כאן הקפטנית שלכם מדברת

אלי רייזמן מסרה עדות במשפט של לארי נאסר ולצד תמיכה בחברותיה, קרעה למערכת את הצורה

בימים אלה מתקיים שלב גזר הדין במשפט של לארי נאסר, רופא המשלחת האמריקנית שעל פי התלונות תקף מינית למעלה מ100 מתעמלות. אני עוקב אחרי הפרשה הזו מתפתחת ומתגלגלת מאז שנחשפה ב2016. אחרי הזעזוע הראשוני, השאלה שמרחפת ,ואני מתקשה לענות עליה, היא: "איך זה יכול לקרות?". איך יכול להיות שבמשך 20-30 שנה רופא שעבד במערכות הספורט היוקרתיות ביותר באמריקה, בוועד האולימפי האמריקני, באיגוד ההתעמלות האמריקני, באוניברסיטת מישיגן סטייט, היה מספר לילדות שהוא מטפל להן בגב/ירכיים/אגן בזמן שה"טיפול" שהיה מבצע כלל דחיפת אצבעות לואגינה ולרקטום של למעלה מ100 ילדות, נערות ונשים מגיל היסודי ועד לאלופות אולימפיות במשך עשורים? איך אף אחד לא עשה כלום? איך אף אחד לא ידע?

אז ידעו. החל מסוף שנו ה90 ידעו. עשרות אם לא למעלה מ100 בנות היו יכולות להינצל.

שלב גזר הדין כלל סוללת מתלוננות שהתעמתו עם נאסר בבית המשפט ומסרו את העדות שלהם. כתבה מצוינת בESPN עקבה אחרי התפתחות הקריירה של נאסר וגם אחרי התלונות שהיו לאורך הדרך. אני ממליץ מאוד לקרוא אותה ולצפות בעדויות. תחושת הבחילה מחמירה ככל שמתעמקים יותר, אבל לאט לאט מצליחים לקבל תמונה איך דבר כזה קורה וכמה אנשים ידעו לאורך הדרך וכיסתחו, עצמו עיניים או גלגלו את האחריות למקומות אחרים.

הפרשה נחשפה לפני כשנתיים על ידי העיתון אינדיאנפוליס סטאר שציטט ספורטאיות עבר. ככל שעבר הזמן יותר ויותר מתעמלות וספורטאיות הצטרפו לתלונות. כל עוד היה מדובר במתעמלות אנונימיות או ספורטאיות עבר, אלה לא היו פנים מוכרות מספיק באמריקה. אבל אחרי שמקיילה מרוני פרסמה את הפוסט שלה, קפטנית הנבחרת בשני המשחקים האולימפיים האחרונים וחביבת הבלוג אלי רייזמן יצאה למתקפה.

רייזמן היתה שקטה במשך תקופה ארוכה ובהתחלה גם היססה להגיע למשפט. רק שככל שעבר הזמן היא לקחה פן יותר ויותר מוביל. בהתחלה בחשיפת הסיפור בספר שלה, אחר כך בתכנית התחקירים "60 דקות", ווקלית כמעט על בסיס יומי ברשתות חברתיות, ראיונות בכל רשת ארצית, תמיכה בכל מתעמלת שמספרת על ההתעללות כולל גבי דאגלס שצייצה לגבי הצורך של בנות לא להתלבש בפרובוקטיביות וכמובן תמיכה בחברתה הטובה סימון ביילס שיום לפני המשפט סיפרה שגם היא עברה תחת ידיו של נאסר.

רייזמן לא התחילה את הפרשה וגם היו מתעמלות שנכנסו ליותר פרטים אינטימיים איפה נגע ואיך, אבל היא הקול החזק ביותר והמוכר ביותר הקורא לשינוי. היא נכנסת חזק בנאסר, מסבירה איך זה קרה באופן שיטתי ויותר מכך, נכנסת בכל המערכת ובעיקר באיגוד ההתעמלות ובוועד האולימפי. היא הקפטנית המכהנת, היא מבוגרת יחסית ויש לה תכניות לטוקיו, אבל לא רק שהיא לא מפחדת מנקמה מהמערכת היא תוקפת את המערכות ואת העומדים בראשן ודורשת חקירה חיצונית ובלתי תלויה שתמצה את הדין גם עם המסייעים.

החשיבות של אלי רייזמן עצומה. היא הקפטנית, ספורטאית מוכרת בכל בית כבר שני משחקים אולימפיים. נאסר כבר קיבל 60 שנה בפנים והדרישה עכשיו היא ליותר מ100, סימבולי למספר המתעמלות המתלוננות. אולם רייזמן לא רק רוצה שירקב בכלא, אלא היא רוצה למחוק את הזכר שלו בהיסטוריה המפוארת של התעמלות האמריקנית ולצוד את המסייעים והשותקים. היא לא בורחת או נעלמת או מתחבאת, היא שם. היא הצטלמה למגזין הגוף של ESPN ולמגזין בגדי הים של ספורטס אילוסטרייטד והיא גאה בנשיות שלה ובשרירים שלה וגם זה שהיא קרבן לתקיפה מינית לא עוצר אותה.

יותר מדור מיכה, יותר מאריאל מקדולנד ואפילו יותר מיארי ליטמנן או סטיבן ג'רארד, אלי רייזמן מודל לחיקוי. תקדישו כרבע שעה מחייכם להקשיב לעדות הקרה, העצובה, הקורעת, הנושכת, הכועסת והרהוטה של ספורטאית, מנהיגה וגאווה לעם היהודי. כאן הקפטנית שלכם מדברת.

שושלת
עיניים עצומות לרווחה

תגובות

 • אסף the kop

  אפשר לאמלק את דבריה בבקשה ?

  הגב
  • אלון3131

   בגדול היא נכנסת בכולם ואומרת שהכוח אצל השורדות עכשיו.
   אם יש לך 10 דקות פנויות ממליץ מאוד. נאום מרשים.

   הגב
   • אסף the kop

    תודה.
    אולי בהמשך.
    היה לי יום ארוך...

    הגב
   • D! כאן ועכשיו

    לא חושב שהוא היה כזה מרשים.
    הסיטואציה המאד לא קלה, מול התקוף, והקריאה מהכתב, לדעתי לא היו כאלו מרשימות. בראיונות שצפיתי בה (בזכות הקטע המצורף) - היא הייתה הרבה יותר מרשימה

    הגב
    • יואב דובינסקי

     זה לא פריסטייל ראפ של אמינם. ברור שזה כתוב. סביר להניח שגם עברו לא מעט עיניים על זה לפני כן. יחד עם זאת, אמירות חזקות מאוד של קפטנית הנבחרת והספורטאית השניה הכי חשובה בענף שלה שבו היא קורעת את כל המערכת בלי לעשות חשבון. לי לא זכור דבר כזה.

     הגב
     • D! כאן ועכשיו

      כמו שכתבתי - הסיטואציה לא קלה - ולא ציפיתי לראפ. למרות השתדלותי אני לא מתלהב מראפ.
      בראיונות בהם היא מדברת יותר מן הלב היא חוזרת על אותן הטענות והן חזקות יותר - עבורי לפחות. כל מה שכתבת נכון.

      הגב
      • אלון3131

       עצם העובדה שהיא מסתכלת לפושע הזה בעיניים בבית משפט ומדברת בכזאת בהירות זה מדהים וניצחון אדיר. לא ציפיתי לכריסמה של אובמה

      • D! כאן ועכשיו

       לחזור שוב על מה שכתבתי?
       אני חושב שהסיטואציה המאד לא קלה שבה היא נאמה לא ייצרה נאום מרשים. אני חושב, אני, חושב, שהראיונות שלה היו יותר מרשימים.

 • אריאל גרייזס

  הדבר החשוב, ועוד לא ראיתי את זה קורה, זה לא רק לזרוק אותו לכלא ואת המפתח לים אלא גם לפרק את כל אלו במערכת שנתנו לזה לקרות. אין בכלל ספק שיש עשרות אנשים שידעו והחביאו. שאמרו למתלוננות לא להגיד כלום. מערכת שלמה שהתגייסה להחביא את זה במשך שנים. העדויות לגבי זה מתחילות לצאת עכשיו ואני מקווה שהן יהפכו לגל שישטוף את כולם.
  כמו המקרה של פן סטייט, גם פה אנשים היו מוכנים בשביל ההצלחה להעלים עין מדברים מזעזעים. זה מחיר בלתי נסבל

  הגב
  • יואב דובינסקי

   על פי הפרסומים איגוד ההתעמלות האמריקני שילם 1.25 מיליון דולר דמי שתיקה למקיילה מרוני. רקוב, רקוב, רקוב.

   הגב
 • דודיק

  יואב, אוף טופיק: שניים מטובי אתלטינו, אמרי פרסיאדו ומאור סגד, מתחרים בסופ"ש זה בנשוויל. הזדמנות בשבילך להכירם

  הגב
 • W.

  מדהים. תודה

  הגב
 • NoOne

  אני חושב שמזמן כבר הבנו שאם אלי רייסמן הייתה יושבת מאחוריך באיצטדיון בטנסי ונוגעת לך בגב לא היית מתלונן...

  הגב
 • MOBY

  ספורטאית מופלאה.
  כמה קשה זה לצאת מול מערכת ממוסדת ולחשוף שחיתות.
  כשזה מלווה בהתעללות מינית שהיא תמיד כם התעללות נפשית ודיכוי האדם המוחלש גם ככה זה בכלל מעורר כבוד.

  הגב
 • שחר ע.

  איזה אמיצה ומרשימה

  הגב
 • ק.

  פוסט מצוין. ועצוב
  אלי רייזמן אלופה אמיתית. וגם לפני הנאום

  הגב
 • אורן השני

  מזעזע ובאמת לא נתפס. מחליא איך אף אחד לא פותח את הפה על רמות הטיוח אליהן הגיעו הדברים במישיגן סטייט ובאיגוד

  הגב
 • רונן

  דובינסקי , היית צריך לפתול בגילוי נאות שאתה מאוהב בה עוד מריו שנתנה לך ראיון אישי שלוש דקות והיית בטוח שכבשת את ליבה...
  אתה מדבר כמו טינאייגר נאוהב... קצת מביך

  הגב
 • 7even

  אם היא נכנסת חזק במערכת. אז שאפו.
  השאלה היא - למה רק עכשיו זה יוצא החוצה ?

  הגב
  • יואב דובינסקי

   זה בדיוק חלק מהעניין, שהמערכת דאגה גם לספר לבנות כמה מזל יש להן שנאסר הרופא שלהן וגם לכסתח ולהעלים תלונות. במישיגן סטייט אמרו לספורטאית שהיא לא מבדילה בין טיפול רפואי לתקיפה מינית, באיגוד ההתעמלות אמרו לרייזמן שלא לדבר על זה כי הם מטפלים בנושא ולמרוני על פי הפרסומים הם שילמו 1.25 מיליון דולר דמי שתיקה וקנס של 100,000 דולר אם היא תדבר, היו מספר בדיקות פנימיות שזיכו את נאסר. המערכת השתיקה.

   הגב
   • 7even

    Damn...
    זה מתחיל להסביר את פן סטייט.

    האמריקאים הצעירים ממש תמימים אה ?
    אולי צריך להפוך את השירות הצבאי שם לחובה...לקחת להם מעט מהתמימות.

    הגב
    • חובבן

     אם אתה חושב שבארץ המצב טוב יותר אתה חי באשליה מסוכנת.
     שם לפחות כבר מדברים על זה.

     הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *