תובנות מעונת קיץ סוערת 3

3*** "הליגה הנהדרת" שהייתה לנו השנה בכדורסל ***

אני מבין שכולם מרוצים – אוהדי מכבי שחגגו 4 תארים מתוך 4 ואוהדי נס ציונה שניצחו את אלופת אירופה, הכתבים שמסקרים את הליגה הזו וטעו לחשוב שכמה הפסדים של מכבי זה מרגש.

אני מסתכל על העסק ורואה אנדרלמוסיה – חיפה עושה מה שבא לה, ירושלים מתנהלת ישירות מול היורוליג ומכבי זו מכבי – אין פה מנהל לגנון וחבל.

אפשר להתווכח עד מחר על השיטה של פיינל פור מול סדרות, אבל החוק הרוסי דופק לקבוצות את העסק כי תקנות מגבילות שמוחלות על הכלל יפגעו בחלש הרבה יותר מהחזק.

אז בלאט והפדרמנים אולי בכו יותר על השיטה ובכו בהתמדה ובכו ובכו לאורך כל העונה הנוכחית – אבל בפועל החוק הרוסי וחוק הצעירים והשד יודע מה המציאו שם, סינדלו בגדול דווקא את האחרים – השיח על השיטה הוא אחד אבל תקנות החוק הרוסי למיניהן גרועות ממנו פי כמה.

הגיע הזמן להחליט מה חשוב – השחקן הישראלי או הכדורסל הישראלי – המועדון שבחר להתעלם מהדילמות האלה עשה שנה מדהימה בעוד שכל השאר עוד מלקקים את הפצעים.

עוד "עונה נהדרת " כזו ונחזור אחורה עשר שנים.

***אז שמעון לא היה נגד? חבל אחלה סיפור***

נכון לעכשיו. כי לך תדע.

מסתבר שאוהדי הפועל ירושלים הסתבכו פה בתביעת דיבה. אני מודה שגם אני נסחפתי עם הסיפור הזה. אני מודה שאם יודיעו לי מחר ששמעון מזרחי אחראי ליוקר המחיה בארץ ולמצב הקרחונים באלסקה אני אאמין. לא אוהב את האיש ופועלו ולפעמים זה מפיל אותי בפח.

מה שכן אני חייב להגיד שחלק מהתגובות של אוהדי מכבי הפתיעו אותי – ההתגייסות האוטומטית להגנתו היא מוגזמת לא פחות. העובדה שאוהדי מכבי מקבלים את ההנחה ששמעון יעשה הכל בשביל מכבי כי זה שמעון ובגלל זה הוא כזה ענק היא זו שגורמת לתחושות האלה ומסתבר שזה חוצה ערים ואזורי חיוג.

ובסופו של דבר ימיו כמושך החוטים הכל יכול בכדורסל הישראלי והאירופאי כבר מאחוריו – הרי לפני כמה שנים ברתולומיאו בכלל לא היה מביא את זה להצבעה ואף אחד לא התנצל על הצבעה שלא קרתה.

***חיפה (סל) לא הולכת לאירופה***

הסיפור הזה מוציא את מכבי חיפה ורק אותה גרוע. וחבל. הבעיה שזה חשף מוכיחה שוב עד כמה המצב בכדורסל הישראלי גרוע שכן לא מספיקה סיטואציה בלתי אפשרית מבית אלא שהמעגל האירופאי רקוב.

אם גולדהאר יגשים את החלום שלו ויבנה פה "באזל" ישראלית אז עדיין הכדורגל האירופאי יגיש אופציות למועדונים ישראליים שבהם למי שטוב ניתנת הזדמנות להשתפר – הפועל כדורגל הייתה (ועדיין) במשך שנים המועדון האירופאי הבכיר שלנו בלי לקחת פה אליפויות על ימין ועל שמאל.

בכדורסל אין מודל כזה – אירופה שמחוץ ליורוליג זה עול כלכלי ותפעולי ובליגה יש מפלצת צהובה שאין בשום ליגה אחרת – בכדורגל הצ'מפיונס הוא חלום מתוק וביורוליג הוא פנטזיה לא מציאותית.

להביא בעלי הון שרוצים לבנות מועדון פריפריה נחמד שייתקל בתקרות זכוכית מבית ומחוץ זה אולי נשמע נחמד ורומנטי – לספר שכולם צריכים לחלום להיות טובים ואז דברים טובים יקרו זה נאיבי – במציאות זה נראה כמו מה שעשה השבוע ג'ף רוזן.

פשוט מבאס.

***ירושלים עוברת לשלב הבטא***

קראתי פעם על ההבדל בין הסטארטפיסט הישראלי לאמריקאי – הישראלי הולך ומוכר חלום למשקיעים ורק אחרי זה נכנס לפיתוח והאמריקאי מפתח ומנסה למכור. זה אולי פשטני ורדוד אבל המטפורה משרתת אותי אז בואו נזרום.

הפועל ירושלים גיבשה חבורת בעלים מרשימה וחזקה – יש להם קשרים בכדורסל האמריקאי והאירופאי, יש כסף ויש יכולת חיבור למפרסמים והבנה שיווקית שאין לאף קבוצה בישראל – תוסיפו לזה מרחב גיאוגרפי עצום בדמות העיר הגדולה בארץ ללא תחרות וארנה חדשה ותקבלו על הנייר כוח אירופאי עולה.

על הנייר – במציאות זו הקבוצה שכבר שנים לא הגיעה אפילו לגמר הישראלי.

וזה מה שלדעתי אורי אלון ניסה (והצליח) בשנה הזו לעשות – למכור למשקיעים מהיורוליג רעיון ללא גרסת בטא – למכור להם חזון על קבוצת יורוליג בהתהוות. כוח חדש שיעלה בשנים הבאות. בלי קשר לתוצאות כרגע.

אז אם אורי אלון רוצה שריון נוסף (עניין מביש בפני עצמו) שיתכבד ויבנה פה קבוצה שמסוגלת להפתיע במוקדמות או לפחות להגיע רחוק במפעל המשני באירופה, שיגיע לגמר בישראל ,שייתן פייט ושימכור אלפי מנויים וימלא את הארנה – היורוליג מתנהלת לפי כללים אחרים מהכדורגל והינה מועדון חברים סגור – העניין הוא שגם במועדון חברים סגור יש קודים וכדי להיות חבר צריך להוכיח שאתה מתאים.

דונטה סמית' לא משנה את מאזן הכוחות מול מכבי – גם מול רואי השחורות במועדון הצהוב שבטוחים שדור הצעירים יחרב את העסק, גם לאחר העזיבה של בלאט, גם לאחר הנטישה של בלו, גם אחרי שהיקמן ורייס יילכו לעשות פיו פיו למועדון שלא ידע להשאיר אותם ולתגמל אותם כפי שמגיע להם (שיתביישו להם מי שלא מוצא כסף להיקמן אבל נותן לאלטיט ואוחיון כזה חוזה!).

לירושלים חסרים עוד 4-5 שחקנים בסגל הנוכחי (זה שכולל את ברייס ודאנקן) כדי להתקרב למכבי אבל המצפן מכוון נכון.

***סוכן עשיר – סוכן עני**

בלאט היה אורח השבוע של כמה כנסים ואני חושב שאולם האירועים בישראל מצא את המרצה הגדול הבא שלו. ובצדק. לבלאט יש יכולת ליייצג כמה מהערכים היפים ביותר – עבודה קשה, השקעה ואמונה עצמית. וזה לא נכתב בציניות.

אני חושב שבלאט ניהל קריירה מופלאה – מעולם לא "ישב" בבית וחיכה להצעות. גם שקודם לאחור וחזר לעמדת העוזר וגם שלא מצא במכבי פיתרון. עבד בקיץ ועבד בחורף. ותמיד ידע לתפור את הקשרים נכונים ושיחק נכון בכל הקלפים הייחודיים שעמדו לרשותו.

ואחרי כל זה הבחירה שלו לקחת סוכן חזק בארה"ב הייתה כנראה מאוד נכונה ותרמה רבות להישג הנוכחי. מה שמעלה לי את השאלה – אם סוכן חזק וחשוב בארה"ב יביא אותך למשרה רלוונטית בארה"ב אז למה החבר'ה בכדורגל שלנו עובדים עם נמני ודודו דהאן.

אם שחקן כדורגל ישראלי רוצה להגיע לליגות הבכירות מוטב שילמד גם מסיפורי מקל וכספי – תעבוד הכי קשה שאפשר ותבחר לעצמך סוכן רציני בשוק המטרה.

***טביב 0 – מערכת המשפט 2 ***

סיכום השבוע של טביב בבתי המשפט בישראל – קודם פסלו לו את הקנס המגוחך ועכשיו הרשיעו אותו בשורה של עבירות – אולי זו לא השנה של מיאמי.

בכל מקרה להתאחדות יש אופציה טובה להוכיח שהתקנון שלה שווה משהו – בית"ר גם לא באמת תתפרק – יש לפחות משקיע אחד שכבר היה מוכן לקחת את העסק על עצמו – אומנם לשחרר את טביב מבעלות של קבוצה זה לא עסק פשוט אבל ישים.

יש פה בעלים עם רזומה ברור ואינספור הרשעות – כמו בסיפור של מזרחי אני אולי פסול לעדות ושיקול הדעת שלי לא אובייקטיבי וכל זה ועדיין זה נראה לי מוגזם שיחליקו לו ככה.

אני סומך על ההתאחדות שתפעל נכון בנושא… במקרה הכי גרוע הוא יישאר הבעלים של בית"ר.

***ברקו נכון לעכשיו***

ü      סולחה וליקוק ליענקלה – צ'ק.

ü      ויתור על הטענה שלא מעריכים פה סמלים בקיץ – צ'ק.

ü      ויתור (זמני) על הרעיון שמנהל מקצועי יבחר את אנשי הסגל שלו- צ'ק.

ü      ויתור על הרעיון שניתן לבנות קבוצה כרגע בהפועל – צ'ק.

ü      החזרתו לסגל של אחד הבלמים הפחות טובים ביותר שנראו לאחרונה בבלומפילד – צ'ק.

ü      קצת קומבינות וסידור ג'ובים לחברים – צ'ק.

צריך להיות חסר מודעות עצמית כדי לא להבין את המצב – אם לא תהיה פה הצלחה ספורטיבית יוצאת דופן (אירופה, פתיחה טובה של הליגה) ברקוביץ' בסופו של דבר להערכת כולנו יסיים מוקדם את הרומן בהפועל בלי כמעט להטביע חותם ובעצם יזרוק את האופציה היחידה שלו לצאת ממעגל אנשי התקשורת.

יש פה בעיה – הפועל כולל דמארי היא קבוצה שחסר לה חיזוק נקודתי כדי להיות קבוצה טובה אבל כדי להשאיר את דמארי היא צריכה הרבה כסף והפועל בלי דמארי היא סימן שאלה גדול ותלויה מאוד ביכולת של ברקוביץ לדוג בכסף קטן חיזוק מהשוק.

הולכת ונבנית כרגע הסיטואציה – השנה הקרובה היא שנת מעבר – לא שנת בנייה – התסריט המינימלי של השנה הזו מביא את הפועל לקיץ הבא עם פחות חוזים והתחייבויות ארוכות, מינוס גרעון נמוך יותר ואולי מבנה בעלות ברור יותר.

הכל מתנקז לדמארי – השארתו בדרך נס תהיה אמירה, שימוש בכסף שיגיע ממכירתו לחיזוק יהיה אמירה בכיוון דומה, מכירתו לכיסוי חובות תהיה אמירה בכיוון השני.

הקיץ של ברקו יקום וייפול על דמארי – בלעדיו ובלי הכסף שיבוא לחיזוק הפועל של סוף הקיץ היא אותה קבוצה של שנה שעברה מינוס מספר שחקנים ורב"ש – על זה לא בונים קריירה.

***

עוד מעט נגמר המונדיאל ועונת המלפפונים תעלה הילוך – ההעברות הגדולות עוד לפנינו.

יהיה מעניין.

דון שמעון ועוד משהו קטן
יורגן מחבק את יוגי

32 Comments

פאקו 27 ביוני 2014

לחיפה כדורסל יש לא מעט נסיבות מקלות כפי שכתבת, לכן מי שיוצא כאן רע זה פחות היא ויותר הכדורסל האירופאי. בתכלס קבוצה צריכה גב כלכלי מאד איתן כדי לעמוד במסגרת כזו, כאשר הרווח שמופק מכך (גם לטווח הארוך) הוא מינימלי. לכן, חיפה היא לא הראשונה ולא האחרונה שתסרב להשתתף בכזו מסגרת. בזמנו, לאחר האליפות של חולון, מיקי דורסמן נימק בלשונו הציורית את סירוב הקבוצה להשתתף ביולב קאפ בכך שהמסגרת הזאת היא "מתנה שאוכלת". כל עוד זה המצב, אין מה להלין על קבוצות כמו חולון וחיפה.
וטור מצויין כרגיל.

אזי 27 ביוני 2014

הליגה הישראלית בכדורסל היא בדיחה. שום דבר לא יציל אותה, כי אף אחד לא יודע מה להציל.
הקבוצה האלופה? השחקן הישראלי? הנבחרת? היורוליג? מה רוצים שיקרה?
בנתיים חיפה נתנה עונה מעולה והתפרקה. כל קבוצה שהיא לא מכבי שלקחה כאן אליפות – התפרקה. הקבוצה היחידה שלא מתפרקת זאת הקבוצה הכי לוזרית מאז המצאת הספורט. עונה הבאה היא תשחק במוקדמות היורוליג.

בנתיים, עם הפיינלפור ועם החוק הרוסי ועם חוק הצעירים – שחקנים חדשים לא צמחו פה, קבוצות מביאות זרים יותר יקרים כי הם צריכים לפצות על שני חורים שחיבים להיות על המגרש, אימפריות לא צומחות כאן, המשכיות בוודאי שאין והתלונות על היורוליג ימשכו.

אז לפני שכולם באים בטענות למכבי שהורסת את הליגה, תחליטו קודם כל מה אתם רוצים לתקן ואיך.
כמו שאני רואה את זה, זה הכל באשמת הקבוצות.

יניב פרנקו 27 ביוני 2014

הטענה הבסיסית כלפיי מכבי היא לא מה שהיא עושה היום – אלא על מה שעשתה בעבר והביא את הליגה למצב הזה .
אבל מעבר למכבי יש הרבה בעיות .

Rocky1 28 ביוני 2014

סבבה אבל מה הלאה? הבעיה היא שאין מספיק כישרון ישראלי. ואל תגידו לי אדם אריאל, מנקו, בן רייס, אלטיט או הררי (שחקנים בהחלט כישרוניים, שאף אחד מהם לא הראה כישרון או מנהיגות של קטש, גודס או הנפלד בגילם). פעם היו כאן המון שחקנים ישראליים טובים, לא רק בשתי קבוצות. החוק הרוסי הוא בעיה קשה לקבוצות, ויכול לעבוד רק אם ישימו את הכדורסל בעדיפות לאומית, ויטפחו כישרון בצורה שיטתית ומכוונת.

יניב פרנקו 28 ביוני 2014

אני לא אגיד – אני חושב שצריך לבטל את החוק הרוסי -להישאר בפיינל פור ולהשאיר את חוק הצעירים -כל זה לצד תגמול בכסף של כל מי שמשתף ישראליים מעל כמות מסוימת וסובסידיות לאקדמיות צעירים.
אם תעשה את זה בתוך חמש שנים לצד התהליך הטבעי שמתפתח פה לאור ההשקעה באולמות יהיה לך כדורסל טוב יותר .

Amir_A 27 ביוני 2014

הנקודה על הסוכן כל כך נכונה. מזכיר את הבדיחה הנושנה (שכבר ציטטתי בדה-באזר בעבר) על האקדמיה:

יושב השפן מתחת לעץ ביער. עובר השועל ושואל "מה אתה עושה, שפן?". "חושב על התזה שלי". "ומה התזה שלך, שפן?". "איך שפנים הורגים שועלים". השועל מתגלגל מצחוק והשפן אומר "לא מאמין לי? בוא איתי לתוך המערה ואני אוכיח לך את התזה שלי". נכנסים השניים למערה ופתאום שומעים צרחות ומכות ובעיטות. דקה אחר כך יוצא השפן, מנקה את הידיים ומתיישב מתחת לעץ ביער.

עובר הזאב ושואל "מה אתה עושה, שפן?". "חושב על התזה שלי". "ומה התזה שלך, שפן?". "איך שפנים הורגים זאבים". הזאב מתגלגל מצחוק והשפן אומר "לא מאמין לי? בוא איתי לתוך המערה ואני אוכיח לך את התזה שלי". נכנסים השניים למערה ופתאום שומעים צרחות חרחורים וחבטות. דקה אחר כך יוצא השפן, מנקה את הידיים ומתיישב מתחת לעץ ביער.

האריה שראה את הכל מרחוק מגיע ואומר לשפן "מה זה השטויות האלו. שפנים הורגים שועלים? זאבים? תיכף גם תגיד לי שהתזה שלך זה איך שפנים הורגים אריות". אומר השפן "כן. ואם אתה לא מאמין לי בוא למערה ואני אוכיח לך את התזה שלי". נכנסים השניים למערה ופתאום לפני שהאריה מבין מה קורה קופץ עליו דוב ענק וכמעט מוריד לו את הראש במכה אחת. האריה מצליח בעור שיניו להימלט, רץ אל מחוץ למערה וצועק "שפן, מה זה החרא הזה?". עונה השפן

"לא חשוב מה התזה שלך. חשוב מי המנחה."

אור שחולם להיות אלבס 28 ביוני 2014

חזק

אריק האחר 27 ביוני 2014

תגיד לי יניב עוד כמה שנים מכבי תהיה אשמה ??!!
חמש עונות מהיום זה בסדר?
מכבי היא לא טלית שכולה תכלת נהפוך הוא
בשנים האחרונות התרחקתי מהכדורסל בארץ
בעיקר בגלל מכבי.
אבל מספיק להאשים את מכבי ביחוד בעונה האחרונה.
צריך לשפר בכללי מכבי לא אשמה בכול מה שקורה
במדינה.

יניב פרנקו 27 ביוני 2014

היא תמיד תהיה אשמה – אני מקווה שיום אחד נתעסק בזה פחות כי משהו בסיסי ישתנה .
אבל קרה שוב את מה שכתבתי -הבעיות גדולות מזה -הכדורסל האירופאי הוא מועדון סגור ורקוב ובישראל בעיות רבות בראשן האיגוד .

אזי 27 ביוני 2014

יניב, כל עוד ימשיכו להאשים את מכבי, שום דבר לא ישתנה.
כי יש את מי להאשים.
ואם מכבי אשמה, אז זה אומר שכל השאר בסדר.

יניב פרנקו 27 ביוני 2014

אני דרך אגב לא חושב שכל מה שעושים זה להאשים את מכבי ולחפש את מכבי -יש בעיה קשה שנוצרה אחרי שנים של דומיננטיות חסרת תקדים בספורט העולמי ושנוצרה גם בזכות פעולות לא ממש לגיטימיות .
אבל זה לצערי מצב נתון .
יש לצד הבעיה הבסיסית של פערים עצומים בתחרותיות בעיית כישרון קשה מצד הישראלים ומבנה ענף רקוב בצד האירופאי .
גם זה מצב נתון לצערי.
כשאתה לוקח את כל זה ומכניס לתמונה איגוד חלש שבו כל מי שלוחץ מקבל משהו (חוק צעירים וחוק רוסי) -אתה מקבל סלט -כי אין בשום מקום תכנית מסודרת שתביא את הכדורסל הישראלי למקום אחר בעוד בוא נגיד 3 שנים .

ועדיין אנשים מנסים לעשות -כל אחד בדרכו והנה הפועל מחתימה את קטש וירושלים פועלת וגם חיפה -העניין הוא שהמצב רחוק מלהיות אופטימי והעובדה שאין מנהל לגנון מייצרת שבועות כמו השבוע -וכן עד שלא יהיה פה שינוי אתה כאוהד מכבי תשמע לא מעט על חלקה במצב.

אריק האחר 27 ביוני 2014

יניב
אני בהחלט מסכים למה שכתבתה למעט ההתחלה.
מכבי העונה לא אשמה בכלום
לא במה שקורה באיגוד ולא במה שקורה בקבוצות אחרות.
באמת שבתור אוהד מכבי ולא פחות כדורסל ישראלי ( ואף יותר
בשנים האחרונות) כואב לי מצב הכדורסל בישראל.
יש רשימה ארוכה של בעיות מכבי לא בראשם.

עידן. 27 ביוני 2014

מה שואתי מדהים בעונות המלפפונים הזאת היא היכולת המגוחכת של הנהלת מכבי תל אביב, אלופת אירופה להזכירכם, להחתים שחקנים.

במשך שנים אנחנו שומעים שמכבי לא יכולה להתמודד עם הקבוצות העשירות של היבשת על שחקנם. ככה איבדנו במהלך השנים שחקנים כמו אידסון, פארגו, לנגפורד ואח' שהלכו לקבוצות עשירות יותר. ככמה נאבד את ריקי וכנראה את רייס. לומר שאנחנו מרוצים מזה- ממש לא. אבל נראה שרוב אוהדי מכבי השלימו עם המצב.

אלא שהעונה זה הפך להיות מגוחך. שני שמות היו עד עכשיו בפנקסים של אלופת אירופה ואיכשהו היא הפסידה את שניהם לקבוצות קטנות ועניות ממנה, שבכלל לא משחקות ביורוליג. אז אני לא יודע איך בדיוק מנהלת ההנהלה הצעירה של מכבי מו"מ עם השחקנים האלה, אבל ברור שמשהו שם רקוב לגמרי.

אני זוכר את הימים בהם בימי חמישי הייתי הולך להיכל וקונה כרטיס בקופה כי היו מגיעים אולי 5000 איש לראות את מכבי. כרגע נראה שאנחנו עוד נחזור לשם. ואתם יודעים מה, אולי זה לטובה, ככה נוכל להיפטר מכל אוהדי ההצלחות שקפצו על העגלה בתחילת שונות האלפיים.

איציק 27 ביוני 2014

1. כל עוד תתעסקו ביך לבנות ליגה שיוויונית, כלום לא יצא. הדיון צריך לעשות שחקנים טובים מדיל הילדים. היכן הזגאדינים שלנו. פיני וצביקה צועקים שאין מאמנים, שיזיזו את התחת ויסתובבו בארץ, יכשירו נוער ומאמנים צעירים. לביתם הם עשו הרבה ועושים, אולי יתנו קצת לכדורסל של הצעירים. הם לא חייבים, רק שלו יבקו על זה כל הזמן.
2. האובססיה למכבי ושימעון שיא כבר כפייתית ומצריכה טיפול. רק להזכיר שבאותו הזמן היו בהפועל אוברקוביץ', פלדה, איזנברג. אנשים מושחטים עם מנגנונים עצומים של ההסתדרות ולא עשו כלום. כלומר שחיטות בלבד לא עוזרת, צריך עוד משהו… האם התבלבלתי… כנראה שלא…
3. הפועל ירושלים, האויב החדש של המוסר נעודף של הפועל תל-אביב. גם אני לא אוהב אותם, אבל כל הכבוד להם. יורוליג זו ליגה שבה ניתן להשתתף או באמצעות קריטריון הישגי או באמצעות קריטריון שהוא שיכנוע שלקבוצע יש פוטנציאל כלכלי, קהל גדול, אחוזי צפיה ועוד. שתי הדרכים פתוחות. אם ירושלים הצליחה בדרך השניה, אין מה להתלונן. למי שיש עם זה בעייה שיבוא איתה ליורוליג וראשיה ולא לירושלים.
4. טביב משתין מהמקפצה על כולם וישאר בעלים של בית"ר כל עוד ירצה בכך. ההתאחדות כל-כך מושחטת שלא יעשו כלום בנידון. חבל, אבל זה המצב.
5. מי שזרע ברקוביץ', שלא יתפלא שיאסוף פרי ביאושים.
6. לגבי הסוכנים, אין לי מה לומר, כל מילה.

יניב פרנקו 28 ביוני 2014

לגביי סעיף 3 -היורוליג היא ליגה שניתן להגיע איתה להבנות מותאמות – אפשר לנהל מולה משא ומתן ולהגיע לפתרונות מותאמים – הבעיה שלי היא לא אורי אלון – הוא עושה מאוד חכם כשהוא מנצל את הסיטואציה אלא בעובדה שאין פה מבוגר אחראי שינהל מולה משא ומתן ויבנה פתרון שמתאים לישראל – השוק פה מספיק חשוב להם .

איציק 28 ביוני 2014

אף אחד לא יכול לעשות כלום. גם אם ההתאחדות וההתאחדות היו מעולות. זה נובע מאופי היורוליג שיש בה אפשרות להצטרף לא על בסיס הישגים. אף אחד לא יכול לעצור את אלון או למנוע ממנו לחתום על חוזה שמשדרג לפי השקפת עולמו את הקבוצה. אם לפעול אז אולי מול היורוליג כדי שיפסיקו לחתום על חוזים כאלו, אבל זה מעשה חסר סיכוי.

יניב פרנקו 28 ביוני 2014

אופי היורוליג כמו שלמדנו הוא סתגלני -ניתן למו״מ ובהחלט מאפשר גמישות .
מה שאני חושב שאיגוד חזק צריך להשיג מולו כרגע (בהנחה שהשריון למכבי קבוע )-זה השתתפות במוקדמות היורוליג לכל מי שמשיג את המקום הגבוה ביותר ו2 מקומות ביורוקאפ.
ולתת התחייבות שהמכסה הזו תמולא .
זה כלפיי חוץ וכלפי פנים דרישה ואכיפה מצד הקבוצות להסכם הזה – כולל אירוח באולמות לפי דרישה – אם מכבי חיפה כדורגל יכולה לנדוד למרכז באירופה אז גם בכדורסל ילמדו לעבוד לפי זה .
אבל בשביל זה צריך איגוד ומנהלת חזקים – ובשביל זה צריך לשבת פעם אחת ולנתח מה נדרש לעשות בבית ומחוץ.

עכשיו פה נכנס החלק שאתה מתעלם ממנו וזו חלקה של מכבי – במקום שתפעיל את קשריה האגדתיים לכאורה ותוביל את השינוי – היא עסוקה בלייצר חסמים מבית – מתערבת בפוליטיקה הפנימית (אל תשכח מי היור בפועל ) ועסוקה בשימור כוחה וכוחה עצום .

איציק 28 ביוני 2014

יניב, כמה חבל על הפסקה האחרונה, עד אז היתי איתך. אני לא חושב שזה נכון מה שכתבת בסוף, אך אין לי כח להתווכח על זה, כי זה חסר סיכוי ופאבלובי משני הצדדים.

יניב פרנקו 28 ביוני 2014

איציק מי שצריך להוביל את השינוי – זה לא מכבי ובזה נראה לי שאנחנו מסכימים .
אבל הקבוצה החזקה בענף צריכה לנתק את עצמה מהאיגוד – ולו בשם הנראות ולדעתי צריכה להפסיק לחפש את הבעייתיות בכל שיטה שהמנהלת מנסה להוביל – הרי בכל שיטה היא חזקה וגם איבוד נקודתי של תואר לא פוגע בה .

בעולם מושלם הייתי אומר שזה היה נפלא לו הייתה רותמת את קשריה לקידום אינטרסים אבל זה אוטופי מדי .

אני נגד חוקים והגבלות על החזק (נגיד תקרת שכר מהשחקן העשירי) אבל אני חושב שלהתעלם מהסיטואציה וחלקה במצב זה מוגזם .

איציק 28 ביוני 2014

אני פשוט חושב שאתה מתעלם, במודע או שלא במודע, מהרבה פעמים שמזרחי הפעיל את השפעתו באירופה לטובת קבוצות ישראליות (כמובן זה היה תמיד במסגרות שונות מאותן המסגרות בהן שיחקה מכבי). לדעתי מזרחי משפיע הרבה פחות באיגוד מאשר פעם ולא פעם מצטרף לדעת הרוב איתה הוא לא שלם. חלק מזה זה הגיל, חלק מזה זה האנשים החדשים באיגוד שלא סופרים אותו ולא נותנים לא טיפת כבוד (בצדק או שלא, זה לא משנה), אבל בעיקר לדעתי זה בגלל פדרמן האב אשר לדעתו צריך ללכת רחוק מאוד יד ביד עם שאר ההזוים ולתת להם לעשות את השטויות שלהם כמו החוק הרוסי ודומיו.
אני לא חושב שמזרחי הוא טלית שכולה תכלת, מי כן, אבל אני חושב שהוא נותן חבל ארוך מאוד למנהלת ולאיגוד, אפילו במחיר שהם יתלו את עצמם בחבל זה, רק כדי שלא יומרו שהוא שולט בהם ועדיין כול שונאיו טוענים שהוא כן. הוא אכן יכל לעשות זאת, אך מבחירה לא עושה זאת (אפשר גם לזה לקרוא סוג של שליטה). מי שצריך לפעול מול היורוליג זה היו"ר החדש, ונראה לי שהוא עושה זאת (לא יודע באיזו מידה של הצלחה). ממזרחי אפשר לצפות להיות רק הקונסילירי במצב זה ולא הדון עצמו ;)

יניב פרנקו 28 ביוני 2014

אני מתעלם מעזרתו לקבוצות אחרות ואתה מתעלם משנים של הפעלת כל תרגיל אפשרי בספר כדי לחזק את מכבי גם בחציית קווים אפורים .
אבל זה כבר קרה – נראותית כל עוד הוא מ״מ יושב ראש האיגוד הוא עמוק בפוליטיקה הקיימת ולו בשביל הנראות כדי שיעזוב .
בלאט השנה בכה כמעט בכל ראיון אחרי משחק על השיטה והמנהלת – נראותית גם זה חמור בעיני – מעשית זה לא הפריע לו בכלום ויש גבול לכל תעלול .
הכדורסל בישראל צריך לשקם את עצמו – וצריך לעשות את זה בכוחות עצמו וצריך לקחת אחריות על מה שעושות שאר הקבוצות והם עושות לא מעט שטויות לצערי והחוק הרוסי הוא אחד כזה – אבל מכבי צריכה לנתק את עצמה מהתהליך ולהפסיק להפריע לו – תהליך הבראה שכזה הוא מסובך מספיק גם בלי המעורבות של אחת מהקבוצות החזקות באירופה בכל נקודה ובחינה על כל החלטה מהפריזמה של כמה זה דופק אותי .

איציק 28 ביוני 2014

אני לא מבין למה אתה מתכוון שמכבי צריכה לנתק את עצמה? האם אתה רוצה שתעזוב את הליגה (ברור שגם מזרחי יעזוב את כל המסגרות ביחד עם מכבי, ובטח שלא יוכלו לצפות שיעזור, גם יסולק וגם שימשיך לעזור). אם אתה רוצה שתשאר ולא תתערב, אז כשמכבי לא מתערבת אז אומרים שמזרחי צריך להפעיל את כוחו למנוע דברים הזוים כמו חוק רוסי או פינאל-פור, ואם הוא מתערב אז הוא הדון ששולט בליגה. מילכוד… תמיד הוא לא בסדר. אני לא מצליח להבין למה הכוונה שמכבי צריכה לנתק את עצמה ולא להפריע. איך לעשות זאת (וכמובן שמכבי לא תעשה זאת באופן שיפגע בה אנושות).
לגבי התלונות של בלאט, ודאי שהוא מתלונן שיש חוקים הזוים שאין בינם ובין הכדורסל ולא כלום ובאו רק כדי לפגוע במכבי (ללא הצלחה גדולה) ופגעו לא פחות בקבוצות אחרות ובכדורסל הישראלי. דרך-אגב, הוא לא היחיד שיצא נגד זה, למשל אדלשטיין, מאמן הנבחרת, זה שהועף מהפועל בגלל דעה עצמאית שלא טעמה את הנאור והמבורך רמי כהן. האם גם הוא, טובת מכבי לנגד עיניו?
אז אשמח שתפרט מה כן לעשות ולא בהצהרות כמו, מזרחי צריך להפעיל השפעה… מכבי צריכה לנתק את עצמה…

יניב פרנקו 28 ביוני 2014

אין אמצע איציק – או שתעזוב את הליגה או שתשלח את מזרחי לשלוט פוליטית באיגוד ? אתה באמת לא רואה את הבעיה . אתה לא רואה את הבעיה בזה שבלאט או מחר גודס פותחים כל ראיון ביללות על החוקים הנוראיים שנועדו לחנוק את מכבי ורק אותה .
זו הטענה הקבועה של מכבי – אל תחוקקו שום חוק או שיטה שנועד להגביר את התחרות – כאילו המצב הנוכחי הוא נורמלי – ואם תחוקקו נילחם בזה תדמיתית ופוליטית .
אז כן – זה הניתוק שאני מצפה ממכבי .
וכן אם למכבי קשרים יוצאי דופן בכדורסל האירופאי אז קדימה שתפעיל אותם בכל יוזמה ותקנה שבאמת מקדם את הכדורסל הישראלי – אבל אם כדי ״ליהנות״ מהקשרים האלה זה בא עם עסקת חבילה שבה היא ממשיכה לחנוק כל יוזמה לשינוי מקומי אני אישית אחיה בלעדיה .

איציק 28 ביוני 2014

יניב, אני לא מבין על איזה אמצע אתה מדבר במושג "תנתק את עצמה," ויותר מכך, אני גם לא יודע לאיזה קצה לקשר זאת. כל מה שאני מבקש הוא שתפרט ואולי אסכים. בהצהרות העמומות שלך אני פשוט לא מוצא עם מה להסכים ולמה להתנגד. תכתוב משהו כמו:
1…
2…

רק את ה-"…" תמלא בתוכן ;)

יניב פרנקו 28 ביוני 2014

בבקשה :
1. שמעון מזרחי או כל אחד מבעלי הקבוצה לא ישמש בתפקיד בכיר באיגוד – חלקם של מנהלי הקבוצה יהיה זהה לתפקיד של בעל קבוצה שגרתי .
2. הקבוצה תקבל את החלטות המנהלת בנוגע לתקנות ושיטה ולא תעסוק באופן שגרתי וקבוע בלתקוף את המערכת -כל עוד החוקים תקפים על כולם (אקבל ואבין חוקים דיפרנציאלים אלא שכרגע אין כאלה).

כל השאר יקרה או שלא – במידה ולא יקרה תמשיך מכבי ליהנות משריון קבוע ביורוליג ומשתנים ייחודיים שיהפכו אותה למועמדת מספר אחד לזכיה בכל תואר תחת איזו שיטה שתיבחר .

איציק 28 ביוני 2014

לגבי היורוליג, מכבי תמשיך לנסות למקסם את מה שהיא יכולה למקסם.
לגבי תפקיד בכיר באיגוד, אני חושב שזו ממש לא בעייה. אבל נראה לי שהקבוצות האחרות רוצות את מזרחי כבכיר באיגוד יותר ממה שהוא רוצה זאת (פעם הוא באמת מאד רצה זאת, עכשיו להערכתי הרבה פחות).
מכבי מקבלת כבר שנים את ההחלטות ההזויות, הגם שלא אוהבת אותן. למה לאדלשטיין או לחיים אוחיון מותר להתלונן על אותם הדברים שמכבי מתלוננת ולהנהלת מכבי אסור.
אתה צריך להיות קונסטרוקטיבי. דוגמא – מכבי לא תקבל מהאיגוד/מנהלת תקציבים במשך 3 שנים והכסף יועבר לקידום כדורס בגילאים הצעירים. עוד אחת – האיגוד יכין רשימה של דברים שהוא חושב שכדאי לפעול מול המוסדות באירופה, ומזרחי יהיה שותף מלא בעזרה למימושם. זה קונסטרוקטיבי. להמנע מתפקיד בכיר… סבבה, יאלה, אם זה מה שיעשה לכם טוב, שיהיה. זה לא יקדם ולא יקח לאחור. סתם טוב להרגשה הכללית של חלק מאלו שיש להם רגשי נחיתות.

יניב פרנקו 28 ביוני 2014

אני לא מכיר את הטענה שמזרחי באיגוד כי הקבוצות רוצות והוא עשה טובה – בוא לא נלך למקומות האלה – מזרחי באיגוד ומזרחי עדיין (למרות שהגיל נותן את אותותיו) בוחש לא מעט באיגוד .
אני מקבל את היות השריון כנקודה שממנה אי אפשר לחזור – אבל אני חושב שכמו שבכדורגל ידעו להתערב ולהוציא ממנו את לוזון כך צריך להיות בכדורסל – זה חלק מהפיתרון .
ולו בשביל הנראות של כל בעלי רגשי הנחיתות כמוני – הרי את מכבי זה במילא לא משרת כדבריך אז זרום .

לגביי מה כן אני כבר ציינתי – פיינל פור שכן זו השיטה הכי טובה לקדם תחרותיות – הסדרת המקומות באירופה – ביטול החוק הרוסי ויצירת תגמול כספי למי שמשקיע בנוער ומשתף צעירים .
החבילה הזו נטולת המעורבות של מכבי בפוליטיקה (מעבר לממוצע ) תוביל בעיני לשינוי תוך כמה שנים בהמשך לתהליך המקרטע שכבר קורה (והוא קורה).

איציק 28 ביוני 2014

ודאי שמזרחי כסגן באיגוד זו לא פילנטרופיה, אבל הוא נבחר, ולא פעם (הרבה יותר לפני 15-20 שנה ועכשיו פחות) טענו שזה בגלל מעמדו באירופה וההשפעה שלו לטובת הכדורסל הישראלי. אולי ליו"ר ולסגן יו"ר יש תפקיד ביצועי במסגרות האירופאיות ואולי לא, אני לא יודע. אם כן, אז כנראה ששווה לכולם שהוא יהיה בתפקיד. לא רוצים, שלא יבחרו בו.
לגבי הפסקה הלפני אחרונה, היה כבר פינל פור ואולי יחזרו אליו. מכבי מאוד לא אהבה זאת, אך הודיע שהיא מקבלת זאת אם רוב הקבוצות רוצות. לגבי "ביטול החוק הרוסי ויצירת תגמול כספי למי שמשקיע בנוער ומשתף צעירים," הלואי ויעשו זאת, ויפה שעה אחת קודם, אפילו שנה אחת קודם.

יניב פרנקו 28 ביוני 2014

לפחות אנחנו מסכימים על חלק .

רק הערה על בחרו אותו – גם את אבי לוזון בחרו ועדיין לאחר שהיה ברור שהוא לא מסוגל להוביל עוד את המערכת ושהוא נגוע באינספור אינטרסים התערבות רגולטורית הוציאה אותו ולו חלקית מהעסק .
זה צריך להגיע גם פה בדרך כלשהי כי העובדה שמזרחי פוליטיקאי מחונן ויודע להתנהל נכון במסדרונות אינה הופכת אותו למייצג של הכלל – זה שהאיגוד הוא ביצה פוליטית רקובה זה חלק גדול מהבעיה (שכבר ציינתי אינה כולה מכבי).
אבל אף אחד לא יוכל להיכנס לנעלי היושב ראש בלי גיבוי מוסדר מלמעלה – המנהלת לא תוכל להוביל שינוי ושום דבר לא יוכל בבסיס להשתנות אם המצב הנוכחי יימשך .

בסוף זה יגיע לזה – למכבי כדבריך הוא לא תורם בתפקידו באיגוד – עדיף שיקרה מהר ככל האפשר לטובת כולם .

איציק 28 ביוני 2014

אין לי בעייה עם הכתוב, וההשוואה בעיניין זה ללוזון לא מפריעה לי. בשתי הדוגמאות החולשה וחוסר אונים של האיגודים בולטות הרבה יותר מאשר חוזק בעל התפקיד. הריקבון הזה מובנה בשני האיגודים, ולכן אין לי הרבה תיקוות לא פה ולא שם. בגלל זה בתגובה המקורית כתבתי לך שטביב ימשיך בתפקידו כל עוד ירצה בכך ואף אחד בהתאחדות הכדורגל לא יזיז אותו.

יואב 28 ביוני 2014

לא הבנתי במה שונה הפבלוביות שלך בקשר למזרחי מאשר הפבלוביות של אוהדי מכבי לאותו עניין.
כל מה שהיה צריך זה רק לספור עד עשר לפני שחורצים דעה.
קל היה להגן על שמעון פשוט כי הסיפור נשמע לא הגיוני ומניפולטיבי. שמעון הרבה! יותר חכם מהקונספירציה הילדותית הזאת.

יניב פרנקו 28 ביוני 2014

כמו שאמרתי אם שמעון היה רוצה ויכול הוא היה מפיל את זה קודם ובאופן חכם הרבה יותר – אבל זה היה סיפור טוב מדי…אז הפבלוב דיבר …

Comments closed