עיניים עצומות לרווחה

משפט נאסר חשף עד כמה אמריקה העדיפה להתעלם

לארי נאסר יבלה את שארית חייו בכלא. בנוסף ל60 השנים שכבר קיבל על סעיפי פורנוגרפיה ופדופיליה, השופטת גזרה עליו בין 40 ל-175 שנה נוספים על תקיפה מינית של מתעמלות. המינימום שיבלה בכלא יהיה 99 שנים. נאסר בן 54. איש חופשי הוא כבר לא יהיה.

למעלה מ150 מתלוננות העידו נגד נאסר. כמי שעקב אחרי הפרשה בערך מאז שנחפשה על ידי האינדיאנפוליס סטאר ב2016, העדויות האלה שפכו אור על הסיבות שאפשרו את התקיפות. אנשים ידעו והרבה. התלונות החלו כבר בסוף שנות ה90. עשרות אם לא למעלה מ100 מתעמלות היו ניצלות אם היו מקשיבים למתלוננות או חוקרים לעומק.

הרבה מאוד עדויות התמקדו במניפולציות של נאסר. איך ניצל הן את התמימות של הילדות, את המעמד שלו כרופא על שמציל מתעמלות אולימפיות ומייצר אלופות והן את המצב הגופני והנפשי שבו היו בגלל שיטת האימונים הסיזיפית והדיסטנס עם המאמנים המעוטרים. לנאסר היתה הילה. גם ההורים וגם ההתאחדויות הכניסו למתעמלות לראש שזה כבוד להיות מטופלות שלו. הן באמת ובתמים אהבו את נאסר וסמכו עליו. הוא היה האיש הטוב עבורן. סיפורי השוקולדים שהגניב להן עלו לא פעם, כמו גם קבלת מתנות קטנות כמו מזכרות ממשחקים אולימפיים או שיחות נפש. חלקן שפכו מחמאות על כמה שהן אהבו אותו, סמכו עליו או ראו בו חבר או דמות אב והשתמשו בשמות החיבה שהוא נתן להן, בזמן שהן מתייפחות על המשבר באמון.

צפיתי בכמה עדויות של הורים. אמא של אחת המתעמלות פנתה בבכי לתקשורת וביקשה שלא להאשים את ההורים כי גם המאשימים לא היו יודעים. אז אמרה. הורים ידעו, העלימו עין, הצדיקו או מצאו צידוקים כאלה ואחרים ולפעמים לא האמינו ודרשו שהילדה תתנצל. אין לי ספק שהמשפחות שבורות וההורים מלאים ברגשות אשם. בצדק, ההורים כשלו.

ההתנהלות של מישיגן סטייט כמובן היתה מלאה בכשלים פנימיים. היו מספר תלונות לאורך הדרך, הן של מתעמלות והן של ספורטאיות אחרות. פעם האשימו את המתלוננות, פעם אמרו לנאסר לפעול על פי נהלים מסוימים (שמהם התעלם) וכשהמשטרה נכנסה לעניינים אז הם נתנו לו להמשיך לעבוד במשך שנתיים נוספות עד שנעצר. בכירי האוניברסיטה אוחזים בקרנות המזבח. מצד שני, ראיתי עדות של מאמן במישיגן סטייט שסיפר על הבושה ורגשות האשם שהוא חווה על זה שהוא הפנה מאות מתעמלות להיבדק על ידי נאסר. כלומר, יש גם אנשים במעטפת שהיו חלק מהבעיה ועכשיו רואים את עצמם כקורבנות (בקנה מידה קטן בהרבה כמובן). עדיין רב הנסתר על הגלוי לגבי מה שהלך שם, אבל כעת הNCAA מתחיל לרחרח.

גם הכשלים של איגוד ההתעלמות האמריקני (השגיאה במקור) לא מתחילים או נגמרים בנאסר. מהעדויות קורעות הלב עולה תמונה עצובה מאוד על המצב הגופני והנפשי של הספורטאיות בחווה של הקארולים. על פי מתעמלת הנבחרת לשעבר מאטי לארסון, החווה מבודדת עשרות מיילים מכל קשר לאנושות, כשהמקום הקרוב ביותר נמצא במרחק 30 מייל וזה בית כלא. בחווה עצמה אין קליטה סלולרית והאימונים נערכים בתנאי רעב ובמשמעת הנוקשה של מרתה קארולי. לארסון מספרת על משטר אוכל נוקשה ועל אימונים שלמים שבהם אסור היה לה לשתות. היא סיפרה שהיתה בוכה להורים שלה לפני מחנות אימון בחווה ואפילו ביימה פציעה כדי לא ללכת.

בסביבת העבודה הזו, כשהמתעמלות עייפות, רעבות ושבורות נפשית, פעל רופא שהיה קונה את ליבן של המתעמלות כשהיה מגניב להן איזה ממתק או ג'אנק פוד וקצת מחייך. הוא היה החבר שלהן, איש הסוד שאיתו הן הרגישו מספיק פתוחות כדי לקטר על המאמנים. שם בחווה, הוא היה תוקף אותן מינית בטענה לטיפולים רפואיים. הוא לא היה עושה את זה רק בחשאי, אלא כשמספר מתעמלות בחדר ואפילו עוזרת רפואית. הן חשבו שזה בסדר כי יש עוד אנשים בחדר. בהתחלה היה מחטט להן בואגינה ללא כפפות בתירוץ שהוא מטפל באגן, מה שהתקבל אצל חלקן בהבנה מסוימת. אולם "הטיפול" נמשך גם כשסבלו מפציעות בבירכיים ובקרסוליים. נוסף על כך, כשמקיילה מרוני התלוננה, על פי הפרסומים האיגוד שילם לה 1.25 מיליון דולר דמי שתיקה, עם קנס של 100,000 דולר אם תדבר.

גם לתקשורת יש חלק באשמה שהטרדות מיניות בספורט התקיימו במשך עשרות שנים. התעמלות אולי אחד הענפים הכי מתוקשרים במשחקים האולימפיים, אבל ביום-יום כמעט ואין כיסוי לענף ברשתות התקשורת הארציות. יש קצת כיסוי של אליפות העולם, אולי קצת כיסוי של אליפות ארצות הברית או אליפות המכללות, אבל שם זה נגמר. אין עניין יומי או שבועי בהתעמלות. אלי רייזמן וסימון ביילס ספורטאיות מוכרות ומקבלות חשיפה פה ושם, אבל בגדול התעמלות זה ספורט שהתקשורת הארצית באמריקה מתייחסת אליו פעם בארבע שנים. אם היה כיסוי נרחב יותר ומעקב קרוב יותר, יכול להיות ש"הטיפול" המיוחד של לארי נאסר היה נחשף הרבה קודם.

כמו כן, צריך לשים את כיסוי ההתעמלות בקונטקסט של היעדר סיקור ספורט נשים בארצות הברית. זמן המסך שספורט נשים מקבל בספורט-סנטר נע על סביבות 5%. מראש המצב הוא כזה שמתעמלת מרגישה שהקול הבודד שלה מול המערכת הוא אפסי. גם סיקור הפרשה הזו בESPN לווה בהרבה מאוד ביקורת. בתחילה הכיסוי של העדויות היה מינימלי מאוד גם באתר וגם בתכניות טלויזיה, כולל PTI. היוצאת מהכלל זו התכנית Outside the Lines שעסקה בנושא באופן קבוע. נראה שברשת שמעו את הקולות והביקורות ובשבוע השני של העדויות החשיפה היתה יותר מורגשת.

הכמות המדויקת של המתעמלות, הספורטאיות, הנשים והילדות שהותקפו על ידי נאסר לא ידועה. חלקן מספרות על עשרות או מאות פעמים בהן הותקפו על ידי נאסר בטיפולים. אם עבד 20-30 שנה באיגוד ההתעמלות, בוועד האולימפי, במישיגן סטייט, זה אומר שמאות ילדות עברו תחתיו. שמעתי גם עדויות על מתעמלות שטופלו על ידו ולא הוטרדו מינית. נאסר הביע חרטה במשפט אולם במכתב שכתב והוקרא על ידי השופטת הוא המשיך לטעון שהטיפול היה חלק מטיפול רפואי. אלופות אולימפיות טופלו על ידו. קשה להכיל את העובדה שהרופא שהיה אחראי לכשירות הגופנית של ספורטאיות לתחרויות מטרה בהן זכו במדליות זהב וריפא את הגוף שלהן מפציעות בענף מאוד דורשני, היה פדופיל מניפולטור.

המשפט של הרופא הפדופיל לארי נאסר אולי הסתיים, אבל הבעיה של אמריקה לא קרובה להיפתר עם אדם אחד שיבלה את שארית חייו בכלא. בראש המדינה עומד נשיא שהתגאה בזה שאדם בעמדת כוח יכול לתפוס נשים בפוסי ושעל פי הפרסומים שילם לכוכבת פורנו דמי השתקה. בלא מעט אוניברסיטאות גדולות באמריקה היתה פרשיה כזו או אחרת הקשורה בהטרדות מיניות, באונס או בניצול נשים כשלא פעם זה היה קשור במחלקת האתלטיקה. זה לא רק נאסר או טראמפ או וויינסטין או סנדוסקי, זאת מכת מדינה. הפרשה הזו חשפה מציאות שאסור שתימשך וכדי להשתפר אמריקה חייבת להפסיק לעצום עיניים.

ספין בערב של גביע
הפסד נדיר באצטדיון על שם מזהם העיר

60 Comments

מיקו G 24 בינואר 2018

אתה חייב ללמוד לעשות את ההפרדה בין להיות דוש מגעיל שלא מכבד נשים ובין להיות מפלצת שהרסה לעשרות נערות את החיים.
זה רק מוזיל את חומרת המעשה של אנשים כמו נסאר.

יואב דובינסקי 24 בינואר 2018

לא, זה מצביע על תרבות עקומה. תרבות שבה אנשים עם כוח ומעמד מרגישים שיכולים לנצל את המעמד כדי לכפות את עצמם.

NoOne 25 בינואר 2018

מה שונה ארה"ב בזה מכל מדינה בעולם?
בכל תרבות ובכל מדינה יש אנשי בעלי כח ,כסף או מעמד שמנצלים ופוגעים באחרים כי הם יכולים .

אייב 25 בינואר 2018

נאסר הטריד ילדות גם כשאובמה ובוש היו הנשיאים, וגם אז כולם כיסתחו את העניין. כנראה שהתרבות שעליה אתה מדבר לא חדשה במיוחד. דווקא עכשיו, כשטראמפ נשיא, העניין פוצץ, והטרדות מיניות באופן כללי עלו לסדר היום הציבורי. לא רומז שזה בזכותו, אבל יש שיפור תרבותי במהלך תקופת נשיאותו, ולכן ההערה שלך על כך שהנשיא מתגאה שהוא גרב דם ביי דה פוסי, לא רלוונטית.

יואב דובינסקי 25 בינואר 2018

בוודאי שזה לא התחיל בתקופת טראמפ, התלונות נגד נאסר מתועדות עוד מתקופת קלינטון (עוד נשיא שניצל מרות). ההערה על טראמפ סופר רלוונטית כי היא מראה סדרי עדיפויות באמריקה ועל תפיסת האנטייטלמנט של גברים בעמדות כוח. בגלל האמירה הזו, הבחירה בטראמפ גם הובילה מאות אלפי נשים לצאת לרחובות בכל רחבי ארצות הברית, להגיד שהגיעו מים עד נפש ואי אפשר לסבול את זה יותר. כפועל יוצא, עשרות שחקניות יצאו נגד המפיק מספר 1 בהוליווד, החל קמפיין ויראלי ברשתות חברתיות ולמעלה מ150 מתעמלות העידו כנגד הרופא הבכיר בענף וחשפו את הכישלון הארגוני של כל המערכת. הכל קשור, כולל הנשיא המתרברב.

NoOne 25 בינואר 2018

נשים לבנות הצביעו לטראמפ מאשר לקלינטון

יואב דובינסקי 25 בינואר 2018

לגבי הסיבה שמגזרים מסוימים הצביעו לטראמפ מלקלינטון, כנראה שזה לא נושא מספיק חשוב עבור אותו מגזר. זאת באמת חלק מהבעיה. אבל אני חושב שעושים עוול כשמייחסים הטרדות מיניות להזדהות פוליטית. הכוונה היא לגברים בעמדת כוח. הארווי ווינסטיין היה תורם למועמדים דמוקרטיים. ביל קלינטון כאמור היה דמוקרט וניצל מרות. טראמפ בוודאי לא התחיל את התרבות, אבל הוא חלק מהבעיה. יחד עם זאת, למשל בבחירות באלבמה אפשר היה לראות שנוצרת תודעה מסוימת שחוצה הזדהות מפלגתית. שגם המדינה הכי רפובליקנית-שמרנית באמריקה מעדיפה דמוקרט על פדופיל.

כח הגברה 25 בינואר 2018

אתה רק מחזק את הטענה של יואב.
העובדה שטראמפ נבחר (גם בעזרת קולותיהן של נשים), למרות שבמהלך הקמפיין פורסמו ההתבטאויות שלו לגבי נשים ולגבי יכולתו להטריד אותן מינית, מראה שהבעיה היא בעיה תרבותית רחבה.
זה לא נסאר, זה לא טראמפ, זה היחס של החברה האמריקאית לתופעה.

שמעון 25 בינואר 2018

איזה התבטאות של טראמפ? שהוא אוהב כוס ואוהב לגעת בכוס? זה אמת מה הבעיה בזה? רוב הגברים אוהבים את זה. נשים עומדות לטראמפ בתור, מה אתה מדבר?
נשים אוהבות שמחמיאים להן והרבה גם אוהבות גסויות, למה שלא יצביעו לטראמפ ויתחסדו כמוך? הוא אמר אמת ומה שברא הטבע.
הוא לא אנס אף אחת.

באבא ימים 25 בינואר 2018

אני חושב שלאמר על קלינטון שהוא ניצל מרות זו חתיכת אנדרסטייטמנט. אני מנסה לחשוב מה היה קורה אם חואניטה ברודריק, פולה ג'ונס וקתלין וויילי היו מתלוננות היום.

אוהד נחמני 24 בינואר 2018

הענף הזה רקוב ובנוי על ניצול חסר בושה והתעללות גופנית במסווה של ספורט. גם אם קוראים לזה משמעת אימונים, זה לא יותר מסאדיזם פשוט.
איפה היו ההורים?. זה מתחיל מזה שהם משאירים ילדה בת שבע לסמכותם של מאמנים לא אנושיים.

NoOne 25 בינואר 2018

ההורים רוצים כח , כסף , פרסום על חשבון הילדים שלהם .
ראית פעם אודישן לילדים בהוליווד?
ההורים האלה היו נותנים לבמאי לעשות מה שהוא רוצה רק שילהק את הילד שלהם

Dr. van nostrand 25 בינואר 2018

עצוב…
דור מיכה מתהפך בשינה מלשמוע על ההתרחשות הזו.

שמח…
האנשים גילו את הרשתות החברתיות והיוטוב ומבינים כמה תעמולה ושקרים מוכרים ב'חדשות' ובתקשורת ה'ממוסדת'.
קוראים לטרוריסטים בשמם ולמדינות שוחרות השלום והקידמה גם כן.

סימנטוב 25 בינואר 2018

ד"א יש גם סכננה ברשתות החברתיות שם כל אחד מקבל את המידע כמראה לפי נטייה דיעה שלו\ה.

Dr. van nostrand 25 בינואר 2018

צריך להיות לבנאדם מהשורה שיקול דעת וקבלת החלטות עצמאית. זו זכות ואחריות.
יש מספיק חומר על בנאדם לראות איך הוא מתבטא, מה האג'נדה שמקדמים ואם הם באמת כאלה 'לא סובלניים' כפי שבמיינסטרים תקשורת מנסים לעשות מהם.

נוכחתי לראות שזה נכון שרוב האלימות היום היא מגורמים של משטרת המחשבות בפוליטיקלי קורקט.
מי שלא מצליחים לדון איתו לעניין, קוראים לו בשמות גנאי שלא קשורים לכלום- העיקר לעשות דה לגיטימציה.
עכשיו שניתן לשמוע יותר מדעה אחת, למשטרת המחשבות הרבה יותר קשה לרעות את העדר, כי מתברר שלכל כבשה יש שם ודעה עצמית עם יכולת להביע אותה ולצרוך אמצעי מידע נוספים.

7even 25 בינואר 2018

+1234567890

בארי ברודי 25 בינואר 2018

קיראו היום בוואלה על מאמן הכדורגל הבריטי בארי בנל ודמכם יקפא.
לא רק בנות, לא רק התעמלות, בטח שלא רק אמריקה.

matipool 25 בינואר 2018

קראתי אתמול מאוחר בלילה. מזעזע.
הבן זונה גרם לארבעה אנשים להתאבד.

יואב דובינסקי 25 בינואר 2018

התייחסתי בכמה פוסטים בחודשים האחרונים לפרשיית ההטרדות המיניות בכדורגל האנגלי. אני פחות עוקב אחריה מאשר אחרי מה שקרה בהתעמלות, אבל זה כנראה בסדר גודל אפילו גדול יותר ופתח תיבת שרצים שאנחנו לא יודעים את המימדים האמיתיים שלה. כי גברים מפחדים להתלונן. לכן למשל אני לא מסכים עם אלי רייזמן והמתלוננות שמגדירות את פרשת נאסר כפרשת ההטרדות המיניות הגדולה בהיסטוריה. אני חושב שלהשוות אצל מי היה יותר גרוע עושה עוול לקרבנות/ניצולים. מה שכן, זה מראה שיש פדופילים שמגיעים לעמדות כוח ומנצלים ילדים ויש פדופילים שמגיעים לעמדת כוח ומנצלים ילדות.

NoOne 25 בינואר 2018

the largest sexual harassment case was the catholic church .
we know how this turned out…

אריאל 25 בינואר 2018

יואב האם יש הליכים פליליים/אזרחיים נגד אלה שלכאורה ידעו או שלא נקטו צעדים מספיק חריפים ?

אחד מהעם 25 בינואר 2018

יכולים להיות בעיקר אזרחיים, בפועל זה יהיה מאוד מסובך וממילא כנראה גם אם יתבעו אישית את המשתיקים לא יקבלו שקל.

אם כבר אז סביר יותר לתבוע את האיגוד.

אריאל 25 בינואר 2018

עם כל הכבוד לנאסר עזיז זה היותר חשוב. אנסים תמיד יהיו השאלה אם המערכות שמסביבם יקיאו אותם מיד או שזה ייקח עשרות שנים כמו במקרה הזה.
וכמו שאני אומר אזרחיים זה לאו דווקא כסף לנפגעים יותר בכיוון של להעיף אותם מהתפקידים שלהם כך שהבא אחריהם יחשוב פעמיים.

אחד מהעם 25 בינואר 2018

מסכים לגבי החלק הראשון ולכן לדעתי חשוב לחוקק חוקים פליליים כנגד המשתיקים.

אתה לא לוקח בחשבון שהאנשים שהשתיקו את הסיפור כנראה גם פחדו מפיטורים שלהם אם יפוצצו את הסיפור.
הסכנה בפיטורים זה לא משהו כזה מאיים שיגרום לאנשים להיכנס תחת כובד הקורה ולטפל בפגיעה כמו שצריך. חייבת להיות ענישה פלילית להשתקה.

אריאל 25 בינואר 2018

אני לא בטוח שאתה צודק, בכיר במוסד שפוטר על רקע זה שהשתיק פרשה כזאת, יהיה לו קשה למצוא עבודה דומה.
אבל אין ספק שצריכה להיות ענישה פלילית להשתקה

יואב דובינסקי 25 בינואר 2018

זה כנראה יתברר בבית המשפט. באוניברסיטאות יש חובת דיווח ואין ספק שבמישיגן סטייט היו כשלים. אני מאוד מקווה שהפרשה לא תסתכם בנאסר, כמה התפטרויות (אתמול בערב גם נשיאת מישיגן סטייט התפטרה ) ופיצויים. יש כבר עצומה לחקיקה פדראלית.

אריאל 25 בינואר 2018

תודה

אחד מהעם 25 בינואר 2018

בזמן שפה בארץ עברייני מין מקבלים עונשים מגוחכים, אולי מוטב שלא נדחוף את אפינו למה שקורה בצד השני של הגלובוס.

7even 25 בינואר 2018

לגמרי.
בכללי עבריינים פה חופשיים לעשות פחות או יותר מה בא להם כי הענישה בדיחה. בהכל.
בכביש, בגניבת רכבים, באונס, בפריצות לבתים, בזריקת חפצים למגרש.

בית המשפט פה בדיחה עצובה.
קח עורך דין טוב, וגם מרצח אתה יכול לצאת חופשי.

שמעון 25 בינואר 2018

כבוד השופט מרשתי הינו אדם מן השורה אשר תורם רבות לנזקקים ואף לבתי הכנסת, ידו אינו בדבר שכן היה התפרצות רגעית אשר נעשתה בעידנא דריתחא. מכיש כל וכל כבוד השופט, מרשי אף הינו צדיק, ראה כיפה גדולה על ראשו.

רונן 25 בינואר 2018

ואף
מילה על זה שהוא מוסלמי

אחד מהעם 25 בינואר 2018

לא, כי אין עברייני מין נוצרים או יהודים נכון?

wazza 25 בינואר 2018

אף מילה כי זה לא קשור,
כמו שהאזכור של טראמפ לא קשור ובעיקר מיותר

רונן דורפן 25 בינואר 2018

האזכרור של טראמפ לא מיותר גם אם הוא לא האשם. ביום בחירתו חגגו אנשים ברחבי העולם בקריאות grab them by the pussy

http://www.smh.com.au/nsw/donald-trump-supporters-thrown-out-of-university-of-sydney-us-election-party-20161109-gslwgg.html

7even 25 בינואר 2018

איך הדברים האלו קורים באונברסיטאות בארה"ב שוב ושוב ושוב?

Amir A 25 בינואר 2018

אל תחשוב על אוניברסיטאות בארה"ב באותם קריטריונים של אוניברסיטאות בישראל. מישיגן סטייט, היכן שנאסר היה חבר סגל, היא אוניברסיטה עם 50 אלף סטודנטים. תחשוב על עיר שלמה שכולה מורכבת מילדים שפעם ראשונה יוצאים לחופש מהבית ואין הרבה מבוגרים אחראיים שמשגיחים עליהם. סיטואציה כזו היא כר פורה לכל מיני פרוורטים מהסוג של נאסר.

7even 25 בינואר 2018

מכיר מקרוב את הגודל של הקמפוסים והאוניברסיטאות שם.
עדיין – יש סיפורים גרועים מהרבה מקומות אבל בארה"ב אתה קורא שוב ושוב על דברים שקורים עשרות שנים ואף אחד לא פוצה פה.

Amir A 25 בינואר 2018

בסופו של דבר אנשים הם אנשים בכל מקום. אני מניח שבכל מקום קורים דברים עשרות שנים ואין פוצה פה.

יואב דובינסקי 25 בינואר 2018

אגיד ככה, יש בארה"ב פסיכופטים בסדרי גודל שבישראל לא רגילים אליהם. למשל שבוע שעבר נחשף סיפור על זוג שבמשך שנים כלא את 13 הילדים שלהם בבית, התעלל בהם, כבל אותם לרהיטים והרשה להם להתקלח פעם בשנה. לך תדע איך לא יודעים מדברים כאלה, אבל יש פה מטורפים והמערכת צריכה להיזהר מהם.

Amir A 25 בינואר 2018

המספר הגדול של אנשים והשטח העצום מאפשרים לפסיכופטים לבצע את זממם. בישראל הגודל הקטן והצפיפות לא תאפשר ביצוע של דברים כאלו כמו הזוג מקליפורניה.
מעניין אם המרחבים הפתוחים והאנונימיות היחסית מהווה קטליזטור להתפתחות פסיכופטית או רק מקלה עליהם לבצע את זממם. שאלה מעניינת.

גיא זהר 26 בינואר 2018

סבן, מציע לך לבדוק את כמות המרצים המטרידים בארץ. החפירה תעלה ממצאים מבהילים מאוד (והטיוח כאן לא פחות אינטנסיבי מאשר שם).

S&M 25 בינואר 2018

למקרא הזוועות שמדינה מתוקשרת ועתירת זכויות אדם כמו ארה"ב, אפשר רק לדמיין מה עובר על המתעמלות והקופצות למים בסין. אלוהים, הן בטח חוות התעללות 24/7 בלי בג"צ ובלי בצלם.

S&M 25 בינואר 2018

*במדינה

רונן דורפן 25 בינואר 2018

אני לא משוכנע כלל. קודם כל קפיצות לא כל תובעני ואין שום סכנה למדליות שלהן. אני מעריך שהם עובדים קשה – אבל יש לזה שני צדדים – דווקא מתעלל מינית שנחשף יכול לגמור באיזה כלא לכל החיים

7even 25 בינואר 2018

לגמרי

wazza 25 בינואר 2018

פשוט מזעזע וכמו כתבו מעלי זה פשוט לא נתפס איך כל כך הרבה אנשים יודעים ולא מדברים.

היסטוריון של ספורט 25 בינואר 2018

אין ספק שמדובר בחלאה .
אבל ברצוני להבין .
הוא האושם באונס כפשוטו או בכל מיני מעשים שניתן לטעות או לטעון שהם רפואיים ?
דבר נוסף האם כל המצטרפות הן אותנטיות או שיש כאן גם תוצר של השפעה תקשורתית ?

יואב דובינסקי 25 בינואר 2018

ככל הידוע לי לא היתה תלונה על אונס, אבל חלק מהעדויות היו על שהוא נגע בעצמו או אונן לידן ובכל מקרה שהוא ביצע את "הטיפול" כדי לספק צרכים מיניים של עצמו ולא לצרכים רפואיים. יש דרך לבצע טיפולים פולשניים כאלה ואחרים, אבל הוא לא מילא אחר מה שצריך לעשות (כפפות, הסכמה של המטופל/ת, הסכמת הורים כשמדובר בקטינים, פיקוח של אדם נוסף בחדר ועוד).

לגבי אותנטיות המתלוננות, אני מניח שכל מתלוננות יכולה להוכיח שהיתה מטופלת שלו, בין אם במישיגן סטייט, בנבחרת, בקבוצה או באופן פרטי. האם כל מתלוננת יכולה להוכיח איפה הוא נגע מתחת לסדין, אני מניח שלא.

לגבי ההשפעה התקשורתית, כמובן שיש. כשהסיפור נחשף באינדיאנפוליס סטאר היו מספר תלונות, אבל לא הכמות העצומה שיש היום. היות והיו גם מתלוננות שהיו ספורטאיות אולימפיות לשעבר, הסיפור קיבל תהודה ארצית ואז יותר ויותר נשים וילדות החלו להבין שזה גם קרה להן והצטרפו לתלונה. ככל שהתלונות התרבו וצברו תאוצה, גם ספורטאיות בכירות מהשנים האחרונות החלו להתלונן ואז זה בכלל הגיע לכל בית באמריקה והביא עוד ועוד נשים להתלונן. כמובן שלתקשורת היה אפקט, בין אם זה אינדיאנפוליס סטאר או פוסט של מקיילה מרוני בפייסבוק או ראיון של אלי רייזמן ב60 דקות.

היסטוריון של ספורט 25 בינואר 2018

מקווה שלא יתנפלו עליי .
זה שהוא חלאה זה מוסכם .
זה שהוא ראוי לעונש חמור גם זה ברור.
אבל אם הוא לא אנס בפועל אלא עשה מעשים מחליאים ומגונים אך לא אונס גורם לי לחשוב שהוא חטף גם בגלל אווירה מסוימת .
שוב הוא לא צדיק ואני אחרון להצדיק אותו אבל לפי מה שאני מבין ענישה של 20 שנה הייתה לענ"ד פרפרציונלית .
אני מסייג את מה שאני בכך שבאמת אני חסר ידיעה מספקת ואני מוכן לקבל הסבר אחר .
אבל אם לא היה כאן אקט של אונס אז אני חושב שאין תקדים לענישה כזו חמורה ויש כאן גם הרבה מהיבטי האווירה למינם ודעתי לא נוחה עם משפטי שדה שכאלה.

Amir A 25 בינואר 2018

התביעה ביקשה שנה אחת לכל מתלוננת שפנתה – ובסך הכל עד 125. השופטת קצת החמירה, אבל הנקודה היא שהעונשים אינם חופפים. זו הסיבה לזמן הארוך.

אריאל 25 בינואר 2018

הוא לא אנס אבל הוא גם לא מטריד, מה שהוא עשה נקרא מעשים מגונים לפי מה שהבנתי וזה כבר בעולם הפיזי עם נגיעות ודברים שלא בא לדעת.
לדעתי אם זו היתה מתלוננת אחת היו באמת מסתפקים בפחות אבל ריבוי המתלוננות מכפיל את זה וגם מחמיר את העניין שזה לא מעידה חד פעמית אלא דפוס חוזר וסדרתי במשך שנים רבות לנשים ( ילדות מסכנות) רבות.

אדם 25 בינואר 2018

לחיות בעולם שלנו בתור אישה זה לא הכי קל. זה ללכת ברחוב בלילה ולהרגיש מאוים, לנסוע באוטובוס ולחשוש שמישהו יחליט שגופך ברשותו ועוד ועוד. המטרה שלנו בתור חברה צריכה ליצור הכחדה של התחושה הזו (ואם לא הכחדה אז צימצומה למינימום). עונש שכזה, בעיקר בגלל המספר, זה צעד ראשון וקטן בדרך הזו, אבל הוא צעד חשוב.
איזה עונש היית גוזר על מחבל שבמשך 20 שנה פורץ לבתים שיש בהם ילדים ומעביר סכין על היד או הלחי שלהם – היית חושב שראוי שהוא יראה אור יום?

אהד 25 בינואר 2018

אונס, לפחות בארץ, משמעו החדרה של משהו (כל איבר או עצם זר) לאיבר המין הנשי. אז הוא כן אנס

יואב דובינסקי 26 בינואר 2018

אני מסכים שהיה אלמנט של שואו ואפילו תחושה מסוימת של משפט ראווה בשבוע האחרון. כלומר, האיש כבר קיבל 60 שנה בפנים על פורנוגרפיית קטינים. הוא בן 54. היה ברור שהוא כבר לא יהיה בן אדם חופשי. הוא גם מראש קיבל עסקת טיעון, ככה שלא בדיוק ביקשו ממנו ללבוש כפפות ולראות אם הן בגודל מתאים. לא יודע למה הוא קיבל עסקת טיעון כזאת, אבל שיקוליו איתו. אם השופטת היתה נותנת עוד 30 שנה בפנים, או פחות 30 שנה בפנים, זה פחות קריטי כי עוד לפני גזר הדין היה ברור שהוא לא יהיה אדם חופשי. החלק המהותי של גזר הדין היה השלב של העדויות. שבו למעלה מ150 ילדות ונשים תיארו בפרטי פרטים איך האסון הזה קרה. הן חשפו לא רק את נאסר, אלא את הסיבות, הנסיבות, את ההתעלמות השיטתית ואיך המערכת הכשילה אותם. זה החלק המהותי. איך מערכת שאמונה להגן על מתעמלות, כשלה והפנתה להן את הגב. התביעה ביקשה שנה לכל מתלוננת. המשמעות של 40 או 125 שנה בפנים לבן אדם בן 54 עם 60 שנה בפנים, היא אותה משמעות.

תומר הוותיק 26 בינואר 2018

למה לא מרחיקים את ארה"ב מהענף בטוקיו בתור עונש?
האם ההעלמת עין הזאת היא לא שיטתית?

יואב דובינסקי 26 בינואר 2018

אני ודורפן חלוקים בנושא הזה. אני חושב שהרוחות בהחלט נושבות לכיוון של בדיקת האקרדיטציה של איגוד ההתעמלות. הוועד האמריקני כבר הודיע שאם כל ההנהלה הבכירה של איגוד ההתעמלות לא תתפטר ואיגוד ההתעמלות לא יאפשר בדיקה חיצונית מקיפה של ההתנהלות, הוא יאבד את האקרדיטציה שלו כגוף המנהל של ההתעמלות בארצות הברית. יחד עם זאת, צריך לדאוג שלא לשפוך את התינוק עם המים. יש קבוצות ומתעמלים ומתעמלות התלויים באיגוד ההתעמלות, כולל ברמה תחתרותית בינלאומית שכמובן לא קשורים לפרשת לארי נאסר או לכיסתוח וצריך למנוע פגיעה בהם. אני חושב שהשעייה מהמשחקים האולימפיים תפגע במתעמלות (גם אם הן יתחרו תחת דגל נייטרלי או משהו), אבל נראה מה עוד ימצאו ועד כמה הריקבון עמוק.

תומר הוותיק 26 בינואר 2018

הנקודה שלך ברורה, אך יש פתאום נזכרתי במגיב הקבוע רומן, והטיעונים שלו על ה"אפליה" ביחס לרוסים, ואתה יודע מה, המקרה הזה גורם לי לראות את הטענות שלו באור שונה.

הרי בוודאי לא כל הספורטאים הרוסים היו על סמים, ובכל זאת, "שפכו את התינוק עם המים", חייב לציין שמשהו בפרשה הזאת מרגיש לי עוד פחות בסדר בסולם הערכים שלי.
מדובר על ילדות לעזאזל…

יואב דובינסקי 27 בינואר 2018

להערכתי גם הוועד האולימפי האמריקני זיהה פה פוטנציאל לבעיה בינלאומית. הוא דרש גם חקירות בלתי תלויות וגם מכל הנהלת איגוד ההתעמלות האמריקני להתפטר והם הסכימו. אני כרגע לא במקום של האם מגיע להם עונש בינלאומי אלא איזה עונש מגיע להם שלא יפגע בספורטאיות (שחלקן היו מהגיבורות שהתלוננו).
אני פחות משווה את זה לרוסים, כי שם מדובר על רמאות. פה מדובר על שלום הילד. בסולם הערכים כמובן שתקיפה מינית של ילדות יותר חמור מהחלפת מבחנות, אבל היות ולא מדובר באיזה יתרון לא הוגן (קרי, בגלל הסימום המערכתי רוסיה היתה בראש בטבלת המדליות בסוצ'י), אני פחות רואה את המקרים כברי השוואה.

אמיתי 27 בינואר 2018

כמה בעלי תפקידים נכנסו ברוסיה לכלא או אפילו איבדו את משרתם?

Comments closed