בין גולדהאר לרמון (2) – יניב פרנקו

שחר מדבר. הוא תמיד מדבר כשיש לו מה לומר

415779

עמוק בתוך ינואר הרגיש שחר שהוא חייב לדבר, לבוא לאולפן טלוויזיה ולתת ללא פילטרים את הגרסה שלו והפרשנות שלו על התחרות.

נאומים כאלה לא מגיעים סתם ,הם גם לא באים כשליפה – הם באים להעביר מסר ברור.

והמסר הוא אותו מסר שרצה להעביר רמון – כי הסיטואציה היא אותה סיטואציה בדיוק.

עמוק בתוך ינואר, בהסתכלות מפוקחת על התחרות הנוכחית ועל זו של שנה הבאה – האסימון נפל, באיחור של שנה בערך, אבל נפל.

זו הסיטואציה וזו התחרות וכל אחד בתוכה צריך להפנים את השינוי העצום בשוק .

לנהל את הסיטואציה ולא את שאיפות האוהדים והתקשורת – לנהל את מה שיש עם מה שיש.

אותה משימה, אותה סיטואציה , פעולות שונות , מכלול שונה.

***

לפני כמה שבועות בניתוח אישי שלי על דרך הפעולה המיטבית של חיפה ,הערכתי שמנהל מקצועי זה הדבר האחרון שנכון לארגון הזה בסיטואציה הנוכחית.

מסתבר שאני ויענקלה מתואמים.

"שמעתי שמייעצים לי להביא מנהל מקצועי, לחקות את מכבי – חבר'ה, כל הכבוד להם, עובדה שרוני לוי הביא 3 אליפויות בלי אף ספרדי בסגל וכנ"ל אלישע. אני לא מבטיח שניקח את כל התארים, אבל כן נתחרה עליהם בכל שנה. העונה אנחנו מלקקים את הפצעים. אני האיש הכי חשוב במכבי חיפה, ולכן אני אחראי לכל הטעויות. עשינו טעויות בשנים האחרונות, זה עלה לא מעט ולכן עכשיו צריך לכסות עליהן. אז עכשיו אנחנו רגועים, תופסים אוויר וניכנס לשוונג מחדש".

מאמן ישראלי מנוסה זה הדבר הכי נכון כרגע לחיפה – זה שדרוג גדול על הקיים ומצד שני הפתרון הפשוט ביותר לארגון שנכנס לשנה מאוד לא פשוטה.

אבל חייבים להבין שרוני ואלישע לא התחרו בשום דבר כזה – את הציפיות למאמן הבא צריך לקבוע בצורה ריאלית.

***

"זו תופעה שלא נתקלתי בה 22 שנים. איל רימה אותי, לא פעם ולא פעמיים. היתה לי הרגשה שהוא מרמה, אבל כל הזמן ניסיתי לתת לו סולם כדי שיירד מהעץ ".

ועל זה נאמר – רימה אותי פעם – הבעיה אצלו, רימה אותי פעמיים- הבעיה אצלי .

היו לא מעט חלקים בראיון שנשמעו לי דומים לראיון ששמעתי לא מזמן, ראיון שקיבל פוסטים בדה באזר עם כותרות כמו "אכלו לי ושתו לי".

***

יש לא מעט תסכול שם בכרמל, בעיני די מוצדק, את כל מה שהשיגה המכבי הנוכחית – כבר עשו לפניה.

מצד שני יש לא מעט נאיביות להתעלם מהדרך והפוטנציאל.

את הכבוד והפחד שמכבי מעוררת היום בכל הליגה היא מקבלת על הדרך והפוטנציאל – ושם נראה שהרבה תקרות זכוכית ינופצו בעתיד הלא רחוק.

אין מה להיות נאיביים מעוצמת המהלך הצהוב.

***

חיפה מאותת שחשוב לסיים את הליגה עם כרטיס לאירופה ובמקביל לבנות ולשפשף את דור הצעירים לקראת אתגרי השנים הבאות.

ואני אומר- מי שבונה על הגרלות ואירופה –  יגמור עם פנדורי ,למאמן הבא של מכבי חיפה אני מאחל לקבל את העסק בלי כרטיס לאירופה.

חצי עונה ,ממוקדים בליגה בלבד, לקח לאוסקר וג'ורדי לקח לספרדים לבנות את השלד למה שקורה היום .לחשוב שרוני לוי יעשה את זה בחודש וחצי זו נאיביות – נאיביות מהסוג שמתעלם מהפוטנציאל ומהדרך שעושים בקרית שלום.

***

"עומר דמארי שחקן מצוין", פתח שחר, "אבל לא אחזק את הקבוצה בכל מחיר. אם נגיע להסדר שמתאים לתקציב, יכול להיות שתהיה עסקה. אין שחקן שבהעברה פנימית בליגה שלנו שווה מיליון יורו, אבל זה דינמי. לפעמים יש מי שישלם יותר והרף עולה, וזה בסדר, זה שוק חופשי. במקסימום, הייתי מעריך את דמארי ב-1.2 מיליון יורו, כך שב-600 אלף יורו אקח אותו.

רמון רוצה למכור את דמארי ומפחד מהאוהדים, אז הוא הולך לתקשורת ,שחר יודע שאין לו כרגע יכולת לסגור עסקה וקצת לא נעים מהאוהדים- אז גם הוא הולך לתקשורת.

כאשר ברור שיש עניין ויש בעלי עניין יש עסקה- כל השאר זה דיבורים ,כל אחד למחנה שלו.

***

הספרדים קיבלו את התנאים הכי טובים לנצח את הליגה – תקציב, סגל ,צעירים מבטיחים וגם את הסיטואציה הכי נוחה ברמת התחרות .

אבל כמו שאומר שחר, זה שוק חופשי, והשוק מתקן את עצמו .

עכשיו הזמן זה לדבר פחות ולעשות יותר.

כמו ג'ורדי .

כי לא צריך לשלם למאמן זר אם אפשר לקבל חלק מהשיעורים בחינם.

 

 

המטפיזי
עונת המלפפונים 28: אין הפסדים, אין עבודה - קשה, קשה

63 Comments

יואב 16 בינואר 2014

כבר כתבתי כאן-המשפט על רוני ואלישע קצת מצחיק.
כולם לקחו כאן תארים ככה.
זה לא הטייטל עושה את ההבדל, זאת הפרסונה.

שחר נדרש להשתכלל. עם כל הכבוד לו(ויש), הוא כדמות המקצועית הראשית במועדון(כך אני מבין את העניין)-לא מאצ׳ אפ למה שיש בקריית שלום.

אריק 16 בינואר 2014

zזה כי גם אתה וגם שחר לא מבינים את התפקיד של מנהל מקצועי.
מנהל מקצועי מתווה דרך מקצועית לטווח ארוך, מנהל את מערך הסקאוטינג והאימון, אחראי על הרכש (שוב, לטווח הקצר והארוך).
ההוכחה הכי טובה לכך ששחר לא מבין את זה היא חוסר הצלחתה של חיפה באירופה לאורך השנים שהיא שלטה בישראל. אם לכ-4-5 קבוצות בישראל היה בעלים עם ראש על הכתפיים חיפה לא הייתה היכן שהיא כיום. שחר, עם כל ההערכה אליו, לא יכול למלא בעצמו את התפקיד.
אגב, הוא לא חייב להביא מנהל מקצועי זר או אחד שישתלט לו יותר מדי על הקבוצה. הוא יכול להביא מישהו עם פחות סמכויות מקרויף.
ואתה, אתה אוהד הפועל….

יניב 16 בינואר 2014

אני נותן לשחר את הקרדיט שהוא מבין מה תפקיד מנהל מקצועי אומר -אני גם חושב שהוא מכיר את הארגון שלו מצוין ומבין היטב מה המשמעות של להיכנס לתהליך כזה ומה נדרש לעשות כדי לאפשר למנהל מקצועי להשפיע בטווח הקצר והארוך .
אני לא מתרגש מהדרך שבה הוא מתקשר את ההחלטה שלו -להגיד את האמת שכרגע זה גדול עליו כלכלית ומסובך מדי בהתחשב בכוחות הקיימים זה פשוט צעד לא נכון -אז הוא בחר להתבטא כמו שהתבטא -זה נתפש זלזול ואני כמו גם בפוסטים אחרים ממש לא מזלזל במכבי ובאיכות המהלך שם .
אבל מכבי חיפה של היום נמצא במצב מאוד מסובך כארגון -סוחב טעויות ונזקים כבדים ומנהל מקצועי כרגע ותהליך שיקום מורכב זה סיכון יותר מסיכוי -אבל מאוד יכול להיות שאם פתרון בדמות מאמן כמו רוני לוי לא יעבוד -שחר יצטרך להתעמת עם המציאות וללכת לפתרון שורש -השאלה שתישאל אז אם בכלל -זה האם יש לו את העוצמות והאנרגיות ללכת לכזה מהלך .
בעיני התשובה אינה חד משמעית .
כאוהד הפועל אני אישית מאמין שאם יהיה בעלים שאינו רמון -ואם זה יהיה מישהו עם יכולות -מנהל מקצועי שישקם את התשתיות זה משהו שאשמח לראות .
כרגע גם רמון וגם שחר לא מסוגלים לקבל החלטות לטווח ארוך -במידה הזו שחר קרוב לרמון הרבה יותר ממה שהוא מוכן להודות .

חדש בשכונה 16 בינואר 2014

כל שנה נוספת שבה חיפה לא תאיים על התואר תרחיק אותה עוד יותר. זאת מהסיבה שהיא תתפתה לעשות שינויים גדולים ומהירים ואתה צודק מאוד לגבי השתתפות בליגות השונות של אירופה. זה לא מתאים לקבוצה בבניה כי התהליך מתקצר מאוד. לעומת זאת מכבי, במידה ותיקח גם השנה את האליפות וימשיך השקט התעשייתי היא תיצור הרתעה שתקשה מאוד על יריבותיה. ממש, שתי הקבוצות התחלפו בתפקידים.
השאלה המעניינת שנשאל שחר אתמול האם יעביר את הקבוצה לילדיו ותשובתו היתה שהוא לא בטוח שזה נכון להם. לא הייתי רוצה להיות אוהד חיפה ביום ששחר יודיע על התנתקותו מהקבוצה. מי שלא יחליפו, לא ייתן לקבוצה עליונות כלכלית של כ-20 שנה יחד עם ניהול שפוי. מצד שני, כאוהד מכבי, אשמח לראות את חיפה שנתיים עד שלוש עם בעל בית אחר שילמדו אוהדיה להעריך מה יש להם היום (למרות שאני מניח שהרוב השפוי מעריך ורק הצעקנים נשמעים).

תורג'י 16 בינואר 2014

גם שלמה שרף לקח כאן אליפות בלי מנהל מקצועי.

דגש 16 בינואר 2014

הבעיה היא ששחר רודף (כנראה) אחרי העבר, מנסה לעשות את אותם דברים שהוא כבר עשה כדי להשיג את אותם דברים בעתיד. מה החזון שלו? מה הגבול של החזון הזה? כנראה שהחזון שלו זה 'לחזור' להיות מה שהוא כבר היה.

החזון של גולדהאר הוא לבנות משהו שעדיין לא היה, לבנות קבוצה שיותר חזקה, מכבי של גולדהאר היא לא רק קבוצה שזכתה באליפות בצורה מרשימה, ומוסכם על כולם שהיא הקבוצה הטובה בארץ בפער מובהק, היא בעיקר קבוצה שעובדת כדי להיות קבוצה אחרת שעוד לא נראתה, שמנסה להשיג יותר ממה שכבר השיגו כאן.

שחר לא חייב מנהל ספורטיבי בשביל להתחרות הוא מכבי, אבל כדי להתחרות עם מכבי היעדים שלו צריכים להיות יותר מאשר מכבי חיפה של 2006.

יניב 17 בינואר 2014

על מה שחר מהמר ?
שמאמן כמו רוני לוי יוציא מהסגל שלו פלוס בחירת זרים פלוס רכש נקודתי הרבה יותר -זה בהחלט אפשרי כי בנאדו לא מספיק מנוסה וטוב כרגע .
על מה עוד מהמר שבסוף מכבי תפסיק להשתפר בקצב הנוכחי -פה זה כבר הימור לא פשוט .
על מה הוא עוד מהמר -שלא ייכנס שחקן חזק נוסף בשנה הקרובה .
יצליח -יחזור להתחרות .
טעה בהימור -ימצא את עצמו בבעיה ואז יש 2אפשרויות -יילך למודל הספרדי בדרך כלשהי -או שפשוט ימצא את עצמו בחוץ -מה רע להיות נשיא ההתאחדות ?
הוא מת על הכדורגל -אוהב את הענף -הסיכוי שישקיע כפול ויתרחק מהעשייה השוטפת וכל זה כמספר 2-3 -הוא נמוך .
אין פה חזון -יש פה שיקול די קר של קניית זמן עד לקבלת החלטה לאן השוק והוא הולכים .

דגש 17 בינואר 2014

אולי ברמה האישית הוא לא מקריב הרבה ויש אפשרות כלשהי שהוא יצליח בהימור. אבל זו לא בנייה טובה. זה כמו "כשמכבי תל אביב תיפול אנחנו נהיה שם". אולי תיפול ואולי לא תיפול, אולי תיפול רק אחרי שאתה תתנוון עוד יותר ואולי תיפול רק קצת כך שאתה עדיין לא תוכל להשיג אותה. זה כל מה שמכבי חיפה יכולה לעשות בתקציב הנוכחי? אני לא מאמין.

אבישי (הרמתגני) 17 בינואר 2014

דגש, כל מילה בסלע. המשפט הזה ששחר סינן שרוני לוי הביא אליפויות בלי ספרדים ובלי מנהל מקצועי לא יוצא לי מהראש. בעיני זה כמו לומר "תראה אני מעשן כבר 10 שנים ובריא כמו שור".
כולם (שוב, כ-ו-ל-ם!) לקחו פה אליפויות בלי מנהל מקצועי וספרדים. זה נתון לא רלוונטי, כי היום כן יש אלטרנטיבה כזו.
עכשיו אני לא אומר שהמודל של מכבי סוגר הרמטית את התואר. ממש לא. גם העונה הפער כרגע הוא רק 3 נק', ולך תדע מה יהיה שנה הבאה. אולי חיפה אפילו יזכו באליפות עונה הבאה. ואז זה עוד יותר בעייתי כי הצלחה כזו תוביל אותו להמשיך לכוון למודל של "חיפה 2006" כמו שציינת, בלי להתאים את המועדון מקצועית לעידן הנוכחי.

יניב 17 בינואר 2014

העניין הוא שכדאי להתחרות במכבי צריך להביא מודל טוב יותר – כי המודל של מכבי פלוס הכסף שלה זה התחרות כרגע .
ואין כרגע לאף אחד רעיון למודל טוב יותר .
ואין כרגע לאף אחד כולל שחר שלא רוצה להגיד את זה יכולת כלכלית שמתקרבת למכבי .

אז מה עושים ?
קודם כל מפסיקים לעשות שטויות – בהפועל זה שחקנים יקרים ובחיפה עומק של בינוניות ומאמן טירון .
זה דרך אגב המודל של באר שבע – מאמן מנוסה והשפעה מידתית בשחקני סגל ראשון לצד שחקני דרג ב ושחקני בית .

הולכים לעבוד עם מה שיש ומקווים שזה יספיק – שחר ורמון ואלישע וטביב – כולם , בלי יוצא מן הכלל – לא מנסים להתחרות במכבי – אלא קודם כל לעשות יותר עם הקיים .

זו בשורה מצוינת לליגה – כי כמו בכדורסל – מי שרדף ללא שכל אחרי מכבי התרסק .
אבל זו בשורה לא הכי נעימה לאוזניים חיפאיות – שחושבים ששחר וגולדהאר זו רמה אחת מעל כולם – זה גולדהאר ועוד 13.

אבישי (הרמתגני) 17 בינואר 2014

"זו בשורה מצוינת לליגה – כי כמו בכדורסל – מי שרדף ללא שכל אחרי מכבי התרסק ."
אז אף אחד לא יתרסק, אבל גם לא תהיה תחרות. ואז באמת שלא תהיה התרסקות, אלא נבילה איטית.

דגש 17 בינואר 2014

נבילה איטית? תראה מה קורה בירושלים היום. הכדורסל הישראלי היה היום ברמה של הכדורסל האירי בלי מכבי. לזרים טובים לא היתה סיבה להגיע לכאן, (והזרים עושים את רוב העבודה בארץ, במשחק האחרון של מכבי בליגה, לישראלים של היריבה היו 9 נקודות מדד) להפועל ירושלים לא היתה סיבה להמציא את עצמה כל הזמן מחדש, בטח שלא הייתה מעמידה קבוצה שתזכה ביול"ב. לא היו משקיעים חמישית מהמשאבים שמשקיעים היום בכדורסל. אז אין תחרות, אבל בינתיים רק כדורסל משודר בערוץ מסחרי בפריים טיים, והרמה של הכדורסל בארץ הרבה יותר גבוהה.

כדאי שתהיה תחרות, גם למכבי זה כדאי, כי אי אפשר לבנות קבוצה טובה בלי שתהיה מי שיתחרה בה בזירה המקומית, אבל הרמה של הכדורגל בארץ רק תעלה בכל מקרה.

ובכל מקרה מכבי בכדורגל עדיין רחוקה ממכבי בכדורסל.

יניב 17 בינואר 2014

עזבו את הכדורסל – זה דיון ארוך ארוך .
אנחנו עוד לא שם בכדורגל ואני מאוד מקווה שלא נהיה שם לעולם .

אבישי (הרמתגני) 17 בינואר 2014

דגש – בנבילה איטית התכוונתי: במצב של אי תחרות, קבוצות לא יצליחו לייצר הכנסות בגלל היעדר בהישגים, או יותר גרוע היעדר בקהל. מדי שנה היעדר תארים ירחיק את האוהדים מהיציע וחוסר השיווין יגדל ויגביר את אי התחרותיות.
כמובן שזהו תסריט רחוק מהמצב היום. אני מסכים איתך שהצלחה של מועדון אחד צריכה לעודד את האחרים להתחרות. ובגלל זה מאוד מציק לי המשפט האמור של שחר, שלכאורה מתעלם מהבעיה במקום להתמודד איתה.

yaron 17 בינואר 2014

שחר דומה לרמון הרבה יותר ממה שהוא מוכן להודות, אבל לזכותו ייאמר שהכונות והמניעים שלו טהורים.
אני חושב שהמסר העיקרי מהראיון הזה הוא ששחר לא מבין שהזמנים השתנו ושגולדהר זה לא גיידמק.
אין לשחר לא את התקציב של גולדהר ולא את היכולת המקצועית של קרויף, מה שאומר שהוא לא יהיה מסוגל לעמוד בעוד עונה של טעויות (בטח שלא באיצטדיון החדש), אבל שהסיכוי שעונה כזאת אכן תבוא גבוה מתמיד.
גולדהר עשה לא מעט טעויות בשנתיים הראשונות, אבל ההבדל משחר הוא שהוא לא היה צריך "לכסות" עליהן בשנה השלישית.

באר שבעי 17 בינואר 2014

ראיתי את שחר ולא האמנתי. האיש חי בהכחשה. בנאדו ואוזן (חמודים ומקסימים אמיתים) נגד : קרויף , סוזה , סאנצז׳ , קורדיירו ומארין. לא כוחות וממש לא הוגן. שום סיכוי אין לך שחר. עד מתי תוכל להטיל האשמה על המאמן או על אבוחצירה. עד מתי הקהל הנפלא של חיפה יקנה את מסך העשן הזה. עם צוות ישראלי כזה או אחר תמיד תתרסק כי המשימה תמיד תהיה בלתי אפשרית. באר שבע מצליחה כי היא לא חושבת אליפות. אם שחר לא יעבור לעבוד עם צוות זר כדאי שיצהיר שהוא רץ לאליפות של המקום השני. מוזר שלפרימו לקח כמעט שנה להבין ולשחר כבר שנה וחצי לא מספיקה. בכלכלה מי שלא עבר לריצה נסוג לאחור בכדורגל מי שלא רץ נראה כמו מכבי חיפה. לא חלוץ אתה צריך יענקלה אלא דיסקט. דיסקט עם פורמט עדכני. הייטק יענקלה. אנחנו בעידן ההיטק. יאללה מכבי.

איציק 17 בינואר 2014

אם כבר מדברים על התוכנית, אז המנחים יצאו צבועים לחלוטין. כשבא דובר התאחדות לכדורגל או כל אחד אחר שהם חושבים שהם גדולים עליו, אז הם צועקים, משפילים, מתלהמים, וכך גם אחד מול השני. כשמלינים על כך, הם טוענים שזה פורמט התוכנית וכך היא אמורה להיות. פתאום כשמגיע שחר, או שימעון מזרחי, הם הופכים נופת צופים. מה קרה, פתאום הפורמט השתנה, לא צועקים, לא משפילים. הם מפחדים!!! הם יודעים שאנשים אלו שמים אותם בכיס הקטן, הם יקומו ילכו ולא ידפקו להם חשבון. תוכנית על חלשים זאת, שום פורמט, שום ראיון מאחורי הצורה, זוג אלימים קקמיקה, חזקים על חלשים. אם יש פורמט, שישמרו עליו, מי שרוצה להשתתף, שיבוא; מי שרצה להאזין להם שיאזין; רק שלא ימכרו לנו לוקשים.

יניב 17 בינואר 2014

התקשורת כבר שנים מחביאה את הכישלון הניהולי בחיפה – בעונת הקיזוז החלטה שלא להתחזק בינואר אחרי שנה של צמפיונס עשתה את ההבדל , השנה של עטר והשנה הנוכחית הם שנים לא טובות מבחינה ניהולית – שנים של עשרות מיליונים שהלכו לפח .
אבל שחר מקבל יחס מיוחד – גם כשהקבוצה שלו חוטפת תקשורתית זה תמיד מישהו אחר – בדרך כלל המאמן .
כשמאמן זוכה בחיפה באליפויות זה בגלל המערכת האירופאית (פרטים אצל רוני לוי ואלישע) וכשמאמן נכשל זה למרות שקיבל את כל התנאים להצלחה .
אז נכון ששחר לא פירק את ההסתדרות – אבל יש לו חלק גדול באי ההצלחה .

אהד 17 בינואר 2014

אההמ, לא יודע מה איתכם, אבל ב"ש עם תקציב נמוך בהרבה ממכבי ת"א נמצאת במקום השני במרחק שלוש נקודות. וזה, כשאת הצוות מוביל אלישע לוי (זוכרים?) + אלונה. לא צריך להגזים או לפחד ממכבי ת"א ואפשר בהחלט להסתכל לה בלבן של העיניים. כמובן שהצעד ה-1 צריך להיות מינוי של מאמן ותיק וסקאוט מוצלח. אני ממש לא מבין את הפאניקה שלכם. עם כל "הקשרים" של קרויף וסוזה, הזרים שנחתו בת"א הם ממש לא שובר שוויון (שלא לדבר על כך שחלקם שחקני ספסל). אז נכון, הסגל של חיפה צריך לעבור שידוד מערכות רציני, אבל אני חושב שהבעיה היא לא בכסף שיש או אין לשחר או לנוכחותו של מנהל מקצועי בכרמל, אלא בעיקר מהלחץ והפחד מ"המכונה הצהובה".

דגש 17 בינואר 2014

ומה עשתה באר שבע בעונה שעברה? שחר יכול לסבול עונה עם "משחק הישארות"? ומה היה קורה אם באר שבע היתה מתמודדת באירופה העונה ומפסידה לקבוצות במשחקים מרוחקים פעם בשבועיים? גם אז היא הייתה נמצאת היום במקום השני?

למרות שיש כמה רעיונות טובים שאפשר לקחת מההצלחה של באר שבע היא ממש, אבל ממש, לא יכולה להיות המודל של מכבי חיפה.

ההצלחה של מכבי היא לא כי יש לה 41 נקודות, אלא כי יש לה 41 נקודות והיא במקום הראשון אחרי 17 מחזורים למרות שלב בתים אדיר באירופה שכולל שני נצחונות על קבוצה צרפתית ואחד על גרמנית. באר שבע? אפילו אם היא תזכה באליפות, לא מתקרבת לזה. גם מכבי חיפה של 2003 הייתה יותר טובה ממכבי של 2003. אפילו שמכבי סיימה ראשונה.

אהד 17 בינואר 2014

לא אמרתי שחיפה צריכה להעתיק מב"ש, אלא שלא בשמים היא. יש יותר מדרך אחת להצליח ובזה שחר צודק. להגיד שב"ש הייתה קורסת אם הייתה משחקת בשתי חזיתות זה לא נכון – הרי הסגל שלה נבנה עבור חזית אחת ואני מניח שברקת הייתה מחזקת אותו במידת האפשר.
העובדה היא שמכבי רכשה שחקנים ישראלים מוכחים (אלברמן, טיבי, טב"ח, יצחקי וכמובן זהבי) והביאה כמה זרים בינוניים. מצטער, אבל בשביל זה לא צריך חזון והבנה מקצועית אלא כיס עמוק. חשוב לציין שאני מפריד בין ההצלחה של המאמן לבין "ההצלחה" של קרויף כמנהל מקצועי. בסופו של דבר, האחרון עשה את מה שמצופה ממנו עם תקציב גדול ולמעשה, אני חושב שההצלחה היחידה שלו היא בבחירת המאמנים.
בסופו של דבר, לא החזון של מכבי מוביל אותה אלא הכיס שלה, ושחר כרגע לא מסוגל (או רוצה) להתחרות בזה. אחרת, היה מביא את דמארי ועוד שניים שלושה שחקנים ישראלים מובילים.

דגש 17 בינואר 2014

ברור שיש יותר מדרך אחת להצליח.

גם לא אמרתי שבאר שבע תקרוס אם תשחק בשתי חזיתות, אבל אני כן חושב שהיא לא הייתה מגיעה למקום השני אם היה לה אירופה. אתה אומר שאלונה לא כיוונה לשתי חזיתות, אבל שחר, גם כשכיוון לשתי חזיתות, לא הצליח לקחת אליפות במקביל להצלחה באירופה. מי אמר שאלונה תצליח?

ג'ורדי כעיקרון לא השקיע בזרים הרבה (על רכישת עומרי בן הרוש הוא הסכים לשלם מעל רכישת כולם ביחד) ולכן ההצלחה איתם מוגבלת, ובכל זאת הזרים היחידים בטופ10 של דירוג וואלה הם ממכבי תל אביב. ובכל מקרה אל תזלזל בג'ורדי, ואל תניח שאפשר להשיג את הכל באמצעות כסף, או שרק כסף הפך את מכבי למה שהיא, כי גם לפני שג'ורדי בא היה כסף. אגב, את ההצלחה שלו בקפריסין הוא השיג בקבוצת תחתית ענייה שהוא לקח לאירופה.

והמשפט "לא החזון של מכבי מוביל אותה אלא הכיס שלה" הוא פשוט לא נכון ולא קשור. הוא מעיד על חוסר הבנה בתהליך שמכבי עברה מאז בוא גולדהאר. כסף הוא אמצעי, אם אתה לא יודע מה אתה מחפש אתה לא תצליח. למכבי תל אביב תמיד היו תקציבים גבוהים, אבל הם לא תמיד עזרו לה. כסף היה גם ב2011-12, אפילו אלברמן ויצחקי ועטר היו שם – הצלחה לא הייתה, גם כשבוזגלו היה מכבי לא הצליחה. זהבי לא דילג על מכבי חיפה או הפועל כי הן לא הציעו לו מספיק כסף, אלא כי הן לא הציעה לו כלום. מכבי קנתה את זהבי כי דווקא הוא היה חסר לה.

תקרא את הראיונות של אנגלידיס מתחילת העונה שעברה, תקרא את הראיונות של ג'ורדי מתחילת העונה שעברה, ותבין את החזון, ותראה כמה הוא חשוב ותראה לאן מכבי מכוונת.

גם להיות עשיר זה חשוב, אבל זה ממש לא מספיק. ובכל מקרה לא כדאי לזלזל בעבודה של אנשים רק כי יש להם יותר כסף.

אהד 17 בינואר 2014

לא מזלזל בגורדי, פשוט טוען שה-ר-ב-ה יותר קל כאשר יש לך תקציב ענק. מה החזון? כאילו באמת? לקחת אליפות ולתקוע יתד באירופה? לשחק יפה? ז"א יש מטרה שהיא לא בנאלית? אני שואל ברצינות.
שמע, אתה אומר שכסף זה לא ערובה לניצחון ואני טוען שלרוב, כסף זה ערובה להצלחה בסופו של דבר. אפשר לתת לחברה הספרדים טפיחה על השכם, אבל לא לבנות עבורם פסל בחוצות העיר ולהשתחוות. בינתיים, הם עשו את מה שמצופה מהם.
שוב, לגבי ב"ש זה הכל תיאורטי כי בפועל, ברקת בנתה את הקבוצה לליגה בלבד. אגב, ההצלחה של מכבי בשתי החזיתות קשורה בשיטת הרוטציה, שמשמעה לרכוש בהרבה כסף מספיק שחקנים טובים. עם כל הכבוד, זה לא פיזיקה גרעינית.

לגבי זהבי, הפועל התעניינה בו, אבל לא יכלה לעמוד בדרישותיו הכספיות. מתוך גלובס: "עסקת הבאתו של ערן זהבי למכבי ת"א מראה שוב את המאזן הבלתי אפשרי של חיים רמון ושותפיו, מול הכיסים העמוקים של מיטש גולדהאר. כדי להביא את זהבי לצד הצהוב התחייב גולדהאר על חוזה מקסימום של 1.8 מיליון שקל – ובמלים אחרות, ממוצע של 450 אלף שקל בחודש ברוטו אליהם יוכל זהבי להגיע עד תום העונה. הסכומים מחולקים באופן הבא: 1.35 מיליון שקל שכר בסיס, 270 אלף שקל פרמיות על נקודות, 140 אלף עבור אליפות ו-70 אלף לגביע, ובנוסף גם הוצאות מחייה נלוות (רכב, שכר דירה ואש"ל) בסך 20 אלף שקל (לאלמוג כהן לא קיימות הוצאות מחייה נלוות בחוזה). כמו כן, יש לזכור שבעוד שהפועל תיפרד מכהן כבר בקיץ הקרוב, הרי שעסקת זהבי כוללת חוזה כבד ל-3.5 שנים שקיבל הקשר, ובנוסף מכבי גם נושאת בעלויות רכישת כרטיס השחקן שלו מפאלרמו המוערכות ביותר מ-1.2 מיליון שקל.
שחקן נוסף שיחזיק חוזה כבד מאוד העונה הוא החלוץ ראדה פריצה מרוזנבורג, בעיקר לאור העובדה שמדובר בשחקן זר עם עלות מס נמוכה (25% מס מקסימלי). פריצה זכה מגולדהאר לשכר מקסימום בסך 1.34 מיליון שקל, כאשר מתוך זה שכר בסיס של 670 אלף שקל ועוד מענק חתימה בסך 150 אלף שקל.".

הבאתי גם את נתוני השכר של פריצה, בעקבות טענתך שקרויף לא השקיע הרבה כסף בזרים שבקבוצה. ולגבי 2011, אחרי שמיץ' שפך הרבה כסף בקבוצה, הוא הביא את קרויף שהשאיר את רוב השחקנים המוביליפ ופשוט – שפך עוד הרבה יותר כסף.

בקיצור, מבלי לזלזל בקרויף והספרדים, ההצלחה שלו היא קודם כל בזכות הכסף הגדול של מיץ'. שחר לא צריך להיבהל מהניהול 'האירופאי' ולהעתיק, פשוט למנות מאמן ותיק ומנוסה ולהעמיד לו תקציב מכובד. הטעות העיקרית שלו השנה הייתה אריק בנאדו (וגם קשה להאשימו לאור ההצלחות בשנה שעברה).

דגש 17 בינואר 2014

אף אחד לא בונה פסל בחוצות העיר, הם עושים את העבודה שלהם ובינתיים זה הרבה יותר ממה שאפשר לומר על רוב האנשים בכדורגל הישראלי. בעיקר כאשר העבודה שלהם היא לבנות קבוצה כמו מכבי.

לגבי פריצה – שחר שילם על אנדלובו יותר כסף משגולדהאר שילם על פריצה. בעוד פריצה בא בחינם אנדלובו עלה מיליון דולר. תכליל גם את זה בחשבון.

לגבי זהבי – לא אמרתי שלא היה צריך כסף כדי להביא אותו, אני כן אומר שהחוכמה זה לא רק שיהיה לך כסף לשלם לו, אלא שתבין שאתה צריך אותו ותיאבק עליו (וג'ורדי ממש התפעל מאורך המו"מ עם פאלרמו). אם הפועל הייתה נאבקת עליו אני לא יודע איך זה היה נגמר. כנ"ל מכבי חיפה.

כמו שאומר יניב, כשישראלים ניהלו את התקציב הגדול של מכבי זה לא נגמר באליפויות. ובכל מקרה, כאמור, ג'ורדי עבר בהצלחה בקפריסין את מבחן התקציב הנמוך.

יניב 17 בינואר 2014

בשביל לנהל 30 מיליון שקל תקציב מספיק מאמן ישראלי מנוסה ומערכת רזה – בשביל לנהל 100 מיליון חייבים מנהל מקצועי .
חיפה נפלה בשנים האחרונות כי הגדילה את התקציב ולא היה מי שינהל אותו -גם מכבי בעבר .
חיפה בשנה הבאה תקטין הוצאות ולכן היא באמת לא צריכה מנהל חיצוני .
בשביל לבנות כוח אירופאי מוביל שזו המטרה של גולדהאר חייבים כסף גדול וחייבים מנהל .
שחר ובאר שבע לא מכוונים לשם .

אמור לי מה המטרות שלך ומה התקציב שלך ואומר לך מה המודל הנכון .

יניב 17 בינואר 2014

דרך אגב לתת כל פעם את אנדלובו ועמאשה הדוגמא ומצד שני את ראדי ופריצה זה לשחק עם המספרים .
השורה התחתונה זה שגולדהאר משקיע יותר מכולם אבל יודע לנהל את זה – שחר ורמון משקיעים המון ולא יודעים לנהל את זה .
כשצד א משקיע פי 2 מצד ב וגם יודע לנהל את זה טוב יותר – התוצאה ברורה .
כל צד טועה ולכל צד יש גם הצלחות נקודתיות -עזרא ועבדורחימי זה הצלחות – זה אומר שהסקאוטינג עובד?
כסף קונה ניהול טוב – ניהול טוב עושה יותר החלטות טובות .
שים את קרויף בחיפה מול נמני בתל אביב וקרויף ינצח – שים את נמני בחיפה מול קרויף בתל אביב והתוצאה ברורה.
נכון לעכשיו אף אחד בליגה לא יודע לנצח את החבילה השלמה .

איש הפח 17 בינואר 2014

הטענה שמכבי נמצאת במקום הראשון רק בגלל הכסף שלה היא אחד השקרים הגדולים ביותר שהתקשורת החובבנית בארץ מאכילה אותנו.
הרי בעונה שעברה בסוף שחר הכניס את היד לכיס והזרים יותר כסף מגולדהר ולאן זה הביא אותו?
בסופו של דבר המשותף למכבי תל אביב ולהפועל ב"ש זה ששתי הקבוצות ידעו לבחור כמו שצריך את השחקנים הבינוניים שלהן ולתת למישהו עם מספיק ידע ונסיון להריץ את כל העסק.
בגלל זה מכבי חיפה כדי לחזור לצמרת לא צריכה להתחרות בכסף של מכבי אלא פשוט להפסיק להגיב מתוך לחץ.

אבישי (הרמתגני) 17 בינואר 2014

שים את קרויף, סוזה ושות' במקום בנאדו ואוזן וכנראה(!) שחיפה תהיה במקום גבוה יותר בטבלה, עם יותר נק' בשלב הבתים בליגה האירופית, ולא יהיו לך כל מיני פארסות כגון גולסה ועמאשה.

איש הפח 17 בינואר 2014

מקרה עמאשה זה המייצג הטוב ביותר לשקיעתה של חיפה. יש לך חלוץ שאומנם נוטה להיפצע אבל גם עם הפציעות שלו היה שווה יותר מעשרה שערים בשנתיים האחרונות. בנוסף כם ישלו משכורת לא רעה בכלל, ומה מכבי חיפה עושה איתו?
כלום, אפילו לא מצליחה למכור אותו.
למישהו נראה שאצל גולדהר היה יכול להתרחש משהו כזה? ואצל אלונה ברקת?

שלו 17 בינואר 2014

יותר קל להסתכל על מכבי תל אביב בעונות קודמות, שפכו לא פחות כסף ולא הייתה שום תוצאה, לא הייתה אפילו קבוצה תחרותית.

JOSH 17 בינואר 2014

אחד הדבריםש הכי משגעים אותי, זו קריאה להחתמת "סקאוט מוצלח".
משתי סיבות:
1. סקאוטינג מצריך מערכת רחבה ולא אדם אחד.
2. הסיכוי להנחית פה כוכב על במחיר זול הוא אפסי. מערכות סקאוטינג מתקדמות זה משהו למועדוני ענק, ופחות למועדון מישראל.

מיכה 17 בינואר 2014

בא בנאדם שבמשך תקופת שלטונו בחיפה פירק כן פ י ר ק שתי אימפריות בכדורגל הישראלי את הפועל פתח תקווה ממנה לקח כל מה שזז החל מרפי כהן דרך באדיר קייסי זנדברג רוזן ועוד כמה ששכחתי,את מכבי נתניה ממנה לקח את עזרא דגני ימפולסקי ועוד כמה ששכחתי שעשה הסכם בלעדיות עם טוברוק לספק לו כל שחקן שירצה,הוא בא לטלוויזיה כדי להעביר כמה מסרים לתועלתו ולתועלת קבוצתו ותוך כדי הוא מלין על כך ש "דיברו עם שחקנים שלנו שתחת חוזה" אני שומע ולא מאמין שזה בא מפיו של "המפרק" הלאומי,ושני המראיינים הקשקשנים והמתלהמים הגדולים ביותר בטלוויזיה נאלמים מולו ויושבים מול מר טפלון ושותים בצמא את מוצא פיו כי הוא הרי לא סתם בעלים,בעלים זה גאידמק,בעלים זה גולדהאר הוא הרי "הנשיא שחר"

יואב 17 בינואר 2014

לגמרי.
ואת הבלוף שלו חשף בוני אתמול. אדון נשיא התקשר אליו תחת חוזה וללא ידיעת הקבוצה.
שחר יכול להיות הדמות המקצועית הקובעת כשהוא מתמודד מול לוני או תאומים/הראל וכאלה.
היום, זה משחק אחר לגמרי.
כמות הידע המקצועי והניסיון ברמות הגבוהות שיש לסוזה וג׳ורדי בציפורניים, אין בכל כפר גלים.

מיכה 17 בינואר 2014

ולא הזכרתי את הגניבה של בוקולי,שכבר היה חתום על זכרון דברים עם מכבי מול אלי דריקס,בטענה המגוחכת שזכרון הדברים היה על פתק בכתב יד,כאשר כל משפטן מתחיל יגיד לך שגם על נייר טואלט הסכם הוא הסכם,למזלו זה עבר בשקט כי לוני לא היה איש מדון.אנחנו כולנו יכולים לנחש למה בוקולי בחר להפר הסכם חתום עם מכבי זה לא היה בגלל העיניים היפות של שחר זה היה נטו בגלל היותר כסף ששחר הבטיח לו,דבר שהיום הוא מלין עליו.

פאןפאן 19 בינואר 2014

אל תדאג מיכה – לא כולנו הסתנוורנו מהמתק שפתיים המביך בתוכנית.
למרות שאני חייב להודות שמבחינה אסתטית נעים יותר לראות שידור ללא צעקות ונביחות.
שחר "המכביסט" פעל בכוחניות לגטימית בעבר, ותרם בזמנו לעליית שכר השחקנים – אולי לא כמו גאידמק אבל מספיק כדי להפר את המאזן בליגה.
ההתממות האצילית שלו לא תשנה את זה :)
ועדיין אני חולה עליו כי הוא בעל בית מלך!

יואב 17 בינואר 2014

אהד,
הפחד מהמפלצת הצהובה הוא בדיוק כח ההרתעה שכל אלופה אמורה להנות ממנו. זה חלק מהעניין.
במקרה הזה, זה לא כח חלול או הגזמה. בכל פרמטר שתבחן, מכבי בעולם אחר.

לפני עונה וחצי, אף אחד לא חשב שזהבי כזה טוב, שטיבי בלם אדיר ושראדי יהיה שחקן עונה. לכן כדאי לתת לג׳ורדי את הקרדיט הראוי לו. טיבי וראדי היו ההחתמות הראשונות שלו.

ותוך כדי ריצה בשני מפעלים וציפיות, עדיין מצליחים לשלב את דור העתיד(מיכה, ג א ל, מונס, אלטמן) בצורה חלקה ולשמור על סגל בריא ומחוייב.

כדאי לקחת בחשבון שהארגון הזה עוד ישתכלל. במושגי ניהול, אנחנו רק בהתחלה.

שלו 17 בינואר 2014

יואב הפחד ממכבי הוא פשוט,
גולסה ושכטר יודעים, פשוט יודעים שסוזה יוציא מהם הכל.
הסוד הוא לא בכסף, גם בחיפה יודעים שהצוות המקצועי של מכבי אם היה אצלם היה עושה עם אותם שחקנים הרבה יותר.
אז מה כותבים, שמכבי מחביאה מכשירי מד ריצה במשחקים…
כל ידיעה כזאת רק מגדילה את הפער.
אני רק חושב על שחקן שבירידה למחצית מתגלה שרץ פחות ממה שנדרש, אם הוא עולה למחצית השנייה הוא אוכל דשא,
כמו מריו קמפס אחרי הגמר ב 78 תחת השפעת סמי מרץ….
אני רואה את יצחקי העונה וחושב איך הצילו לו את הקריירה מצד שני יש את ערן לוי בנתניה כדי להדגים מה יכול היה להיות…

יואב 17 בינואר 2014

מדויק!

א.ק 18 בינואר 2014

הסוד של שחר כל השנים היה הישראלים הטובים ביותר.
לפעמים נפל על מציאות כמו יעקובו, פראליה וכדומה ולפעמים לקח ליריבה העירונית שחקנים.
קרויף בסה״כ רוצה ששחקני הליגה הכי טובים יהיו אצלו. ויש לו טביעת עין מעולה לשחקנים ישראלים.
כבר הוזכרו השמות.
מי שטוען שמכבי זה רק כסף פשוט מגמד את נמני ורן בן שמעון שבנו קבוצות יקרות במידה זהה.
גם בית״ר לקחו שתי אליופויות אז אזכיר מה קרויף עשה שלא קשור לסגל השחקנים.
הקבוצה הלחוצה בישראל מתנהלת שנה וחצי בשקט תעשייתי כמו קרית שמונה.
למרות כתבי חצר רבים שכועסים על התנהלות זו אין הדלפות לתקשורת.
נרכש ציוד אימונים במאות אלפי שקלים שישאר לאחר מכן במועדון.
הוחלף הדשא בקרית שלום והוא תואם בדיוק לכר הדשא בבלומפילד. גם באורך גיזום הדשא.
כל השחקנים אוכלים ביחד במתחם האימון.
אף שחקן לא חוזר לשחק לפני הזמן כשחוזר מפציעה.
ארגוני האוהדים החליטו להתאחד עשר שנים לאחר הימים השחורים.
שחקני מכבי קיבלו מענקים שווים על עליה לאירופה. לאחר מכן אספו כסף לחלק לשאר בעלי התפקידים שלא נכללים בהסכם.
ויש עוד עשרות דברים קטנים ( על חלקם אחראי ג׳ק) שפשוט משנים מועדון. ללא קשר לתוצאות על הדשא ( שכמובן נותנות מעוף להצלחה).

חדש בשכונה 18 בינואר 2014

איזו תגובה מצויינת!

אהד 18 בינואר 2014

אף אחד לא מגמד את ההצלחה של קרויף ושל הספרדים, אני פשוט אומר שצריך להיכנס לפרופורציות. הכסף משחק פה תפקיד משמעותי, מביא את השחקנים הטובים ביותר ואו אז, מגיע השקט התעשייתי.
קרויף ושות' קיבלו את הקבוצה הגדולה בישראל (מבחינת תדמית ומס' אוהדים), בעלת קבוצת הנוער המפותחת ביותר כנראה בליגה ופנקס צ'קים פתוח. אהה, והם גם קיבלו שלד שחקנים טוב.
לגופן של טענות – זהבי נקנה ב2.5 מיליון יורו ע"י פלרמו. להגיד שאף אחד לא חשב שהוא כזה טוב זה קצת לא מדויק. הבנאדם הוביל את הפועל תא באירופה והפך לשחקן נבחרת.
לגבי טיבי – הבנאדם היה קפטן האלופה דאז ושחקן נבחרת. איזו הברקה זו בדיוק? זה גם לא שיש כ"כ הרבה אופציות בשוק הישראלי לבלמים מובילים. אם כנראה, קצת כבוד לשירצקי שבלי ספרדים, הולנדים מעופפים או קטלונים איתר אותו בספסלי הליגה הבלגית.
ראדי – מגיע לו קרדיט, אין ספק.
ההתמודדות בחזית האירופית – כמו שכתבתי כבר למעלה, הדבר הודות לשיטת הרוטציה, שלא הייתה מתרחשת אילולי.. הרבה כסף. הסגל הנהדר של הפועל תא בעונת גוטמן היה מוכשר בטירוף, אבל גם קצר יחסית.
הרבה דברים שנכתבו בתגובתו של א.ק הם תוצאה של כסף. הדשא החדש בקרית שלום, הבונוסים השמנים שכ-ו-ל-ם קיבלו, ציוד האימונים היקר. כל אלו הם דברים טריוויאלים באירופה שלא קיימים בארץ לאו דווקא בגלל שהעם היהודי הוא טיפש, אלא בגלל שאין כסף לעסק הזה.
שקט תעשיייתי – שוב, נגזרת של הצלחה מקצועית, שזה נגזרת של מיטב השחקנים בקבוצה, שזה נגזר של המון כסף.
כח ההרתעה- מצטער, פשוט לא מבין אותו. השחקנים של מכבי יותר טובים, אבל הם עדיין לא ברסה. אפשר (וק"ש הוכיחה את זה מצוין) לגנוב מהם נקודות. מכבי גם טרם דרסה קבוצות בשיטתיות. עצוב לומר, אבל היה מאוד קל לספרדים לקבל את כח ההתרעה.
נמני לא עשה עם הכסף כלום – נו באמת, אני אמור להגיב על זה?
רב"ש פספס – הבנאדם פוטר אחרי 8 מחזורים למען השם, באמצע תהליך שבו הושקע הרבה פחות כסף. שנתיים אחרי זה הוא לקח אליפות עם ק"ש. אהה, והיה לו אחד בקבוצה, אבי נמני שמו.

בסופו של יום, למען הברקה אחת ששמה ראדי, קרויף לא הביא הברקות גדולות מדי. הזרים שנבחרו לקבוצה לא מוסיפים לה ערך מוסף (או בכלל לא נמצאים בהרכב), ויש עדיין מספר עמדות חלשות במכבי (בעיקר בצדדים, בהגנה).

אין לי דבר ושום דבר נגד מיץ' וקרויף. להפך, אני מעדיף אותם על פני שחר, שקנה את מיטב שחקניה של הפועל פ"ת. אבל אני גם לא אוהב את עבודת הפולחן הזאת, זה הכל.

אהד 18 בינואר 2014

זוהי תגובתי ל..כולם, מסתבר

דגש 18 בינואר 2014

עבודת פולחן זה דבר מטופש, אבל זה טיפשי גם להתעלם מעבודה של ארגון שעובד בצורה וברמה שמעולם לא היתה פה. עבודה שגם נותנת יתרון על העבודה הרגילה שתמיד הייתה ויש כאן.

אתה מתעלם משנים של תקציב זהה ואף גדול יותר של מכבי תל אביב שלא הסתיימו בהצלחה. היתרונות של מכבי תל אביב והעבודה של ג'ורדי זה לא בשחקן זה או אחר זה, לא ב"הברקות", אלא במכלול.
בסגל המאוזן, בצוות האימון, בידע המקצועי של הצוות (מתזונה, דרך שקט תקשורתי, ידע טקטי ועד למכשור אלקטרוני והאנשים שבאמת יודעים מה צריך ללמוד ממנו).

אפשר להיכנס לפרטים, אבל זו לא הנקודה, סגל השחקנים תמיד בתנועה, זר שלא מתחבר משתחרר עד לחלון ההעברות הבא, הסגל כל הזמן משתפר, העסקאות של מכבי תמיד חכמות, והם יודעים איך להשתמש בכסף.

גם בפרטים אתה לא מדייק:
ברור שכל קבוצת צמרת הייתה רוצה את זהבי אם היא הייתה יודעת מה הוא יהיה בשביל מכבי, והייתה משלמשת עליו חצי מיליון יורו. אבל רק מכבי ידעה לקחת אותו. אז כן, יש פה חכמה שאין בקבוצות אחרות.

טיבי לא היה קפטן, הוא היה פצוע רוב העונה, ושוב- רק מכבי נאבקה עליו. ועבדה קשה בשבילו כי היא רצתה דווקא אותו.

אתה גם עוצם עיניים לגבי הכיוון אליו מכבי תל אביב הולכת, אבל זוהי זכותך, כיון שהיא עדיין לא הגיעה למקומות האלו.

יואב 18 בינואר 2014

אהד,
פריצה וקרלוס הם הטובים בתפקידם בליגה ביי פאר. גם ויני בעונה שעברה.
כח ההרתעה נובע מהרביעיות והשלישיות שמכבי מחלקת ליריבותיה הגדולות. וכנראה שברחו מזכרונך השישיות והחמישיות מעונה שעברה.
מתאים לי שכולם יחשבו שמדובר רק בכסף. מוזר שאף אחד פה מעולם לא השקיע במקומות שמיטשענק משקיע. גם שחר חי מהיד לפה כי הוא חושב ששכר שחקנים ומחירם הוא חזות הכל. אז זהו, שלא.

יניב 18 בינואר 2014

דגש – אני חושב שהתפישה שאהד מבטא היא כזו שבבסיסה עומדת התחושה שמכבי תל אביב היתה ארגון עם יסודות טובים וניהול נוראי .
ברגע שנכנס גורם מאזן והתחיל לעשות פעולות בסיסיות ופשוטות אך כל כך נכונות – העסק מתחבר וממריא .
מחלקת נוער מרשימה , אינספור שחקני בית טובים , שלד שנקנה בהרבה כסף וכיוצב היו שם תמיד .
כסף להביא שחקנים טובים גם היה תמיד.
גם סביבה תחרותית כזו חלשה זה משהו שתורם להצלחה .
זה לא מפחית מכלום להערכה למה שקרויף עושה – אבל זה לא שיש פה עין יוצאת דופן לזיהוי כשרונות שאיש לא רואה או ליכולת להמציא מחדש מודלים חדשים .

רוצה לומר ואני חושב ואומר את זה כבר לא מעט פעמים – לבעיה במכבי קרויף היה רצפט מצוין – הפוטנציאל במכבי היה קיים כל השנים.
למכבי כארגון תמיד היה את היכולת להיות כוח באירופה .

אהד 18 בינואר 2014

בדיוק יניב. אני לא טוען שקרויף הוא לא מנהל טוב. אני פשוט חושב שהוא לא איזה גאון שאין בלתו. הבנאדם הגיע ועשה פחות או יותר את מה שכל מנהל נורמלי היה עושה – קנה את הבלם של נבחרת ישראל והאלופה, את השחקן הישראלי הכי טוב שהסכים לחזור והשקיע ב"תזונה ובציוד יקר".
לגבי הטענה בנוגע לזהבי, לפיה הוא עלה "רק" חצי מליון יורו, כמובן ששכחת לציין ששכר הבסיס שלו הוא כמעט כפול מהשכר של ורמוט ושכטר ביחד (כן כן, אלו שרוששו את רמון), ושהוא חתם לחוזה לשלוש וחצי שנים. עוד שכחתם לציין שמתוך 13 המשתכרים הגבוהים ביותר בכדורגל הישראלי, 9 מהם הם ממכבי (בנוסף לצמד ורמוט – שכטר, יש גם נציג לחיפה וב"ש).
את מאנה, שהיה אמור לפתור את בעיית המגן במכבי, הוא הביא עבור משכורת של כמעט שני מיליון ורבע לעונה. כך שזה מאוד יפה לכתוב ש"זר שלא מתחבר משתחרר עד לחלון ההעברות הבא", אבל זה לא כסף קטן..
שירן ייני קיבל דיבידנד בצורת מענק חתימה על סך 2.5 מיליון שקל!!! לא נראה לי שיש הרבה קבוצות שיכלו לעמוד בבונוס כזה.
פריצה החלוץ הטוב ביותר? הרשה לי לפקפק.. שחקן טוב, אבל בטח לא אחד שיש לו את ה"אקס פקטור". נראה לי שלא עליו פנטזו אוהדי מכבי.
גרסיה? אולי. אבל מה עם מיטרוביץ'?

בשורה התחתונה, מכבי קבוצה נהדרת אבל ממש לא מלהיבה. קרויף הוא לא גאון כדורגל אלא מנהל סולידי שעושה את העבודה. לא ראיתי הברקות מצד סוזה, קרויף וכו'. היית מצפה למשל שאחרי שנתיים, יובא איזה זר מלהיב וצעיר ולא עוד שחקן זר מבוגר, מוכח, יקר ו..טוב (במקרה הטוב). כשהוא כבר הימר (חנצ'יסקי) הוא די פספס..

איש הפח 18 בינואר 2014

יש פה תזה כאילו כל מה שקרויף עשה הוא נורא בסיסי ונורא מתבקש, ובמידה מסויימת זה נורא נכון. אבל התזה הזאת מתעלמת מהעובדה שכמה שזה בסיסי אף אחד לפניו לא עשה את זה, לא במכבי ולא באף קבוצה אחרת בארץ.
אני חושב שרק על זה מגיע לו את הכבוד המינימלי שאף אחד לא יגמד את העבודה שלו, גם אם הוא עושה אותה במכבי תל אביב.

אהד 18 בינואר 2014

אבל השאלה היא למה לא עשו את זה? המודל הזה של קניית השחקנים הישראלים הטובים ביותר שבשוק, רכישת זרים מוכחים יחסית, משכורות עתק, ציוד יקר, מערך מאמנים גדול, מאמן זר ויקר (סוזה המשתכר הגבוה ביותר מבין מאמני הליגה) טוב רק לקבוצות עם כיס עמוק מאוד. אתה רואה קבוצה ישראלית בעשר השנים האחרונות עם אפשרות לעשות זאת? אפילו שחר וברקת לא מסוגלים/רוצים ועל כן הם נאלצים להסתפק במודל פשוט יותר. אז שוב, קרדיט לקרויף על שהוא עושה את העבודה שלו, אבל לא ראיתי שום ניצוץ של גאונות או חזון מפואר. ילך, יבוא מישהו אחר.

יניב 18 בינואר 2014

לי יש הרבה כבוד למה שהוא עשה .
בכלל היגיון בריא זה דבר שאני מעריך -הוא בא ועשה הכל לפי הספר וזה עובד -עובד נהדר.
אממה-את הספר הזה אפשר לקרוא גם בעברית .
ואפשר לקחת חלק גדול ממה שהוא יישם גם בלי להביא צוות זר ויקר -אין פה שום סוד ושום נוסחה יחודית -זה לקח שכדאי שכל מי שעוסק בתחום יידע.

ומי שינסה לעבוד רק לפי הספר וישכח את זה שלמכבי יש תנאים ייחודיים רק לה יתרסק .
צריך לאמץ את מה שאפשר ולדעת להבין מה התרומה של הכסף וכל השאר .

אהד 18 בינואר 2014

אני מסכים יניב, אבל בסופו של דבר יצחקי וזהבי הם אלו שכובשים ולא התזונאי וטיבי וקולינה הם אלו ששומרים על שער נקי ולא מאמן הכושר או המנהל המקצועי. כדי לאמץ את המודל של מכבי, צריך קודם כל הרבה כסף. קחו לדוג' את עניין השקט התעשייתי. אני חושב שזה מה שאנחנו לא תמיד מבינים – שקט תעשייתי הוא קודם כל סימן להצלחה ולא למקצוענות וניהול נכון. כשהכל הולך אז אף אחד לא מתלונן על דקות משחק כי הוא נשמע מפגר.
כיוון שלשחר, ברקת או טביב אין רצון או יכולת להתמודד עם הסכומים של מיץ', הם צריכים לאמץ מודל פשוט וזול יותר. המודל של ב"ש למשל נראה לי הרבה יותר מורכב ומוצלח מזה של קרויף בגלל המשאבים המוגבלים והפוטנציאל הקטן יותר של ב"ש (קבוצה קטנה יותר שמגיעה מהפריפריה). זה המודל ששחר צריך לאמץ לדעתי.
שוב, אין פה שום רצון לזלזל בקרויף. אבל היגיון בריא יש להמון אנשים והוא לא המציא את הגלגל. הייתי מצפה שכעת, כשהקבוצה יותר מבוססת הוא יהמר קצת יותר ויחפש מציאות למשל בחו"ל.

דגש 19 בינואר 2014

יפה לכם: אבל מאז 1998 הבנתי שמה שחסר למכבי זה היגיון, מנהל נורמלי ויציב ושיטתיות במקום טיפשות. במשך 14 שנה, בהם עברתי סיימתי תיכון, למדתי שנתיים ועברתי בצה"ל, לא קיבלתי כזה עד שבא ג'ורדי.
אז אולי יש כמוהו בכל העולם (ממש, אבל ממש לא בטוח) אבל אני מתרגש, ומעריץ כשאני רואה אותו בעבודתו עושה את מה שתמיד חלמתי שמישהו יעשה. את הדברים הברורים מאליהם והפשוטים שמשום מה אף אחד לא השכיל לעשות עד עכשיו. אני מתרשם מכל מהלך שלו, כי לא ראיתי אף אחד אחר עושה.

כמה קרויף רחוק יכול להגיע באירופה? בעיניי הרבה מאוד, הוא ישר, הוא חרוץ, הוא מכיר את החומר, מסור לעבודה והוא מבין את נפש השחקנים.

אבל זו לא הסיבה שאני מעריך אותו, אלא כי הוא עושה במכבי דברים ענקיים. אז לא ממש אכפת לי אם היו הברקות או לא היו הברקות. אני יודע בבירור שלא כל אחד יכול להצליח במכבי. בטח לא מישראל.

את קרויף התחלתי להעריך כשקראתי ראיון שלו בידיעות והוא דיבר על הדברים הכי פשוטים שיש, על זה שהטבלה מסתדרת בסופו של דבר לפי הקבוצות שסופגות הכי מעט, ולכן הכי חשוב כדי להצליח זה לייצב את ההגנה. לא דברים נשגבים, אבל אחרי שנים של אנשים עם אגו שכל תחושה שהייתה להם נראתה להם כמו דרך שתבטיח הצלחה בלתי נגמרת, השיטתיות הפשוטה הזו זעקה כמו מה שבדיוק היה חסר.

הרבה אנשים טובים חיפשו את הדרך להצליח במכבי, לתרגם את הכסף להישגים, אבל אף אחד לא מצא אותה עד בוא קרויף.

בקיצור, קל לכם להגיד.

יואב 19 בינואר 2014

אהד,
אם זה מה שאתה חושב על פריצה אז אין לנו כאן שום בסיס של דיון.
וכן, קרלוס הוא הטוב ביותר שהיה כאן שנים.
יפה שאתה ממליץ לג׳ורדי מה לעשות. חבל שלא באת קודם, היית חוסך לנו לא מעט כסף.

יואב 19 בינואר 2014

נ.ב
מיטרוביץ נכנס בזחילה להרכב של כל קבוצה פה. במכבי, הוא שחקן רוטציה מועיל שסוזה סומך עליו.
קח בחשבון שאתה מנתח תהליך בעיצומו. עוד לא התחילו לבנות את הגג אבל הרצפה מרגישה יציבה מאד.

אהד 19 בינואר 2014

פריצה אפילו לא פתח בכל המשחקים בליגה האירופית. הוא רחוק מלהיות באנקר ואני מניח שההבאה של בן בסט(אם תהיה) תבוא על חשבונו.
מה שאתה אומר על גרסיה הוא בדיוק תמצית הטענה שלי. הבנאדם משחק שנה וחצי במכבי וכבר אתה טוען שהוא גדול שחקני ההגנה בשנים האחרונות. אז בהתעלם מהעובדה שבב"ש ספגו שער אחד פחות, אני פשוט אומר תחכה עם ההתלהבות קצת. יכול להיות שהוא כן גדול כזה ויכול להיות שעוד שנה, אחרי שהחוזה שלו יגמר והוא יחזור לליגה הספרדית, תביאו עוד שחקן הגנה "היסטורי" וגרסיה יהיה זיכרון רחוק.
לגבי מיטרוביץ', פעם אחרונה שבדקתי הוא משחק במכבי ת"א ולא ברמהש או רעננה. בליגה בה מותר לרשום חמישה שחקנים זרים בלבד, לא יכול להיות שאחד מהם הוא שחקן ספסל (ואני לא מדבר בכלל על מאנה). עם הכסף שיש לקרויף, היית מצפה שהוא ימצא חיזוק קצת יותר משמעותי. הרי שחקן ספסל שהמאמן סומך עליו אפשר לקנות בהרבה פחות כסף (ע"ע למשל אייבינדר).

בכלל, אני חושב שיותר מאשר שאכפת לחלק מאוהדי מכבי מהאליפות, יותר מעניין אותם שהם "חלק מאירופה". זה קצת מגוחך לדעתי. אז שוב, עם כל זה שמדובר בתהליך, כרגע לא ראיתי שום הברקה. קרויף הגיע למועדון עם תשתית טובה מאוד (קהל גדול, היסטוריה, מיקום גיאוגרפי נהדר, מחלקת נוער משובחת ומס' שחקנים מובילים) וקידם אותו, אבל אני חושב שאפשר היה לעשות הרבה יותר.
ואם לשאול את המטאפורה שלך, יפה שקרויף בונה עכשיו את הגג, אבל את זה כמעט כל מהנדס בניין יכול לעשות. בוא נראה אותו כאדריכל, עם קצת יצירתיות, קצת חזון קצת אמנות..

נ.ב
אם אתה שואל מדוע אף אחד לא עשה פה את מה שקרויף עושה במכבי, זה מפני שאין לשאר הקבוצות את הכסף הנדרש. זה אותה הסיבה שאף אחד עדיין לא עושה את זה פה. למשל, במקום לקנות שחקנים זרים מבוגרים ומוכחים, שאתה יודע בדיוק מה יביאו לך (קולינה, פריצה), דמאיו ושירצקי נאלצים לחפש אחרי שחקנים צעירים ברחבי אפריקה ודרום אמריקה. (ההבאה של אניימה ואוג'ידה הרבה יותר מרשימה מקולינה למשל).

אהה, וזה פחות או יותר כמו לשאול את עצמך למה סביליה וויאריאל לא מחקות את ברסה ולמה שאלקה ושטוטגרט לא מחקות את באירן. איש איש ותקציבו.

גיסנו 19 בינואר 2014

אתה הקשבת פעם לקרויף מדבר? מסביר את החזון שלו ודרך הפעולה שלו? כשהוא מסביר למה הוא מביא שחקנים זרים מבוגרים ולא מחפש כל מיני מציאות והרפתקאות? למה פריצה וגארסיה לא מייצגים את הגישה של קרויף בגלל כמה זרים שלא הצליחו, אבל הצלחה אחת מייצגת את השיטה של דמאיו ושירצקי ולא הרבה מאוד כשלונות אחרים?

אני לא יודע איך להסביר עוד למה כסף זה חשוב אבל זה לא הכל, ולמה מה שעושים עכשיו במכבי עם הכסף זה תהליך כ"כ חשוב וכמה עוד דברים קורים חוץ מזה שהביאו כמה זרים שלא הכי הצליחו. כתבו על זה כבר כ"כ הרבה מעלי.

היית מצפה ליותר אחרי שנה וחצי? למה עוד אפשר לצפות? מכבי לקחה אליפות חד משמעית וסיפקה כמה תצוגות מרשימות. השנה מכבי משחקת טוב מספיק בשתי חזיתות כדי להיות מקום ראשון בליגה ולעבור שלב באירופה. מכבי נבנתה בשנה שעברה כדי לקחת אליפות השנה, האליפות המוחצת (הובטחה 4 מחזורים לסיום העונה) שנה שעברה לא הייתה מתוכננת.
מה זה "אפשר היה יותר"? בגלל שלא לקחו גביע שנה שעברה? בגלל שהעזו להפסיד? בגלל שהשנה מכבי לא בפער של 20 נקודות מהמקום השני כבר בינואר, ועם מאזן שערים מביש שאינו 89-0?

במכבי נזרעו זרעים שנדע להעריך את הפירות שלהם לדעתי רק בעוד 5 שנים אם לא יותר. נכון, צריך כסף. איזה מועדון באירופה מצליח עם תקציב 0? רק בגלל שקרית שמונה לקחה אליפות לפני שנתיים עם תקציב נמוך יותר זה אומר שבמכבי טועים? עונה אחרי האליפות קרית שמונה בקושי הגיעה לפלייאוף העליון. עוד עונה והם מתמודדים על המקום ה 3 במקרה הטוב (נתנו ניצחון יפה על מכבי, כל הכבוד, מה זה יהיה שווה כשהם יאבדו שוב נקודות נגד קבוצות כמו רמה"ש ועכו?).

בשורה התחתונה, מה שקורה במכבי הוא הרבה יותר גדול ממאנה, פריצה, גארסיה וערן זהבי. אולי רק בסוף העשור, כשמכבי תצבור ככל הנראה לפחות עוד 3-4 אליפויות, ו(טפו טפו טפו) ככל הנראה תשבור שיא כלשהו של קבוצה ישראלית באירופה (אולי הראשונה שתעפיל משלב הבתים של ליגת האלופות? תזכור שאני מדבר על עוד כמה שנים ולא על עונה הבאה), אנשים יבינו שהפרוייקט שגולדהאר מרים כאן וקרויף בינתיים מנהל גדול הרבה יותר מכל זר, גדול ככל שיהיה, שנחת כאן לשנתיים שלוש.

אהד 19 בינואר 2014

אני לא מבין איזה זרעים נזרעו בדיוק.. לאלוהים (שהוא כנראה קרויף) ומעריציו הפתרונים..
בסופו של דבר הטענה שלי היא כזו: קרויף הוא מנהל טוב שעשה את מה שמצופה ממנו. לא הבריק מדי ולא פישל מדי. כן הוא הביא תזונאי ומערך מאמנים וציוד יקר שעלו כולם בערך כמו תקציב של קבוצת ליגה לאומית. האם אלו הזרעים? אתה גם לא קורא את מה שכתבתי לגבי בחירת הזרים.. אני לא לוקח את הקרדיט על פריצה (נניח) או גרסיה בגלל הכשלון עם מאנה. אני פשוט מסרב להתלהב ולקרוא לזה "חזון" או מלים מפוצצות אחרות. הלך הבנאדם ושילם הרבה כסף עבור חבורה של נפלטי הליגה הספרדית (ולאו דווקא במובן השלילי). הוא ידע בדיוק מה הוא הולך לקבל מהם. גאונות? ממש לא!

עכשיו שתי שאלות למעריצים: 1. האם אתם חושבים באמת ששחר, שרצקי ובן זקן יכולים להעתיק את המודל היקר הזה ממנו? האם אתם באמת חושבים שהבעיה שלהם איתו (כולם כאמור אנשי עסקים ממולחים) זה המורכבות שבו, או שמא הכסף? האם אתם חושבים שלו הייתה יכולה, ברקת לא הייתה קונה בהמון כסף שחקנים יקרים יוצאי הלה ליגה?
שימו לב להבדלים – קרויף רוכש שחקנים יקרים ומבוגרים בידיעה שהוא לא יראה מהם שקל שחוק בהמשך הדרך.. קחו את רעיון השוערים בחיפה ומכבי – מצד אחד קולינה, שוער יקר שיכולותיו (ומוגבלויותיו) ידועות לכל ושממנו אי אפשר יהיה לעשות רווח ומנגד, שראנוב, שוער צעיר ששחר ניסה לטפח ולראות ממנו רווח. אלה פילוסופיות שונות לחלוטין שנגזרות מתקציב שונה לחלוטין. האם הפילוסופיה של קרויף שגויה? חלילה. אני מודה שזה רעיון מאוד טוב לקנות בהמון כסף את השחקנים הכי טובים בישראל ולצרף להם זרים מוכחים וטובים (חלקם יותר חלקם פחות) כדי שהיא תוכל להגיע לאלופות ומשם לעשות עוד כסף כדי להמשיך לרכוש את זהבי ויצחקי הבאים. זה פשוט לא בדיוק שיא התחכום.
2. האם אתם חושבים שיהיה קשה למצוא תחליף לקרויף? או שכמו שבשנה שעברה, אז אני זוכר אוהדים של מכבי רועדים נוכח האפשרות שגרסיה הגאון הקטלוני יעזוב, יימצא די מהר גאון כדורגל חדש בדמות סוזה (שניהם מאמנים טובים מאוד)? בדומה, אני חושב שהיום בו קרויף יעזוב לא יגרום לזעזוע גדול מדי. לא בגלל הזרעים שהוא זרע, אלא בגלל שלפחות כרגע, לא תהיה בעיה גדולה מדי להחליפו במנהלן אחר.

דגש 19 בינואר 2014

ראית את התגובה שלי?

גיסנו 19 בינואר 2014

חשבתי לכתוב עוד מגילה ולנסות להסביר כל מיני דברים, אבל אני מתחיל לחוש שזה חסר טעם.

אתה לא אוהד מכבי, אז באופן טבעי יש המון דברים שקורים סביב ובתוך המועדון שאתה לא רואה, שהם נטו עבודה של קרויף. הוא עשה כ"כ הרבה מעבר למצופה ממנו, שאני גם לא יודע מאיפה להתחיל להסביר בכלל. ואגב, אם הוא לא היה מנהל כ"כ טוב, אז כנראה שהחלפה של מאמן, כל הצוות המקצועי שאיתו וגם מנהל הקבוצה הישראלי, דקה לפני מחנה האימונים – לא הייתה עוברת בצורה כ"כ חלקה.

קל לומר שמכבי "מועדון גדול עם תשתית טובה" ולשכוח את 17 השנים הנוראיות של הקבוצה, מלבד הבלחה או שתיים. את כל הכאוס ששרר שם מכל הכוונים, כל המאמנים והשחקנים שנכשלו בזה אחר זה.

קל לזרוק לאוויר את המילה "כסף" ולהציג אותו כגורם היחיד להצלחה.

וכן, הרבה מהדברים שקרויף עושה שאתה לא בהכרח מודע וחשוף אליהם, הם דברים שבעוד כמה שנים יהיו שווים למכבי הרבה יותר ממה שהם שווים היום.

אהד 19 בינואר 2014

דגש, קראתי. אבל אני מזכיר לך שמעולם לא היה במכבי מישהו שהשקיע כל כך הרבה כסף במכבי, גם לא לוני. היה את שניידר, אבל לו היה את נמני, כך שזה לא הוגן. אני מבין מדוע האהבה הרבה אליו (אחרי שנים רבות של ייאוש מקצועי), פשוט חושב שצריך להיכנס לפרופורציה.
גיסנו, אני באמת מצטער אבל לא כתבת כלום. ז"א לא נתת לי כמעט אספקט אחד שבו הוא פעל בצורה יוצאת דופן. טענה שהוא "זרע זרעים", או "שאנחנו לא מודעים להרבה דברים שהוא עושה" או "שאני לא אוהד מכבי אז אני לא מבין מה הוא עשה" (אבל אתה בעצמך לא מסביר אפילו את זה).
אני חושב שדווקא בגלל העשור וחצי הנוראי של מכבי, אתם קצת מתלהבים. אבל זה שהניהול של לוני ונמני היה ליצני במקרה הטוב, לא הופך את קרויף לגאון. שוב, הוא עושה את עבודתו בצורה טובה ביותר במסגרת תנאים כמעט אידיאליים. זה לא אור לגוים ולא אור לשאר קבוצות הליגה.
אתם מוזמנים לקרוא את השאלות ששאלתי בתגובה הקודמת שלי ולענות, ולו לעצמכם.

דגש 20 בינואר 2014

אתה חושב שהערכתי לג'ורדי היא על היותו אור לגויים או אור לקבוצות הליגה? לא, היא על היותו אור למכבי.

וג'ורדי לא היה צריך דווקא את ה-90 מיליון של גולדהאר בשביל המהפכה שלו, גם 60 מיליון (תקציב סטנדרדטי לחלוטין גם למכבי חיפה, וקבוצות אחרות בתקופות טובות יותר) היו מספיקים.

רני 19 בינואר 2014

קצת לא הוגן ששחר האגדי יושב עם ילד בן 22 שעיקר כשרונו (נניח) בכדורגל ולא בניהול מו"מ או ניהול קריירה, מגיע איתו כביכול לסיכומים בע"פ, וכאשר הסיכום לא יוצא אל הפועל אז שחר טוען שהשחקן "רימה" אותו.
שחקן יכול לחזור בו במו"מ זה לא שני יהלומנים שילחצו ידיים.

אהד 19 בינואר 2014

דודו דהאן הוא הסוכן של גולסה, כך שאין מה לדאוג לו.

רני 19 בינואר 2014

אני דוווקא מבין שאחד מהאחים שלו מאוד דומיננטי וגם לא מזמן התראיין מישהו אחר כסוכן של גולסה , אבל העניין הוא ששחר דיבר עם גולסה באופן ישיר (ולא עם נציגיו) נפגע ממנו ומאז גולסה בעונש

Comments closed