דעתי על איכות הניהול במכבי

 

ושוב עולה השאלה לאחר חגיגת האליפות הצהובה איך אנחנו (אוהדי כל הקבוצות שאינם מכבי ת"א) צריכים לשפוט את איכות הניהול במכבי, שהרי הויכוח האינסופי בנושא יוצא תמיד מאותה נקודה –  אוהדי מכבי יספרו שזה ממש לא הכסף (אבל טוב שיש) ואוהדי שאר הקבוצות ינסו לחשוב כיצד אפשר לנצח קבוצה כה עשירה ועמוקה.

אז דעתי היא כזו.

בכל הקשור לניהול עסקי ספורט – מכבי של הכדורגל היא היום הארגון המקצועי ביותר בישראל ובפער גדול על האחרון כולל מחלקת הסל של הקבוצה, מנהלים בכל ארגון עובדים ונשפטים לפי המדדים שמציבה להם הבעלות ולפי פרמטרים אבסולוטיים מול התחרות – מכבי של השנה שוברת שיאים בלי קשר לגמר הגביע ומגיעה למנהליה את הקרדיט.

האם מנהליה יכולים לעשות הישג דומה במכבי נתניה ? בוודאי שלא. אבל זו לא השאלה. גם המנהלים של קשת לא ישיגו ולא רבע מהרייטינג עם יעברו מחר בן לילה לרשות השידור, מצד שני לא הייתי מגייס לקשת את הצוות בכיוון ההפוך כל כך מהר.

***

אם מחר ביום עיון שכותרתו "ניהול עסקי ספורט בישראל" יוזמנו מנהלי מכבי ת"א להרצות הייתי שמח אם כל אחת מקבוצותיי האהובות (סל, רגל, יד והשבוע גם הפועל ב"ש) יגיעו עם מחברת לרשום כל מילה. כי יש הבדל גדול מאוד בין למידה של ארגון קטן מארגון גדול לבין היכולת לאמץ את כל תכנית העבודה של הארגון הגדול בקטן.

אין לי ציפייה שהפועל רגל תחזיק סגל כה עמוק ומוכשר וצוות מקצועי גדול וכך הלאה אך יש לי ציפייה גדולה כי אלמנטים מסוימים בדגש הכושר הגופני, חלוקת עומסים, בניית סגל מאוזן ובעיקר בניית צוות אימון איכותי יאומצו ככל שהתקציב מאפשר.

אשמח גם אם במכבי חיפה יאמצו זאת ,אשמח אם בהפועל באר שבע ילכו וילמדו – שם שאלת הפער התקציבי פחות רלוונטית (הגם שקיימת ועוד איך קיימת) – הזמן לתירוצים חלף עבר מזמן.

***

מצד שני ליום עיון בנושא ניהול כללי אין למנהלים של מכבי במה להשוויץ או לצפות להזמנה, הם עובדים בארגון הפסדי ללא כל היגיון כלכלי, המטרה הבסיסית של עסק היא להרוויח כסף, מכבי לא קרובה בכלל להיות מאוזנת ובסוף חברים בעסק צריך גם להחזיר את ההשקעה המקורית  – שום דבר ממה שעושה מנהל ממוצע במכבי בקדנציה שלו במכבי לא מכשיר אותו לנהל מחר את רשת ארומה.

את איזי שירצקי לדוגמא אפשר להושיב לצד מנהלים מתחומים אחרים וללמוד דבר או שניים על ניהול , גם את רמי כהן מהפועל ת"א וגם את אלי דריקס ממחלקת הכדורסל – אלה כולם ארגונים שעושים מאמץ אמיתי ותמידי להגדיל מקורות הכנסה ומוציאים על ציר השנים החזר השקעה חיובי – לא פלא שרמי כהן ואיזי שירצקי לדוגמא הם גם יזמים ואנשי עסקים מוצלחים מחוץ לעולם הספורטיבי.

***

שעון החול של הכדורגל הישראלי הולך ומתקצר כל שנה שכן כל עוד לא ילמדו מנהלי הספורט בישראל את בין מה שכרגע כתבתי הפער יכול להיות עוד גדול יותר, מכבי זקוקה עדיין להכנסות משמעותיות מאירופה ולאצטדיון גדול בהרבה מהקיים – הדברים אינם לגמרי ביד שלה ואין לנו יכולת לחשב עד כמה מיטש נהנה מהצעצוע.

גם אם ברמה הראציונלית ניתן להניח כי לאורך השנים לא נחזה בפער שכזה בין הכנסות להוצאות , חשוב להבין ולהפנים כי אנשים בקנה מידה כלכלי שכזה לא חושבים כמו כולנו.

***

ידיעות קטנות מטפטפות לתקשורת על התוכניות של הפועל לשנה הבאה, מחנה אימון ארוך בחו"ל , צוות זר, סיכומים עם שחקנים בעמדות מפתח, החלפת השדרה הניהולית ושיפוץ מתחם האימונים – בהפועל כמו בהפועל יש לקחת ידיעות חיוביות בחשדנות אך נראה לי ששלוש שנים של שליטה צהובה מפילות אצלנו את האסימון אפילו יותר טוב מיום עיון.

כל עוד בארי בן זאב, מספר 3 בבנק הפועלים לשעבר מנהל את העסק אני רגוע מעט יותר מקודמו בתפקיד בכל הקשור למתודות ניהוליות.

***

מה שכן, ברכות לאלופה , הישג כביר.

תשמחו. תתרגשו. תאהבו. (יומן דאבל פרק כ"ד)
גולדן בוי

104 Comments

thomas 19 במאי 2015

בגדול מסכים, רק תיקון קטן: גולדהאר בהחלט משקיע בלמצוא אפיקי הכנסה נוספים, בין אם חנויות המרצנדייז, המצאת ושיווק קווי "אופנה"(מעניין אם רעיון אמריקאי כ"כ יתפוס בארץ) וכמובן, מחשבות על אצטדיון.

אורי 19 במאי 2015

הוצאת לי את המילים מהמקלדת…

ולהגיד שאיזי ורמי כהן הם "יזמים ואנשי עסקים מוצלחים מחוץ לעולם הספורטיבי" זה אולי נכון אבל איפה הם ואיפה גולדהאר

יניב פרנקו 19 במאי 2015

ברור שגולדהאר הוא בליגה אחרת – אבל גולדהאר רואה במכבי צעצוע ותחביב ורמי כהן מנהל את הפועל בכלים ניהוליים של עסק משום שאין לו את היכולת לממן הפסד.

אנונימוס 19 במאי 2015

בדיוק. כשרמי כהן מכניס את הפועל לגירעון הוא צריך לשבת לשבור את הראש איך ממשיכים להעמיד בשנים הקרובות קבוצה ראויה, ושמים חלק מהכסף לסגור את הגרעון. כשמיץ גולדהאר נכנס לגרעון, הוא פשוט מושך בכתפיו וממשיך הלאה. וגם 10 חנויות מרצנדייז לא יסגרו את הגירעון של מכבי. רק ליגת אלופות. ונראה לי שזה ההיגיון של גולדהאר. הוא בטוח (כנראה בצדק) שמתישהו יגיע לליגת אלופות, וכשיעשה זאת יצליח להעפיל בצורה סדירה פחות או יותר לשלב הבתים. ואז כבר לא יהיו הפסדים, אולי יהיה אפילו רווח יפה.

פורד פרפקט 19 במאי 2015

כל זה ושום מילה על הכח והגודל של הקהל של מכבי. אני מהצד האדום ורק מחכה שגם אנחנו שוב נוכל להנות בכזו נוכחות עם הקבוצה שלנו

יניב פרנקו 20 במאי 2015

מבחינת קהל אפשר להכפיל ואולי יותר את ההכנסות מקהל – בדגש כרטיסים – אבל בשביל זה צריך איצטדיון.

ניב 19 במאי 2015

יניב כרגיל תענוג לקרוא אותך.
יחד עם זאת יש לי שאלה אחת, לא עדיף מחנה אימונים בארץ? לא חבל לבזבז כסף על חו"ל? אחרי הכל בן זאב לא כדורגלן ולא מבין באמת מה צריך..

יניב פרנקו 19 במאי 2015

דרך אגב בשנה שעברה עם אסי דומב על הקווים וסגל שברובו לא היה הסגל של השנה השוטפת אפשר היה לנהל את המחנה בקיסריה – זה היה מביא לאותם תוצאות.

אדם 19 במאי 2015

לא חושב שעדיף מחנה בארץ. הניתוק מכל המוכר מאפשר להתמקד יותר בהכנה. מעבר לכך, אם טסים לגרמניה לדוגמא, מזג האוויר מאפשר הכנה הרבה יותר טובה מבחינת כושר עם יותר אימונים ועצימות גבוהה יותר מאשר באמצע הקיץ הישראלי. לטעמי מחנה אימונים בחו״ל הוא בגדר חובה.

רועי 19 במאי 2015

לא אם יש לך גם קייטנה בארץ לנהל במקביל.

אוהד 19 במאי 2015

+1

ניב 19 במאי 2015

אדם זה היה כמובן בצחוק..
בכל אופן עושה רושם שהניהול בהפועל באמת השתפר פלאים.
מגיע לכם (לך, לפרנקו וכו'.. ) קצת נחת, זה עולה לי בדם, אבל אני מאחל לכם שנה טובה יותר מהשנה (ולנו עוד אליפות ובשאיפה ריאלית שלב בתים בליגה האירופית).

יניב פרנקו 19 במאי 2015

אם מחר קבוצה מסוימת תצטרך להחליט האם להשקיע חצי מיליון שקל בעיבוי 3 משרות בצוות המקצועי אל מול מחנה אימונים בחו"ל – זו דילמה שאפשר לנהל רציונלית – מה שהיה שנה שעברה בהפועל היה מוביל לאותם תוצאות גם אם היו מאמנים אותם במזג אוויר נוח יותר.

אדם 19 במאי 2015

זה פשוט כי הסיומת של דבריך מעולם לא התרחשה – אף אחד לא אימן אותם.

רוג'רס אהרון 19 במאי 2015

מכבי תא כדורגל היא עסק כלכלי רווחי.
החשיבה היא לעתיד.
קבוצה שתופיע 4-5 שנים בשלב הבתים תחזיר את ההשקעה שמושקעת כרגע.
מיטש בא לעשות כסף,לפתח הובי,למצוא כלה כשרה וליצור לעצמו שם גדול יותר בקרב הקהילה היהודית העסקית העולמית.
בקצב שלו גם רווח כלכלי יגיע בהמשך הדרך.

הפועל מיצגת נאמנה את תרבות ה"שנור" היהודית .
חיים מתרומה לתרומה.לא ממש טורחים לבדוק מי תורם ולמה הוא תורם.
דודו דאהן האיש מאחורי אמיר כבירי עוד יגרום לכם להתחנן שרמון יחזור.
ועם כל הכבוד בנק הפועלים=מכבי תא.
לא יודע כמה בארי יודע על לנהל עסק מפסיד עם קהל לקוחות אלים ומחוייב.
וחשיפה תקשורתית מוגברת. כל זה לא היה מנת חלקו במגדל השן של שרי.

דורפן 19 במאי 2015

מכבי תל אביב לא תגיע 4-5 שנים רצוף לשלב הבתים. לא כי היא מתנהלת לא טוב – אלא קבוצות שמתנהלות טוב במדינות כדורגל טובות מישראל יש המון – ומסלול האלופות אל תוך ליגת האלופות כולל רק חמש קבוצות. אין שום סיבה לחשוב שמכבי תל אביב מתנהלת טוב יותר מבאזל או ממריבור או אלופת צ׳כיה או אוסטריה או נורבגיה וכך הלאה אפשר להמשיך כ-15 מדינות. ברובן יש קבוצה ששואפת להגיע לשלב הבתים על בסיס קבוע. אז מכבי תוכל פה ושם אבל בוודאי לא להשיג קביעות.

תוהה בדרכים 19 במאי 2015

בשיטת פלטיני, להעפיל לליגת האלופות מהמוקדמות יש סיכוי לא רע עם קצת מזל. החלק היותר קשה הוא לזכות עוד 4-5 פעמים ברציפות בליגה, בנוסף לשלוש שכבר זכית. גם אם אתה הקבוצה הכי עשירה וחזקה על הנייר, לזכות 7-8 פעמים ברצף באליפות זו משימה כמעט בלתי אפשרית.

יניב פרנקו 20 במאי 2015

האופטימיים בצהובים מסתכלים על מודל באזל + בלומפילד משופץ כמודל – במודל כזה מכבי תהיה מאוזנת , במודל כזה עם גולדהאר ימשיך להשקיע אחת לתקופה אפשר יהיה לחלום (מצידם, אצלי זה חלום מסוג אחר ) על הצלחה סטייל באזל בשלב הבתים – מפה יגידו הצהובים ששזה גלגל שמייצר הצלחה בדמות עוד כסף מהצמפיונס והשבחת שחקנים – מכבי משקיעה בנוער יותר מכולם ואם היא תגדל אחת לשנה שחקן שיקבל חשיפה בליגת האלופות אלה סכומים והתנהלות שלא הכרנו.

אבל.
נכון להיום זה עדיין תלוי מאוד בהגרלה – כל עוד מכבי לא תהיה מדורגת לכל שלבי הפלייאוף באלופות היא צריכה לעבור בדו קרב לפחות קבוצה אחת סופר חזקה.
למכבי גם צפויות שנתיים אם מאמינים לחולדאי או 3-4 אם מאמינים למציאות מחוץ לבלומפילד – זה לא מקדם חיובי , התחרות בליגה אפילו רנדומלית צריכה לעלות כיתה (זה קצת משאלת לב שלי) ולזכות באליפות שנה אחר שנה תוך הגעה לשלב בתים זה משהו שאף קבוצה לא עשתה .
ואת כל זה היא אמורה לעשות כשהיא מוגבלת ב5 זרים – דבר שקבוצות ממדינות כדורגל טובות יותר לא מגבילות.

ופה והתייחסתי לזה בעבר אנחנו שוכחים את הרגולטורים הישראליים – אין סיכוי שיתנו למכבי שקט בדרך לדריסה מוחלטת של הליגה – ההגבלות ששחר וחבריו ישימו עליה יהיו גדולות – חוק המושאלים זו סנונית ראשונה – תקרת שכר, שיטת קיזוז , הורדת מספר הזרים ועוד .

לכן אני טוען שכל עוד מיטש ירצה מכבי תהיה מאוד חזקה – מפה ועד תסריט של באזל ישראלית וריווחית הדרך ארוכה ארוכה ומלאת אתגרים – חלקם מאוד מאוד מסובכים.

אדם 20 במאי 2015

תוהה, רוזנבורג, ליון. בטח יש עוד כמה. זה לא כזה מופרך.

בן 28 במאי 2015

חח. כלה כשרה. אתה צריך להתעדכן קצת

YG 19 במאי 2015

אני לא יודע למה אתה כל הזמן מציין את העובדה שאתה רגוע שבארי בן זאב "מספר 3 בבנק הפועלים לשעבר" מנהל את העסק.

לצערי, רק מגוגל אפשר לראות התנהלות בעייתית לכאורה:

אני רק מניח את זה כאן:
http://www.themarker.com/law/1.303760

תחפש גם בגוגל: index.justice.gov.il/Units/HalbantHon/docs/fr.doc

עדי אבני 20 במאי 2015

הלינק ששמת דווקא הרגיע אותי. מסתבר שהתפקיד של בארי היה ראש מחלקת טייקונים זרים בבנק הפועלים. בדיוק החומר האנושי ממנו יכול לבוא בעלים בכדורגל הישראלי

Lord Anthony 19 במאי 2015

מכבי תל אבי כרגע בשלב הבנייה, כמו הרבה חברות חדשות בסדר הגודל הזה ההנחה הבסיסית היא שיהיו כמה שנים הפסדיות לפני שהחברה תתחיל להרוויח. זה לא אומר לשנייה שהמנהלים לא טובים.
מכבי תל אביב עושה את כל המאמצים להפוך לאירגון רווחי, ואין לי ספק שזה עניין של שנים מועטות עם שהם יגיעו למצב הזה.

יניב פרנקו 19 במאי 2015

מכבי תל אביב עושה את כל המאמצים להיות כוח אירופאי – זה תלוי בהרבה גורמים שלא בשליטתה – מספיק לדוגמא שפלטיני ישנה את השיטה וכל המודל נופל – אם היא הייתה צריכה לגייס כסף ציבורי על בסיס פעולותיה ותוכניותה היא לא הייתה מסוגלת.

Lord Anthony 19 במאי 2015

חברות כבר גייסו כסף גם על פחות.
למכבי תל אביב יש מספיק תקדימים בכדורגל האירופי להסתמך עליהם כדי להוכיח שהמודל שהיא פועלת על פיו בר קיימא.
בכל מקרה לא הייתי שם כסף על זה שפלטיני ישנה את השיטה בליגת האלופות, אם כבר יהיה שינוי אז זה לטובת הקבוצות הקטנות.

יניב פרנקו 19 במאי 2015

חברות עסקיות – לא קבוצות כדורגל ישראליות

גיל שלי 19 במאי 2015

יניב, ייתכן שגם אפשר יהיה להרוויח מקבוצות ספורט ישראליות, הספורט כתוכ. לא הולך לשום מקום והשוק הישראלי נמצא במגמת צמיחה

יניב פרנקו 19 במאי 2015

בוודאי שאפשר יהיה להרוויח מקבוצת ספורט ישראלית – השאלה באיזה מודל עסקי.
קבוצות כדורגל ישראליות הגיעו לליגת האלופות ולהצלחות בזירה האירופאית עם תקציב הוצאות נמוך בהרבה.
במודל של מכבי – בשנה של 130 מיליון הוצאות היא תפסיד כסף גם בשנת צ'מפיונס – זה קצת הזוי ברמה העיסקית.

יואב 19 במאי 2015

בשנה של 130(מאיפה הבאת את זה? אל תגיד לי שמאתרי הספורט), בשנת בתים בליגת אלופות, מיטש כמעט מאוזן.
מה זה יתן לו להמשך? וואו , כל כך הרבה.
תן עוד עליה, וזה מכפיל את עצמו.
אם היית יודע כמה זהבי עושה מפרסומות…

יניב פרנקו 20 במאי 2015

כמה כבר זהבי עושה מפרסומות ? (רמז, הרבה פחות מכספי לדוגמא).

דורפן 19 במאי 2015

לורד אנטוני. אני לא בטוח שיש דוגמאות מהסוג שאתה מציין. בוודאי לא ממדינה שמייצרת מעט מדי כשרון מקומי.

Lord Anthony 19 במאי 2015

אפואל ניקוסיה, לודוגורץ רזגד, ובמידה מסויימת גם באטה בוריסוב.
לא אחד לאחד, אבל די דומה למכבי.

יואב 19 במאי 2015

לורד,
לגמרי.
ומיטש מודע לכל זה ואף בטח יותר.
זה מה שמטריף לרעה.
הוא פה כדי לנצח.
עוד חמש שנים ישירו לו להתאבד.
אם דה באזר היה קיים באמצע שנות השבעים, אלו התגובות שהיית מקבל על מכביסל.

תוהה בדרכים 19 במאי 2015

לא בציניות, לא הבנתי מאיזו בחינה הקבוצות שציינת מהוות מודל.

אם אתה מתכוון ליכולת להפעיל בעונות מסוימות לליגת האלופות ואפילו לתת קמפיין מכבוד, אז אתה צודק. אם אתה מכוון לקבוצות שהן כוח קבוע באירופה ולו ברמת העפלה לבתים, לא נראה לי שהן עונות לקריטריון.

קפטן קוקי 19 במאי 2015

הערה קטנה – אתה שופט את איכות המנהלים במכבי על סמך שורת הרווח, וזאת טעות כי במכבי בהגדרה שורת הרווח פחות רלבנטית. וזאת פחות או יותר אקסיומה ברוב קבוצות הכדורגל בישראל.
ג'ורדי הצליח לבנות תרבות ארגונית יוצאת דופן והביא לשינוי מהותי ביחס למקובל בישראל – נגמרו הדיבורים על רצון ולחימה. נגמרו הדיבורים על אקסטרה השקעה באימונים והמשפט השחוק "נעשה הכל…". נגמרו הימים שאנשים קידמו את עצמם דרך כותרות בעיתון. זה חתיכת שינוי ומעיד על יכולת ניהולית גבוהה מאוד.
כנ"ל ביין, שנחשב לבוס תובעני מאוד שמעמיד את כל המערכת על הרגליים ולוחץ על העובדים כדי להוציא מהם את המקסימום. זאת פחות הדרך האהובה עלי, אבל גם לגביו יש אסכולה שתקרא לזה ניהול מצליח.

יניב פרנקו 19 במאי 2015

לא על שורת הרווח אלא על אופי הארגון – לנהל את ישראל היום שונה מלנהל את הארץ לדוגמא – לנהל עמותה כמו ארגון "לתת" גם דורש כישורי ניהול מסוימים – אבל מכבי של היום אינה ארגון שמטרתו עיסקית אלא מועדון כדורגל הפסדי – מתודות אחרות לגמרי.
עם זאת כפי שציינתי – מנהליה טובים מאוד במה שהם עושים – להסיק ממה שהם עושים על יכולתם לנהל ארגונים עסקיים טהורים זה לא נכון.

אורי 19 במאי 2015

כי הניהול של העסקי גולדהאר כ"כ רע, הוא כנראה נהיה מליארדר מלקושש תרומות ולמכור נשק רוסי למדינות עולם שלישי

אהד 19 במאי 2015

רק הערה. כששופטים את המנהלים, צריך לבחון מה היו היעדים שהושגו בפניהם. אם המטרה שהציבו לקרויף היא לקחת אליפות, אז הוא הצליח. אם המטרה הייתה לשחק אטרקטיבי תוך כדי, אז ההצלחה לא כזו גדולה.

יניב פרנקו 19 במאי 2015

אני מניח שהיעד המרכזי היה תארים וכרטיס כניסה למוקדמות ליגת האלופות – כל עוד למכבי יש סיכוי תיאורטי לליגת האלופות שזה הדבר החשוב ביותר – קרויף עומד ביעדים – לכן בתחילת שנה פרסמתי פוסט שטענתי שלאחר הכשלון האירופאי לשחר יש הזדמנות לשים מקל בגלגלים – בדיעבד עוד שנה עברה ועדיין למכבי יש את הסיכוי לליגת האלופות – לפי מה שאני יודע יש לצוות מענק אליפות ואין בונוס על כדורגל יפה.

אהד 19 במאי 2015

כמוך, אני לא יודע איזה מטרות קבע מיץ' לקרויף שהעביר הלאה לפאקו. אני רק יודע שפאקו לקח אליפות ועל סף דאבל (כלומר עמד במטרות שאתה חושב שהציבו לו) ועדיין הוא לא קיבל חוזה לעונה הבאה.
גם קאפלו פוטר למרות אליפות בריאל וכנ"ל מזרחי מבית"ר. היו גם דיבורים שאחת הסיבות המרכזיות לפיטורין של מוריניו מצלסי נבעו מהכדורגל המשעמם שצלסי הציגה.
זה שיש לצוות מענק אליפות ואין בונוס על כדורגל יפה לא אומר יותר מדי בהתחשב בכך שזכייה באליפות היא מדד אובייקטיבי בעוד שכדורגל יפה קצת פחות.

D! פה ועכשיו 19 במאי 2015

אם כבר מדדים אחרים כוללים את כלל ההתקדמות המקצועית של המועדון. החתמת שחקנים, קידום צעירים, חידוש ואי חידוש חוזים. חיזוק המותג בתקשורת ובקרב קהל היעד. ניהול המערך המקצועי הכולל סקוטינג, אימון קבוצות (בוגרים ונוער) ופרטים, שידרוג מערכים מקצועיים. כמובן שחלק מהפעולות נעשות לצד המנכ"ל ובעלי תפקידים אחרים.

קשה לי להאמין שכל מה שגולדהאר דרש מקרויף זה אליפות ואירופה. מישהו משנהל עסקים כלכך גדולים לא יכול לחשוב שספורט שנשען לעיתים על משחק אחד ויחיד (או זוג משחקים, כמו מול באזל) יכול להיות בעל השפעה אמיתית על ההסתכלות בביצועי העובדים.

אהד 19 במאי 2015

מסכים.

אודי 19 במאי 2015

מצד אחד – "בהפועל כמו בהפועל יש לקחת ידיעות חיוביות בחשדנות" אבל אז כמובן "נראה לי ששלוש שנים של שליטה צהובה מפילות אצלנו את האסימון אפילו יותר טוב מיום עיון."

עוד לא היה שינוי ניהולי בהפועל שלא ראית באור חיובי. אתה חייב לטפל באופטימיות העיוורת שאתה נגוע בה.

יניב פרנקו 19 במאי 2015

למה?

אדם 19 במאי 2015

כי זה לא מתאים לאוהדי הפועל.

תומאס נוימן 19 במאי 2015

ג'ורדי הוכיח בקפריסין שהוא יודע גם לנהל היטב מועדון קטן עם תקציב מהנמוכים בליגה. כמנהל ספורטיבי, נדמה לי שיש לו מה ללמד גם קבוצות כמו בני יהודה, רעננה וכד'.

יניב פרנקו 19 במאי 2015

מסכים.

אזי 19 במאי 2015

דווקא העונה אני חושב שלארגון המקצועי יש פחות במה להשוויץ.
למעט ההחלפה המדהימה של המאמן בתחילת העונה באופן חלק שקט וכמעט טבעי, הרבה דברים אחרים הצליחו הרבה פחות טוב (גם אם אולי נעשו בצורה האופטימלית)
שני שחקני מפתח נרכשו בתחילת העונה, האחד הפך לעמוד תווך במרכז הקישור בעוד לשני, השחקן השני הכי יקר בקבוצה, אין מקום אפילו על הספסל.
זה היתרון הכי גדול של הכסף של מכבי. שיש לנו את האפשרות לטעות.
אני חושב שאם נסתכל על כל הרכש שג'ורדי הביא בשלוש השנים האחרונות, חלק גדול ממנו לא התאים לקבוצה.
כשיש כסף – מחליפים.
קבוצה פחות עשירה שתרצה להתמודד עם מכבי, תצטרך לפגוע בכל שחקן רכש שהיא מביאה.
ככה עובדת מכבי סל באירופה. כששחקני הרכש שלה מתחברים, היא מגיעה לפיינל פור (או לוקחת את אליפות אירופה, למשל)
כשלא, היא לא. אין לה יכולת אמיתית לתקן.

עוד בעיה שיש העונה היא בעיית פציעות.
יצחקי נפצע ונפצע ואז נפצע. ורמוט שיחק רבע שעה מאז שהגיע, פריצה היה פצוע תקופה ארוכה, שפונגין גם ולגמר הגביע נחסר את כל ארבעת הבלמים שיש בסגל הקבוצה.
בגלל שאני לא מבין כלום בכושר גופני, אני לא יודע להגיד אם זה סתם נאחס, או שתוכנית הכושר העונה נכשלה כשלון חרוץ.
בכל מקרה, התוצאה הסופית זהה ואין למכבי מה להתגאות בה.

ככה שדווקא העונה, ואני לא מאמין שאני אומר את זה, אם יש מה ללמוד ממכבי, זה איך צוות מקצועי יכול להפוך קבוצה לבלתי שבירה מנטאלית.
מכבי מאומנת ככה שהיא לא יכולה להפסיד.

ומכל קבוצות הליגה, הכי מפתיע אותי שבאר שבע לא מתקדמת לעבר מודל מאוד דומה של מכבי תל אביב. נדמה לי שהיא הבעלים היחידים בליגה שמוכנה לשחרר מהאחיזה שלה בקבוצה בשביל להשיג הצלחות.
שרצקי, שחר, טביב והלוזונים (מתוך קבוצות הפליאוף העליון) בחיים לא ישחררו מהאחיזה בקבוצה.

רועי 19 במאי 2015

אולי לא עשו מספיק רוטציה :)

ניב 19 במאי 2015

הרוטציה גמרה אותם, אתה יודע כמה קשה לקום לעמידה מכיסא נוח?

שגיא 19 במאי 2015

מה אשמת ה"ארגון המקצועי" שבן בסט לא פוגע?
אתה מכיר מאמן או איש מקצוע אחד בארץ שלא היה רוצה להביא את בן בסט אליו לקבוצה בתחילת העונה?
באותה תקופה הוא היה שחקן הרכב בנבחרת ובקבוצה בליגה הצרפתית. איך ג'ורדי אשם בזה שהוא לא מצליח?

אם תסתכל אחורה על כל הכשלונות של ג'ורדי בגזרת הזרים, תראה שדווקא מבחינה כספית, ההפסדים היו מינימליים. רוב השחקנים שהגיעו ונכשלו חתמו על חוזים קצרים עם אופציות יציאה. אני חושב שמלבד גונזאלו גארסיה, אף אחד מהם לא היווה הפסד כספי למכבי.

אזי 19 במאי 2015

זה נכון, אני חושב שבן בסט הוא הנפילה הכלכלית היחידה.

מה זאת אשמתו? לא יודע.. הוא הביא אותו, הוא לא פוגע.
שים לב שכתבתי יכול להיות שדברים נעשו בצורה נכונה ולא הצליחו.
אבל בן בסט שחקן עם אופי דפוק, שחקן שהצליח רק בקבוצות קטנות ושני משחקים בנבחרת
ברור שאצלי זאת חכמה בדיעבד, בגלל זה גולדהאר לא משלם לי להיות המנהל המקצועי של הקבוצה.
אם תסתכל לאורך שלוש השנים, תראה שג'ורדי הביא המון שחקים שלא פגעו, יכול להיות שהוא היה מוכן לקחת סיכון על שחקנים שבאים בחינם ויכול להיות שהוא לא באמת כזה סקאוט טוב כמו שכולם חושבים. לא יודע. אין לי את כל הנתונים.
אני רק אומר שכמו שהוא הרוויח ביושר את כל המחמאות
והוא גם מרוויח ביושר את הביקורות או לפחות את השאלות שעולות.

אהד 19 במאי 2015

מה אשמת ה"ארגון המקצועי" שבן בסט לא פוגע?
אותה אשמה בדיוק בכך שזהבי פוגע.

יניב פרנקו 19 במאי 2015

בן בסט הוא לא דוגמא לאופי בעייתי כמו שהוא דוגמא לא טובה לשיקול הדעת של קרויף בקיץ – בן בסט עובד הכי טוב ליד חלוץ 9 אמיתי – במכבי של השנה אין לו מקום

אזי 20 במאי 2015

בן בסט הוא לא דוגמה לאופי בעייתי???

זה אולי כי בקבוצה שלך אתה רגיל לתופעת המקורבים.
כל העונה הוא לא פגע, כל העונה היו כתבות על מקורבים שלו שמתלוננים שהוא לא משחק ולא מקבל כבוד ולא ולא ולא.
כל משחק שהוא לא טוב והוא מוחלף הוא עושה פרצופים ומקלל ולא טוב לו ואכלו לו ושתו לו.

אין לי בעיה עם זה שהוא לא טוב, לא אני משלם לו.
יש לי בעיה עם האווירה שהוא יוצר סביבו.

גיסנו 20 במאי 2015

לי נראה שבן בסט התיישר באיזשהו שלב. כשהוא כבר קיבל הזדמנויות, לי לפחות היה נראה שהוא בעיקר כועס על עצמו.

יניב פרנקו 20 במאי 2015

האופי של בן בסט הביא אותו מהליגה הלאומית לליגה הצרפתית – בלי מקורבים, בלי לעבור בקבוצה גדולה וכמעט בלי יח"צ.
לא שמעת עליו מילה רעה לפני השנה הזו במכבי.
הוא נתן עונה רעה ונראה אכן מאוד מאוכזב מעצמו אך גם מהסיטואציה שהפכה אותו משחקן מחוזר מאוד לשחקן ספסל.
והבעיה העיקרית היא ממש לא האופי שלו אלא העובדה שבשלישיה הקדמית של מכבי אין לו מקום (בגלל סוג השחקן שהוא ולא היכולת).

גיא זהר 19 במאי 2015

אזי מסכים מאוד לגבי הניתוח של מכבי השנה. למיטב ידעתי אלונה לא פחות קונטרול פריק. שים לב מי המנכ״ל שלה.

גיסנו 19 במאי 2015

טור ההכנסות של מכבי הולך ועולה, טור ההוצאות בגדול במגמת ירידה כללית למרות העלייה בתקציב עם החתמת ורמוט.
יכול להיות שיימכרו שחקנים בקיץ.
יש כמה צעירים בקבוצה וכמה שעל הכוונת שאולי יניבו רווחים ממכירה עתידית.
יש השקעה בקבוצת הנוער בגובה כמעט של תקציב קבוצה קטנה בליגת העל, אולי גם משם יהיו רווחים בעתיד.
וכמובן שמנסים לבנות תשתית שתוכל להתמודד בשלבי הבתים באופן קבוע, בלי עליות וירידות עקב קפריזות של בעלים, בלי שכל הכסף הזה ייעלם לאנשהו,

מבלי לגרוע מהעבודה הניהולית הטובה של רמי כהן – הרבה יותר ריאלי להפוך פרוייקט כמו הפועל ת"א סל לרווחי מאשר מכבי ת"א רגל. ההכנסות של מכבי רגל מגיעות כבר לאזור ה 60 מליון ש"ח, אין מה להשוות בכלל. מבחינת סדרי גודל זה כמעט כמו להשוות בין בעלים של מינימרקט שכונתי לבעלים של שופרסל.

גולדהאר מסתכל ומכוון הרבה יותר רחוק ממה שרגילים בביצה שלנו, לשפוט אותו כלכלית אחרי 3 שנים של הפרוייקט הזה (בשנתיים הראשונות לא באמת נעשו צעדים ניהוליים כמו מאז המהפכה של ג'ורדי) ככשלון – נו טוב, אתה יודע למי מראים חצי עבודה….

הזכרת את שירצקי – ה"הכנסות הטבעיות" של המועדון הן כמעט כולן מהספונסר "איתוראן", שזה בעצם מכבסה יפה לזה ששירצקי שם שם לא מעט כסף פרטי כל שנה. כמו שוולבו והונדה הן הספונסריות של חיפה. הניהול המקצועי ומה ששירצקי עשה מק"ש ראוי להערכה, מכאן ועד "ניהול כלכלי נכון" המרחק גדול מאוד.

גיא זהר 19 במאי 2015

אני רק שאלה, מאיפה הגעת להכנסות של 60 מליון?

יניב פרנקו 19 במאי 2015

השנה בלי אירופה ובלי ספונסר להערכת לא מעט גורמים לא התקרבו ל40 .

גיסנו 20 במאי 2015

זה מה שהיה שנה שעברה אבל היו גם הכנסות מאירופה, אז אולי יניב יותר קרוב לאמת העונה.
ואלו הן עדיין הכנסות יותר גבוהות לדעתי מכל קבוצה אחרת בליגה, למעט אולי חיפה וגם זה בגלל משאבים עדיפים (קרי מעל לפי 2 מושבים באצטדיון).

D! פה ועכשיו 19 במאי 2015

אני לא יודע אם זה הכיוון והפער בהשוואה הזו גדול בערך כמו הפער מכבי להפועל פ"ת, אבל לצ'לסי לקח עשור בערך להתקרב ליציבות תקציבית? אני משער שזה הכיוון של גולדהאר. כמו שאמרת, לא הכל תלוי בו. הרחקה מאירופה, מלחמה, מקום לאצטדיון גדול יותר, יריבות ראויות, פער בין מספר הזרים באירופה לישראל – הרבה מחסומים.

גיא זהר 19 במאי 2015

צ׳לסי ביציבות תקציבית? לא נראה לי.

דורפן 19 במאי 2015

צ׳לסי ביציבות תקציבית שנכפתה עליה בחוקי הפייר פליי – וכי חוזה השידור של הליגה האנגלית מבטיח זאת. אין למכבי תל אביב שום עוגן כזה.

D! פה ועכשיו 20 במאי 2015

לא טענתי שיש עוגן כזה, גם אמרתי שישנם הרבה מחסומים בדרך לשם וזו השוואה קצת far fetch. אם אני לא טועה אברמוביץ חיפש מההתחלה את היום של האיזון, זה שכפו עליו דברים פעל לטובתו כמו הרבה חוקים שחברות בהתחלה לא אוהבות אבל עוזרות להם בסופו של דבר. אני בטוח שיש לגולדהאר איזשהו כיוון ולוח זמנים אם לא לאיזון תקציבי אז להוצאה יחסית מינמלית שלו.

ודרך אגב, איזשהו פרוייקט נדלן/אצטדיון/מרכז קניות בתוך עשר-חמש עשרה שנה יכולים להיות עוגן כזה.

יואב 19 במאי 2015

במושגי מיטש, אלו ימים ראשונים מאד.
נדרש הרבה יותר זמן להפוך מועדון ספורט תחרותי לעסק ריווחי בישראל. על מגבלותיה.
כל עוד זה מהווה 0. משהו מהמחזור שלו, זה ממש לא מטריד.
אבל כמו שהספקתי להתרשם, הוא כבר חושב על השנה השלישית מעכשיו.
ההשראה שלו באיכות כח האדם לא מפסיקה להרשים אותי.
הרי אם היה מביא לשיטתך, אדם רציני שעבד במערכות גדולות וניהל פה חברה, רובנו היינו אומרים דיינו.
אז לא, הוא בוחר להביא את ביין, איש כדורגל שעבד באחד מעשרים המועדונים המתוקשרים בעולם. ועשה את הבדיקות שלו ביבשת בה משחקים את המשחק האמיתי. זה אומר הרבה על שאיפותיו. ביין לא היה מגיע לארגון חסר שאיפות ומיטש לא היה פונה אליו אם לא היו לו שאיפות.
אני ממש בעד הכיוון. אני בעד רק גויים בצמרת הארגון. רק גויים.

גיסנו 19 במאי 2015

חוץ ממיטש עצמו ;)

יניב פרנקו 19 במאי 2015

לא טענתי שעדיף להביא את חיים רומנו על פני מרטין ביין שכבר ניהל קבוצת כדורגל – טענתי שזה הגיוני בעיניי שאנגלידיס לדוגמא הלך לנהל מועדון כדורגל אחר ולא חברה עיסקית – בשוק התעסוקה לניסיון של ביין ואנגלידיס בניהול מועדוני כדורגל יש אימפקט שולי בכל הקשור להשמה של בכירים בעולם העסקי.

אזי 19 במאי 2015

הכל שאלה של לאן אתה שואף.
גם ארגון מסחרי גדול יכול להביא פתאום מנהל מחברת סטארט אפ כי הוא רוצה כיוון עם יותר שינויים ופתיחות.
בנק יכול להביא מנהל מחברת פרסום כי הוא רוצה יותר יצירתיות.

קבוצת כדורגל יכולה להביא מנהל עסקי שיביא קודם כל רווח או מנהל מקצועי שיביא קודם כל הצלחה.
בתור אוהד ברור לנו מה הבחירה הנכונה, בתור בעלים, אין בחירה נכונה, הכל עניין של חזון ומטרות.

יניב פרנקו 19 במאי 2015

זה די כביש חד סיטרי – מי שניהל ארגון מסחרי יכול לעשות הסבה לתחום של ניהול עסקי ספורט ולכן באמת לתפקיד מנכ"ל מכבי ת"א יכול להגיע מישהו בעל עבר ספורטיבי (ביין) או בעל עבר עסקי (אנגלידיס) – הפוך כמעט בלתי אפשרי.
צריך גם לזכור את ההיקפים – לנהל את מכבי היום זה לנהל עסק של שמגלגל מחזור של 130 מיליון שקל – חברה קמעונאית קטנה מאוד.

Lord Anthony 19 במאי 2015

אני לא בטוח. מנהלים באופן כללי נוטים לעבור בין חברות בתחום שלהם, לידע והנסיון האופיניים לתחום מסויים עדין יש ערך.

יניב פרנקו 19 במאי 2015

בוודאי שיש ערך – אבל ההבדל בין לנהל חברה יצרנית בתחום המזון לרשת קמעונאית הוא לא כזה גדול כמו הפער בין קבוצת כדורגל לרשת קמעונאית – רוצה לומר שהמנעד שמנהל שהוכיח את עצמו בתחום העיסקי יכול לעבור בין חברות גדול בהרבה ממנהל שהרזומה העיקרי שלו כמנהל הוא מועדון כדורגל ובוודאי מועדון ישראלי.

יואב 19 במאי 2015

שוק התעסוקה הכללי הוא לא מעינינו(:
לא יודע בהקשר לביין (שמין הסתם סגר חוזי פירסום ואימוץ במיליונים עבור רינג׳רס), ג׳ק היה יד ימינו של מיטש. אני חושב שהוא לא היה רעב ללחם גם בעולם העסקי הרגיל(:

קפטן קוקי 19 במאי 2015

אנגלידיס הוא בנקאי אם אני לא טועה. הוא בא לפה כדי לייצג את מיטש בגלל שהוא מהאזור (קפריסאי).
זאת דוגמה מצוינת לזה שאדם חכם (מאוד) יכול ללמוד את התחום מהר ובצורה טובה, וביחד עם הכישורים שכבר יש לו להצליח בגדול.

יניב פרנקו 19 במאי 2015

כמו שאמרתי זה כביש חד סיטרי.
אבל תזכור שאנגלידיס ניהל את מכבי בשנתיים הראשונות של מיטש ללא הספרדים שהיו פיאסקו מקצועי די גדול – לקח לו זמן לגבש תובנה ברורה על מודל הניהול – אני יכול רק להניח שאיש מקצוע כמו ביין היה מבין את זה מהר יותר.

יואב 19 במאי 2015

מיטש הבין את זה לאחר שנתיים. מיטש הבין את חוסר האמינות וחוסר היושרה המקצועית של המאמנים/סוכנים/מערבבים שמסתובבים פה.
ובחר בדרך הנכונה לו-לעבוד עם אנשי מקצוע זרים ואמינים, שבאים מגבהים אחרים של כדורגל.
זה תקף לקריירת המשחק של יורדי, למקום בו אוסקר גדל, לניסיון של סוזה הן כשחקן והן כמאמן(אימן בכמה מדינות שונות).

Lord Anthony 19 במאי 2015

איך זה כביש חד סיטרי אם גם לאנגלידיס לקח שנתיים להבין את התחום? תן לכל מנהל שנתיים הסתגלות במעבר בין תחום לתחום ותראה איך פתאום כל הנתיבים הם דו סטריים.

יניב פרנקו 19 במאי 2015

זה חד סיטרי כי הסיכוי שיקחו מנהל קבוצת כדורגל לנהל בנק הוא אפסי.
לבנקאי אפשר לעשות הסבה לכדורגל (וגם אז ייקח לו זמן ללמוד את העסק).

אהד 19 במאי 2015

בנקאות זו דוג' לא טובה כי היא דורשת גם הבנה חשבונאית. אם כבר, יש לך דוג' לא פחות מוצלחת מג'ק – לוזון.
קח מנהל מקצועי ותנחית אותו לתפקיד מנהל מסעדה או רשת אופנה ואני מניח שתוך שנתיים (וכנראה הרבה פחות) הוא ילמד את העסק.

יניב פרנקו 19 במאי 2015

יש הרבה בנקאים באמת שניהלו פה – בארי , אנגלידיס ולוזון .
אבל להניח שמנהל שעשה את רוב שנותיו בכדורגל יצליח במסעדנות – אחד הענפים התחרותיים והקשים לניהול – ענף שעובד על מתח רווחים נמוך ותפעול מסובך ומלא בפרטים – אני באמת לא רואה סיבה שמישהו ייתן לאחד כזה צ'אנס אמיתי לנהל עסק כזה והסיכוי להצלחה נמוך.

rk 19 במאי 2015

בפן הניהולי/מקצועי (חלוקת סמכויות, בחירת זרים,התנהלות מול התקשורת) אין ספק שמכבי נמצאת לפחות לבל אחד מעל השאר. אבל לדעתי בסופו של דבר זה לא העניין.
מכבי זכתה (ותזכה) באליפות ובעוד כמה תארים כי פשוט אין לה כרגע אלטרנטיבה. לטעמי היא לא כל כך טובה כמו שרמת הליגה פשוט נורא נמוכה.
נכון זה נהדר וראוי להערצה ולהוות מודל לשאר הקבוצות לאיך להתנהל כי מכבי לא "אשמה" שאין כאן כדורגל.
אבל זה בדיוק העניין, בסופו של דבר, להוציא את אוהדי מכבי שבטח (ואולי בצדק שמחים על כל תואר) לשאר אוהדי הקבוצות אין ממש עניין בליגה. כרגע רק הכסף מבדיל את מכבי מהשאר. וכאשר יגיע מישהו עם ארנק קצת יותר גדול וירכוש את אחת מקבוצות ליגת העל אז כנראה שנראה נדידה של התארים והשחקנים לאותה קבוצה.
לראיה שמכבי לא צולחת להעפיל לשלב הבתים כבר שנה שניה ברציפות, ואני בספק אם הסגל הנוכחי הוא זה שיביא את השינוי. אז כנראה שמכבי שוב תראה את הגדולה שלה על "אריות" הליגה. אבל בסופו של דבר בזירה האירופאית היא לא תקדם את הכדורגל הישראלי בכלום. ואלו הם פניה האמתיות של מכבי והכדורגל והישראלי. "הכוח" "והיכולת" של מכבי בליגה רק מחלישות אותה ואת הכדורגל כאן. במקום שתהיה כאן תחרות אמיתית שתדחוף את השחקנים והקבוצות קדימה, נוצר מצב שגם במכבי עצמם יודעים שהסיפור גמור עוד לפני שנמכר מנוי אחד. אז למה להתאמץ? למה לנסות ללמוד ולהשתפר מעונה לעונה אם מה שיש כרגע זה מספיק?.
שוב לא "מכבי" אשמה, זו יכלה להיות חיפה הפועל לצורך העניין. לי יותר מציק שאוהדי מכבי מתפארים בהשיגי הקבוצה שלהם כאילו התחרו נגד ברצלונה וריאל על אליפות ספרד.
ואני חושב שלפחות לחלקם עם יד על הלב היו מעדיפים קצת יותר אקשן, קצת יותר דרמה (איפה משחקי הדרבי שכל המדינה צפתה בהם ולא משנה את מי אתה אוהד, או המשחקים נגד חיפה שנחשבו לקלאסיקו המקומי) אבל אולי אני טועה.

יואב 19 במאי 2015

נראה לך שמכבי לא רוצה ושואפת להשתפר? אז אתה כלל לא מבין את האנשים שנמצאים שם בראש הפירמידה.
בשביל רובם, מכבי היא מקפצה למקום טוב יותר, לפחות בשאיפות.
כשאתה מקבל את באזל, אין הרבה שאתה יכול לעשות. אבל גם אז, מכבי עשתה שלב בתים מאד מכובד בליגה האירופאית.
ואתה יכול לנצח רק את מי שאתה מתמודד מולו.

rk 19 במאי 2015

בוודאי שמכבי שואפת להשתפר, אבל…
בסופו של דבר לדעתי אם הרמה היום יומית לא "מכריחה" אותך להביא אותך לקצה עד כמה שניתן, קשה מאוד מנטלית לגרום לקבוצה להגיע לשם רק מהמחשבה של הרצון להשתפר.
למשל תראה מה התחרות בין מסי ורונאלדו גורמת להם לעשות עד כמה הם דוחפים את עצמם כל עונה בכל פעם כיד לעמוד במספרים האדירים הללו, לא בטוח שאם לא היה להם אחד את השני, היה להם את אותו דרייב.
גם בין בארסה לריאל אותו הדבר, ההבנה שכל השמטת נקודה מול שאר היריבות בלגיה שלהן גורמת להן לקחת נקודות באופן כמעט אבסורדי כי קיימת הידיעה של נקודה חשובה למאבק האליפות.(מבלי להכנס כרגע לעליונות של השתיים על שאר הליגה).
מה שאני מנסה להגיד, שסופו של יום כן אוהדי מכבי והמועדון שמחים על כל תואר, אבל במחשבה קדימה הם הולכים אחורה ולא קדימה. והבעיה שלי כאוהד כדורגל שהם לוקחים את כל הליגה איתם בדרך הזו.

יואב 19 במאי 2015

מכבי לוקחת את הליגה אחורה? חושב שזה ממש הפוך ואת הזרעים שמכבי זורעת עכשיו, אתה תראה נובטים בכל מועדון ששואף להתמודד.
חשבתי ששאיפות וניהול מתקדם זה דבר טוב.
הודעה מוזרה מאד, בלי העליב(:

rk 19 במאי 2015

אוקיי אני אפרט יותר…
מכבי נמצאת המצב שהיא נמצאת בו משתי סיבות עיקריות. אחת ניהול נכון ומתכונן של הקבוצה הבוגרת, והסיבה שניה, כסף (שאני די בטוח שהסיבה שניה היא הגורם או יותר נכון היכולת לממש את הסיבה הראשונה).
אז למה אני אומר אחורה? כי מכבי בנתה קבוצה לכאן ועכשיו בזכות הכסף שלה, אתה לא רואה תהליך ורעיון של הפיכה מחשבתית של איך מועדון צריך להתנהל החל מהילדים ועד ובוגרים. הכסף הגדול הולך לקבוצה הבוגרת, מילא זה היה מקדם אותה בזירה האירופאית אז היה לך לפחות מקרה מכבי בכדורסל, (מבחינת הרעיון כמובן, אני לא מצפה ממכבי רגל לזכות בצ'מפיונס). אבל מה שקורה שמכבי קונה מכל הבא ליד, מחלישה את היריבות שלה, לוקחת תארים בהליכה וזהו.
עכשיו נגיד שיש לי כסף ובא לי לקנות קבוצה מליגת העל כדי להתמודד מול מכבי. מה שיקרה שאני מחוייב לעשות את אותו הדבר בדיוק. אותה נוסחה. כסף שווה שחקנים שווה תואר.
במקום שמכבי שגם ככה היא מועדון ענק ולא חסר שמה כסף תנחיל כאן תרבות כדורגל אמיתית תעשה מהפכה בכל מה שקשור לאיך מלמדים כאן ילדים לשחק, ובעתיד היא גם תרוויח מזה. גם היא וגם הכדורגל הישראלי. ואז באמת יהיה על מה לשבח ולהלל אותה.
בנתיים היא גורמת לכך שאם וכאשר תהיה תחרות זה רק בגלל שלהוא יהיה יותר כסף ולא מעבר לזה.
רק תראה מה קרה מאז נכנסו כל האוליגרכים למיניהם לכדורגל האנגלי. עד כמה זה פגע ברמת הליגה והתחרותיות שם מול שאר אירופה.

יואב 19 במאי 2015

מכבי משקיעה סכומים עצומים במחלקת הנוער. זה הבייבי של מיטש. אני אומר לך את זה מידיעה.
התנאים שהילדים והמאמנים מקבלים שם הם חסרי תקדים במציאות שלנו.
צריך זמן כדי שמחלקת נוער טובה תייצא כשרונות לבוגרת. זה תהליך.
יש את מיכה, פרץ, ברק לוי, דאבור(ששידרג את עצמו), קהת(אחד משחקני הליגה הטובים שיש) ועוד הרבה מושאלים.
בכל מקרה, צריך למצוא את האיזון בין מתן הזדמנויות והרצון להיות תחרותי.
מי שירצה להתמודד, לא חייב יהיה להשקיע רק בשחקנים בוגרים כי אם באנשי מקצוע טובים לאורך כל שדרת המועדון. מילדים ועד בוגרים.
מכבי שנים נכשלה עם תקציבים ענקיים.

יניב פרנקו 19 במאי 2015

לכדורגל הישראלי לא טוב שקבוצה אחת תזכה בכמה תארים ברצף , זה לא טוב לאף ליגה , אבל אני לא בטוח האם לאליפות נוספת של שירצקי לדוגמא לא תהיה עוד השפעה שלילית מהצד השני – כי מה אומר איזי וגם טביב – הם אומרים שהכדורגל הישראלי הוא בבסיס מוצר חלש שמספיק להשקיע בו מעט ולנהל מקצועית מלמעלה וקצת לדרוס את מעמד המאמן וזה מספיק לצמרת ואולי לתואר.
העובדה שיש שחקן כה עוצמתי אולי מרחיקה ממנו מעט את הטביבים – אלה שחושבים שדרוש מעט ניהול ומעט כסף כדי לנהל מועדון בהצלחה.
ומה אנחנו מבינים לקראת העונה הבאה – ששחר ישקיע שוב סכום כבד, שאלונה תשקיע יותר ושבהפועל מחפשים מתווה ניהולי כדי להשקיע יותר – טביב מחפש בבית"ר דרך יציאה ושירצקי כבר בונה על הנוער – מכבי קובעת רף די אכזרי שבו מועדון גדול יידרש לתקציב משמעותי כדי לעמוד בתחרות.
אני לא בטוח שזה כזה רע, גם אם זה ייקח עוד כמה שנים של דריסה – גם בליגה האנגלית הכניסה של אברמוביץ הובילה לעוד אברמוביץים ולא לשליטה מוחלטת ואני זוכר איך זה נראה בהתחלה.

רפאל 19 במאי 2015

rk,
האמת שאני מבין לליבך. לא כל יום מגיע לפה אדם שמצהיר אמונים לכדורגל והתחרות בו לפני אהדתו חסרת הפשרות לקבוצה שרק היא מעניינת אותו.
מה שתיארת לנו הוא למעשה מה שאפשר לצפות שיקרה כל עוד לא משנים את פורמט הליגה.
כמו שאמרת, כאשר התחרות היא על המקום הראשון ורק מי שיכול לחלום על הגעה לשם יכול להיקרא תחרותי ואטרקטיבי, נוצר מצב בו כל מי שאין לו את המשאבים הנדרשים מהר מאוד נהיה לא רלוונטי, עוד לפני שהתחילה העונה, ומי שכן שואף בכל זאת להתמודד חייב להביא סכום רציני שלא מבטיח שום דבר, מלבד קריסה אם זה לא מסתדר וכאמור הסיכויים ממש לא בעדו.

לכן אני גם כן חושב שדווקא המועודנים הגדולים ובפרט מי ששולטת היום בכדורגל הישראלי, מכבי ת"א, צריכה לתמוך ואפילו ליזום שינוי בדרך בה הליגה מתנהלת.
אנחנו כ"כ עסוקים בלעקוב אחרי מכבי ולפרגן לה ( מה לעשות, גם מי שלא אוהד שלה תלוי בתוצאות שלה לראות אם עדיין יש סיכוי או ללכת לים ) שאנו לא שמים לב למה שהאחרות עושות והאמת שהן לא רעות בכלל ואם נציב אותם במתכונת תחרותית טובה יותר, הם בהחלט יהיו שווים צפייה, גם אם באופן טבעי עדיין יישארו יחסית קטנים לעומת המועדונים הגדולים.

מה שבטוח, השיטה של round robin מובילה לבינוניות והתעניינות אך ורק במי שמובילה את הליגה כאשר היתר נחרבות בלי שאפילו נשים לב. טוב, איך אפשר לפספס את כל הלכלוך בתקשורת שלא קשור בכלל לספורט…
בקיצור, איך משיגים את מיטש : ).

the dove 19 במאי 2015

בן זאב מגיע מבנק הפועלים ועד עכשיו התפיסה הניהולית שלו היא חשבונאית: לקנות בזול ולא להשקיע הרבה כסף. לקחת שחקנים סוג ב מהליגה השנייה (הזר של הפועל ר"ג והמגן השמאלי של רמת השרון) ואריאל הרוש מבית"ר שעם כל הכבוד לא מהווים שדרוג לסגל שקיים כיום. כנ"ל לגבי הצוות המקצועי שנראה גרסא דהויה לצוות של אוסקר גרסיה.

אריק האחר 19 במאי 2015

יניב
מה שאותי מעניין בכמה עלו ההכנסות של מכבי בשלוש שנים האחרונות ?
ברור שההוצאות גדלו פי כמה מלפני עידן מיטש.
רף ההוצאות גדל בגלל אנשי מקצוע זרים ופונקציות חדשות וכמובן רכש
של השחקנים אבל פקטור הצמיחה כמעט ולא נידון.
רוצה לאומר שבסופו של תהליך אם כניסת הכנסות מליגת האלופות הפער
יצטמצם בין הכנסות להוצאות ועל הדרך לוקחים גם אליפויות .

יניב פרנקו 19 במאי 2015

מכבי חיפה הכניסה יותר השנה ממכבי – למכבי אצטדיון קטן יחסית , אין לה ספונסר והיא לא מכרה השנה שחקנים בכסף משמעותי .
ליגת האלופות זה באמת כסף גדול אבל גם בשנת צמפיונס מכבי לא תכניס יותר מ100 והיא מוציאה יותר – ומימד אי הודאות פה גדול -הגרלה , מלחמה בקיץ , יום רע – לך תדע.

יואב 19 במאי 2015

אתה טועה. חיפה הוציאה יותר והכניסה פחות מ

יניב פרנקו 20 במאי 2015

יואב – מאיפה אתה מביא את המספרים שלך – אנחנו בכדורגל ישראלי והעסק מאוד שקוף .
למכבי אין ספונסר , היא לא מכרה השנה שחקנים , היא לא שיחקה באירופה והיא לא מצאה ספונסר – היא מוכרת כרטיסים סולד אאוט בבלומפילד שהוא קטן ב40 אחוז מסמי עופר .
וההוצאות – הצוות של פאקו יקר מקודמיו , בן בסט ואיגיבור היו רכישות יקרות הן בדמי ההעברה והן בשכר , זהבי היה בשנת החוזה היקרה שלו ובאופן כללי זו הייתה שנה של הרבה השקעות בתשתית .
בסופו של דבר מיטש מכסה את הכל וזה נהדר אבל העסק מייצר פחות הכנסות ממה שהיה אמור וזה לא יגדל כל כך מהר (אני שם בצד את אירופה שזה הימור ) .
מקור להשוואה – קבוצת הכדורסל של מכבי שמשחקת באולם דומה – מוכרת מנויים בפי שלוש כסף למנוי , מקבלת חסויות בסכומי עתק ,מכניסה מתאי צפיה , מקבלת מהיורוליג הכנסות של זכויות שידור ובאופן כללי היא קבוצת הכדורסל המכניסה ביותר מחוץ לנבא – המכבי סל מכניסה קצת פחות מ80 – למכבי רגל אין אפילו חצי מהמקורות האלה כרגע (גם הסל מעט בבעיה שכן ההכנסות מפרסום הולכות לרדת ),

יניב פרנקו 20 במאי 2015

סליחה על הכפילות בספונסר….:)

גיסנו 20 במאי 2015

למכבי כדורסל יש קרוב ל 50 שנה של מסורת של הצלחות ברמה האירופית, שידור בכל בית בימים של ערוץ יחיד לכולם, "הקבוצה של המדינה" ובכלל בשלב מסויים מנוי למכבי נהיה סוג של סמל סטטוס בביצה התל אביבית. אי אפשר להשוות את זה לקבוצת הכדורגל של מיטש גולדהאר, שאמנם משתמש בשם ובבסיס האוהדים הרחב אבל ה"שושלת" כמו שאוהבים לקרוא לה בכלי התקשורת התחילה לפני 3 שנים.
ההשקעה במכבי עצומה ובאה מכיס של בעלים – זה נכון – עניין הספונסר הוא חצי עקרוני כי היות ואפשר לעמוד בזה כלכלית מעדיפים לא לתת תקדים לספונסר "זול" מדי. אם התהליך ימשיך וההצלחות ימשיכו להגיע בסוף יגיעו גם ספונסרים רציניים יותר ובסכומים שמיטש מחפש.

לומר שמכבי היא על גבול הכשלון כלכלי-ניהולי אחרי 3 שנים כשנעשתה השקעה עצומה שמראש נועדה להניב פירות בטווח זמן ארוך זה כמו לומר שמכבי בשלב הזה אחרי 3 שנים כבר הייתה צריכה להיות לפחות ברבע גמר הצ'מפיונס. יש מקום לביקורת נקודתית כמו שניתן לבקר את ג'ורדי מקצועית אבל מכאן ועד כשלון המרחק גדול.

יניב פרנקו 20 במאי 2015

ממש לא טענתי שהיא כישלון משום סוג שהיא – אלא שהניהול שלה הוא מופת מקצועי אך לחלוטין לא משהו מיוחד ברמה העיסקית.
לגביי הספונסר – זו הדיוק הדוגמא שאני מדבר עליה – מכבי יכולה לוותר על הכנסה ממקור מסוים תמורת התקווה שבעתיד זה ישתלם לה – אני מסתכל על שוק הפרסום הישראלי ועל דוגמאות עבר ולא מבין מאיפה הביטחון – וזה בסוף הימור שמתבסס על היכולת של הבעלים לגבות אותו – עיסקית אם היום היה לה לוגו של קניוני עזריאלי על החולצה זה לא היה מפריע לה לקבל מחר את שטראוס (אם שטראוס יחשבו יום אחד שזה נכון להם).

גיא זהר 20 במאי 2015

בלומפילד קטן בשישים אחוז מסמי וסוסו. עזוב, מכבי מכניסה עשרות מליונים מליין הביגוד של זהבי. כמו שאנשים סופרים את גביע הטוטו כאילו מדובר בתואר אירופאי ומשווים אותו לטרבל של מנצסטר או מינכן.

גיסנו 20 במאי 2015

היות ולא נראה כי קבוצה ישראלית תזכה בקרוב בתואר אירופי כלשהו (כן, גם לא מכבי, אז אפשר לחסוך את הדאחקה השחוקה והצפויה) – זה הצירוף היחיד של שלושה תארים בעונה אחת שקבוצה ישראלית יכולה לזכות בו (היות ומשחק "אלוף האלופים" עוד לא חזר להתקיים). גביע הטוטו בפני עצמו וכמאמר השלט בגמר – מיותר לחלוטין, הוא מקבל משמעות רק אם הוא מגיע בצמוד לדאבל – כי עובדה שבסופו של דבר אף קבוצה לא עשתה את זה מעולם.

בלייק 20 במאי 2015

לא חושב שצריך לשפוט את ההנהלה של מכבי על רווח כלכלי, בטח לא עכשיו. זה מועדון כדורגל, ולא עסק מסחרי רגיל. מי שקובע את תקציב הקבוצה הוא מיץ' גולדהאר, ולא המנכ"ל. בטח לא קרויף. יושב "הדירקטוריון" ואומר למנכ"ל זה התקציב: תעשו את המקסימום (ברור שזה יותר מפורט מזה, אבל זאת השורה התחתונה). ביין וקרויף פועלים במסגרת אותו תקציב.
* הערת תקציב: מי בכלל יודע מה התקציב של מכבי, ולמה לעזאזל התקציבים המופקדים בבקרה לא נגישים וחשופים לציבור?
אפשר לדמות את זה לסטארט אפ (למרות שלא חייבים…) יושבים המשקיעים (להלן: מיץ' גולדהאר) ומחליטים כמה כסף לשים. לרוב, בסטארט-אפים המטרה הסופית היא רווח, אבל הדרך לשם משתנה בין משקיעים שונים, תחומים שונים ועוד. יש משקיעים שרק מחכים לאקזיט, מבחינתם שהעסק יפסיד עד לגביע הקדוש. יש משקיעים שרוצים רווח מההתחלה, אבל לא מעט סטארט-אפים עובדים על הפסד במשך תקופה לא קצרה, ומתנהלים תקציבית מתוך השקעת בעלים.
כאן נכנס ההבדל בין חברה מסחרית למועדון כדורגל שהינו לא למטרות רווח (כן, כן, אלי טביב וזה. הוא לא הרוויח מהפועל תל אביב, בהנחה שלא התבצעו פעולות לא חוקיות שלא שמענו עליהן. הוא הרוויח מחיים רמון). גולדהאר לא יחזיר את השקעת הבעלים, אלא אם כן ימכור את הקבוצה ברווחים עצומים. לא סביר, אם מכבי לא תגיע לטופ האירופאי או קצת פחות.
אפשר להאשים אותו שהוא מתנהל לא נכון, אבל לגולדהאר יש הצלחות עסקיות מרשימות הרבה לפני מכבי. מבחינתו, זאת תרומה לקהילה במדינה שהוא רוצה להרגיש חלק ממנה ברמה כזאת או אחרת. איזה ארגון ללא כוונות רווח נמדד לפי שורת הרווח שלו?
ואגב, גם הפועל בכדורסל וגם ק"ש בכדורגל הם מועדונים מפסידים. ההיקף נמוך יותר, אבל זה בגלל שמכבי היא גוף בעל מחזור הרבה יותר גדול (וגם בעלים הרבה יותר עשיר). רמי כהן אולי עושה הכל כדי לחפש עוד מקורות הכנסה (אני לא יודע מה מידת ההצלחה), אבל הבעלים של הקבוצה משקיעים כסף כל שנה, לא? לא צריך לשלם כל שנה על המניה? אז הסכום שנכנס מהאוהדים-בעלים (יחד עם ההכנסות ממקורות חיצוניים) הוא התקציב, בדיוק כמו שגולדהאר מאשר את של מכבי בתחילת השנה.לא רואה מה ההבדל לענייננו.
איזי שרצקי ככל שאני יכול לדעת (על פי דבריו וסיקור תקשורתי) "שורף" מיליונים בקבוצה כל שנה. דרך איתוראן, זה מקוזז לצרכי מיסוי, זה לא משנה. זה לא כסף שהקבוצה מייצרת, אלא כסף שהבעלים משקיע.

יניב פרנקו 20 במאי 2015

אני כאוהד מחזיק מניה לא מחויב כל החיים לשלם דמי חבר – אני בוחר מחדש כל שנה ובמובן הזה אני דומה למנוי.
זה ממש לא דומה לשיקולים שמרטין ביין לוקח כשהוא בונה תקציב – כשחיים רמון לא העפיל לאירופה העסק קרס – אצל מכבי זו מכה קלה בכנף.

בלייק 20 במאי 2015

בהשוואה הזאת אתה 1/2000 גולדהאר (בערך…), ורמי כהן הוא מרטין ביין. אתה ושאר בעלי המניות מחדשים את המניה בסוף העונה וזאת השקעת הבעלים שתחתיה רמי כהן צריך לנהל את הקבוצה (בתוספת ההכנסות ממקורות חיצוניים כמובן).
זה לא בדיוק כמו לקנות מנוי כי אתם גם הבעלים. אם מכבי היתה משחקת באיצטדיון של 100,000 מקומות והיו לה 20,000 מנויים, אז גולדהאר ״רק״ קונה 70,000 מנויים כדי לחלק למי שבא לו, זאת גם לא השקעת בעלים?
אגב, גולדהאר, כמוך, לא מחוייב להשקיע כסף מכיסו כל שנה. כל קיץ הוא בוחר מחדש אם וכמה להשקיע. בעונה שאיווניר פתח כמאמן גולדהאר החליט לא להשקיע ואיווניר ״נאלץ״ לשחק עם הרבה צעירים. נדמה לי שבאותו קיץ מכבי החתימו רק את רפי דהן ודייא סבע.
חיים רמון מנהל די כושל שנכנס להתחיבויות כשהוא בונה על כל מיני ניסים וחצאי הבטחות. אי העפלה לאירופה טרפה לו את הקלפים לגמרי. קרויף פועל במסגרת תקציב שלא ״בונה״ על אירופה. כמובן שהכסף הגדול באירופה עוזר להחזיר חלק מהשקעת הבעלים, אבל התקציב לא בנוי מהעפלה לשלב בתים.

עדי אבני 20 במאי 2015

לגבי טביב ורווחים מכדורגל- כן היו רווחים מהפועל ולא מטביב שהוא הודה בהם, אבל לא הסביר איך. מי שהסביר היה דווקא המנכל המפוטר שלו (שחוזר השנה לתפקיד בהפועל) שסיפר כיצד קבוצות ביקשו סכום מסויים עבור שחקן וקיבלו סכום כפול מהמבוקש. הוכחות? לאף אחד לא איכפת כנראה, אחרת זה היה נחקר.

בלייק 20 במאי 2015

בגלל זה הוספתי את ההערה. המידע היחיד שיש לי בנושא הוא כמובן מהתקשורת. היו לא מעט רמיזות שיש שם מעשים לא כשרים כדי להוציא כסף מקופת המועדון לטובת טביב או מקורבים. אם זה נכון, וחבל שלא חוקרים ברצינות – הרי הבן אדם עדיין בעלים של קבוצה בליגה, זה בתחום הפלילי או קרוב אליו. בתחום הפלילי אפשר להרוויח בכל עסק שיש לו מחזור עסקי.
מי ששומר על החוק, ולא מקמבן ומתחמן אפילו אם זה במסגרת החוק, לא אמור להרוויח מהכנסות של מועדון כדורגל בארץ, כבעלים. הרווח האפשרי היחיד הוא לקנות קבוצה בזול ולמכור ביוקר.

Comments closed