"למה אנחנו מסתכלים על למה הילדות לא דיברו? למה לא להסתכל על התרבות? על מה עשו ההתאחדות ולארי נסאר, כדי לגרום למניפולציות לילדות שלא ידברו?", אמרה בנחישות אלי רייזמן בפרומו לראיון שלה בתכנית הדגל של התחקירים באמריקה "60 דקות". רייזמן שמקדמת את ספרה החדש “Fierce” חשפה שכקטינה גם היא היתה קרבן להטרדות המיניות של ד"ר לארי נסאר, רופא הנבחרת לשעבר. להבדיל מהמתלוננות האחרות, לרבות האלופה האולימפית מקיילה מרוני, שסיפרו בפרטי פרטים כיצד היה מבצע בהן טיפולים ואגינלים בטענה שהיה מטפל להן בגב/מותניים, רייזמן לא נכנסה לפרטים. אולם לעדות שלה יש חשיבות עצומה.

רייזמן מכוונת לילדות שמצטלמות איתה ומבקשות ממנה חתימות, שידעו שאף אחת לא צריכה לעבור את מה שהיא וחברותיה עברו תחת נאסר. היא מספרת על איך הסבירו להן שנסאר רופא מצוין ושזה כבוד עבורן שהוא מטפל בהן, אבל לא חינכו אותן לא להישאר לבד איתו או מה זו הטרדה מינית. היא גם מספרת על איך נסאר היה מביא להן קינוחים וכל מיני דברים קטנים, כך שחשבה שהוא איש נחמד, עד שהבינה מה שהוא עשה להן היא הגנה עליו. אחרי ריו היא כבר דיברה עם הFBI.

רייזמן בת 23, שלוש פעמים אלופה אולימפית ושש פעמים מדליסטית. בלונדון ובריו היא היתה הקפטנית של הנבחרת. בברזיל היא הוכיחה את עצמה כמתעמלת השנייה בטיבה בעולם. את המנהיגות של מי שכונתה על ידי יתר המתעמלות "סבתא" אפשר היה לראות בדרך ההתנהלות שלה בריו, בין אם בפרגון עצום לסימון ביילס במהלך התחרות או במסיבות העיתונאים בהם היתה מסבירה לביילס מה התקשורת בכלל רוצה ממנה כדי שחס ושלום לא תיפול לאיזה מלכודת.

היות ומדובר באמריקה, היא תספוג אש כשלהערכתי הביקורות כלפיה יהיו שהיא חיכתה הרבה זמן ושיש לה אינטרס לקדם ספר. רייזמן לא ספורטאית עבר שאין לה מה להפסיד וצריכה איזה סיבה להישאר רלוונטית. להפך, אם היא רוצה להיות בטוקיו כפי שאמרה וכפי שצוין ב"60 דקות", היא צריכה את תמיכת ההתאחדות והממסד. היא לקחה הפסקה כפי שעשתה אחרי לונדון, וכצפוי באמריקה יש עומק ומתעמלות חדשות מפציעות כמו מורגן הרד המשקפופרית שזכתה באליפות העולם בקרב רב במונטריאול וצעירה מרייזמן בשבע שנים.

היא לא התחבאה בשמות בדויים או הסתפקה ברשתות חברתיות. היא בחרה בתכנית התחקירים מספר אחת באמריקה כדי לצאת נגד תרבות ההתקפות המיניות, האשמת הקורבן וכן, גם נגד ההתאחדות. התאחדויות הספורט באמריקה נקמניות. קולין קופרניק למשל שיצא נגד המערכת, עדיין מחפש קבוצה. את הופ סולו, שוער אגדית וממובילות המאבק לשוויון בתנאים בין נבחרות הגברים והנשים (שבסוף השבוע צוטטה בראיון שבו היא מאשימה את ספ בלאטר בהטרדה מינית במהלך טקס של פיפ"א), ההתאחדות האמריקנית זרקה בטיעון מופרך על זה שקראה לשבדיות "פחדניות" אחרי הפסד בפנדלים בריו כשאין באופק טורניר קרוב. רייזמן סיפרה על כתף קרה שהיא ויתר הנבחרת קיבלו מבכירי הענף ובסיום הראיון היא נשאלה אם היא לא חוששת שזה שהיא מדברת יפגע בסיכויים שלה להיות בטוקיו? "זאת נקודה טובה", היא הודתה, "אבל אני חושבת שלדבר, להוביל לשינוי וליצור אווירה בטוחה לספורטאים זה יותר חשוב מאשר כל מדליה אולימפית שאתה יכול לזכות בה".

כמי שעוקב אחרי רייזמן ברשתות חברתיות כבר תקופה ארוכה, כמעט כל שבוע אני מופתע מחדש מהאומץ ומהמסרים של ילדה בת 23. כשהצטלמה בעירום למגזין הגוף של ESPN היא סיפרה שהיא גאה בגוף שלה ושלכל שריר יש משמעות. אחרי ריו, כשהצטלמה בביקיני למגזין בגדי הים של ספורטס אילוסטרייטד היא שלחה גם כן מסר פמיניסטי לנשים לאהוב את הגוף שלהן. לפני שבוע היא הצטלמה ללא איפור ושלחה מסר דומה. אחרי הטבח בטקסס היא התחילה לרטווט את הסיפורים האישיים של הקורבנות ובעיקר של הילדים. היא שלחה חיזוקים לספורטאיות שעברו תקיפות מיניות, לא רק מאמריקה אלא גם ממדינות ברית המועצות לשעבר. לצד תוכן שיווקי, צילומים עם כלבים ועם מתעמלות וילדות, רייזמן משתמשת ברשתות חברתיות כפלטפורמה לשליחת מסרים להעצמה.

מה בין השימוש הבוגר והאחראי שלה לבין השימוש של הנשיא ברשתות החברתיות. האיש שאולי מזוהה מכל באמירה שאם אתה בעל כוח אתה יכול לכפות את עצמך על נשים וקרא לזה דיבור חדר הלבשה. השבוע ציינו באמריקה שנה לבחירות ואת הקטסטרופות והבושות תחת הממשל הנוכחי. את הסיורים שלו באסיה הוא חוגג בהסתחבקות עם פוטין ובקנטורים ברמת גנון כלפי קים ג'ונג-און בזמן שהמועמד הרפובליקני באלאבמה נתפס ברומנים עם קטינות ותומכיו מצדיקים את זה בטיעונים תנ"כיים.

אפרופו רצועת התנ"ך, פה אצלנו טנסי הובסה 50-17 על ידי מיזורי ועם מאזן 6-0 בSEC העונה וכשהיא מחזיקה ברצף הפסדים מול כל קבוצות הקונפרנס, המאמן בוטש ג'ונס פוטר. בחמש שנים בטנסי, הוולז אמנם זכו בשלושה משחקי בול, אבל גם לא הצליחו להגיע לגמר הSEC. השנה התכנית התרסקה לחלוטין.

ג'ונס, שגם כך היה עובד הציבור עם המשכורת הגבוהה ביותר מדינת טנסי, יהיה זכאי לחבילת פיטורים בשווי של למעלה מ8 מיליון דולר. כל זאת כשהשחקנים שמסתכנים בזעזועי מוח מידי אימון, לא רשאים לקבל משכורת. לבוא בטענות לילדות שלא התלוננו זאת חכמה קטנה מאוד בזמן למשל שספורטאים בליגות מקצועניות מפחדים לצאת מהארון. רוצה לומר, יש דברים בשיטה האמריקנית ובספורט העולמי שצריכים להשתנות. ספורטאים שיוצאים כנגד הממסד בדרך כלל מוצאים את עצמם בשוליים או מחוץ למערכת.

ספורטאים בסדר גודל של אבי וומבאק בכל הקשור לקהילה הלהט"בית, לברון ג'ימס בכל הקשור לגזע וסטף קארי שכתב יפה על משמעות "וטרנז דיי" בפליירז טריביון, יכולים להגיד מה שהם רוצים כי המערכת תלויה בהם. בריאנה סטוארט, מכוכבות הכדורסל המבטיחות ביותר שזכתה עם קונטיקט ב4 אליפויות, כולל 4 MVP, במדליית זהב אולימפית עם ארצות הברית בריו ובתואר רוקי השנה בWNBA, כתבה ב"פליירז טריביון" איך כשהיתה בת 9 הותקפה מינית במשך שנתיים. כשספורטאים פעילים מדברים על הנושאים הקשים האלה, יש לזה משמעות חזקה מאוד.

נאסר היה איש הסוד של הספורטאיות וגופנית הן הגיעו לתחרויות מטרה בכושר שיא וקטפו מדליות. אפשר להיות רופא, שחקן, קומיקאי, מפיק, זמר פופ או להצטיין בכל מקצוע ועדיין להיות עבריין מין או פדופיל. כל הכבוד לגל גדות שעל פי פרסומים בתקשורת, לא תככב בסרט המשך לוונדר וומן אם המשמעות היא לעבוד עם ברט ראטנר שיש נגדו עדויות לגבי הטרדות מיניות. זו גאווה גדולה שבחוד החנית של המהפכה נמצאות יהודיות השרירים.

יחסי האקדמיה והעיתונות
המטרה: זכייה בדה-בראקט 2018