סרינה עשתה קונץ

וויליאמס לקחה את פוליטיקת הזהויות מהפלייבוק של טראמפ שלב נוסף קדימה וזה מרשים ומסוכן

צריך להוריד את הכובע בפני סרינה וויליאמס – היא עשתה פה חתיכת קונץ. שימוש בפוליטיקת זהויות כדי להלהיב את הבייס ולהשיג ספין שישסע את אמריקה וישכיח התנהגות מביכה שלה. מזכיר מישהו?

סרינה וויליאמס מהספורטאיות המשמעותיות בהיסטוריה והיא יודעת את זה. כל מהלך שלה מחושב, כולל הלבוש – מחליפת החתול ועד לחצאית הטוטו. הכל מעוצב מראש. לצד זה יש לה מזג חם, כמו להרבה ספורטאים גדולים. פה ושם היא התפרצה על אנשים. כמו הרבה ספורטאים גדולים. כל זה לא מוריד מגדולתה כספורטאית או כמובילה חברתית.

סרינה וויליאמס פרצה גבולות בספורט לבן, גברי ואנרכרוניסטי והיא ממשיכה לעשות את זה גם אחרי לידה. קומפטון, האבא, היריבות והחברות עם האחות, שחורה כמובן, אישה כמובן ועכשיו גם אמא. לא צריך ללמד אותה לא על פמיניזם ולא על גזענות ולא על בריונות. היא ספגה הכל והיא חובטת ווינרים בחזרה. גם נייקי זיהו את זה בפרסומת האחרונה והמדוברת עם קולין קופרניק.

טניס ספורט שצריך שינוי מהותי. החוקים השונים אם למאמנים מותר או אסור לתקשר עם השחקנים הם חוקים מטופשים. הם שם אז צריך לאכוף אותם, אבל הם ארכאיים. יש בטניס תרבות שנאחזת באיזה עידן אריסטוקרטי שבו רק לאחוזון עליון בבריטניה היה מותר לעסוק בספורט תחרותי. זה בא לידי ביטוי באובססיה לשקט שמופר על ימין ועל שמאל וכן גם בכל מיני תקנות לבוש מגוחכות, בעיקר לגבי נשים. כפועל יוצא ולא כפועל יוצא, יש גם סקסיזם בענף. שום שדר קווים לא היה מבקש מפדרר לעשות טווירל כדי שאפשר יהיה להתרשם מהתלבושת, כפי שהתבקשה יוג'ין בושארד באליפות אוסטרליה. יש גם הבדל אינסטרומנטלי בחוקים בין גברים לנשים (הטוב מ5 מערכות לעומת הטוב מ3), מה שיוצר שוני בחשיפה, בהכנסות וחיכוכים בנוגע לנושא הפרסים.

אחרי ההקדמה הזו, מה שסרינה וויליאמס עשתה בגמר היו אס אופן היה ספין מוצלח מאוד מבחינתה, אבל חסר אחריות, קאונטר-פרודקטיב ובמידה מסוימת מסוכן בכל הקשור למצב החברתי באמריקה. הכוונה היא לא לסימונים מהמאמן, לא לשבירת הרקטה וגם לא לצעקות על השופט שהוא חייב לה התנצלות. מה שסרינה וויליאמס עשתה זה להכניס פוליטיקת זהויות כדי להסיט את הדיון מהטעויות שלה (או של מאמנה). מה שסרינה וויליאמס עשתה לקוח מהפלייבוק של דונאלד טראמפ. לא לקחת אחריות על טעויות, אלא לקחת משהו מאחד כמו ספורט, להפוך אותו למפלג ולמבחן נאמנות מהבייס.

במקום לקבל את המכה והעונשים ולהמשיך הלאה, סרינה וויליאמס מה שנקרא – דאבלד דאון. כמו טראמפ היא פנתה אל הבייס שלה ושלהבה אותו. היו אס אופן תלוי כלכלית בהצלחה של סרינה וויליאמס. גמר הנשים השנה גרף רייטינג גבוה משמעותית מגמר הגברים. כשסרינה וויליאמס משחקת בגמר הנשים הרייטינג מכפיל ואף משלש את עצמו מאשר כשהיא לא. המארגנים, הWTA, טניס הנשים, תנועות נשים, כולם תלויים כלכלית או לפחות נהנים כלכלית מההצלחה של סרינה וויליאמס. הקהל האמריקני והתקשורת האמריקנית גם מסתפקים בנו, נו, נו, על המחבט הנזרק ומרעיפים מחמאות על הספורטיביות של וויליאמס שביקשה להפסיק את הבוז ועל התעוזה שלה לצאת נגד השופט ולשים על השולחן דאבל-סטנדרט בענף. במידה מסוימת סרינה הצליחה לשנות את הנרטיב של הגמר מנרטיב של "הפסדתי לשחקנית יפנית לא מוכרת בת 20" ל"אמא לוחמת למען זכויות נשים" ו"ספורטאית למופת שחיבקה את המנצחת בטקס הגביעים".

אני לא מספיק בקי בנושא השיפוט כדי לדעת אם יש הבדלים מגדריים בתרבות השיפוט. גברים קיבלו יותר עונשים מנשים באליפות ארה"ב (26 גברים לעומת 10 נשים), אבל הם גם נמצאים על המגרש יותר זמן. סביר להניח שאם גברים מקבלים יותר עונשים אז גם שהיו יותר מקרים בהם השופטים החליטו שלא לשמוע או להבליג. גם היה את המקרה של השופט שעודד את ניק קיריוס, מה שהפך לדוגמא נוספת לאיך שגברים מקבלים יחס שונה. אני באמת לא מומחה לנושא וזה גם פחות רלוונטי במשחק גמר בין שתי נשים. הטענה לסקסיזם כשהשופט פועל על פי החוקה כשספורטאי מתפרץ לעברו בצורת חסרת רסן היא טענה שמי שלא בבייס של סרינה וויליאמס לא ממש קונה. למעשה, הטענות מתקבלת כשימוש ציני ומניפולטיבי בסקסיזם כדי לפלג ולשנות את הנרטיב של הגמר. במקרה הטוב זה קצת פתטי, במקרה הרע זה מסוכן.

פוליטיקת הזהויות המפלגת מביאה גם תגובות נגד שלפעמים לא פחות חזקות או הרסניות. חלק מהבקלאש היה איום מטופש של שופטים שלא ישפטו את סרינה, טורי דעה מפה ועד להודעה חדשה ואף קריקטורה עם ניחוח גזעני של סרינה צורחת בפוזיציה לא מחמיאה וטנסיאית בלונדינית מבקשת מהשופט שייתן לוויליאמס כבר לנצח.

מעבר לבקלאש הצפוי משהו, אחת ההשלכות של זריקת קלף הסקסיזם למערכה הזו היא שהיא נותנת גושפנקא לטענות שנשים צועקות "סקסיזם" כשהמציאות לא מסתדרת. טענות כאלה חוזרות כל הזמן בדיונים על הטרדות מיניות. בטורים וברשתות החברתיות אפילו עולה ניחוח של סיפוק ושמחה לאיד בסגנון של: "הנה גם הגיבורה שלכן סרינה וויליאמס עושה את זה – כשהמציאות לא מסתדרת היא ממציאה טיעון מגוחך של סקסיזם – מה שמוכיח שאנחנו צודקים". שהאצבע על ההדק קלה מידי ובעצם מדובר בהיסטריה או אי הבנה או שהאישה בכלל אשמה. שהתלונות לא אמיתיות. או שנשים בעצם לא יודעות מה זה סקסיזם, ואם לקחת צעד קדימה – מה זו הטרדה מינית.

אחת הטענות המרכזיות של נשים באמריקה שלא מתלוננות על תקיפה מינית היא שהן לא חושבות שיאמינו להן מכל מיני סיבות. אחת מטענות הנגד של גברים היא שנשים משתמשות בקלף של הטרדות מיניות כשהן לא מצליחות להתמודד עם המציאות או מתוך נקמה. טענות כאלה ואחרות שמעתי מספר פעמים באוניברסיטאות, בעיקר מגברים, שמנסים להכיל את המספר העצום של הטרדות מיניות בקולג'ים (הסטטיסטיקה עומדת על יותר מ20%). הדאבלינג דאון של סרינה וויליאמס מסוכן כי הוא מאפשר לאנשים לשכנע את עצמם שהם בעצם צדקו והמציאות לא צריכה שינוי. מה שעומד ביחס הפוך לכל ההישגים ולפריצות הדרך החברתיות שהובילה סרינה וויליאמס.

מצד שני, באים בטענות לשמאל האמריקני (ואולי לשמאל בכלל) שהוא לא מוריד את הכפפות כפי שהימין עושה. שבעוד טראמפ גם משקר על בסיס יומיומי, ממציא בדיות, מדבר כמו אידיוט (הסופה תהיה רטובה) ומפלג, השמאל אמנם נכנס בו אבל כשהוא שומר על חוקי הדיון. אז סרינה עשתה פה קונץ ושברה את הכלים שמאלה. בוודאי שאי אפשר להשוות את זה לסמית' וקרלוס, עלי וקופרניק ושות'. סרינה לקחה סיטואציה לא קשורה שקרתה באשמתה וניצלה אותה כדי להלהיב את הבייס ולשבור את הכלים.

כדי להיות גיבורת על סרינה וויליאמס לא צריכה תלבושת של אשת חתול. היא מודל לחיקוי, עושה דברים שלא עשו לפניה והיא גם יודעת שעם כוח גדול, מגיעה אחריות גדולה. היא יודעת שיש לה בייס, היא יודעת שהתעשייה תלויה בה כלכלית והיא יודעת שאמריקנים מאוד אוהבים להיעלב ולהיעלב בשם אנשים אחרים. היא עשתה פה סיבוב על חשבון איזה ראמוס אחד שאף אחד לא יזכור בעוד יומיים ומול שחקנית יפנית חביבה שאף אחד באמריקה לא מכיר ובמילא סתם הפריעה למה שהיתה אמורה להיות ההכתרה של סרינה. אבל שלא יהיו ספקות, סרינה וויליאמס שמה את הדיון המגדרי במרכז סדר היום הציבורי באמריקה. התקשורת אוהדת,, התעשייה תלויה בה כלכלית ועם הרוח הגבית הזו היא מעלה לסדר היום את הצורך לבחון מחדש ולתקן את התרבות הקלוקלת בטניס – משהו שגם מתנגדיה של סרינה מסכימים שהיה צריך להיעשות מזמן.

מצטייני התשע"ח
יצירת מצבים

תגובות

 • פיש אנד צ'יפס

  אני לא בטוח שהיא עשתה זאת בכוונה,כמו שהיא לא תיכננה להפסיד בכוונה ולעשות את הקונץ-כי היא יותר מידי אגואיסטית מאשר אידאליסטית...סרינה פשוט השתמשה בכרטיס הרדיפה\אפליה...בגלל שהיא שחורה,בגלל שהיא אישה,ובגלל שהיא צברה רייטינג פרסומי\כלכלי...זה גם הסיבה שלא כולם מגנים אותה...ייתכן גם שיש שבב של אמת בדבריה,אבל זה לא סיבה להתנהג ככה בתור מוביל דיה או רול מודל לילדים.
  אני למשל אם הייתי צריך קמפיינר לא הייתי לוקח אותה ואת התפרצויות הזעם שלה,מה שיכול להוריד ערך למותג...שהיא משחקת אותה אבו עלי מול השופט-אם לאיגוד הטניס היה ביצים היה מרחיק אותה חצי שנה מהמגרשים,למען יראו ויראו.
  אולי זה גם עניין של מנטליות,של אם זה היה קורה ליפנית היא הייתה לוקחת את ההפסד בכבוד...כי אצל האמריקנים,העורך דין תמיד יגיד לך אף פעם אל תודה גם אם אתה יודע שטעית-וזו היהירות\שחצנות האמריקנית המגעילה.

  נושא הספינים לא חדש,מי שבבייס שלה ימשיך לתמוך בה גם ייראו אותה גונבת מבית יתומים...ראה מקרה אייל גולן והקטינות ועדיין הפופולריות שלו בשמיים,לעומת מדינות שבהן הוא היה צריך לעשות הסבה מקצועית כדי להתפרנס.
  וביבי אלוף בגניבות דעת ונרטיב..מהערבים נוהרים להשגת קולות בקלפי על ידי פילוג העם,ועד שהבית בבלפור עוד שניה מתפרק כי מילצ'ן לא מפנק בשיפוץ וגם לא המדינה

  הגב
  • דובינסקי

   אני לרגע לא חושד שהיא הפסידה בכוונה או שבשום שלב שהיא ויתרה על הגמר. אני כן חושב שהיא היתה מודעת למה שהיא עושה.

   הגב
 • תומר הוותיק

  תודה על הפוסט יואב, מעניין מאוד.

  מי הבייס של סרינה? זאת אומרת, כשזה מגיע לפולטיקאים, אני "מבין" את הספין/בייס שהם מנסים להפעיל ואת המטרה שלו (הדגש על מבין, לא מסכים.) , אבל במקרה של ספורטאי/ת או אנשי בידור, מי זה בדיוק הבייס שהם צריכים "להפעיל"?
  נראה לי פשוט קפץ לה הפיוז (כמו שקורה לכולנו ובמקרה של ספוראטים עילאיים, אפילו יותר? והיא התחילה להוציא עצבים כמו ילד קטן, ראינו גם את זה קורה לגדולים אחרים בכל התחומים, בלי כל כך להבין את ההשלכות "מסדר שני" , אם בכלל יהיו).

  האות קלון אם בכלל, צריך להיות על הקהל האמריקאי, הם התנהגו כמו בהמות (נניח אם קהל כדורגל ישראלי היה מתנהג ככה... רק על זה היינו מדברים, לשרוק בוז ליפנית היה ביזיון)

  הגב
  • דובינסקי

   העניין בנושאים האלה זה שמאוד קל לנחש מה הדעות של אנשים. אתה יודע שבילי ג'ין קינג וטרבור נואה יתייצבו כמעט באופן אוטומטי לצד סרינה, כמו גם חלק נכבד מהקהל שלהם. לא ידעתי עד כמה התקשורת האמריקנית תתייצב לצד סרינה, אבל זה לא מפתיע אותי כמה שהיא כן. אתה יודע שארגוני נשים יעמדו מאחורי סרינה. אתה יודע שהWTA יתייצב לצד סרינה. אתה יודע שהשמאל יתייצב לצידה. אתה יודע שמארגני היו אס אופן ימצאו איזה דרך מכובסת להגיד כמה שסרינה היתה אצילה בטקס הגביעים. משם מגיע הבייס.

   אני חושב שעל המגרש ההתפרצות לא היתה מתוכננת. בטח לא בהתחלה. אבל אני חושב שהשימוש בקלף הסקסיזם היה במודעות מלאה מה יהיו ההשלכות ואחר כך הדאבלינג דאון במסע"ת כשהיא רגועה ורהוטה, היה מאוד מחושב.

   אם היא היתה רוצה היא היתה יכולה להגיד במסע"ת שבעצם עכשיו כשהיא דיברה עם המאמן היא הבינה שהוא סימן לה משהו והיא לא ידעה את זה על המגרש ושהיא חושבת שהשופט טעה והיה יכול להסתפק באזהרה רכה, אבל שהוא לא חייב לה התנצלות. בזה הסיפור היה נגמר. ההחלטה לקחת את הסיפור הזה למקום המגדרי היא החלטה מאוד מודעת על ידי ספורטאית מאוד אינטיליגנטית.

   הגב
   • yaron

    הדבר הסקסיסטי היחידי בפרשה הוא לייחס לסרינה כל מיני תכונות של לוחמת חברתית (בפרשה הספציפית הזאת).
    סרינה בהמה וזה בסדר גמור, גם לנשים מותר.

    הגב
    • דובינסקי

     השימוש במילה בהמה לתאר בן אדם מיותר. ספורטאית תחרותית עם מזג חם. לא הראשונה ולא האחרונה.

     הגב
     • yaron

      אוקיי, חמת מזג :-)
      "I swear to God I'll fucking take the ball and shove it down your fucking throat."

      הגב
 • אבשה

  ישר כוח דובינסקי, פוסט משובח!
  בחרת להתעסק פה עם נושא נפיץ ביותר ועשית זאת ביתר הצלחה, יותר מכל מה שקראתי על הנושא עד עכשיו.
  אוהב את היכולת שלך לקחת צעד אחורה ולכתוב על נושאים בצורה אובייקטיבית וכוללת

  הגב
  • דובינסקי

   בכוונה לקחתי פה כמה ימים מרחק מהמקרה כדי לנסות ולגבש פרספקטיבה.

   הגב
 • NoOne

  אתה עושה יותר מדי על התפרצת זעם של שחקנית טנסי מבוגרת ומעבר לשיא שתפסה יום רע פיזית ומנטלית וכמו כולם באותו מצב פלטה קצת שטויות וקצת דברים נכונים.

  מעבר לזה היא עשתה שירות גדול לאיגוד הטניס שכבר אף אחד לא מתעניין בספורט העתיק הזה,לשופט הזה שאף אחד לא ידע מיהו לפני וליפנית הקטנה שאף פעם לא ישכחו אותה.
  אין כזה דבר פרסום רע כמו שטראמפ מוכיח פעם אחר פעם.

  הגב
  • דובינסקי

   בטח שיש פרסום רע. לפני כחודש פוליטיקאי מג'ורג'יה איבד את עבודתו בגלל ראיון עם ערן מורד.

   הגב
  • איברה

   "יפנית קטנה" הוא גם תיאור בעייתי ומקטין, אם בגלל היותה אשה או אם בגלל היותה "לא מערבית".
   לא בטוח שהתכונת לזה, אבל זה רק מראה כמה השפה שלנו כוללת זלזול באחרים, כלשהם.

   הגב
   • NoOne

    יפנית קטנה זה עובדה , היא יפנית והיא קטנה פיזית , אין פה שום זלזול .
    בדיוק כמו שסרינה וויליאמס היא אמריקאית גדולה או שחורה גדולה

    הגב
    • בובו

     taller than serena

     הגב
    • משה ו

     רק לידיעתך, שהיפנית "הקטנה" היא בגובה של 180 ס"מ.

     הגב
     • ברקוביץ

      היפנית היא חצי האייטנית ומתגוררת בארה"ב מגיל 3. לא כל כך קטנה ולא כל כך יפנית

      הגב
      • NoOne

       בטלוויזיה היא נראית חצי מהגודל של סרינה ומתחרה תחת דגל יפן
       זה מה שראיתי , זה מה שיש

      • צור שפי

       לסיכום, יפנית קטנה זו הגדרה מדוייקת חוץ מזה שהיא לא יפנית ולא קטנה.

 • גור אילני

  פוסט מצוין ומעורר מחשבה.
  הבעיה בשיח העכשווי שטקסט יכול להיות מעורר מחשבה רק אם אין לנו דעה מוצקה בעניין, כי אם יש לנו אנחנו פשוט לא יכולים להתעניין אלא ישר קופצים ותוקפים בכל הכוח.

  הגב
  • דובינסקי

   תודה. גם לי היתה דעה מאוד נחרצת בהתחלה ולקחו כמה ימים עד שהיא התעצבה בכיוון קצת שונה. דווקא משהו לא קשור, הופעת סטנד אפ של ביל מאהר שראיתי בטלויזיה בה הוא מבקר את הדמוקרטים על אובר-פוליטקלי קורקטנס בזמן שטראמפ מתעלם מכל החוקים והכללים, גרמה לי לחשוב בצורה שונה על סרינה-גייט.

   הגב
 • dmc

  מעניין מאוד. תודה!

  הגב
 • אופיר

  מפתה לייחס למה שקרה שם עומק, אבל אני לא רואה פה כלום מעבר לפשט: מישהי שמנסה לכסות על הפאדיחה שלה. אם היריבה (העדיפה) היתה בלונדינית, היינו זוכים לראות גם את קלף הגזע נכנס לשימוש.

  הגב
  • ארז

   בול.
   אגב, הבקורת הזאת על הדמוקרטים לא חדשה. קיבלה כבר ביטויים שונים בתקשורת ובסדרות טלוויזיה.

   הגב
  • דובינסקי

   לא רק ניסתה, הצליחה לשנות את הנרטיב. העומק זה איך ולמה. מתי לשלוף את קלף הסקסיזם כדי שזה יתפוס? זה לא קרה באיזה טורניר בדובאי או בשנזן או במדריד או בפאריז. צריך את השילוב של הפסד שמשאיר תחושת אכזבה על המערכת, עמימות של תחושת קיפוח (יש ספק סביר שלא ידעה שהמאמן מעביר לה הוראות) והחלטות שיפוט מחמירות, שופט גבר לא אמריקני, מגרש ביתי, קהל ביתי, תקשורת ביתית, ארגון שתלוי כלכלית בהצלחה שלה, יריבה ביישנית שלא תעשה בעיות ותיבלע ברקע, אקלים פוליטי נוח. גם לדעת מתי לשלוף את הקלפים שלך צריך לדעת.

   הגב
   • אופיר

    כן, היא לא עשתה אף אחד מהחישובים האלה, וממילא לא משתתפת בטורנירים קטנים בשנזן. כנראה כן האמינה שתזכה ליותר סימפטיה במגרש הביתי שלה מאשר ברולאן גארוס (שם הצרפתים לא היו קונים את הפוילעשטיקים שלה והיו מורידים אותה מהמגרש בבוז). להערכתי התוצאה היחידה שהשיגה היא הסגה של מאבק הנשים לשויון בספורט כמה שנים בזמן, ובתור מי שלא מכיר את העולם הזה מקרוב, המקרה הזה גורם לי לתהות האם זהו בכלל מאבק ראוי.

    הגב
    • דובינסקי

     סרינה השתמשה בסקסיזם לצורך ספין והיא ידעה לנצל את הנסיבות כדי לגרום לספין להצליח בארה"ב. בלי קשר למקרה של סרינה והשופט, יש סקסיזם בעולם הטניס ובכלל ענף הטניס צריך להתעדכן בחוקים ובכללים ובתרבות. זה שבאליפות אוסטרליה מבקשים מיוג'ין בושארד לעשות סיבוב כדי שיראו את התלבושת שלה, זה לחלוטין מגדרי. זה שלא מאפשרים לשחק עם החליפה שנוחה לה אחרי לידה, זה גם מגדרי וגם ארכאי ומטופש. זאת לא חליפת השחייה של נייקי שאיתה ספורטאים נהנים מיתרון מקצועי ושוברים שיאי עולם. אין באמת צורך לחייב נשים לשחק בחצאיות אם זו לא התלבושת הכי נוחה להן. זה רק קצה המזלג, אבל אלה דברים שאפשר וצריך לשנות הן בכללים והן בתרבות. במובן הזה, סרינה העלתה על סדר היום את הצורך לבחון את התרבות בענף הטניס.

     הגב
     • אופיר

      יואב, טניס זה ענף הספורט הכי פרוגרסיבי, נקודה. מאז ומעולם טניס הנשים היה ענף ספורט הנשים הכי פופולארי בקרב צופים, נשים וגברים כאחד, הענף שהעניק את הפרסים הגבוהים ביותר והצמיח אייקונות תרבות (שאל כל גולש באתר והוא יספר לך מי הטניסאית המועדפת עליו בהיסטוריה), ולמעשה מפלה נשים לטובה (יותר כסף לזמן משחק). לסביות מוצהרות כמו נברטילובה, נובוטנה, בילי ג'ין קינג ומורסמו נהנו מפופולאריות ששום ענף אחר לא היה מאפשר לאן, אז בוא נפסיק עם הרטוריקה של "טניס ענף ארכאי וסקסיסטי".

      יש כמה שאריות היסטוריות שרצוי להפטר מהן? יכלה לקיים מסיבת עיתונאים ערב משחק הגמר ולהגיד לעולם: "תודה רבה לספורט שהפך אותי לגיבורת תרבות עשירה כקורח - איזה מזל שלא בחרתי בענף ספורט נשים שיטי שלאף אחד לא אכפת ממנו כמו כדורגל, כדורסל או בדמינטון. עכשיו בואו נפסיק עם החצאיות".

      הגב
      • אופיר

       לא היה מאפשר *להן*

 • no propaganda

  בעולם צודק, סרינה צריכה להיות מושעית לאיזו שנה ואפילו לא הייתי פוסל איזו תלונה במשטרה בסגנון תלונת שווא ביודעין על הטרדה מינית. ברור שאף אחד לא ישעה אותה בגילה כי היא עלולה לפרוש(משהו בסגנון הסיפור של חאג'י והיריקה על השופט).

  מצד שני אני פשוט בשוק שהשמאל בארה"ב כולל כלי תקשורת תומכים בה. לא הפמיניסטיות או האוהדים שלה אלא אנשים רגילים שפשוט איבדו את הכוון לגמרי.

  לדעתי, במקור היא לא שלפה את הקלף הסקסיסטי בכוונה אלא סתם התנהגה בצורה מחפירה, ההחלטה ללכת על האשמת שווא באה אחרי כן כשהמשיכה במסיבת העיתונאים. קצת חבל שהיפנית היא מישהי שעדיין חדשה ופחות מוכרת, הייתי רוצה לראות מה היה קורה אם זו הייתה מישהי עם מעמד ורצוי פה גדול.

  הגב
  • דובינסקי

   איזה תלונה במשטרה? היא לא בעטה לאוהד בראש. היא גם לא טענה להטרדה מינית. אבל כן, העונש שקיבלה (17,000 דולר קנס) מגוחך. מה שרק מראה כמה היו אס אופן והWTA תלויים בהצלחה שלה וניזונים ממנה. מי שכתבה מאוד יפה זו מרטינה נברטילובה, שגם ביקרה את וויליאמס וגם את עולם הטניס שצריך לעשות בדק בית בנוגע לתרבות הענף.

   הגב
   • no propaganda

    בשורה התחתונה סרינה הוציאה דיבה על השופט, ברור לי שזה לא עובר מערכת משפטית אבל זה לא אומר שהיא לא עשתה את זה

    הגב
    • D! פה ועכשיו

     "השופט שגה, השופט שגה"!

     הגב
 • טירזיאס

  זה שהיא עושה פה ספין מניפולטיבי וציני זה מרכז העניין וזה נכון. מה שמפריע לי זה שזה ספין כל כך זול ושקוף. וקהל הפי.סי פשוט בולע את הפיתיון במלואו בלי לשאול שאלות, ומוכיח שוב שחשיבה מעמיקה וניתוח סיטואציות זה מעבר ליכולתו. סרינה טניסאית ענקית אבל בנאדם קטן וכנראה לא מאוד אינטליגנטי.
  וכל הקרדיט לאוסאקה שהייתה פשוט נהדרת, מקווה מאוד שנראה אותה ביכולת כזאת גם בהמשך.

  הגב
  • דובינסקי

   דווקא אני חושב שהספין המוצלח מראה על אינטיליגנציה גבוהה מאוד. היא ידעה איפה ומתי ואיך לשלוף את הקלף הזה ולשם איזה מטרה. לפחות באמריקה הספין עבד.

   הגב
   • טירזיאס

    אתה בעצמך הבאת את טראמפ כדוגמה. הוא אמן של מניפולציות זולות ומושך את הקהל שלו (ואת התקשורת) דרך האף. ועדיין אני לא מגדיר אותו כאינטליגנט בשום צורה.

    כשתרבות הפי.סי נראית כמו שהיא נראית, זה לא באמת קשה לעשות ספינים זולים על חשבונה ולא צריך להיות גאון בשביל זה.

    הגב
 • נתן

  ''תרבות קלוקלת בטניס'', מדובר בענף שנותן אותו סכום פרסים לנשים וגברים כאשר ההבדל בכישורים הוא כמו שסילבי זאן תקבל את אותו סכום כמו רונאלדו

  הגב
  • no propaganda

   ההבדל בכישורים לא מעניין, הדבר היחיד שמעניין זה ההבדל ברייטינג

   הגב
   • תום

    וחוץ מסרינה - חד-קרן במונחי רייטינג, אף שחקנית אחרת לא מצליחה לגרום לעניין/רייטינג כמו הגברים.

    הגב
   • טירזיאס

    ככלל, לטניס גברים רייטינג גבוה יותר

    הגב
    • no propaganda

     אין לי ספק, הנקודה היא שהיכולת לא ממש קשורה, זה יותר עניין של שיווק.
     גם מעניין לראות את ההבדלים ברייטינג.

     הגב
 • נתן

  ןחןץ מסרינה איך הרייטינג

  הגב
 • אלכס דוקורסקי

  תודה על הדברים.
  מסכים עם מרבית הכותבים כאן. סרינה שחקנית מצוינת והטובה בכל הזמנים, כפי הנראה. גם כיום, בגילה ואחרי לידה, היא בין היחידות ששומרות על יציבות (שני גמרים רצופים במייג'ורס).
  אלא שהיא טעתה בגמר כשתקפה והעליבה, בעת סערת הרגשות בה היתה נתונה, את השופט, שניהל את המשחק ללא דופי, ומיהרה לשוות לעניין כל מני היבטים סקסיסטיים ("פוליטית הזהויות", כדבריך). סרינה גם הסיטה את תשומת הלב מהזכייה בטורניר של אוסאקה. לא ברור גם למה בחר חלק מקהל הצופים שלא לכבד את המעמד ואת עצמו כששרקו בוז בזמן טקס הניצחון של אוסאקה.
  כמובן שגם העונש שהיא קיבלה הוא ממש זניח וכנראה משקף את הרצון של מארגני הטורניר לא להתמודד עם העניין אלא פשוט לשכך אותו בצורה המהירה ביותר (מה שגם אולי בעצם הוא סוג של התמודדות).

  הגב
 • נתי

  מצוין. באמת.
  בכל זאת 2 הערות:
  1. טראמפ כמובן לא המציא את פוליטיקת הזהויות. זה היה הרבה לפניו, ומנוצל באופן ציני ע"י 2 הצדדים. ההבדל הוא אך ורק בסגנון. ה"אך" שהשתמשתי בו, לא בא להקטין. זה נורא בעיניי שנשיא מתנהג ומדבר כך. חברו לצורת הדיבור הזאת שלו, הוולגאריות הטבעית שלו וההבנה שהפוליטיקלי קורקט באמת כבר הרחיק לכת. אבל בסוף, אני באמת לא חושב שנכון להשתמש במינוח "היא לקחה זאת מהפלייבוק שלו". במקסימום "היא משתמשת באותם טכניקות בזויות בהם משתמש טראמפ וחוטף על כך ביקורת".
  2. אני גם חושב שהמשפט: "מצד שני, באים בטענות לשמאל האמריקני (ואולי לשמאל בכלל) שהוא לא מוריד את הכפפות כפי שהימין עושה" משולל מיסודו. בפועל, ואני כבר לא מדבר על פולטיקאים, אלא על אקדמיה, הממסד ההוליוודי, סלבריטאים ועוד בעיניי, הרבה הרבה פחות סובלנים היום מהשיח הימני/שמרני. השיח בצד הזה של המפה (ואני לא משתמש כאן ב"שמאל" או "ליבראלי" בכוונה, כי בעיניי הם בוגדים בערכים האלה עצמם) הרבה יותר שואף לתייג את בן השיח בתווית פסולה (גזען/שונא נשים/הומופוב וכד') ובכך לייתר את הצורך בדיון פתוח, מאשר להיפך. והדוגמאות לכך רבות מספור.
  דוגמא בסיסית: הרצאות בקולג'ים נחסמות/מופרעות (כולל אלימות) רק מצד אחד.
  כמובן שתמיד אפשר לטעון ששני הצדדים לא נקיים אבל במקסימום זה מה שאפשר לטעון בעיניי: ששניהם לא נקיים. לא שהשמאל משחק נקי יותר.

  הגב
  • דובינסקי

   אתה צודק שהוא לא המציא אותה, אבל הוא משתמש בה בצורה דוחה ויעילה מבחינתו - השיג דרכה את הכיסא בבית הלבן. הכוונה שלי היתה פוליטיקאים מהשמאל. לא התכוונתי לאנטיפה ולא לקבוצות אנרכיסטים וכו'. אתה לא רואה את הילרי, סאנדרס, פלוסי שוברים את כללי הדיון, משקרים על בסיס קבוע ומסיתים. זאת היתה כוונתי.

   הגב
   • נתי

    עזוב רגע פוליטיקאים. כתבת שמאל. אני לא מדבר רק על אנטיפה. אלא על עצם חוסר הלגיטימיות של עמדות מסוימות. על סיקור תקשורתי שאינו ענייני ושקרי. לא זוכר איזה עיתון גדול פרסם למשל תמונה של ילדה בוכה בהקשר של דיון על הפרדת ילדי מהגרים לא חוקיים, זו הייתה תמונה מזמנו של אובמה. אפשר ללכת בלי סוף. לדבר על הוליווד בה אתה לא יכול כמעט להתקדם אם תציג דעות שמרניות. ההטייה האקדמית (ע"ע לינדזי שפרד) שלא לדבר על ההטייה של גוגל פייסבוק, טוויטר ועוד ועוד. זה נעשה, משמאל בצורה הרבה יותר שיטתית ודורסנית.
    טראמפ -ואני לא רוצה כלל לשמש כפרקליטו של השטן- עושה זאת פשוט בצורה וולגארית וילדותית.

    הגב
 • עידן.

  ההתנהגות של סרינה בגמר הייתה לא פחות מדוחה. אפשר להתווכח אם השופט צדק או טעה באזהרה הראשונה ואם צריך לשנות את החוקים אבל זה לא קשור בכלל לדיון על האופן בו היא התנהגה במשחק. העובדה שזו לא הפעם הראשונה שזה קורה לה הופכת את זה אפילו ליותר גרוע (לצערה בפעם הקודמת זו הייתה שופטת שעליה היא איימה שתהרוג אותה ולכן היא לא הייתה יכולה לשלוף את קלף הסקסיזם).

  אבל אם חשבתי שיותר נמוך מזה אי אפשר לרדת, באה סרינה אחרי המשחק ובמקום להתנצל הראתה שההתנהלות האיומה שלה במהלכו לא באה רק בגלל "המזג החם שלה", אלא כי זה מי שהיא.

  ספורטאית גדולה ואדם דוחה, היא לא הראשונה ולא האחרונה.

  ומשפט אחרון, עצוב היה לקרוא את הטור של ציפי שמילוביץ בעניין בווינט. אני עוד זוכר שפעם היא הייתה עיתונאית ספורט רצינית, חבל שהיום היא הפכה להיות בדיחת קליקבייט.

  https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5345287,00.html

  הגב
  • אסף the kop

   לשמילוביץ יש בעיה.

   היא גרופי של אובמה. כזאת שפוליטיקת הזהויות טשטשה לה את החשיבה. אצלה, כל מעשה של "מדוכא" מתקבל בהבנה ואמפטיה.
   היום לדוגמא היא נאלצה, בניגוד למהות הפאבלובית שלה, להחמיא לטראמפ על אימוץ הגדרת האנטישמיות בכל הנוגע להשתוללות של הסמול הנאו-נאצי בקמפוסים בארה"ב, ועל כן, על מנת שתרגיש שלא בגדה במו"ל שלה, מיד כתבה עוד טור על ספר איזוטרי המכפיש את טראמפ, שכתב איזה בעל תפקיד לשעבר בבית הלבן.

   כל הצוות של הצהובון של מוזס המסקר את הנעשה בארה"ב הוא מחדל ושכפול גנטי (לדוגמא נחום ברנע, לדוגמא אורלי אזולאי).

   הגב
 • אסף the kop

  דובינסקי,

  אפשר להגיד הרבה דברים על טראמפ (וככל שהוא מעצבן את סמולנינו הרי זה משובח).
  הדבר האחרון שאפר להגיד עליו זה שהוא נוקט בפוליטיקה של זהויות.

  הגב
 • איציק אלפסי

  מעולה יואב!

  הגב
 • זינק

  עוד גיבורה דה-לה שמאטע.
  צריך להסתכל על הספין שלה, כמו כל ספין של חברה מסחרית אחרי תקלה. סרינה נוהלה ומתנהלת כמו עסק ולא כמו שום דבר אחר.
  בכלל לטעמי החשיבות שהתקשורת נותנת לכל מילה שיוצאת לידוענים, כבר מזמן חורגת מהפרופורציות האמיתיות.
  בעידן המילה הדיגיטלית אשכרה נשפכים יותר מילים ממים.

  הגב
 • אורן השני

  תודה יואב, תמשיך עם הפוסטים האלה.

  מתגובות ברשת שראיתי היא ממש לא מקבלת תמיכה, להפך עשתה לעצמה נזק רב (גם בעיניי). המסקנה שלי היא שבנוסף לכך שהימין (והגברים) שולטים בשיח, גם הציבור בשמאל האמריקאי כלל לא התייצב לצדה במקרה הזה.

  הגב
  • דובינסקי

   ממה שאני קורא ורואה הסיקור בארה"ב מאוד תומך בסרינה. כמובן שיש גם ביקורת וגם איזה מס שפתיים שלאוסאקה הגיע ליהנות מהרגע, אבל סרינה מוצגת באור חיובי בסך הכל. הסיקור מחוץ לארה"ב הרבה פחות. הקריקטורה היא מעיתון אוסטרלי. בעיתונות הבריטית קראתי כמה טורים שקורעים את סרינה לגזרים. לגבי טוקבקיסטים, אני מניח שתמצא מכל סוג, כולל טוקבקיסטים מטעם.

   הגב
   • אורן השני

    אני מדבר על ארה"ב, אולי הסיקור העיתונאי אוהד אבל הטוקבקיסטים ממש לא, והניתוק הזה הוא באמת אחת הטענות של הימניים כלפי התקשורת.

    הגב
 • עסק שחור

  פוסט מצויין!

  אישתי, שלא ראתה משחק טניס בחיים שלה, שאלה אותי לגבי התקרית שאני כבר במיטה כמעט ישן. שעה וחצי אחר כך עדיין לא הצלחתי לשכנע אותה שזה לא דוגמא טובה לסקסיזם. כמו רוב הנשים היא גם התייצבה לצד סרינה. לא כל כל מובן לי איך אנחנו יכולים לראות את התקרית הזאת בצורה כל כך שונה.

  הגב
 • S&M

  לא קראתי את התגובות.
  לא מבין את ההתלהבות מסרינה. כל מה שהיא עשתה זה ספין להגן על ערך המותג שלה. אגב כך היא פגעה גם בנשים וגם בשחורים. היא הוכיחה את הסטיגמה שנשים היסטריות ומאבדות שליטה, וששחורים לא הוגנים ולא יודעים להפסיד בכבוד.
  להזכיר אותה באותה נשימה עם גדולי עולם כמו קפרניק, עלי, פמיניסטיות או סופרג'סטיות, ולהגיד שהיא לחמה נגד סקסיזם - זה מגוחך.
  יכול להיות שאני לא האדם/אוהד המייצג, אבל זה מה שאני הרגשתי וחושב. רק השורה הכספית/המורשת הספורטיבית התחתונה עניינה אותה. שהיא הפסידה לילדה יפנית נחותה בת 20, זה אכל אותה. שסרינה צריכה עצות ממאמן תוך כדי משחק נגד ילדה בת 20?! ועוד נתפסה? ועוד שיקרה וכשהכחישה מה שהמצלמות ראו?
  זה הצריך ספין, אז השקרנית הוסיפה עוד שקר והתלבשה כלוחמת נגד סקסיזם. יאללה יאללה.

  הגב
  • דובינסקי

   סרינה גם הפסידה לילדה בלונדינית בת 18 בגמר ווימבלדון ואיכשהו התאוששה מזה. זה לא הפסד שבשום פנים ואופן יגדיר את הקריירה שלה. בעצם הצלחתה הספורטיבית היא שברה ושוברת מחסומים. מעבר לזה היא פעילה בתנועות לזכויות אדם, זכויות נשים, תורמת הרבה מאוד כסף ועוד. לא צריך לסגוד לאדמה שהיא דורכת עליה, אבל גם לא צריך לגמד את ההשפעה שלה או את מה שהיא עשתה ועושה. זה שהיא צעקה על השופט זה ממש לא ביג דיל. היה איזה יריב שמוחמד עלי לא קרא לו "מכוער"?

   הגב
 • dubinskaya

  Dubinskaya - 1: to say woman final is more important than men final , well u don't understand anything my friend. amateur!!
  2: Serina is a beast from the hood, and not 30 million dollars can change her attitude. beast.
  got it?

  הגב
 • miranda veracruz de la jolla cardinal

  סרינה מתבהמת כשהיא מפסידה כבר שנים רבות. אנחנו זוכרים עדיין את ה"אני אדחוף את הכדור לגרון המזויין שלך" לשופטת הקו ב 2009 מול קלייסטרס, את ההתפרצות על השופטת בגמר מול סטוסור.
  איפה ונוס ואיפה היא.
  האחת קלאסה, השניה ג'יפנית.

  הגב
 • MOBY

  לא יכול להתייחס לגופו של עניין לצערי לא ראיתי את האירוע.
  אבל...
  כפי שכתבתי, אין מצב שסרינה עברה בהתפרצותה את מקנרו, קונורס אגאסי הצעיר או בקר.
  אני לא זוכר שאי פעם קיבלו עונש במשחק.

  הגב
  • עידן.

   1. כדאי בכל זאת לראות בשביל שהתגובה תהיה גם לגופו של עניין. בין היתר גם תוכל לראות שהשופט דווקא נוהג בהרבה סבלנות ולא מעניש מיד את סרינה, גם אחרי שקראה לו שקרן. רק אחרי שהיא לא הפסיקה דקות ארוכות והתחילה לקרוא לו גנב הוא העניש. לא בעיה למצוא את זה ביוטיוב.

   2. מי שבדק לעומק מצא שהשופט הזה דווקא העניש בשנים האחרונות לא מעט שחקני טניס גברים (אלא אם כן לא הבנתי נכון והרמיזה שלך היא שסרינה לא הייתה צריכה להענש בגלל היותה שם גדול).

   3. סליחה, אבל את השטות הזו על מקנרו והשאר צריך להפסיק. מקנרו שיחק טניס בשנות ה-80. מהרשימה שנתת אגאסי הוא האחרון לפרוש לפני 12 שנה. הטניס השתנה מאז וכך גם החוקים והשיפוט. באותה מידה ב NBA של שנות ה 80 קווין מקהייל יכול היה להוריד לקורט רמביס את הצוואר וזה נשרק אז כעבירה רגילה. הבחינה צריכה להיות אל מול השנים האחרונות ושם כאמור מי שבודק לעומק מגלה שגברים וודאי לא נענשים פחות.

   הגב
   • אמיתי

    מדוייק עידן

    הגב
   • דובינסקי

    ראיתי את הסרטונים כמה פעמים. השופט נוהג באיפוק מרשים. בפעם הראשונה, אחרי שהוא נותן לה את העונש על שבירת המחבט (עונש שמשמעותו נקודה כי היא סחבה אזהרה בגלל הסימונים של המאמן), הוא מתעלם כשהיא צועקת עליו שהוא חייב לה התנצלות והמשחק ממשיך. בפעם השנייה, בסיום המשחקון כשהיא נשברת, היא צועקת עליו כמה פעמים שהוא חייב לה התנצלות, שהוא צריך לבקש ממנה סליחה, שהוא שקרן ומאיימת שהוא לא ישפוט אותה יותר כל עוד הוא חי. השופט ממשיך לספוג ולא נותן לה את העונש השלישי שמשמעותו משחקון. רק בפעם השלישית, כשהיא קמה מההפסקה בין המשחקונים וצועקת לעברו "גנבת לי נקודה, אתה גנב", הוא מפסיק להבליג ומעניש אותה בverbal abuse. הוא נתן לסרינה שתי הזדמנויות להירגע. הוא היה הכל חוץ מאימפולסיבי. אין שום בסיס לטענות על סקסיזם.

    הגב
    • איציק

     לדעתי זה הכי סקסיזם שיש. לגבר הוא לא היה מבליג ככה.

     הגב
 • יותקה

  עזבו שטויות. זה פשוט עצוב איך שככ הרבה אנשים אוכלים את הבולשיט הפמיניסטי בשקל הזה(לא אמירה נגד הפימיניזם כמובן אלא פשוט על כמה זה מגוחך להסיק מסקנות כאלה מהאירוע) במקום פשוט לתת לזה להישאר כמו שזה: טניסאית אגדית הייתה ביום רע, איבדה עשתןנות והתנהגה בצורה מבישה ולא בפעם הראשונה, שילמה נקודתית במשחק הנתון את המחיר על כך וזהו. שום היבט פמיניסטי ושם בטיח. המסקנות כל כך מאולצות שזה מביך. רוצים להתעסק בנושאים האלה? מקובל, אבל תמצאו טריגר קצת יותר מתאים או פשוט תעלו אותו לדיון ובלי להצדיק את המעשים של סרינה.

  הגב
 • אלעד

  רוצח ה0מול הטוב בעולם משמיד את הבהמה:

  https://www.youtube.com/watch?v=CfcQsI54gQM

  הגב
 • עדי אבני

  הטור הכי טוב שקראתי בנושא.
  בת זוגי וחברה טובה שלה, 2 בוגרות קורסים במגדר באוניברסיטה קראו והסכימו עם כל מילה אחרי שבתחילה צידדו בסרינה

  הגב
  • אסף the kop

   הכי טוב זה בת זוג וחברה טובה שלה...:-)

   הגב
 • jhkj

  מסכים מאוד עם מה שרשמת על סרינה, אבל לא כל כך עם מה שרשמת על טראמפ וקפרניק. כרגע אחוזי האבטלה בארצות הברית הנמוכים שהיו חמישים שנה, ואם אתה מדבר על פילוג והסתה נגד קבוצות אחרות אז האבטלה של השחורים במספר הכי נמוך בכל הזמנים. טראמפ הבטיח צמיחה כלכלית של שלוש אחוז וכל הכלכלנים אמרו שהוא משוגע, והוא עומד עכשיו על 4.2. גם אם הוא אכן מסיט מה שלא נראה בתוצאות מעשיו, זה ממש לא משרת אותו בשונה מסרינה, לטראמפ עדיף להגיד עובדות בשלב זה.

  בנוגע לקפרניק, קצת עשית גיבור אפס, שחקן שהיה בדרך החוצה מהפורטי ניינרס ושיחק באמת גרוע גם טרם התקרית מצא דרך להישאר רלוונטי וקריירה חדשה כלוחם צדק חברתי. הוא לא הקריב כלום כי אין לו כלום, הוא הטיל את מימיו בקשת על כל מי שנפגע ממנו וזלזל באינטליגנציה של כל מי שבצד שלו. דמות עלובה שלא פלא שנייק, חברה שידועה ב"זכויות האדם" של עובדיה במפעליה באסיה, קפצה שישמש כפרזנטור שלה. החלק העצוב הוא שהיום מראית העין היא זו שחשובה ולכן זה גם עובד

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *