מה ישראלי בעיניך?

בין גיבושון המשלחת לאולימפיאדת החורף לגמר גביע הטוטו

עשרות אנשים נגעו בי במהלך הטיסות לישראל. נגעו לי בברך, נגעו לי בירך, נגעו לי בכתף, נגעו לי בבטן, ובשום פנים ואופן זה לא היה בהסכמה. בכלל, אני לא מבין למה בן אדם נורמטיבי יחליט (או תחליט, אין כאן שום עניין מגדרי) שמבין כל המקומות במטוס לשבת דווקא לידי – גבר בקטגוריית משקל פתוח פלוס, גמלוני משהו ובדרך כלל נרגן כשמדובר בטיסות ארוכות. בכל מקרה, אחרי עוד חוויה טראנס-אטלנטית, חזרתי לפני קצת יותר משבוע לישראל עד לתחילת ינואר.

אחרי שהשלמתי פערים עם חוף גורדון (לחולירות על אופניים חשמליים לעולם לא אתרגל – מה עוד שהשבוע התבשרנו שהם הפרישו ספורטאי אולימפי) ועם חומוס, הלכתי גם לגיבושון של המשלחת הישראלית לאולימפיאדת החורף בפיונגצ'אנג בתחילת 2018. אני אוהב גיבושונים של משלחות אולימפיות. אמנם יש נאומים, אבל יש גם אווירה מיוחדת של התרגשות.

המשלחת הישראלית לפיונגצ'אנג צפויה להיות הגדולה ביותר שהיתה לישראל למשחקי החורף, הרבה בזכות היכולת של ההחלקה האמנותית להכניס נבחרת למשחקים. כרגע יש תשעה ספורטאים, אולם יכול להיות שיהיה עשירי. אם חלק מהספורטאים במשלחות למשחקי הקיץ יחסית אנונימיים לעומת כדורגלנים, אז על אחת כמה וכמה הספורטאים ממשלחות החורף. ישראל לא מדינת חורף וספורט חורף לא פופולרי כאן, כך שמראש אין חשיפה גדולה. מעבר לזה, היות והמתקנים כאן מאוד מוגבלים רוב הספורטאים מתאמנים בחו"ל. כמו כן, כשהספורטאים והמאמנים הציגו את עצמם סביב השולחן בגיבושון, הרבה עברית לא היתה שם.

תמהיל המשלחת למשחקי החורף כולל גרעין של ספורטאים שגדלו בישראל לצד עולים ממדינות ברית המועצות וארצות הברית. היות ואני לא מכיר את המשלחת ולא עוקב אחרי ספורט חורף, אני לא אכנס לסיפור הפרטי של כל ספורטאי. האם אני מרגיש בנוח שכמעט ואין עברית סביב השולחן? לא. האם אני חושב שיש משמעות למשלחת ישראל ולנבחרת? כן.

ללא ספק יש אופי שונה למשלחת החורף מזה שיש למשלחת למשחקי הקיץ. הם גם עוברים גיבושון מצומצם יותר מזה שעוברת משלחת הקיץ, שמידי מחזור אולימפי נפגשת בצורה מאורגנת ליומיים בהם גם היא מגיעה להניח זרים בכיכר הי"א בתל אביב וממשיכה לבית הנשיא. הגיבושון נערך בהיכל הקרח בחולון. אחרי מסיבת העיתונאים, נערכה תצוגת גאלה קצרה של הספורטאים, שהחליקו על הקרח וביצעו חלקים מהתרגילים שלהם.

היכל הקרח בחולון הפך למרכז של ספורט החורף בישראל, על חשבון מטולה. יש קהילת החלקה וההיכל היה מלא בצופים שבאו לראות את המשלחת מציגה תרגילי ראווה. יחד עם זאת, המתחם החדש יחסית הוקם בצורה כזו שאינו עומד בתנאים אולימפיים. אני חושב שישראל צריכה להשתתף בכל אירוע ספורט בינלאומי גדול ולכן אסור לנו להחמיץ משחקי חורף. הדגש על החלקה על הקרח הגיוני ובאמת שהיה מרגש לראות את העיניים הבוהקות של בוריס חייט שמחזיק את הענף וקיבל פרס מפעל חיים, אבל היעדר מתקנים ברמה אולימפית והיעדר תחרות מבית, מחייבים אימונים ותחרויות בחו"ל. אפשר להיות ציניים ולפקפק בקשר של חלק מהספורטאים בישראל ואפשר להיסחף בהתרגשות הניכרת ובפרפרים בבטן שחווים ספורטאים שמתכוננים ליציאה למשחקים אולימפיים. כמי שחי באמריקה בין היתר כי בישראל האפשרויות מאוד מוגבלות, אני לא חד משמעי פה ודי נע בין לבין.

היות ועד לביקור הזה לא הייתי במשחק בנתניה, הייתי חייב לחוות את הפקקים כדי לקבל חוויה ישראלית אותנטית. כלומר, אנחנו יצאנו לגמר גביע הטוטו כשעתיים לפני פתיחת המשחק אז הגענו תוך כשעה לאצטדיון שנבנה במקום חסר הגיון לחלוטין. יחד עם זאת, המשחק נדחה ברבע שעה כי הרבה אוהדים הגיעו מאוחר. מיותר לציין שכשהם נכנסו במקום לשבת בכיסאות ביציע, הם עמדו במעבר, הסתירו לי ונגעו בי ולא היה שום סדרן שיגיד להם לשבת בחלקים הפנויים ביציע שמעל דגלי הקרן.

לא הייתי ביציעים במשחקי מכבי תל אביב כבר תקופה לא קצרה (גם כי אני בחו"ל, גם כי אני קהל של ניצחונות, גם כי נתניה זה רחוק וגם כי בדרך כלל אני מעדיף אקרדיטציות), אבל לתחושתי השירים אגרסיביים ודוחים יותר מאשר בשנים של האליפויות. כלומר, אם לפני שנתיים היה רוב שהשתיק את השירה הגזענית, הפעם הרגשתי הרבה פחות בנוח.

בכל מקרה, גמר גביע הטוטו היה הזדמנות מצוינת לבוא ולתת כבוד לג'ורדי ולהגיד תודה על מה שעשה עבור המועדון. אם במשחק עסקינן, דור מיכה פתח, אז קרענו אותם. אני משתדל שלא להשוות את מיכה ללוקה מודריץ' ולפחות ב90% מהזמן אני מצליח. יחד עם זאת, אחרי שהפשוש קיפטן אותנו לתואר ולמה שאינשאללה יהפוך לשבירת קללת פאקו, קשה שלא לדמיין כמה שערים היינו מבקיעים אם במקום חלוץ ישראלי שיהרוס את הבישולים, בחוד שלנו היה שחקן כמו היגוואין למשל.

הזכייה המרהיבה בטוטו-קאפ מיצבה את מכבי תל אביב שוב פעם כקבוצה הגדולה בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי עם כמות הזכיות הגדולה ביותר במפעל המפואר הזה. כמובן שהשנה המפעל מפואר בזכות הזכייה של מכבי תל אביב. במידה וחס ושלום והתוצאה היתה שונה, לא היתה הילה לגביע קבוצות המילואים. כלל הברזל הוא שאם מכבי תל אביב זוכה בתואר אזי הוא יוקרתי ואם היא לא זוכה, אז או שהתואר לא נחשב או שמדובר באליפות עם כוכבית.

שלוש בעשר
פרידה מאנטוניו

34 Comments

יואב 16 בדצמבר 2017

נייס.

UriG 16 בדצמבר 2017

קצת מרירות מול הבלחה של מכבי תל אביב בכדורל מורגשת לפםני שהנ"ל חחלזרו למצב ם האימי השנה והא קבוצה ביננוית או קצת למלעה מבינונית וייאעבקו בהצלחה על מקום 3-4 בליגה בסוף העונ ה. או נרמזת (המרירות). זה בסדר. החוויה מהגיבוש מתוארת בלי רגשות שליליים ונהניתי לקרוא..ביקור מוצלח!

UriG 16 בדצמבר 2017

כתוב מחדש עם תיקון כל שגיאות ההקלדה: מורגשת קצת מרירות מול הבלחה אחת של מכבי תל אביב בכדורגל, לפני שהנ"ל יחזרו למצבם האמיתי השנה והוא: קבוצה בינונית או קצת למעלה מבינונית וייאבקו בהצלחה על מקום 3-4 בליגה בסוף העונה. אולי רק נרמזת (המרירות). החוויה מגיבוש משלחת החורף לקוריאה מתוארת חופשית מרגשות שליליים ונהניתי לקרוא..ביקור מוצלח וסיום חנוכה מלא אור!

yaron 16 בדצמבר 2017

מיכה מסיים חוזה ורשאי לנהל מו"מ עם כל קבוצה החל מינואר. מציע למיטש לשלוח את המטוס הפרטי ולפנק, לפנק ועוד לפנק :-)

yaron 16 בדצמבר 2017

ותודה על העדכון לגבי הקהל, אני אוהד כורסא שרוף אבל אלה בדיוק המשחקים שאני שוקל לקחת את הילדים לראות ומוותר.

יואב דובינסקי 16 בדצמבר 2017

אני חושש מזה מאוד. לחלוטין דרוש חוזה ארוך טווח כדי שלא יקרה מצב שיעבור לכזאת בלגיה ואז חס ושלום יחזור לקבוצה אחרת.

איציק 16 בדצמבר 2017

הנבחרת האולימפית היא נבחרת אולימפית ללא כוכבית. זה שהעולים הביאו את ספורט החורף זה סבבה, אבל רוב הספורטאים הם כאלו שנמצאים פה מגיל בית ספר או הגן להבנתי והקשר שלהם למדינה לא פחות מסטנפורד או קנייזיבה (ואני לא מפקפק לרגע בקשר שלהם). הם מתאמנים בחול והרבה ספורטאי צמרת של הקיץ גם עושים זאת כי יש בעיית מתקנים/מאמנים/מתחרים באימון ועוד. חבל, אבל זה המצב האמיתי בספורט הישראלי.
לגבי הגביע עם כוכבית, ניצחתם קבוצה שהגיעה פצועה, ועוד נפצעה במשחק, במגרש הביתי. ביג דייל. נסו לעשות זאת בטרנר.
תהינה מהחופשה, למרות שהגעת בשיא סופת החורף.

יואב דובינסקי 16 בדצמבר 2017

זה לא מדוייק. חלק מהספורטאים באמת גדלו בארץ והכל טוב ויפה והם ישראלים לא פחות ממני גם אם ההורים שלהם עלו מחו"ל או גם אם עלו מחו"ל מגיל שנתיים והם מתאמנים בחו"ל. הם בטח לא אשמים שמטעמי בירוקרטיה עד שכבר נבנה אולם החלקה על הקרח בחולון, אז לא בנו אותו בתנאים בינלאומיים ומשטח ההחלקה קטן מידי אז צריך להתאמן בחו"ל (בעיקר בניו ג'רזי). גם זה שיש בחור ישראלי צעיר שנכנס לו ג'וק לראש שהוא חובב סקי אלפיני בזמן שפה יורד שלג יום וחצי בשנה ומייצג את ישראל מגילאי נוער, אהלן וסהלן. העניין זה שהם לא הרוב במשלחת.
קנייזבה ואנדי מורז מדברות עברית. סנפורד גר בארץ ומגדל את המשפחה שלו כאן. זה לאו דווקא המקרה עם מרבית משלחת החורף.

איציק 16 בדצמבר 2017

למי כמו לסטאנפורד יש אפשרות להתאמן בארץ? אבל אני לא מכיר מספיק את הנבחרת, ולכן אסמוך על דבריך.
חבל שלא התייחסת לחלק החשוב בתגובתי ;)

D! פה ועכשיו 16 בדצמבר 2017

תודה יואב

היסטוריה לעניים 16 בדצמבר 2017

יתכן וימיו של מוריניו ספורים.
היורש כבר נקבע.
אני מאמין שג'ורדי ייקח איתו את דור מיכה ליונייטד.

Ollie Williams 16 בדצמבר 2017

קל להאשים רוכבים בלי לבדוק קצת את עצמך (רמז: חולירות לא נולדים עם אופניים בתחת, והם נשארים חולירות גם כשהם הולכים ברגל או נוהגים ברכב).
קל להאשים את הקהל השפוי בכך שמאס במלחמות בטחנות רוח (הגזענים הצעירים מחד והמערכת העצלה והאטומה מנגד) בלי להיות נוכח במשחקים כמעט אף פעם.

אסף the kop 16 בדצמבר 2017

מה בדיוק יש לבדוק בקשר לחולירות עם האופניים החשמליות ?

Ollie Williams 16 בדצמבר 2017

אתה יכול להיות חולירע גם אם אתה הולך ברגל או נוהג. האמת שעל ארבע גלגלים יש הרבה יותר חולירות. מי שחולירע, יהיה כזה בלי קשר לצורת ההתניידות שלו. ולרוב חולירות אוהבים למצוא איזו קבוצת יעד ולסמן אותם בתור החולירות היחידים כדי להסיר מעצמם כל אשמה.

מספיק ברור לך?

יואב דובינסקי 16 בדצמבר 2017

אני בטח לא אבוא בטענות לאנשים שבאו לראות כדורגל ולא מעוניינים או חוששים להתעמת מילולית ופיזית עם אוהדים מקללים.

שלו 16 בדצמבר 2017

מה שהפתיע אותי בגבע הטוטו היה הריצה של השחקנים ליורדי בסיום.
הסקתי מזה שהוא לא איבד את חדר ההלבשה.
לראות את דסה מרים כדור (גם אם זה לשמיים) עודד אותי במובן שהכדור לא הפך כבד כי לפי הקרנות במשחקים האחרונים זה נראה כאילו הכדורים מוגנתו לקרקע.
אני שמח שיש לייני זמן איכות עם היציע הוא צריך קצת מנוחה כדי לחור כמו חדש.
דוידזדה גם צריך קצת מנוחה הוא נראה גמור שיחק עד כה לדעתי כמו בעונה שלמה.
קראתי באיזשהו מקום שמכבי שיחקה נגד ב"ש ב' והגנה של ב"ש ג'.
זה נראה לי מעליב בעיקר עבור ב"ש.

איציק 16 בדצמבר 2017

לא שיחקתם נגד באר-שבע ב' אבל מה לעשות שויטור ונואקמה משמעותיים איך שלא תסובב. גם ברסה בלי מסי או מכבי בלי דור מיכה זה לא אותו הדבר. זה לא מצדיק הופעה אנמית כזו בכול מקרה והגביע הזה יינצר בלבות מכבי כחשוב ביותר בכול הדורות בצדק גמור.

יואב דובינסקי 16 בדצמבר 2017

ביחס לגביע הטוטו, היה משחק מאוד תחרותי. היות וניצחנו, אז מדובר בתואר החשוב ביותר שיחולק העונה בישראל ושמגמד מאוד את שתי האליפויות האחרונות.

איציק 16 בדצמבר 2017

תחרותי כן, אבל הרמה, אוי הרמה.
כתבתי בפוסט אחר שההרגשה הייתה שקבוצה מליגה ג' ניצחה בצדק קבוצה מליגה ד'. אפילו לתואר כמו גמר גביע הטוטו, ווינר או מה שלא יהיה, מגיעה רמה יותר גבוהה.

שלו 16 בדצמבר 2017

איציק לא בודקים פצועים, גם בגביע שניצחנו לפני שלוש שנים עלינו בלי הגנה וקיבלנו את המשחק הכי טוב אותה שנה.
יש לנו רשימה ארוכה של פצועים. קבוצה רצינית רואה בזה הזדמנות.
דור פרץ נראה סוף סוף כמו שחקן.
הקבוצה הייתה מחוייבת.
אני חושב שלב"ש המשחק לא היה מאוד חשוב ובכר בחישוב הדקות של הגמר והמשחק ביום ראשון כנראה רואה במשחק נגד נתניה חשוב יותר (כנראה גם צודק)

איציק 16 בדצמבר 2017

אני לא מתרץ, אבל אני די בטוח שגם בקבוצות גדולות מבאר-שבע, יש שחקנים שאין להם תחליף באותה רמה. ויטור ונוואקמה הם בהחלט כאלו. מי שלא תשים במקומם לא יצליח למלא את החסר. זה מה יש, עם זה שיחקנו, עם זה הפסדנו לקבוצה ששיחקה יותר טוב, עם יתרון ביתיות ;)
מה שהפריע לי יותר זו הרמה שהציגו שתי הקבוצות. למרות שזה אינו המפעל החשוב ביותר, הייתי מצפה למשחק טוב יותר. לא נצחה הקבוצה ששיחקה טוב יותר אלה זו ששיחקה גרוע פחות.

יואב 16 בדצמבר 2017

צודק לגמרי גם פה.

יואב 16 בדצמבר 2017

שלו,
זה היה משחק בהזמנה למכבי והיה לה רק מה להרוויח. הפסד לא היה הופך את העסק לגרוע יותר, ניצחון עשה נעים.
והיא הרוויחה. ובצדק.

שלו 16 בדצמבר 2017

אני חושב שהיה הרבה מה להפסיג.
אני גם מאמין שאם היו עולים עם גישה שונה היא הייתה חוטפת.
ההפתעה היתה באגרסביות ובאנטנסביות.
מזה ב"ש לדעתי הופתעו.
בכדורגל נטו בשלב זה של העונה ב"ש מוציאה יותר.
אני חושב שב"ש עלו בתחושה שבהילוך שלישי היא לוקחת את המשחק, האמת הם גם לא היו רחוקים מזה.
בסוף מה שהכריע היה הכוח רצון.
אגדיל ואומר ש14 מתוך 15 היריבות שלנו אנחנו יכולים לנצח על כוח רצון בכל משחק.
השאלה עם יורדי ימנף את זה לטדי.
אחת הגדולות של אינטר של מוריניו הייתה היכולת לבאס אותך שאתה משחק נגדה.
מכבי חייבת להיות רעה במובן הטוב של המילה.
להיות קשוחה ואגרסיבית ולבאס כל יריבה.

יואב 16 בדצמבר 2017

מסכים עם כל מילה אבל לתחושתי, מכבי היתה זקוקה למשחק כזה יותר מבש בגלל מצבה העכשווי. כנראה ששום משחק אחר לא היה מדליק אותה כך וגורם לה להיות כמו שכתבת- אגרסיבית ואינטנסיבית.

yaron 16 בדצמבר 2017

אין ספק שמכבי (וג'ורדי) היתה זקוקה למשחק הזה יותר מב"ש. גם הערך של הניצחון וגם נזק של הפסד גדולים לאין ערוך מאשר במקרה הפוך.
ניצחון של ב"ש מחר בנתניה והמשחק הזה מאחוריהם.

אנונימוס 16 בדצמבר 2017

בדיוק השבוע פורסמה בדיקה של הקרן החדשה שהקהל של מכבי עבר את ביתר במדד הגזענות. כך שנראה שהתחושה שלך מגובה גם בנתונים כלשהם

אלכס דוקורסקי 16 בדצמבר 2017

מה הם הכלים לפיהם נקבע מדד כזה או אחר?

איציק 16 בדצמבר 2017

לא קראת "הקרן החדשה"

אלכס דוקורסקי 16 בדצמבר 2017

לא בדיוק מכיר את הפרסומים שלהם.
סתם מעניין אותי איך נעשית הבדיקה שלהם.

איציק 16 בדצמבר 2017

אצלם אין צורך בבדיקה.

אלכס דוקורסקי 16 בדצמבר 2017

(-:

Ollie Williams 16 בדצמבר 2017

הקהל של מכבי אכן מנסה להתעלות ברמות הגועל שהוא מצליח למצוא בקרבו
אבל עדיין הדירוגים האלה נשמעים לי סובייקטיביים להחריד. כשלקהל השפוי של מכבי עוד היה כח לשרוק בוז כל פעם ששרו על טועמה למשל, זה לא זכה לתמיכה והקלה כמו שכעת מדברים על הקהל של בית"ר ששורק בוז ל"הנה עולה הקבוצה הגזענית של המדינה".
ושוב, זה לא שהקהל של מכבי נקי וטהור (לעד!!!!) – רחוק מכך – אבל אזלת היד של ההתאחדות, המשטרה ובתי הדין בטיפול בנושא הביאה את החלק השפוי לייאוש ומיאוס, ועכשיו כשהדבילים שרים שירים מגעילים לאף אחד אין חשק לנסות אפילו מינימום התנגדות כי מה הטעם.

אלכס דוקורסקי 16 בדצמבר 2017

מאוד מסכים עם מה שכתבת. ממעט מאוד לבקר במגרשים, אבל במספר המשחקים שנכחתי בהם, שמעתי קללות מכל מני סוגים: גזעניות, "איחולי" מחלות חשוכות מרפא וכו'. רוב האנשים, ובכללם גם אני, פשוט שתקו ולא ניסו, מטעמים די מובנים, להתעמת עם אותם המקללים.

לאור האמצעים הטכנולוגיים שקיימים היום ונגישים לכל ילד, האכיפה צריכה להיות אישית ולהתמקד באוהדים שמוציאים את כל הרפש הזה מפיהם.

Comments closed