הצד השני של טייטל 9

נבחרת הגברים של ארה"ב בכדורגל

בשנת 1972, כחלק ממאבק זכויות הנשים בארה"ב, נוסף תקנה תיקון לחוק החינוך – תקנה הידועה בכינויה טייטל 9. על פי התקנה שום אדם בארצות הברית לא יסבול מאפליה או ימנעו ממנו הטבות על בסיס מגדרי במערכת חינוכית שמקבלת תמיכה כלכלית פדרלית. לתקנה יש השלכות על מספר נושאים, ביניהם זכויות אימהות חד הוריות, איסור על הטרדות מיניות וכמובן בנושא ספורט. המשמעות הספורטיבית היא שוויון במספר מלגות ובתנאים ואם יש קבוצת גברים מסוימת, המוסד החינוכי יצטרך להקים קבוצת נשים מקבילה או קבוצת נשים בענף אחר.

ההשפעה של טייטל 9 על ספורט הנשים בארצות הברית עצומה. בתוך ארבעה עשורים, מספר הילדות העוסקות בספורט מאורגן בבתי ספר גדל בלמעלה מפי 10. עדיין אין שוויון במספר הספורטאים והספורטאיות, אבל בזכות השוויון בתנאים באוניברסיטאות נשות ארצות הברית הן אלו שנותנות לאמריקנים את המקום הראשון בטבלת המדליות האולימפית בשני משחקי הקיץ האחרונים בלונדון ובריו.

אם נחזור לכדורגל, היות ופוטבול המכללות הוא המאני-מייקר ואין מקבילה נשית, לא מעט אוניברסיטאות מאזנות את המלגות עם קבוצות כדורגל נשים מבלי שתהיה קבוצת כדורגל גברים. זה יוצר מצב שבו לילדות באמריקה יש אופק מקצועי להתפתח דרכו שאין לנשים ברוב העולם. כדורגל נשים פופולרי בעיקר בעולם הדמוקרטי ובסין, ככה שמראש התחרות היא בין מספר מאוד מצומצם של מדינות. היות וכדורגל במועדונים עדיין מחפש את עצמו, לארצות הברית יש יתרון מבני עצום בזכות טייטל 9.

הצד השני של החוק, זה שלאוניברסיטאות אין אינטרס לקיים קבוצת כדורגל גברים שבה הספורטאים מקבלים מלגות. ברוב העולם הספורט התחרותי עובר דרך המועדונים מהגילאים הצעירים ולאו דווקא דרך מערכת החינוך כמו באמריקה. כך שילד אמריקני שמשחק כדורגל, מבין מגיל צעיר שאין לו דרך להתפתח דרך מועדון ודרך מערכת החינוך כדורגל כנראה שלא יוביל למלגת לימודים או למקצוענים.

כפועל יוצא, האתלטים הכי טובים הולכים לפוטבול, לכדורסל ולענפים בהם כן מחלקים מלגות. להבדיל מכל העולם בו כדורגל הוא ספורט להמונים, בארצות הברית כדי להתפתח לכדורגלן דרך המכללות צריך לבוא ממשפחה שמסוגלת לממן את הלימודים באוניברסיטה.

אירוח מונדיאל הנשים ב1999 הפך לאירוע אייקוני עבור ארצות הברית ועבור הכדורגל האמריקני. הזכייה הביתית הובילה להתפתחות הענף, לדורות שגדלו על מיה האם והגוזיה של ברנדי צ'סטיין. אבי וומבאק המשיכה את דרכן והדור של הופ סולו, קרלי לויד ואלכס מורגן גדל על אותה אליפות.

להבדיל, מונדיאל 1994 לא הוביל להפיכת ארצות הברית לאימפריה בינלאומית. זו עדיין מדינה ענקית מלאת מהגרים
עם תרבות ספורט אדירה שמשחקת באיזור קונקאקאפ הקיקיוני, ככה שעד לקמפיין הנוכחי העפלה למונדיאל לא היתה ממש אתגר. מצד שני, בשום טורניר ארצות הברית לא התקרבה לאיום על זכייה בגביע. הMLS אמנם גדל וכמה מהקבוצות מביאות בקביעות רבבות אוהדים, אבל הרמה ממשיכה להיות של ליגה בדרג ב' או ג' באירופה.

בתקשורת האמריקנית לא חסכו ביקורת מהנבחרת על הכישלון בהעפלה ולא תירצו את ההדחה בשער פנמי שלא היה. חבל לי מאוד שארצות הברית לא תהיה במונדיאל, כי נראה לי שזו היתה חוויה להיות פה בזמן שהיא תתחרה ברוסיה. חבל גם על ילדים אמריקנים שלא יראו את הכישרון הצעיר כריסטיאן פוליסיק הנהדר, שבאמת גדול על הנבחרת בכמה דרגות.

*
אם כבר בסיכום קמפיין מוקדמות המונדיאל עסקינן, ההחלטה השערורייתית שלא לשחק במערך שיכלול: שוער, שחקן, שחקן, שחקן, שרן, שחקן, שחקן, שחקן, דור מיכה, ערן זהבי, שחקן – עלתה לנו בסיכוי לעשות סנסציה ולסיים מעל איטליה או ספרד. בכלל, כהזדהות מכביסטית עם גיל שלי שהפסיק לכתוב את יומן האליפות של הג'איינטס, החלטתי שבמונדיאל הקרוב לא אכתוב את יומן האליפות של הולנד. מאז שהזקן הנרגן עזב להחריב את יונייטד הקמפיינים של האוראנג' היו משפילים. בנוגע לישראל, אני מודאג מאוד שנישאר בתוך הקופסא ולא נראה נבחרת שמבוססת על דור מיכה וערן זהבי שתביא גאולה לציון. לכן, לבלוג אין ברירה וכדי להציל את המצב הוא צריך להראות פטריוטיות מה היא ולהוציא מהבוידעם את פתרון יום הדין: לואיס ואן חאל לנבחרת ישראל.

מערך שוטגאן
לגרש את השדים

תגובות

 • רק משהו בקטנה

  מעריך מאוד את הדבקות שלך בנושא דור מיכה , למרות היותו שחקן לא מספיק טוב לרמות הגבוהות הרי ברור לכל שעד שהוא לא יעבור לעמדת המאמן אין לנו באמת סיכוי לעלות אפילו על סולם.

  עכשיו ברצינות אתה רואה שינוי בנוגע לכדורגל גברים בארה"ב והקמת ליגת מכללות תחרותית וממומנת ?
  הרי יש מספיק עניין כלכלי וצרכני בנושא
  השני גרוש שלי בנושא היא שלעומת כדורגל נשים שנחשב ברובו לספורט לבן , הכדורגל גברים בעיקר שייך למהגרים ( אפילו לא מיעוטים אלא ממש מהגרים יחסית חדשים עד דור 3) . האם לדעתך יש לזה קשר?

 • מיקו גוטליב אהלן סבבה

  זה יכל להיות נכון אם הכדורגל היה מתחרה עם הפוטבול והכדורסל על אתלטים. זה לא מה שקורה.
  יש מעט מאוד שחקני כדורגל בכירים שיכלו להיות שחקני כדורסל או פוטבול.

  • austaldo

   זה לא משנה, כי מה שמוביל את הספורט האמריקאי זה ספורט המיכללות. המיכללות נותנות חוץ ממילגות גם מיתקנים, מאמנים ומיסגרת תחרותית ברמה גבוהה ביותר - שלושת המרכיבים הקריטיים בהתפתחות של ספורטאי. לספורטאי שהולך לפוטבול, כדורסל, אתלטיקה, שחייה, התעמלות, סקי, האבקות או אפילו לקרוס יהיה את כל זה בעוד שלכדורגלן המוכשר לא.

  • יניר

   יכול להיות שהילד שיכול היה להיות הכדורגלן הטוב בעולם שיחק בתיכון פוטבול וכדורסל, ואפילו קיבל מלגה לאיזה קולג' בדיוויז'ן 2, אבל הבין שאין לו מה לחפש בספורט מקצועי ולא המשיך מעבר למכללות, בלי שהוא נחשף לענף שבו הוא יכל להצטיין.

  • ברלה

   קשה לעשות את המעבר הדמיוני הזה, כמו שאי אפשר לדעת מה סטפן קרי או אייזאה תומס היו עושים אם היו בוחרים בכדורגל. אבל מבחינה מספרית ברור שזה היה מגדיל את הפרמידה. ראיתי שכמעט חצי מהשחקנים האמריקאים בקולג'ים הם בגובה 4'6 (קצת יותר ממטר תשעים) ומטה שזה בגבול העליון לכדורגלנים ובגבול התחתון לכדורסלנים. במדינה אחרת סביר שהיו הולכים לכדורגל

   • מיקו גוטליב אהלן סבבה

    מטר תשעים זה שוער ובלם, או פוגבה. ופוגבה נחשב למוטציה פיזית למרות שהוא בסך הכל די גמלוני.

    גם ללא החבר'ה שהולכים לשחק כדורסל בתיכון יש בארה"ב מספיק אנשים שיכולים לשחק כדורגל, יותר מאשר בכל מדינה אחרת בעולם.

    יש להם פשוט בעיה תפיסתית של המשחק, בדיוק כמו לאנגלים.

    • ברלה

     מטר תשעים ומטה. ומכיוון שאי אפשר לנבא מה יהיה הגובה בבגרות יש לך אינספור מקרים של ילדים שהתאמנו בכדורסל ולא הגיעו לגובה הדרוש ולכן בכלל לא נספרים.
     מה זה אומר בעיה תפיסתית? מה יש בכל העולם שהאמריקאים והבריטים לא מסוגלים לתפוס?

     • מיקו גוטליב אהלן סבבה

      התפיסה שלהם של המשחק שגויה.
      אני שומע פרשנים אנגלים והצורה שהם תופסים בה את המשחק לא מתאימה לכדורגל המודרני, יש יותר מדי דגש על הליכה קדימה ולא על מחשבה.

  • איציק

   השאלה הפוכה, האם יש שחקני פוטבול וכדורסל שיכלו לשחק כדורגל ובחרו לא לעשות זאת. אם כן, אז זו הבעיה של הכדורגל.

 • אמיתי

  לדעתי זה ההסבר הכי מתקבל על הדעת שנתקלתי בו בקשר לארהב.
  מצד שני הקטע עם דור מיכה ושאר המכביסטים מסתמן כרציני אצלך. תמוהה. מאד תמוהה

  • אורן השני

   איציק יכול ללמוד דבר או שניים מיואב על הטרלות. עד היום אני לא יודע כמה הוא רציני או לא לגבי דור מיכה

   • אמיתי

    הוא הוסיף את גדול שחקני סין ואת הבן האובד ששב מהולנד. אולי הוא מטריל את צבא הצייצנים..הוא רציני כמו בד יוטה בקריית שלום

    • אורן השני

     לא מכיר את הרפרנס, כמה רציני בד יוטה בקריית שלום?

     • יואב

      רציני מאד. חסר הומור לחלוטין.
      אבל הוא לא מטריל, הוא באמת חושב כך.
      אני מאד בעדו...

      • אמיתי

       תודה יואב (-:

   • איציק

    תעזבו שטויות. לג'וני היה את ג'מצ'י, לדובינסקי יש את דור מיכה. כל אחד והשריטה שלו. זו לא הטרלה, סתם מקרה עצוב :-)

    • אדם בן דוד

     מה קרה לג'וני?
     יש משלחת חיפוש?
     האם ג'וני התמתן והפך לרומן?

 • גילעד

  להשליך את הבעיה האמריקאית על המכללות זו טעות, בין היתר כי הרמה בכדורגל מכללות נמוכה בלאו-הכי והספורטאים האמריקאים פשוט לא מתפתחים מספיק קודם לכן. בגיל 18 הרבה נערים בגילם כבר מככבים בליגות מקצועניות באירופה, בזמן שגם אם אמריקאי כלשהו ישחק בליגה המקצוענית בארצות הברית, הוא פשוט לא ישתפר שם.
  האמריקאים פשוט לא מבינים את המשחק. הם בטוחים שהבעיה היא שהאתלטים הטובים ביותר לא מגיעים לשחק את המשחק, למרות שהאתלטיות מעולם לא הייתה הבעיה של הנבחרת האמריקאית. אני למעשה די בטוח שהם בין הנבחרות שרצו הכי הרבה בכל טורניר שהם השתתפו בו לאחרונה, כי זה פשוט מה שהם עושים, הם רצים הרבה, ודי מהר. הבעיה היא שאף אחד לא יודע לאן לרוץ, או מה לעשות עם הכדור ברגל, ואת זה לא יפתרו במכללות (קשה ללמד ילד מה זו טקטיקה אם אין יסודות עד גיל 18. תשאלו את מוריניו ולוק שואו).

  הרבה תרוצים שבסוף מסתכמים בזה שהאמריקאים לא מבינים את הענף הזה, וחושבים שכרגיל מה שלא יפתר בכח, ייפתר בעוד יותר כח, וזה לא המקרה בענף המוזר הזה.

  • Srtest - ארטסט

   +1

 • יואב

  פוסט יפה. למדתי.

 • אורן השני

  יכול להיות שההדחה הזו תעשה לנבחרת ארה"ב רק טוב, מכתבות שקראתי ביומיים האחרונים בתקשורת האמריקאית הם מבינים את הבעיות שציינת ואמנם זה לא יקרה ברגע אבל מאמין שיפתחו תוכניות ספורט מותאמות לכדורגל בדרך כלשהי.

 • טימבר מרק

  "הצד השני של החוק, זה שלאוניברסיטאות אין אינטרס לקיים קבוצת כדורגל גברים שבה הספורטאים מקבלים מלגות. ברוב העולם הספורט התחרותי עובר דרך המועדונים מהגילאים הצעירים ולאו דווקא דרך מערכת החינוך כמו באמריקה. כך שילד אמריקני שמשחק כדורגל, מבין מגיל צעיר שאין לו דרך להתפתח דרך מועדון ודרך מערכת החינוך כדורגל כנראה שלא יוביל למלגת לימודים או למקצוענים."

  זה היה נכון לפני 5-6 שנים אבל זה לא כך היום. היום כולם צומחים באקדמיות ואולי יוצאים למכללה לשנה-שנתיים (ג'ורדן מוריס הוא דוגמה מצויינת והיה כנראה פותח ב-11 של ארה"ב אם לא היה פצוע)

 • אסף the kop

  לא הבנתי משהו מדבריך...
  לפי תקנה 9, במוסד בו יש קבוצת פוטבול של גברים, חייבים להקים קבוצת פוטבול נשים עם מספר מלגות זהה, לא ?
  כנ"ל לגבי כדורגל. אם יש קבוצת נשים בקולג'ים, חייבים ע"פ תקנה 9 להקים קבוצת גברים עם אותו מספר מלגות.

  למה אף אחד לא מגיש בג"צ ?

  • רק משהו קטן

   נראה שי שהתקנה אומרת שסך המלגות אמור להיות שווה . גם נדמה לי שאם יש קבוצת פוטבול גברים אז מספיק להקים קבוצת כדורגל נשים , לא נראה לי מחייב שבאותו ענף יהיה השוויון

   • אסף the kop

    OK

    • יואב דובינסקי

     בדיוק. למשל בטנסי, כדי לאזן עם המלגות בפוטבול יש גם קבוצת כדורגל נשים וגם קבוצת כדורעף נשים, בלי שיש קבוצות גברים. כדורסל יש בדרך כלל גם קבוצת גברים וגם קבוצת נשים. בייסבול וסופטבול מתאזנים.

     • דורפן

      זה סך המלגות. ומכיוון ששום ספורט קבוצתי לא יכסה על הפוטבול זה מתבטא בהמון שחיה ואתלטיקה. והתוצאות האולימפיות מדברות

 • דורפן

  אגב, הגברים האמריקאים לא הקדימו אפילו את בריטניה במשחקים האולימפיים. ובלי מייקל פלפס היו (בין הגברים) מדינת מרכז טבלה בין הגברים.

  • פה איתמר

   אבל זה גם בגלל שלגברים האמרקאים המקצוענים יש אפשרות להתפרנס יותר טוב מענפים לא אולימפיים או ענפים קבוצתיים.

  • no propaganda

   יש טבלה כזו?
   מי במקומות הראשונים?

 • איציק

  תודה, מעניין מאד.
  ד.א.: אני חושב שהרכב הנבחרת צריך להיות
  שוער
  שרן, שרן, שרן, שרן
  מיכה, מיכה, מיכה
  זהבי, זהבי, זהבי
  זה הרבה יוצר מציאותי ואיכותי מההרכב שאתה הצעת.

  • אמיתי

   חח. שרן משחק גם שוער. עם הבנת משחק!!

   • איציק

    אם כך, ההרכב שלך שונה משלי.

    • אמיתי

     גם כידוע זהבי משחק חלוץ בודד. בכל זאת הבנאדם הוציא אוטוביוגרפיה. אתה לא בכיוון

     • איציק

      מפתיע שלא הוציא אותה כמה שנים קודם, בכול זאת אחד מגדולי הדור מיכה.

      • אמיתי

       רק מי שלא עושה שיעורי בית מופתע.
       ״חייל מספר אחת״ מכיר? הוקדש לגיל שלי

      • איציק

       חייל מספר 1, 2, 3, ניסיון.
       ממש "החייל האמיץ..."

      • אמיתי

       ״בורקס- לא רק במשולשים״ ספר מתכונים

      • איציק

       עזוב, בו נחזור לעיקר, ההסבר מעניין. תכלס, יתכן שזו הסיבה העקרית שאין כדורגל ברמה גבוהה בארה"ב ולא חוסר פנטזיה (שזה גם נכון).

      • אמיתי

       זה הסבר מצויין אבל בה אחרי העובדה הפשוטה שכדורגל הוא ענף מספר חמש שש שם. אבל יחסית לאוכלוסיה הסיבה שלא מתפתחת שם תרבות כדורגל פלוס הישגיים יחסיים היא השיטה בקולג׳ים

      • איציק

       נכון, אבל זה גם חלק מההסבר למה הוא מספר 5. בשביל כדורגל, להיות מספר 5 זה כישלון. אם יש כישלון (וגם כשיש הצלחה) חשוב לעשות ניתוח לסיבות למה. מה היו הגורמים העיקריים לכישלון, ומה בכול זאת הצליח. הפוסט הזה מעיר דברים שלעולם לא חשבתי עליהם וזה מאד מעניין גם אם יש סיבות נוספות לא פחות כבדות משקל.

      • אמיתי

       הקטע של חמישי הוא אינאהרטי תרבותי. זה ככה כבר שנים. הקטע של טייטל 9 הוא מכוון לגמרי ויחסית חדש אך ההשפעות שלו לא תמיד צפויות

      • איציק

       מבין, עדיין מעניין, ומה שאותי יותר מעניין זה האם בתוך כל הטייטל 9 ניתן לעשות משהו רציני כדי לשנות את המצב. לא מצפה להפוך למספר 4, אבל להקטין את הפער ממנו משמעותית ולהשתפר במסגרות העולמיות. כנראה את מסגרת התפתחות הספורט דרך הקולג'ים לא ישנו, אז מה אפשר לעשות בתוכו?
       נ.ב.: תשובות לא רציניות לא יתקבלו, היום אין זמן לזה, יש עבודות מטבח. האישה חוזרת מחו"ל צריך לעשות קבלת פנים

      • אמיתי

       זאת שאלה לגרייזסים והדובינסקים של העולם. אני אפילו 12 שנות לימוד אין לי. ועוד בישראל!
       אבל לפי מה שהבנתי הבעיה היא רחבה יותר בספורט קולג׳ים. יש שם המון כסף בייחוד בפוטבול ובכדורסל ולשחקנים נותנים פירורים. בעייתי מבחינת החוק וכאלה

 • shohat

  מאד אהבתי את הפוסט יואב. זה הסבר מאד רלוונטי שלא חשבתי עליו ומתחבר להסבר הרחב יותר של מערך התמריצים הכולל. מלגה לאוניברסיטה יוקרתית זה שווי של 60 אלף דולר לשנה. הנקודה שנבחנת היא לא רמת שחקני הקולג' אלא כל מערך התמריצים הישירים והתרבותיים שמשפיעים מגיל ילדות.

  צריכים להבין שאם אריאן רובן או כריסטיאנו רונאלדו היו גדלים בארה"ב אז בגיל 5 היו קונים להם כפפת בייסבול ופוטבול מספוג. וכשבכיתה ו' הם היו הכי טובים בכיתה בכל הענפים, הם כנראה היו מתחילים להתאמן בספורט שאיננו כדורגל. לעומת זאת אם ארון רוג"רס או פייטון מנינג או אלפי ראנינג בקס היו גדלים באירופה או בדרום אמריקה, חלק מהם היו גדלים לתרבות כדורגל.

  אני לא פרשן כדורגל ולא מתיימר לנתח את ההבנה וההתפתחות המקצועית שלהם. רק חושב שצריך לקצת את נושא הכדורגל האמריקאי בפרופורציה. בוודאי שלא להסיק איזו מגבלת יצירתיות אינהרנטית.

  יותר חשוב: אני מאד בעד טייטל ניין. הופ סולו, רבקה לובו, בקי המונד ומיה מור חשובות יותר מהעפלה של נבחרת כדורגל הגברים למונדיאל. גם כאן מסתכל על התמונה הרחבה.

  תודה על הפוסט!

  • יואב דובינסקי

   אני מסכים. העניין זה לא רמת ליגת המכללות, אלא התמריצים והאופק שיש לילדים מוכשרים בספורט ואיך זה משפיע על הבחירה שלהם במה להתמקצע.

   הרווח מטייטל 9 גדול בהרבה מהמגרעה של נבחרת כדורגל גברים בינונית.

   • shohat

    סליחה, שכחתי לפרגן לך גם קאנדאס פארקר. שנזכור שאנטוני השחקן השני הכי טוב במשפחה.

 • אלעד

  זה פוליסיץ', גם אם האהבל החליט שזה לא. כך מבטאים את השם שלו בשפתו האצילית האמתית.

  וכדורגל נשים לא מעניין אף אחד האמת. זה בכלל לא אותו ספורט. הנשים נראות ממש מגוחכות כשהן משחקות את זה... לא נראה אותו ענף בכלל. הרי גם קבוצות העל של הנשים מובסות בצורה מביכה על ידי נערים.

  ולא, בבקשה אל תספרו לי כמה צופים היו במונדיאל שלהן כדי להוכיח שזה מצליח. זה סתם טרנדי כזה בעולם הרדוד והחולה של היום.

  • אמיתי

   לא מבין את ההגיון בתגובה. אם זה לא מעניין אפחד ומצד שני מספר הצופים גם לא חשוב אז מה כן?
   ומה חולה בכדורגל נשים?? רק מאסטר שף מתאים להן?

   • אלעד

    מספר הצופים היה גבוה רק במונדיאל, כי זה "טרנדי".

    הן יכולות לשחק כדורגל, אבל הן נראות ממש מגוחך. שיעשו להם מגרש ושערים קטנים יותר.

    • אמיתי

     טרנדים הופכים לפעמים לנורמות. וזה לפעמים מאד לטובה.
     החלק על גודל המגרש והשער נכון לדעתי.
     עדיין לא ברור לי האנטי המובנה. אותי קארלינג פחות מעניין. ובכל זאת אני מפרגן להם. אלו אנשים שללא ספק חוו טרגדיה

  • shohat

   מה חדש? בתחילת שנות השבעים אמרו ככה על טניס נשים. בשנות הששים ניסו להוריד פיזית (בכח) מהמסלול רצות שניסו לרוץ מרתון. ובכדורסל התחילו עם חוקים של תשע שחקניות בשלושה תחומים נפרדים על המגרש כשאסור להן לכדרר יותר משלוש הקפצות או לצאת מהאיזור התחום. היום נשים מטביעות, רצות מרתון מהר מהקריטריון האולימפי לגברים ומשחקות טניס יפהפה ובעיקר יכולות לחוות את התהליכים המופלאים שספורט תחרותי מאפשר.. הקולות נשארים.
   לכן טייטל ניין חשוב כל כך.

   • אלעד

    טניס נשים זה לא טניס אמיתי כשהעלובות משחקות רק הטוב משלוש אבל מקבלות את אותו הסכום של הגברים. שזה הדבר המביש בעולם הספורט תודות למשטרת הפי.סי והליברלים בשנקל.

    ראית כמה השוערות נראות קטנות ומצחיקות "בכדורגל נשים"? כל עוד הביולוגיה מנצחת את ה"נאורות" זו פשוט תהיה פרודיה מצחיקה.

    • תומר הוותיק

     אלעד, מה מפריע לך אבל? אתה לא אוהב כדורגל נשים או ספורט נשי? אל תצפה בו. למה לטנף את זה באמירות על כמה הן עלובות/וכאלה?

     • אלעד

      כי נמאס מהפמיניזם המוגזם המעורב בשטות הזו. חוסר הצדק בזה שנשים בטניס מקבלות כסף כמו הגברים.

      • אמיתי

       אתה במאייה הראשונה או השנייה בעולם? איך זה מפריע לך בתור צופה?

      • shohat

       אני מרצה מחר בכנס של "אתנה" לקידום נשים בספורט ואיגוד האתלטיקה. נושא ההרצאה שבירת סטיגמות ודעות קדומות בספורט. אתה מוזמן להגיע, גם כדי ללמוד, גם כדי למקם עצמך על ציר הזמן (העולם התקדם ומתקדם, חבל שתשאר מאחור) ואולי תרצה לנצל ההזדמנות כדי להגיד את המשפט האומלל הזה ישירות מול ספורטאיות אמתיות ולהבין כמה שהוא מביך. אם מאד תרצה לבדוק זאת נוכל לארגן לך גם ריצה עם כמה בנות.

   • אלעד

    Shohat,
    זו לא התקדמות. זה פשוט עוד טירוף של השמאל/ליברלים/נאורים. כמה נראית מגוחכת "שוערת" של מטר שבעים בשער??

    למה אתה לא מתייחס לזה שנשים בטניס מקבלות אותו סכום כסף בג"ס למרות שבשם אותו שיווין הן משחקות פחות מחצי הזמן, ונותנות הרבה פחות זמן אוויר לפרסומות??

    אני מספיק אתלטי כדי לנצח כל בחורה שיש לה את אותה רמת אימון שלי. ברור שלא הייתי מנצח אתלטית אולימפית אבל בקלות הייתי מרסק אותה אם הייתי מתאמן כמוה. כל עוד היא לא מפוצצת בסטרואידים והורמונים.

    • אמיתי

     לא מכיר אותך ולא בעניין של לרדת עלייך אבל פשוט לא הבנת את הפואנטה של ספורט

    • shohat

     טוב מאד שסכומיי הפרסים בטניס שווים.
     בוא נעמיד את הימרה שלך לנצח כל אשה למבחן לא מול אלופה אולימפית ולא מול אלופת ישראל אלא מול אמא לארבעה ילדים בת 47 (2:56 למרתון).

     מה זו הבקשה שלך להשוואת "רמת אימון שווה"? החכמה/האתגר הם להתאמן כדי להגיע לרמות האלו.

     אני התאמנתי באופן די קיצוני לרץ חובב, בוא נגיד אחוזון עליון בתוצאות, ופולה ראדקליף היתה מסיימת מרתון 5 קילומטר לפניי.

     הספורטאיות הטובות בעולם - שאתה קורא להן "עלובות" - הן ברמת סאב-עלית לגברים. זו רמה ש99 אחוז מהגברים לא יכולים לדמיין בכלל להגיע אליה. ואלה שכן - יצרכו להתאמן הרבה וקשה. אחרי כל זה, הערך וההתפעלות מהישגי ספורט של נשים איננו בהשוואה לגברים. מאחל לך שתהיה לך בת ספורטאית מצטיינת, כי אז תבין איזה ערך עצום יש בכך שספורט ותהליכי השיפור ופריצת הגבולות וההישג שהוא מאפשר הם לא תחום לגברים בלבד.

     • איציק

      נחשון, אני מסכים. מה שכן, אני חושב שצריך לבצע התאמות כמו שעשו בהתעמלות מכשירים, ויותר מכך, כמו שעשו בכדורעף שהורידו אתת גובה הרשת, או באתלטיקה שרצות 100 משוכות או כדור הברזל קל יותר. אין לדעתי שום הגיון להשאיר את גודל השער כמו שהוא בכדורגל. הנשים בממוצע נמוכות יותר ועל כן בעיטה גבוהה היא בעלת סיכוי גדול יותר לכך שהשוערת לא תגיע לכדור מאשר שוער. אני למשל הייתי מקטין את השער, מקטין את הרחבה ובועת 10 מטר במקום 11 בפנדל. אני מבין שזה גורם לחוסר נוחות, צריך סימוני מגרש דונים, שני סוגי שערים, אבל זו דוגמא להתאמות שאני חושב שכן נחוצות.

      • shohat

       זה לא הדיון כאן איציק, וזה לא מה שהקפיץ אותי. קודם שנמחק את הזלזול והביטול.

       לגבי הנושא שאתה מעלה - באופן עקרוני אני נגד זה שהגברים יכתיבו לנשים שהן צריכות לשחק לפי כללי משחק אחרים. מעשית ובהיבט של קידום הענף, החלטות כאלה יכולות להישקל ולבוא מתוך הענף עצמו, בשיתוף איגודי השחקניות.
       אתה יודע, עד לא מזמן נשים גם לא קפצו קפיצת מוט ולא רצו 3000 מכשולים.

      • איציק

       זה ברור בקשר לנושא הראשון.
       בקשר לחוקים, אני לא חושב שיש לכפות אך בהחלט לשקול. הרי יש מקצועות שבהם יש שינוי. המשוכות לא אותו גובה, כדור ברזל לא באותו משקל, הרשת בכדורעף נמוכה יותר. נראה לי שלהדיפת כדור ברזל במשקל גברים היתה בעיתית ומשחק כדורעף עם רשת גבוהה יותר היה משעמם מאד. גם בחוקי הגברים עשו שינוים. בכדורגל, כדורסל משנים חוקים לעיתים קרובות. הכידון הוחלף ואני מניח שיש עוד דוגמאות. אז זה לא עניין של כפייה אלה התאמה שלדעתי בהחלט יכולה להתקבל בהסכמה.

    • Matipool

     לגבי טניס נשים - המון שחקני טניס גברים חושבים כמו אלעד בקטע הכספי ולא מזמן זה היה בכותרות בעקבות מה שאמר אנדי מארי בנושא וקומם עליו את הטניסאיות.
     אני גם לא מוצא שום עניין בטניס נשים וחושב שהוא משעמם.
     לא ברור לי למה בטניס יש החלטה שרירותית על גובה פרסים זהה ובמקצועות אחרים לא. זה צריך להיות שיקול ענייני ופרטני - רמת הספורטאים, עניין, קהל, פרסומות וכו׳. איך על משחקים של שעה וחצי מרוויחים את אותם סכומים כמו על מרתונים מטורפים של 4-5 שעות ברמות אחרות לגמרי מבחינת עניין וספורט?
     מבחינתי כצופה, תחומי הספורט השוויוניים ביותר הם אתלטיקה ושחייה.

     • אמיתי

      אני מנסה להבין. אם יורדו הפרסים של הנשים בטניס זה יעניין אותך?

      • Matipool

       ממש לא וזה גם לא מה שכתבתי.

      • אמיתי

       תקרא שוב. אתה קושר בין ההנהה שלך לחלוקת הכסף.. ובגדול זה בטח לא העניין פה

      • Matipool

       קראתי שוב ואני עדיין לא מוצא את הקשר אבל שיהיה.
       אני בא מאסכולת הפשרות והוויתורים.. (-:
       דרך אגב - נהנית היום?

      • אמיתי

       ממ. שאל חבר מה שניקרא..
       וואלה נלך איתך הפוך. בסוף המשחק (עכשיו! בהווה!) מי מאיתנו יותר שמח? ומי משנינו יותר בטוח בקשר לקבוצתו?
       זה כדורגל. לא תיאטרון. ואגב לא ממש דאגתי ברוב המשחק. אין לכם חלוץ וגם לא גולר

 • James

  קונקקף קקיוני אבל ישראל לא עולה חמש פעמים רצוף משם. אולי פעמיים מתוך חמש.

 • צור שפי

  פוסט מחכים. אם הולכים על פתרון כוחני אפשר לחשוב על כיבוש איסלנד.

 • איציק

  לאלו מבינכם שחיים את ארה"ב, האם עדיין יש צורך בטייטל 9 או שכבר אין בעיה של אפליית נשים בארה"ב? ושאלה יותר ממוקדת, האם ביטול טייטל 9 יביא להקטנת מלגות הספורט לנשים בקולג'ים ובהשקעה בהם או זה כבר חלק מהבילט איין שם?

  • shohat

   ישנן כל הזמן קריאות לרפורמה בטייטל ניין. הטענות אינן שהוא לא נחוץ להבטחת ההקצאה השוויונית אלא שיש לבטל את דרישת ההקצאה השווה. הטענה היא שאוניברסיטאות נאלצות לסגור תכניות ספורט מצליחות (למשל מספר קבוצות התעמלות גברים ירד מ80 ל20) ושכנגד זאת אין הצדקה וצורך בחלק גדול מקבוצות הנשים. אם יבוטל (לדעתי זה לא יקרה) מיד תחזור הדיס-פרופורציה לטובת ספורט גברים וייסגרו הרבה תכניות לנשים.

   • יואב דובינסקי

    בוודאי שיש צורך בטייטל 9. לא שהוא מושלם, אבל ברגע שנגמרת התלות במערכת החינוך ועוברים לשוק חופשי ולמקצוענים, ספורט נשים נמצא בנחיתות כלכלית ולרוב בקושי שורד כלכלית אם בכלל.

    • איציק

     תודה לשניכם. השאלי שלי הייתה אפילו יותר כללית, גם מחוץ לספורט. האם שם יש בטייטל 9 צורך, או שמשמעותו גדולה בספורט אך בחיים שמחוץ לספורט הוא בגדול מיותר.

     • יואב דובינסקי

      בבלוג אני מנסה לנתח את העולם דרך הפריזמה של ספורט, אבל המשמעות של טייטל 9 רחבה הרבה יותר ממלגות לשחקניות סופטבול. אחד הנושאים המרכזיים שהתיקון עוסק בו זה הטרדות מיניות במערכת החינוך. על פי סטטיסטיקה של כוח עבודה שעבד תחת ממשל אובמה, אחת לחמש סטודנטיות מוטרדת מינית במהלך הלימודים. לא חסרות אוניברסיטאות שהיו בהן שערוריות כאלו ואחרות, הרבה פעמים גם בהקשר של ספורטאים-אתלטים מטרידים או ספורטאיות מוטרדות. אונ' טנסי נאלצה לשלם מיליונים בפשרה על תלונות לגבי הטרדות מיניות ועבירת טייטל 9. המנדט של טייטל 9 עוסק במערכת החינוך. בעקיפין זה גם השפיע על חוקים אחרים גם במקום העבודה.

 • רומן

  חחחחחחחחחח בחזקת חחחחחחחחחחחח
  בסוף עם כל ההשקעה וכל הרצון של פיפ"א לראות את האמריקקים במונדיאל, האפסים האלה לא מצליחים להיות בין 4 הראשונות בבית של 6 קבוצות שכולל את פנמה הונדורס וטרינידד וטובגו (בלי דוויט יורק).
  יש להם בכל חור מגרשי כדורגל עם דשא כאילו הגנן המלכותי של אליזבט מתחזק אותם וסימונים יותר ישרים מאצלנו בליגת העל..
  ליגות לילדים מגיל 4, כל ילד שרק למד ללכת כבר יש לו 2 זוגות מדים , נעליים ומגינים, אקדמיות, מאמנים מכל העולם, תכניות כמו שרוב החכמים פה אוהבים להגיד.. ומה בסוף נ א ד ה.... אמריקקים זה לא לכדורגל, הם יותר ברטע של לאכול המבורגרים ולעמוד עם מקל ולנסות להכות בו בכדור מעופף. ועוד פעם חחחחחחחחחחח.

  • NoOne

   על מה אתה מתלונן ולדימיר?
   שהאמריקאים עשירים והרוסים זה רק זונות ושיכורים?
   שהאמריקאים אוכלים המבורגרים והרוסים עומדים בתור לתפוחי אדמה ולחם שחור?

   • רומן

    אני מנחש שלקחת הלוואה, הלכת לזונה רוסיה שיכורה, והיא עדיין לא נתנה לך, מפה המרמור נכון?
    אני ממש אוהב את השם, כמה התנשאות, אתה בטח ממש מבסוט מעצמך

 • James

  עד שלא יהיה שער ומגרש בכל חור כמו במדינות שאוהבת כדורגל, זה תמיד יישאר ספורט מוזר לאמריקנים שכולל ילדים קטנים (ביתי בת השנתיים הלכה "לשחק").
  גם המשכורות המצחיקות בmls לא בדיוק עוזרות

  • רומן

   הקטע שיש להם שער ומגרש בכל חור, גרתי בארה"ב זה מטורף כמות ואיכות המגרשים שיש שם. אבל הגישה שלהם למשחק החליאה אותי, אין להם תשוקה, אין להם את הטירוף.. אני משחק כדורגל 30 שנה, בכל משחק תמיד רוצים לנצח , בארה"ב זה יותר בילוי כזה, אנשים לא מייחסים למשחק רצינות. אצלי ואצל האנשים שאני משחק איתם פעמיים בשבוע החיים מתחלקים לפאזות: שני-שישי, שישי-שני, כשהמצב רוח בתוך הפאזה נקבע ברובו מהמשחק האחרון. אני לא ישן בלילה אם היה לי משחק חרא.. וככה כולם בכל מדינה נורמלית.לאמריקאים אין את זה, הם באים לעשות ספורט, לשרוף קלוריות ובשביל הילדים זה סתם עוד חוג. לכן אני שמח שהם נכשלים, כי כדורגל דורש מחויבות ותשוקה

   • shohat

    אני משער שלא ראית אליפות סקשונלס של נבחרות תיכון. מוטיבציה לנצח היא לא הבעיה שלהם.

Comments are closed.