אף אחד לא מתעסק עם הפועל ב"מנורה"

 

הידיעה הזו פורסמה בכלכליסט לפני היציאה למכרז על הזכות למתג את יד אליהו מחדש.

"מכרז פומבי יתפרסם מחר (ב') מטעם חברת היכלי הספורט תל אביב-יפו לקבלת זכות חסות ומיתוג על היכל הספורט ביד אליהו, שבעשור האחרון נקרא "היכל נוקיה" על שמה של נותנת החסות הנוכחית.

לפני עשור שילמה חברת נוקיה סכום של כ-6 מיליון דולר עבור חסות השם על ההיכל וכיום, כך מעריכים בחברת היכלי הספורט של תל אביב, הזכות על שם ההיכל שווה לנותנת החסות כ-90 מיליון שקל.

חברת היכלי הספורט תל אביב- יפו הודיעה היום במפגש עיתונאים שנערך בהיכל, על פרסום מכרז פומבי לקבלת זכות חסות ומיתוג חדשה להיכל. החברה אשר תזכה במכרז ותחליף את נוקיה, עימה מסתיים ההסכם בסוף השנה, תיהנה בין השאר מקריאת ההיכל על-שם מותג מסחרי שתציע, מקבלת אזורי פרסום בתוך ההיכל ומזכות לקיים אירועים בהיכל. הגשת הצעות תתאפשר עד ה-20 בנובמבר".

***

וואו!! 90 מיליון שקל. איזה סכומים יא חביבי.

המציאות אם זאת קצת שונה וזו הידיעה שיצאה היום הפעם בגלובס.

"תחילו להתרגל: היכל הספורט ביד אליהו ייקרא החל מהחודש הבא "היכל מנורה מבטחים". כך נקבע בתום מכרז של חברת היכלי הספורט בע"מ, המנהלת את ההיכל עבור עיריית תל אביב. בכך מסתיימת תקופה בת שמונה שנים שבמהלכה נקרא האולם המיתולוגי "היכל נוקיה".

חברת הביטוח והפנסיה מנורה מבטחים תשלם סכום של 20 מיליון שקל בשמונה השנים הבאות, עבור הזכות לקרוא על שמה את היכל הספורט. החסות אמורה להיכנס לתוקף ב-1 בינואר 2015.

בסך הכל ניגשו ארבע חברות למכרז של עיריית תל אביב – מנורה מבטחים, גינדי החזקות, ויזה, וקנדה ישראל. על המועמדות של מנורה מבטחים פורסם לראשונה ב"גלובס" "".

בסדר,קצת שונה, אבל עדיין סכום נאה בשביל שלט.

***

העניין הוא לא הפער בציפיות אלא ההכרה ברלוונטיות של הכלי- רוצה לומר שההיכל ביד אליהו ,זה שמארח מדי שבוע משחק גדול ביורוליג, משכנה של אלופת אירופה ,ביתו הגאה של הפסטיגל והיכל הדגל החדש של המוסיקה המזרחית בישראל – אז ההיכל המרכזי ביותר שווה בממוצע שנתי 2.5 מיליון שקל לשנה- זה מחיר השוק נכון להבוקר.

אז כמה שווה האצטדיון בפתח תקווה? וכמה שווה הדרייב אין? כמה שווה האצטדיון בנתניה?

החוזקה של ההיכל ביד אליהו הביא לכך שההיכל לא עמד בלי ספונסר – הסתיימה לה חסות אחת ומיד התחילה אחת אחרת – אומנם בסכום נמוך מהציפיות אבל עדיין סכום נאה.

אז למה למושבה לדוגמא אין ספונסר ? ההשערה שלי פשוטה- המושבה שווה בקושי רבע מהסכום של יד אליהו – ככה בהערכה גסה ובסכום הזה צריך לתת בלעדיות לכמה שנים קדימה – ובעצם מישהו יצטרך להסביר שהמבנה העסקי ביציאה לדרך היה לא נכון – מישהו כנראה לא קרא מספיק טוב את השטח.

מישהו בנה אצטדיון יקר מדי על תוכנית עסקית לא ריאלית ועכשיו לא מוכן לתת לאף שחקן עבר את הכבוד להיות מונצח באצטדיון רק כי הוא חושש מתחקיר כזה או אחר.

אבל זו נטו השערה שלי – מה שברור לי שככה לא יהיה שם ספונסר משמעותי.

***

זו קריאת כיוון גם למתכננים עתידיים של היכלי ספורט – אם רוצים להביא מפרסמים צריך יהיה לתת להם הרבה יותר משלט – אם מישהו היה בונה בפתח תקווה או בנתניה מתחת מסחרי גדול ומאפשר נגיד למפרסם כמו אדידס לא רק למתג את האצטדיון אלא גם לבנות פה את חנות הדגל של המותג זה היה נראה אחרת ומביא מפרסמים אחרים עם יכולות אחרות.

בכלל כל הדיאלוג של עולם הספורט מול מנהלי שיווק חייב להשתפר – העולם השיווקי הולך למקומות של דיאלוג וקשר מתקדם עם הצרכן, למקומות של פרסונליזציה ופילוחים ולוגו על חולצה או שלט לא מספיקים יותר.

שלט בלבד מספיק לסוג מסוים של אנשים/ מפרסמים.

***

סמי עופר שילם כ75 מיליון שקל על החסות שלו – הוא שילם את זה מראש וסכום דומה בהנחה שהאצטדיון בחיפה מקביל בעוצמתו ליד אליהו היה קונה לו כ30 שנות חסות – רואי החשבון בתגובות יידעו להוון נכון יותר את השווי בכסף ותרומתו לשנים.

הדיון בנושא סמי עופר גדול מהשאלה השיווקית – אבל בתגובות לפוסטים בנושא שמעתי את הטענה שמי שמימן רק 15-19% משווי האצטדיון לא ראוי שזה ייקרא על שמו – במבחן השיווקי יונה יהב לא היה מצליח למצוא נותן חסות טוב יותר – בשאלה הערכית – דיון אחר.

***

הספורט בישראל ברמת העניין והמודעות שלו לנושא אינו שונה מאף מדינה מובילה בעולם – יש פה תשוקה אדירה הן ברמת הספורט האישי (כמות הרצים לדוגמא) והן בעניין שמייצרות הליגות המקומיות – ישראל היא מספר אחת בטיולי בר מצווה לברצלונה בעולם ודגל ישראל במשחק ליגת אלופות ממוצע הוא מוצר צריכה בסיסי.

אז למה זה לא מתרגם להכנסות מפרסום ? כי כמו בלא מעט נושאים הטקטיקה נשארת עמוק בעבר.

וחבל.

אבל בסוף גם זה יסתדר.

***

הדה באזר לדוגמא אינו למכירה ולכן הוא זקוק לעזרתכם – אז כנסו ללינק בתגובות כי הסתבכתי עם הטכנולוגיה.

***

ופריט  טריוויה לעכברי הכדורסל בחידון עתידי של דורפן – בדרבי האחרון בנוקיה ניצחה הפועל ב20 הפרש – תשמרו לכם את זה למקרה חירום.

 

 

ליגת שוקי ההון - חדשות מעודדות מאמריקה?
עניין של אופי

49 Comments

יניב פרנקו 7 בדצמבר 2014

אני מוגבל טכנית כאמור – עד אז – סייעו לנו וכנסו לפה
http://debuzzer.com/debuzzer/49181/

רועי 7 בדצמבר 2014

בקשר לפרט הטריוויה – בהנחה שמכבי והפועל עוברות את שמינית גמר גביע המדינה, הן יפגשו ברבע הגמר במפגש אותו תארח מכבי בנוקיה ב 28.12.

כסיפוביץ 7 בדצמבר 2014

איפה זה נוקיה? לא שמעת?

רועי 7 בדצמבר 2014

עד ה 1.1.15 זה נוקיה.

יניב פרנקו 7 בדצמבר 2014

אני אסגור עם דורפן שבמידה ואכן יתקיים כזה דרבי והוא אף יגיע לסיומו ובמקרה שמכבי תנצח -אז אם כל זה יקרה נשנה את השאלה לאיך נגמר דרבי הליגה האחרון בנוקיה .
אבל לכו תדעו .

אריאל גרייזס 7 בדצמבר 2014

אולי אני טועה אבל מנורה מבטחים היא חברה שמטפלת בכספי הפנסיה של אנשים ואם הכסף שלי היה יושב אצלם הייתי מוציא אותו מיד. לא כי יש לי בעיה שהם תומכים במכבי אלא כי חברה שחושבת שלשים את השם שלה על איצטדיון יביא לה קונים מראה שיקול דעת לקוי ביותר שלא הייתי רוצה שתגיע בכסף שלי. נוקיה חברה פרטית שיכולה לעשות עם הכסף שלה מה שהיא רוצה. לא הדין בחברה מהסוג הזה לטעמי .

גיל שלי 7 בדצמבר 2014

היא לא שמה את כספי החוסכים. היא משקיעה את הכסף שהיא גוזרת מדמי הניהול ומהפרמיות, והיא לא שונה מאחרות באותו התחום. פקידי האוצר דואגים לתעשיית הביטוח בישראל, יש שם המון כסף

יניב פרנקו 7 בדצמבר 2014

נכון.
ומגדל היו שם קודם ביותר כסף פר עונה.
לתעשיית הפיננסים יש את הכסף והיכולת להיכנס לספורט – זה נכון להם מהרבה סיבות – גם כי קשה לשווק פיננסים וגם כי בעולם הזה יש הרבה מקום לקשר בלתי אמצעי תאי צפייה וחסויות מאוד מקובלות בחול – למה זה לא קורה יותר ? חלק מהתשובות בפוסט.

אסף .ג. 8 בדצמבר 2014

מצד אחד נכון יניב מצד שני זה בא כמו שצויין כאן מפרמיות ודמי ניהול לעיתים מוגזמים שנדחפים לאנשים לפוליסות,בתור לקוח של מנורה
הייתי מעדיף שבמקום ההשקעה הזו יורידו את השניים הללו מעט,תאמין לי שזה יהיה הפרסום הכי טוב שהם יוכלו לעשות לעצמם.

אסף .ג. 8 בדצמבר 2014

גם אם מתבטא בעקיפין ולא באופן ישיר בתוך הקרנות האישיות

אריאל גרייזס 7 בדצמבר 2014

או שאתה ציני או שלא הבנתי אותך. ברור שזה לא מגיע ישירות מהפנסיה שלי, אבל גם דמי הניהול נגזרים מהכסף שאני שם וזה מרגיז אותי מאוד

יניב פרנקו 7 בדצמבר 2014

מרגיז אותך ששמו כסף בפעילות שיווקית או שאתה חושב שחסות זה לזרוק כסף ?
רוב גופי הפנסיה והביטוח פועלים שיווקית ומוציאים לא מעט על תקשורת שיווקית וזה עולה כסף -דין חסות כדין קמפיין טלוויזיה .

אריאל גרייזס 7 בדצמבר 2014

כל הנושא של פרסום הוא תחום מאוד בעייתי כי ההוכחות שהוא עובד באמת הן דלות. אבל גם אם אתה חושב שפרסום מביא לקוחות, יש דרך לעשות את זה. חברה כמו נוקיה או קוקה קולה שרוצות למתג את עצמן דרך חסות על היכל, יש בזה איזשהו הגיון. חברת פנסיה אין שום הגיון. זה בזבוז של כסף.
אבל השורה התחתונה היא כזאת – אם חברת הפנסיה שלי לוקחת לי דמי ניהול, הייתי מעדיף הרבה יותר שהיא תפחית לי אותם מאשר תשתמש בהם כדי "למתג" את עצמה, שזה מכבסת מילים ל-יש לנו הרבה כסף ואנחנו רוצים שכולם ידעו מי אנחנו. זה דוחה אותי לקחת כספים של אנשים ולהשתמש בזה כדי להאדיר את עצמך, שבתכ'לס זה מה שזה.

הארי הולה 8 בדצמבר 2014

אריאל, אתה צודק במאה אחוז ונאיבי במאתיים אחוז.

אריאל גרייזס 8 בדצמבר 2014

כן, כנראה

מישאל העצני 8 בדצמבר 2014

Bank of America stadium

כסיפוביץ 8 בדצמבר 2014

"חברה שחושבת שלשים את השם שלה על איצטדיון יביא לה קונים מראה שיקול דעת לקוי ביותר שלא הייתי רוצה שתגיע בכסף שלי"
רציני אריאל?

ואם זה על שלט חוצות על האיילון?

אריאל גרייזס 8 בדצמבר 2014

אם זאת בר רפאלי זה דבר אחד, חברת השקעות לפנסיה, גם שלט חוצות על איילון הוא בזבוז כסף לא קטן. אבל לפחות שם הוא יעסוק במשהו. נניח, שלט שאומר – אנחנו נותנים דמי ניהול טובים יותר. או, אנחנו נותנים תשואות טובות יותר. שם לאיצטדיון הוא בדיחה. מיתוג זה מכבסת מילים לבזבוז כסף כדי להאדיר שם של חברה.

כסיפוביץ 8 בדצמבר 2014

בגדול כמובן שאני חייב להסכים אך אני מסתכל על התמונה המורכבת יותר.
לדוגמא האם המחיר למתג את עצמך הוא מראש הוגן ופתוח לכולם?
או האם באמת אותו שלט פרסומת באמצע כביש באמת מגיע ממקום של שיקול דעת לרווחת הצרכן או לדחוף לו את בר רפאלי עמוק לתוך התודעה?

ירושלמי 8 בדצמבר 2014

ולשים את השם של חברת הביטוח (כגון AON או ING) על החולצה זה רציני?
אם זה בסדר בשביל מנצ'סטר ובשביל חברות הביטוח העולמיות, גם במנורה יכולים לישון בשקט.

כסיפוביץ 8 בדצמבר 2014

או חברת ביטוח שכמעט גרמה למפולת כלכלית גלובלית. נתנה למנהלים שלה בונוסים במליונים על חשבון לקוחות שאיבדו ממונם.

ירושלמי 8 בדצמבר 2014

אין דבר כזה פרסום רע.

כסיפוביץ 8 בדצמבר 2014

רק פירסומאי רע [לדעתי הם עברו את עורכי הדין בתור לגיהנום]

כסיפוביץ 8 בדצמבר 2014

סמיילי

עומר 8 בדצמבר 2014

יש גם פרסום רע
אלקטרה שילמו 2 מיליון דולר למכבי
אז ב2013 הורידו ל1.5- http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000889367
ואז עכשיו הורידו שוב ל850 אלף דולר – http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000989467
מה זה אומר? קודם כל שאלקטרה צריכה בצרות. שנית – שכנראה לא כל כך משתלם להיות ספונסר ראשי של מכבי תל אביב.
אני חייב להגיד שאף לא הבנתי למה אלקטרה עשו את זה. הם צריכים למכור הרבה מקררים בשנה כדי לממן את העלות הזאת ולעניות דעתי (הלא מלומדת במקרה הזה), זה לא שווה את זה

אסף .ג. 8 בדצמבר 2014

אריאל אתה לא טועה,קבלתי חלחלה שגילתי את הידיעה הזו הבוקר בתור אחד שכספי הפנסיה שלו שם ושוב לא בגלל שזה האולם של מכבי אלא יותר בכיוון הסיבה שאתה ציינת…

איתמר 7 בדצמבר 2014

צריך לקוות שהתקשורת (למעט כמובן ערוץ הספורט מסיבות מובנות) תחזור לקרוא להיכל ״יד אליהו״.
אין סיבה שהתקשורת תשתף פעולה עם עיריית תל אביב ועם מכבי.

דמוסתנס 7 בדצמבר 2014

כל כך הרבה מרירות, כל כך הרבה שינאה. כואב שיש לנו יותר גדול נכון?

איתמר המנומר 8 בדצמבר 2014

קומפנסיישן

עידן. 8 בדצמבר 2014

על אותו בסיס צריך לדרוש שהתקשורת תחזור לקרוא לכיכר בת"א "כיכר מלכי ישראל". הרי אין סיבה שהתקשורת תשתף פעולה עם עיריית תל אביב.

יוני ק 7 בדצמבר 2014

אל תגידו שזה לא מגניב שלהיכל המכבים קוראים היכל מנורה…

טל בן יהודה 7 בדצמבר 2014

טוב מאד.

קצת מפתיע אותי שרק ארבע חברות ניגשו למכרז. אבל אולי בגלל זה אני לא מנכ"ל או סמנכ"ל שיווק של חברה גדולה שכזו.
אוקיי, מילא, אצטדיון המושבה… אבל האם לא מדובר כאן בהזדמנות טובה לדפוק את המותג שלך עמוד בתוך התודעה של אוהדי הספורט?

כסיפוביץ 8 בדצמבר 2014

ברור!
גם לקשור עצמך באיזה חוזה מול ערוץ ממשלתי הממומן מכספי מיסים זה בדיוק לדחוף לנו את המותג הזה עמוק לתוך התודעה.
אל תתפלא שהרוב מקיאים

יניב פרנקו 8 בדצמבר 2014

זה לא רק שניגשו ארבע חברות – אף אחת מהמפרסמות הגדולות לא טרחה להגיש – זה יקר מדי , התחייבות ארוכה מדי והתפוקה דלה מדי – פרסום כזה הוא משהו מאוד מיושן .
למה זה עובד בארצות הברית? כי שם אין ערוץ 2 ורייטינג של סופר בול כל ערב – אז המשמעות של מיתוג היכל גדולה יותר – אבל בישראל של שוק תקשורת מצומצם זה לא אפקטיבי באותה מידה .
כדי שזה יהיה היכל נייקי -צריך להציע לנייקי חבילה טובה יותר .

טל בן יהודה 8 בדצמבר 2014

שוב, אינני סמנכ"ל שיווק.
אבל המחירים האלה באמת יקרים להיכל נייקי, היכל קוקה קולה (או היכל מקדונלדס), היכל גוגל או היכל מרצדס?
כנראה שכמו שאתה אומר, באמת צריך להציע חבילה טובה יותר.

וכסיפוביץ', לא כל דבר חייב להיות למכבי ת"א ופעולותיה. כלומר, זה יכול, אבל לא חייב.
הדבר האחרון שהחברות שלא ניגשו למכרז חשבו עליו זו דעתך על ההסכם של הקבוצה עם רשות השידור בשנות ה-80.

אריאל גרייזס 8 בדצמבר 2014

בוא נגיד ככה – ראית מה קרה לנוקיה מאז שהם נתנו חסות ליד אליהו? למה שחברה אחרת תרצה להיקשר למוצר כושל כזה?

שגיא 8 בדצמבר 2014

אריאל, רוב המוחלט של הדברים שאתה כותב בדה באזר הם הגיוניים ונכונים, אבל התגובות שלך לפוסט הזה קצת מביכות ומעידות על חוסר הבנה מוחלט בתחום.
מה שקרה לנוקיה העולמית לא קשור בשום קשר כלשהו לחסות שלה ליד אליהו. איך בדיוק חברת מנורה נקשרת למוצר כושל אם היא לוקחת חסות על יד אליהו? זה כמו שתגיד שחברה לא תרצה לפרסם על שלט חוצות שהודבק עליו בעבר שלט של חברה שפשטה את הרגל כי הוא לא רוצה להיות מקושרת לאותה חברה…
יד אליהו הוא "מוצר" שמוזכר בתקשורת חדשות לבקרים. כל אזכור שלו, בין אם באירועי ספורט ובין אם בהופעות של אייל גולן ושרית חדד, לצד המילה "מנורה" שווה כסף לחברה המפרסמת. אפשר למדוד במדויק את רמת החשיפה של מוצר שיווקי כזה. חברות גדולות כמו מנורה לא קונות חתול בשק ב-20 מיליון שקל. תאמין לי שהם יודעים בדיוק כמה שווה להם החסות הזאת. הם לא נתנו את הכסף בגלל שהם חברים של ניר פרצלינה.
מנורה היא חברה שמציעה עוד הרבה מוצרים, מלבד ניהול קרנות פנסיה וכמו כל חברה, גם היא רוצה לצמוח להגדיל את הרווח. בשביל זה עושים פרסום. חסכון של 20 מיליון ש"ח (ל-8 שנים! 2.5 לשנה. בערך עלות שכר של מנהל בדרג בינוני+ לשנה) לא יכול לשנות אפילו באגורה את דמי הניהול. חברות כאלה מנהלות מיליארדים בקרנות הפנסיה, נראה לך ש-20 מיליון ישפיעו על משהו? מה גם שתחום הפנסיה תחרותי ומבוקר ביותר כך שחסכון פה ושם של כמה מיליונים לא יכול באמת להשפיע על דמי הניהול. כמו כן, כל חברות ההשקעה מפרסמות. פסגות, הגוף הגדול מכולם, משקיע הכי הרבה בפרסום. הם לא קנו את החסות על יד אליהו, אבל בכל פינה שתסתכל (בייחוד בעולם הספורט) תראה את השם שלהם.
אם אני הייתי מבוטח במנורה דווקא הייתי שמח על כך שהם משקיעים בפרסום. זה מראה על חברה פעילה שמתכננת את העתיד את העתיד ורוצה לגדול. חברה גדולה היא חברה יציבה. חברה גדולה היא חברה שיכולה לנצל יתרונות לגודל ולהעניק ללקוחותיה שירות טוב וזול יותר.

אריאל גרייזס 8 בדצמבר 2014

אוי נו, צריך להוסיף סמיילי כדי להבין שהתגובה האחרונה היתה בצחוק?

אריאל גרייזס 8 בדצמבר 2014

ולגבי מיתוג, הייתי שמח אם תראה לי מחקר אחד מתודי שמראה שמיתוג הגביר מכירות של חברה. אני לא מכיר כאלו. יש יגידו שקשה להוכיח את זה ויש יגידו שאף חברת פרסום לא תעשה כזה כי זה ישמוט את הרגליים מתחת לענף שלם

שגיא 8 בדצמבר 2014

לא יודע אם יש מחקר מתודי על זה, אבל כאן לא מדובר על רק על "מיתוג" (מושג ארטילאי לחלוטין). יש פה חשיפה של השם שניתנת למדידה די מדויקת. את ההשלכות של אותה חשיפה על שורת ההכנסות של החברה קשה מאד לקבוע, אבל לחשיפה יש מחיר.
יש מחקר מתודי שמראה כמה פרסומת בטלויזיה מגבירות את המכירות? זה תלוי בכל כך הרבה דברים ואת ההשפעות האמיתיות בלתי אפשרי לבדוק בצורה מדויקת. לכן מה שמותמחר הוא רמת החשיפה באותו אמצעי פרסום וכך עשו גם במקרה יד אליהו.
יש עוד עניין של "מיתוג אמצעי הפרסום" (מין מושג חדש שהמצאתי עכשיו). השימוש באמצעי פרסום מסוים, גורם לאנשים למתג את החברה שלך בצורה אחרת. אם חברת "סמי ביגוד והלבשה" שפרסמה עד היום במקומונים, תפרסם שלט אחד על גשר ההלכה, אנשים יתפסו אותה פתאום כחברה גדולה ורצינית. יחשבו שאם סמי מפרסם כמו פוקס, אז כנראה שסמי הוא באותה רמה כמו פוקס…אותו הדבר במקרה של יד אליהו. אם חברת ענק (לשעבר) כמו נוקיה לקחה חסות על יד אליהו ועכשיו מנורה עושה את זה, זה משדר שגם מנורה היא חברת ענק.

יניב פרנקו 8 בדצמבר 2014

ישנה אמירה בעולם הפרסום ש50% מהוצאות השיווק מיותרות- הבעיה שאף אחד לא יודע איזה 50%.
ברור שחברה שפועלת שיווקית מגדילה את סיכויה להצליח- אבל מצד שני זה עולם שבו האפשרות להיכשל גבוהה בהרבה והאפקטיביות שבו תלויה בהרבה משתנים.

כסיפוביץ 8 בדצמבר 2014

"לדפוק את המותג שלך עמוד בתוך התודעה של אוהדי הספורט"
מצטער טל
כוחני מדי, מונופוליסטי מדי, כלכלי ולא ריגשי. – בדיוק מה שאוהד ספורט לא רוצה בתודעה שלו

טל בן יהודה 8 בדצמבר 2014

מערבי מדי.
אם תרצה או לא… אתה בסך הכל דג במים שלא שם לב שהוא שוחה בתוך ים של מותגים.

כסיפוביץ 8 בדצמבר 2014

דבר בשם עצמך טל ואל תשכח לשים על עצמך תג מחיר בהזדמנות.
בתוך ים של מותגים אתה יכול לעשות "בחירה".

אז "לדפוק" את המותג שלך זה באמת מתאים לדגים, אולי לפרות.
לא לאוהד ספורט

גיסנו 8 בדצמבר 2014

אפילו האמירויות ואל-איתיחאד נשמעים יותר מגניב מ"היכל מנורה מבטחים".

אם כבר הלכו על ביטוחים ופנסיות, לא יכול לסגור על "היכל פסגות" או "היכל הפניקס"? היו חייבים לבחור את החברה עם השם הכי מעפן?

רוקט 88.2 8 בדצמבר 2014

גם אני לא סמנכ"ל שיווק, ובכל זאת, המשפט "ישראל היא מספר אחת בטיולי בר מצווה לברצלונה " הוא אך הגיוני.
בישראל חיה כמות היהודים הגדולה בצד של העולם שמתעניין בכדורגל….

יניב פרנקו 8 בדצמבר 2014

כן – אני הייתי קצת ציני פה – אבל עדיין נסיעות הכדורגל של אזרחי ישראל חורגות מכל ממוצע וזה רק מצביע כמה צימאון יש פה לכדורגל איכותי ובחווית צפיה – ואיפה שיש צמא כזה לאנשי שיווק יש מה לעשות.

ד״ר א. 8 בדצמבר 2014

אף אחד, חוץ מהפועל אילת.

ירושלמי 8 בדצמבר 2014

פשוט מאוד.
הספורט בארץ (בניגוד לספורט בארה"ב לדוגמא) אינו נתפס כמשל להצלחה או כקשור למצויינות.
אין פלא שחברות הענק מתרחקות ולא מסכימות להשקיע סכומים רציניים בתחום בו הכותרות בעיתונים מעידות בעיקר על מקרי אלימות, גזענות שחיתות ומה לא.

Comments closed