עונת המלפפונים – קרית שמונה – התולעת ? כן, התולעת!

טוב, כולם כבר יודעים שלתועלת יש שם (היי, איה) – אבל הכינוי הוא אחד המגניבים, בכל מקרה לאחר שחיפשתי את האוהד המתאים בדה באזר ולא מצאתי – פניתי למומחה והנה התוצאה.

ברמת המאקרו אומר רק שחלק גדול מסוד ההצלחה של קרית שמונה שהוא היכולת לזהות טאלנטים מהליגה הלאומית הפך להיות אישיו המעניין מועדונים גדולים ממנה – הנה טביב בונה כבר קיץ שני על הליגה הלאומית והשנה גם בהפועל שמים עין עליהם (עומרי שקל, לינגאנה ומדברים גם על סאן מנחם).

התובנה המנצחת של שירצקי על הכשל העצום בטיפול בשחקני נוער אינה עוד נחלתו הפרטית – זה ולא הנטישה של ברק בכר הוא האיום הגדול של המשך ההיתכנות של המודל המנצח.האיום הגדול יותר הוא תחושת ההיבריס שנודפת מכל ראיון עם האיש ומצד שני – כמו שנכתב בפוסט – קבלות יש לו ובענק.

***

קרית שמונה נגד כל העולם 

קיבלתי משימה מיניב, והיא לנסות ולהתייחס לקבוצה הכי מרשימה בכדורגל בשנים האחרונות, עירוני ק"ש. ק"ש מחזיקה ביותר תארים בחמש העונות האחרונות ממכבי חיפה, הפועל ת"א, בית"ר ירושלים והפועל ב"ש – ועושה את זה למרות שכמעט בכל שנה היא מחליפה נתח משמעותי מהסגל שלה. איני אוהבת באופן אישי את הפסטיבל הנדבנות שנוצר סביבו, אבל מבחינת תארים ואופי של קבוצה, שרצקי הוא המנהל המקצועי המוצלח בליגה – בעיקר בגלל הפער בין ההישגים לתקציב (גם אם נשכלל את הפטור ממס בתוכו).

הקדנציה של רב"ש אמנם הסתיימה בצורה צורמת ברמת היחסים האישיים, אבל נראה שמבחינה מקצועית הוא ושרצקי דווקא שידרו על אותו גל, וזה בא לידי ביטוי בעיקר בשדרה המרכזית של המגרש, שהאופי שלה נשאר דומה גם בחילופי המאמנים (שהם בעצמם גדלים במועדון – בכר, חסארמה ובן-זקן שיחקו ביחד כמה עונות ונשארו במערכת). כך, למרות שהחליפה שחקנים ומאמנים ועשתה התאמות לאיכות שלהם, ק"ש שומרת על סגנון משחק דומה.

ה"אני מאמין" המקצועי של שרצקי מתבטא בעיני בשתי עמדות עיקריות במגרש: שוער שלא מפחד להניע כדור (חיימוב, ניצן, עמוס – גם אם אוהדי הפועל יחלקו עליי) ומרכז שדה – בשנים האחרונות שיחקו שם שחקנים שאולי קצת נפלו בין הכסאות בקבוצות אחרות, או שצורת המשחק שלהם לא הייתה "מרשימה" מספיק לקבוצות גדולות. קהת הוא כמובן הצלחה מסחררת ויוצאת דופן, אבל לפניו היו שם טסבסקי, איינבינדר ורוצ'ט ואפילו עדי אלישע ורביד גזל. מאחוריהם שיחקו גרזיצ'יץ' ובראון שכרגע נראה שישאר וזה פספוס די גדול לכל קבוצה "גדולה" שתחפש גרזנים בחו"ל.

גם שתי הרכישות שכבר נעשו לעונה הבאה הן במרכז השדה: שוקרני ואוסטוינד, שני שחקנים שמסתובבים בליגה כבר כמה שנים (שוקרני בן 24, אוסטוינד בן 27) ולא הצליחו "לפרוץ" – וזה השם שק"ש הצליחה לבנות לעצמה, קבוצה שבה אפשר לעשות את עונת "הפריצה", עם כל "השקט של הצפון" ושאר הקלישאות הצפויות. אגב, גם אחת הרכישות הראשונות בעונה שעברה הייתה לעמדה הזו, כשהביאו את משה אבוטבול מרמה"ש – למרבה הצער הוא נפצע כבר בתחילת העונה אבל הקו המקצועי ברור.

שחרורם של צדק וקהת בלי קשיים מתוקשרים (צדק אמנם שחקן חופשי אבל התקיים בוודאי מו"מ על דמי ההשבחה), ולפני כן שחרורם של גבאי, אבוחצירא, בדש, עמאשה ומטוביץ' הוא החלק המשלים של "הפריצה" – ק"ש לא ביססה עצמה רק כמי שמקדמת שחקנים, אלא גם כמי שנפרדת מהם בלי להערים קשיים מיוחדים (כמובן בהינתן המחיר הנכון). זה, ביחד עם המיקום הקבוע בצמרת, הפך את ק"ש לקבוצה מבוקשת שבאים אליה די בקלות, למרות המרחק והניתוק היחסי מהתקשורת. פעם היה נהוג לדבר על "מס ב"ש", שזה האקסטרה שצריכות לשלם קבוצות מהפריפריה תמורת העול שהוא לשחק מרחק שעתיים נסיעה, ואת זה ק"ש אולי הצליחה לשנות.

מבחינת השחקנים, סימני השאלה העיקריים לעונה הבאה, ככל שהסגל העיקרי יישמר (המגנים ושחקני הקו), תהיה בנוגע לשחקן שיחליף את שיר צדק ורכש בעמדת החלוץ. לגבי האחרון, הובא שחקן ברזילאי צעיר שישחק לצד אבוחצירא. שניהם הימור – אבוחצירא אחרי שתי עונות רעות מאד ולמרות שמשחק החזרה שלו הסתיים עם צמד, מאז לא כבש בליגה (שער אחד בגביע מול מכבי).

הזר הצעיר, כדרכם של זרים צעירים, ינוע בסקאלה שבין רודג'רס קולה לגאל אטוק. לדעתי, בעמדת הבלם לא נראה רכש, ושרצקי וחסארמה יתנו את המפתחות לדין מימוני. בשם אותו ניסיון לקידום צעירים, לדעתי גם לא נראה רכש משמעותי בעמדות נוספות – בעמדות המגנים אם ק"ש תשמור על אלקיים ודילמוני (עוד "מציאה" מהליגה השנייה) היא במצב מצוין, ובחלק הקדמי מנגה, מזרחי ועאבד ימשיכו להוביל את הקבוצה, אחד מהם יצטרך לתת עונה ברמה גבוהה מאד כדי לכפר על חסרונו של קהת ולהמשיך להחזיק את ק"ש בשלישיית הצמרת ובגביע.

 

סדרה של סימני שאלה
האיש שלא היה שם (אבל הוא תמיד פה)

50 Comments

מעיין אוהד מכבי 19 ביוני 2015

איה – חדה כהרגלך.

איזי שרצקי (וגם אלי טביב) הוא מהבעלים שניחנו בעין ייחודית לזיהוי כשרונות. כאשר משלבים את זה עם האופי והניסיון העסקי שלו, התוצאות בק"ש לא מפתיעות אך מרשימות ביותר.

שני סימני שאלה מבחינתי:
1. עומק בסגל – מעניין לראות שאיזי לא ממהר לטפל, לפחות בשלב זה, בבעיה המרכזית של ק"ש בעונה שעברה וזה היעדר עומק בסגל. בסופו של דבר, ק"ש סיימו את העונה שחוקים, וגם הגביע אבד להם, בין היתר, בעקבות פציעות והיעדר מחליפים ראויים.

2. חסארמה כמאמן – עד עכשיו איזי הצליח מאוד עם רב"ש וברק בכר, אבל היו גם כשלונות קצרי מועד עם גילי לנדאו ומישל דיין. לא ברור למי מהם חסארמה קרוב יותר, והאם הרקע והניסיון שצבר כמאמן נוער יספיק כדי להשאיר את ק"ש בצמרת. לא כל מאמן שגדל במועדון מתגלה כטקטיקן איכותי כמו בכר. אם אקח את זה עוד קצת בזום אאוט, יש שאלת מנהיגות בק"ש. בכר, צדק וקהת היו במובן מסוים הפנים של המועדון והמנהיגים על המגרש. לא פשוט להחליף שדרה מרכזית כזאת. עדיין יש שם לא מעט ניסיון שיעזור לשמור את הספינה יציבה (חיימוב-קאסיו-בראון-מנגה, למשל).

מעבר לזה, אני חושב שהקישור שלהם יתקשה העונה בלי פאנקה (שחקן שעשה המון צרות למכבי ומשום מה לא זכה להרבה קרדיט), אלא אם בראון ורוצ'ט ישתלטו באופן אבסולוטי על הקישור, או שאחת הרכישות מהפועל חיפה (עזאם מהעונה שעברה או שוקרני מהקיץ הזה) תתגלה כ"גניבה" הבאה.

תולעת 20 ביוני 2015

תודה מעיין, אני מסכימה עם גיא מלמטה שכתב שהסגל יתמלא בשחקני נוער ומסכימה איתך לגבי הסעיף השני, למרות ששחקנים כמו רוצ'ט, חיימוב ובראון יכולים לקחת את התפקיד הזה על עצמם.

ברק 19 ביוני 2015

מצד אחד אני מאוד מעריך את איזי על פועלו- כמפורט בטקסט, ועל ההתמדה שלו באותו ה"שיגעון".
מצד שני, בחודש האחרון הוא הוכיח מעל לכול במה אפשרית שהוא איש קטן, קטנוני ובעל נטייה קשה לחיפוש נקמות.
החלק השני גובר על הראשון.

רפאל 19 ביוני 2015

תודה על תמונת המצב.
בגדול, ק.שמונה היא אובר אצ'יברית. הבעיה היא שהאצ'יבמנטס שלה לא מעניינים אף אחד.
לא הבנתי לגמרי איך קורה שהקבוצה בעונה שהיא יכולה תיאורטית להיאבק עד הסוף לאליפות ( גם בפועל ) צריכה להתחנן לאנשים שיבואו, עד כדי פתיחת השערים ללא תשלום.
למה זה קשור? למחירים? למשחקים בשבתות והקהילה שם לא מעריכה זאת?
שהיריבות לא מעניינות אף אחד?
למישהו יש תובנות בנושא?

ניב 19 ביוני 2015

להעדר פליאוף כמובן…
no hard feelings

עוד מתן אחד 20 ביוני 2015

מכבי חיפה וקבוצות עם קהל וותיק (הפועל חיפה,עכו,טבריה…)

D! פה ועכשיו 20 ביוני 2015

לקבוצה פרפיאלית שכזו, שלאורך ההיסטוריה הייתה בליגות נמוכות ומן הסתם למרבית התושבים בה יש קבוצה אהודה בליגת העל קשה לבנות מותג. זה ייקח עוד עשור לפחות של עבודה מאומצת והצלחות והבלחות מדי פעם.

יניב פרנקו 20 ביוני 2015

מי הצליח בארץ לבנות יש מאין מותג חדש בספורט ?
אני לא רואה את קרית שמונה משנה משהו מבחינת קהל.

D! פה ועכשיו 20 ביוני 2015

אתה צודק. אבל לא הצליח לא אומר לא יקרה.

יש כל הסיבות, שמניתי ועוד אחרות, שזה לא יצליח
ועדיין אין שום סיבה שלא יהיו בעוד עשור לק"ש שלושת-ארבעת אלפים אוהדים מקומיים/ אולי בעלי מנויים חזקים כמו למ. פ"ת. אני מניח שלפחות חלק מהילדים שגדלים היום בק"ש ובסביבה גדלים אל תוך הקבוצה.
האם 3,4 אלף אוהדים במשחק בית הם הצלחה בבניית מותג ספורט? לא יודע. לא חשבתי על זה. כמו שהמצב היום, אני חושב שזה יהיה יפה.

יניב פרנקו 20 ביוני 2015

אם יגיעו לזה – בהחלט .
אבל זה דורש הצלחה והמשכיות – אני חושב שהסבירות נמוכה .

ערן (המקורי) 19 ביוני 2015

ניתוח מצוין, איה.
מסכים עם ברק למעלה שהאישיות של איזי מתגלה כבעייתית, ילדותית, ומחפשת ריב. וזה רע למועדון.
במובן הזה, הוא גם מזכיר את המנהל המקצועי המצטיין השני בליגה – אלי טביב.

חיים 19 ביוני 2015

גוטיירז הוחתם לפני חודש כך שיש פחות "סימני שאלה".ודעתך תהיה יותר רלונטית אם תעשי ש"ב לפני שאת כותבת.

Oded 19 ביוני 2015

ודעתך תהיה רלונטית אם תכתוב בצורה שאינה תוקפנית, משתלחת או מזלזלת

דור 20 ביוני 2015

אבל הוא צודק, מה שווה כל הטקסט הזה אם אפילו את העובדות הבסיסיות לא בודקים. אמנם זה בלוג ולא עיתון, אבל עדיין, מייצר תחושה של יאללה, נזרוק 1000 מילה על קריית שמונה. יש בזה משהו כמעט מתנשא, ואני בטוח שבמכבי תל אביב היא משקיעה יותר.

תולעת 20 ביוני 2015

צודק, מציעה שתבקש החזר כספי מיניב על החרפה המתנשאת הזאת, איך העזתי לשכוח שגוטיירז הוחתם!
מקבלת תיקונים תמיד אבל לא מבינה את הגישה.

אגב1: לפרננדס אין חוזה לעונה הבאה עדיין אז בסיס העובדות דווקא נכון גם אם "העובדות הבסיסיות" לא "נבדקו".
אגב2: 540 מילה ולא אלף. תבדוק את העובדות שלך לפני שאתה כותב בדה באזר בבקשה.

דור 20 ביוני 2015

האיש אוהד שמייחס חשיבות לקבוצה שלו בדיוק כמו שאת מייחסת למכבי תל אביב והוא הרגיש שנעשה לו עוול. אני אישית בכלל אוהד קבוצה אחרת. אני יכול להבין את הטענות בנוגע לסגנון שלו, אבל הוא נעלב, ככה שבנוגע לסגנון את צודקת.

D! פה ועכשיו 20 ביוני 2015

אם הוא אוהד של הקבוצה הוא יכול, עדיין, אני מאמין, לפנות ליניב ולקבל במה לספר לכולנו על הקבוצה מהזוית שלו, כולנו נשמח.

ובין אם הוא אוהד הקבוצה, שרוצה לכתוב או שלא רוצה לכתוב, או אוהד של קבוצה אחרת לבין הדרך בה נאמרו הדברים יש מרחק גדול מאד.

יניב פרנקו 20 ביוני 2015

דבר איתי francoyaniv@gmail.com
מה שכן – איה עשתה פה טובה גדולה עבורי והכינה את הפוסט המצוין הזה – לא רציתי להשאיר את קרית שמונה מחוץ לשיח ואני חושב שמגיע לה רק תודה.

Oded 20 ביוני 2015

+1 לתולעת
דור וחיים – בשתי מילים – קצת צניעות

עדי אבני 20 ביוני 2015

יופי של פוסט, איה.
כמה הערות:
1. הפועל לקחו אליפות ושלושה גביעים בחמד השנים האחרונות, זה יותר מק"ש :)
2. מימוני להבנתי מתופקד כמגן שמאלי לרוב
3. נראה לי שאיזי מחכה לעמאשה או בדש בחזרה בכדי לחזק את השפיץ.
4. נקודה לשובה שלא הוזכרה- בשנים שבהם הקריה מצליחה זה בגלל פגיעה בזרים. מאטוביץ' וסולארי באליפות, קולה ומנגה שנה שעברה

מעיין אוהד מכבי 20 ביוני 2015

מימוני שיחק בעיקר כבלם.
דילמוני ופינאס איישו את עמדת השמאלי במשך רוב העונה.

לגבי הזרים – הם פגעו ברוב הזרים שלהם גם בעונה שעברה – קאסיו בלם נפלא, פאנקה קשר אחורי/מרכזי שעשה המון צרות למכבי (זה לא המדד היחיד, בכלל הוא היה בעונה טובה להתרשמותי), מנגה, קולה וגם פינאס.

עדי אבני 20 ביוני 2015

צודק. התבלבלתי בין מימוני ודילמוני :)

עודד 20 ביוני 2015

עדי אבני, אני קטנוני וזה..אבל הפועל לקחה (חצי) אליפות כבר לפני שש עונות..

תולעת 20 ביוני 2015

נכון. ואם כבר קטנוניות אז לק"ש יש שני גביעי טוטו

תולעת 20 ביוני 2015

פנקה שחקן לא רע אבל דווקא לא מצא את עצמו בעונה שעברה – בתור קשר אמצע הוא לא מהווה מספיק איום התקפי במסירה או בעיטה בהתקפה עומדת, ובתור קשר אחורי כנראה פחות טוב מבראון. בנוסף נראה לי שבק"ש רוצים לראות יותר מעדן שמיר שמשחק בעמדות האלה.

מעיין אוהד מכבי 20 ביוני 2015

אני מניח שאת צודקת. ההתרשמות שלי ממנו הגיעה במשחקים בהם ק"ש לא הייתה בתפקיד היוזמת, אבל בתור קבוצת צמרת היא דווקא יותר בתפקיד היוזמת, גם תחת הטקטיקה של בכר, ואז באמת פאנקה פחות בא לידי ביטוי.

Eyal 20 ביוני 2015

תודה רבה על אחלה של טור

גיא זהר 20 ביוני 2015

אחלה פוסט. שתי הערות: אין דבר כזה מס באר שבע (שדרך אגב המרחק ממנה לתל אביב כשעה ורבע דומה קצת יותר מירושלים שאין אליה רכבת נורמלית או חיפה), אלא שחקנים שלא רוצים להגיע למקום שאין לו שאיפות ושאי אפשר להתקדם ממנו (לפני שלוש שנים הבריז לב"ש ברגע האחרון פאקינג ריף מסיקה). באר שבע לא אטרקטיבית כמו חיפה עדיין אבל יותר מבית"ר, הפועל וגם ק"ש.
לפי הבנתי העומק שחסר בק"ש יתמלא לתפיסתו של איזי בשחקני נוער או בצעירים כגון צ'רנוביץ שאמורים לקבל יותר צ'אנס השנה. ככה הוא לפחות הצהיר וזו גם אחת הסיבות לפיצוץ עם בכר.

תולעת 20 ביוני 2015

"מס באר שבע" זה בדיוק הכסף שקבוצה לא הישגית (כמו שב"ש הייתה) צריכה לשלם לשחקנים (כמו ריף מסיקה) ש"יסכימו" להגיע. גם אופיר עזו הבריז למכבי בשביל השכונה של בית"ר. לא חושבת שיש לק"ש יותר שאיפות מלב"ש לפני שנתיים או שלוש, או מלמכבי של לוני, אבל היא מיצבה עצמה כקבוצה שמקדמת שחקנים ולא עומדת בדרכם.

יניב פרנקו 20 ביוני 2015

קרית שמונה מיצבה את עצמה מאוד דומה לגליל עליון של פעם – השחקנים הכי גדולים בארץ שיחקו בגליל בלי לדבר על מס כזה או אחר .
באר שבע לאורך כל תקופת אלונה משלמת מס או פרמיה או כל מינוח אחר שנובע בעיקר מחוסר היכולת של אלונה למצב את עצמה נכון בשוק ההעברות – המודל של קרית שמונה היה מתאים לאלונה בהרבה – במיוחד שיש לה בעלות על טווח גיאוגרפי עצום של כל כשרונות הדרום (לרבות הפזורה הבדואית ) – אם אלונה לא תשנה משהו במדיניות היא תמשיך (כמו בכתבה אתמול באולפן 2 ) להתלונן על העלויות של קבוצה בנגב – את הכישרונות שמכבי רוצה – מכבי תיקח (וגם חיפה ) – זה שאלונה משלמת למליקסון או לארבטימן יותר כסף ממה שטביב היה משלם לדוגמא לא נובע ממס באר שבע – רק מניהול לא מספיק מחודד .

מעיין אוהד מכבי 20 ביוני 2015

מסכים. אלונה עדיין לא גיבשה מדיניות סדורה, להתרשמותי.
בניגוד לאיזי, שממלא בהצלחה גם את תפקיד המנהל המקצועי, חסר לאלונה מנהל מקצועי (אולי ברדה אחרי שיפרוש?).

אלונה לא עשתה מספיק, להתרשמותי, כדי לנצל ולמצות רבע מהפוטנציאל האדיר שיש באזור שבאר שבע חולשת עליו באופן כמעט בלעדי, וזה חייב להיות מקור הצמיחה שלהם לאורך זמן.

גיא זהר 20 ביוני 2015

מס באר שבע זה מינוח של פעם. אלונה משלמת יותר ממכבי או חיפה כי יש להן עדיין שם טוב יותר (עוד שנתיים כאלו של חיפה ומקרה מויאל לא יחזור) ולא בגלל העניין הפריפריאלי. חוץ מזה אלונה לא בהכרח משלמת יותר מאחרים (אל תקנו את התלונות, יש עניינים לא פתורים מול העיריה למשל) ובדרך כלל הפיתוי שלה להביא שחקנים הוא בחוזים ארוכי טווח. המודל של ק"ש ממש לא מתאים לב"ש כי כמו שבכר אמר ולא משנה מה אומרים ההישגים מדובר במועדונים בסדרי גודל שונים. לגבי מדיניות ארוכת טווח, מיצוי פוטנציאל, השקעה בנוער וכו' כבר הרחבתי במקומות אחרים.

צור שפי 20 ביוני 2015

תודה תולעת על טור מחכים כרגיל אבל נראה שהעובדה שיניב לא הצליח לאתר אוהד של קרית שמונה לכתיבתו מעידה על בעיית השורש, מעבר לאישיותו הבעייתית של שירצקי, הכישלון בפיתוחה של תשתית אוהדים משמעותית. אם אחרי השנים המוצלחות האחרונות זה המצב אז כנראה שהפרוייקט היפה הזה מועד לכישלון וזו רק שאלה של זמן.

גיא זהר 20 ביוני 2015

אני חושב שאתם קצת שופטים לחומרה את כמות האוהדים של ק"ש. מדובר בקבוצה חדשה, במקום שפוטנציאל האוהדים בו נמוך וחלקו הגדול (בגיל נוער ומעלה) כבר שבוי לקבוצות הגדולות שלמרות ההישגים לא שיחקה כדורגל שובה עין במיוחד שמושך אוהדים (נגיד כמו הפועל של לפניחמש שנים שהרחיבה את בסיס האוהדים בגלל זה). קחו את מכבי נתניה, קבוצה עם עבר מפואר שזכתה להישגים אפילו בעשור האחרון ולא מצליחה פרט לאירועים בודדים, למשוך למשחקי בית יותר מאלפים בודדים.

D! פה ועכשיו 20 ביוני 2015

מצטרף,
כמו שכתבתי למעלה אני חושב שזה תהליך הרבה יותר ארוך, של עוד כעשור וחלקו תלוי בהמשך השינויים בשאר הליגה; הגדלת אצטדיונים והגעת קהל רב יותר למשחקים, יענו הפיכת הכדורגל לבילוי מקובל ונפוץ יותר. אם משחקים של ק"ש גם יערכו בשעות שיאפשרו לסחוב לשם ילדים בצורה נורמלית יותר ולא לחזור איתם הביתה הרבה אחרי חצות אז אולי גם עוד קהל חוץ יוכל להגיע.

רפאל 20 ביוני 2015

נתניה, הפועל פ"ת או בני יהודה לא העמידו קבוצות שמתחרות על המקום הראשון בתקופה האחרונה ( במקרה- 25 שנה בערך and counting ). הייתי מצפה שאנשים מהאזור יבואו בהמוניהם לקבוצה שנמצאת במירוץ אליפות וכבר הוכיחה שהיא מסוגלת לקחת ולא מפחד ללכת עד הסוף ( 2012 ).
גם אם התרגלו כבר שאוהדים את בית"ר או את חיפה, זה אמור להיות סוג של גאווה מקומית.
יכול להיות שלאנשים אין חשק לראות ולהיראות אחד עם השני…

מדברים על המשכיות ואם תהיה לאורך שנים, אולי זה ישנה משהו…
מה עוד צריך לקרות בעצם?
יש פה קבוצה מקצועית ומסודרת שכבר כמה עונות ברציפות נמצאת בטופ של הכדורגל המקומי וגם מול נוכחות של אימפריות בהתהוות כמו מכבי ( וגם מכבי חיפה בואו לא נשכח ) המועדון מראה רוח לחימה ועמידה איתנה על המגרש, שמביאה גם לתוצאות.

תכל'ס, במובן הזה, זו באמת הוכחה מציאותית לכך שגם שינוי פורמט וקיום יותר משחקים מעניינים לא יכול לחייב אנשים להגיע למגרש. ישנם עוד תנאים ונסיבות לכך. כמובן שזה לא מזיק…
ההרגשה שלי היא שעם קיום ליגה המאפשרת התמודדות על האליפות גם לא מהמקום הראשון ויחד עם מערך שיווק מכוון של הליגה והקבוצות באופן פרטני, אפשר יהיה לראות אצטדיון מלא בלפחות 7 אלף צופים מידי שבוע ( למרות שאיני יודע מה הקיבולת שם כרגע ).
אין לי ספק שהחלטה של אנשים לאהוד קבוצה, לעקוב אחר התוצאות ולהחליט אם לרכוש מנויים או להגיע מידי פעם למגרשים היא שילוב של אינספור שיקולים, כפי שהציעו כאן בתבונה.
ואף על פי כן, נוע ינוע התהליך לשינוי חיובי לליגה הלא אטרקטיבית מספיק : ).

Lord Anthony 21 ביוני 2015

אתה אפילו לא בכיוון במקרה הזה.
קריית שמונה היא עיר של 25,000 תושבים בהערכות אופטימיות, מתוכם אחוזים גדולים יחסית דתיים. בקיבוצים ובמושבים מסביב יש במקרה הטוב עוד כמה אלפים.
בהינתן רייטינג של כ10-15 אחוזים לכדורגל, אפשר לגזור מזה קהל יעד בסיסי של כ 3000 צופים, וזה שוב בראיה אופטימית.
לדעתי בהתחשב לנתונים האלו כל משחק שבו מגיעים מעל ל 1500 צופים זאת הצלחה אדירה.
בהשוואה למכבי חיפה שיש לה בסיס אוהדים של כחצי מליון אנשים ו17,000 מנויים (ומסורת הרה יותר מפוארת וקהל יעד ברמה סוציו אקונומית גבוהה יותר) המספרים של ק"ש נראים מעל לסבירים.

רפאל 21 ביוני 2015

רק אציין שהדתיים/שומרי שבת לא קונים מנויים בדרך כלל בגלל שקובעים חצי מהמשחקים בזמנים שאינם יכולים להגיע ולא בגלל שאין להם עניין בספורט או בלתמוך בקבוצה מקומית.
מסיבה זו, מקווה שבאמת יאמצו את החוק ( לא שמעתי מה מתקדם איתו ) שקבוצות יכולות להחליט באיזה יום לשחק את המשחק. יש בכך הרבה הגיון אנושי וכלכלי.

גיסנו 22 ביוני 2015

בכל מדינה נורמלית משחקי הכדורגל משוחקים בשעות אחה"צ של יום המנוחה או בשעות הערב שלפני (חוץ ממשחקים פה ושם בשעות מוזרות לטובת שידור למזרח הרחוק, וספרד ששם גם ככה ארוחת ערב ב 23:00 זה דבר שבשגרה אז למה לא כדורגל). בוא נשים פה את כל המשחקים באמצע שבוע ב 19:00 בערב כדי שאף אחד לא יצליח להגיע בזמן מהעבודה, או שנשים אותם ב 10 בלילה ואז אף אחד לא ירצה לבוא כי זה מאוחר.
אני עדיין מחכה להסבר למה במדינות הכדורגל המובילות גם לקבוצות תחתית וקבוצות בליגות המשנה, שלא מתחרות על האליפות במשך שנים ולא בהכרח מציגות כדורגל ראוי, יש עדיין אחוז תפוסה גבוה מאוד בכל משחק ליגה.

רפאל 22 ביוני 2015

ההצעה היתה שאם קבוצה מרגישה שכלכלית יותר משתלם לה לערוך את המשחקים במועד יותר משתלם להם מבחינת הקהל, אז תהיה להם אפשרות לעשות כך.
במדינת ישראל זה נורמלי שהרבה מאוד אנשים מעדיפים שלא ללכת לכדורגל בשבת עצמה.
כפי שהיה 'נורמלי' לשחק בריגלי פילד של השיקאגו קאבס רק משחקי צהריים, כיוון שלא התקינו אורות לאורך עשרות שנים.
מה שטוב בהצעה הזו היא שאין פה הרגשה של הכרח או חס וחלילה כפייה.
גם את ליגת הכדורסל היו משחקים בעבר בשבתות, העבירו מאי אלו סיבות את מועדי המשחקים וראה איזה פלא- זה בטח לא פגע במספר הצופים ואם כבר רק מגיעים יותר ( מטעמים של איכות יותר ).

לגבי הפסקה האחרונה- בארה"ב כן תמצא קורלציה בספורט המקצועני בין ההישגים של הקבוצה לרייטינג ומספר הצופים ( בקולג'ים כנראה שיש פחות מהקטע הזה ).
גם אצטדיון כמו קרית אליעזר היה מתמלא בעונות טובות של חיפה ומי שזוכר את ר"ג כשאירחה את משחקי הבית של מכבי ת"א יודע לספר שהיו מגיעים לשם הרבה יותר צופים מאשר בבלומפילד בימים שהכדורגל היה פחות טוב ומקצועי ( מה לעשות- זו האמת ).
ועדיין, הסברה ההגיונית והרווחת היא שיש קשר הדוק בין איכות המתקנים לפוטנציאל המספרי של הקהל והעלאת העניין ככלל.
כפי שדיברת בעצמך על זה ואהיה חייב להסכים, גם ברור לי ( במיוחד לאור התגובות המפורטות והנכונות ) שמדובר במכלול של נתונים וסיבות ואין אחת ויחידה למגמה המשפיעה על הפוטנציאל העסקי של מותג כלשהו. אבל כמו שאומרים בנדל"ן- location, location; location… מסתבר שישנם פרמטרים יותר קריטיים מאחרים.
בראש הפירמידה, לטעמי, זה דינאמיקה תחרותית בריאה ומתקדמת, מתקנים ברמה טובה ואווירה ספורטיבית של חוויה חיובית.
טענתי היא שבנסיבות הקיימות בארץ, פרוגראמה טובה יותר לקיום הגדרת התחרות בליגה תהיה בגדר התחלה טובה למינוף שאר המרכיבים החשובים לקידום והצלחת הכדורגל שאנו אוהבים.
זה בשום אופן לא הדבר היחיד או האחרון.
זה שינוי תפיסה שיוביל לשרשרת תגובות חיוביות. במחקר גם אפשר להוכיח זאת בקלות.

איתן 20 ביוני 2015

אין ליגה מעניינת בארץ,שחקנים לא רצים, משחק ישיר נראה כמו ריפליי, שחקנים דקה 20 מחזיקים את המותן ומרחיקים כדורים ליציע…

רק בליגת הפח שחקן שלא הצליח באירופה בא ומקבל שדרוג בשכר

והפרשנים כאן בכלל ציון 3 ,גונבי דעת כמו שהם מפרשנים כנראה שהם גם לקחו פטריות הזייה כמו זה שאמר שאנחנו ליגה 6 בטיבה באירופה—אולי 6 מהסוף. עם משפטים כמו: שלא יתחמם יותר מידי לפני החילוף כדי שלא יתעייף, או תאורים ממש ארוטים על הגבהה תוך כדי ריצה בנגיעה אחת—כאילו באירופה זה א' ב' של כדורגל

ממש כמו שבובה של לילה מספרים- אבל כנראה זה אמת :שחקנים עולים עם נרגילה בגרב ומסניפים גם את הקווים של המגרש.
לפי האיכות של הנבחרת(או נבחרת האין ברירה) מאז המשחק מול אוסטריה בעידן שרף אין תצוגות… מה גם שמלבד נאתכו שחקננו הם מחממי ספסל נהדרים בחורף הקשה של אירופה

להפסיק מיד את תקצוב ליגת העל והנבחרת ולהפוך את הליגה לחצי מקצוענית…אולי ככה יהיו יותר ספרים ,שרברבים, וירקנים… והמשק יתרומם מהגרעון

רפאל 21 ביוני 2015

הכדורגל במצב טוב בהרבה ממה שאי פעם היה בארץ. יש אצטדיונים יפהפיים ועוד כמה בתהליכי בנייה/גימור.
זה נכון שהתקשורת באופן כללי מכוונת למכנה משותף נמוך מאוד, אבל ההצלחה שלה היא חלקית.
הרבה מאוד אנשים בכלל לא מתעדכנים דרכם ומוצאים מקורות מידע אחרים ובעזרת כך מייצרים שיח אלטרנטיבי
חכם, סובלני והגיוני.

איתן 21 ביוני 2015

אצטדיונים אינם מהווים אינדיקציה לגבי איכות הכדורגל והאם הכדורגל התקדם או לא.
הרי שיש גידול טבעי עקב התרבות של אוכלוסיה,וצריך לספק היצע שגם ככה קיים(רוב האוהדים שמגיעים לאצדיונים הם אוהדים פנאטיים ולא אוהדי קונצרטים של איכות כמו אוהדי באיירן,או תיירות הספורט של ברצלונה) כי מה לעשות יש דברים שקשה לשנות\להחליף—האהבה הראשונה שלך,האקסית המיתולוגית,זכרון על חבר שנפל,קבוצת הכדורגל שלך,דת,ושייכות פוליטית-מגדרית ונכלל פה גם אהדה לקבוצת כדורגל.
הקהל כאן הוא קהל שבוי שיבלע את כל מה שיביאו לו.

הרבה מאוד אנשים צורכים מידע ספורט חכם סובלני ואלטרנטיבי-אשמח אם תתן לי את המקורות האלה הקשורים לכדורגל הישראלי. אולי זה נכון לכדורגל העולמי-הרי כל פרשן יש לו אינטרס מסוים לקדם, יש צורך לגרום לפרובוקציות כדי ליצור רייטינג,ולא ליצור תוכנית ארוכת טווח שבה שר ספורט\ראש ההסתדרות קוצר את פירות קודמו.

מה כן מהווה הצלחה של הכדורגל:
1.מדד הישגי הנבחרת
2.שחקנים רבים שמשחקים בקבוצות טובות בחו"ל, וקבוצות ישראליות שמגיעות לשלבים מתקדמים במפעלים האירופים
3.נבחרת נוער מוצלחת ומביאה הישגים(עצם זה שאתה מארח טורניר ומשתתף בשלבי הגמר לא נחשב–ראה מקרה לוזון הבן)
4. שחקנים זרים ברמה טובה שרוצים להגיע לשחק בישראל כי רואים בה פלטפורמה לקפיצת מדרגה
5.ירידה במדדי הגזענות\אלימות\ערסים ושיווק הספורט לקהל יעד שלא התעניין בו(לדוגמא בארה"ב הוא ספורט משפחתי ולא פנאטים שיורדים לדשא ומחפשים לבעוט שבשחקן" פואד וזהבי")
6. עלייה ברמת המשחקים -קרי טכניקה ועניין בליגה מבחינת המתח–לא ליגה בה מכבי בהליכה לוקחת טרבל ואליפות 5 משחקים לפני סופה—אולי כאן יעזור תקרת שכר וביטול חוק המגביל מספר זרים לקבוצה,עידוד אזרוח שחקני כדורגל

וכל זה בהתחשב שהחורף כאן בדיחה לעומת אירופה וכמעט 300 ימים בשנה יש כאן שמש, ישראל מובילה בחקלאות(דשא)
בקיצור בואו נהיה נבחרת בלגיה- שאירחה עם הולנד יורו 2000 עם נבחרת נגרים ומאז הגיעה לדרג 1 בעולם

גיסנו 22 ביוני 2015

אצטדיונים ברמה של נתניה והמושבה, למשל, שלא לדבר על סמי עופר וטדי – זה א' ב' בכדורגל של אירופה אם לעשות פרפרזה קלה על הדברים שלך.
לא יודע אם מתקנים הן עדות לרמה גבוהה יותר או פחות – אבל מתקנים ראויים זה הבסיס של הבסיס כשרוצים להתקדם. זה כמו שאם תיקח שחקני תיאטרון נהדרים ושים אותם באופן קבוע באולם תיאטרון עתיק ומט ליפול עם תקרת אזבסט ותפאורה רעועה, מול 2 ורבע צופים שגם הם קרובי משפחה – כנראה שאם תשים אותם ב"הבימה" הם לפחות ינסו להוציא מעצמם הרבה יותר.

אז נכון יש עוד המון עבודה ומליון נקודות לשיפור לכל האורך והרוחב – אבל מתקנים ראויים זה צעד קטנטן בכוון הנכון ובמדינה כמו שלנו זה ממש לא טריוויאלי ולא צריך לזלזל בזה.

איתן 22 ביוני 2015

לטעמי אצטדיון כדורגל זה רק תפאורה-אולי זה נותן קצת יותר מוטיבציה לשחק,ולהראות למדינות אחרות שאנחנו לא רק ארץ מדבר וגמלים…אבל יש גם להזכיר שלכדורגל חלק חשוב בהיסטוריה והתרבות של המדינה ובישראל לא כך הדבר.
הרי חלק משחקני הכדורגל הטובים ביותר מאפריקה וברזיל התחילו את דרכם במגרשי חול, ושיחקו עם נעל אחת-מה שצריך להשקיע בו זה מאמנים,מגרשי אימונים וטיפוח שחקנים צעירים מצטיינים,ובעיקר לעבוד על מנטליות(ויתור על תרבות הסמוך ויהיה בסדר.
אולי השחקן הכי טוב בעשור האחרון של ישראל מלבד בניון זה טל בן חיים הבלם-שכשרון יוצא דופן אין לו אבל הבחור עובד מאוד קשה וחזק מאוד מנטלית.

הרי אם איסלנד מדינה של 320 אלך איש נמצאת כרגע מקום 1 בביתה לאחר 6 משחקים עם נצחונות על טורקיה והולנד.מסתבר שאפשר.

ואם כבר הזכרת אסבסט ורעות חולות, אז חבל שמוקירים את משפחת עופר שעשתה המון רעות למדינה ואזרחיה (ים המלח ומפעלי הזיקוק בחיפה) במתן השם לאצטדיון.

גיסנו 22 ביוני 2015

אני חושב שעשית פה קצת מיקס ממה שאמרתי, אבל לא נורא.

לא אמרתי שבזה שיש לנו 3-4 אצטדיונים חדשים ויפים עשינו את שלנו. אמרתי שזה עוד צעד קטן בכוון – השחקנים האפריקאים שגדלו בחולות לרוב גם יוצאים לאירופה בגיל מאוד מוקדם ושם לומדים את רוב הכדורגל ה"נכון" יותר שהם יודעים. המועדונים הגדולים והמתקנים שלהם בברזיל וארגנטינה לא מביישים מדינות אירופאיות רבות. ההתחלה היא על החולות וברחובות אבל קח אדם ששיחק כל חייו רק ברחוב ובחולות והוא לא יהיה שחקן מקצועי טוב מספיק למרות שככל הנראה הוא ידע לעושת ים של טריקים מגניבים עם הכדור. אולי יש כמה יוצאים מן הכלל בודדים אבל הם יוצאי דופן כ"כ בולטים שלא חושב שיש טעם לחפש אותם….

אמרתי שיש עוד מליון ואחד שינויים ותיקונים שצריכים לקרות כדי שנתקדם, לא אמרתי שאצטדיונים יפים ומתקנים ראויים זה מספיק ובזה עשינו את שלנו. אבל גם לא צריך לזלזל בזה.

ולגבי הנקודה האחרונה זו כבר סתם פוליטיקה מסריחה ואין לי חשק כבר להכנס לזה, אני חושב שהמדינה/עירייה הלכה לקראת משפחת עופר גם בדברים הרבה יותר גרועים…

ירח אדום 21 ביוני 2015

תודה על הפוסט.שלוש הערות:
1.דני עמוס-שוער שמניע כדור:הוא וההגנה שלו היו מעולים בעונת האליפות.וזהו. (הייתי חייב)
2.אבוחצירא אוברייטד ולראיה העונה האחרונה לא ברור מה חשבו בחיפה כשלקחו אותו
3.אוסטוינד לא מחכה לפרוץ אלא כבר פרץ העונה בהפועל חיפה.בינגו של איזי לדעתי

תולעת 21 ביוני 2015

אוסטוינד רכש באמת מסקרן, נתן עונה די טובה בהפועל חיפה (פחות טובה בעיני מזו שנתן ברמה"ש כשהוביל אותה – יחד עם משה אבוטבול – לפלייאוף העליון). יצטרך לתת מספרים בשביל לפרוץ באמת. כרגע עומד על ממוצע של חצי שער לעונה בחמש העונות האחרונות.

עודד 21 ביוני 2015

אני לא חושב שאבוחצירה אוברייטד. אף אחד לא מעריך אותו.

משיח 21 ביוני 2015

אוסטיינד בחיפה שנה שעברה היה מאד לא יציב, לצד תצוגות גדולות עם הרבה איומים על השער הרבה יותר תצוגות אנמיות.

שוקרני זו ההחתמה הגדולה של השנה שחקן עם טאצ' שרק מחכה לקבוצה בא יוכל להתקדם

Comments closed