דן מורי חוזר !

קראתי הבוקר שדן מורי שוחרר רשמית מוויטסה ארנהיים לאחר שלוש שנים בהם מיעט לשחק ,מה לעשות ? קורה לכולם.

קראתי גם שעל אותו דן מורי מתנהל מאבק רב ממדי בין כמעט כל הקבוצות העשירות בליגה כדי להחתים את השחקן שכאמור לא היה מספיק טוב לוויטסה אך מסתבר שסוכנו מקבל הצעות מכולם – עכשיו שימו בצד את הטענה הקבועה שזו תקשורת הספורט ואלו הם ההדלפות של הסוכן – לכולנו אני חושב ברור שדן מורי יחזור לארץ וככל הנראה יקבל חוזה משודרג ממה שקיבל לפני שיצא לחו"ל – ובשנים האלה כאמור מיעט לשחק וכושרו לא ברור.

דן מורי יחזור לארץ ולא יילך לליגה אחרת באירופה כי בארץ הוא שווה הרבה יותר בזכות תעודת הזהות הכחולה שלו.

***

טענת הבסיס כנגד הגבלת מספר הזרים בליגת העל בכדורגל או למעשה החוק הרוסי בכדורגל היא שהגבלת מספר הזרים תוביל לפיתוח השחקן הישראלי וכתוצאה מזה תשתפר הליגה ותשתפר הנבחרת.

טענת הבסיס בכדורסל בנוגע לחוק הרוסי (שהוא יוזמה של ארגון השחקנים ולא של הקבוצות כמו בפיינל פור) דיברה על הפער בתשלום המס של השחקן הזר – פה אני מסכים שיש עיוות, אם על זר משלמים פחות מס ואין מגבלה על זרים אז מי הפראייר שישלם 100,000 דולר לשנה ב50% מס הכנסה על ישראלי כשהוא יכול לקבל זר טוב ממנו ב-70,000 דולר וב25% מס (אולי מי שמכיר את הישראלי, יודע מה הוא שווה ויעדיף את זה על שחקן שהוא סימן שאלה?).

אוקי, אז את נושא המיסוי צריך להסדיר – אבל חוץ מדיני מיסים, מה ההיגיון לתת לשחקן הישראלי כזו תעודת ביטוח ?.

***

אפשר להביא לפה עוד ועוד צוותים זרים ולאמץ עוד ועוד אלמנטים ניהוליים מתקדמים מאירופה, זה יעזור, אבל לא הרבה.

כדי באמת לפרוץ דרך צריך לתת לשחקן הישראלי פלטפורמה להתחרות במקבילו האירופאי ושהטוב ינצח – ברמה הפרקטית אני באמת לאפשר לקבוצה ישראלית בכדורגל לשחק עם 7 זרים בסגל ו-6 בהרכב בשלב ראשון ולהגיע בהדרגה ל-8 זרים בסגל ובהרכב.

במקביל כדי לשמור על הכדורגלן הישראלי הייתי מאמץ חוק מהכדורסל המאפשר לצעירים לשחק ב-2 מסגרות , הייתי מעודד דרך מענקים קבוצות שלא משתפות יותר מ5 זרים בהרכב (שוב, אלמנט מהכדורסל) , מגביל את הזרים בליגה הלאומית לעד 2 ועוצר את חוק חריגי הנוער (בן 18 ומוכשר ? לך ללאומית) – אם גם ממש לוחצים אותי הייתי מוכן לדבר על ליגה של 16 קבוצות.

***

יותר זרים ישפרו את כושר התחרותיות בליגה , יכניסו מימד הכנסתי של השבחת שחקנים , ישפרו בהרבה את כושר התחרויות של הקבוצות הישראליות באירופה וישאירו חלק מהלגיונרים באירופה, גם עם בליגות פחות נחשבות או משניות.

אני גם מבטיח שב-40 שנה הקרובות נבחרת ישראל תשמר לפחות את הישגיה ביכולת להעפיל  לטורניר גדול.

באחריות.

***

הבהרה – מאחר והדבר בוודאי יעלה אז אומר מראש – החוק הרוסי בכדורסל ודיוני הסדרות אינם שייכים בעיני לאותו מקום – החוק הרוסי מגיע מאותו מקום שמגיעה ההגבלה בכדורגל (רק שאת הרגל לא מיתגו) והוא רע מאוד בעיני – דיוני הסדרות מגיעים מהבעיה התחרותית בליגה הישראלית.

אני אישית הייתי קונה מחר בכדורסל מצב של ביטול החוק הרוסי הרבה לפני שיטת המשחק – לדעתי גם במכבי.

בכל מקרה הסיכוי של קבוצה ישראלית (נניח ירושלים) לקחת אליפות פה ללא חוק רוסי גדול יותר בעיני, אבל ערכית זכייה של קבוצה באליפות (גם בסדרה של הטוב מ9) בתוך חוק רוסי כאשר לקבוצה המפסידה ישנם פציעות של ישראלים זו סיטואציה רעה יותר מזכייה באליפות במשחק בודד כאשר הסגלים מלאים.

 

מצודת הלגו
כשהתקשורת באמת משפיעה

67 Comments

מתן גילור 8 באפריל 2015

אהלן יניב, מה שלומך?
כפי שכתבתי לך בעבר, אז בוא נפתח את כל המשק לעובדים זרים ללא הגבלה (כמובן תוך פיקוח שאף אחד מהם לא יישאר לאחר מכן, הכל עם אישורים, מיסוי מלא וכיו"ב). לפי ההיגיון הזה זה ישפר את העובדים בעוד מקצועות רבים…
ד"א, באמת יתכן שזה ישפר את העלית, אבל בחלק הארי זה יפגע.
מעבר לשיקול הנבחרת, למדינה מותר (ואולי אף רצוי, תלוי בהשקפה הפוליטית-חברתית) להגן על עובדים מקומיים ו/או תוצרת מקומית, בכל ענף בו היא בוחרת לעשות כן, קל וחמר כשאר אין פה עלות שמתגלגלת ללקוח.

אריק 8 באפריל 2015

היי מתן,
לדעתי ההשוואה בין הזרים בכדורגל לזרים במדינה לא מתאימה.
במדינה יש שיקולים נוספים, כגון היכולת לאכוף את עזיבתם של הזרים לאחר זמן מסוים וכו'.
הגבלת הזרים בכדורגל, כמו שיניב ציין, תורמת לכך שלשחקנים הישראלים אין באמת מוטיבציה להתקדם מקצועית ומונעת מהקבוצות להתקדם באירופה.

מתן גילור 8 באפריל 2015

בכל זאת מביאים זרים לחקלאות, סיעוד ועוד ומצליחים לאכוף את עזיבתם (לפחות לכאורה). זה פרופר עניין של סדר עדיפויות. אין בעיה להתמודד עם עוד עשרות אלפי עובדים זרים. כמו כן, אני לא חושב שיש חשש שאנשי היי-טק/הנדסה/כספים ירדו למחתרת, אז אין סיבה (אל פי אותו ההיגיון) לא לפתוח את השוק גם עבורם.
ד"א, מה המוטיבציה שלך להתקדם מקצועית?
לגבי אירופה – אין ספק, אבל לליגה ומדינה יש שיקולים יותר חשובים מאשר האם מכבי תעבור את שלב הבתים בליגה האירופאית (למרות שכרגע לא נראה שנגיע לשם בקרוב) או לאו.

גיסנו 8 באפריל 2015

מתן, מטבעם יש מקצועות שהם יותר "אוניברסליים" ומאפשרים יותר ניידות.
אני לא מכיר הרבה כלכלנים או עו"ד למשל שעוברים למדינה אחרת – פשוט כי הרבה דברים מתבססים על חוקים מקומיים שמשתנים באופן טבעי ממדינה למדינה.
בהייטק לעומת זאת יש כמות אדירה של מהנדסים ומתכנתים שעושה רילוקיישן – בעיקר כי בתחום הזה ישראלים נחשבים למפתחים טובים (סטארט אפ ניישן וכו') ויש להם ביקוש בעיקר בארה"ב. כרגע ההיצע בארץ עוד מספיק גדול ואיכותי בשביל לא "לייבא" יותר מדי אנשי הייטק מחו"ל. מי יודע – אולי גם זה יגיע בסוף.
אני יכול לומר לך ממקור ראשון שבמקצועות הרפואה למשל עושים את המוות למהגרים מחו"ל – למרות שתמיד שומעים על חוסר מטורף בכ"א רפואי.

כמו שאמר פדנה – עניין הסיעוד והחקלאות שונה, העובדים האלה באים בעיקר כי אין מספיק ישראלים שמוכנים לעבוד בזה. גם במסעדנות – כמה שוטפי כלים ישראלי ראית, למשל? עכשיו כולם מהגרים/פליטים מאפריקה, לפני זה היו לא מעט ערבים מהשטחים (כנ"ל גבי חקלאות אגב). העולם הופך יותר ויותר אוניברסלי לטוב ולרע, ובמיוחד כיום שהדרך של כדורגלנים ישראלים בינוניים (ע"ע נושא הטור) לליגות בינוניות באירופה יחסית קלה – הגבלת הזרים בכדורגל היא בעיקר ירייה ברגל.

מתן גילור 8 באפריל 2015

זו הנקודה – למרות שבחקלאות וסיעוד הם החלק הארי של הענף, יש מכסות ומגבלות. ואלה ענפים ויטליים למשק ולמדינה. אם בהם ישנה הגבלה, קל וחמר שתהיה הגבלה בענפים אחרים.
בהיי-טק יש יצוא, אבל אין (כמעט) יבוא.
אין לי דרך להוכיח זאת, אבל אני חושב שאם המעסיקים היו יכולים, הם היו מייבאים היי-טקיסטים מהודו בעלות נמוכה משמעותית.
מספיק לראות את כמויות הקהל בכדורסל כשהיו 2 זרים והיום כדי להבין שזו כלל לא ירייה ברגל. להפך, מדובר על חסימת הקליע.
ד"א, כמה זרים מותר בליגות הגדולות? אאל"ט, בספרד מותר 3 זרים. אז נכון, להם יש את האיחוד האירופאי, אבל אם היו יכולים היו מביאים עוד מדרום אמריקה.
אם זה היה תלוי בי, הייתי מוריד ל-4 בטופס המשחק. לגדולות יש בעיה באירופה? שיחזיקו בסגל 8 זרים, אבל בטופס בארץ ירשמו רק 4. אולי אפילו 3.

קורא 8 באפריל 2015

מתן, למה לייבא עובדים מהודו כשאפשר פשוט לפתוח שם סניפים? יש לא מעט חברות היי-טק מקומיות שעושות מה שצריך בארץ ומה שאפשר בחו"ל, ע"ע אמדוקס.

בנוסף, אם צריך בכיר מיובא, עושים גם את זה, ע"ע טבע בעבר או כיל כיום שהמנכל שלה הוא שוויצרי.

עם זאת, רוב חברות ההיי-טק המקומיות עושות שימוש יפה במוח הישראלי והרעיונות שלו, שהם השלב הקריטי, וגם הפיתוח הראשוני, נעשה בישראל, ואת זה אף הודי לא יכול לעשות. ברגע שהמוצר הופך לקומודיטי נכנסים ההודים והסינים ומה לא, אבל קשה להגיד ששוק התיכנות לא פתוח להודים או לעובדים זולים יותר, החברות פשוט לא רוצות אותם.

באשר לכדורגל, דה פקטו, אם המטרה היא שיפור הכדורגל, פתיחה של השוק לזרים בלתי מוגבלים רק תשרת את השחקן הישראלי כי הוא ילמד. השנים הכי יפות של הכדורגל הישראלי היו בשנות התשעים, כשהחומות נפלו, והזרים הסלאביים והרוסים הגיעו לליגה המקומית והאיכות היתה גבוהה. היום אין סיכוי שהם יגיעו לפה כי הם הולכים לליגות אירופאיות או נשארים ברוסיה שם יש כסף.

אני לא אומר שצריך לפתוח את השוק לכל זר, צריך שיהיו קריטריונים שיובילו לזה שהזרים שמגיעים לפה יהיו מאיכות גבוהה, ושזה לא יהיה קרב על מי יותר זול, השחקן הישראלי או השחקן הזר, אלא מי יותר טוב, אבל בהינתן קריטריונים מתאימים, מצידי שבקבוצה יהיו ששה-שבעה זרים, זה רק יתרום.

מתן גילור 8 באפריל 2015

האם השחקן הישראלי בכדורסל השתפר עקב ריבוי הזרים? האם הנבחרת הישראלית ביחס לאירופה השתפרה?

יניב פרנקו 8 באפריל 2015

האם השחקן הישראלי בכדורגל השתפר הודות לשנים של הגנה על מעמדו?

מתן גילור 8 באפריל 2015

כן!!!!!!!!
כמה שחקנים היו בליברפול (סתם דוגמא) בשנים ההן וכמה יש היום?
לאן הגיעו ברקוביץ' ורביבו בעידן של 3 זרים ולאן זהבי ושכטר בעידן של 5?
חוץ מזה שהשאלה שלך דמגוגית ברמות אחרות, הואיל ומהתחלה היתה הגנה על מעמדו, ולכן לא ניתן לבחון שיפור ביחס למצב אחר. בהחלט אפשר לבדוק ליגות אחרות ומה זה עשה לשחקן הקפריסאי או האוקראיני.

יניב פרנקו 8 באפריל 2015

אז ענית על השאלה המקורית שלך בנוגע לשחקן הכדורסל הישראלי – הנה הלילה שבר עמרי כספי את שיא הקריירה שלו בNBA – מתי בעבר היו לנו בכלל שחקנים בNBA?
השחקן הישראלי בכדורסל הגיע ברמה האישית לשיאים בשנים האלה.

לגביי הכדורגל אני אישית חושב שנאתכו ורפאלוב בסוף הקריירה שלהם ישיגו יותר מברקוביץ ורביבו – לדעתי כבר ניהלנו את הויכוח הזה בעבר – בגיל 26 נאתכו השיג כבר יותר מברקוביץ בגיל הזה.
בכל מקרה – מדובר בדוגמאות בודדות עם סטיות תקן לכל כיוון (גם ברגל וגם בסל).

לגביי השוואות לשחקן הקפריסאי או האוקראיני – לא יודע לבודד השפעות של כלכלה קורסת או מלחמה .

מתן גילור 8 באפריל 2015

נו באמת יניב, אתה הרי לא קונה את הטיעון של עצמך.
אתה מביא דוגמא אחת של ליגה שפתוחה היום הרבה יותר מבעבר. אני מביא לך את רוזנטל, כהן, בניון, בן חיים, רביבו, שפיגלר ויש עוד רשימה נכבדת של שחקנים. חלקם שיחקו טרום חוק בוסמן, קרי שהיה יותר מאבק על מקום.
מה לגבי שאר אירופה? איפה הישראלי בפאו? איפה הישראלי בלובליאלנה? איפה ישראלי שזוכה בגביע בספרד או ביורוג'אלנג'. בעבר, את מכבי ת"א הובילו להצלחות ישראלים.
אני לא אומר שלא יהיו זרים כלל. אני בהחלט חושב שמדובר על סוג של פרבולה ובהתחלה השיפוע חיובי ויש שיפור. ברם, לענ"ד, עברנו את נקודת השיא.

גיסנו 8 באפריל 2015

ב 15-20 השנים שעברו לפחות מאז שרביבו וברקוביץ' כיכבו באמת בליגות הגדולות, מפת השוק בכדורגל האירופי השתנתה פלאים, כמה וכמה פעמים. מפת הכדורסל האירופאי וגם ה נ.ב.א השתנו גם כן. לתלות את זה אך ורק במס' הזרים בארץ זה לחטוא לאמת.

תראה מה קורה באנגליה, כשהכניסו חוקים שאמורים להגן על השחקן האנגלי. הליגה האנגלית בשפל של הרבה שנים מבחינת מעמדה ורמתה לעומת הטופ של אירופה, הנבחרת אפילו עוד יותר כושלת מבעבר, ואין שום יורש ראוי לשחקנים שהיו חלק בלתי נפרד מהטופ העולמי כמו טרי, למפארד, אשלי קול וג'רארד.
העובדה שזכויות השידור נמכרו בסכומים פסיכיים אומרת שהשיווק נהדר ושהליגה בפני עצמה מעניינת – אבל זה לא בהכרח מעיד על רמה גבוהה.
אבל היי, לפחות אנדי קארול שווה מעל ל 30 מליון ליש"ט….

יניב פרנקו 8 באפריל 2015

מיקי ברקוביץ כבר כמעט היה בNBA – אבל שמעון לא נתן לו, קטש כמעט היה ורק השביתה שלחה אותו לפאו – כספי לעומת זאת הגיע – הטענה היא שלקחת מקרים בודדים ולנסות להוציא מהם תובנות זה לא נכון – גם היום הסיכוי שיהיה לנו שחקן ישראלי בליברפול אינו מושפע מכמות הזרים בליגה – הוא מושפע מאינספוף משתנים והמשתנה העיקרי הוא ניהול הקריירה.

יש סיבה שהפועל ת"א היא שגרירה מוצלחת בייצוא ישראלים – זה קרה מ2 סיבות עיקריות – הראשונה היותה הישראלית המצליחה ביותר לאורך שנים והשנייה היא שזה היה מקור הכנסה עיקרי של הקבוצה.

שחקן יוצא לחו"ל בעיקר בגלל נסיבות – דאבור יצא לשוויץ ונאתכו לקאזאן כי סכומי ההעברה שלהם היו נמוכים – גם חמד.
זה לא קשור למספר הזרים – היום הישראלים הכי טובים נמצאים במכבי ושם הכסף משחק פחות תפקיד.

מה שכן – כל עוד הקבוצות הישראליות משחקות עם מגבלת 5 זרים ומתחרות בקבוצות ללא הגבלה הסיכוי שלהם להצליח באירופה נמוך – ההישגים בשנים האחרונות של הקבוצות נמצאים בשפל – חלק גדול מזה מגיע מהעבודה שאסטרס או פנדורי או מאריבור או אסטנה באות עם יתרון מובנה על הישראליות.
כדי להצליח באירופה צריך להתחרות באותם כלים וכדי לייצר תחרותיות בליגה כדאי לאפשר לקבוצות יותר כלים.
מה זה אומר על השחקן הישראלי ? מה זה אומר על הסיכוי לשלוח שגריר לפריימר ליג ? מעט מאוד – כי כאמור זה תלוי אינסוף גורמים.

צריך להתחיל מהבסיס – מליגה ישראלית טובה שיש בה יותר תחרות ושהבכירות בה משחקות כמה שיותר מול יריבות אירופאיות.

D! פה ועכשיו 8 באפריל 2015

זה אומר שצריך לכל הפחות לנסות ולהגיע לאיזשהו הסכם מול אירופה ששחקנים שחברים באופ"א יוכלו לעבור קבוצות באופן חופשי, שישראלים לא יחשבו כזרים. אמנם לא קשה מדי להוצאי דרכון זר ועדיין זה יוביל גם ליציאה גדולה יותר של שחקנים לחו"ל, מה שגם ירים את הרמה.

עדי אבני 8 באפריל 2015

מסכים ב100%

פדנה 8 באפריל 2015

ומעבר לזה:
שחקנים זרים באים לפה להתחרות מהגדרתם כספורטאים.
העובדים הזרים לא באים לפה להתחרות. אם כבר להיפך – הם באים לפה לעשות עבודות שישראלים לא מוכנים לעשות (עובדי "שלד" ועבודות "רטובות" בבניין, חקלאות, טיפול סיעודי). וגם כשהם באים – הם באים לעשות עבודה טובה, לא להתחרות בשאר העובדים בענף.

יניב פרנקו 8 באפריל 2015

אני לא אוהב את ההשוואות האלה לתעשייה – אנחנו מדברים פה על כדורגל בוגרים – ענף בידורי שבו השאלה בדיון האם נפתח את השוק לעוד 28 עובדים – שאלה שניתן לפתור בהוספת עוד 2 קבוצות בוגרים בליגה ובכלל לא לפגוע בכמות הישראלים.
ובכלל יש מלחמות מוצדקות יותר מלהילחם על זכותו של שחקן בן 24 להרוויח משכורת של מנכ"ל חברה בורסאית.

פנדה 8 באפריל 2015

היי, אני איתך. ההשוואה לא במקום. אני רק הסברתי את ההבדלים.

משה 8 באפריל 2015

לכמה קבוצות יש 5 זרים איכותיים ? 4 ? 3 ?…
אני חושב שפתיחת ההגבלה רק תפתח את הפער בין הקבוצות העשירות לעניות, זה תהליך בלתי נמנע אלא אם תיישם תקרת שכר ולא משנה אם הפער הוא בזרים יקרים וטובים יותר או ברכש הישראלים הטובים.

גיסנו 8 באפריל 2015

אז יהיו קבוצות עשירות עם הרבה זרים טובים
והישראלים ישחקו בקבוצות הפחות עשירות. וייאלצו להוכיח את עצמם הרבה יותר כדי להצליח להגיע לקבוצה ישראלית גדולה שמתמודדת במפעלים האירופיים. ולהצדיק את הסכומים שהם מרוויחים. או שהם יעברו לשחק בליגות בינוניות באירופה, אבל בלי התחושה של רשת ההצלה בליגה הישראלית עם שכר מוגזם. זה בערך המצב בכל הליגות הגדולות באירופה, לטוב ולרע.

orimor2212 8 באפריל 2015

הבעיה היא שכאן לא מעניין אחרים שזה משהו שקיים בכל מקום. תמיד יחפשו להמציא את הגלגל.
כשאתה מנסה להמציא את הגלגל יוצא שאין לך גלגלים, והרכב עומד במקום. זה המצב.

יניב פרנקו 8 באפריל 2015

קודם כל המפתח היום להצלחה בליגה זה זרים טובים – ראה ק"ש וב"ש וגם רעננה – הדוגמא הכי טובה זו בית"ר.
זה שהזרים היום בחלק גדול מהקבוצות לא טובים זו שאלה של הקצאה.
עקרונית לדעתי על 5 זרים צריך להוציא כ40% משכר השחקנים – זה מה שטביב עושה בבית"ר וזה עבד לו השנה בצורה פנטסטית .
אם אתה מוציא על הזרים כמו בהפועל כמו על שחקן אחד (ורמוט) אז ברור שתראה איכות רעה ומשם התובנה שאם ככה נראים 5 איך ייראו 7 ?
אבל זה הכל שאלה של ניהול ובליגה של 7 זרים בסגל הפוקוס על זרים טובים יעלה – ואז תחזור לראות פה זרים ברמה מאוד גבוהה.

דנידין 8 באפריל 2015

אתם באמת רוצים שבקבוצות שלכם יהיו 8 זרים?
בתור מי שרואה באופן קבוע את מכבי חיפה, אני אוהב את השילוב בין זרים לישראלים, וחמישה זרים זה בהחלט מספיק. מצד אחד נותן חיזוקים איפה שצריך ומצד שני שומר על ציביון הקבוצה. גם ככה מעט (מידי) שחקנים צעירים מקבלים הזדמנות בקבוצות הגדולות, ואיפשור להביא עוד 3 זרים (שכאמור יותר זולים באופן יחסי) יפגע בהם עוד יותר.
ויותר מכך: כבר היום, כשהם מקבלים הנחה במס, הזרים שמגיעים לארץ אינם בדיוק טופ עולמי (ואפילו לקבוצה עשירה כמו מכבי חיפה יש אפשרות להשיג רק שחקנים כמו מיצ'ל (שהוא חושך) וראיוס (שמיובש על הספסל).

פדנה 8 באפריל 2015

ראיוס לדעתי זה פספוס של המערכת ביחד עם השתלבות גרועה של השחקן בישראל.
מצד שני – אברהם פאס, סטוייקוביץ' ואירדיסו יותר טובים מרוב (אם לא מכל) הישראלים בליגה בתפקידים שלהם, וגם מחלק נכבד מהזרים. למעשה מכבי חיפה משחקת עם 3.5 זרים כבר חצי עונה, ובהרבה עמדות אין לה ישראלי זמין שיהיה שיפור.
נכון לעכשיו חיפה צריכה חיזוק בשמאל (כי די כבר עם חן עזרא) ובמכרז שדה. את מי יש להביא בעמדות האלה? אין, אז חיפה תחפש זרים בעמדות האלה.

גיסנו 8 באפריל 2015

ראיוס, כמו גונזאלו גרסיה, פשוט חש את עצמו נעלה על הליגה הזאת בזכות הכשרון ולא בא לו לעבוד קשה מדי, בגלל זה הוא לא השתלב.

D! פה ועכשיו 8 באפריל 2015

ומה עם מדוניאנין?

גיסנו 8 באפריל 2015

אותו דבר בבוסנית

אריאל גרייזס 8 באפריל 2015

קודם כל, הייתי עושה קצת הגהה לטקסט, יש בו יותר מדי טעויות עריכה.
לעניין עצמו – החוק הרוסי הוא סידור עבודה לשחקנים הישראליים, אין שום ספק בכך. מצד שני, אני לא קונה את זה שהכנסת עוד זרים תשפר פה את הרמה.
כדי לשפר את רמת הישראלים צריכים להתחיל בבסיס. כשמגיעים לליגות הבוגרים,המצב כבר די אבוד. הבסיס של הילדים והנוער הוא המקום שבו צריכים לעבוד. כל השאר זה שטויות

orimor2212 8 באפריל 2015

צריך להפריד בין השיפור ברמה, שהוא אכן תוצר של עבודה מלמטה, לבין איזון כלכלי.
בכלכלה תמיד איכשהו מגיעים להיצע וביקוש, וגם כאן זה המקרה – הביקוש לישראלים בליגה גבוה באופן לא פרופורציונלי לכמות השחקנים הישראלים באופן כללי (יש בישראל מעט מאוד כדורגלנים), וזה יוצר משכורות מנופחות לסיטואציה בה שחקן ששיחק באופן סדיר לפני 3 שנים בפעם האחרונה (והיה טוב), חוזר מאירופה אחרי תקופה ארוכה שלא עשה בה שום דבר משמעותי, ובכל זאת יקבל משכורת מנופחת. זה לא היה קורה כמעט באף מקום אחר עם קצת רצינות.

אפשר להשיג זרים ברמה של מורי בלי יותר מידי בעיה, וזה יעלה פחות. הבעיה היא שלקבוצה כמו מכבי הוא שחקן לרוטציה, ויעדיפו לא להחתים זר לרוטציה.

כשיהיו כאן מספיק שחקני כדורגל, ובפרט כאלה ששווים משהו, אז, אולי, יהיה לגיטימי לחשוב על הגבלה כה קשיחה של חמישה זרים.

יניב פרנקו 8 באפריל 2015

אני לא חושב שכל דבר מתחיל בנוער – אני אתן דוגמא לענף בידורי אחר וזה תחום הקולנוע.

לפני כעשור התחזיות על עתיד הקולנוע היו רעות – הקולנוע הביתי היה בעלייה , אנשים הורידו בחינם והתחרות מול הוליווד תמיד הייתה גבוהה.
היום הסרטים הישראליים שוברים שיאים וזה לא קרה כי הכניסו מורים טובים לתיכונים – זה קרה כי קרן הקולנוע הישראלי השקיעה בסרטים ישראליים וכי הקהל תמיד צמא לתרבות מקומית.
וזה קרה גם כי השקיעו בתשתיות כמו היכלי הקולנוע דוגמאת הסינמה סיטי ויס פלאנט.

הקהל בישראל בכדורגל רוצה כדורגל ישראלי – רוצה את התחרות המקומית – התשתיות בשיפור וזה הוכח השנה בחיפה שזה מביא קהל , יש בעיה בתחרותיות של הקבוצות הישראליות אחת בשניה ובאירופה – הזרים יכולים פה להעלות את הרמה – אם הרמה המקומית תעלה + פלוס תשתיות – הקהל יחזור למגרשים – יתחיל גלגל – בסוף זה גם יתרגם לתשתיות בנוער.

אבל המפתח זה הבוגרים וההווה .

Eyal 8 באפריל 2015

מסכים עם כל מילה, לפי דעתי זה בכלל יצמצם את הפערים בין הקבוצות הגדולות לקטנות כי במקום להתחייב להביא הרבה ישראלים ״טובים״ משוק קטן בו למכבי חיפה/ תל אביב יש עדיפות הם יכולים למצוא מציאות מסביב לכדור הארץ ולבנות קבוצה מרשימה בכסף נורמלי יותר

יניב פרנקו 8 באפריל 2015

אוסיף עוד משהו – זה גם ייחזק את מעמד המאמן – כי כאשר ייווצר מצב בו ניתן לסגור פער ברמת כישרון מבחוץ – תגדל התובנה שמאמן ראוי יכול לקחת חבורה של זרים טובים וישראלים בינוניים/ צעירים ולבנות מהם קבוצה תחרותית – היום הפער גדול מדי.

Eyal 8 באפריל 2015

מעבר לזה בתכלס ככה זה עובד בכל מקום מסודר בעולם, אין כמעט הגבלות בליגה האנגלית/ ספרדית/ גרמנית/ איטלקית אבל אנחנו בטוחים שאנחנו יודעים הכי טוב מכולם.
זה לא הפך את הנבחרת ליותר טובה (יהיו שיגידו שאנחנו הולכים אחורנית).
זה לא הפך את השחקן הישראלי ליותר טוב (למרות שאני מת על זהבי ונאתכו הדור של היום פחות טוב מברקוביץ׳, רביבו ושוט׳).
אז למה לא לנסות? מה כבר זה יכול להרוס?

איתן 8 באפריל 2015

מעניין שבדיון הזה לא הכניסו את דוגמת שחטאר דונייצק

Midfielders
6 Stepanenko Taras Ukraine 08.08.89
7 Nem Wellington Brazil 06.02.92
8 Fred Brazil 05.03.93
10 Bernard Brazil 08.09.92
11 Marlos Brazil 07.06.88
17 Fernando Brazil 03.03.92
20 Costa Douglas Brazil 14.09.90
28 Taison Brazil 13.01.88
29 Teixeira Alex Brazil 06.01.90
74 Kovalenko Viktor Ukraine 14.02.96
77 Ilson Pereira Dias Ilsinho Brazil 12.10.85
89 Dentinho Brazil 19.01.89

זה רק הקישור,האם זה טוב או לא זה נתון לויכוח אבל התוצאות חיוביות

גיסנו 8 באפריל 2015

אני חשבתי על הדוגמה של אפואל ניקוסיה שהגיעה לרבע גמר הצ'מפיונס עם משהו כמו 2 מקומיים בהרכב במקרה הטוב

יניב פרנקו 8 באפריל 2015

יש גם קבוצה בכדורסל האירופאי שזוכה מדי פעם בתארים בלי לשלב יותר מדי שחקנים מקומיים…

גיסנו 8 באפריל 2015

מתי הפועל ירושלים זכתה בתואר כלשהו? ;)

D! פה ועכשיו 8 באפריל 2015

ארסנל הגיעו עם פחות משניים

אלכס דוקורסקי 8 באפריל 2015

נכון, ונבחרות אוקראינה, קפריסין ואנגליה לא בדיוק רואות את הפירות של ריבוי הזרים במועדוניהן הבכירים…

גיסנו 9 באפריל 2015

ואז באנגליה העבירו חוקים שנועדו לחזק את מעמד השחקן האנגלי. זה הביא לכך שהמחיר של שחקנים אנגלים צעירים, בינוניים יותר או פחות, כמו אנדי קארול (פשוט הדוגמה הקלאסית), לוק שואו וכו' נמכרים במחירים אסטרונומיים, והנבחרת הלאומית מקרטעת אפילו יותר מבעבר.

גיסנו 9 באפריל 2015

ועוד משהו בנושא – אנגלים ואוקראינים לא יוצאים כמעט מהמדינה שלהם בגלל שיש שם המון כסף והם יכולים לקבל בק.פ.ר שכר אפילו גבוה יותר מזה שיקבלו בקבוצות כמו ולנסיה וסביליה, או בגרמניה. לא יודע לגבי קפריסאים.
בארץ במיוחד עם סוכנים חזקים וחלקלקים כמו נמני ודהאן – אם בקבוצות הגדולות ישחקו יותר זרים, אפילו יותר שחקנים ישראלים יצאו לחו"ל ויצטרכו להיאבק חזק יותר על המקום שלהם – כי המקום בקבוצת צמרת ישראלית עם שכר מנופח כבר לא יהיה מובטח. ולפני שאומרים שהנבחרת לא יכולה להצליח אם כל הסגל משחק מחוץ למדינה ובקבוצות שונות – אז קרואטיה. ולפרקים סרביה, סלובניה, לטביה, דנמרק, פורטוגל…..

עדי אבני 8 באפריל 2015

אני נוטה שלא להסכים מכמה סיבות:
1. אני חושב שברמת ההזדהות, ליגה בת 5 זרים עדיפה על לייגה בה כמעט ואין ישראלים, והרי ידוע שבכדורגל ישראלי אנו צופים לא בגלל רמתו אלא בגלל ההזדהות הרגשית.
2. אני חושב שכמו שמוכיחה הליגה בקפריסין, הגדלת מספר הזרים פוגע בהכרח ביכולת הנבחרת. וזה לא עניין של הישגיות. כפי שנבחרת ישראל לא תעפיל בקרוב למונדיאל, כך גם קבוצה ישראלית לא תגיע בקרוב לשלבים האירופאים המאוחרים. זה עניין של רווח אל מול הפסד.
3. ושוב, כמו שהליגה הקפריסאית מוכיחה, המהלך מבטיח בוסט ראשוני באיכות הליגה אבל שקיעה מהירה לבינוניות. כמו שמוכיחה מכבי-סל לאורך שנים, צוואר בקבוק מועיל בתווך הקצר (בשנות השבעים) ליצירת קבוצות ושחקנים טובים יותר, אבל בטווח הארוך מייבש את השוק וגודע מהפירמידה הרבה פוטנציאלים שלא יתממשו או שבכלל לא ינסו להתממש.
4. לגבי ההערה האחרונה שלך- זה יעלה את מעמד הסקאוט/ סוכן. לא את מעמד המאמן

יניב פרנקו 8 באפריל 2015

שים לב מי היום הסוכנים החזקים בכדורגל הישראלי – הסוכנים הישראליים שמחזיקים את הטאלנטים הישראליים כי עליהם עושים כסף – הן לשוק המקומי ופה ושם בייצוא – אבני נמני מוביל פה.
בהחלט ייתכן כי בליגה שבה יש כ100 זרים ייכנסו למשחק סוכנים המתמחים בזרים – בעיני זה רק ישפר את המוצר.

לגביי המאמנים – אין לי ספק שכלל שהתחרותיות תגבר – מעמד המאמן יתחזק.

Lord Anthony 8 באפריל 2015

אין קשר ללאום של הכדורגלנים.
הבעיה המרכזית היא שיש עיוות בכדורגל הישראלי: מסתובב פה יותר מדי כסף יחסית לרמה של השחקנים, מה שיוצר מדרגה מאוד מוגדרת של שחקנים: אלו שטובים מאוד בליגה הישראלית אבל לא מספיק טובים לשחק באופן קבוע באירופה, ולכן מי ששייך לקבוצה הזאת של השחקנים מקבל משכורות די גבוהות. פעם הקבוצה הזאת היתה יותר גדולה, בשנים האחרונות היא מצטמצמת לאט לאט.
הגדלת מספר הזרים לא תשנה מהותית את המצב משתי סיבות:
1. היא שבאופן כללי לקבוצות קשה (הן מהבחינה הכלכלית והן מהבחינה המקצועית) להביא שחקנים זרים שישדרגות משמעותית את הסגל שלהן, ולכן אנחנו רואים הרבה מאוד זרים שמגיעים כשחקנים שמשלימים את הסגל במקום שיהיו שחקנים מובילים, מעטות הקבוצות בארץ (אם בכלל) שהשלד שלהן בנוי על חמישה זרים איכותיים, לכן תוספת של עוד זרים תשנה את המצב רק בשוליים
2. בישראל קיים עוד עיוות משמעותי – חיילים, שחקנים שמקבלים שכר זניח ולא יכולים לצאת לאירופה לפני גיל 21-22, מה שאמור לכאורה לאפשר לקבוצות ישראליות לטפח יחסית בזול שחקנים צעירים, אבל למיטב ידיעתי אף קבוצה בארץ לא מנצלת את התנאים האלו על מנת לטפח שחקנים צעירים.

כדי לשפר את השחקן הישראלי צריך פשוט לקבל החלטה שמפתחים את השחקן הישראלי, ואז יצאו שחקנים טובים, כל עוד לא משקיעים בפיתוח שחקנים שום דבר לא יעזור.

יניב פרנקו 8 באפריל 2015

השחקן הישראלי המוכשר נשאר בנוער כחריג גיל מאוחר מדי – כשהוא מגיע לבוגרים אומנם יש לנו הגנה בדמות הגבלת הזרים אבל מצד שני שכבות הביניים של גילאי 24-27 נשארים בליגה ולא יוצאים לחו"ל מספיק – מה ששוב תוקע אותו.

Lord Anthony 8 באפריל 2015

זה בגלל שהשחקן הישראלי המוכשר הוא לא כזה מוכשר. אם הוא לא מסוגל להתחרות בשחקנים שלא מצאו את מקומם בחו"ל, ועוד בהתחשב בעובדה שהמשכורת שלו היא זניחה, אז כנראה שיש בסיסית.
אין שום סיבה שלמעט קבוצה שתיים בארץ שבאמת מכוונות לקמפיינים ארוכיחם באירופה יהיו שחקנים שישחקו כחריגי גיל בנוער, למעט העובדה שפשוט אין מספיק שחקנים טובים.

גיסנו 9 באפריל 2015

צודק.
השחקן הישראלי המוכשר יודע אולי לעבור 2-3 שחקנים בדריבל, אבל יכולת עצירת הכדור, המסירה והבעיטה שלו איומות. במכבי ת"א אוסקר עבד חצי עונה על עצירות כדור באופן סיזיפי – וקצב המשחק של מכבי עלה בהרבה. הבעיה היא שכאשר לאורך זמן אתה רגיל לשחק מול יריבות חלשות יותר, בלי אתגר קצב אמיתי (כלומר בלי משחקים באירופה) אתה נוטה להתקרב יותר לרמה שלהן.
מכבי של שנה שעברה, במקביל למשחקים באירופה, הייתה טסה על המגרש במשחקי ליגה וסוגרת את המשחק תוך רבע שעה גג.

דביר 8 באפריל 2015

מסכים עם כל מילה. הרעיון של הגבלת זרים קשוחה מאוד על הליגה הלאומית היא גאונית.
לפי דעתי, צריך להוסיף שלכל קבוצה בסגל (הרכב+ספסל) יהיו 3 שחקנים מתחת גיל 22, ולהעלות את חוק הזרים ל7 בהרכב ו 5 על המגרש.

תורג׳י 8 באפריל 2015

יניב איפה פורסם הסיפור הזה על מורי?

יניב פרנקו 8 באפריל 2015

הבוקר בספורט 2 – אזכורים על שמו ניתן גם למצוא בכל כתבה על היערכות לשנה הבאה (כולל הבוקר בקטנה בישראל היום)

אנונימוס 8 באפריל 2015

מבחינתי הנושא הזה של הנבחרת הוא בכלל משני. בעיניי הדבר הכי טבעי בעולם הוא לרצות לראות ליגה שבה משחקים ישראלים. אנשים שמדברים את השפה שלי, שבאים מהתרבות שלי, שראיתי גדלים ומתפתחים בישראל. אז צריך למצוא איזון כלשהו, ובעיניי האיזון שיש בכדורגל הוא בסדר גמור. דווקא בכדורסל הוא לא, וזה מתחיל ללכת שוב בכיוון שנות השמונים וקטאר עם המתאזרחים.

בשורה התחתונה אם הייתי רוצה לראות 11 ברזילאים בהרכב, או חמישה אמריקאים בחמישייה אני יכול ללכת לראות את המקור שטוב ב5 רמות, ולא משהו שהוא אפילו לא ברמה של ליגת המילואים בארץ המקור. או לראות את את הליגה האוקראינית, אני מבין מהתגובות הנ"ל שהיא עלתה מאד ברמה לאחרונה.

אסף the kop 8 באפריל 2015

הבעיה היא לא שדן יורי חוזר. הבעיה היא שהוא ירוויח בעונה מאות אלפי שקלים.
מאיפה הכספים לממן את השחקנים האלה שבמקרה הטוב הם ברמה חצי מקצוענית ?

בילבו באגינס 8 באפריל 2015

אמנם מורי לא הצליח באירופה אבל גם אלירן עטר לא ובארץ הוא כוכב ענק

מעיין אוהד מכבי 8 באפריל 2015

הכל מתחיל ונגמר בהשקעה בנוער ובניהול נכון, ובשני הדברים האלה, איך לומר, לא מצטיינים כאן יותר מדי.
למעשה, הכדורגל שלנו מדשדש כי אין תמריץ אמיתי לשחקנים להשתפר כדי לצאת לחו"ל. הם רק צריכים לצאת לעונה/שתיים/שלוש ואז חוזה מנופח מובטח להם.

זרים זה לא העניין כאן. נכון, זרים יכולים לסייע בצמצום פערים, אבל באותה מידה גם מחלקת נוער שמייצרת כשרונות לקבוצה הבוגרת יכולה לצמצם פערים. לפני שמגדילים את מספר הזרים, צריך למצות את המכסה הנוכחית (וכן, אני מודע לכך שקשה יותר למצות את המכסה כשיש רק חמישה זרים כי החשש ליפול עם זר הוא גדול יותר).

גיא זהר 9 באפריל 2015

1. מותר חמישה זרים בכדורגל הישראלי כי למיטב ידיעתי זה מספר הזרים מחוץ למדינות הקהילה האירופאית להם מותר לשחק (בליגה הספרדית למשל מותר שלושה זרים מחוץ לקהילה)
2. החוק הרוסי גרוע. בעיניי, צריכים להיות בכל קבוצה ארבעה זרים (עם אפשרות החלפה ממשחק למשחק) ללא הגבלת זמן משחק. צריך לצמצם את הליגה ל10 קבוצות (בכדורגל ל12) וכמובן לבטל את העדפת המיסוי לזרים. ברור שהמצב הנוכחי (והחדש) יוצר בעיות בפני מכבי וירושלים כפי שיצר במשך רוב השנים. תמיד אפשר לגייר או לאזרח שחקנים זרים כפי שעשו מאולסי וארל דרך ג'יימי ארנולד ודרק שארפ ועד (אולי) ג'ו אלכסנדר.

גיסנו 9 באפריל 2015

אני ממש לא בטוח שלהקטין את הליגה יעשה טוב.
אני רואה המון קריאות בשנתיים-שלוש האחרונות שצריך להקטין את הליגה חזרה ל 12 קבוצות, ומרגיש לי שאנשים שוכחים שבזמן שהיו פה 12 קבוצות הכדורגל פה היה הרבה הרבה הרבה יותר איטי ומשעמם.

יניב פרנקו 9 באפריל 2015

לא יפתיע אותי אם תעלה הצעה להחזיר את הליגה לשני סיבובים של 16 קבוצות – כשיש לך קבוצה כמו מכבי הנוכחית בשיטה הנוכחית עם 4 משחקים מולה יהיה קשה יותר לקחת אליפות משיטה של 2 מפגשים בלבד .

Lord Anthony 9 באפריל 2015

לא רואה את זה קורה, אין שום היגיון כלכלי בלוותר על הפלייאוף העליון, מה גם שהאחוזים של מכבי בשנים האחרונות משמעותית יותר טובים מול קבוצות הפליאוף התחתון מאשר מול קבוצות הפלייאוף העליון, חזרה לליגה של 16 קבוצות רק תגדיל את הפער בין מכבי לשאר הליגה.
אולי כשיהיו יותר מ5-6 קבוצות בארץ שממש מביאות קהל זה יהיה רלוונטי.

יניב פרנקו 9 באפריל 2015

רק בשביל הרעיון – הסיפור פה זה לא 16 קבוצות – מכבי הנוכחית בנויה למאבק ארוך ומלחמת התשה – סגל עמוק עמוק ו״סדרות״ של 4 משחקים מול כל יריבה ישירה – ליגה של 16 קבוצות ו2 סיבובים עשויים להיראות בדיוק כמו הפיינל פור כשיטה נוחה יותר לנצח את המתחרה עם הכיס העמוק יותר .

Lord Anthony 9 באפריל 2015

להיפך, ככל שתקטין את מספר המפגשים של קבוצות הצמרת מול מכבי תל אביב כך שתקטין את הסיכוי שלהן לקחת אליפות.
הנחת היסוד, וראינו את זה באופן מודגש העונה, היא שמכבי מצליחה יותר נגד קבוצות הפלייאוף התחתון מאשר נגד קבוצות הפלייאוף העליון.
כדי לנצח את המתחרה עם הכיס העמוק יותר אתה צריך לבטל את היתרונות שהכסף מעניק לו ובראשם הסגל הרחב, מה שאומר להכריח אותו לשחק כמה שיותר משחקים קשים אחד אחרי השני וכך להקטין את אפשרויות הרוטציה למינימום (לכל קבוצה לא משנה כמה עמוק הסגל שלה יש עדיין הרכב ראשון שעולה ברמתו על ההרכב השני באופן מובחן), הגדלת הבטן של הליגה תשיג בדיוק תוצאה הפוכה.
תן למכבי לשחק כמה שיותר משחקים מול קבוצות טובות עם סגל עמוק ומאמנים טובים גדל הסיכוי שיצליחו לאתגר אותה.

יניב פרנקו 9 באפריל 2015

אם תיקח את השנה תוכל לראות שבליגה הסדירה מכבי לא הצליחה לנצח את קרית שמונה ובאר שבע – אבל בפלייאוף היא לא רואה אותם – וזה הגיוני כי בסוף המספרים מתאזנים .
באר שבע לדוגמא השנה איבדה המון נקודות נגד הקטנות וקרית שמונה שפכה לאגר לאחר חצי עונה – אלה הם תסמינים של סגל קצר בליגה ארוכה .
השיטה הנוכחית היא הכי טובה למכבי הנוכחית -בליגה של 39 משחקים עם 4 מפגשים ישירים מול הטוענת לכתר הסיכוי של הקבוצה העמוקה והטובה ביותר לזכות גדול מליגה של 30 משחקים ו2 מפגשים ישירים .

בטח אם יש אירופה בתמונה ובוודאי שתלוי מי היריבות – שוב, בכל שיטה שלא תהיה לקבוצה הכי עשירה וטובה יש יתרון ברור – אבל אם צריך לשרטט שיטה שתהיי נוחה לקבוצות הפחות עשירות אז לדעתי 16 קבוצות ו2 סיבובים עדיף בהרבה .

נ.ב
בליגה כזו של 3 יורדות אז למפגשים מול התחתית בסיבוב השני יש משמעות גדולה יותר , מאוד תלוי בלוח משחקים אבל מקשה יותר – האחוזים הגבוהים של מכבי השנה מול קבוצות פלייאוף עליון היו נראים פחות טוב מול קבוצות שנלחמות על החיים (גם ליריבה כמובן ),

גיא זהר 9 באפריל 2015

הקטנת הליגה יותר אקוטית בכדורסל אבל הבעיה שלי בליגה גדולה היא קבוצות כמו עכו ורעננה ללא בסיס קהל.

יניב פרנקו 9 באפריל 2015

זה מאוד תלוי מי ה16 – הפועל פתח תקוה שיכולה לרדת השנה היא בעלת בסיס גדול ויש לה מקום ב16 קבוצות – אם הקלפים נופלים נכון אז בני יהודה , אשקלון , כפר סבא ולפחות עוד קבוצה אחת מהמגזר (נצרת ?) יכולות להכניס הרבה מאוד עניין בליגה של 16 קבוצות ו3 יורדות .

גיא זהר 9 באפריל 2015

חוץ מזה שהקטנת הליגה תקטין את כוח המיקוח של הישראלים. להציף את הליגה בזרים תהיה בכייה לדורות

יניב פרנקו 9 באפריל 2015

הקטנת הליגה ופתיחת ליותר זרים בהגדרה תקטין את כוח המיקוח של הישראלים – זו אכן תהיה בעיה

גיא זהר 9 באפריל 2015

למיטב ידיעתי אסור מעבר לחמישה זרים במפעלים האירופאים בכדורגל כך שייווצרו שני סגלים סטייל מכבי סל

גיסנו 11 באפריל 2015

סתם בהעפת עין זריזה – בסגל של שחטאר דונייצק מיודעתנו נגד באיירן מינכן במשחק האחרון בשמינית גמר הצ'מפיונס – 5 ברזילאים בהרכב, עוד 3 על הספסל.

Comments closed