בהצלחה לספורטאינו בפיונגצ'אנג

התנועה האולימפית כרגיל בצומת דרכים. גם המשלחת הישראלית

המשחקים האולימפיים לחורף יצאו לדרך בדרום קוריאה והוועד האולימפי כרגיל נמצא בצומת דרכים. פיונגצ'אנג הדרום קוריאנית אמנם הרבה פחות קונטרוברסלית מסוצ'י, אבל אחרי הביקורת שהIOC ספג על המשחקים ברוסיה והברדק בריו, בוועד האולימפי הבינלאומי לא יתנגדו לקצת שקט.

מצד אחד, כשרובוטים מקבלים את הנוחתים בשדה התעופה זה משרה אווירה של עולם ראשון. מצד שני, לקיים את המשחקים על הגבול של קים ג'ונג און קצת מעלה חששות. דרום קוריאה וצפון קוריאה צעדו בטקס הפתיחה תחת דגל קוריאה המאוחדת, ככה שלפחות תמונת יח"צ טובה יש לוועד האולימפי הבינלאומי.

הIOC חוטף מכל כיוון על סיפור רוסיה. אני לא בקי בכל הפרטים של איך הפרשה התגלגלה ולאן היא הולכת, אבל מה שיצא מכל הסיפור הזה זה לא פה ולא שם. בריו לא הושעתה המשלחת אלא זה עבר להחלטת ההתאחדויות, אחר כך חששו שפוטין יוביל לחרם, אחר כך הוציאו את רוסיה והחליפו את השם למשלחת האולימפית הרוסית, עכשיו CAS מתערבים. בקיצור, למעט שמח ולא ברור כל העסק.

בימים שלפני פתיחת המשחקים האולימפיים יש בדרך כלל כנס של הוועד האולימפי הבינלאומי. הפעם עלתה בו החלטה מעניינת לנסות למצוא עיר אפריקנית שתארח את משחקי הנוער ב2022. המשחקים האולימפיים לנוער הם הבייבי של הנשיא הקודם ז'ק רוג ואחרי שתי מהדורות קיץ במזרח אסיה (סינגפור 2010, ננג'ינג הסינית ב2014), המשחקים השלישיים יערכו בקיץ הקרוב בבואנוס איירס. ההחלטה ללכת על אפריקה מצד אחד פותחת את התנועה ליבשת שעדיין לא ארחה משחקים אולימפיים, אבל מנגד זו גם החלטה שמתערבת בביד ומגבילה את התנועה ממועמדות נוספות.

התנועה האולימפית תמיד נמצאת בצומת דרכים. אפשר להסתכל על הצדדים השליליים ולא חסר. סימום, רמאות, פוליטיקה, בזבוזי כספים, שיטת בידינג שלא ממש עובדת וכל הג'אז הזה. אבל גם לפני ריו היה בלגן ולפני סוצ'י לא חסרו מחאות ובטח לא לפני בייג'ין ויום אחרי שלונדון זכתה בביד היה פיגוע של אל-קעידה בעיר ובעבר היותר רחוק היו גם החרמות ולצערנו גם טבח מינכן. רוצה לומר, תמיד יש מידה מסוימת של כאוס סביב התנועה ואני לא בטוח שהמצב בפתיחת פיונגצ'אנג 2018 גרוע יותר.

כלומר, כשמסתכלים על עתיד התנועה האולימפית, הוא די מובטח. שלושת משחקי הקיץ הבאים יתקיימו במדינות עולם ראשון: יפן, צרפת וארצות הברית. ספונסרים יש, לגבי זכויות שידור בטח שאין מה לדאוג. מה כבר אפשר להגיד על בייג'ין שתארח את משחקי החורף ב2022 שלא נאמר על הסינים ב2008? אז זאת היתה לנובו הסינית, אז הפעם זו עליבאבא שהפכה לפרטנרית של התנועה.

על אף שאני מאוד אוהב משחקים אולימפיים, ייצא לי הפעם לעקוב פחות אחרי המשחקים, גם מבחינת עומס וגם כי NBC, למרות שלל הערוצים (כולל ערוץ אולימפי חדש שנחנך לפני כמה חודשים), גם לא משדרים את רוב התחרויות וגם משדרים תחרויות מוקלטות. למעשה, אפילו כשהם כן משדרים, לפעמים הם מדלגים על מתחרים. כך למשל הם דילגו את התרגיל של אלכסיי ביצ'נקו הישראלי לטובת שידור כתבה על המחליק שלהם נייתן צ'ן שהיה הבא בתור. ביצ'נקו סיים את התחרות שלו במקום השני אחרי תרגיל נקי, צ'ן לעומת זאת התרסק.

כתבתי בעבר על האמביוולנטיות שלי כלפי המשלחת הישראלית שעל אף היותה הגדולה ביותר ששלחה ישראל למשחקי החורף, הספורטאים שגדלו בארץ הם המיעוט. חוק השבות ומדינה מעודדת עליה אנחנו. קצת יותר מעניין לראות תחרויות כשיש ספורטאי עם דגל ישראל ובכלל המחליק המהיר ולדיסלב ביקנוב שגדל בישראל הוא מהמצטיינים באירופה. כמו כן יש כמה סיפורים נחמדים וגם שריטות לא חסר. ימים יגידו האם מדובר במשלחת שתגרום לספורט החורף בישראל ללמוד מיהדות ארצות הברית ומיוצאי מדינות חבר העמים ולהתמקצע או שספורט החורף מעודד ספורטאים לנצל איזה פרצה כדי לעשות עלינו סיבוב ואחרי המשחקים הם ייעלמו לישראל. בהצלחה לספורטאינו בפיונגצ'אנג.

הקיטש שאמריקה חיפשה
כשאסיה ואמריקה נפגשות

תגובות

 • איציק

  כבר "פנצ'ר" ראשון לנבחרת, קסדה עם ציור שמשון הגיבור שנפסלה. עכשיו עד יום חמישי צריך לצבוע את הקסדה מחדש. אסון, דמות תנכית על הקסדה נחשבת לסממן דתי האסור לפי הועד האולימפי. בורקה וחיג'אב לעומת זאת זה סבבה. איזו צביעות, וכמה לא מפתיע.

  • משה

   הפנצ׳ר השני והמשמעותי יותר הוא שפסלו את הספורטאי הכי טוב שלנו במקצה החזק שלו.

   • איציק

    לא אותו דבר. אני תיארתי "פנצ'ר", ואתה תיארת פנצ'ר. לא דומה. מאד חבל. אולי יפתיע בפחות חזק.

    • יואב דובינסקי

     מפח נפש

     • איציק

      אכן

 • אופיר

  מוזר שיש בכלל משלחת ישראלית.

  • צור שפי

   נכון. הסדר הנכון צריך להיות - קודם שיהיה לנו חורף, אחר כך, אולי, ספורט חורף....

   • אופיר

    אני יכול איכשהו להבין מימון של עיסוק מקצועני בענפי ספורט בתואנה של עידוד פעילות גופנית ואורח חיים בריא בקרב הציבור, אבל מה ההגיון במימון ממשלתי של ענפי ספורט שאיש בישראל לא יעסוק בהם (חוץ מכמה היפסטרים עם כסף)?

    • יואב דובינסקי

     להחלקה על הקרח יש הגיון וגם יש פוטנציאל מסוים להצליח בזכות העליה הרוסית ויהדות ארה"ב. אני בעד זה, כי יש חשיבות להשתתפות במשחקים ויש שם ספורטאים שמייצגים חלק מהחברה בישראל. לגבי סקי וסקלטון ושאר ההמצאות, לדעתי הם כמעט ולא ממומנים על ידי המדינה והרוב מהכיס הפרטי של הספורטאים והמשלחות. פחות מתחבר לקשר של ישראל לענפים האלה.

  • איציק

   היתה נבחרת ג'מיקה למזחלות קחח, רביעייה, אז שבארץ לא תהייה נבחרת...

Comments are closed.