מבחינת המשלחת הישראלית, זאת לא היתה הופעה לתפארת. קריטריון לנבחרת שהושג בחאווה (ספורטאי לא ישראלי השיג עבור הנבחרת את הקריטריון), איזרוחים בסיטונאות, חלק מהספורטאים לא גרים בארץ, חלקם לא מדברים עברית, חלק לא גדלו בארץ, ענפי ספורט שבכלל לא קיימים בישראל ובנוסף, רוב הספורטאים פשוט לא טובים בספורט. פעם מקום 49 ופעם לא לסיים את המסלול; לסיים סקלטון שלישי מהסוף כשמקדימים את ג'מייקה וגאנה; לפסול פעמיים בהחלקה מהירה ולסיים את המרוץ השלישי במקום האחרון במקצה המוקדמות כשבע שניות אחרי שלושת המחליקים האחרים בתחרות שנקבעת על עשיריות או מאיות השנייה; מקומות אחרונים בהחלקה אמנותית עם תרגילים שלא קשורים לרמה אולימפית; אלה רק חלק מהרפרטואר של המשלחת הגדולה ביותר שהוציאה ישראל למשחקי החורף האולימפיים.

יש גם נקודות חיוביות, אלכסי ביצ'נקו שגם בתחרות הקבוצתית סיים את התחרות שלו במקום השני (היתר סיימו במקום האחרון או הלפני אחרון) וגם בתחרות האישית סיים במקום ה11. דניאל סמוכין גם כן הצטיין כשסיים במקום ה13. כך שהם הצליחו מאוד וקבעו הישגים חסרי תקדים ובאמת כל הכבוד להם.

גנבי הדעת יחגגו מקום שמיני מתוך עשרה בתחרות הקבוצתית בהחלקה על הקרח. רק שהמקום המכובד לא מספר את מה שקרה שם. ביום ההחלקות הראשון המחלקים הבכירים מקנדה, ארצות הברית ורוסיה התרסקו. גם טעויות צריך לדעת לנצל וביצ'נקו עשה זאת בגדול כשסיים במקום השני וקנה את ליבה של טרה ליפינסקי עם הבה נגילה. שם למעשה הושגו כמעט כל הנקודות של ישראל.

למעט ביצ'נקו, היה מאוד לא נעים לראות את הנבחרת. יבגני קרסנופולסקי מחליק מצוין, אבל הוא החליף בנות זוג בתדירות גבוהה יחסית, מה שמקשה לייצר תיאום והבנה עיוורת. למשחקים בפיונגצ'אנג הוא הגיע עם המתאזרחת פייג' קונורס וגם בתחרות הקבוצתית וגם בתחרות הזוגות הם היו חלשים וסיימו בתחתית (מקום לפני אחרון בקבוצתי ולא הצליחו להעפיל לתרגיל הארוך בזוגות). הם לפחות השיגו את הקריטריון לפיונגצ'אנג בעצמם וגם המקום הלפני אחרון שהשיגו בתחרות הקבוצתית העמיד את ישראל עם אותו מספר נקודות כמו צרפת וקוריאה, כך שסיימנו במקום השמיני בזכות שובר שוויון.

יתר הספורטאים שהתחרו לא היו ברמה אולימפית. הקריטריון הישראלי להיות בין 10 הנבחרות שיתרו בתחרות הקבוצתית הושג בין היתר בזכות ספורטאי שאין לו אזרחות. כלומר, אפילו הפרשנות הגמישה מאוד לחוקי השבות והאזרחות שתורמים למשלחות החורף השונות לא עזרו לאיליה טקצ'נקו. למרות שיחד עם היהודיה איזבלה טוביאס הצמד סיים במקום ה12 באליפות העולם בזוגות, מה שהעניק לישראל את הקריטריון, הם לא היו יכולים לייצג את ישראל במשחקים האולימפיים.

אני לא מספיק מכיר את שיטת צבירת הנקודות, אבל משום מה בהחלקה אומנותית ספורטאים ללא אזרחות יכולים לצבור נקודות למדינה וכך קרה עם צמד המחליקים על הקרח שעזר לישראל להשיג את הקריטריון לנבחרת. רק שהיות ולבחור אין אזרחות ישראלית, במקום צמד ברמה אולימפית שלחנו את הצמד הצעיר רוני זילברברג והמתאזרחת אדל טנקובה שגם בתחרות הקבוצתית וגם בתחרות ריקוד הזוגות הציגו תרגיל חלש מאוד וסיימו אחרונים.

היות ובתחרות הנבחרות צריך גם מחליקה על הקרח, כדי להשלים מניין נשלחה איימי ביוקנן, מתאזרחת יהודיה-אמריקנית נוספת שלא השיגה בעצמה את הקריטריון האישי. גם היא סיימה במקום האחרון בתרגיל בו הפרשנית האמריקנית הדגישה כמה חשוב להשתתף וליהנות מכל רגע בחוויה.

חשוב שישראל תשתתף במשחקי החורף. אני לא חשוב שישראל צריכה להיות יותר קדושה מהאפיפיור וגם אם זכינו בקריטריון בחאווה, צריך לנצל אותו. כמו כן, אני תומך בהחלטה שהחלקה אמנותית הפכה לענף מועדף. ישראל צריכה להשקיע בענף בו יש ידע מצטבר מיהדות חבר העמים ויהדות ארצות הברית ויש ילדים שרוצים להחליק ויש מתקן החלקה בחולון (גם אם הוא לא בגודל אולימפי).

אין לי ספק שמדובר בחבר'ה נחמדים שרוצים לעשות טוב והתאמנו קשה וגאים ליצג את ישראל, אבל כבר בגיבושון בחולון היתה לי תחושה מוזרה לגבי תמהיל המשלחת הזו. מה שכן, חשבתי שאם כבר מאזרחים, אז לפחות מדובר בספורטאים איכותיים ברמה בינלאומית ולא כאלה שיסיימו במקומות האחרונים. במקום לעשות רעש על המשלחות הגדולות בהיסטוריה ולתת הופעות מביכות במשחקים, אני חושב שעדיף לשלוח למשחקי חורף אולימפיים משלחות צנועות יותר המחוברות יותר לישראליות, וגם קצת יותר טובות בספורט.

אנקדוטה במקרה הטוב
מוכנים לרקוד