יהודיות השרירים

בזמן שטראמפ חוגג שנה לבחירות בהסתחבקות עם פוטין וטנסי מפטרת מאמן אחרי עוד תבוסה, אלי רייזמן וגל גדות מפגינות אומץ ומנהיגות

"למה אנחנו מסתכלים על למה הילדות לא דיברו? למה לא להסתכל על התרבות? על מה עשו ההתאחדות ולארי נסאר, כדי לגרום למניפולציות לילדות שלא ידברו?", אמרה בנחישות אלי רייזמן בפרומו לראיון שלה בתכנית הדגל של התחקירים באמריקה "60 דקות". רייזמן שמקדמת את ספרה החדש “Fierce” חשפה שכקטינה גם היא היתה קרבן להטרדות המיניות של ד"ר לארי נסאר, רופא הנבחרת לשעבר. להבדיל מהמתלוננות האחרות, לרבות האלופה האולימפית מקיילה מרוני, שסיפרו בפרטי פרטים כיצד היה מבצע בהן טיפולים ואגינלים בטענה שהיה מטפל להן בגב/מותניים, רייזמן לא נכנסה לפרטים. אולם לעדות שלה יש חשיבות עצומה.

רייזמן מכוונת לילדות שמצטלמות איתה ומבקשות ממנה חתימות, שידעו שאף אחת לא צריכה לעבור את מה שהיא וחברותיה עברו תחת נאסר. היא מספרת על איך הסבירו להן שנסאר רופא מצוין ושזה כבוד עבורן שהוא מטפל בהן, אבל לא חינכו אותן לא להישאר לבד איתו או מה זו הטרדה מינית. היא גם מספרת על איך נסאר היה מביא להן קינוחים וכל מיני דברים קטנים, כך שחשבה שהוא איש נחמד, עד שהבינה מה שהוא עשה להן היא הגנה עליו. אחרי ריו היא כבר דיברה עם הFBI.

רייזמן בת 23, שלוש פעמים אלופה אולימפית ושש פעמים מדליסטית. בלונדון ובריו היא היתה הקפטנית של הנבחרת. בברזיל היא הוכיחה את עצמה כמתעמלת השנייה בטיבה בעולם. את המנהיגות של מי שכונתה על ידי יתר המתעמלות "סבתא" אפשר היה לראות בדרך ההתנהלות שלה בריו, בין אם בפרגון עצום לסימון ביילס במהלך התחרות או במסיבות העיתונאים בהם היתה מסבירה לביילס מה התקשורת בכלל רוצה ממנה כדי שחס ושלום לא תיפול לאיזה מלכודת.

היות ומדובר באמריקה, היא תספוג אש כשלהערכתי הביקורות כלפיה יהיו שהיא חיכתה הרבה זמן ושיש לה אינטרס לקדם ספר. רייזמן לא ספורטאית עבר שאין לה מה להפסיד וצריכה איזה סיבה להישאר רלוונטית. להפך, אם היא רוצה להיות בטוקיו כפי שאמרה וכפי שצוין ב"60 דקות", היא צריכה את תמיכת ההתאחדות והממסד. היא לקחה הפסקה כפי שעשתה אחרי לונדון, וכצפוי באמריקה יש עומק ומתעמלות חדשות מפציעות כמו מורגן הרד המשקפופרית שזכתה באליפות העולם בקרב רב במונטריאול וצעירה מרייזמן בשבע שנים.

היא לא התחבאה בשמות בדויים או הסתפקה ברשתות חברתיות. היא בחרה בתכנית התחקירים מספר אחת באמריקה כדי לצאת נגד תרבות ההתקפות המיניות, האשמת הקורבן וכן, גם נגד ההתאחדות. התאחדויות הספורט באמריקה נקמניות. קולין קופרניק למשל שיצא נגד המערכת, עדיין מחפש קבוצה. את הופ סולו, שוער אגדית וממובילות המאבק לשוויון בתנאים בין נבחרות הגברים והנשים (שבסוף השבוע צוטטה בראיון שבו היא מאשימה את ספ בלאטר בהטרדה מינית במהלך טקס של פיפ"א), ההתאחדות האמריקנית זרקה בטיעון מופרך על זה שקראה לשבדיות "פחדניות" אחרי הפסד בפנדלים בריו כשאין באופק טורניר קרוב. רייזמן סיפרה על כתף קרה שהיא ויתר הנבחרת קיבלו מבכירי הענף ובסיום הראיון היא נשאלה אם היא לא חוששת שזה שהיא מדברת יפגע בסיכויים שלה להיות בטוקיו? "זאת נקודה טובה", היא הודתה, "אבל אני חושבת שלדבר, להוביל לשינוי וליצור אווירה בטוחה לספורטאים זה יותר חשוב מאשר כל מדליה אולימפית שאתה יכול לזכות בה".

כמי שעוקב אחרי רייזמן ברשתות חברתיות כבר תקופה ארוכה, כמעט כל שבוע אני מופתע מחדש מהאומץ ומהמסרים של ילדה בת 23. כשהצטלמה בעירום למגזין הגוף של ESPN היא סיפרה שהיא גאה בגוף שלה ושלכל שריר יש משמעות. אחרי ריו, כשהצטלמה בביקיני למגזין בגדי הים של ספורטס אילוסטרייטד היא שלחה גם כן מסר פמיניסטי לנשים לאהוב את הגוף שלהן. לפני שבוע היא הצטלמה ללא איפור ושלחה מסר דומה. אחרי הטבח בטקסס היא התחילה לרטווט את הסיפורים האישיים של הקורבנות ובעיקר של הילדים. היא שלחה חיזוקים לספורטאיות שעברו תקיפות מיניות, לא רק מאמריקה אלא גם ממדינות ברית המועצות לשעבר. לצד תוכן שיווקי, צילומים עם כלבים ועם מתעמלות וילדות, רייזמן משתמשת ברשתות חברתיות כפלטפורמה לשליחת מסרים להעצמה.

מה בין השימוש הבוגר והאחראי שלה לבין השימוש של הנשיא ברשתות החברתיות. האיש שאולי מזוהה מכל באמירה שאם אתה בעל כוח אתה יכול לכפות את עצמך על נשים וקרא לזה דיבור חדר הלבשה. השבוע ציינו באמריקה שנה לבחירות ואת הקטסטרופות והבושות תחת הממשל הנוכחי. את הסיורים שלו באסיה הוא חוגג בהסתחבקות עם פוטין ובקנטורים ברמת גנון כלפי קים ג'ונג-און בזמן שהמועמד הרפובליקני באלאבמה נתפס ברומנים עם קטינות ותומכיו מצדיקים את זה בטיעונים תנ"כיים.

אפרופו רצועת התנ"ך, פה אצלנו טנסי הובסה 50-17 על ידי מיזורי ועם מאזן 6-0 בSEC העונה וכשהיא מחזיקה ברצף הפסדים מול כל קבוצות הקונפרנס, המאמן בוטש ג'ונס פוטר. בחמש שנים בטנסי, הוולז אמנם זכו בשלושה משחקי בול, אבל גם לא הצליחו להגיע לגמר הSEC. השנה התכנית התרסקה לחלוטין.

ג'ונס, שגם כך היה עובד הציבור עם המשכורת הגבוהה ביותר מדינת טנסי, יהיה זכאי לחבילת פיטורים בשווי של למעלה מ8 מיליון דולר. כל זאת כשהשחקנים שמסתכנים בזעזועי מוח מידי אימון, לא רשאים לקבל משכורת. לבוא בטענות לילדות שלא התלוננו זאת חכמה קטנה מאוד בזמן למשל שספורטאים בליגות מקצועניות מפחדים לצאת מהארון. רוצה לומר, יש דברים בשיטה האמריקנית ובספורט העולמי שצריכים להשתנות. ספורטאים שיוצאים כנגד הממסד בדרך כלל מוצאים את עצמם בשוליים או מחוץ למערכת.

ספורטאים בסדר גודל של אבי וומבאק בכל הקשור לקהילה הלהט"בית, לברון ג'ימס בכל הקשור לגזע וסטף קארי שכתב יפה על משמעות "וטרנז דיי" בפליירז טריביון, יכולים להגיד מה שהם רוצים כי המערכת תלויה בהם. בריאנה סטוארט, מכוכבות הכדורסל המבטיחות ביותר שזכתה עם קונטיקט ב4 אליפויות, כולל 4 MVP, במדליית זהב אולימפית עם ארצות הברית בריו ובתואר רוקי השנה בWNBA, כתבה ב"פליירז טריביון" איך כשהיתה בת 9 הותקפה מינית במשך שנתיים. כשספורטאים פעילים מדברים על הנושאים הקשים האלה, יש לזה משמעות חזקה מאוד.

נאסר היה איש הסוד של הספורטאיות וגופנית הן הגיעו לתחרויות מטרה בכושר שיא וקטפו מדליות. אפשר להיות רופא, שחקן, קומיקאי, מפיק, זמר פופ או להצטיין בכל מקצוע ועדיין להיות עבריין מין או פדופיל. כל הכבוד לגל גדות שעל פי פרסומים בתקשורת, לא תככב בסרט המשך לוונדר וומן אם המשמעות היא לעבוד עם ברט ראטנר שיש נגדו עדויות לגבי הטרדות מיניות. זו גאווה גדולה שבחוד החנית של המהפכה נמצאות יהודיות השרירים.

הכל יותר טוב כשמנצחים
נו האדל (בערך)

83 Comments

NoOne 13 בנובמבר 2017

הופ סולו מתלוננת על הטרדות ותקיפות LOL

מה השלב הבא הארווי ויינסטן יתלונן שזה לא אשמתו שבחורות נמצאות בחדר בדיוק ברגע שהוא מחליט לאוורר את הביצים?

אם לאוניברסיטת טנסי היה שכל הם היו מציעים לפייטון מאנינג להיות אחראי על תכנית הפוטבול שלהם , זה לא חייב להיות עבודה יום יומית עד 9 בערב , מספיק שיתווה דרך ויעזור למצוא את האנשים הנכונים לתפקידים הנכונים.
בערך מה שטום קופלין עושה בג'קסונוויל

יואב דובינסקי 13 בנובמבר 2017

כן, זה שהופ סולו הואשמה במה שהיא הואשמה, לא מאפשר לספ בלאטר לתפוס לה את התחת לפני שהיא עולה להעניק פרס. חבל שהיא לא פוצצה את הפרשה במהלך הטקס וחיכתה כמה שנים עד שהיא ירדה מגדולתה ושבלאטר לא רלוונטי.

על פי הדיווחים בחדשות יכול להיות שפייטון יעזור בצורה כזו או אחרת במציאת המאמן הבא, או שיתייעצו איתו. העבודה על תכנית הפוטבול מאוד תובענית מבחינת שעות ומחוייבות. בטח עכשיו כשיש נטישה של תיכוניסטים שהיו אמורים לחתום להתחייב לטנסי וחזרו בהם. לא יודע אם פייטון מתאים או לא, אבל זו לא חצי משרה.

NoOne 13 בנובמבר 2017

תסלח לי אם אני לא מאמין למישהי שבעת היותה שיכורה תקפה את אחותה ובנה בן ה 17 .

יואב דובינסקי 13 בנובמבר 2017

אם אתה מעדיף להאמין לסמן הטוהר וההגינות ספ בלאטר, זו זכותך המלאה.

NoOne 13 בנובמבר 2017

אני לא מאמין למושחת ולא לשיכורה

MOBY 13 בנובמבר 2017

אני מאוד מעריך את זה שנערות/שחקניות צעירות נוקטות בצעדים כנגד חולי כוח.
פחות אוהב שדרניות בשיא כוחן נזכרות פתאום להצטרף לטרנד.
1.כמה בנות נפגעו כי שתקתן?
2.איזה סמל בדיוק אתן? של לשתוק עד שתצליחו?
3. איך בדיוק התקדמו כל הבנות לצידכן שלא יצאו בהצהרות? האם כל מי שהיו תחת הארז טלים (ששמו הוכנס כמכבה שרפות של אלכס ) והאברי גלעדים הוטרדו? הושתקו? פוטרו? פתאום נערת המזל מקבלת תפנית כחלחלה.

יואב דובינסקי 13 בנובמבר 2017

בתגובה הזו אני לא מתייחס ספציפית לשום מקרה קונקרטי שהזכרת, אלא רק לנושא התלונות המאוחרות. יש גם משמעות בתלונות המאוחרות מנשים שהגיעו לעמדות השפעה, להראות שאף אחד לא חסין לנצח. שגם אם משפטית זה לא יוביל לכלא, אנשים יחששו למורשת שלהם ולאיך הם ייראו בפני הנכדים שלהם אם יצטרכו לפרוש בבושת פנים ממפעל חייהם.

MOBY 13 בנובמבר 2017

אני רואה זאת כטרמפיסטיות לשמה.
הן שיחקו את המשחק בכללי המשחק (המגעילים והשוביניסטיים) ועכשיו כשאין להן מה להפסיד הן מדברות על גברים חסרי השפעה ממשית.
גל גדות -גיבורת על!
אלי ריזמן – גיבורה.
וייס וחברותיה? טרמפיסטיות פופוליסטיות.
שם לב ארז טל אפילו לא נשאל על מוערבותו. טוב לו עוד יש כוח. בושה!

אריאל גרייזס 13 בנובמבר 2017

נשבר לי. נשבר לי מה"אבלים". אבל למה היא נזכרה עכשיו? אבל היא הרביצה לבעלה. אבל היא ככה והיא ככה. נשים מדברות על מה שהן עוברות – תשתקו ותקשיבו.
למי שרוצה טיפה להבין, מוזמן להכנס לשרשור הזה. נראה עד איזה מספר תצליחו להגיע:
https://twitter.com/yashar/status/929210573765660672

זה משנה 13 בנובמבר 2017

+ מיליון

אריאל 13 בנובמבר 2017

לאנשים יש זכות לשאול, לפקפק ולהגיד אלף אבלים. הבחירה של הנשים האלה היא להעמיד את זה במישור המוסרי/ציבורי ולא המישור הפלילי. במישור הציבורי אין הוכחות ואין בדיקה יש סיפור או טענה ובטח שיש משקל לאיך שהציבור תופס את הדמות את המניעים שלה ואת האמינות שלה. הלכת לציבור, פרסמת משהו ועכשיו הוא שואל שאלות או מביע דעה אז אתה אומר לא עניין שלכם? אי אפשר להחזיק משני הקצוות.

austaldo 13 בנובמבר 2017

אם חס וחלילה זה יקרה לאחותך/אישתך/הבת שלך – אז גם אתה תגיד שאין ״אבל״.
וכשאתה אומר ״הבחירה של הנשים האלה״ כאילו התמודדות עם תקיפה מינית זה איזה תחביב של שבת בצהריים אתה מאבד את כל המשקל של הטיעון שלך.

אריאל 13 בנובמבר 2017

נו בחייך, זה או שאני אסכים לדעתך או שאני מזלזל בתקיפה מינית ? די עם זה.

austaldo 13 בנובמבר 2017

מהתגובה שלך ברור שאתה חושב שזה עיניין של מה בכך להחליט להתלונן או לשתוק. והבחירה של הנשים האלו ללכת למישור הציבורי היא כי נכון להיום המישטרה והפרקליטות והחברה (כמו שאתה ועוד כמה מדגימים יפה כאן) מעדיפים לסגור את העיניינים המביכים האלו כמה שיותר מהר ולהגיד שהכל בסדר ובעצם היא אשמה כי למה היא שתקה עד עכשיו.

אריאל 13 בנובמבר 2017

זה לא באמת דיון. אתה מתאים אותי לתבנית שיש לך במוח, משכתב אותי מעלה בריבוע ואז עונה. תנסה להקשיב או לפחות להעמיד פנים, מקסימום תלמד משהו.

austaldo 13 בנובמבר 2017

זה לא דיון כי אני מתחייס אך ורק למה שכתבת, ואתה עונה לי בפאסיב אגרסיב, ואחר כך עובר להתנשאות ומנסה לחנך אותי.

אריאל 13 בנובמבר 2017

אני לא כתבתי או אפילו רמזתי שעבור נשים הפרסום הוא "מה בכך" או "פיקניק" לא התייחסתי לזה בשום צורה. אתה כתבת שאני מעדיף לסגור את העניינים המביכים האלה ולהגיד שהכל בסדר. לא כתבתי וזו גם לא דעתי. כשאני מעיר לך על זה אני מתנשא. צא מהסרט לכולנו יש משפחות וחלקנו מכירים נפגעים ממקור ראשון וזה שאתה מזועזע יותר לא עושה אותך יותר צודק.

צור שפי 13 בנובמבר 2017

austaldo,
כדאי שננהל דיונים במישור העקרוני ולא מנקודת מוצא של "מה היית חושב אם זה זה היה קורה לבת שלך" כי כאשר זה חו"ח קורה למישהו מיקיריך/יקירותיך זה חייב להשפיע קשות על הדיון העקרוני. קח למשל את מקרה גלעד שליט. מדינה שלמה גויסה לקמפיין לשחרורו מתוך המקום הזה של "תחשוב שזה הבן שלך בשבי" והתוצאה היתה הרסנית – שחרור מאות רוצחים עבורו. זה בדיוק ההבדל בין אבא של גלעד שליט שברור שיעשה הכל כדי שבנו ישוחרר כי זה מבחינתו הדבר החשוב היחיד ובין ראש הממשלה שצריך להפעיל מערכת שיקולים יותר רחבה.

איציק 13 בנובמבר 2017

כמו שאמרה גאולה כהן, שאם זה היה קורה לבן שלה היא הייתה הופכת עולמות שיחזירו את כולם, אבל מאד מקווה שראש הממשלה לא היה מקשיב לה, כי השיקולים שלו אחרים.

austaldo 13 בנובמבר 2017

אני אסביר לך מה קורה במישור העקרוני כשתפגוש נערה בת 17 שהחבר של אמא שלה שולח לה ידיים וכל פעם שהוא מגיע היא בורחת מהבית. או חיילת שהמפקד שלה ״מחזר״ אחריה והיא מתה מפחד כי היא יודעת שאם היא תתלונן יעשו ממנה הזונה של הבסיס. אני מצטער שאני לא אדם נאור ותרבותי ואני לא מכיר עקרונות, אני מכיר רק בני אדם

צור שפי 13 בנובמבר 2017

מצטער, אתה בורח מהנושא. כל המקרים שאתה מזכיר הם פסולים. אז מה?

austaldo 13 בנובמבר 2017

אני בורח מהנושא? אני???
שלושה אנשים שונים מנסים לשכנע אותי ש״כן, אבל…״ ואני זה שבורח מהנושא…
פעם דיברתי כמו שלושתכם. עד שנתקלתי במציאות, באנשים אמיתיים שנידפקו להם החיים. מאז אין לי עקרונות, מצטער.

איציק 13 בנובמבר 2017

הנקודה היא שאתה מנסה את אלו שלא חושבים שנדפקו להכניס לתוך חבילת הנדפקים. מי שמך?

austaldo 13 בנובמבר 2017

אה, ומאיפה אתה יודע למי נידפקו החיים ולמי לא? או מי היתה מספיק חזקה להמשיך הלאה? למשל, אותה גברת מהתוכנית של גבי גזית – אתה מכיר אותה?

איציק 13 בנובמבר 2017

ואתה מכיר? אם היא טוענת שהיה לה סבבה אז, והיא חושבת שזה בסדר היום, אז מי אתה שתגיד שהיא הרגישה חרה רק היא לא מודעת לזה?

yaron 13 בנובמבר 2017

כן, אתה בורח מהנושא.
לא אומרים "כן, אבל…", קודם כל אומרים "כן!"
בנוסף חושבים שיש מקרים שמותר להגיד "אבל".

צור שפי 13 בנובמבר 2017

ההתנשאות שלך austaldo היא מרגיזה באותה מידה שהיא פתטית. אתה נתקלת באנשים אמיתיים, אתה ראית שחייהם/ן נדפקו, אתה ואתה.

yaron 13 בנובמבר 2017

להגיד שאסור לשאול שאלות או להגיד "אבל" זה לרדד את השיח.
אורנה בנאי החליטה פתאום שרוב יחסי המין שקיימה בהסכמה עם גברים הם אונס כי זה לא באמת התאים לה והם לא היו מספיק רגישים בכדי להבין שהיא בעצם לסבית… גם היא לא הבינה זאת אז…

בכל מקרה של תקיפה/אונס/אי הסכמה/הטרדה בוטה, אין "אבל".

במקרים אחרים שנמצאים מצד אחד בתחום האפור ומצד שני קרו לפני 15 שנה שיימינג זה דבר לגיטימי (אפילו מבורך) אבל גם הדיון והביקורת לגיטימיים.

ג'יימס בונד
מי לא זוכר את שון קונרי ורג'ר מור?
אמא שלי וחמותי מתו עליהם, אשתי היתה הולכת לראות אותם עם אביה, גם אני אהבתי אותם.
מי זוכר שבכל סרט שלהם היתה סצינה של סטירה והנשיקות תמיד התחילו בכפייה?
העולם השתנה וטוב שכך, להפוך את השינוי לרטרואקטיבי מאוד בעייתי.

שי 13 בנובמבר 2017

מצד אחד נכון, יש מקרים שפעם היו לגיטימיים צבחינה תרבותית והיום לא. אבל מצד שני, זה כמו שבדיון על רצח אלים נזכיר שפעם נקמת דם הייתה דבר מקובל – זה פשוט לא רלוונטי לנושא. ותמיד יהיה מי שיזכיר את התחום האפור ודברים כאלה.

איציק 13 בנובמבר 2017

לא זה לא אותו דבר. עושים שיימינג לאנשים שעשו זאת לפני 30 שנה כשזו הייתה נורמה. היום אפשר לומר נורמה בזויה או לא, אבל אז זה התקבל כמשהו שכולם עושים, כולם צוחקים וזה בסדר. אז בני זונות שינו את החוקים וטוב ששינו, אבל אי אפשר עכשיו לפטר, לזרוק מעבודה, להעיף רפש על כל אחד שעשה עז מה שרבים עשו.
אני לא חובב גבי גזית וגם לא חושב שהוא עיתונאי דגול, אבל בכל מקום עכשיו משדרים קטע מהתכניות שלו עם רקדנית בטן, מדברים איך הוא התנהג בגועל ואיך הוא ביזה אותה אדם מגעיל. אלה מה, שאתמול בראיון שהיא נתנה היא אמרה שהיה נחמד, היא לא הרגישה מושפלת או זולה, וגם היום לא מרגישה כך כשמזכירים לה. אם שומעים את הקהל, אז כולם צוחקים ונהנים, וכנראה היו נשים בקהל. אז על מה הצעקה? על מה שהיה מקובל אז, על מה שכולם נהנו, על משהו שהרקדנית עצמה זוכרת כחוויה חיובית? חלאס, די. עזבו את זה. אונס גם אז היה אסור, התרדה (במושגי התרדה של אז) גם היה אסור, להציק כשאישה מביעה התנגדות היה לא בסדר גם בימים ההם, אבל יש להפריד. יש את המתעמלות, יש את המפיק, ויש את התכנית של גבי גזית שניראת היום בטעם רע משהו אבל אז נראתה בסדר גמור.

רומן 13 בנובמבר 2017

וואללה איציק,
כל מילה בסלע

austaldo 13 בנובמבר 2017

אז לא הבנתי – אם לפני 20 שנה זה היה ״חוויה חיובית״ אז מה הבעייה היום?

איציק 13 בנובמבר 2017

היום כולם מבקרים את גבי גזית כמה ההתנהגות שלו בזויה ומשפילה. כולם שופטים בקנה מידה שמקובל היום. רק מה, אז לא חשבו כך. אז חשבו שזה חינני וכייפי, ולא רק הקהל אלה גם המשתתפת. ומה שעוד יותר מפריע, שכולם מריצים את הסרטון ומספרים כמה גזית השפיל אותה, רק לא שאלו אותה האם היא הרגישה או מרגישה מושפלת. וכשמישהו סוף סוף שאל אותה התברר שהיא אז לא הרגישה מושפלת כי אם נהפוך הוא, וגם היום חושבת כך. אז אני שואל, מי שם את האנשים לדבר בשמה בלי לשאול אותה כדי לקבוע שגזית התנהג בצורה משפילה?

austaldo 13 בנובמבר 2017

אה, הבנתי. אז בעלי העבדים היו בסדר לפני 200 שנה כי זה היה מקובל ואין לנו מה לבקר אותם היום

איציק 13 בנובמבר 2017

בדיוק, הניסיון שלך לפופוליזם לא יעבוד עלי. הדבר הבסיסי בהיסטוריה שלא שופטים את העבר בסרגל של היום כי אז נגיע לתובנות הרסניות. צריך לקחת בחשבון את הפרספקטיבה של זמן.
תוסיף לכך שהדוגמה שלך גרועה כיוון שהצד המשעבד חשב לפני 200 שנה שזה בסדר והצד המשועבד חשב שלא. בדוגמת גבי גזית כל הצדדים באותו הזמן חשבו שזה בסדר, כלומר לא הייתה פגיעה, ויתרה מכך, "הנפגעת" ו"המבוזה" גם היום חושבת שזה היה סבבה.

austaldo 13 בנובמבר 2017

כשאין מה להגיד אז מאשימים ב״פופוליזם״. למדת יפה מהפוליטיקאים והדוברים שלהם.

איציק 13 בנובמבר 2017

אתה לא עונה לעניין וזורק ססמאות, אז מה זה אם לא פופוליזם זול. יש הבדל מהותי בין אונס לבין תפיסת טוסיק, לבין התנהגות סקסיסטית שייתכן ופעם היה נורמה ועכשיו לא. אצלך הזמן עמד מלכת והכל נשפט לפי הזמן שלך. אז תדע שעוד 30 שנה ייתכן ותראה פתטי לחלוטין. אז מה? את חיי עכשיו והם אחר-כך.

ישי 14 בנובמבר 2017

עזוב את הרקדנית.
הסיפור עם גזית התחיל עם תלונות עליו שהוא תפס לנשים אברים בכפייה. זה לא משהו שהיה מקובל לפני 30 שנה. מה שהיה מקובל הוא שאם יש לך מספיק כוח, ובטח אם אתה שייך למילייה הנכון (מפא"י, בגדול), אז מותר לך לעשות מה שבא לך, לגנוב עתיקות, לאנוס נשים, למכור את הבית שלך למשרד שאתה שר בו, או למנות את הבן שלך לתפקיד בכיר. כל ההתנהגויות האלה היו פסולות כבר אז, וההבדל היחיד היה שאז אנשים בעלי כוח יכלו לעשות מה בראש (ואולי ההבדל היחיד הוא שינוי מוקדי הכוח – אף אחד לא באמת חושב שאם אהרן ברק עשה משהו למישהי היא תתלונן, או שאם היא תתלונן היא תקבל יחס; אז פעם הכוח היה אצל משה דיין והיום אצל אנשים אחרים).

איציק 14 בנובמבר 2017

ישי, אתה מערבה המון דברים ומסית את הדיון לנושא אחר לגמרי של מוקדי כח בישראל ומי יכל לעשות מה. כאן הדיון על בעיה כלל עולמית בנושא ספציפי של היחס לנשים. כפי שהתחלתי, גבי גזית הוא לא כס התא שלי. אני לא מתייחס למה עשה ומה לא בנוגע לטוסיק או הלשון. אני הבאתי דוגמה איך מרדדים את הדיון ועושים הפוך ממה שצריך. על כל הדברים שאסור היה לעשות ועשה, אין ויכוח, אבל כשמראים בכל הערוצים בלופים דווקא את הרקדנית אז פוגעים בכל מהות הדיון, כי זה לגמרי לא שייך, אבל את זה הכי קל להראות. יותר מידי מערבבים נושאים לא קשורים כדי לדחוף הכל לאותו סל, ואז מפסידים יותר ממה שמרוויחים מהתוספות המפגרות הללו. אורנה בנאי, זו דוגמה נוספת לטמטום. כל תוספת כזו פוגעת בעניין מאד חשוב וזו הבעיה עליה אני מצביע. תתמקדו במה שבאמת חשוב, ויש די ויותר מזה.

ישי 14 בנובמבר 2017

בזה אני לגמרי מסכים איתך.
אני רק בא לומר שיש דברים שהיו 'מקובלים' פעם (כמו שצריך לשכב עם בכירים כדי להתקדם אם הם רוצים), אבל גם פעם הבינו שזה לא בסדר. אני שומע יותר מדי פעמים את העניין עם החלת הנורמות רטרואקטיבית גם על דברים כאלה.
מישהו כאן כתב שבג'יימס בונד תמיד הנשיקות מתחילות בכוח. אתה חושב שלפני 30 שנה לנשק מישהי בכוח היה נחשב בסדר? ברור שלא, גם אם היה מי שהרשה לעצמו יותר מהיום. אפשר להגיד את זה על נשיקה בלי הסכמה אבל לא בכוח, שהיום יש מצבים שברור שמי שינסה לנשק הוא לא בסדר ופעם היה אחרת, אבל לגבי כפייה ברורה של נשיקה זה היה ברור גם לפני 30 שנה (וגם לפני 300, ואפילו 3000, אגב).

zivush 13 בנובמבר 2017

וואו. מטלטל.

באבא ימים 13 בנובמבר 2017

אפשר להגיד את זה בלי "אבל"? אפשר להחזיק שתי מחשבות בראש בעת ובעונה אחת?

קח את אנגלינה ג'ולי שיודעת על שנים. היא שווה מאות מיליני דולרים, אמצה חצי מהילדים באפריקה, בעלת מעמד ציבורי שלא ניתן לגעת בו.

היא יודעת או צריכה לדעת שבכל יום/שבוע/חודש שהיא שותקת עוד אישה נופלת קורבן ולא אומרת כלום. היא רואה עוד איזה ג'ניפר לורנס או גוונית' פאלטרו מודה בדמעות להארוי ויינשטיין ויודעת שעכשיו עוד שחקניות מתחילות ינסו לנגיע אליו. הנשים האלה היות אמצעי גיוס של הארווי ווינשטין. כל כוכבת יודעת את זה.

האם יש איזהשהוא שהוא שלב שבו מותר לשאול (ולא משנה מה מינו של השואל) – איך במעמד שלך עם עשרות מיליוני דולרים בבנק, עם עורכי הדין הכי טובים שכסף יכול לקנות, אפשרת לזה להמשיך? איך נתת לעוד נשים ליפול קורבן?

בלי אבל, בלי להפחית מאשמתו של ווינשטיין.

אלון3131 13 בנובמבר 2017

אבל למה זה רלוונטי.
נכון אולי אנג'לינה ג'ולי ספציפית הייתה צריכה לדבר קודם. אבל זאת לא הנקודה ומי שמשנסה לגרום לשאת להיות הנקודה חוטא למטרה.

המטרה זה לשנות את כללי המשחק, לגרום לבעלי הכוח המטרידים והאונסים והכופים שזהו, זה לא יעבוד יותר. אתה תטריד מינית? תעוף הביתה ולא משנה אם אתה הייטקיסט במאי מפיק ספורטאי או נשיא ארהב.

שנגיע לשלב הזה נתחיל להתפלפל על מי צריך להגיד מתי.

איציק 13 בנובמבר 2017

ועד שתמתין עם השאלות תשפוך את התינוק עם המים. אין התנגשות בין לתמוך בנפגעות, לנדות את החלאות ולשאול שאלות מתי שצריך.

אלון3131 13 בנובמבר 2017

על כל פקפוק בסיבות של אישה על למה דיברה/שתקה אתה מחזק את המטרידים ומשמר את המצב הקיים.

yaron 13 בנובמבר 2017

להיפך, הגישה של "כל הנשים תמיד צודקות ואומרות אמת וכל הגברים שקרנים שובינסטים" גורמת המון נזק ומביאה ל"שנאת חינם" בין המינים.

yaron 13 בנובמבר 2017

נכון, זאת לא "ה"נקודה, הנקודה היא המטריד/אנס. אבל כמו שבאבא כתב, זאת כן נקודה שאפשר וצריך לדבר עליה מבלי להמעיט מחשיבותה של "ה"נקודה.

באבא ימים 13 בנובמבר 2017

להתפלפל?

כמה קורבנות היא היתה יכולה למנוע? זה פלפול העיניך?

דני 13 בנובמבר 2017

באבא, סביר שהיא בכלל לא הייתה מודעת למה שהוא עשה לאחרות וגם אם כן, בגיל שזה נעשה לה היא לא בהכרח מבינה שזה בעייתי. עכשיו שהיא בוגרת, אפשר להכניס את הנושא שהזכרת אבל נדרשים כוחות נפש עצומים להתלונן כשאף אחת אחרת לא עושה את זה וקל להשתיק את זה אז אני לא שופט אותה.

צור שפי 13 בנובמבר 2017

ברור שטראמפ הוא חלק מהבעייה אבל אני חושב, דובינסקי, שאם המטרה היא לגייס כמה שיותר אנשים לטובת המהפכה המבורכת הזו היה עדיף להשאיר אותו מחוץ לפוסט.

Ljos 13 בנובמבר 2017

אני חושב שקשה להשאיר אותו מחוץ לעניין. טראמפ הוא וויינסטין. טראמפ הוא בלאטר. הוא לארי נאסר. הוא לואי סיקיי. הוא כל מפיק הוליוודי חזק שיש לו יותר מדי כוח ומנצל אותו כדי לפגוע בנשים.
אני משער שהסיבה שדברים מתפוצצים בכמויות עכשיו היא מין גישת – "המפיק הכוחני המטרידן הזה הגיע לתפקיד הכי חזק שאפשר. שישרף העולם, לא ניתן לעוד כמותו להצליח".

צור שפי 13 בנובמבר 2017

העניין שלא מדובר כאן בעניין פוליטי במובן הצר של ימין-שמאל או דמוקרטים-רפובליקנים. כמו שראינו, ההטרדה חוצה את כל המחנות. ברור שההיסטוריה של טראמפ כלפי נשים היא חלק מהבעייה אבל הנושא כל כך יותר רחב שצריך לטפל בו במנותק מההתקוטטויות הרגילות בין תומכי טראמפ ומתנגדיו כי אני בטוח שגם בין הראשונים יש רוב עצום למתנגדים להטרדות (או לתופעות גרועות מהטרדה) וחבל להפסיד אותם בגלל מיקוד הזרקור בטראמפ שלפחות במכלול הזה הוא אחד מעדר הבהמות, לא בהכרח הבהמה המובילה.

Ljos 13 בנובמבר 2017

ברור שיש מתנגדים להטרדות מהצד הימני ומטרידים מהצד השמאלי (ולואי סיקיי מראה איך אפשר גם להגיד שאתה פמיניסט ולתקוף מינית).
אבל זה כמו לדבר על שחיתות בממשלה בלי להזכיר את מה שקורה עם ביבי, מפחד להרחיק את תומכיו. יש פיל לבן ענקי, בועט וצורח בחדר שקשה להתעלם ממנו.

צור שפי 13 בנובמבר 2017

אז זהו, שכמו שכתבתי, בהקשר של היחס לנשים טראמפ הוא לא פיל בחדר אלא בהמה אחת מרבות. לא צריך להפוך אותו, גם בהקשר הזה, למרכז הדיון כי זו תהווה תרומה שלילית שתביא לפוליטיזציה של הנושא על ציר ימין-שמאל.

Ljos 13 בנובמבר 2017

אמרתי – אני חושב שההגעה שלו לתפקיד הנשיא היא זו שהיטתה את הכף לקראת כל החשיפות הנוכחיות. הוא לא סתם עוד איש כוחני שעשה חיים וקריירה מהקטנות נשים, הוא האחד מהם שהגיע הכי רחוק.

yaron 13 בנובמבר 2017

היו עוד כמה שהגיעו בדיוק לאותו כסא לפניו.
הם דיברו פחות ועשו יותר (בטח שכנשיאים)…

באבא ימים 13 בנובמבר 2017

סליחה? מישהו שכח כאן אחד ביל קלינטון?

איציק 13 בנובמבר 2017

ביל קלינטון זה היוצא מין הכלל. חבל שאתה מעלה בכלל את השם שלו.
במיוחד שברור שמה שטראמפ עושה זה מטריד ואצל קלינטון זה היה השארם האדיר שלו.

אריאל 13 בנובמבר 2017

אחד הטובים שלך (-:

Ljos 13 בנובמבר 2017

ביל קלינטון בהחלט תקף והטריד.
אבל זו לא הכוונה שלי. טראמפ הוא איש מתוך תעשיית הקולנוע והטלוויזיה. הוא אחד שהם (אלו שהתחילו את הגל הנוכחי – השחקניות) מכירים ומזכיר להם את האנשים שתחתם הם נאלצים לעבוד כל יום.

רונן דורפן 13 בנובמבר 2017

יפה אמרת. יש הרבה טוב בספורט האמריקאי והספורט האירופאי נראה נחות לפעמים תרבותית. אבל אני למשל לא יודע על כדורגלן אחד באירופה שלא משחק בגלל הדעות הפוליטיות שלו. על ספורטאי אחד באירופה שממלא איצטדיונים בחינם בשם אתוס סטודנט-ספורטאי.

גיל שלי 13 בנובמבר 2017

תודה רבה יואב, תגיד, מתי הנאסר הזה נכנס לכלא?

יואב דובינסקי 13 בנובמבר 2017

הוא הודה בכל מיני סעיפים בנוגע לפורנוגרפיה וקטינים. על פי הפרסומים בתקשורת האמריקנית, גזר הדין יינתן בסוף נובמבר ורק על זה הסעיפים האלה הוא אמור לקבל מעל 20 שנה בפנים.

איציק 13 בנובמבר 2017

אני מאד מעריך את מה שאלי רייזמן עשתה, אבל לא צריך להוסיף את מה שאין. לכתוב שהיא עושה זאת כשהיא עדיין מתמודדת לטוקיו ובכך פוגעת בסיכוייה זה לא מתאים. היא יודעת, וכנראה שכולם יודעים שאין לה סיכוי להגיע לטוקיו ולכן היא לא פוגעת בשום סיכוי. יותר מזה, עם האז שיש היום לכל הנושא, אז אולי היא מעלה את הסיכוי למרות כל מה שכתבת על המערכת. זה כבר יצא מגבולות המערכת. שום דבר לא נפגע ואולי אף שיפר את מצבה. כל זה לא בא להקטין את המעשה שלה שראוי לכל הערכה במנותק מיפן 2020.

יואב דובינסקי 13 בנובמבר 2017

זהו? קברת לה את הקריירה? החלטת שמי שלפני שנה היתה המתעמלת מספר 2 בעולם (או המתעמלת הטובה בעולם שאינה סימון ביילס), אין סיכוי להיות חלק מהחמישייה האמריקנית לטוקיו?

איציק 13 בנובמבר 2017

לא, רק אמרתי שהגיל עושה את שלו, וארבע שנים בגילה בהתעמלות אמנותית זה המון זמן. כמו-כן, אמרתי שמה שהיא עשתה לא יזיק לה ואולי אפילו יועיל לה להיות בנבחרת לטוקיו. מה שלא אמרתי זה שהיא עשתה זאת כדי להגדיל את הסיכוים שלה לטוקיו. כלומר, היא עשתה זאת ממודעות חברתית, אך מודעות זו לא תפגע בה, ואם כבר, רק תעזור לה.

צור שפי 13 בנובמבר 2017

אשים כאן משהו שראיתי בסופ"ש. אינני מכיר לא את לינור ולא את קוטלר אבל הפרסונה התקשורתית של קוטלר הרבה יותר סימפטית לי. אני מניח שדעותיה (השמאלניות) קרובות יותר לדעותי מאלו של לינור שלרוב גורמת לי להתעצבן. ובכל זאת, נדמה לי שכאן הקייס של לינור חזק יותר.

ההטרדות (3): עירית לינור VS אושרת קוטלר
אושרת קוטלר סיפרה אתמול את מעשה ME TOO שלה, הצעה שקיבלה לכאורה מאלכס גלעדי בשנת 94', שייתכן שהיה בה סוג של גוון מיני וייתכן שלא, כי כל זה קרה לפני למעלה מעשרים שנה ולכי תדעי. אנחנו לא נהיות צעירות יותר.

כמקובל בימים אלה, הופיע סיפור שיחת הטלפון הזאת על שער "ידיעות אחרונות", כהוכחה נוספת לכך שכל הנשים הן קורבנות וכל הגברים איומים ותבדקו את עצמכם!

הנה קטע מתוך דברים שאמרה קוטלר לפני שנה וחצי, בכנס של דה-מרקר (מתוך כתבה של ליאת נטוביץ'-קושיצקי): "במהלך השיחה הקריא נתי טוקר ציטוט של קוטלר מאחד מספריה המוקדמים: 'פילסתי את דרכי בזכות זוג רגליים חטובות, כישרון ריקוד מסוים ושכל'. 'מה את חושבת על המשפט הזה היום?', הוא שאל. 'אילו שטויות כתבתי בתור צעירה', קוטלר צחקה, ומיד חזרה בה. 'האמת היא שזה בכלל לא שטויות. נשים הן יצורים יפים. למה להסתתר? תשתמשו בכך!'".

ממש לא הזדעזעתי. כל אחד משתמש בכל מה שיש לו כדי להצליח: כישרון, חריצות, קסם אישי, יופי, מסירות, חנופה – הכול הולך ואין לי שום בעיה עם זה. רק שיש לי כמה הערות:

קוטלר בחרה שלא להשתמש בנכסים הפיזיים שלה במקרה של גלעדי. זכותה. ברוך השם היא הצליחה גם בלעדיו. חוץ מאי נעימות טלפונית קלה – איזה נזק נגרם לה?

הייתי שמחה לדעת באילו מקרים היא כן השתמשה ברגליים היפות שלה ואלו עבודות היא כן קיבלה בזכותן – ואני מדגישה: לגיטימי לגמרי בעיני. גברים אוהבים בחורות יפות בסביבה, ולו מטעמים אסתטיים. גם אני אוהבת להסתכל על אנשים יפים. אבל כשקוטלר ממליצה "תשתמשו בכך!" למה היא מתכוונת? מה זה שימוש מבחינתה? כי יכולה להיות אי בהירות בעניין הזה, נגיד גברים יכולים לחשוב שהבחורה היפה מעוניינת בהם, ולהציע לה הצעה כלשהי. וכל עוד היא יכולה לדחות אותה – נו, מה קרה?

ההערה האחרונה היא בסגנון הקשיבו בנות לדודה עירית: אם את משתמשת ברגליים שלך כמדיניות מקצועית, תוכלי לצפות שמישהו יקלוט את המסר שמלכתחילה התכוונת להעביר. קיבלת הצעה שלא אהבת? תבדקי אם יש מצב שאת הצעת קודם.

(עירית לינור בדף הפייסבוק שלה, 3.11.2017)

אושרת קוטלר, תרצי להגיב?

"הפוסט הנבזי, השקרי והמרושע הזה לא ראוי לתגובה".

בלייק 13 בנובמבר 2017

לא מחבב במיוחד את הפרסונות התקשורתיות/ציבוריות של שתיהן (אבל לינור גם אותי מעצבנת יותר), אבל גם אם הטיעון הבסיסי באשר לקוטלר נכון (אם כי אני לא באמת יודע ובתגובה של קוטלר נכתב שהפוסט שקרי), "שייתכן שהיה בה סוג של גוון מיני וייתכן שלא, כי כל זה קרה לפני למעלה מעשרים שנה ולכי תדעי" – זוהי מומחיותה של לינור. על פי קוטלר זה לא ייתכן ולא גוון. אי אפשר להתבלבל. אפשר לטעון שהיא משקרת היום (שהיא ממציאה פרטים שנשכחו מאז או סתם משקרת), אבל אם לינור שמעה או קראה את מה שקוטלר סיפרה, אין שם ספק ואין שם גוון. זאת היתה הצעה להתקדם דרך המיטה. אני אפילו לא בטוח שזה לא היה חוקי אז (היום זה כבר ניצול על פי חוק), אבל קשה להאמין שמישהו שפוי יכול לפרש את זה אחרת.

צור שפי 13 בנובמבר 2017

ברור שההצעה של גלעדי היתה מינית. הביקורת על קוטלר היא בנקודה של "תשתמשו בזה".

yaron 13 בנובמבר 2017

וזאת בדיוק הסיבה שמותר לשאול שאלות ולהגיד "אבל".
יש מקרים שהם קו אדום ואין " אבל" ויש גם תחום אפור שחשוב וטוב לדבר עליו.
אני איתך בגישה שחבל לערבב בדיון פוליטיקה אבל כן רוצה לציין שיש פרסונות שלא היו יוצאות מאמירה כזאת בקלות היחסית שהיא יצאה ממנה. גם על זה חשוב לדבר.

צור שפי 13 בנובמבר 2017

מסכים לגמרי.

רומן 13 בנובמבר 2017

לצערי אני כבר לא ילד וחייתי כבר כמה שנים בעולם הזה.
בכל מקום שהייתי בו(טוב למעט הצבא שם היינו רק גברים) נשים ניצלו את הנשיות שלהם כדי לקדם את עצמן. אם זה סתם לחייך לך כדי לקבל רפרנס(שיעורי בית להעתיק), אם זה לבוא בלבוש מסוים (חצי ציצי בחוץ)לשעות קבלה כדי לבקש דחיה, אם זה לבכות במבחן כדי לקבל עזרה וכו וכו.
ואז הן מתלוננות שפלוני אלמוני חפן להן את הישבן או העיר הערה על הציצים, סלחו לי אבל אני פשוט לא מבין את ההגיון פה.

אלון3131 13 בנובמבר 2017

רגע.. אז המשוואה מבחינתך זה נתתי לה להעתיק שיעורי בית אז יש לי אישור חופשי לתפוס לה את התחת?

רומן 14 בנובמבר 2017

לא, אבל אני מאמין שמי שבא להתחמם מול האש שלא יתבכיין כשעפים עליו גיצים

רומן 13 בנובמבר 2017

מזל שאני כבר נשוי, כי בעולם של היום צריך להסתובב עם 3 עדים ועורך דין אם אתה רוצה להתחיל עם בחורה.
המערב איבד את זה לגמרי, זאת מחלה אוטו אימונית שמתפשטת בקצב מעריכי.
אז ספ בלאטר נגע להופ סולו(מי זאת?) בתחת, את מי זה מעניין? אני זוכר שבגיל 16 מטרת הערב היתה לרקוד סלאו עם מישהי ולתפוס לה בתחת, אם היא לא היתה בקטע היא היתה מזיזה לך את היד, אחרת הרווחת..
מה נטרק עם העולם הזה???

Ljos 13 בנובמבר 2017

עולם הפוך. החפצים החלו להתלונן.

אמיתי 13 בנובמבר 2017

He treats objects like women

בלייק 13 בנובמבר 2017

לא כל כך הבנתי את התוספת לגבי גל גדות. זאת אומרת, הבנתי שהיא יהודייה. אולי היא אפילו קצת שרירית היום אחרי האימונים לתפקיד וונדר וומן. מעבר לזה, תפקידה בנושא האאוטינג של ההטרדות המיניות בהוליווד שולי אם לא זניח מכך.
הסיפור עם ראטנר פורסם ב- page six, צהובון סנסציוני למדי, והוכחש על ידי האולפנים. מעבר לזה, בעבר פורסם שהיא חתומה לשלושה סרטים של וונדר וומן. אגב, גם אם זה נכון, זה נחמד אבל זה סרט עם במאית פמיניסטית ושקהילות נשים אימצו כמודל בכהרבה מקומות בעולם. היא לא יכולה להפסיד. המודל החדש לנשיות עוצמתית יוצאת בשיא הגל ומבקשת שמטרידן לא ירוויח כסף מהסרטים שלה… אפילו בפרסום עצמו היה כתוב שהאולפנים לא יכולים היום להתנגד לדרישה כזאת.
ציטוטים ישנים שלה נגד ההתנהגות של כוכב הפמליה כשהתארחה כשחקנית אורחת, זכו לתגובה של "הכל היה בסדר איתו".

Wazza 14 בנובמבר 2017

אני לא מביןאת הקטע של להצטלם בעירום ואף בלי איפור, מה זה תורם לה ואיך זה קשור לפמיניזם ולמה אתה כל כך מופתע מהאומץ שלה לעשות כן

יואב דובינסקי 14 בנובמבר 2017

שתעשה מה שהיא רוצה. זכותה המלאה והיא עומדת מאחורי זה. חלק מהבעיה של ספורט נשים זה בודי-שיימינג. שבנות מרגישות שיש סטיגמה שהן לא נשיות מספיק בגלל גוף שרירי. אז רייזמן מתגאה בגוף השרירי שלה או בזה שבלי איפור היא לא נראית מושלם. היא כל הזמן שולחת מסרים של העצמה לנשים ולילדות ובכלל לאנשים, לאהוב את עצמם בכל מבנה גוף ובכל צורה. אני חושב שזה מאוד מרשים.

Comments closed