליפורניה היא כנראה המקום הכי אוברייטד בכדור הארץ.

עומרי (ירוק) 28 ביולי 2017

לא פעם ראשונה שראיתי אותך רושם את זה… חולק עליך בגדול. חוץ מיוקר מחיה (וגם – תלוי איפה בקליפורניה כמובן), מה אוברייטד כאן?

מתאר לעצמי שתזכיר שוב את הפסיפיק נורת' ווסט. אבל זה מאד סובייקטיבי – לדעתי זה אזור נהדר, אבל עם מזג אוויר אפור וגשום 70 אחוז מהשנה זה פשוט מדכא.

אופיר 28 ביולי 2017

עומרי, יתכן שזה מקום נחמד מאוד לחיות בו, אבל לא הייתי מתפייט על היופי שלו.

עומרי (ירוק) 28 ביולי 2017

אה, זה משהו אחר…

אילן 1 באוגוסט 2017

חוץ ממזג אוויר טוב, אין לקליפורניה בימינו שום דבר. קליפורניה של היום היא מדינה עניה עם תשתיות עלובות שלא מתאימות לכמות התושבים שנמצאת שם. עם כמות מהגרים לא חוקיים שחונקים את הערים הראשיות. לנהוג בשעות השיא זה עינוי ולמצוא חניה בערים הראשיות זה אינקוויזיציה.

נתי 27 ביולי 2017

בהתייחס לנושא המרחבים והנסיעות: נדמה לי שאהוד בנאי דיבר פעם, אולי בהתייחס לשורה "על הכביש המתפתל בין עכו לצפת" או לשיר אחר, כי באותה תקופה הוא הרגיש חנוק, היה חסר לו המרחבים, סרטי המסע האלה באוטו במרחבים הלא נגמרים של ארה"ב של אמריקה… עד שהוא הבין שבארץ המרחבים הם בציר הזמן ולא האורך… המרחבים הם להיסטוריה ולא לגיאוגרפיה. או משהו כזה…

ק. 27 ביולי 2017

אני חושב שהתייחס לקטעים מ"סרט רץ":
"בואי אל הארץ המובטחת על מסך הכסף הגדול
הכל פתוח נדהר למערב הפרוע זהו ליל הסדר
ואנחנו חוצים את המדבר…."

אמיתי 27 ביולי 2017

הביא כדוגמא את השיר דוד ושאול. משפט ככ חזק וככ נכון

ק. 27 ביולי 2017

איזה משפט? זה שיר עליו ועל יוסי אלפנט

אמיתי 27 ביולי 2017

כן אבל מהדהד את ההיסטוריה שלנו פה. זה היופי. המשפט שנתי הביא מפי אהוד

ק. 27 ביולי 2017

כן… המשפט כמובן מעיר מקלט שיותר נראה לי מתכתב עם הסיפור פה

אמיתי 27 ביולי 2017

אני פשוט גם זוכר שבנאי סיפר על העניין עם המרחבים ואם אני לא טועה הוא התייחס לדוד ושאול..
זה שיר שבאמת מדבר על ההיסטוריה שלנו, עיר מקלט מדבר על מרחבים גאוגרפיים, לא על המסע
לעומק ההיסטורי. מילא..

אסף the kop 27 ביולי 2017

אק שאתה נוסע במרחבים של אוסטרליה אתה מבין כמה השממה של ארה"ב צפופה…

אילן 1 באוגוסט 2017

אם אתה חי בדרום, אולי תכתוב משהו על פוטבול תיכונים? בישראל לא יודעים שקיים כזה דבר בכאלה פרופורציות.

Comments closed