מעבר לדרך האבנים הצהובות

ספרינגפילד תיצבע בצהוב-כחול, אבל בלי האופי והרוע של שאראס ופניני יש סכנה ששם גם יסתיים המכביזם

אחרי שתפסתי באמסטרדם שני משחקים גדולים של איאקס (3:3 עם באיירן מינכן ו0:8 על דה גראשחאפ), נשמתי קצת ניחוח אירופאי, ביקרתי בכמה טחנות רוח, אכלתי הרינג והצטננתי, חזרתי לביקור מולדת בישראל. בין שיעולים והליכות על הים, הספקתי לראות בטלויזיה מספר מפגעים שנקראים משחקי מכבי תל אביב ביורוליג. אמנם אנשים שלובשים מדים כחולים-צהובים זורקים כדור כתום לסל ויש לוגו מוכר על הגופייה ועל הפרקט, אבל זה לא נראה לא כמו מכבי ת"א ולא כמו יורוליג.

זה מתחיל מהצגת השחקנים שלא מביעים שום נימת התלהבות וניכר שלא מבינים לאן הגיעו. ההחלטה של נבן ספאחיה להיפרד מגיא פניני שערורייתית לא פחות מההחלטה של גיא לוזון שלא לזמן את דור מיכה לאליפות אירופה לצעירות. עם מיכה זו טרגדיה היסטורית שכבר אי אפשר לשנות, אבל עם פניני עוד אפשר לתקן. להודות בטעות זו מעלה ולא חיסרון ולכן כדי להחזיר את מכבי ת"א צריך בראש ובראשונה להחזיר את הקפטן. זה שבינתיים זכה בגביע עם חולון וכקפטן הנבחרת היכה את היוגוסלבים ובשבוע האחרון גם הביס את הפועלים. כדי שהזוסמנים יגדלו להוביל את מכבי הם צריכים את פניני.

לגבי המאמן, התמוגגתי לראות איך שאראס מנהל את ז'לגיריס. חי כל פוזשן, נכנס למגרש, צורח ומלטף את השחקנים. מהצד השני ראיתי מאמן מעונב. נכון שהמתבקש הוא להחזיר את בלאט לחוזה של רבע מאה, אבל כששאראס מזכיר את הלהט של שמעון וצביקה ופיני בגדולתם, דווקא זה יכול להיות השילוב הנכון. תנו מאמן מכביסט וקפטן מכביסט ומשם אפשר יהיה להתקדם.

כי כרגע, נראה שהסיפור המיתולוגי של מכבי ת"א עומד להסתיים. החוקים, השיטות, הקבוצות, גלובליזציה, טעויות – לקח עשור-עשור וחצי אבל זה מכריע את הדומיננטיות של מכבי ת"א. פעם הכדורסל בישראל היה מיוחד. מכבי ת"א היתה אימפריה וכפועל יוצא היתה טוענת לכתר לוזרית וקבוצת קונטרה שעושה רעש ומתלוננת וקבוצות צנועות מסביב וחן מיוחד לענף. הכדורסל הישראלי בידל את עצמו. אז מכבי ת"א כבר לא מכבי ת"א והכדורסל הישראלי כבר לא מיוחד. סתם עוד מדינה עם כדורסל גרוע.

עם או בלי שאראס ופניני, יש עוד פרק שאמור להיכתב וזה המקום של המועדון בהול אוף פיים בספרינגפילד. טל ברודי מועמד כבר כמה שנים והשנה נוסף גם שמעון מזרחי. אפשר למצוא סיבות למה ספורטאים אחרים קלעו יותר מברודי ולכן ייכנסו לפניו. קשה לומר למשל שטוני קוקוץ' ראוי פחות מברודי. אני מניח שיש גם נשמות טובות שלא תומכות בכניסתו של שמעון מזרחי וישמיעו את הזמירות הישנות על איך מכבי ביססה את הדומיננטיות שלה.

על אפם וחמתם של כל ההייטרס, לתחושתי זה כבר לא עניין של אם אלא של מתי. קרי, יש לובי מסויים שתומך ודוחף. לא מפתיע בהתחשב בתרומה היהודית להתפתחות ענף הכדורסל באמריקה. לא אופתע אם גם השם של רלף קליין יצטרף למועמדים בשנים הקרובות. כי בסיפור של מכבי ת"א יש הכל: תקומה מהשואה, ציונות, אמריקניזציה, גלובליזציה, כדורסל חוצה גבולות והרבה מאוד תארים. בין אם זה דרך טל או שמעון או רלף או מי שלא יהיה, יש למכבי ת"א מקום בדברי הימים של הכדורסל.

היו עונות חלשות, אבל מכבי ת"א הנוכחית רחוקה מלהזכיר באופי את האתוס של המועדון. כדי שזה יקרה, צריך להחזיר את הזהות לא על ידי נוסטלגיה עיוורת, אלא אנשי מקצוע שירביצו לא רק תורה אלא גם אופי – פניני ושאראס. כי כמו שדברים נראים, הכניסה המתבקשת לספרינגפילד מסתמנת כשירת הברבור של האימפריה ולא כעוד פרק מפואר בדרך לשיאים הבאים שעוד לא נכתבו.

איאקס רלוונטית לליגת האלופות
כדורסל לא רע

תגובות

 • ויקטור מורוז

  לא חושב ששאראס יסכים לאמן את מכבי. נראה מהתבטאויות שלו בשנים האחרון שיש לו משהו נגד המועדון.

  הגב
  • דובינסקי

   בהחלט יש מצב שאתה צודק ויכול להיות שגם בצדק. שכרו לא יהיה זול.

   הגב
   • יובל

    אחד הזכרונות שלי ממכבי הגדולה של שאראס היו הצעקות שלו על ניקולה וויצ'יץ' כמעט בכל פוזשן התקפי.
    לאור זאת לדעתי אין סיכוי שהוא יסכים לחזור לשתף פעולה איתו ובטח להסכים שניקולה יקבע לו דברים כמו הרכבים למשל.
    גם הריב שהיה לו עם מכבי וספאחיה בשנה שעברה אחרי שהוא טען שמכבי צילמו לו את האימון המסכם לא תרם יותר מדי.

    הגב
 • אמיתי

  הבעיה יואב עם מכביסטים היא הצנטרליזם המעוור שהם לוקים בו. מכבי חלשה -> הכדורסל הישראלי חלש ולא בגלל מכבי והניהול המושחת שלה נהרס הכדורסל הישראלי.
  אינני המבין הכי גדול בקשר להיכל התהילה אבל לתת לברודי להכנס בגלל ציונות זה כמו לתת למודריץ כדור זהב בגלל מלחמת האזרחים ביוגוסלביה.
  Btw מכבי לא אימפריה ולא מיתולוגיה כבר עשור

  הגב
  • דובינסקי

   צנטרליזם זה חלק מהעניין.
   לגבי ברודי, לא רק עניין של ציונות ושל ישראל, אלא של פיתוח משחק הכדורסל. הבאת הכדורסלן האמריקני לאירופה, פתיחת גבולות. אלה תהליכים שברודי ישירות ובעקיפין קשור אליהם.
   מכבי זכתה לפני 4 שנים בגביע אירופה, כשהקפטן שחקן בית ובוגר אליאנס מניף את הגביע והמאמן עובר לNBA ומגיע לסדרת הגמר. כך שכן, גם בעשור האחרון מכבי אימפריה והזכיה במילאנו היתה עוד פרק מפואר במיתולוגיה.

   הגב
   • אמיתי

    לא כל זכייה היא מיתולוגיה ופועל יוצא של דומיננטיות (אימפריה). זה היה יום שחור לנו (הייטרים) ולקזינואים. הפתעה גמורה.
    הבעיה עם הצנטרליזם היא שאתה אשכרה לא רואה את הקשר בין מצב הכדורסל לפועלו של מזרחי. ולהזכירך אתה דוקטור (לא בציניות) ולא קוראים לך טלבי (ברצינות). הכי בידידות כן?

    הגב
    • דובינסקי

     יש גם צדדים שנויים במחלוקת. הם בעיקר מעשירים את הסיפור. להערכתי ספרילנגפילד תתעלה מעבר לקיטורי העסקנות הישראלית. בין אם דרך ברודי או דרך שמעון, עניין של זמן עד שמכבי נכנסת. ובצדק, כי יש פה חתיכת סיפור על התפתחות משחק הכדורסל.

     הגב
     • אמיתי

      קטונתי וגם לא מייחס לזה ככ הרבה חשיבות. בארץ לכדורסל שלנו אין ספק שהם משמעותיים ובהחלט שימון לפחות שנוי במחלוקת. לא יודע מה אני מרגיש בקשר לזה..

      הגב
     • Srtest - ארטסט

      יכול להיות שהיינו צריכים קצת יותר קיטורי עסקנות כדי לעלות על השיטות של מכבי, נניח סתם באיזה תחום זניח שמחוץ למשחק הכדורסל כמו שופטים והפרקליטות.

      הגב
 • זינק

  למרות שאני די מחבב אותו, פניני היה חלק מהקבוצות שהסריחו את הפרקט בשנים האחרונות והיה שותף מלא לכמה בזיונות. הוא התקדם הלאה ומצא מקום שטוב לו. שיישאר שם.
  לפחות ממה שקראתי על שאראס המאמן (בכל זאת מאמן בליטא ואנחנו לא יודעים הרבה על מה שקורה שם), אני לא רואה איך במבנה הנוכחי של מכבי הוא מסכים לקחת את הג׳וב. הוא מספיק מחוזר היום כדי לקבל סמכויות מלאות ושכר עצום במועדונים הגדולים האחרים באירופה.
  ובעצם זה מקור הבעיה במכבי. אותה שדרת ניהול של פעם שהביאה אותם להצלחות כבירות, לא מצליחה להבין שהזיזו את הגבינה...
  לחפש עוד פעם גימיק כזה או אחר לא יעזור. בינתיים נמשיך לאכול את הלב בימי חמישי

  הגב
  • דובינסקי

   צריך את פניני כדי להרביץ ציונות. או סתם להרביץ. אסייג שבארה"ב אני בכלל לא רואה יורוליג ועד שראיתי את ז'לגיריס גם אני חשבתי ששאראס גימיק. כמו שז'לגיריס משחקת, שאראס חתיכת מאמן.

   הגב
 • תומאס נוימן

  המכביזם במובנו הקלאסי מת מייד לאחר גמר היורוליג ב-2014.
  באותו פיינל-פור הוא נשם את נשמתו האחרונה, ההירואית, הווינרית.
  נציגיו האחרונים במכבי היו שני הדייווידים (בלאט ובלו).
  פניני באופיו (אם לא ביכולתו) הוא מכביסט-לייט, אבל כאחרון המוהיקנים הוא לא היה מספיק...

  הגב
  • דובינסקי

   פניני מכביסט הארדקור שיעשה הכל, אבל הכל, כדי לנצח. לצערי לא רואה ממשיכי דרך. ספרינגפילד מסתמן כקרב המכביסטי האחרון. לא על ההווה והעתיד, אלא על המקום הקבוע בהיסטוריה של המשחק. מאבק תודעתי שדורש לובי ועסקנות ופוליטיקה ובחישות במסדרונות. פעם אחרונה לזכר הגוד אולד דייז.

   הגב
 • Srtest - ארטסט

  "מכבי ת"א היתה אימפריה וכפועל יוצא היתה טוענת לכתר לוזרית וקבוצת קונטרה שעושה רעש ומתלוננת וקבוצות צנועות מסביב וחן מיוחד לענף."

  מעניין האם מהניכר הסנטימנט של ההלבנה מתגבר? כי אם כך אז אני צריך לצוות אותך לכמה בכירים של בנק לאומי יש להם עסקים באמריקה אולי הם יוכלו להחזיר משהו לכאן חוץ מחובות.

  הגב
 • שקד

  הבעיה היא לא במאמן אלא בהתנהלות הקבוצה צריך להחליף את ווציץ הוא מביא שחקנים פח במחיר גבוה

  הגב
 • קורא בין השורות

  שאראס- הלוואי! אבל זה לא יקרה... הוא לא יכנס תחת הניהול הנוכחי.

  פניני- מסכים, בדיוק השחקן שיכניס לזוסמן קצת פלפל... גם אם לא ישחק הרבה אני חושב שהנוכחות שלו תשפיע לטובה. חסר מישהו בקבוצה שמבין מה המשמעות של לשחק בה

  כרגע המיתולוגיה בדרך להפוך לטרגדיה יוונית והפרק הבא שייכתב הוא איך אדם "זוכה" לראות את מפעל חייו יורד לשאול...

  הגב
  • דובינסקי

   כניסה לספרינגפילד תנציח את מפעל חייו. גם אם מכבי תרד ליגה ותתפרק.

   הגב
 • איציק

  רק הערה אחת: "זה מתחיל מהצגת השחקנים שלא מביעים שום נימת התלהבות וניכר שלא מבינים לאן הגיעו." הם מבינים מצוין לאן הגיעו ולכן לא מביעים שום נימת התלהבות. אם לא היו מבינים אולי היו מתלהבים. מה שאתה מספר איננו עוד ואין שום סיבה להתלהב. אתה יכול להביא את פניני, שאראס וגם את טל ומיקי לשחק, לא יעזור. הסירחון הוא מהראש, ועד שלא יוחלף לא ישתנה. שמעון כבר עייף מידי לעשות את אשר עשה לפני מספר עשורים וגם המציאות מסביב השתנתה. לנוסטלגיה זה חביב, למציאות יש רק דרך למטה או שינוי קיצוני בניהול ולקבל מכבי מודל חדש שאינו מתבסס על המורשת מפעם.

  הגב
  • דובינסקי

   נכון, גם ההנהלה צריכה להתחדש. אני גם לא מבין את המרכזיות הזו של וויצ'יץ'. לוויצ'יץ' חלק מפואר בהיסטוריה של המועדון, אבל בתפקידו הנוכחי זה לא עובד. יחד עם זאת, בעיות וחיכוכים בהנהלה זה משהו שדי אפיין את מכבי ת"א גם בשנים מוצלחות. גם אם תביא את ת'יאו אפסטיין כמנהל ותיתן לו סמכויות מלאות, עדיין יהיו ריבים ועדיין צריך את הקשר לזהות המועדון. בקאדר הנוכחי, אני לא רואה את הקשר למכבי ת"א. שים את המאמן הזה (יש הסבורים כי מדובר באיש מקצוע מצוין - איני יודע, לא ראיתי מספיק, ממה שראיתי לא התרשמתי) והשחקנים האלה בהפועל ירושלים, במילאנו או באלבה ברלין ואני לא ארגיש הבדל.

   הגב
   • יובל

    ספרופולוס הוא איש מקצוע מצויין שעשה דברים גדולים עם אולימפיאקוס בעיקר בכל הקשור לבניית שלד ביתי שהקהל הזדהה איתו. אני רואה אותו מנסה לעשות אותו הדבר עם זוסמן שמקבל המון דקות בליגה ואפילו ביורוליג שם היה מוקצה מחמת מיאוס אצל ספאחיה. ספרופולוס בטח לא הבעיה.
    הבעיה המרכזית היא ההנהלה שלתחושתי נשארה במיינדסט של היורוליג הישן עם משחק אחד ביום חמישי.
    הפורמט הנוכחי של היורוליג ביחד עם הליגה המקומית מתקרב לזה של ה- NBA ולהערכתי לא ירחק היום שבו הכדורסל האירופאי יחולק במתכונת NBA עם מזרח (מכבי והקבוצות היווניות והטורקיות ) ומערב ( איטליה, ספרד וכו' ).
    ההשקעה הכספית צריכה להיות בהתאם גם בתשתיות (למשל מטוס פרטי של הקבוצה ) וגם בסגל השחקנים ( תשווה בין מספר שחקני ה-NBA הלגיטימיים שיש בהרכב ריאל מדריד וצסק"א אל מול מכבי ). פדרמן, מזרחי ושות' יהיו חייבים להרים את הכפפה או (בכל הכבוד הראוי כמובן ) לזוז הצידה.

    הגב
  • אורן השני

   אני איתך איציק. השטות הזו של "מכביזם" כבר לא רלוונטית.

   לדעתי המאמן הנוכחי הוא שדרוג רציני על פני ספאחיה, וצריך לתת לו עוד שנה-שנתיים מלאות להוביל את הקבוצה.

   הגב
 • גיא זהר

  אני מציע שפניני יכנס להיכל התהילה ואז נסגור את כל הקצוות. וברצינות, למכבי סל ואלוהים יעזור לי שאני כותב את זה, כנראה שמגיע להכנס להיכל התהילה (חמישה וחצי גביעי אירופה יורוליג זה חתיכת הישג). אחרי שבספרינגפילד הביכו את עצמם עם כל מיני מגריידים למיניהם יאללה ששמעון ייכנס. יהיה רקוויאם נחמד למכבי בתצורתה הנוכחית (ואם הבעלים הנוכחיים לא ימכרו, רקוויאם בכלל).

  הגב
  • דובינסקי

   מכבי כמועדון לא ייכנס, אבל קרב היום שנציג של הקבוצה כן.

   הגב
   • Srtest - ארטסט

    אם יש מישהו שראוי הוא מי שלקח אליפות אירופה עם 3 מועדונים שונים תוך כדי שהוא מהווה פקטור מאוד חשוב בכולם וכולן. הרבה יותר מתאים מהאיש שרקח את העסקה לשימוש בכספי המיסים של משלם המיסים הישראלי כדי לפתוח פער כלכלי על היריבות.

    הגב
    • דובינסקי

     הסיפור פה זה מכבי. השאלה אם הסיפור ייכנס לספרינגפילד על ניהול ספורט (מזרחי), גלובליזציה של כדורסל (ברודי) או אולי בעתיד תקומה מהשואה (רלף).

     קיטורים על שימוש בכספי ציבור, בנק פנאן וכו' לא יעניינו את ספרינגפילד. אלה עניינים פנים ישראליים שלא באמת מעניינים אף אחד בחו"ל.

     הגב
     • Srtest - ארטסט

      נדמה לי שיש איזשהו הבדל בין הניהול של ג'רי קראוס וג'רי ריינסדורף בפרנצ'ייז הפרטי שלהם לבין הפיכה של מועדון פרטי לצינור הזרמת כספים ציבוריים כדי להגדיל פערים מיתר המועדונים ולתייג את עצמך כקבוצה של המדינה במדינה לאומנית ולקרוא לכך ניהול אגדי.

      קליין באותה קטגוריה של שאראס - קבוצה והצלחות עם שתי נבחרות שונות.

      הגב
      • דובינסקי

       זה באמת לא מעניין ברמה בינלאומית. 100+ תארים כן. אם היו שוללים ממכבי ת"א 10 אליפויות וגביעים, שוללים ממזרחי את פרס ישראל ומרחיקים את מכבי מאירופה או את הכדורסל הישראלי מתחרויות בינלאומיות, אז זה היה בעייתי. לא המשטרה, לא הרשויות בישראל, לא איגוד הכדורסל, לא מנהלת הליגה, לא פיב"א ולא היורוליג הטילו סנקציות על מכבי ת"א. ברמה הבינלאומית, כל תלונה על מזרחי זאת קנטרנות פנים-ישראלית שהם לא יתעסקו איתה. פחות יטריד אותם מאשר תנועות נשים שימחו נגד קובי בראיינט להול אוף פייים, הרקורד הפלילי של דניס רודמן, תדמית של ניצול ספורטאים שחורים ע"י אייב ספרסטין או הרמאויות של ריק פיטינו.

      • Srtest - ארטסט

       כן זה בגלל הצל על כל דבר שמגיע מהאיזור הזה שבסוף מבינים למה ככה ולא ככה. ברור שבסוף יהיה הפוך ואם משהו יגרום ליכולת להכנס לשם אז מדובר במותג מכבי בגלל הקשר היהודי והקטע בו מותג ממקום קטן נכנס לתודעה במקומות אחרים כדבר היחיד הרלוונטי (מארץ שיש בה כנראה את העיר המפורסמת ביותר בהיסטוריה של הכדור). כאילו מישהו תכנן את העניין.

     • אמיתי

      וואלה זה מזכיר את קמפיין כספי לאולסטאר..
      אני פתוח להתערבויות על העניין (;

      הגב
      • דובינסקי

       לא הצבעת עדיין לספורטאי ה70?

      • אמיתי

       טרם

 • רוני

  נו באמת. הכדורסל הישראלי היה מיוחד בזה שלא הייתה בו תחרות מהרבה סיבות, חלקן טובות וחלקן ממש לא. זה לא היה ספורט. איך אפשר להתגעגע לתקופה שבה בכלל לא הייתה משמעות ספורטיבית למשחקים? אפילו הקהל של מכבי לא היה בא לראות אותה בליגה , גם את שאראס ופארקר לא באו לראות ביום ראשון, רק בחמישי.
  אז פעם הוא בכלל לא היה כדורסל, ועכשיו הוא כבר לא ישראלי כי רוב הקבוצות משחקות עם הרבה זרים שמתחלפים כל שנה ואין שחקנים ישראלים שמצליחים לבלוט ולהוביל. (הלוואי תמיר בלאט וזוסמן יצליחו להיות דומיננטים באמת ולא סתם השלמה לחמישיה). נשארנו עם נבחרת העתודה פעם בשנה-שנתיים וזהו.

  הגב
  • דובינסקי

   עד לפני כמה שנים הכדורסל הישראלי היה מיוחד. היום זה לא כדורסל, לא ישראלי ואפילו אי אפשר לדעת בתחילת העונה מי תהיה האלופה.

   הגב
   • Srtest - ארטסט

    מה היה מיוחד עבורך חוץ מהקבוצה שלך? החממה שלכם בגליל או האופן שבו נהריה מכרה לכם את הסגל כשהייתם במצוקה?

    הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *