הגיון עקום

בבית הלבן, בטנסי ובוועדת הבחירה בפוטבול מכללות עושים דברים הפוך ואיכשהו זה עובר

אני כבר לא מצליח לעקוב אחרי הסקנדלים של הממשל הזה. כביכול, ממשל טראמפ עושה הכל לא נכון. לא שקוף, מריח רע, פיטורים מכוערים, התפטרויות, ציוצים מטרילים, קללות ברמת גנון, נאו-נאצים, פדופילים, גזענות, מיזוגיניות, ריבים מפה עד הודעה חדשה, תקיפות בלתי נגמרות על התקשורת, קונספירציות עם אחיזה במציאות, שקרים, עדויות נגד, ניגודי עניינים ובסופו של דבר השורה התחתונה של השבוע זה שתוך פחות משנה בתפקיד טראמפ מצליח להעביר חקיקה בנושא מס ומגמד את מה שלאובמה לקח שתי קדנציות להעביר. הוא מנהל את המדינה רע מאוד, עושה כל טעות פוליטית אפשרית ויוצא מזה חזק.

כאן אצלנו בטנסי היה שבוע לא פחות סוער שבלשון המעטה לא ממש הביא לתכניות הספורט שלנו כבוד רב. אחרי התבוסה לואנדרבילט וסיום העונה עם מאזן 8-0 בSEC לראשונה מאז ההצטרפות לקונפרנס, הגיעה פארסה גדולה הרבה יותר כשהאתלטיק דירקטור שלנו ג'ון קרי חתם על מזכר הבנות עם מאמן ההגנה של אוהיו סטייט גרג סקיאנו, אבל תוך פחות מיממה חזר בו לאחר הפגנות של אוהדים. הסיבה הרשמית להפגנות היתה שסקיאנו היה בפן סטייט במהלך פרשת סנדוסקי, אולם מראש לא היה מדובר באדם שאותו הקהל רצה.

המבוכה הזו רק החלה שרשרת של מבוכות גדולות יותר כשמאמנים נוספים אמרו לא וכשלבסוף ביום שישי ג'ון קרי הועזב אחרי פחות משנה בתפקיד האתלטיק דירקטור אחרי שהחליף דייב הארט שפרש. באותה תקופה הוגשה תביעה על תרבות הטרדות מיניות באוניברסיטה שכללה כמה מקרים בקבוצת הפוטבול. האוניברסיטה שילמה לתובעות למעלה משני מיליון דולר בפשרה. כרגע לא קוראים לעזיבה של קרי פיטורים, כי יש משמעות משפטית שאם הוא פוטר ללא סיבה, גובה הפיצויים עשוי להגיע ללמעלה מחמישה מיליון דולר. גם ככה אוניברסיטת טנסי אמורה לשלם פיצויים שיכולים להגיע ללמעלה משמונה מיליון דולר למאמן המפוטר בוטש ג'ונס (וזה כמעט פינאטס לעומת החוזה החדש של מאמן טקסס A&M ג'ימבו פישר – 75 מיליון דולר ל10 שנים).

לתפקיד האתלטיק דירקטור שלנו מונה המאמן לשעבר פיליפ פאלמר, שהוביל את האוניברסיטה לאליפות המדינה האחרונה שלה ב1998, אבל פוטר ב2008 לאחר סדרה של עונות כושלות. מאז אותם פיטורים, עמדת מאמן הפוטבול הפכה לקרוסלה וטנסי לא חזרה לגדולתה. לפאלמר אין ניסיון כאתלטיק דירקטור ויש שטוענים שקרי קיבל את התפקיד על חשבונו של פאלמר לפני פחות משנה ועכשיו הגיעה הנקמה. מצד שני, למרות שבESPN ובחדשות המקומיות לועגים לתהליך קבלת ההחלטות ולכל הפארסות שקרו בשבוע האחרון, בסופו של דבר נראה שפה דווקא מביעים שביעות רצון שמישהו משלנו עומד בראש המערכת.

היו לי לא מעט פלאשבקים בימים האחרונים לאירועים בקבוצות אחרות שאני אוהד. כמו למשל להצלחה הגדולה במינוי צביקה שרף למנהל המקצועי במכבי תל אביב בעונה שבה עודד קטש מונה למאמן. או לימים העגומים שבהם הקהל ניהל את קבוצת הכדורגל. בכלל, בכל הקשור לטנסי, יש לא מעט קווים מקבילים לליברפול בנוגע לפער שבין מה שהאוהדים מצפים לבין מה שקורה בפועל. המון מסורת, אצולה בעיני האוהדים, אבל 20 שנה בלי אליפות.

אם באליפויות עסיקנן, הרי בסוף השבוע נערכו משחקי האליפות של הקונפרנסים בליגת המכללות. קלמזון, אוקלהומה וג'ורג'יה הרשימו מאוד בניצחונות על מיאמי, TCU ואובורן בהתאמה ובצדק נבחרו לשלישייה הראשונה בפלייאוף. למרות שאוהיו סטייט ניצחה את וויסקונסין שהיתה בלתי מנוצחת, הכרטיס האחרון לפלייאוף הלך לאלבמה ששבוע שעבר הפסידה לאובורן ואחרי שלוש זכיות בSEC השנה אפילו לא הגיעה לגמר.

הבחירה של הוועדה מאוד סובייקטיבית והיה טיעון חזק גם לאוהיו סטייט. פרשנים מבינים ממני טענו שפוליטית לאוהיו סטייט הגיע יותר כי היא זכתה באליפות הביג 10 ולSEC כבר יש נציגה אחת – אלופת המחוז ג'ורג'יה. תומכי אלבמה טוענים שפשוט מדובר בקבוצת פוטבול טובה יותר שהפסידה רק משחק אחד העונה, בחוץ לאובורן המצוינת (דורגה שביעית בסיום העונה) בזמן שאוהיו סטייט הפסידה בבית לאוקלהומה ובעיקר הובסה מול איווה הלא מדורגת בלמעלה מ30 הפרש.

הבחירות מאוד סובייקטיביות. גם אוניברסיטת דרום קליפורניה היתה ראויה להיות בדיון אחרי הניצחון על סטנפורד ויש גם את סנטרל פלורידה, כמדורגת היחידה עם מאזן מושלם שבכלל לא דורגה בעשירייה הראשונה. כך או אחרת, לSEC שלי יש שתי נציגות בפלייאוף וגם פה, למרות הברדק, התלונות, האכזבות והטענות (שלא לדבר על הניצול, זעזועי המוח והאונס), איכשהו בסוף השיטה העקומה הזו עוברת.

עד הסוף המר
מה ישראלי בעיניך?

תגובות

 • אריאל גרייזס

  האמת היא שאין שיטה במכללות שאנשים יהיו מבסוטים ממנה. אמרתי את זה כשהיה רק גמר עם שתי קבוצות וכולם רצו פלייאוף - אמרתי שברגע שיהיה פלייאוף אז אנשים יגידו שזה לא בסדר שקבוצה מסוימת נשארת בחוץ, וכמו שנה שעברה שאוהיו סטייט עלתה למרות שלא זכתה בחטיבה שלה (בדיוק הקייס שהיא היתה נגד השנה) אז גם השנה הרבה לא מרוצים. וכמובן שאתה שומע קולות לפלייאוף של 6 או 8 קבוצות. תנו לי להרגיע אתכם - גם אז אנשים לא יהיו מרוצים.
  בצורה קצת עקומה, דווקא השיטה הזאת הופכת את המכללות לכזאת אטרקציה. יש המון רעש ודיבורים מסביב ותוכניות רדיו וטלוויזיה - וזה הכל מביא רייטינג מעולה.
  בכל מקרה, אחלה פלייאוף. ג'ורג'יה מול אוקלהומה אמור להיות אחלה משחק ואלבמה נגד קלמזון זה שחזור של שני הגמרים האחרונים (אלבמה לקחה את הראשון, קלמזון את השני עם ט"ד בדקה האחרונה)

  • יואב דובינסקי

   תמיד יהיו אנשים לא מרוצים, אבל זאת לא סיבה להמשיך עם שיטה בעייתית כשאפשר שיטה פחות סובייקטיבית. כשיש חמישה פאוור קונפרנסים על ארבעה כרטיסים זה מאוד בעייתי. שלא לדבר על מצבים כמו עם אוהיו סטייט שנה שעברה או אלבמה השנה. לגבי קבוצות שלא מהחמישייה בכלל אין על מה לדבר. לאורך רוב העונה היה סוג של קונצנזוס שאלבמה הכי טובה באמריקה. לפני ההכרזה, היה כמעט קונצנזוס בESPN שהיא כנראה תישאר בחוץ.

   בסופו של דבר, אחלה פלייאוף עם ארבע הקבוצות הכי טובות באמריקה.

   • אריאל גרייזס

    כל שיטה תהיה סובייקטיבית כשיש לך מאה מכללות שרובן לא פוגשות אחת את השניה. לא יודע כמה היית מעורב בעולם הקולג'ים בתקופה שהיה דירוג ממוחשב שמחליט מי משחק בגמר - אנשים שנאו את זה! כמה שהם שנאו את המחשבים "האובייקטים". כל כך שנאו שהתחילו בלהכניס משקל גדול הרבה יותר לסקרים האנושיים ואחר כך נפטרו מהם לגמרי לטובת ועדה אנושית.
    תאמין לי, לא משנה מה יעשו זה לא יהיה טוב.

 • Maldini

  לא הבנתי מי לא מרוצה חוץ מאוהדי אוהיו סטייט? בדיוק בשביל מקרים כאלה הועדה הוקמה. כדי שאף מחשב לא ייתן משקל יתר ל"אליפות" קונפרנס על פני מבחן העין. כדי שהפסד ב-700 הפרש לפאקינג איוואה לא ייחשב כמו הפסד חוץ לאובורן.

  חוץ מאורבן מאייר אין בן אדם אחד שצפה באוהיו סטייט ובאלאבאמה לאורך כל העונה וחושב שזה אפילו קרוב.

  • אריאל גרייזס

   אני הייתי מרוצה לא משנה מה, או אורבן מאייר או ניק סייבן מבואסים - מספיק טוב בשבילי

   • Maldini

    ככה ללכלך על חברים של בליצ'ק? איזה מין פאן בוי אתה? עוד שנייה גם תגיד שלמייק לומבארדי אין מושג ושגרג שיאנו ליצן ואז בכלל נעיף אותך מהגווארדיה

  • יואב דובינסקי

   בשלב מסוים מול וויסקונסין היה נראה שאוהיו בורחת. אם היו מנצחים ב30 הפרש ולא בזכות אינטרספשן במהלך האחרון, הטיעון שלהם היה יותר חזק.

 • RHM

  סקיאנו?

 • איברה

  אני בור בתחומים שאתה כותב עליהם, אז אולי רק לי זה לא ברור אם אתה מדבר עם פוטבול או כדורסל? ואם ומתי אתה עובר ביניהם?
  הייתי שמח יותר לקרוא אם זה היה כתוב באופן קצת פחות "פנימי".

  • kirma der faux

   הכל פוטבול חוץ מהתמונה.

   • איברה

    תודה
    את הפוסטים שלך אני מבין :)

   • יואב דובינסקי

    התמונה נבחרה כי הם מחזיקים את האותיות קצת עקום באירוע ספורט באוניברסיטת טנסי. להבא אבהיר באיזה ענפי ספורט מדובר.

 • אביאל

  דובינסקי - לא הבנתי לפי איזה פרנטרים טראמפ מנהל את המדינה בצורה רעה ? מעניין שמרוב סקנדלים ושאר הציטוטים שלך הוא באמת הצליח להעביר את החקיקה הכי מסובכת ובעייתית פוליטית מאז רייגן כנראה, לא הבנתי איך זה קורה בכל הבוקה ומבולקה שתיארת.

  • BRT

   לפי פרמטרים ליברליים משכילים וחשובים,
   שמופיעים במקומות כמו הcnn
   וכל שאר הפייק ניוז האחרים,
   לא ידעת שמהם הגיעה ההשכלה לעולם?
   מתפלא עליך אביאל

   • אביאל

    מתעקש לדעת. ההרגשה היא שיש הקבלה למה שקורה בארץ עם התקשורת, רק שארה״ב מטבע הדברים זה זה מוגזם הרבה יותר.

   • יואב דובינסקי

    כשנאו-נאצים צועדים ברחובות וירג'יניה וצועקים "יהודים לא יחליפו אותנו" והנשיא אומר שיש ביניהם "אנשים טובים", זה פרמטר רע בעיני הליברליות והמשכילות.

    • yaron

     יואב, רצוי לדייק, טראמפ אמר שבין המפגינים היו גם "אנשים טובים", חלק גדול מהם היו סתם תושבי המקום. היו שם גם ניאו נאצים.

     • אמיתי

      אחלה כותרת לפוסט. מ. ש. ל.

      • yaron

       קח קישור במתנה :-)
       הכל מהפד של סנט לואיס. יש למטה אפשרות להיכנס לכל גרף.
       http://investmentwatchblog.com/its-almost-like-they-were-trying-to-destroy-america/
       גרפים של הלואות סודנטים, השתתפות בשוק העבודה, חוב לאומי ועוד.

      • אמיתי

       לפני שאני נכנס לקישור בוא נסכים שלאורך ההיסטוריה היו המון אנשים *לא* טובים ששילמו מיסים ולקחו הלוואות. אוקי?

      • אמיתי

       אוי בחיאת אמיר.. במקרה בזמן המשבר החמור ביותר מאז 1929.. זה הכי שיטחי שיש ועדיין לא ברור לי הקשר לגינוי הדברים של טראמפ וניאו נאצים

      • Amir A

       מה עשיתי לך שאתה גורר אותי לכאן?

      • אמיתי

       חחח. סורי טעות פרוידאנית. קבל את התנצלותי הכנה אמיר. איכשהו השמות שלכם או התגובות התבלבלו לי. לא בכוונה רעה

      • עסק שחור

       ירון,

       חוץ מזה שמה שכתוב בתחתית הפוסט ששיתפת מצחיק (באמת), זה פרופגנדה וכל מי שמתעסק במדע וסטטיסטיקה יודע שזה זבל. היה צריך להראות את הגרף למשך יותר זמן ולסמן את התקופה של אובמה בצבע אחר כדי לראות את ההשפעה.
       בדקתי ששלושה פרמטרים אקראיים מהפוסט והמגמה התחילה הרבה לפני אובמה. כלומר אי אפשר להאשים את אובמה פה.

      • עסק שחור

       הסתכלתי על כל הגרפים במלואם ומי שהכין את הגרפים למעלה (לא הלינק לגרפים האמיתיים) פשוט נוכל. בכמה מהמדדים רואים שבתקופת בוש התחילה מגמה שלילית בשיפוע ענק ואז המגמה ממשיכה לכמה שנים בתקופת אובמה עד שהיא נעצרת ומתחילה להשתפר. את זה בתור דמוקרט אני באמת יכול לקרוא:-)

      • yaron

       עסק שחור,
       הגרפים הם מהפד של סנט לואיס, הפוסט לא מעניין אותי.

      • עסק שחור

       הגרפים באמת מעניינים.

    • BRT

     חשבתי שאחרי "ירי אקראי על חבורת אנשים"
     לא הפריע לך אז כבר כלום לא אמור להפריע לליברל כמוך

     • יואב דובינסקי

      אני לא כל כך יודע למה אתה מתכוון, אבל אם אתה כבר מעלה ירי אקראי על חבורת אנשים, באמת לא הזכרתי את ההגנה האוטומטית שלו ושל חבריו על התיקון השני לחוקה בכל נאום באלבמה, אריזונה ומיסיסיפי זמן קצר לפני/במהלך/אחרי שמטורף עם עשרות כלי נשק אוטומטיים מחורר עשרות חובבי מוזיקה בהופעה בלאס וגאס.

    • אביאל

     נו באמת, אתה יודע טוב מאוד שהיו שם גם אנשים שסתם נגד הפוליטקלי קורקט הליברלי והרדיפה ההיסטורית.
     מעניין אם היית מכליל גם בנוגע לצד השני שכלל את פעילי אנטיפה שהם אנטישמיים גם כן.

     • יריב

      כשאנשים צועדים עם נאו-נאצים הם יצטרכו להסביר את עצמם אחר כך. זה לא פוסל כל מחאה, אבל אם מישהו חושב שפסלים של גיבורי הקונפדרציה הם עניין מספיק חשוב בשביל לעמוד לצד נאו-נאצים, אני לא אכלול אותו תחת "אנשים טובים".

      • יריב

       לגבי אנטיפה, יש הבדל בין לצעוד לצד אנטישמים ללצעוד לצד אנטישמים כשהם קוראים קריאות אנטישמיות. חוץ מזה, אם בהסבר של הליגה נגד השמצה על אנטיפה לא נרמז שהם אנטישמים, אני אניח שהם לא כאלו אנטישמים.

  • יריב

   רפורמת המס הכי נרחבת מאז ימי רייגן, רחוק מרמת המורכבות הפוליטית של החקיקה שהדמוקרטים העבירו בראשית תקופת אובמה (הרפורמה בביטוחי הבריאות), וצריך לחשוב כדי לראות אם יש עוד דוגמאות חקיקה מקיפות. אני מניח שזה קורה כי הבית הלבן לא מנהל את זה, יש הנהגה בקונגרס והיא מנהלת את תהליכי החקיקה.

   אגב, החקיקה הזו עוד לא עברה. מה שיש עכשיו הוא שתי הצעות חוק שאינן מאוד שונות ולכל אחת מהן תמיכה בבית אחד של הקונגרס, זה לא מבטיח שתימצא הנוסחה שמקובלת על שני הבתים. בדרך כלל דברים כאלו לא נכשלים, אבל הרוב הרפובלקני לא גדול, מרחב התמרון מוגבל בגלל כללי הסנאט ויש קבוצה משמעותית במפלגה שהאתוס שלהם מבוסס על העדר פשרות. אם ה"freedom caucus" יהיו מוכנים לקבל חוק שלקיצוץ במס ההכנסה שלו יש תאריך תפוגה זה כנראה יעבור, אבל אם לא אז אני לא רואה איך זה יקרה.

   • Amir A

    זה יקרה כי עוד מעט בחירות אמצע הקנדציה והרפובליקאים יודעים שאם הם לא יראו איזה משהו שהם עשו אז הם עלולים להקלע לצרות.

    • יריב

     יש צרות אישיות ויש צרות מפלגתיות. כמו כן, אני לא בטוח עד כמה הנאמנות למפלגה חזקה. זה אפקט משמעותי, אבל הוא לא הספיק כדי להעביר משהו שאפשר יהיה לקרוא לו "obamacare repeal", וזה היה הדגל של המפלגה במשך 7 שנים. פה אנחנו מדברים על נושא שיש בו יותר הסכמה על מדיניות בתוך המפלגה, אז יש סיכוי יותר גבוה שזה יעבור, אבל זה עדיין לא מובטח.

   • אביאל

    יריב - נו, אתה מוכיח מה שאני אומר, שזה נוגע לטראמפ זו ההנהגה (פתאום ההנהגה הרפובליקנית הם החברה הטובים ?), רפורמת מס נוגעת בעצב הבסיסי ביותר של הפוליטיקה, יותר מרפורמת בריאות (אובמה) או חינוך (קלינטון).

    • יריב

     החבר'ה הטובים? כתבתי משהו כזה? אני חושב שהרפורמה הזו היא דבר רע מאוד. ההנהגה הרפובליקנית בקונגרס הם חבר'ה מיומנים. אגב, הרפורמה הזו תואמת היטב את האג'נדה הרפובליקנית המסורתית, פחות את הקמפיין של טראמפ, גם זו סיבה להניח שמי שמניע אותה זו ההנהגה בקונגרס (גם ההצעות לדחיית הרפורמה של אובמה היו כאלו, אבל שם ההבטחות של טראמפ היו מעורפלות לחלוטין).

     יש הרבה יותר רפורמות מס מאשר כל סוג אחר של רפורמות, כי הרבה יותר קשה לעורר התנגדות נלהבת לרפורמות כאלו. כשאתה יכול להגיד שרוצים להרוג אותך או להרוס את החינוך של הילדים שלך זה מעורר אזרחים לפעולה הרבה יותר מ"רוצים לגבות ממך יותר מס", שלא לדבר על הגירעון. ההתנגדות העזה לרפורמה הזו היא, ממה שאני רואה, רק במקומות בהם מדובר בהרבה יותר מס - מדינות עם מס מדינתי גבוה.

  • אריאל גרייזס

   מה שיפה זה כשאתה מוריד ציפיות זה כשאשכרה אתה מצליח לעשות משהו זה נראה כמו חגיגה גדולה. טראמפ לא הצליח לקיים אף אחת מהבטחות הבחירות שלו (הוא אפילו לא העביר את השגרירות לירושלים, אבל אני בטוח שיש כאלו שעוד חושבים שזה יקרה) וסוף סוף עוברת רפורמת מס - שזה בערך הדגל של כל רפובליקני אי פעם - בבתי נבחרים שנשלטים על ידי הרפובליקנים על חודו של קול אחד. כל נשיא רפובליקני היה מצליח להעביר את זה, כנראה ברוב יותר גדול. אבל אצל טראמפ זה הישג עצום.
   מצד שני, מתנהלת חקירת FBI שטראמפ מסובך בה עד מעל לראש, היועץ לבטחון לאומי שלו לשעבר הפך לעד מדינה וסיפר שקושנר אמר לו לדבר עם הרוסים אז כן, אפשר להגיד שההרגשה פה בארה"ב זה שהכל סקנדלים וכלום לא מנוהל

   • עסק שחור

    צריך גם להוסיף שלפי FiveThirtyEight הרפורמה ממש לא פופולרית ונתפסת כרפורמה שנועדה לעזור לעשירים. טראמפ בשלו ממשיך לשקר בנושא.

    גם אובמהקר לא היה פופולרי בזמן החקיקה וזה עלה לדמוקרטים בבחירות לקונגרס. אז מעניין לראות איך החקיקה הזאת תשפיע.

    • אריאל גרייזס

     וגם צריך להוסיף שהרפורמה הזאת הולכת להוסיף טריליון-טריליון וחצי דולר לגרעון - אולי הדבר שהרפוליקנים תקפו את אובמה עליו הכי הרבה חוץ מאובמה קר (עוד הבטחת בחירות של טראמפ שהוא נכשל להעביר למרות רוב רפובליקני מוחץ). אבל העיקר הישג לרפובליקנים.

     • עסק שחור

      יש הרבה דברים מביכים בחקיקה הזאת - הגרעון במקום גבוה מאוד. לא מבין למה הם לא יכלו לחכות עוד כמה ימים בשביל לקרוא לעומק את הרפורמה לפני שהם הצביעו. הם כל כך צמאים לנצחון בעקבות הביזיון המתמשך של הממשלה הזאת שהם איבדו כל הגיון בריא.

      אני אישית מאוד מודאג מזה שאחרי הנשיאות של טראמפ המדע בארה״ב לא יתאושש לעולם. הכי חשוב לוודא שסטודנטים עניים ישלמו יותר מיסים. משתלב מצויין עם הסקרים שראיתי שבהם מדע ואקדמיה זה מילות גנאי לרוב הרפובליקנים.

      • אריאל גרייזס

       לא יכלו לחכות בדיוק בגלל מה שאמרת - חיפשו ניצחון בכל מחיר, בטח עם החקירה עכשיו נגד טראמפ. בכיה לדורות זה עשוי להיות.
       המדע בארה"ב תלוי היום לגמרי כבר בסטודנטים מבחוץ. אני זוכר שכבר ב-2007 כשאשתי עשתה פה דוקטורט, בקבוצה שלה לא היה אמריקאי אחד. כולם היו אזרחי חוץ. הודים, סינים, דרום אפריקאי, שבדית, לבנוני. אמריקאים היום עושים אנדר-גראדיואט וזהו.

      • עסק שחור

       כרגע, המון סטודנטים מצטיינים מגיעים מכל העולם לארה״ב. הרבה נשארים לגור פה. ברגע שסטודנטים לא יוכלו להתקיים אז יפסיקו לבוא לפה. לדעתי בטווח הבינוני רחוק זה מאוד יפגע ביכולת של ארה״ב להיות מעצמה טכנולוגית.

   • אביאל

    אריאל - מפליא ששכחת שכל נשיא מאז בוש האב הכריז שהוא יעביר את השגרירות, אבל נו תזכיר את זה לטראמפ כמובן, כמו שכתבתי ליריב, כל נגיעה בטראמפ מגיעה מפוזיציה.
    מעניין, שבארבעים השנים האחרונות שלטו רפובליקנים לא פחות מאשר דמוקרטיים ולהם היה רוב גדול יותר בסנאט וזה לא קרה, זו הבטחת בחירות ישירה ומרכזית של טראמפ.
    אגב, האשם העיקרי בגדילה של איראן הוא אובמה, עם הסכם הגרעין ההזוי, עם זה שהוא נתן להם לזחול לעיראק ועם זה שהוא לא התערב בסוריה ונתן גם לאיראנים וגם לרוסים לחזור לקדמת הבמה, עוד מעט גם תאשים אותו במשבר הקוריאני, זה שקלינטון וקרטר בשליחותו גרמו לו.
    בקשר לחקירה, ראית במקרה את ההקלטה (הנסתרת) של העיתונאי האחראי על כל הסיקור של הווישניגטון פוסט (השופר הראשי בחקירות טראמפ) שאמר שאין שם כלום, זה באמת מזכיר את כל העדים נגד נתניהו, אם היה אקדח מעשן הוא מזמן היה קורה, גם בשביל בחירות האמצע וגם למנוע את רפורמת המס לדוגמא, אבל נו תמשיך להאמין לcnn שחזו שטראמפ יפרוש תוך שנה, מהימנים כמו יוסי ורטר שכבר שש שנים אומר שאוטוטו נתניהו מסיים, אנשים שבגדו במקצוע שלהם, לא יותר מזה.

    • BRT

     כל מה שרשמת לא קרה במציאות,
     זה לא מופיע בcnn או בערוץ 2,
     זה לא קיים,
     כמו שהבית משפט אישר את הצו הנשיאותי שלו לגבי הגירה,
     זה לא הופיע בערוץ 2 סימן שזה לא קרה

    • יריב

     ההקבלה של ההסכם שאובמה הוביל עם איראן לזה שקלינטון הוביל עם קוריאה מעניינת. שווה לזכור איך ארצות הברית חיבלה בהסכם הזה במשך עשור. הקוריאנים חזרו והודיעו, החל ב98 (ההסכם נחתם ב94) שאם האמריקנים לא יעמדו בהסכם הם יחזרו למחקר גרעיני עצמאי. אני לא יודע מה היה קורה אם ארצות הברית היתה ממלאת את חלקה בהסכם, אבל גם אף אחד אחר לא יודע. ההסכם כשל, האם הסיבה היא שהוא היה פגום מראש או שהקונגרס הרפובליקני (ובסופו של דבר, גם הנשיא) חיבלו בו? לא יודע.

     • אביאל

      יריב - נו לא ציפיתי אבל זה מתפרץ בדיונים מהסוג הזה, אני מצפה מאנשים ליברליים שארה״ב והעולם כולו לא רק ימנעו פצצה גרעינית מצפון קוריאה אלא יפעלו להפלת המשטר הזה, אולי המקום הגרוע ביותר לחיות בו בכדור הארץ, ארץ ששוטפת לאזרחיה את המוח מיום היוולדם, שהופכת את חיי תושביה לטרור יום יומי, אבל זו אותה הנחה שאתם עושים למדינות המוסלמיות.
      ההנחה הזאת היא הגזענות האמיתית, האשמה על ארה״ב הדמוקרטיה היציבה ביותר בימי האנושות, זו שתושביה משגשים קרוב למאתיים וחמישים שנה, היא האשמה, לא משפחת המשוגעים ששולטת על עשרות מיליונים, מרעיבה אותם ודורסת כל טיפת חירות, ארה״ב אשמה.

      • יריב

       אני לא חסיד של המשטר בצפון קוריאה, אבל לא בטוח שהחלפתו באופן אלים היא עניין פשוט או מועיל במיוחד, גם לא בשנות ה90. יכול להיות שהדרך הטובה ביותר להתמודד איתו היא באינטגרציה שלו למערכת הגלובלית, מה שיאלץ אותו להיפתח יותר ויאפשר שינוי מבפנים, נראה שזה עובד (לאט, אבל עובד) בסין, שגם היא היתה מקום נורא למדי לפני 50 שנה. אולי לא, כמובן, ולפעמים אין פתרונות בכלל.

       אני לא מאשים את ארה"ב במצב של צפון קוריאה, אבל אני מאשים אותה בהפרת ההסכם שהיא חתמה עם צפון קוריאה ב1994. ההאשמה הזו לא נובעת מהיותה של ארה"ב מדינה עשירה ושל צפון קוריאה מדינה ענייה, אלא פשוט מהעובדה שהם הפרו את ההסכם הזה על ימין ועל שמאל, גם מסיבות תקציביות (זו דרך אחת בה הקונגרס יכול לחבל בהסכם חתום), גם באי הסרת סנקציות שהתחייבו להן (ב99, אני חושב, גם דרש אישור בקונגרס), גם בניית המתקנים שהתחייבו לבנות עבור צפון קוריאה (זה אולי התעכב מסיבות ביורוקרטיות יותר מחבלה מצד הקונגרס).

       אגב "אותה הנחה שאתם עושים למדינות המוסלמיות", אני מזכיר לך את הזעקות בימין הישראלי כשאובמה עשה בדיוק את זה - איפשר הפלה של דיקטטור במדינה מוסלמית (מצרים).

      • אביאל

       יריב - אני שמח לשמוע שאתה לא חסיד של אחד המשטרים הרצחניים ביותר בהיסטוריה האנושית, ללא ספק שההיסטוריה (שכן המשטר הזה יעלם יום אחד) תשפוט בדיוק אנשים כמוך, נראה איך תתמודד אם תפגוש יום אחד צפון קוריאני ותספר לו שהחלפת השלטון לא תיהיה מועילה במיוחד ועוד שזה בא מיהודי, שלפני שבעים שנה (למזלנו) העולם התייצב והציל אותנו, אבל נו.

       אינטגרציה ? היום פיונג יאנג עצמאית מאי פעם ועם נשק גרעיני אתה יכול לשכוח לגמרי מאיזה השתלבות, קים כבר לא דופק חשבון אפילו לסין (ראה הצהרת מועצת הבטחון לא מזמן, לראשונה סין לא הטילה וטו).

       שמע אתה באמת מפליא, את כמו צ׳מברליין אחרי הסכם מינכן, ללא ספק שההיסטוריה חוזרת על עצמה, קלינטון ובהמשך בוש ובאובמה פשטו קברו את ראשם בחול והכל מתפרץ היום, אין שום תוקף מוסרי לעשות הסכם עם מדינה כזאת.

       אתה רציני ? תראה לי בבקשה הצהרה של איש ימין שכעס על הפלת מובראק. אם כבר כעסו על זה שאובמה (הנאיבי וזו ההוכחה הראשית לכך) העדיף איסלמיסט קיצוני שנבחר בצורה של בחירות חופשיות (וכנראה, כפי שההיסטוריה הראתה לא פעם לא היה מקיים אותן שוב) על פני מנהיג חילוני פרו מערבי (כמו סיסי), מספיק לראות את היחס של מצרים לישראל בצוק איתן (סיסי) לעומת עפרת יצוקה (האחים המוסלמים) כדי להבין, שלא נדבר על כך שבתקופה ההיא חימשו את החמאס בכמויות, נשק שדם אחיך הישראלים מרוח עליו היטב, אבל נו, כל הדברים שלך מוכיחים מי הגזעניים האמיתיים ומי עושה הנחות לאנשים בגלל המוצא שלהם.

      • יריב

       אבהיר את הנקודה. כדאי להחליף את המשטר בצפון קוריאה, אבל לא כל מחיר שווה את זה. ארה"ב, להזכירך, כבר פלשה פעם אחת לצפון קוריאה (אם כי היא לא זו שפתחה במלחמה), ואז התברר לה שזה לא כל כך פשוט. כמובן, אז זה עוד היה יותר פשוט מהיום, התכנית המטורפת של מקארתור היתה עשויה לעבוד, אבל לדעתי המחיר הזה הוא לא סביר. אני לא יודע איך צפון קוריאני כזה יראה את הדברים, אבל אני הרבה יותר מוטרד מהצורך להסביר את עצמי לאחד מבני הרוהינגה (דוגמה, יש רבות אחרות). אני מניח שאטען, כפי שאני טוען היום, שהחלפת השלטון בצפון קוריאה לא מצדיקה מלחמה גרעינית, אפילו אם זו מוגבלת למזרח אסיה.

       האינטגרציה של צפון קוריאה נכשלה לחלוטין, אבל סביר שהיא עדיין היתה אפשרית לפני 20 שנה. זה היה חלק מהעניין בהסכם ההוא, אבל מאחר וההסכם לא בוצע אני מניח שלעולם לא נדע מה היה קורה אם היה מקויים. האינטגרציה של סין, אגב, עוד שלטון רצחני ומדכא עם נשק גרעיני שבלתי סביר להפיל בכוח, עובדת במידת מה (ככל הנראה).

       אני לא מתכוון לחפש עכשיו טורי דעה מלפני 6 שנים, וממילא לא אמצא שם אישי ציבור בולטים כי אלו נזהרים בהתבטאויות בנושאים אלו.

       אגב, לפני שבעים שנה העולם לא התייצב, העולם לחם נגד גרמניה הנאצית כשהותקף, פרט לכמה מדינות קטנות ולתכנית "החכר והשאל".

 • אביאל

  *פרמטרים.

 • אסף the kop

  הקיצר.
  טראמפ ייבחר גם לקדנציה שניה.
  יאללה ביי.

  • עסק שחור

   אתה חושב שזה טוב לישראל שהוא הנשיא? ולארה״ב?

   • אריאל גרייזס

    אלוהים ישמור מה היה עושים פה לאובמה אם הוא היה נותן פרי-פאס לאיראן בסוריה כמו שטראמפ עושה עכשיו.

    • James

     ומה היו עושים לאובמה בתקשורת?

    • BRT

     טראמפ אשם בפרי פאס של איראן ח׳חחחחחחח
     חשבתי שהיה איזה נשיא שחתם איתם הסכם כניעה
     שאפשר להם את זה חחחח

   • אביאל

    עסק - לא, אובמה היה מצוין לישראל, טראמפ הוא לחא ספק הנשיא הכי פרו ישראלי שהיה, תראה לי מעשה אמריקאי איד כמו הפרישה מאונסקו שבסעיפי הטיעונים נכתב במפורש שאחת הפרישות היא היחס לישראל, בבקשה אני מחכה. שכחתם מהר את הפעולה של אובמה, קארי ורייס במועצת הבטחון, איך הם ניסו לגייס רוב בנוגע להחלטה נגד ישראל, מהר מאוד.
    שכחת גם שהמדינה המערבית שטראמפ ביקר בה היא ישראל, שהוא הראשון שהגיע לכותל ולפי מה שכתוב בניו יורק טיימס הוא מזרז הסכם של ישראל עם סעודיה, עניין חשוב ומהותי הרבה יותר מהפלסטינים ובעיקר משחק לטובתנו, נו אבל טראמפ הוא אנטישמי (עם נכדים יהודים).

    • יריב

     אתה מחפש מחוות? אני חושב שהשאלה החשובה ביחס לפרישה מאונסקו היא האם היא תועיל לישראל, לא? מה שמעניין אותי הוא לא האם הנשיא מבקר בכותל, אלא איך הוא משפיע על מצב המדינה. בפועל, סביר שהצורה בה הממשל האמריקני משפיע הכי הרבה על חיי כאזרח בישראל היא בהשפעתו על המערכת הכלכלית הגלובלית.

     • אביאל

      יריב - בהחלט, מה יותר ממחוות מאשר סימן ליחסים, זה גם מצחיק, כי פעם האשימו את נתניהו שהוא הורס את היחסים על בסיס זה שאובמה לא עושה מחוות.
      יותר מזה, טראמפ מבין היטב שהוא לא יכפה הסכם שלום, האוטופיסטים כמו אובמה הם סכנה, מה יותר ליברלי מהנאום של טראמפ על זה שכל מדינה צריכה להחליט מה טוב לעצמה ושארה״ב תתערב רק במקרים שהמשטר יפגע באזרחיו (על בסיס האמנות הבינלאומיות).
      אתה יודע מה, נלך איתך, כלכלה, הכלכלה צומחת, המסחר הרבה פחות וולטילי, שזה סימן מובהק לכך שהכלכלה עובדת טוב, איפה התלונה לטראמפ על סמך מצב הכלכלה ?

      • יריב

       ההאשמה בעניין נתניהו ואובמה היתה שפגיעה ברובד האישי מסכנת את הקשרים, מה שהתברר כשגוי (ושהתערבות בפוליטיקה האמריקנית מסכנת את ישראל בטווח הארוך, מה שעדיין מוקדם לשפוט). מה שיותר משמעותי ממחוות הם מעשים, כמובן. לא שאני בא לטענות בעניינים אלו לטראמפ, אני פשוט לא ממהר להתלהב, כי עדיין אין ממה.

       אין תלונות (או שבחים) לטראמפ על מצב הכלכלה, טראמפ עדיין לא מספיק זמן בתפקיד כדי שתהיה לו השפעה ממשית. הוא גם לא עשה הרבה בינתיים, אז בכלל. נדבר על הכלכלה לקראת סוף הקדנציה שלו.

      • אביאל

       יריב - מה יותר מעשי מאשר לעזוב את אונסקו בשביל ישראל ?

       מוקדם לשפוט את ההתערבות בפוליטיקה האמריקאית ? מעניין שכל שנה מגיעים לכאן מאות חברי קונגרס וסנאט, רוצה להתחיל לספור את מספר מחיאות הכפיים בנאום של נתניהו בסנאט ?

       טראמפ שנה בתפקיד, הצמיחה ממשיכה (למרות הפסקת ההרחבה הכמותית, העלאת הריבית וההתחלה של הפד לממש את נכסיו, שבתיאוריה אמורים להוריד את הצמיחה), האבטלה עדיין נמוכה היסטורית וכמו שכתבתי התנודתיות בשווקים נמוכה בהשוואות היסטוריות, שזה מראה בעיקר על יציבות הכלכלה. כמובן שאם הכלכלה היתה מתרסקת אז היית מאשים את טראמפ, זה לא ייאמן כמה שזה מקביל לנתניהו, אנחנו מספר 2 במדינות המפותחות בצמיחה מאז שנתניהו בשלטון (2009), רק השנה עקפנו את צרפת בתל״ג לנפש וכמובן שלנתניהו אין שום קשר לזה.

      • יריב

       לא יודע, איך עזיבת אונסקו עוזרת במשהו לישראל? למעשה, אונסקו מעבירה כסף לישראל (יש פה אתרי מורשת), יכול להיות שעזיבת אונסקו רעה לישראל?

       מוקדם לשפוט את ההשלכות ארוכות הטווח של פעולות שעשויות להפוך את ישראל לנושא מפלגתי. זה תהליך שלוקח זמן, בעיקר כי הוא כולל פידבק מעומק המפלגה, ואנחנו נראה בעוד 20 שנה אם תמיכה בישראל תהיה מזוהה עם הרפובליקנים (אם כן, אנחנו בבעיה).

       אתה יודע מתי תמה ההרחבה הכמותית? כן, המשק האמריקני התאושש, באופן כללי, מהמשבר של 2008. זה לקח פחות זמן מב1929 ולא דרש מלחמה, שזה נחמד. אם הכלכלה היתה מתרסקת בינואר הייתי מאשים את בחירת טראמפ (אבל לא את פעולותיו כנשיא, רק את החשש ממנו). אם הוא היה עושה משהו חריג שבעקבותיו היתה קריסה כלכלית (יש כמה מהלכים שממשלת ארה"ב יכולה לעשות שאין לדעת מה יעשו לשווקים), הייתי מאשים אותו. אם הוא לא עשה שום דבר דרסטי, אין למעשים שלו השפעה משמעותית בזמן קצר. אגב, באופן כללי יש לממשלות שליטה מוגבלת בכלכלה, זה דבר שכדאי לזכור. לגבי נתניהו, אני נותן קרדיט על יציבות, שזה חשוב. בינינו, אני פחות מתעניין ביחס לצרפת, הרי מה שאיפשר לנו לסגור את הפער (הנומינלי, במונחי כוח קניה התל"ג לנפש בצרפת עדיין גבוה יותר) הוא הנפילה של 15% בתל"ג לנפש הצרפתי לפני שנתיים.

      • אביאל

       יריב - דיי ברור, שארה״ב שהיא הממנמת הגדולה של הגופים הבינלאומיים לא תסבול עוד אפליה כזאת נגד ישראל, אז לאונסקו באמת אין כוח רציני, אבל מה לגבי הבנק העולמי או קרן המטבע לדוגמא ?

       הנושא הדו-מפלגתי לא מפסיק לעלות ובכן גם בקמפיין האחרון הסטטוס קוו נמשך מהסיבה הפשוטה שגם לדמוקרטים אין מה להפסיד באמת מהתמיכה בישראל, ראשית הם יפסידו הרבה תורמים, שנית הם עלולים להבריח בוחרים לרפובליקנים, לכן זה מהלך שיכול רק לפגוע בהם, אתה צריך לזכור שבארה״ב יש שתי מפלגות ואני לא רואה בדיוק את הקיצונים הדמוקרטיים מצביעים לרפוביקנים רק בגלל תמיכה של המועמד או המועמדת הדמוקרטית בישראל.

       זו בדיוק הטעות שלך, גם לא לעשות בכלכלה זו החלטה פוליטית לגמרי, למשוך את ידה של המדינה מהשוק זו החלטה פוליטית לחלוטין.

       נפילה של 15 אחוז לפני שנתיים ?! אין לי מושג על מה אתה מדבר, הצמיחה הצרפתית בשנת 2015 היתה 1.1%, היתה שנה אחת שבה היתה ירידה של כמעט שלושה אחוזים בשנת 2009 וזהו, לפני ואחרי צמיחה.

    • עסק שחור

     אביאל, קודם כל שאלתי מתוך התעניינות ולא בשביל להתריס. באמת מעניין אותי.

     דעתי האישית היא שלמרות שטראמפ באמת תומך בישראל כרגע ודעותיו מאוד דומות לימין בישראל הוא גם בן אדם תת רמה ולא מתאים להיות מנהיג. האם זה לא מפחיד אותך או שאתה פשוט לא מרגיש כמוני? הוא מגלה סודות בטעות לרוסים לגבי ישראל והוא לגמרי לא צפוי. בנוסף אני די בטוח שהוא חולה נפש (אני מסתובב עם הרבה פסיכיאטרים וזאת גם הדעה שלהם). אז בסופו של דבר אני לא חושב שזה לא משתלם.

     • BRT

      הוא חולה נפש ????
      ההידרדרות שלכם בבועה,
      אבחנתם אותו לפי מה?
      כמות הפעמים שהוא קרא פייק ניוז מעל הבמה?
      אם אתם באמת מאמינים לעצמכם,
      המצב שלכם קשה,ומישהו אחר הוא החולה נפש פה

      • Trailblazer

       אני לא פסיכיאטר,אז אני לא יודע אם הוא ממש חולה נפש,אבל אני מקווה שתסכים איתי שנשיא שמה שיש לו להגיד לתושבי פורטו ריקו מוכי ההוריקן ללא חשמל ומים נקיים זה "אל תצפו ב#פייק ניוז" ו"דפקתם לי את התקציב" משהו דפוק אצלו, ותאמין או לא, אין קשר לימין או שמאל.

      • אביאל

       Trailblazer - אפשר להיות סתם זבל של בנאדם בלי להיות חולה נפש אתה יודע, זו הנקודה, שבמקרה של טראמפ עושים את ההנחות הללו, ישר חולה נפש, כי דיי ברור מה זה אומר, שהוא לא יכול להמשיך.

     • אביאל

      עסק - אני מסתכל על מעשים, ברור לי שאובמה הוא אדם טוב ואידיאליסט שלא רוצה לעשות לאנשים רע, אבל זה מנותק לגמרי למה שהוא עשה בזירה הבינלאומית, הדברים בשטח מוכיחים אחרת, תחת המשמרת שלו, רוסיה, שהיתה מוכה מכל בחינה זוכה להצלחה בינלאומית ואיראן, הייצואנית מספר 1 בעולם של טרור חוגגת, פורחת וכבר שולטת בפועל ב3-4 מדינות.

      אני לא יודע אם טראמפ יתהפך עלינו או לא, אני לא נביא ולא מתיימר לדעת (האמת היא שלפני הבחירות העדפתי, בעקבות חוסר הידיעה את קלינטון כי לפחות ידעתי מה נקבל). אני יודע שהסביבה שלו (משפחתית והמינויים) הם פרו ישראליים לחלוטין, עם תעודות ומעשים לאורך השנים. אני לא מתיימר להגיד על אנשים אם הם תת רמה או לא, הוא נבחר, ברור שיש מעשים שלו שאני לא מסכים איתם, אבל אני בוחן את טראמפ תחת הפריזמה של מה טוב לישראל (ובעקיפין לי אישית), אני לא אזרח אמריקאי ולכן סט השכלולים שלי שונה מאשר של האמריקאי הממוצע.
      בנוגע למחלת הנפש שלו, לדברייך ולדברי הפסיכיאטרים, בתור אחד שלמד הרבה פילוסופיה של המדע (במסגרת תחומי ההתמחות שלי באוניברסיטה) אני יכול להגיד שפסיכיטאר שבוחן אדם לפי מה שהתקשורת מציגה לו (כלומר תחת מסגור ולא באופן ישיר, כלומר פנים מול פנים) אז הוא במקרה הטוב שרלטן ובמקרה הרע צריך לקחת לו את התואר ואת התעודה (ואני מקווה שהוא לא מטפל באנשים), זו בגידה בכל כך הרבה ערכים אתיים ושלא נדבר על הבגידה המדעית שהם עושים, פופר, קוןן, בייקון או גודמן מתהפכים בקבריהם, זה ברמה של בגידת המדענים הגרמניים ושיתוף הפעולה שלהם עם הנאצים, בהם כופפו את חוקי המדע (התעלמו למשל מהפיזיקה היהודית של אינשטיין ובוהר) על מנת לקדם אמצעים ומטרות פוליטיות ״שישרתו״ את החברה.

      • אורן השני

       הציוצים שלו והדברים שהוא אומר בעצרות
       (או הזמן שהוא מקדיש ללבאר בול לדוגמה) גם עוברים עריכה בתקשורת?

      • אביאל

       אורן - תודה, על סמך ציוצים תאשפז אדם, אכן מדען ופסיכיאטר למופת, אגב מזכיר את ברית המועצות בה אישפזו (הגלו\רצחו\העלימו - תחבר כרצונך) אדם אחרי ״שקראו״ את הדברים שהוא כתב ביומנו האישי, ללא ספק, כמו בארץ, השמאל מאבד את כל הערכים שלו לטובת המנדט.

      • עסק שחור

       תודה על התשובה המפורטת. אני מסכים איתך שמבחן התוצאה הוא החשוב. לדעתי טראמפ בן אדם מסוכן ולא צפוי. זה מרגיש קצת כמו להמר בבורסה. אז גם אם הוא היה משרת את האינטרסים שלי (הוא לא) זה מסוכן שהוא מנהיג את המדינה עם הצבא החזק בעולם.

       לגבי הפסיכיאטרים, אתה צריך להבדיל ממה שהם אומרים בפומבי או למה שהם אומרים לחברים שלהם. אני מדבר על שיחות אישיות איתם. לפי הנאומים שלו, התנהגות בטוויטר וראיונות בטלביזיה יש לו את התסמינים הקלאסיים של נרקסיסט. יכול להיות שבאופן אישי הוא מלאך. דרך אגב, בפעם הראשונה שראיתי אותו מדבר, לפני שידעתי משהו לגביו, חשבתי שהוא סובל מפיגור שכלי. באמת.

      • אורן השני

       שמע אביאל, אתה צריך לעבוד על העצבים שלך. שאלתי שאלה פשוטה על איך טראמפ מצטייר בלי פילטרים, אתה הכנסתי לי דברים לפה וענית לאיש קש.

      • אורן השני

       הכנסת*

   • אסף the kop

    אני חושב שהוא עדיף על הילרי.
    תמיד צריך לזכור מי הייתה האלטרנטיבה.

 • 7even

  מסקנה מהדיון - השמאל לא אוהב את טראמפ...
  אפילו ממש ממש לא אוהב אותו.
  וכרגיל, אתם יודעים - כל דבר שהשמאל לא אוהב...מסתבר כטוב לישראל.
  וכל דבר שהשמאל ממש ממש לא אוהב - הוא ממש ממש טוב לישראל.
  אז תודה לאנשי השמאל.

  עולם כמנהגו נוהג.
  נקסט....נושא הבא.

Comments are closed.