ימים מרגשים בתל אביב

 

ומסתבר שזה עדיין כאן וחזק ובועט ,הנה רק השבוע נחשפתי למארז הכפול, 8 שירים לכבוד מספר 8 ועוד קליפים באיכות גבוהה במארז כפול ומהודר, מעוצב ז'ונגלר, פריט חובה בארון הספרים הצהוב.

שותפים ליצירה- איתמר אליאסי ממשפחת הצל ויוסי גיספן ועוד שורה של אמנים שנרתמו כדי שלמספר 8 יהיה שוב מזכרת מיוחדת לימים יפים שהיו וכולנו מחזיקים ידיים שעוד יחזרו – רשימת הלהיטים המחודשת כוללת את – "להיות איתך", "כמה יפים היו אותם ימים", "להיות איתך" בגרסה שקטה ובלדית, "כמה יפים" בגרסת לייב עם הקהל ועוד וכל הביצועים הוקלטו מחדש לכבוד המארז- החבר'ה השקיעו ונתנו עבודה.

***

בכל מקרה המארגנים טוענים שאבי לא ידע דבר וכי הוא שמע על אירוע ההשקה והתחמק (ככל הנראה הפעם הראשונה שנמני מתחמק מאירוע..) – אבל המפיקים לא פראיירים ובישלו למלך מסיבת הפתעה שם הוענק לו המארז. נרשמה התרגשות- במקביל נמני דרך אגב ממשיך לטפח את הקשר שלו עם הקהל ועם היורש החוקי – הנה תמונה עדכנית מאירוע תמיכה במועמד אלי יריב לראשות עיריית בת ים (כולל כמה ממפיקי המארז, מה שגורם לי לחשוד שלמרות ההצהרות מספר 8 כן ידע משהו על היוזמה של הדיסק…).

10906197_518813544923555_2019678003843315075_n

זה לא יסתיים לעולם וזה חלק גדול מהכדורגל הישראלי וגם אצלינו יש ימים שאתה נופל על איזו תמונה ברשת שבא לך לקבור את עצמך (שלום לך גברת אבוטבול) – זה לא ייגמר בנמני ואבוטבול ויהיו להם יורשים בכל המחנות- זו עובדה והיא כאן כדי להישאר.

זה חלק גדול מהכדורגל הישראלי אבל זה לא העיקר.

***

"הבעיה שלהם, אם יורשה לי לאבחן אותה, היא שהם לא מבינים שיש גם אמצע. החיים הם לא שחור-לבן, מסתבר שישנו תחום אפור די גדול. למרות שהם רואים את העולם ככה"

"אפשר להיות גדולים יותר ממה שהם עכשיו, ולא להיות חיה דורסנית חסרת מוסר. אבל הם לעולם לא יידעו זאת, כי הם פשוט לא מעוניינים בכך"

"בין אם הם ביקשו את זה או לא, ניתנה להם כאן הזדמנות פז לצמוח, להתפתח ולגדול. העניקו להם על מגש זהב הזדמנות לשינוי, הזדמנות להפוך למשהו יותר מבסיס אוהדים אלים, קטנוני ובכייני"

חומר חזק – לא אני כתבתי, זה בן יהודה אורגינל, ימים מרגשים בתל אביב כבר אמרתי ואת האמת טל, המשפטים האלה לא תפורים בול על החבר'ה האלה שעושים מסיבות ומארזים מיוחדים?

***

הטענה שלי כבר שנים היא שבסיס אין שום הבדל בקהלי אוהדים מכל צבע, לכולם יש את החבילה שלהם, את החלק הזה שגורם לך להתבייש בקבוצה שאתה כל כך אוהב ואיך אומר בן יהודה – יש תחום גדול של אפור ושם לא כולנו מקללים את חולדאי ולא כל אוהדי מכבי סוגדים למלך, קהלים גדולים מלאים באינספור רבדים.

אלא שקרה לנו משהו ולקחנו את תרבות הפיפי קקי למקום מוגזם מדי, הפכנו אפילו את דה באזר לשלוחה של האתר ההוא ומצאנו כולנו את עצמנו מתווכחים שעות בפלטפורמה הכי אינטליגנטית ברשת על איזה אולטראס מטופש יותר.

ולא כל שלט ביציע זה דיון ולא כל קללה או שיר מטופש זה משהו שמעבר לקללה או שיר מטופש.

איך אמר השופט בדיון השבוע: "הוא יכול לחגוג עם תנועת פיו פיו בדרבי. כל ילד שעובר את גיל 3 יודע שזה בסדר" – צודק, כבוד השופט, כשחושבים על זה ככה זה באמת מטופש וגם להוציא דיסק לאבי נמני זה מטופש, גם למחות נגד חולדאי זה מטופש, אנחנו לא באמת טיפשים אבל לפעמים זה בורח לנו.

***

הפועל חנכה השבוע בית חדש ומכבי הופכת לנגד עינינו למועדון מתקדם, בלומפילד יילך לשיפוץ ויחזור מתקן מתקדם, הספורט בת"א ימשיך להתפתח ובסוף גם לרמון יהיה רוכש.

מי שרוצה להמשיך לבכות על ההסתדרות והפיצה ורשות השידור שיעשה את זה אבל שיזכור שזה מגוחך בדיוק כמו להוציא דיסק או מארז מיוחד או סתם לחשוב ש8 זה בדם.

***

אנחנו שווים יותר מזה והאנחנו הזה זה כולנו.

***

הפועל אוסישקין חנכה אולם חדש ושלב חדש בסיפור הכי מרגש שיצא לי כאוהד אדום לחוות – הייתי בטוח שזה יהיה שבוע אחר פה בדה באזר וגיליתי שעדיין האולטראס מנהלים לכולנו את החיים.

חבל.

 

יש גם ילדים אחרים
#מכביבול – פודקאסט 023

55 Comments

איציק 9 בינואר 2015

יניב, התחברתי.
בכול זאת כמה הערות ושאלות:
1. האמת, נכון, הרוב באמתע, אך בעול זאת השולים (לפעמים לא מאוד צרים) הם אלו שרואים ושומעים הכי הרבה ולכן חובה להוקיע אותם.
2. נימני ראוי מאד לדיסק זה. לא בגלל רמותו כשחקן (שהיה לא רע בכלל), כי אם בגלל שפועלו כבן-אדם והאנשים שהזכרת שהוציאו את הדיסק ראוים זה לזה. אלה הפנים המשותפים שלהם. טוב שנדע מי הם.
3. כתבת שמשפצים את בלומפילד (הלואי), אני שמעתי שהולכים לשפץ את רמת-גן. מה נכון? ואולי שניהם נכונים/שגוים?
4. אם באמת משפצים את בלומפילד, לכמה זמן מתוכנן התיקון והיכן ישחקו התל-אביביות בינתים?

יניב פרנקו 9 בינואר 2015

התל אביביות ישחקו בפתח תקוה (מכבי) ואולי גם הפועל (אופציה ב נתניה) – שזה לא הפתרון האידאלי וגם לא בטוח שהשיפוץ הוא אידאלי -אבל זה מה שיש.

גיסנו 11 בינואר 2015

את רמת גן לא משפצים ואם יקרה שם משהו זה שיהרסו הכל ויבנו מגדלי מגורים ומשרדים.
זה לפחות החלום הרטוב של העירייה.

אהד 9 בינואר 2015

הניסיון לחבר בין פרשת הפיצה להוצאת דיסק לאבי נמני לא ברור לי.
כמו שלא כל מי שטוען שהוא מקופח הוא בכיין כך לא כל אחד אחד שמתלונן וכואב פרשיות מסוימות הוא אולטראס או טיפש.

יניב פרנקו 9 בינואר 2015

נכון – אבל הדיון והשימוש בדוגמאות האלה הוא צעקני מדי וקלישאתי מדי

אהד 9 בינואר 2015

לפעמים הדרך הכי טובה לפרוק היא לצעוק ולצעוק חזק. זה אולי לא הכי סטרילי או נעים לאוזן, אבל עושה את העבודה. מניסיון.
קלישאתי – אולי. לעתים. אבל גם פה צריך להבחין בין אנשים שבאמת מדברים מדם לבם וחוזרים על קלישאות כי הם לא יכולים להתבטא אחרת, לבין כאלו שבאמת סתם חוזרים על מנטרות קבועות "סתם".

יניב פרנקו 9 בינואר 2015

אבל תלוי בדיון – לגיטימי לדבר על הכל ,השאלה ההקשר – האם באמת סוגיית האולם הביתי והתנהלות העיריה בהקשר הנוכחי קשורה בדרך כלשהי להסתדרות ? כי גם זה עלה השבוע -כולל ההאשמה שהפועל שדדה לחלק מהאנשים את הפנסיות ולא מגיע לה אולם .זה צעקני וקלישאתי ולא רלוונטי .

אני לא אומר שהפיצה לא רלוונטית יותר לכלום -לנושאים מסוימים היא רלוונטית -ייתכן גם שלחלק מהקהל של מכבי יש מה להגיד מהצד השני -אבל פרופורציה זה דבר חשוב בחיים -ולא כל קללה ביציע צריכה להסיט את הדיון למקומות האלה .

אהד 9 בינואר 2015

על זה אני יכול להסכים.

דניאל 9 בינואר 2015

אני לא מבין את הדמיון בין אחד לשני הבכיינות של אוהדי הפועל והרגשת הכאילו אנטי קפיטליסטית היא עובדה!! שהסיפור של האולם היא רק דוגמא אחת מיני רבות, הסיפור עם נמני זה קומץ של אנשים שאפשר למנותם על יד אחת או שניים מקסימום שעושים אלילות משחקן ענק שהפך לדמות מוסרית מאוד מפוקפקת.

אדם 9 בינואר 2015

מצחיק.
תקרא שוב, אולי תצליח להבין את מה שעומד מאחורי הפוסט.

Amir A 9 בינואר 2015

זה דווקא היה שבוע אחר בדהבאזר. שלושה טורים על בייסבול.

ק. 10 בינואר 2015

ולוינטל חזר…

מעיין אוהד מכבי 9 בינואר 2015

האולטראס ימשיכו לנהל לנו את החיים כל זמן שהתקשורת עוסקת בצהוב ומתבוססת ברפש ובבינוניות שלה.
באשר לקבוצתך האדומה, האולטראס ימשיכו לנהל את החיים כל זמן שהם יושבים בהנהלה (ובהנהלת הכדורסל יש אנשי "אולטראס", בין אם לשעבר ובין אם בהווה).
באשר לקבוצתי, למזלנו האולטראס הפסיקו לנהל אותה, אך עדיין מחפשים דרכים כאלה ואחרות להשפיע. הקהל הרחב די מנסה להוקיע את התופעות שפוגעות במכבי, בחסות ההנהלה, אבל המהלך הזה די פגע באווירה בבלומפילד מבחינת עידוד ויכולת לדחוף את הקבוצה.
ובאשר לתופעת נמני, אכן מדובר בקומץ אנשים, חלקם על גבול המשיחיים, אשר מסרבים להכיר במציאות. אלמלא שיתוף הפעולה של התקשורת שמשתמשת בהם כדי לספק כותרות, התופעה הזאת הייתה מצטמצמת למימדיה הטבעיים.

יניב פרנקו 9 בינואר 2015

לאותם קומץ אנשים (ממש לא קומץ) יש דפי פייסבוק פעילים – אם תציץ בהם תראה כמה הם מעורבים בחיי הקבוצה הבוגרת – כמה קשה לחסום אותם -התמונות שהם מעלים מאירועים שונים עם שחקני הבוגרת מראות שוב ושוב עד כמה המעגלים האלה קרובים ומעורבים – ואין לי אשליות לחשוב שבקבוצות אחרות כולל הפועל שה לא קורה -זה קורה .
שחקני כדורגל הם בסוף חברה צעירים שמוחנפים ונדלקים מזה -אנחנו חיים היום בעידן שבו הכול שקוף וגלוי וזה חלק מהאתגר של לנהל את המערכות בעידן החדש -התקשורת שחיה מצהוב כמובן שלא תורמת פה אבל זה לא שמדובר בתופעה שולית שהתקשורת בונה .

לכן לבוא ולהגיד שהאולטראס לא מנהלים את הקבוצות זה נכון -הם מאוד משפיעים בכל קבוצה -כולל כמובן במכבי והפועל -ההבדל הגדול בין הארגונים הוא בבעלות ובניהול ובהצלחות המקצועיות – בשנים פחות טובות מקצועית אתה תראה שכוחם גדול יותר .
וזה גם משהו שכתבתי בעבר – בקבוצה מצליחה בא כל הקהל -על רבדיו השונים -בקבוצה כושלת הראשונים לוותר אלה המעגלים הפחות ״שרופים״ -ואז כוחם האבסולוטי של הקומץ או כל כינוי אחר עולה .
זה דומה למה שגילו אוהדי ירושלים במעבר בין מלחה לארנה – ברגע שהתחילו להגיע 6000-10000 אוהדים הם גילו שלא כולם זה הגרעין של ה1500 איש של מלחה ושגם אצלם יש פרוות ורולקסים -זה עובד דו כיווני

מעיין אוהד מכבי 9 בינואר 2015

אפשר לספור אותם על שתי ידיים ועוד אולי יישאר עודף. זה לחלוטין קומץ. לפחות אלו שמעורבים בדברים בסגנון הדיסק.
בכל מקרה, הימצאותם באותם אירועים, חוגים ומעגלים כמו שחקני הקבוצה הבוגרת לא מעידה על השפעתם. הם התלוננו רבות בשנים האחרונות על המידור ועל כך שנוכחותם בקרית שלום בזמן האימונים נאסרה ונבלמה ע"י גדרות וחומות.

אזי 9 בינואר 2015

לפני שנתיים, במשחק הבית האחרון של מכבי תל אביב בעונת האליפות של אוסקר גרסיה, האולטרס ישבו בשער 5 (בטח קיבלו עונש על משהו)
הם הקדישו את אותו משחק לשיר שירים לנמני ואת כל רפרטואר המוסלמים שיש להם.
העברתי את רוב משחק הבית האחרון בעונת האליפות הגדולה ההיא בלשרוק בוז.
שרקתי בוז לקהל שאיתי באותו צד. משחק שלם. משחק אליפות.

מתישהו אחרי המשחק אחד מנציגי האולטראס אמר שהוא לא מבין למה אנחנו שורקים בוז, נמני היה סמל במועדון ומגיע לו שנכבד אותו. לאבי כהן לא היינו שורקים בוז.
המשפט הזה תפס אותי די חזק כי הוא נכון. נמני היה סמל ענק של מכבי והוא בוודאי לא הרס את מכבי במכוון.
אבל אנחנו שורקים בוז למה שהוא מסמל. והוא לא מסמל שחקן שחזק מהמועדון.
והוא מסמל קהל שחזק מהמועדון.
ולזה אנחנו לא מוכנים לתת יד.

היום הם לא שרים את השיר של נמני (אני בטוח שהוא יחזור בהזדמנות כזאת או אחרת) ושרים הרבה פחות שירים עם משפטים גזענים.
בשירים חדשים בכלל אין משפטים גזענים. הישנים הם "קלאסיקות" שקשה להגמל מהם.
עד שיצליחו. אנחנו נשרוק בוז.

קיבלת כאפה השבוע.
היתה אבן דרך חשובה להפועל ולא וכלם התיחסו אליה. הרבה התיחסו לחלק מסויים בקהל של הפועל במקום זה.
אולי תלמדו להתנגד לקהל הזה כשצריך להתנגד אליו במקום לעקוף את המשפט ולמצוא טיעוני עו"ד שמחטיאים למטרה.
איך אמר הקפטן שראיינת פה "אני לא יודע מה להגיד להם על שירי שואה כי אין חוק נגד זה"
תחשבו טוב, תמצאו מה להגיד להם.

כן, הפועל תל אביב היא פרוייקט מדהים. זה לא משנה את איך שהאולטראס מתנהגים.
גם למכבי יש את אחים לסמל, עמותת אוהדים שדואגת לנזקקים. זה לא אומר שאני לא שורק בוז כשהאולטרס שרים שירים גזעניים.

אני מאוד מקווה שבתגובה לא תשווה את הפיו פיו של זהבי לאוהדים ששרים שירי שואה ומקללים אנשים מתים, כמו שכיוונת בטקסט.

יניב פרנקו 9 בינואר 2015

כאפה? לא ממש .
עוד סיבוב בין צהוב לאדום שהוכיח שהעובדות לא רלוונטיות .
כאוהד זה היה אחד השבועות המרגשים שלי כשהבנתי כמה חזקה הפועל החדשה .

מה שכן נפל לי עוד אסימון כמה הנרטיבים שונים ממחנה למחנה – השורה האחרונה שלך מיותרת – ממש לא לשם כיוונתי בפוסט -כיוונתי בדיוק הפוך .

אנונימוס 9 בינואר 2015

יניב, עצם זה שאנשים שוב ושוב באמת כותבים בשיא הרצינות שמתנאור בדבריו התכוון שהוא לא מבין מה הבעיה בשירי שואה – רק מדגים את הטיפשות שהתכוונת אליה.

רועי 9 בינואר 2015

אז בוא בבקשה ותסביר לנו רפי השכל וקשיי הקליטה, למה בדיוק הקפטן מתכוון כשהוא יושב באולפן, ומראים לו את שלל הקריאות המזוויעות, והתשובה שלו היא: "אלה באמת חבר'ה טובים, אתה יכול לשבת ולדבר איתם, אבל כשאני יושב ומדבר איתם אני בעצמי לא יודע איך להסביר להם מה לא בסדר במה שהם עושים, כי בעצם אין שום חוק נגד זה."

אנונימוס 10 בינואר 2015

הרי ברור שמתן מתנגד לחלוטין לשירים האלו. בנאדם שעלה פעם ליציע באמצע משחק כדי לבקש שיפסיקו לשיר את זה, מישהו עם טיפה שכל בקודקודו באמת חושב שהוא תומך בשירים האלו?
הוא מתכוון לדבר פשוט – כשאתה מדבר עם אנשים קיצוניים בקהל של הפועל, להסביר להם על פגיעה ברגשות וניצולי שואה זה בזבוז זמן אחד גדול. הם שמעו את זה אלף פעם לפני, ישמעו אלף פעם אחרי, וזה מגוחך וחסר משמעות בדיוק באותה מידה בכל פעם. זה כמו לבוא לחבר'ה מלהב"ה ולנסות לנהל איתם שיחה מלב אל לב על שיוויון זכויות ואחוות הגזעים. מה שנקרא – בהצלחה עם זה.

מה שעשוי היה לשכנע אותם זה שיש בזה פגיעה בקבוצה בשל סטנדרט חוקי כלשהו שנקבע, ותקף לגבי כולם. ומאחר שלא היה כזה, אלא רק הנחיה של האיגוד שהתבססה פחות או יותר על כלום מבחינה חוקית, להפועל הייתה בעיה רצינית מאד לשכנע את האנשים האלו. והיום אגב זה באמת מתפוצץ לכולנו בפרצוף, כי היו מאמצים קשים מאד לשכנע אותם להפסיק את זה, והם טענו שמדובר בסטנדרט כפול רק כלפי שירים של הפועל, וזה לא ייגמר בזה. והיום באמת התברר שהם צדקו ושוב מענישים רק את הפועל, הפעם על שיר אחר נגד אדם ספציפי. וההנהלה של הפועל ומתן נאור וכל האנשים בקהל ששיכנעו אותם שרק יפסיקו עם שירי השואה – יוצאים מטומטמים שאין להם מושג.

רועי 10 בינואר 2015

קשקוש מוחלט.
מתן נאור לא רואה באנשים האלה קיצוניים, אל תפרשן את מה שהוא אמר איך שנוח לך.
וגם רובכם לא.

אזי 10 בינואר 2015

המשפט מתחיל ב "הם באמת חבר'ה טובים", איפה בדיוק הוא הוא מתנגד לשירי שואה?
מה היה רע ב"כמובן שאני חושב שהחלק בקהל ששר את השירים האלה שהם לא לעניין בכלל צריך להפסיק את זה מיד"?
מה היה רע ב"אי אפשר להעניש את הפועל על השירים האלו, כי אין חוק נגד זה. אבל בכל זאת צריך להפסיק לשיר את השירים האלה"?
מה היה רע ב"עדיף שקהל יתעסק במה שקורה במגרש ולא באנשים מתים"?

לא. "הם באמת חבר'ה טובים".

אזי 10 בינואר 2015

כנראה פיספסתי את הכוונה שלך.
אני הבנתי שציפית להרבה כתבות על כמה ההישג של הפועל גדול וקיבלת בדיוק הפוך (להלן כאפה)
ורצית להראות שבעוד שכולם יורדים על הקהל של הפועל, הקהל של מכבי הוא בדיוק אותו דבר.
אם לא הבנתי משהו נכון אני מתנצל.

השורה התחתונה שלי (למרות שיתכן שהיא לא קשורה לפוסט שלך לחלוטין) היא כזאת:
האולטרס בכל הקהלים הם אותו הזבל.
השאלה היא מה שאר הקהל עושה כנגד זה.

רועי 9 בינואר 2015

אחחח אזי… התמימות…
באמצע ציפית לקבל תשובה שונה מהתגובה תוצרת מכבסת המילים ע"ש יניב פרנקו ?

אלון 10 בינואר 2015

שריקות בוז נשמעות כל פעם שיש את השיר עם השואה, ולכן כבר כמעט אין אותו. עם השירים האחרים אין לאף אחד מאוהדי הפועל בעיה ולכן לא שורקים בוז. ״תתאבד כבר״ לא נמצא בסקאלה שונה מאשר ״שופט אתה הולך למות היום״. אתה שורק בוז ל״שופט אתה הולך למות היום״? שמעתי את השיר במלוא הדרו בקבע גמר הגביע בנוקיה ולא שמעתי שום בוז.
לא משנה מה נעשה, אתם תתלוננו. אתם, שמיניתן את גיא פניני לקפטן, מטיפים מוסר לכל העולם ואחותו. אתם

אזי 10 בינואר 2015

לפרוטוקול,
אין לי בעיה מהותית עם תתאבד כבר (למרות הקישור המגעיל למוני)
ואני אפילו לא בטוח על מה אפשר להעניש או אי אפשר להעניש אותם.
אני רק רוצה שהאוהדים של הפועל יצאו בפומפי נגד השירים המגעילים האלה ולא יענו לי תשובות כמו
"אני לא מתכוון להגיד שהשירים האלה לא בסדר רק כי אתה מצפה לזה ממני" כמו שקיבלתי כבר לא פעם.

יניב פרנקו 10 בינואר 2015

דוגמא אחת – מתן נאור בפייסבוק

שוב פעם לא מצליח לישון אחרי משחק… הבעיה היא שהפעם זה לא מהסיבות הנכונות… המצפון שלי לא שקט ואני לא אחד שמחזיק דברים בבטן (לפחות משתדל שלא). נתחיל מהסוף: קשה לי מאוד עם מה שהיה היום במשחק בנוגע לרגב. ועכשיו נחזור להתחלה: זה לא בא מיפות נפש, ולא, אני לא מנסה לסתום פיות כי אני לא מאמין בזה. אני אחד שמאמין בחופש הביטוי ואני לא בעד עונשים על מילים (כל עוד לא מדובר בעבירה על חוקי המדינה). גם במקרה הזה אני לא בא ודורש או אומר שזה חייב להיפסק. מה שנישאר לי לעשות זה רק לבקש בכל לשון של בקשה להפסיק עם הסיפור הזה סביב רגב. במשחק אימון שהיה לנו נגד הגליל בתחילת העונה ניגשתי לרגב אחרי המשחק והתנצלתי, אמרתי לו שדיברתי עם אוהדים מסוימים על העניין בעבר ואני מבטיח לדבר שוב. ואכן בעבר פניתי למספר אוהדים בעניין ללא הצלחה. מיותר לציין מה היו התוצאות הפעם… בסוף המשחק הערב לא הייתי מסוגל אפילו ללחוץ לו את היד ולהסתכל לו בעיניים… אני יודע (מתוך ניסיון עבר) שמה שאני אומר והתגובות והכתבות בנושא עלולות להוביל לתוצאה הפוכה ממה שאני מייחל לו, אך בכל זאת הייתי חייב להוציא את מה שאני מרגיש. אסיים בכיוון אחר שקצת ממחיש את ההשלכות של הסיפור. לפני המשחק ניגש אלי שחקן של הקבוצה ואמר לי: "יש לי רק בקשה אחת מהמשחק הזה, שהקהל יעזוב את רגב…". לא לצאת מהתחושות של המשחק האחרון, לא שהערב יתחבר לנו ושנחזור לתפקד כמו במשחקים היותר טובים שלנו ולא חס וחלילה שננצח. זה באמת נושא שמעסיק אותנו בתוך הקבוצה ואני גם מוכרך לציין שהשירים ששרים לרגב, באופן אישי, פוגעים גם בי. רמת האנרגיה יורדת בבת אחת כאשר אני שומע את השירים הללו. שוב, אני יודע שזה מאוד לא פופולרי בקרב חלק (לדעתי קטן, אך משמעותי) מהקהל של הפועל , אך בכל זאת הרגשתי שאני חייב לפרוק את מה שאני מרגיש ולבקש (זה מה שאני מרגיש שנשאר לי לעשות) להפסיק את השירים המדוברים (לכל היותר לפחות להפסיק את השירים בנוכחותו של רגב). אני מאוד מבקש שהפוסט לא יהפוך לדיון כי זו ממש לא הכוונה, בסך הכל רציתי לפרוק את מה שאני מרגיש ולקוות שאוכל להשפיע במשהו… אולי עכשיו יהיה לי קצת יותר קל לישון בלילה (אני בספק גדול לגבי העניין הזה)… אני בטוח שזה לא יעזור אבל בכל זאת אני רוצה לבקש סליחה מרגב על כך שאני לא מצליח להשפיע ולגרום לתופעה הזו להפסיק. אני מקווה שאולי בעתיד זה יפסק… לילה טוב.

יניב פרנקו 10 בינואר 2015

בהמשך לפוסט ההוא התחיל דיון – זה מה שמצאתי בחיפוש קצר על הוול של מתן

טוב, ועכשיו למשהו שונה לגמרי –
עניין הקללות לרגב פנאן ותגובתו של Matan Naor לנושא:
הקללות מחליאות. אין סיבה בעולם לקלל ככה אדם על דברים שאבא שלו עשה. כן, זה שונה מ"שמעון מזרחי תתאבד כבר" – כי זה לפחות ממוען לדון עצמו, ולא שרים את זה לבן שלו או משהו. ואם שמעון מזרחי באמת יתאבד, אז לשיר את זה לבן שלו יהיה מחליא גם כן. כי "בנים אלו בוסר" וכו' זו אמונה מטומטמת שעברו ימיה לפני כמה מאות שנים.
מגיע קפטן הקבוצה שלנו, אדם משכמו ומעלה (אנדרסטייטמנט) שאוהב א הקבוצה והאוהדים, ומהלב שלו מסביר לנו איך זה פגע גם בו, איך הקללות האלה לא בסדר. וכמה דברים קורים כתוצאה מכך –
א. אנשים יוצאים נגדו
ב. אנשים מסכימים איתו
ג. התקשורת חוגגת על כך ש"הקפטן נגד האוהדים".

אז עם סעיף ב' אני מסכים. מאד.
האנשים שמשתייכים לסעיף א' (אם לא עשו זאת בצורה מנומסת – מותר כמובן לא להסכים), שילכו לעזאזל. לא ברור לי איזו טובה הם עושים לקבוצה, ואם מתן קורא את זה – שידע שרוב מוחלט של האוהדים לא מסכים איתם.
וסעיף ג' – גם "תקשורת" הספורט המחורבנת שלנו יכולה ללכת לעזאזל. גם כן, מנסים לסכסך בין השחקן האהוב ביותר בקבוצה לבין האוהדים. זהל א יצליח לכם. תפסיקו לקנא בנו על החיבור המדהים בין השחקנים לקבוצה, ועל הרוח הטהורה בהפועל. אנחנו מבשרים על בואו של עידן חדש, ושום דבר לא מושלם. זה שאתם עטים על זה כמציאה ("הנה, יש בלאגן בהפועל! קולולולולולו"), רק מעיד על כמה אתם עלובים.

יניב פרנקו 10 בינואר 2015

העסק הרבה יותר מורכב ממה ששונאי הפועל מנסים לצייר.

אזי 11 בינואר 2015

לא הוא לא מסובך.
זה בדיוק כל מה שצריך.

לא לתרץ ולא להתגונן.
זה לא מעניין אף אחד מה החוקים אומרים ומה הם לא.
כל מי שיש לו טיפה שכל בראש מבין שלעשות צלב קרס עם הידיים ולקלל אנשים מתים זה משהו שלא צריך להיות.
הבעיה שלכם היא שאתם מסרבים לייצר הפרדה בין מי שכן מבין את זה ומי שלא מבין את זה.
אתם טוענים תמיד שמאחורי הקלעים נעשית עבודה להשתיק את זה אבל אף פעם לא נראה שאתם מתנערים מזה באמת.
תמיד זה מרגיש שאתם מתחמקים. שאתם נורא רוצים לכבס את הכביסה המלוכלכת בפנים.
כל מה שזה עושה זה גורם לכך שלא ניתן להבדיל בין אוהדי הפועל שפויים ללא שפויים. כי אתם בעצמכם לא רוצים לעשות את ההפרדה הזאת.

הפוסט הזה של מתן נאור זה כל מה שצריך.
עוד פעם ועוד פעם.
מכל שחקן שנשאל בנושא וכל אוהד שנשאל בנושא.

אלון 11 בינואר 2015

לא הבנתי אותך. אבל האוהדים, רובם ככולם, כן שורקים בוז גדול כל פעם ששרים (וכבר כמעט שלא שרים) את שיר השואה. אז אנחנו כן עומדים באמות המוסר שלך, או שאתה מצפה שנשרוק בוז גם לכל קללה אחרת? כי לתתאבד כבר אף אחד לא ישרוק בוז. כמו שלשופט אתה הולך למות היום לא ישרקו אצלכם

אלון 11 בינואר 2015

ואגב, תתאבד כבר שרים הרבה לפני שפנאן התאבד. ממש אין קשר בין המקרים

יניב פרנקו 11 בינואר 2015

במציאות אוטופית כן – בפועל הרבה יותר מורכב ולכן אני מאוד מעריך את מתן וגם ציטטתי אותו השבוע כשבא ואמר שטוב שהרסו את הפועל .
אבל אתה משחק משחק כפול – כי כשקיללו את ראדי במשך תקופה ארוכה שחקני מכבי שתקו – וגם כשאמרו זה היה מאוד מינורי – על בן רייכרט טל בן חיים סיפר לאוהדים שהוא מבין אותם ובכלל קל לדבר על המחנה השני -אתה אולי שורק בוז אבל השחקנים שלך הולכים לאירועים של האולטראס שלכם ולא ייצאו נגדם -כשאילן השועל עשה פולסא דנורא על אוהדי ושחקני הפועל לא שמעתי שחקן של מכבי שיצא נגדו -נאה דורש והרבה יותר נאה מקיים .

שריקות הבוז שלכם שגם עליהם אפשר להתווכח כמה הם באמת מייצגות לא פתרו כלום וטועמה ששומע את טועמה מחבל מגיל נוער יספר לך על זה -גם שמעון אמסלם של אמסלם ההומו מלפני 20 שנה יספר לך על הסולידריות של אוהדי מכבי .

בלייק 11 בינואר 2015

בגדול, אני מסכים איתך שלכל קבוצה יש את "האולטראס" שלה (לא במובן של אוהדים שרופים, אלא אוהדים אלימים ופוגעניים). לכל צד יש אינטרס כאן, והנראטיב העיקרי הוא "נכון שיש לנו כמה עשבים שוטים, אבל הקהל של X הם אלימים/גזעניים/מחליאים כשיטה".
לא מסכים לגבי ההתיחסות של מכבי כמועדון לטיפול בנושא. אין בארץ, כנראה, מועדון שעשה יותר ממכבי בנושא בשנים האחרונות. בהצהרות תקשורתיות (וזה מנוגד לכל רוח המועדון כפי שמיוצגת על ידי קרויף ואנגלידיס/ביין), בהסברה ובפעילות מול מוסדות חוק ושלטון. אגב, זה פגע מאוד באווירה במשחקי הבית, במיוחד העונה.
מה שכתבת ("כשקיללו את ראדי במשך תקופה ארוכה שחקני מכבי שתקו") היווה את המצע הנוח לתקוף את מכבי על ידי אנשי תקשורת מקצועיים במיוחד (פרימו, מאיר איינשטיין ועוד). אין מסיבת עיתונאים לפני משחק (או בריאיונות אישיים אחרי המשחק. חוץ מזה, לא תשמע כמעט ריאינוות מצד שחקני מכבי) שלא ראיתי את הדובר התורן (אלברמן, זהבי, יני, טב"ח ועוד) מתנער ומסביר כמה זה רע מבחינה אנושית ופוגע במועדון מבחינה חברתית ומקתועית. גם קרויף אמר את זה (ואפילו "מקורבים" של גולדהאר צוטטו כמספרים על סלידתו מהנושא). זה הרבה יותר מכל התיחסות תקשורתית של מכבי בכל נושא אחר (אולי, למעט אירועי הדרבי ההוא). אבל מכבי גם עושה, ולא רק בסתר – החרמת מנויים, שיתוםפי פעולה עם המשטרה, צילומיים פרטיים של יציעי האוהדים (גם במחשקי חוץ רגישים) וכו. חלק מהמעשים האלה כבר שוכפלו על ידי קבוצות אחרות, ככה שמכבי התחילה לקבוע עובדות בשטח גם עבור מועדונים אחרים ("אתם פועלים נגד גזענות? הנה, מכבי החרימה מנויים ו"הלשינה" למשטרה, מה אתם עושים?"), וזה בא לידי ביטוי גם בהתיחסות הדיינים אחרי פרשת הדרבי.
סיפור רייכרט הוא שונה לגמרי (מגעיל אבל שונה בתכלית). למה הקהל של חיפה לא נחשב גזעני למרות ההיטפלות הגועלית לטוואטחה? (שלא יספרו, כפי שעושים היום לעיתים, שזה בגלל שהוא זרק עליהם משהו מהאוטו, כי זה היה אחרי שנה של אכילת מרורים מאותו קהל נפלא). יש חלק בקהל (מאוד מפתיע שזה אותו חלק שמקלל את ראדי ושר לטועמה!) שלא מקבל את הציטוטים של רייכרט מילדותו (ציטוטים אלימים מאוד נגד כל מה שהוא מכבי, דרך אגב). זכותם לא לסלוח לו, אין כאן עניין גזעני. גם טב"ח לא הסכים איתם, אלא אמר שהוא מבין (כמו שנאור מבין שאם אין עילה חוקית אין לו דרך לבקש מהקהל האדום להפסיק לשיר שירי שואה) מאיפה זה מגיע, אבל שהם השחקנים לא יכולים להקשיב לכל קול מהיציע ולהחליט עם מי הם משחקים ועם מי לא. – ציטוט חופשי. כמובן שהפריע לו שסילפו את דבריו וערכו את הצילום כדי שייראה כאילו הוא מבין את הקריאות הגזעניות נגד ראדי, דבר שמעולם לא נאמר על ידו (ככל שאנחנו יודעים).
הרבה קבוצות מתקשות לצאת נגד האוהדים שלהן, שהרי זה מהלך התאבדותי ברמה מסוימת (בית"ר והצ'צ'נים זאת הדוגמה הכי חזקה שאני זוכר כרגע). הטיפול במכבי (כדורגל) בעיני הרבה יותר טוב מהטיפול של אגודות הפועל תל אביב (כדורגל וכדורסל, להבדיל).
ויש עוד הבדל מהותי, הגזענות שנמצאת בקרב חלק מהקהל של מכבי היא גזענות נגד ערבים בעיקרה.גזענות היא דבר רע כמובן, אבל גזענות נגד ערבים (ולהפך, למי שרוצה דווקא להיכנס לדיון (פו)פוליטי) קיימת במדינה, ונמצאת בעלייה בדרך כלל במצבי עימות. הגזענות הזאת זלגה למשחקי הכדורגל של מכבי (לא רק). אצל הפועל ממציאים את השנאות והאנטי שלהם מתוך עולם הספורט (מכבי, מזרחי, פנאן, אובארוב, טביב ועוד ועוד). מכבי לוקחת אליפויות? מכבי נאצים! שמעון זולל אליפויות בכדורסל? שיתאבד! משיח אשכרה שרק פנדל למכבי בדרבי? מוטות לראש!
זה לא משנה את המהות (בשני הקהלים יש גזענים ואלימים), אבל זה הבדל מעניין, שאולי גם יכול לרמוז שאם המקור הוא ספורטיבי גם הפיתרון יכול לבוא מעולם הספורט עצמו. ולא, אני לא מתכוון לרמי כהן שמעדיף להגיד שמאחורי הקלעים נעשית עבודה. אני מבין שהוא עלה כבר לדרגת קדוש (זה אגב שווה פוסט בפני עצמו. לא מבין את ההערצה אליו, חשבתי שהוא סתם פקיד שנבחר על ידי חברי העמותה לניהול הקבוצה, אבל אני לא מעורה בפרטי העשייה שלו ואולי אני מפספס משהו) אבל קודם כל, זה נושא שמעניין את כלל ציבור האוהדים (בטח של הפועל) והם מצפים לשקיפות, במיוחד ממישהו שאינו בעלים של קבוצה אלא נבחר על ידי האוהדים, וכמובן שזה משדר מסר לא תקיף ולא ברור, שכל אהד עשוי לפרש אחרת.

אזי 12 בינואר 2015

מסכים איתך ששחקני מכבי צריכים לצאת יותר להגנת שחקנים במכבי ששורקים להם בוז מסיבות שהן לא יכולת, ראדי ורייכרט באותה סירה.
אבל שחקני כדורגל הם לא אוטומטית מנהיגים בעיני ואני מודד אותם במה שהם כן אומרים ולא במה שהם לא אומרים.
בגלל זה התלוננתי על מה שנאור אמר ולא על מה ששחקנים אחרים לא אומרים. אם כבר אתה מדבר, אז תדבר לעניין.
אני לא מצפה מכל ספורטאי להיות מחנך, רק שלא יגיד שטויות.

שריקות הבוז לא פתרו כלום, אולי. ואולי לא.
אמרתי לך, אין אף שיר מהארבע שנים האחרונות (ויש הרבה שירים חדשים) שכולל קללה גזענית.
מהשירים הישנים ששרים אותם שנים, קשה להפטר.
אבל את הקטעים הגזעניים, קשה מאוד לשמוע אם אתה לא עומד בתוך שער 11.

ובבקשה אל תיתן לי דוגמאות מלפני 20 שנה כשהומו היתה מחלה וכושי היה שם גנרי לאפריקאים.
התקדמנו כמה צעדים כחברה ב5-10 שנים האחרונות.

אלון 11 בינואר 2015

ועוד אגב. אתה לא באמת רוצה שאוהדים שלנו יצאו נגד זה. להיפך. אתה מחכה לרגע שנשיר שואה, אתה מחכה לרגע שנרים יד, אתה מחכה לרגע שנפוצץ איזה אבוקה. וזה בסדר. גם אנחנו ״מזדעזעים״ מ״טועמה מחבל״ אבל בפנים מרגישים הרגשת ניצחון של ״הוכחנו להם״ כשזה קורה. ככה זה בעולם הדפוק שלנו

טל בן יהודה 9 בינואר 2015

לגמרי.

אין שום הבדל בין אלה שפתאום מתחילים לשיר לו באמצע משחקים לאלה שהרימו שלטים במשחק הפתיחה "לא נשכח ולא נסלח".

טל בן יהודה 9 בינואר 2015

רק אם יותר לי… בכל זאת, לציין הבדל אחד כאן.

קול אחד נשמע הרבה יותר חזק מקול אחד.
בעוד שאחד מהקולות הללו די הוקע בצד שלו בשנים האחרונות, קול אחר הוא מיינסטרים ומהווה את קו המחשבה המרכזי של אותם אוהדים ("חולדאי אשם בכל, חולדאי אכל לי ושתה לי… ועכשיו גם בנה לי") .

אדם 9 בינואר 2015

יש קונצנזוס שחולדאי אשם. יש קונצנזוס שחושב שהוא בן זונה. אין קונצנזוס שהוא אמור לעניין מישהו עכשיו.
מבחינתי, עכשיו כשיש בית, אפשר פשוט לשכוח את המנוול, אבל בטח שלא צריך להודות לו.

יניב פרנקו 9 בינואר 2015

מסכים עם התגובה של אדם ובפוסט הקודם שציטטתי את מתן נאור זה גם עלה -חבל שככה זה התנהל -אבל אין מה להמשיך להתעסק בזה -יש הפועל חזקה מאי פעם ויש לה את האולם הטוב בתולדותיה .

טל בן יהודה 9 בינואר 2015

זה מעניין… מבחינה אובייקטיבית. אתה תזכור ת׳היסטוריה בצורה טובה ממני. האם זו הפועל חזקה יותר מזו של תחילת שנות ה-90 למשל?

יניב פרנקו 9 בינואר 2015

הכוונה שלי היתה תשתיתית בלבד ולכן מבחינת תשתית ניהולית בוודאי -הפועל של שנות ה90 הייתה קבוצת כדורסל נהדרת אבל היסודות שלה לא היו חזקים .
להפועל הנוכחית יש את היסודות להמשיך ולהתפתח – היא יכולה להגדיל הכנסות ומזה לבנות קבוצות חזקות עוד יותר.
מקצועית אנחנו רחוקים עדיין מימי שנות ה90 וגם ה80 שבהם הפועל הלכה לסדרות צמודות של הטוב מחמש מול מכבי שהוכרעו לא פעם בזכות מה שאתה אוהב לכנות תעלולים חמודים של סבא חביב….

אבל לאן שזה הולך זה מאוד חיובי .

יואב 9 בינואר 2015

יניב,
הפועל בשיאה, התמודדה מול מכבי בטוב משלוש. למיטב זכרוני, אף פעם לא היה משחק חמישי בין הקבוצות.

יואב 9 בינואר 2015

ותמיד עם יתרון בייתי צהוב. לא מפליא שלא הצלחתם לנצח משחק שלישי מכריע ביד. זה קרה גם לחזקות ממכם.

יניב פרנקו 9 בינואר 2015

גמר פלייאוף 92 -משחק חמישי – לאחר 2 נצחונות באוסישקין -משחק מספר חמש נפתח באגרוף בוטה של מרסר לשטיינהאור שהיה צריך להיות מורחק -לעולם לא נדע איך המשחק הזה היה מתפתח .
בכלל אילו היו שנים נפלאות לכדורסל הישראלי -צריך להודות שאז שיחקו עם פחות זרים מה שאיפשר את התחרותיות הזו שהיום קשה לייצר .
הפועל ניצחה את מכבי גם בשנים הכי גדולות של מכבי – הקבוצה ההיסטורית של גרשון ושאראס קיבלה 25 הפרש באוסישקין (והפסידה 2 דרבים בעונה אחת ) .

יואב 9 בינואר 2015

אוקיי, סדרה אחת לא בונה מיתולוגיה.
מכבי של שראס ניצחה את המשחק החשוב באמת-השני בסדרה.

יניב פרנקו 9 בינואר 2015

לא דיברנו על מיתולוגיה – מה שחשוב זה שהפועל לאורך כל השנים ידעה לנצח את מכבי והיא עושה את זה טוב מאחרות -יחסי הכוחות מאוד ברורים אבל כשהתשתית בריאה , יש אולם ביתי וחם וגרף ההכנסות עולה משנה לשנה -אפשר להסתכל קדימה באופטימיות גדולה .
ולגביי הסדרות אני מאוד בעד להחזיר אותם למתכונת מלאה של הטוב מחמש – להערכתי ספציפית להפועל זה גם מעלה את הסיכויים לזכייה בתואר יום אחד מהמצב הנוכחי .

יואב 10 בינואר 2015

יניב, לא בא להתנגח. מסכים איתך באופן כללי אבל בקשר לעושה זאת טוב מאחרות-ים לקחה שלושה גביעים ביד וגליל לקחה את זה בשני הפורמטים שהיו.
אבל כן, אתם הנמסיס הנצחי.

יואב 9 בינואר 2015

בשנות התשעים הם ממש התחרו על האליפות. בסדרות.
היום הם בריאים יותר ועניים יותר.

אלון 10 בינואר 2015

כי בטח אם אריק שרון היה בונה שכונות חדשות, שבע שנים אחרי, למפוני גוש קטיף, אתה היית מצפה מהם לשכוח ולסלוח.
העיקר שאתה אובייקטיבי. אתה אכול שנאה להפועל ברמות אחרות, אבל רוב הטורים שלך עסוקים בלהטיף מוסר לאוהדי הפועל

בלייק 11 בינואר 2015

זה לא יותר דומה למצב של פינוי-בינוי? פינו אתכם, שיכנו אתכם באופן זמני במקום חלופי וכשהסתיימה הבנייה חזרתם לבית חדש ומשודרג?

אלון 12 בינואר 2015

בפינוי בינוי ברגע הפינוי אתה יודע שתקבל משהו, ואתה כבר מקבל פיצוי על כל חודש עיכוב בכניסה לבית החדש

צור שפי 10 בינואר 2015

אני הייתי רוצה לשמוע מחולדאי אמירה דומה לזו שניפק השבוע גלנט לאמור – בדיעבד יש דברים שהייתי היום עושה אחרת. גם גלנט עוד יצטרך לעבד ולפרט את האמירה המאוד בסיסית הזו אבל זו לפחות התחלה. חולדאי בנה לנו אולם וזה יפה אבל זה פחות מאלמנטרי בעיר כמו תל אביב. לעומת זאת על הברבריות והוונדליזם של תהליך הריסת אושיסקין הוא מעולם לא ביקש סליחה והוא חייב לנו את הסליחה הזו. אחריה ניתן יהיה להפוך את הדף החשוך והכואב הזה. ורק למען הרקורד, לפני שאיזה צדקן קופץ כאן – חילול המצבה של הוריו היה מעשה מתועב וחסר כל הצדקה.

בלייק 11 בינואר 2015

הבעיה לא היתה במחאה לכשעצמה, אלא כרגיל בכך שחלק מאנשיה (רוב?) תלו הכל אישית בחולדאי. גם עכשיו אני קורא בהרבה טורים בדה באזר שהמקום האמיתי של חולדאי זה בהיכל האחווה והצדק (נוקיה, מנורה, או איך שלא שילמו להם שיקראו לו היום). היו אוהדים שלקחו את זה למקום אישי ומגעיל. אם כבר מישהו היה צריך לשלם מחיר אישי בנושא הפועל בכדורסל זה אייזנברג, אבלהוא יצא משום מה בזול.
פחות מאלמנטרי שיהיו שני אולמות כדורסל בתל אביב (ולא נספור את הדר יוסף הלא ממש ראו)? שמעת על האיצטדיון של מכבי תל אביב בכדורגל? נראה לי (וגם המספרים מראים את זה) שלמכבי רגל יש יותר קהל מלהפועל סל (הרבה יותר), זאת הקבוצה הכי מעוטרת במדינת ישראל והותיקה ביותר. אם חולדאי כל כך שונא אתכם לעומתנו – למה להפועל יש איצטדיון ביתי (עירוני) ולמכבי כבר עשרות שנים אין?? אין אפילו דיבור על זה, חוץ מהשקעות פרטיות של גולדהאר ואולי גורמים עסקיים.
אז לאוהדי הפועל בכדורסל לא היה בית במשך 7 שנים. כמה שנים אין בית לאוהדי מכבי בכדורגל? ולאור זה, למה בקהל של הפועל יש כאלה שבטוחים שזה אישי ושלמכבי לא היו עושים דבר כזה?

Zork 11 בינואר 2015

רק אידיוטיזם מסוג מחונן במיוחד יכול לקשר בין אירוע רני רהבי יחצ"ני שכולו הון-שלטון לבין מחאה של ארגוני אוהדים פשוטים. ואם אתה לא מצליח למצוא תשובה (ברמת ההצדקה של מדע המדינה) למה לקבוצות פוליטיות שמוחות נגד הריבון יש עדיין זכות להינות מהפירות שלו אולי אתה לא כזה אינטיליגנט כמו שאתה חושב, למרות שאתה אוהב ספורט אמריקאי ובייסבול.

כמו כן מה הבעייה שמישהו עשה פולסא דנורא? זה כנראה הרבה פחות אלים מטורים של בן יהודה בדה באזר

Comments closed