הדיפלומט החשוב בעולם

עידן התולעים

רבות נכתב על הנזק בביטול המשחק של ארגנטינה. מעבר לאכזבה למי שקנו כרטיסים, זה לא פחות מאסון דיפלומטי לישראל. מעבר לזה שהיה מדובר בהפקה פרטית, הפוטנציאל הדיפלומטי במשחק הזה לא היה להראות שירושלים היא בירת ישראל והבירה היהודית של העם היהודי. הפוטנציאל במשחק הזה היה להראות שישראל מקום נורמטיבי לקיים בו משחק ידידות לפני המונדיאל. הרי מקובל שנבחרות חזקות משחקות נגד נבחרות חלשות יותר כדי לצחצח את הכלים. בתקציר של חצי דקה בספורטסנטר שם יראו שני גולים של מסי (הם הרי לא מראים את התקציר המלא) לאף אחד לא יהיה אכפת אם המשחק אורגן בצורה פרטית או על ידי ההתאחדות או אם אלון חזן המאמן הקבוע או לא. ברחבי העולם היו רצים תקצירים שמנרמלים את ישראל כמדינה לגיטימית למשחק אימון של קונטנדרית לזכייה במונדיאל. במקום זה, בגלל ההתעקשות המיותרת על ירושלים וקשקושים נוספים, BDS רשמו ניצחון מרשים שכל העולם מדבר עליו.

אפשר לבוא בטענות לכל העולם ואשתו על צביעות, אבל הביטול של ארגנטינה מסוקר בכל העולם ובדרך כלל בהזדהות. אז במקום להראות את ישראל כמקום נורמטיבי, שוב ישראל מצוירת כמוקצה, ככובשת, כאפרטהייד. הרווח באירוח שביעית ג'ירו או אליפות אירופה בג'ודו מתגמד לעומת הנזק התדמיתי של ביטול משחק של אחת מנבחרות הכדורגל הטובות בעולם מסיבות פוליטיות כשהחלוץ שלה היגוואין אומר שעשו את הדבר הנכון.

בעוד יומיים יפתח המונדיאל ברוסיה. ולדימיר פוטין משתמש בספורט לצורך מטרות פוליטיות הן בקשר עם אוליגרכים והן דרך אירוח משחקי החורף ב2014 בסוצ'י, האוניברסיאדה, אירוח כמעט כל אירוע ספורט אפשרי והשיא כמובן אליפות העולם בכדורגל. חברי אוריאל דסקל כתב על כך יפה בבלייזר.

אולם הקלאסטרפאק עם ארגנטינה ואפילו המונדיאל של פוטין מתגמדים לעומת מה שדניס רודמן עשה בכל הקשור בדיפלומטיית ספורט. ספק אם יש בעולם אדם המכיר טוב יותר גם את קים ג'ון און וגם את דונאלד טראמפ. ספק אם יש בעולם איש הזוי יותר מדניס רודמן. מספיק הזוי לנסוע לצפון קוריאה מלכתחילה, להיפגש עם הרודן הכי מטורף בעולם, להבטיח להביא קבוצת כדורסל מקצוענית שתשחק במדינה ולקיים. הראיון שלו בCNN, כשהוא לובש כובע "מייק אמריקה גרייט אגיין" נשמע הדבר הכי הזוי והכי הגיוני בימים האחרונים.

מי שצפו בנאום הכניסה הנפלא של דניס רודמן להיכל התהילה ראו בן אדם אמוציונאלי, שלא מסוגל לחבר כמה משפטים רצופים מבלי להתחיל לבכות. אז גם הפעם הרגשות הציפו אותו והוא פרץ בבכי כשסיפר איך איימו על חייו או על אובמה שהפנה לו גב וגם הפעם הוא הודה לפיל ג'קסון, אבל לשם שינוי הוא היה רהוט וקוהרנטי. הוא דיבר על הצפון קוריאנים כאנשים עם לב ונפש ושהוא בא בשביל לשמח אנשים דרך כדורסל ושאין לו מושג בפוליטיקה. כי אם פינג פונג מול סינים או בייסבול מול קובנים יכולים לגשר, למה לא כדורסל?

הטיעון הנגדי הוא כמובן שזה נותן לגיטימציה לדיקטטור שמתעלל באנשיו ומאיים בנשק גרעיני על כל העולם ואשתו. רק שדיפלומטיית ספורט לא אמורה לפתור את הסוגיות האלה. דיפלומטיית ספורט תפקידה להאניש. לתת פנים אנושיות לצד השני. את המשא ומתן על המדיניות ינהלו פוליטיקאים ואנשי מקצוע. דניס רודמן, כהרגלו בצורה עקומה ומתפתלת, הראה שוב איזה כלי חזק ספורט יכול להיות.

צפו בראיון:

דרך המלך
כשאין ייצוג במונדיאל

תגובות

 • yaron

  ישראל לא מקום נורמטיבי, לטוב ולרע. הנזק בביטול המשחק לא מתקרב בעוצמתו לנזקים תדמיתיים שאנחנו סופגים על בסיס כמעט יומי בשל המצב בעזה לדוגמא. ההבדל העיקרי הוא שכאן מדובר במקרה שבו יכולנו להרשות לעצמנו להיות חכמים במקום צודקים. אם יש משהו שמבאס בהתנהלות של רגב זה שהיא מביאה אותנו למצב של over kill, ההתעקשות שלה משדרת לעולם שאנחנו ממש לא בטוחים במעמד של ירושלים, אני לא צריך את ארגנטינה שתאשר לי שירושלים בירת ישראל כמו שאני לא חייב שהארויזיון יתקיים בעיר כאישור. נורמטיביות היא קודם כל לקיים אירועים במקום הכי נכון מבחינתנו בלי לנסות להלביש על כל אורח הצהרה פוליטית שהוא מכיר בירושלים כבירת ישראל.

  הגב
  • דובינסקי

   למרות מה שאנחנו חושבים, לרוב האנשים בעולם לא אכפת מישראל או מי צודקים, ישראל או הפלשתינאים. אנחנו לא באמת מרכז העולם. מה שכן, ישראל מקושרת לסכסוך מפלג ולמי שלא אכפת, פשוט רוצה להתרחק מזה וזה לא טוב לנו. משחק של ארגנטינה בישראל כן מנרמל את המדינה. כי יראו בכל העולם שיש משחק הכנה בישראל, כמו שיש בכל מקום אחר. ושבאו, שיחקו, נתנו כמה גולים וטסו לרוסיה. לא רק שפספסנו את ההזדמנות הזו, אלא האנשים בעולם שלא אכפת להם מישראל או מהסכסוך אבל כן אכפת להם מהמונדיאל ומארגנטינה, קיבלו לורידים פרופגנדה אנטי-ישראלית שגם מקבעת את ישראל כמדינה תחת סכסוך וגם שמה אותה בצד של הרעים.

   הגב
   • yaron

    יואב, אין ספק שמשחק נגד ארגנטינה מנרמל אותנו אבל זאת עוד חוליה בשרשרת ארוכה, גמר אליפות אירופה בג'ודו, ג'ירו וכן הלאה.
    אין גם ספק שהביטול לא טוב לנו אבל גם כאן זאת עוד חוליה בשרשרת ארוכה.
    זה לא מקבע אותנו כמדינה תחת סכסוך כי זה מה שאנחנו ממילא. זה גם לא שם אותנו בצד של הרעים, מי שחושב כך חושב כך לפני ואחרי ארגנטינה.
    אין כאן טרגדיה, יש כאן פספוס. חבל.

    הגב
 • איציק

  אין לי מושג איך להגדיר את רודמן, נאיבי, אולי אינפנטילי, אבל האמונה התמימה שלו בכך שאפשר לקדם (לא להביא אך לפתוח פתח) את השלום באמצעות קיום הבטחת משחק כדורסל פשוט ממיסה את הלב. הוא מאמין בכול ההצהרות הגדולות... הלוואי שהוא צודק.

  הגב
  • דובינסקי

   הראיון של דניס רודמן מקסים בעיני. בלי שום נימת ציניות.

   הגב
  • קירקגור

   לא משנה מה יקרה הלאה מהפסגה המשוגעת הזו (מפירוז עד לקוריוז) הסיפור הזה עם רודמן הוא מטורף. והוא באמת שובה לב בראיון הזה.

   הגב
 • BRT

  כרגיל
  היהודי הגלותי
  מצדיק את הגוי הנבזה,
  במקום לעמוד בגאוה על מורשתו.
  הטרור הוציא את ארגנטינה מפה ,כל תרוץ אחר זה פשוט להכנע להם שוב ושוב
  אולי בפעם הבאה הם "יבקשו" שנעביר
  את המשחק לקפריסין שלא יפגע להם ברגשות

  הגב
  • BRT

   ושכחתי שכמובן
   שטראמפ נשיא גרוע כזה,
   שמצליח לפרז את האי הקוריאני
   ממש טמבל
   כרגיל ראיית מציאות מפוכחת לשמאל הליברלי

   הגב
  • דובינסקי

   וואי, וואי, איזה גברים יצאנו שהעברנו את המשחק לירושלים. הראינו להם מה זה, הא?

   הגב
   • BRT

    תמשיך להוריד את הראש בפני הפריץ/הטרור
    תגיע רחוק
    עדיף שלא יהיה משחק או שיהיה איפה שאנחנו נקבע,
    נבחרת ישראל קובעת איפה משחקים במדינת ישראל,
    סתם לידעתך ככה עובדת משינה. נורמלית.
    ועיין ערך טראמפ כמה בוחן המציאות שלך ברצפה

    הגב
 • אסף the kop

  דובינסקי
  אתה קצת מתרגש יותר מדי מהסיפור עם ארגנטינה.
  בשורה התחתונה הם נכנעו לטרור ואת זה כל העולם הבין (למעט השמאל המטורלל).

  הגב
  • דובינסקי

   אנחנו רואים את זה ככניעה לטרור ובמידה מסוימת של צדק, אבל בעולם רואים את ההחלטה של ארגנטינה כרצון להימנע מפוליטיזיה של משחק ידידות. פוליטיזציה שאנחנו כישראל (או כממשלת ישראל) הבאנו על עצמנו. במקום להשיג ניצחון דיפלומטי (כל מה שהממשלה היתה צריכה לעשות זה לשתוק ולא לעשות כלום) ולעשות צעד מיתוגי לכיוון נורמליזציה של ישראל, ירינו לעצמנו ברגל ושוב ישראל ממוסגרת בצורה מרחיקה.

   הגב
   • אסף the kop

    את העולם מעניין קים (ואני לא מתכוון לקים ז'ונג איל, אלא לתחת של קים קרדישיאן).
    ישראל לא כזאת מעניינת.
    האשמה של ישראל היא שולית. דין ירושלים כדין תל-אביב או חיפה. אם השמאל לא הבין זאת, אז טראמפ יאכיל אותם בהסבר.
    בינתיים ישראל חברה ב oecd בזמן שהפלסטינאיים חיים בסחי של עצמם.

    הגב
    • Dr. van nostrand

     איך אומרים אצל החרדים לילד להפסיק לעשות קונצים ולבוא כבר?
     קים.

     הגב
  • ברק

   הם לא נכנעו לטרור, סתם חיפשו סיבה לא להגיע, והנה הגאונה רגב סיפקה אותה.

   הגב
 • Dr. van nordstrand

  כמו שהערבים מתחננים שיצלמו מפריחי עפיפונים מול צלפים או שריונרים/תותחנים שלנו, קל וחומר חיל האוויר,
  כי זה מצטייר כהפעלת כוח לא פרופורציונלית והם מסכנים חסרי תקווה כביכול ( באמת מסכנים שיש להם רק כ 20 מדינות לאום וכמעט 60 מדינות עם שלטון מוסלמי ומיעוטים גדולים ומתעצמים בעולם המערבי ), כך גם צריך לזכור שהזבל הזה עם תנועות הטרור שמאיימות על מי שמעז לעשות עסקים עם ישראל הוא פרופורציונלי.
  אנחנו 'נדפקנו' מזה עכשיו קצת ( וייתכן מאוד שגם ייעשה קצת הדים בהמשך), אבל זה לא שהעסק חדש או מפתיע.
  איך אמר לי אתמול אדון נחמד- יש לנו אויבים מרים משחר ההיסטוריה ועוד לפני כנראה.
  מה שכן חשוב לזכור שגם הנזק שהטרוריסטים האלה עושים הוא יחסי.
  הערבים המקומיים סובלים ממנו פי כמה ממה שאנחנו כיוון שאנחנו מדי פעם שומעים על האמצעים האלה ומתעצבנים/מתעלמים.
  אצלם זה דרך חיים. הכל הולך שם באלימות, בהפחדות ובחיסולים.
  לא מהיום או אתמול, מאז ומתמיד. ובפרט במאה השנים האחרונות.
  העניין עם ארגנטינה הוא כלום לעומת מה שהבנאדם הרגיל בחברה הערבית נאלץ להתמודד איתו.
  אבל שוב, זה אחריותם שלהם לדעת לנהל את ענייניהם ואחריות שלנו לדאוג לבטחון.
  ואת המחיר הזה הם ייאלצו לשלם והוא רק יאמיר.
  אז שיהיה בהצלחה לצה"ל ולאנשים שמיישבים את הארץ שלנו.

  הגב
  • דובינסקי

   אתם וממשלת ישראל מפספסים את הנקודה. מדינת ישראל היתה צריכה להתייחס למשחק מול ארגנטינה כחלק מאסטרטגיה דיפלומטית של מסר עוקף סכסוך. כלומר, לשדר לעולם שלא משנה אם הם מסכימים איתנו או עם הפלשתינאים, בין אם הם חושבים שאנחנו הכובשים או שתי מדינות או ירושלים מפורזת, ישראל מקום לגיטימי לשחק בו כדורגל לפני המונדיאל וכמו שברזיל מכוונת כלים באוסטריה, ארגנטינה באה לעשות אותו דבר בישראל. שיש לנו איזה חלק שולי ועקיף, אבל עדיין חלק מטורניר הכדורגל הכי גדול בעולם ומהחגיגה הבינלאומית שסביבו. היה משרת את ישראל מצוין אם כמו הגול של ניימאר שמפרפר את ההגנה האוסטרית, היה גם גול של מסי שהיה הופך לויראלי ורץ בכל מהדורות הספורט בעולם וזה היה עוזר בנירמול של ישראל כמדינה לגיטימית לשחק בה. כלומר, לא להשוות את ישראל לפלשתינאים, אלא לשוויץ ובלגיה ואוסטריה ומדינות אחרות שנורמלי לקיים שם משחקי ידידות. במקום זה, הממשלה החליטה להפוך את המשחק לחלק מההסברה הישראלית, שזו אסטרטגיה שונה לחלוטין והרבה יותר טעונה פוליטית. אז היה גם לחץ מנגד של הBDS ואולי גם של קטאר שם יש גם כיסים עמוקים לפיצויים כאלה ואחרים, ובום, קיבלנו מהלומה דיפלומטית שאחת הנבחרות האטרקטיביות בעולם לא רוצה להתקרב למדינה שלנו. לא רק שלא השגנו מיתוג של מדינה נורמלית, אלא הפיאסקו הזה זה ממתג את ישראל בעיני אוהדי ספורט שעוקבים אחרי מסי והיגוואין וארגטינה ומשחקי ההכנה, במקרה הטוב כמקום מפלג שעדיף שלא להתקרב אליו במקרה הרע כמדינה מצורעת וכאפרטהייד. השמש תזרח גם מחר, אבל היה פה נזק דיפלומטי עצום.

   הגב
   • אסף the kop

    שטויות
    יבואו לשחק פה נבחרות אחרות (לדעתי גם ארגנטינה תחזור בה), יגיעו אומנים מהשורה הראשונה, מדינות ערב המתונות ימשיכו לחזר אחרינו בשקט, ארה"ב לצידנו, השמאל הולך ונכחד, הפלסטינאיים ממשיכים לשחות בזוהמה שלהם ומאבדים את העניין הציבורי.
    זה המצב, תתמודדו שם בשמאל.

    הגב
    • Jhkj

     מסכים ומוסיף שההתאחדןת של ארגנטינה כבר הבטיחה שתפצה כולל משחק בארץ, אני חושב שזה בעיקר היה דרך מנסיעה נוספת בלפני המונדיאל

     הגב
   • Dr.van nostrand

    סה"כ זווית מעניינת וחלק מתמונה גדולה שאתה מביא וזה יפה.
    באמת הייתה גם לי הרגשה שיותר מדי התעסקו עם פוליטיקאים, ציוצים שלהם, קומבינות ומסיבות עיתונאים שהפכו את העניין לפיאסקו הרבה יותר גדול ממה שזה.

    באופן כללי, אם להבא אירועי ספורט ותרבות יהיו קשורים כמה שפחות לדמויות מהפוליטיקה והשלטון, כן ייטב.

    ולאחר כל זה- מאחל שנפרק אותם ולא רק ב 1-0 קטן אלא בשפטים וברותחין.
    את רג'וב הייתי שמח בחיסולו מיד עם הישמע דבר ביטול המשחק ויש עוד הרבה ברשימה.
    נגיע אליהם. נוריד אותם אחד אחד.
    זאת השורה התחתונה שלי.
    לא אוהב פוליטיקה בספורט ועוד יותר לא אוהב את האויבים שלי חיים ומחייכים.

    הגב
 • dmc

  ראיון אדיר. רודמן ענק. מזכיר שלפעמים יש אנשים שפשוט באים ואומרים את האמת שלהם, בלי כל היח"צ והקשקושים

  הגב
 • דביר

  רודמן וטראמפ משמשים כאידיועםט שימושיים על ידי קים לצורכי תעמולה ולגיטימציה מהמערב. אם אובמה היה הולך לפגישה ריקה כזו שלא השיגה כלום, ולא מדבר בכלל על נושא זכויות האדם או הדיקטטורה הרצחנית של קים היו צולבים אותו, אבל כשזה טראמפ אז פתאום הוא מלך. טראמפ מעריץ דיקטטורים ומצליח לריב עם כל הדמוקרטיות. כמה כשרון צריך כדי לריב עם קנדה, המדינה הכי שלווה בעולם.

  הגב
  • אסף the kop

   אם אובמה היה משיג את מה שטראמפ השיג, כל התקשורת והנאורים אם העיגולדים היו פורצים באורגזמות ומופעי השפרצות שגם נשים בגיל הבלות ועקרות היו נכנסות להריון.

   הגב
   • צור שפי

    נכון, וכל הימין היה מתנפל עליו כסמרטוט מתרפס. ואין לי מושג בשלב הזה מי היה צודק.

    הגב
    • אסף the kop

     ממש לא צור.

     הגב
   • דביר

    פחח...השיג עלק. להצטלם עם דיקטטורים ולתת הצהרות שאין מאחוריהן כלום זה רק טראמפ יכול.

    הגב
    • אסף the kop

     באובמה שבמשמרתו כמעט קמה מצרים של האחים המוסלמים תנוחם.

     הגב
     • דביר

      נכון, והוא באמת היה זה שגרם להפיכה במצרים, אין גבול לטרלול של הימין הישראלי.

      הגב
      • אסף the kop

       אין גבול לטמטום של השמאל שעד היום מעריץ את אובמה.

  • shadow

   טראמפ לא הסתכסך עם קנדה אלא עם טרודו ואין לך מושג כמה הקנדים רוצים שטרודו יעוף. הוא עשה להם נזקים עצומים. שתדע, לפני פחות משבוע היו בחירות באונטריו והליברלים שטרודו הוא חלק מהם איבדו 50 מושבים. ירדו מלהיות רוב עם 57 מושבים ל7 מושבים. טרודו שהוא אחד מראשי הממשלה הגרועים שהיו לקנדה החזיר את השמרנים הקונסרבטיבים לקידמת הבמה לאחר 15 שנה. עוד שנה וקצת יש בחירות כלליות ואז תתבהר התמונה הגדולה שהיא בעצם כבר ידועה מראש.

   הגב
   • דביר

    הצחקת אותי. אם המדד שלך זה הרייטינג של ראש הממשלה אז טראמפ מזמן היה צריך לעוף כי הרייטינג שלו ברצפה. בכל מקרה, טראמפ כל הזמן תוקף את קנדה ולא את טרודו אישית, ותראה מה אומרים עליו מנהיגי צרפת, גרמניה ובריטניה. כאמור, עם דיקטטורים הוא מסתדר מצוין וזה אומר הכל.

    הגב
    • אסף the kop

     שלום עושים עם אויבים ושאר מנטרות השמאל

     הגב
    • shadow

     אני שמח שזה מצחיק אותך אבל זו האמת. התגובה היא בעיקר חסרת מודעות. בטח אתה מתכוון שכשטראמפ תוקף את קנדה הוא תוקף את דובי הגריזלי ועצי המייפל.

     הגב
     • דביר

      נכון, הוא תוקף את טרודו אישית בגלל שהוא לא סובל את העיניים היפות שלו. אין שום קשר לזה שהוא במקרה ראש ממשלת קנדה, סתם צירוף מקרים.

      הגב
      • shadow

       תגיד אתה אדיוט או שאתה עושה את עצמך הוא תוקף את טרודו ואת הממשלה שלו על תפיסת העולם והמדיניות שלו ושלהם בדיוק כמו שהוא חבר של ישראל כי הוא מסתדר עם ביבי והסגנון שלו. אתה באמת חושב שהוא תוקף את קנדה כאומה?

      • דביר

       אתה באמת כזה מפגר שצריך להסביר לך כמו לילד קטן? טראמפ מטיל מכסים על קנדה כמדינה לא על טרודו באופן אישי וזה לא קשור בכלל למדיניות של הממשלה הקיימת. המדיניות של קנדה בנושא הסחר לא השתנתה כבר עשורים. כל ראשי הממשלה מימין ומשמאל קיימו את הסכם הסחר.

      • shadow

       טרודו הוא חלק ממפלגה אז תקרא כמה זמן רשמתי שהמצב היה ככה. רשמתי לך כבר למעלה.
       עוד שנה יהיו בחירות ופתאום תראה שהוא לא יהיה "מסוכסך" עם קנדה. בסופו של יום זה מנהיג מול מנהיג. קח את כל מה שרשמת ועכשיו תשווה את זה לימי אובמה ביבי אל מול ימינו אנו של טראמפ ביבי ואז אולי תבין.

      • דביר

       אתה באמת כזה דביל שלא רואה שטראמפ תוקף את קנדה לא את טרודו על הסכם הסחר. טרודו לא המציא את ההסכם וגם בתקופת הארפר הוא היה בתוקף וטארמפ עדיין תקף אותו. טרודו יכול לעוף מחר וטראמפ ימשיך לתקוף את קנדה. תלמד קצת לקרוא.

      • BRT

       כל הזמן אתה מחלק ציונים פה לכולם,
       דביל מפגר מטורלל...
       אתה נשמע מה זה חכם

 • צור שפי

  נסכים שכוווווולנו לא יודעים כל מה שהלך שם ככה שהקביעות הנחרצות לשני הכיוונים מקומן בפח האשפה. אחרי שאמרתי את זה, התחושה שלי שונה מזו של חברי בימין - נבחרת ארגנטינה לא נכנעה לטרור, מסי הוא אחד האנשים היותר מאויימים על פני כדור הארץ וכמה חלאות עם חולצות מוכתמות בצבע אדום לא מזיזות לו. שוב, ברמת התחושה, לא ברמת הידיעה, אם המשחק הזה היה נשאר בחיפה הוא היה מתקיים וזה היה גולאסו עצמי של ה"ה ביבי-רגב.

  לגבי צפון קוריאה, הזמן יגיד אם הנשיא תופס אברי המין הנשיים והדיקטטור הרצחני יביאו שלום עולמי כמו שפעם היו מצהירות מלכות יופי בביקיני האהובות על הראשון. הלוואי שכן. בינתיים עלתה היום לשידור גולה שהיתה בת מזל להימלט מהתופת ושאלה האם גם עם היטלר היו מתחבקים כי מבחינתה ה"kill'em all" הזה או איך שקוראים לו הוא בדיוק אותו הדבר. שאלה טובה.

  הגב
  • אסף the kop

   העובדוץ הן שכל המדינות בסביבה של צ. קוריאה אופטימיות ומרוצות. קים לא קיבל כלום בניכוד למה שהגרופיס של אובמה והדמוקרטים מנסים ללכלך.
   לגבי ארגנטינה, המשחק הזה לא היה מתקיים בישראל גם אם היו מעבירים אותו לאום-אל פאחם.

   הגב
   • צור שפי

    אסף אל תהיה לעומתי סתם, אתה לא יודע אם המשחק הזה היה מתקיים או לא בחיפה, ולגבי שביעות הרצון באזור הקוריאות בוא נחכה ונראה מה יהיה בתקווה שיהיה טוב. מה שכן - ברור שאם אובמה היה מביא אותו הסכם בדיוק הימין היה מתנפל עליו בציפורניים שלופות על התרפסותו בפני הרודן (בדיוק כמו מה שהיה קורה אם מישהו מהשמאל היה מסתבך עם אירועים כמו גלעד שליט, המגנומטרים וכו'). ואכן היו שני אירוויזיונים בירושלים אלא שאז היא לא היתה במוקד של פולמוס פוליטי בינ"ל שמקורו בהחלטת טראמפ והממשל להעביר את השגרירות לעיר ושהועצם בגלל סמיכות הזמנים בין טקס המעבר והזכיה. ושלא תבין אותי לא נכון, אני בעד ההעברה ואם המחיר הוא שהאירוויזיון לא יהיה בירושלים זה באמת מחיר נמוך אבל ההתעקשות של או ירושלים או לא בארץ היא, סליחה על הבוטות, מטומטמת.

    הגב
    • אסף the kop

     צור
     לך גם אין מושג מה היה קורה.
     הסברה שהם נכנעו לטרור היא בעלת אחיזה ממשית במציאות.
     לא התחשק להם לבוא לכאן עוד לפני כן, האיומים על חיי המשפחות שלהם כבר ממש הטרידו אותם ולמזלם בא הסיפור עם י-ם ונתן להם דרך לברוח.
     ארגנטינה כבר שיחקה בעבר בי-ם להזכירך.

     הגב
     • shadow

      הסיבה הרישמית לביטול היא אכן בגלל איומי טרור. השאלה היחידה שתשאר פתוחה היא האם כל זה היה קורה אם המשחק היה נשאר בחיפה.

      הגב
      • אסף the kop

       זה נכון.

      • צור שפי

       אוקיי, נסכים על זה.

   • דביר

    מה אתה מקשקש? דרום קוריאה ויפן בפאניקה שטראמפ מוכר אותם לצפון קוריאנים.

    הגב
    • אסף the kop

     תפסיק לקרוא פיעק ניוז ב'הארץ'. זה רק מוציא אותך יותר בור.

     הגב
     • דביר

      אמר הטיפש הימני שמקבל חדשות מפוקס פייק ניוז או ישראל היום. כל חיפוש קטן ברשת יגלה לך שאני צודק.

      הגב
      • אסף the kop

       כן...
       שכנותיה של צ. קוריאה מעוניינות שהיא תשאר גרעינית ותמשיך לבצע ניסויי טילים מעל שטחיהן... כמה שאתה מטומטם.

      • דביר

       כרגיל הקוף לא מסוגל להבין עברית בסיסית. זה שלא שיפן ודרום קוריאה לא רוצות שצפון קוריאה תתפרק מהנשק אבל הן בפאניקה שטראמפ זונח אותן בלי שום הסכם (הוא כבר ביטל תרגילים צבאיים שנתיים). הוא יעזוב וצפון קוריאה ימשיכו לפתח נשק גרעיני וניסויים.

      • אסף the kop

       דביר זה על שם חומרי ההדברה שאמא שלך הסניפה בהריון שלך ?

  • shadow

   צור לי מפריע רק דבר אחד בטון שלך לגבי צפון קוריאה. בשמאל בארץ תמיד עולה הטיעון ששלום עושים עם אוייבים. קים ג'ונג און שולט בצפון קוריאה מעט מאוד זמן. הבחור הוא בעצם ילד ואולי אחד המנהיגים הצעירים בעולם (נכנס לתפקיד בגיל 28). להטיל עליו אשמה על כל מה שעשתה משפחתו לפני לא נראה הוגן. בדברים האלה יש המון שקרים וחצאי אמיתות. עובדה שבסופו של דבר הוא זה שנפתח לעולם. דווקא הסירטון של דניס רודמן מוכיח שכבר לפני 5 שנים הוא התחיל לנסות להתקרב

   הגב
   • צור שפי

    שדו, אני לא מתנגד למה שקורה עכשיו, להפך, הלוואי שזה יצליח. אני גם לא זורק על ״הילד״ את חטאי אביו וסבו, הוא כבר צבר גיליון משל עצמו כמו שיספר לך כל מי שקצת מכיר את התחום. עוד דבר, אני גם מסכים לגישה הפרגמטית שצריך לדרג את הנושאים שאיתם מתמודדים ושהניסיון להגיע להסכמה בנושא הגרעין חשוב ודחוף יותר מהעיסוק בהפרה הנוראה של זכויות האדם בצפון קוריאה. אבל, עצם העובדה שאני מחזיק אצבעות להצלחת המהלך הזה, כמו גם העובדה שאני תומך בהעברת שגרירות ארה״ב לירושלים ולגישה התקיפה של טראמפ כלפי איראן, לא מונעת ממני לראות שמדובר, אי אפשר לעדן את זה, בחרא של בנאדם. במקרה שלו זה גם לא עניין של תדמיות, יש מספיק עדויות מהימנות על זה לאורך השנים. ואתה יודע מה? כנראה שבסופו של דבר, בראייה קרה של התפקיד שאותו הוא ממלא, הדפיקויות האישיות שלו לא כל כך רלבנטיות.

    הגב
    • shadow

     לגבי זכויות האדם מה שאנחנו יודעים זה ממה שבוחרים לספר לנו. כלומר לא יודע כמה הוא משמר מצב קיים וכמה זה החלטות שלו. לחשוב שילד שנכנס למערכת, שברור שהוא לא שולט בה לבד, יוכל לשנות סידרי עולם ביום אחד או במספר שנים זו מחשבה נאיבית. העובדה היא שהוא זה שעשה את הצעד הגדול ביותר כלפי המערב ונורמליזציה. לגבי טראמפ תסלח לי שאני לא מצליח להבין את גישת המנהיג כבנאדם. אין כמעט שום מנהיג בהיסטוריה שאין לו שלדים בארון, למעשה אין כמעט בנאדם בעולם שאין לו שלדים. החיים ארוכים ואנשים עושים שטויות. השורה התחתונה שזו פוליטיקה והיא מאז ומעולם היתה מסריחה. בסוף הוא ישפט על מה שעשה ולא על איזה אדם הוא. כך היה עם כל המנהיגים בעבר. כל השאר זה רעשי רקע שבמרחק של עשרים שנה יתמסמסו תחת גלגלי הזמן.

     הגב
     • צור שפי

      מסכים שמנהיגים נבחנים בסוף על פי מדיניותם ותוצאותיה. עדיין להגיד שלכולם יש שלדים זה כמו להגיד שגם רוצח וגם מי שחוצה מעבר חציה באור אדום הם עבריינים. בשביל השלדים של טראמפ לא צריך ארון, צריך נגריה.

      הגב
      • shadow

       מסכים שזה לא אותו הדבר אבל גם הוא לא מואשם בשום רצח. הסגנות והמוסר זה כבר דברים סמנטים ותלויים בנקודת מוצא. קלינטון יותר טוב עם מה שהיה לו עם לוינסקי? היו גרועים יותר והאמת ביחס לזה שהוא בן 70 הוא מאוד שולט ברוח התקופה. הוא לא כוס התה שלי וגם אני נהגתי בחשדנות כלפיו אבל בנתיים הוא עומד מאחורי לא מעט מהדברים שהבטיח לעשות ולכן אני נותן לו הרבה יותר קרדיט ממה שנתתי לו בהתחלה. חוץ מזה הוא פה לעוד שנתיים וקצת וסיכוי גבוה שיבחר שוב. כך שזה נראה לי בזבוז אנרגיה להיות עסוק במי האיש ולשחרר קצת ולשפוט יותר את פועלו

   • דביר

    איפה אתה רואה שנעשה כאן שלום בדיוק?

    הגב
 • צור שפי

  ביארטי (טקסט בלועזית נפסל לי), אנא שים לב שבעקבות הפיאסקו האחרון היה זה נתניהו, הוא ולא אחר, שהבין את המצב לאשורו ואמר שהאירוויזיון לא חייב להיערך בירושלים, לעומת רגב, שנצמדה לגישה שאתה תומך בה - שיהיה בירושלים או שלא יהיה בארץ. האם אתה לא מבין שאין לזה קשר להורדת ראש, התרפסות וכו' אלא להבנה של גבולות המציאות ולכך שיותר מדי זה לפעמים פחות מדי? האם אתה לא מסוגל להבדיל בין העברת השגרירות של המדינה החזקה בעולם שהיא באמת השג מדיני ממדרגה ראשונה למשחק כדורגל חסר ערך? ואגב - שים לב שמשחקי כדורגל בינלאומיים במסגרות רשמיות נערכו בעבר הלא רחוק ב"טדי" ואינשאללה עוד ייערכו. מה שהקדיח כאן את התבשיל היתה הפוליטיזציה הבוטה של המשחק ע"י נתניהו-רגב.

  הגב
  • אסף the kop

   כבר היה ארוויזיון בירושלים...

   הגב
 • Guss

  יש פה בנושא של ישראל-ארגנטינה המון סימני שאלה, ומי שכותב דברים מתוך "ידיעה בטוחה" הוא קצת שרלטן. למשל - אף אחד לא יודע מה רמת הלחץ היתה אם המשחק היה נשאר בחיפה, אף אחד לא יודע בדיוק מה היתה רמת האיום (האובייקטיבי והסובייקטיבי), קשה לקבוע קביעות ברורות. מצד שני, יש אינדיקציות די טובות לכמה דברים - א. עוד לפני ירושלים ולפני ה-BDS, אנחנו כבר שמענו ששחקני ארגנטינה מאוד לא אהבו את ההחלטה לשחק בישראל מבחינה מקצועית, זה לא התאים להם להכנה שהם רצו לקיים לקראת המונדיאל מבחינת טיסות וכו'. ההתאחדות הארגנטינית קבעה את המשחק בגלל שיקולי כסף, לא מתוך שיקולי הכנה ראויה וכו' ב. מירי רגב הכניסה פוליטיקה למשחק ידידות רשמי, משהו שלא רק שלא נהוג אלא ממש טאבו בכדורגל של היום. אם המשחק היה נקבע מראש בירושלים זה דבר אחד, אבל ההעברה המכוונת והמתוקשרת, ובייחוד ההשקעה של כספי המדינה כדי להלל את מעמדה של ירושלים, בתוספת המון ציטוטים פוליטיים, הכניסו אופי פוליטי ברור ומתוקשר למשחק. ג. רוב מוחלט של שחקני הכדורגל כיום מתרחקים מאש מנושאים פוליטיים, בייחוד כאלו שלא קשורים אליהם. הם יסעו לברצלונה בלי לדבר על קטלוניה, הם יסעו לרוסיה בלי לדבר על פוטין או קרים, וכו'. ד. הפוליטיזציה של המשחק פשוט נתנה לשחקני ארגנטינה סולם נוח לרדת בו ולבטל את המשחק. ישראל נחשבת מדינת ספורט לגיטימית, ואין שום סיכוי שהיינו רואים את שחקני ארגנטינה "מחרימים" את ישראל בפומבי (זה גם אסור), ומהרגע שכבר נקבע המשחק הם היו מחוייבים אליו. גם קשה להאמין שהם היו מודים בפומבי שהם נכנעו לאיומים על חייהם או משפחתם. אז כמו שכתבתי בהתחלה, קצת קשה לנחש מה היה קורה אם כך וכך, ואיך היו מתנהגים בסיטואציה זאת וזאת. אבל מה שראינו זה עד כמה קל היה להם לבטל את המשחק כשהיה להם סולם כל כך נוח לרדת בו, שזאת ישראל שהכניסה פוליטיקה אסורה לתוך המשחק, מה שיצר את כל התסבוכת וכו'.

  הגב
  • דובינסקי

   על פי מה שאני קראתי, הארגנטינאים ביקשו שהמשחק יהיה בחיפה. האם היה סיכוי שיבטלו בכל מקרה? אולי. הBDS תמיד עושים רעש. אבל זה לא משחק מוקדמות כזה שאם הם לא מופיעים הם יקבלו הפסד טכני. זה אפילו לא היה משחק רשמי. ככה שהיה פה הרבה מאוד סיכון והממשלה נהגה בצורה לא אחראית מה שהוביל לעגמת נפש למי שרצו לראות את מסי, אבל יותר מזה לנזק דיפלומטי עצום. מה שמוסיף לטיעון שלי, שאסור היה לעזוב את אצטדיון רמת גן.

   לגבי טראמפ וצפון קוריאה, אף אחד לא באמת יודע לאן הסיפור הזה ילך. זה כן היה אירוע היסטורי ואיכשהו לדניס רודמן, שלא במתכוון, יש איזה חלק בסיפור הזה ואיכשהו עם המטורפים האלה זה אפילו הגיוני.

   הגב
 • דוד

  אני חייב לכתוב משהו בנושא הפגישה של טרמפ עם קים ואולי לתרום לדיון שהתפתח למעלה:
  יש טענה כי אם אובמה היה נפגש עם קים הוא היה זוכה לקיתונות של רותחין וכו', וכי לכאורה הפגישה הזו היא בעצם סוג של "בגידה" בעקרונות בוחריו הימניים. על הרקע הזה אני ממליץ לכם לראות את הסרטון הבא, נאום של טראמפ המועמד לפני יותר משנתיים עם אמירה מעניינת (שהיתה די מפתיעה באווירה הכללית של התקופה):
  https://www.youtube.com/watch?v=yWvVFUIjvLo . מבלי לנקוט עמדה כללית על טראמפ, בעיניי זה עושה רושם שהבחור די עקבי ובאמת קשה לי להבין את הטענות נגדו בנושא זה.

  הגב
  • דביר

   אם היית מתבסס על מה שטראמפ אומר היית מוצא שבכל נושא הוא אמר דבר והיפוכו. בכל מקרה, הבוחרים שלו פחדנים ומתפרסים בפני כל שטות שלו. מאז שהוא נשיא אין אף אחד בימין כמעט שמבקר את רוסיה אחרי ששנים הם תקפו את אובמה שהוא מתפרס בפניהם.

   הגב
   • דוד

    כפי שכתבתי התגובה שלי עסקה ספציפית בנושא צפון קוריאה. לא ביקשתי להביע עמדה כללית עליו (לא שבאמת יש לי כזו. אמנם הצבעתי לו בבחירות ואינני מתחרט על כך, אבל כליברטריאן הנושאים שמטרידים אותי בפוליטיקה קשורים יותר לענייני כלכלה, צמצום החוב הלאומי, הקטנת מעורבות הממשלה, חירויות פרט).

    הגב
 • כח הגברה

  1. לגבי פגישת טראמפ עם קים: כאיש שמאל, עם כל המורכבות (מפגש עם רודן וכו'), אני שמח שהפגישה התקיימה, ונותן קרדיט על עצם קיומה לטראמפ. זה (צפון קוריאה והנשק הגרעיני) נושא שבהחלט עדיף לדבר עליו מאשר להתעמת. גם טוב, לדעתי, להוציא קצת את קים "לראות עולם", אולי יחליש אצלו קצת את סינדרום מצדה. אבל להגיד שטראמפ "מצליח לפרז את חצי האי הקוריאני"? לאט לאט. קלינטון ובוש הבן השיגו הסכמים יותר משמעותיים, שלא הועילו בסופו של דבר. נחכה ונראה.
  2. לגבי המשחק נגד ארגנטינה: המשחק עמד מראש על כרעי תרנגולת (נקבע משיקולים כלכליים, נזק להכנה של ארגנטינה, ההתאחדויות נגררו אחרי אנשי העסקים). אי אפשר לדעת אם היה מתקיים גם אם היה נשאר בחיפה. אבל אם היה נשאר בחיפה, בלי התערבות פוליטית, בלי מימון ציבורי ובלי הפיכתו לאירוע של חגיגות השבעים, גם הביטול לא היה נתפס כפי שהוא נתפס היום.
  3. הבטחתי לעצמי כבר כמה פעמים שאגיב כאן רק בנושאי ספורט. שוב נכשלתי. הולך לחשוב על עונש.

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *