שיטת הספורט האמריקני בעייתית בלשון המעטה או מנצלת בלשון בוטה. בתחילת החודש הNCAA הודיע על הכנסות של למעלה ממיליארד דולר. מרבית הכסף מגיע מזכויות שידור של מארץ' מאדנס. אוניברסיטאות מכניסות מאות מיליונים מתכניות הפוטבול. שלא לדבר על מרצ'נדייס נלווים, מכירת כרטיסים, משחק וידאו ותעשיית הימורים לא חוקיים.

יש עשרות מאמנים מיליונרים בכדורסל מכללות, עשרות מאמנים מיליונרים בפוטבול מכללות ואפילו לא מעט עוזרי מאמנים מיליונרים בפוטבול. התכניות מכניסות כסף לאוניברסיטה, הן מסבסדות ענפי ספורט פחות רווחיים, הן מאפשרות את קיום טייטל 9 המאפשר קיום ספורט נשים באוניברסיטאות וכתוצאה מכך ארצות הברית קורעת את העולם במשחקים האולימפיים וכן, חלק מהכסף גם הולך למימון מעבדות מחקר וכדומה. גופי התקשורת נהנים מרייטינג עצום. ספונסרים נהנים מחשיפה. כולם גוזרים קופון, למעט השחקנים.

לכולם ברור שמלגות הלימודים שחלק מהשחקנים מקבלים הם בכלל לא באותם סדרי גודל של כמות הכסף שהם מייצרים. רק שלאף אחד ממקבלי ההחלטות במערכת אין באמת אינטרס לשנות את זה. מי יעמדו במוקד המאבק לשינוי השיטה? מאמנים שמקבלים מיליונים? האוניברסיטה שנהנית מהפופולאריות של הקבוצות, מההכנסות שלהם ומהאטרקטיביות שהן יוצרות לסטודנטים פוטנציאליים? גופי השידור החיים על ההכנסות מהרייטינג? הליגה שהכניסה מיליארד דולר? ספורט נשים שמצליח להתקיים בזכות הכסף שנכנס מפוטבול הגברים ומכדורסל הגברים?

ברור לכולם שלשלם לסטודנטים-אתלטים ייצור אפקט דומינו שלא ברור איפה יסתיים. האם יקבלו על פי שווי שוק? האם זה גם כן יחייב השוואה על פי טייטל 9 ששחקנית כדורעף תקבל את אותו סכום כמו כוכב פוטבול? האם לשים באיזה קרן שתיפתח לסטודנט אחרי סיום הלימודים? איך זה ישפיע על יחסי מרצה-סטודנט כשברור לכל שהסטודנט מכניס לאוניברסיטה הרבה יותר ממי שאחראי על החינוך שלו במוסד? ברור לכולם שהשיטה עקומה, אבל המערכת מפחדת משינוי.

הספורט האמריקני איכותי מאוד, אבל הוא בנוי על פרמידה מאוד בעייתית. הפועל היוצא של הפרמידה הזו גורם לעוולות נוספות. כל כמה חודשים נחשף מקרה אחר של שוחד, תשלומים מתחת לשולחן, הקלות בלימודים או כסתוחים בחקירות פשעי מין. אז נכון ששלושת סופי השבוע הבאים יהיו מותחים, מהנים ומלאי ריגושים. אבל באיזה מחיר?

לכל הקוראים שסופרים את השניות, איך אתם לא מתביישים? אין בכם טיפת אתיקה, מוסר או ביקורת עצמית כשככה אתם צורכים את הטורניר בלי רגשות אשם? או במילים אחרות, רק תנסו לעצור אותי מלנצח את הדה-בראקט.

מוכנים לרקוד
יותר מרגש בטלויזיה