קדימה ג'ורדי

למה אני מחזיק אצבעות לקרויף.

כבר טענתי את זה בעבר ואני רואה שזה מתחיל להתגבש למציאות, האינטרס של יותר מדי קבוצות הוא להגדיל את כמות הזרים ואני אישית כאינטרסנט אדום וצר חושב שזה מצוין.

ולמה? כי אני חושב שיש מעט מדי ישראלים טובים ושמשלמים עליהם יותר מדי. זו באמת דילמה פשוטה.

ואני לא חושב שהטענה היא שהזרים של מכבי או הפועל לא מספיק טובים ושאם לא מוצאים 5 טובים אז בשביל מה להגדיל ל-7 היא רלוונטית, להיפך. היא רק מוכיחה שלא יקרה פה באופן אוטומטי מצב שהזרים אוכלים מיידית את הדקות של הישראלים.

כשאתה מחלק תקציב בשוק של 5 זרים אתה שם מראש יותר פוקוס על ישראלים ואז אתה פוגע פחות בזרים ואז בא מישהו ואומר לך שאתה לא יודע להביא זרים.

מגוחך ממש הדיון הזה.

*

המצב הנוכחי הוא טוב לעשיר. העשיר יודע לקנות יותר כשרון מקומי בכסף שיש לו. העני נשאר עם שאריות כישרון או כשרון גולמי של צעירים. הפער הוא קשה לסגירה.

אז למה העשיר רוצה לשנות את המצב ? כי העשיר המקומי הוא עני אירופאי. זה כל הסיפור וכרגע הסיטואציה הנוכחית מציקה למכבי מספיק כדי שתיקח סיכון בליגה המקומית.

מצוין.מאחל לקרויף המון הצלחה במאבק. בלי ציניות.

*

זו לא דוגמא למצב המעוות בכדורסל. השליטה של מכבי בדור הנוכחי לא שונה ממכבי חיפה של פעם. וגם תוספת של 2 זרים בסגל לא תשנה את התחרותיות. יש מצב שאף תשפר אותה.

ובסוף צריך גם לדעת לספור אחוזים – 7 זרים בסגל של קבוצת כדורגל זה לא כמו 6 בסגל של קבוצת כדורסל.

אנחנו נמצאים שנות דור מסיטואציה דומה לכדורסל. פרופורציה חברים.

*

ומה יקרה אם זה ייצא לדרך – חלק מהקבוצות ייקחו סיכונים עם זרים מבוגרים – לדוגמא מכבי אולי הייתה משאירה את קרלוס וחואן פבלו כשחקני סגל ורוטציה טובים.

חלק מהקבוצות ייקחו סיכונים עם זרים צעירים בעלי פוטנציאל השבחה עתידית – לדוגמא לינגאנה בהפועל ששווה סגל אבל לא שווה כרגע מקום של חלוץ זר בינואר ואנחנו צריכים חלוץ והייתי שמח שלינגאנה יהיה פרוספקט עתידי.

נראה כל מיני פורמטים של הנושא ותהיה לזה השפעה על התחרות המקומית.

*

אבל זה שטויות (הפסקה הקודמת).

מה שבאמת יקרה זה שהמאמן המקומי/ מנהל מקצועי יעשה את הדרך שעשה מאמן הכדורסל. כי מאמן הכדורסל המקומי יודע שכדאי להצליח בתפקיד הוא חייב לפגוע בזרים, לכן מגיעים לפה לא מעט שחקנים מצוינים בנקודות שונות בקריירה.

המאמן המקומי בכדורגל לא יודע לעבוד מספיק טוב בשוק הזרים, הוא לא חי אותו, הוא לא מסמן שוק מטרה (בכדורסל זה ברור ששוק המטרה הוא האמריקאי) והוא לא מביא לפה מספיק זרים טובים. הוא לא עובד בזה מספיק.

שינוי הפורמט ישנה את דרך החשיבה ויעלה קדימה את הדור הצעיר המעודכן יותר. חיים סילבס מול יוסי מזרחי כדוגמא .

דרך אגב לצערי טביב לדוגמא הוא ההוכחה שאפשר להביא לפה זרים מצוינים בכסף סביר. כי טביב מספיק מנוסה כנראה ושועל כדי לייצר את זה. אז בליגה של 7 זרים טביב יחגוג. וכבירי ילמד (הלוואי) – אבל מי שלא יעבוד בלהביא 7 זרים טובים בשוק של 7 זרים יישאר מאחור.

בסופו של דבר . השוק ישתנה. מאמן מקומי שלא יידע להביא זרים ולא יתעדכן מספיק לא ישרוד. זה שינוי מצוין לכדורגל הישראלי.

והשוק צריך להשתנות.

אז קדימה ג'ורדי. אוהד הפועל הזה איתך במאבק הזה (אבל רק בזה).

וודי אלן
הניצחון בסוטון (גביע הליגה) ותמונת מצב

69 Comments

גיל שלי 2 בדצמבר 2015

מסכים לגמרי.
אני ממש לא מבין את העמדה של הפועל באר שבע לדוגמה, איך זה יכול להיות שקבוצות שמחזיקות מעצמן מועמדות לאליפות יכולות לוותר על ההזדמנות של הגדלת התחרות מול מכבי.

רועי 2 בדצמבר 2015

איך ? כי אין שם טיפת מחשבה, הכל אגו.
"אה, ג'ורדי רוצה להגדיל את מספר הזרים ? אז זה בטח טוב רק למכבי ואותנו זה דופק."

גיל שלי 2 בדצמבר 2015

כנראה, אותו דבר יעקב שחר

-גיסנו- 2 בדצמבר 2015

ממש ככה.
וואלה עשו כתבה שבה ראיינו לא מעט אנשים מהקבוצות בארץ, אני חושב שמלבד סלובודאן דראפיץ' לא היה אחד שסיפק נימוק ענייני להתנגדות. ובמכבי חיפה הגדילו לעשות כשאמרו "כמועדון מוביל אנחנו רואים את טובת כל הכדורגל הישראלי לנגד עינינו, ולא רק של מכבי חיפה". מוזר, ב2001 או 2002, כששחר היה צריך להשחיל חוק שיאפשר למכבי חיפה להכניס זר נוסף לסגל ("חוק יעקובו") זה ממש לא הפריע לו שזה בא על חשבון ישראלי.
מי שכן תומך אגב אלו רק מכבי נתניה והפועל כפ"ס. לפי וואלה זה רק בגלל שמכבי משאילה לקבוצות הנ"ל הרבה שחקנים, אבל סתיו שחם נתן שם אחלה נימוק ברמה שאף אחד מהמתנגדים לא הצליח לנפק.

צור שפי 2 בדצמבר 2015

מה דראפיץ' אמר? יש טענה שריבוי זרים יפגע באפשרות לצמיחת שחקני נוער. מכיוון שהתשתיות אצלנו מחורבנות סכנה כזו כנראה לא קיימת כרגע. השאלה שהעליתי גם אצל שדמי (שכתב שהוא מתנגד להעלאת מספר הזרים אבל לא נימק את עמדתו) היא מה יקרה אם מישהו סוף-סוף יתעשת וכן נתחיל לראות שיפור שיטתי בעבודה עם הנוער. האם גם אז הטיעון הזה לא יהיה תקף?

-גיסנו- 2 בדצמבר 2015

הציטוט שלו ארוף מדי אז תוכל ללכת ללינק:
http://sports.walla.co.il/item/2910995

הוא בגדול נותן את הטיעון שהצגת אבל מרחיב עוד קצת. ובכלל בניגוד לאחרים המצוטטים, מתבטא בכבוד, מציג דעה ומנמק, ולא מחפש לקטול ולעקוץ גם אם הוא מעביר ביקורת. כשאדם מתנסח ככה, אז גם אם אני לא מסכים איתו ב 100% אני יכול להקשיב ולקבל את עמדתו.

צור שפי 2 בדצמבר 2015

תודה

אזי 2 בדצמבר 2015

אם אני מתעקש ומחפש היגיון מעוות כלשהו, הוא אומר שיש מספיק שחקנים ישראלים טובים בשביל למלא לפחות שתי קבוצות מצויינות (ובטח לא יותר מארבע).
ככל שיש פחות זרים, יש לאלונה תחרות עם פחות קבוצות. כי אז הכסף מדבר והכסף יביא את הישראלים הטובים ולאלונה יש כסף.
הפול המקומי הוא גם מוגבל למדי, ככה שהפער האיכותי שמכבי יכולה לתפוס על ב"ש ברמת הישראלים הוא לא מאוד גבוה.

ברגע שיותר זרים יכנסו למשוואה, קבוצות קטנות יכולות פתאום לפגוע ביותר זרים ולב"ש אולי יהיו 6 ישראלים מצויינים אבל לבית"ר יהיו 7 זרים מצויינים והיתרון הכספי שיש לאלונה פוחת.

שוב.. בהנחה שיש מחשבה כלשהי מאחורי ההתנגדות הזאת…

-גיסנו- 2 בדצמבר 2015

לדעתי ההגיון העיקרי הוא "אם יהיו 7 זרים אז לג'ורדי יש 2 מליון יורו לשים על זר ולי אין, לא רוצה לעזור לו". בשילוב עם מנטליות של ועדי עובדים וקביעות

צור שפי 2 בדצמבר 2015

שאלה עקרונית גיסנו, האם לדעתך יש מקום להגנה על עובדים ואם כן, מאיזה סוג?

-גיסנו- 2 בדצמבר 2015

יש מקום, וכמו דעתי בכל דבר בחיים – זו שאלה של איזון.
עם כל הכבוד, אתה לא יכול לספק הגנה אינסופית לעובדים גרועים. אבל אתה גם לא צריך לפתוח את השוק לגמרי. אתה לא יכול לאשר פיטורין ללא הצדקה וללא פיצויים כי זה לא שוק עבדים, אבל אתה לא יכול לכבול את ידיו של המעסיק באופן הדוק מדי כך שלא תשאיר לו ברירה לשמור על עובדים גרועים. בגלל זה אני חושב שצריך להגדיל את מכסת הזרים אבל לא לפתוח אותה לגמרי ללא הגבלה. פשרה שראיתי שהוצעה היא שיגדילו את מכסת הזרים בקבוצה ל 7, אבל ניתן יהיה לרשום לכל משחק 5 מהם (בדומה לכדורסל) וכך לתת לקבוצות שמשחקות באירופה לצמצם קצת פער משאר קבוצות היבשת, וזה נראה לי הגיוני לחלוטין לפחות להתחלה.

היצע המשרות לכדורגלנים ישראלים בליגת העל יקטן במעט. מי שיהיה טוב יישאר למעלה, ומי שלא – אז לא. זו דרכו של עולם. זה שוק תעסוקה כמו הרבה שווקים אחרים. גם בעולם ההייטק שממנו אני בא –
מי שבא ממוסד לימודי טוב יותר ( = מחלקת נוער טובה יותר) יש לו יותר סיכוי להכנס לחברה גדולה ומצליחה ( = קבוצת צמרת).
חברות קטנות יותר לעתים צריכות להסתפק ב"שאריות" של החברות הגדולות.
יש חברות שכעקרון מוכנות לקחת בוגרים ללא נסיון ( = שחקנים שהרגע עלו לבוגרים) ולספוג את הזמן והמחיר של הטעויות שלהם, עד שייכנסו לעניינים. יש חברות שאם אין לך נסיון של 3 שנים לפחות לא ידברו איתך בכלל. וזו התווית מדיניות שבאה מלמעלה ( = מנהל מקצועי/בעלים).
יש חברות שיכולות לגייס 3 מהנדסים כדי להשלים משימה ולחלק ביניהם עומס. יש חברות שייאלצו להסתפק במהנדס אחד שיקרע את עצמו וישלים הכל לבד באינסוף שעות עבודה. ( = הבדלי תקציב בין הקבוצות).
וכמו שבהייטק הרבה חברות מתאימות את עצמן לסטנדרטים אמריקאיים ו/או אסיאתיים – כי שם נמצא רוב העולם הזה – אז בכדורגל אין מנוס מלהתאים את עצמנו לסטנדרט האירופי, אלא כמובן אם נרצה לעד לריב איזה קמפיין פחות גרוע מבין 0-8 ל 1-15 לא סופי.

D! פה ועכשיו 2 בדצמבר 2015

צור, במקרה הזה הם זוכים להגנה חד צדדית. אין הגבלה על כמות השחקנים הישראלים שרשאים לצאת לחול.

צור שפי 2 בדצמבר 2015

תודה לשניכם על ההתייחסות. כמו שכתבתי, השאלה שלי היתה במימד העקרוני, לא בהכרח ביחס לכדורגל. מה שהקפיץ אותי היה ה"מנטליות של ועדי עובדים וקביעות", שני אלמנטים מרכזיים בהגנה על עובדים שאם אתה מתנגד לקיומם הרי שהורדת הרבה מההגנות שיש להם. אני מסכים שיש מקרים בהם שני האלמנטים מנוצלים לרעה ולכן שאלתי מה החלופה. בהקשר הזה עולם הספורט דווקא קצת פחות מעניין אותי. אני בן 58 ושייך מבחינה דורית לקבוצת הגיל שבה עדיין אחוז ניכר מהאנשים התמידו ומתמידים במקום עבודה אחד. אני נמצא באותו מקום עבודה מאז היותי בן 26. אני מרגיש שאני עדיין בכושר ותורם אבל די ברור לי שלפני 15-20 שנה הייתי יותר בכושר (עבודה) ובוודאי פחות שחוק מהיום. זו שחיקה טבעית ולא נראה לי שבגללה צריך לפטר אותי. מצד שני אני מסכים שלא יתכן שעילת פיטורים תהיה רק עבירות משמעתיות או פליליות. הניסיון שלי אומר לי שניתן לפטר גם עובדים גרועים "סתם" שנהנים מקביעות. העניין הוא שזה מאוד קשה. אתה צריך לעשות את זה בהסכמה עם וועד העובדים/ההסתדרות וזו לא ניתנת בקלות. אין לי פתרון בית ספר אבל מבחינת השקפת העולם שלי אני מעדיף מצב של הגנת יתר לעובד על פני הגנת חסר.

D! פה ועכשיו 2 בדצמבר 2015

צור, תודה על הפירוט.
אני נוטה להסכים איתך בעניין הגנת היתר לעובד לעומת הגנת החסר. אבל אני נתקל הרבה במקרים בהם אין למעביד, לרוב המדינה, יעני אנחנו, הגנה מפני עבודה גרועה, ואני לא מדבר על ירידה בתפוקה עקב שחיקה וגיל, פשוט עבודה גרועה שמובילה בדר"כ להנעת עובדים לרוחב ויצירת תקנים חדשים, יעני – בזבוז ולידו שחיתות.

המדינה והמעסיקים, פעמים רבות מדי מנצלים עובדים בצורה שגורמת לצורך להגנת יתר. הבעיה שהצד השני פועל מעולה להוכיח זאת בעצמו.
ביחד לכדורגל, טוב נו.. כדורגל וספורט מקצועני ובכלל קבוצתי זה עולם עבודה מעט שונה מהמקובל בשוק. בהחלט מגיעים לעובדים הגנות אבל צריך לשקול אותן גם ביחס לכך שהשוק הוא שונה ולא רק ככלל.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 2 בדצמבר 2015

ישראלים נחשבים לזרים, אז כן, יש הגבלה על כמות הישראלים בקבוצות בחו"ל.

-גיסנו- 2 בדצמבר 2015

במובן הזה אין הבדל בין ישראלי לבין כל שחקן ברזילאי/ארגנטינאי/קולומביאני/אמריקאי/קנדי/יפני/סיני/קוריאני/איראני/אוסטרלי/דרום אפריקאי/קמרוני/גנאי וכו'.

האם אי פעם שחקן ישראלי רצה לצאת לחו"ל וההתאחדות אמרה לו "שמע חביבי, יש יותר מדי לגיונרים שם בחוץ, אתה חייב להשאר כאן"?

מיקו גוטליב אהלן סבבה 3 בדצמבר 2015

מצד שני, בישראל יש מכס על כל מוצר מיוצא, אבל משום מה ממשלת ישראל לא לוקחת מכס על מוצרים שהיא מייצאת. האם במקרה הזה כן מדובר בהגנה חד צדדית?

אזי 2 בדצמבר 2015

מה שמעניין הוא שאם תעלה את מספר הזרים ל 7, כולם יקפצו שלוקחות מקומות של ישראלים.
אם תוריד את מספר הקבוצות בליגה ל8, כולם יטענו שזה בסדר, כי אין פה רמה ל14 קבוצות.
במקום לקצץ 28 ישראלים (2 בקבוצה), תקצץ 120 ישראלי (20 שחקנים ב6 קבוצות).

בישראליאדה, אף אחד לא דואג לעצמו, רק דואג שלא יהיה מישהו אחר שמצליח במקומו.

אזי 2 בדצמבר 2015

מעבר לזה שאני כמובן מסכים איתך, אני לא מבין למה אמרת שזו לא סיטואציה כמו בכדורסל.
אם יותר זרים זה יותר טוב לקבוצות הקטנות, אז למה בכדורסל זה לא המצב?
מה משנה השליטה של מכבי לעובדה שיותר זרים זה יותר טוב לכולם?

אסף the kop 2 בדצמבר 2015

הכדורגל הישראלי הוא ברמה חובבנית עם משכורות מופרכות.
אני דווקא בעד שילוב של יותר ישראלים, תקרות שכר והפחתת התמיכה של הטוטו בקבוצות.
יש להתאים את התמיכה הכספית והתשלומים בענף לרמה האמיתית שלו, שהיא פחות או יותר בסדר גודל של הליגה הבולגרית לדוגמא.

orimor2212 2 בדצמבר 2015

אתה מבין שקבוצות ישראליות מתחרות גם בזירה האירופית ואינן חלק רק משוק מקומי וסגור, כן?
תקרת שכר בליגה כמו הישראלית זה מגוחך.
אחת המטרות בהגדלת כמות הזרים היא הורדת המחירים, עניין של היצע וביקוש.

אסף the kop 2 בדצמבר 2015

אין שום בעיה.
אם כך, תיישם את הפייר פלי הפיננסי ותוריד את התמיכות מהטוטו והשד יודע מה למינימום.
אתה לא רואה שעובדים עלינו ? זה כדורגל חובבני.

אזי 2 בדצמבר 2015

"הכדורגל הישראלי הוא ברמה חובבנית עם משכורות מופרכות."
בוא נצא מנקודת הנחה שהמשפט הזה נכון.
עכשיו יש שתי אופציות:
1. לנסות להוריד את רמת השכר לרמת הכדורגל
2. לנסות להרים את רמת הכדורגל לרמת השכר

אני לא מבין למה אתה בוחר דווקא בפתרון הראשון.

אזי 2 בדצמבר 2015

תגובה לאסף the kop כמובן

אסף the kop 2 בדצמבר 2015

כי בכל מקום עבודה נורמלי משלמים לך את מה שאתה שווה

ירושלמי 2 בדצמבר 2015

אז אם יש מי שמוכן לשלם לישראלים ברמת פח (אם מותר לי לשאול את הביטוי משפת הקוף) את הסכומים שהם מקבלים, סימן שהם שווים את זה.
גם במקומות עבודה (כמו אינטל, טבע, ענף החקלאות או לא יודע מי) שמקבלים דיבידנדים מהמדינה על מנת לספק מקומות עבודה ולהמשיך במה שהם עושים, מאפשרים באמצעות זאת שכר גבוה יותר ממה שהם היו יכולים להציע מלכתחילה, פועלים באותו אופן כמו קבוצות הכדורגל.
אז למה זה מטריד רק כשזה קורה בכדורגל?

אסף the kop 2 בדצמבר 2015

לא בדיוק.
כדורגל זה הלא נורמלי.
הם חיים על תמיכות וכספים מהטוטו.
שיישמו פה פייר פליי פיננסי.
אז תראה איך הבלוף שמכונה כדורגל ישראלי יתגלה.

-גיסנו- 2 בדצמבר 2015

הבעיה היא שאם תוציא את הכדורגל מהטוטו, הגוף הזה כנראה יפשוט רגל ולא יוכל להשקיע באף ענף.
ובעיה אחרת היא שתקציבי הטוטו ורשויות המקומיות לא מושקעים איפה שצריך.
2-3 מליון ש"ח בשנה מהעירייה צריכים להיות מושקעים במגרשי ומאמני ילדים ונוער ראויים. לא בשכר של איזה ערן לוי או יובל אבידור

אסף the kop 2 בדצמבר 2015

גיסנו
הטוטו זה גוף של הימורים.
אנשים ימשיכו להמר גם בלי משחקי הליגה הישראלית.

-גיסנו- 2 בדצמבר 2015

אכן, אבל בהיקף קטן יותר.
אין בידי נתונים מדויקים, אבל זה לא יכול להיות סכום זניח – למיטב ידיעתי ההשקעה של הטוטו בענף נגזרת מההכנסות שלו. בטוטו לא ימהרו לוותר על הכסף הזה.
אם כבר, אז תתנה את התמיכה הפיננסית באפיקי השקעה ספציפיים.
לא עמדת בקריטריונים? לא קיבלת את התקציב. או לפחות לא את כולו. בגרמניה מתווה דומה דווקא עבד לא רע (לא שאני מצפה שנגיע לרמה שלהם, אבל אפשר לצמצם את הפער).

Lord Anthony 2 בדצמבר 2015

אין שום קשר. אפשר להמר בטוטו על כדורגל ישראלי מבלי שיצטרכו לשלם שקל להתאחדות.
גם ככה רוב הכסף מהטוטו הוא מהסכם השיווק.

D! פה ועכשיו 2 בדצמבר 2015

בלי להכנס לכל הדיון אני מסכים עם אסף, אין סיבה שטוטו ורשויות יסבסדו שחקנים "מקצועניים". בטח לא בזמן שאגודות גובות מילדים ששייכים לאותן אגודות הרבה כסף בעבור החוגים שלהן.

הכדורגל לא יפשוט רגל אלא יאלץ להצתמצם והלשתפר.

צור שפי 2 בדצמבר 2015

זה ממש לא נכון אסף. יש אצלנו מנהלי בנקים שמרווחים משכורות עתק בשוק בלתי תחרותי בעליל שבו לא דרושה שום יכולת ניהול. יש גם אזרחים ולובשי מדים בקריה שמרוויחים הרבה יותר ממה שהם שווים רק בגלל שמערכת הבטחון היא סינדיקט העובדים החזק במשק וכן הלאה וכן הלאה. דווקא לכדורגלנים נטפלת?

אסף the kop 2 בדצמבר 2015

אבל בצבא מיישמים עכשיו תוכניות לתיקון המצב. השכר בחברות הציבוריות, לרבות בנקים הוא בהחלט שערוריה שיש עדיין לפתור וזה לא אומר שבכדורגל אסור לנגוע.
המסר שלי פשוט, תקחו מהכדורגל ותעבירו לענפי ספורט אחרים.
כאחד שרואה כדורגל ישראלי מסוף שנות ה 70 של המאה הקודמת אני יכול להגיד שרמת הכדורגלן הישראלי רק הולכת ופוחתת בשעה שהמשכורות הולכות וגדלות.

ירושלמי 2 בדצמבר 2015

אבל זה לא מדוייק ולא נכון להשליך את זה רק על כדורגל.
השכר של הכדורגלנים מושפע מ-2 דברים מרכזיים לדעתי.
1. השכר הממוצע במשק עלה.
2ץ השכר הממוצע לכדורגלנים ברחבי העולם עלה.

בהתאמה, גם שכר הכדורגלנים בארץ עלה.
וזה לא שאנחנו חריגים, תחפש באינטרנט שכר ממוצע לכדורגלנים לפי מדינות ותראה שבשנת 2014 היינו מדורגים במקום ה-30, כשבלא מעט מדינות עם ליגות לא יותר טובות משלמים שכר גבוה יותר.
הדוגמה הכי בולטת לתופעה היא הליגה האנגלית שמשלמת לשחקנים בריטים שכר מופקע ביחס ליכולתם. למה זה קורה? כי יש פראיירים שמוכנים לשלם.

שגיא 2 בדצמבר 2015

ממש לא. בכל מקום עבודה נורמלי משלמים לך ביחס לאלטרנטיבות הקיימות בשוק. אם במדינה מסוימת יש מחסור בטבחים, אז באותה מדינה ישלמו לטבח מתחיל משכורת ששווה למשכורת של שף ותיק במדינה אחרת רוויית טבחים.

Ranehad 2 בדצמבר 2015

טב"חים

-גיסנו- 2 בדצמבר 2015

מקווה שמישהו יקשיב לך קצת, הסבר מדויק.
אני חולק עליך רק בדבר אחד – אני חושב ומקווה שמה שצריך להשתפר אם וכאשר תגדל המכסה, זה לא שליטת המאמן בשוק הזרים אלא הקמת ושיפור מערך סקאוטינג רציני יותר, לפחות בקבוצות שיכולות להרשות לעצמן. מתישהו יבינו שלאורך זמן לשלם למישהו שיביא את השחקנים הנכונים בהסתברות גבוהה יותר חוסך הרבה כסף של פיצויים לזרים מאכזבים. אולי ככה מאמנים יתרכזו בלאמן.

ארז 2 בדצמבר 2015

גיס,
מבלי לנקוט עמדה, מה שאתה אומר כאן תומך בטענה שהגדלת מספר הזרים טובה למועדונים החזקים דווקא ולא לכלל הכדורגל הישאלי.
ברור מילים…

-גיסנו- 2 בדצמבר 2015

לא בהכרח. אני כמו פרנקו מאמין שהגדלת המכסה תוריד את מחיר הישראלים, כך שיתפנה יותר מקום בתקציב. אם חלק ממנו יופנה לסקאוט – אפילו בודד – שיתעסק רק בזה ולא בכל מיני שעטנזים, שבאמת יחפש שחקנים ולא רק יזרום על המלצות של סוכנים שהוא מכיר ולקטי יוטיוב – זה ישתלם באורך זמן על חשבון כשלונות בבחירת הזרים (וכן, זו המלצה גם לג'ורדי בסופו של דבר).
אופציה נוספת היא שהגדולות ישקיעו ביותר זרים -> יותר ישראלים איכותיים פנויים בשוק -> פיזור של יותר כשרון ברחבי הליגה ובפחות מחיר, כך שאולי הגדולות והעישרות יביאו 7 זרים אבל הקטנות יוכלו להעמיד קבוצות ראויות יותר באותו תקציב גם עם 3-4 זרים.

אסף יאנקו 2 בדצמבר 2015

ואו, פרנקו! כפיים.

D! פה ועכשיו 2 בדצמבר 2015

מסכים. מעולה.
תייגת את ההתאחדות ואת אלונה?

יניר 2 בדצמבר 2015

אני חושב שבנקודת זמן מסוימת ניתן יהיה להרויח כסף מכדורגל וזאת רק אם הרמת תעלה והשוויון בין הקבוצות יגדל.
כדי שזה יקרה חייבים לאפשר להביא יותר זרים שעלות/תועלת שלהם טובה יותר מאשר הכדורגלן הישראלי.
וכך באופן מיידי בתקציב נתון הרמה תעלה , ובהמשך יגיעו גם הכנסות גדולות יותר מקהל, טלויזיה וגם הכנסות מאירופה

זה דוגמא טובה איך ניתן להגדיל את העוגה מבלי להגדיל הוצאות. מי שעלול להיפגע זו הנבחרת בטווח קצר אבל בטווח ארוך כשרמת הליגה תעלה גם הנבחרת תהיה טובה יותר

Gil - Zimbabwe 2 בדצמבר 2015

הבעיה שאם התקשורת לא תתגייס לזה ורק תקטול את ג'ודי כל הזמן מן הסתם גם המתנגדים יצברו נקודות אצל מקבלי ההחלטות.
משום מה יש להם כל הזמן הרגשה שהם צריכים ללמד אותו…

איתמר 2 בדצמבר 2015

אתם רוצים כדורגל ישראלי או כדורגל בישראל ?
כדורגל ישראלי הוא חלק מתרבות ישראלית.
מדוע להשקיע כסף ציבורי בקולנוע/תיאטרון/דרמות טלוויזיה/מחול/ספרות/שירה אם אפשר לייבא אותם מחו״ל ?
הכדורסל הישראלי היה הרבה יותר מלהיב כאשר שיחקו שלושה זרים בכל קבוצה וגם הפערים היו מצומצמים יותר מבחינה איכותית.
על כל זר איכותי בכדורסל יש שניים בינוניים ושניים חלשים.
מישהו יזכור בעוד עשרים שנים מי היו הזרים של מכבי או הפועל או ירושלים בעונת 2015/2016 ?
הכדורגל הישראלי הצליח באירופה עם 3-4 זרים טובים (הפועל של גוטמן הצליחה עם שניים).
ג׳ורדי נכשל ובמקום להטיל עליו את האחריות על הכישלון באירופה מנסים למצוא פתרון שלא יועיל למכבי ולא לכדורגל הישראלי.
אף אחד לא הכריח את ג׳ורדי לבזבז סכומים עצומים על שחקנים ישראלים חסרי ערך מקצועי משמעותי באירופה (ואפילו בליגה) כמו ורמוט, יצחקי, בן חיים או בן בסט.
בכסף שבוזבז עליהם אפשר היה להביא זרים איכותיים יותר ומכבי לא היתה נפגעת כלל מאי החתמתם של אותם ישראלים.
ושוב – אם אתם רוצים כדורגל בישראל (של זרים עם כמה ישראלים זוטרים) כדאי שתדעו שזו מתכונת בדוקה להפיכת הכדורגל הישראלי ללא רלוונטי למיעוט שעוד טורח להגיע למגרשים ומוותר על שידורי הכדורגל מאירופה.

אורי 2 בדצמבר 2015

למה אנחנו צריכין להיות חכמים מכל העולם?
כמה אנגלים יש בכדורגל האנגלי?
כמה ספרדים בספרדי?
אוהדים מזדהים עם הקבוצות ועם ההצלחות, לא עם הלאום של השחקנים

צור שפי 2 בדצמבר 2015

אורי, בלי קשר לעמדה שלי אתה לא יכול להשוות. לשחקנים אירופאים יש שוק פתוח בגלל בוסמן. הם לא נחשבים כזרים ב-28 הליגות במדינות חברות האיחוד האירופי. לשחקן הישראלי, בהנחה שאין לו דרכון אירופי, האפשרות הזו לא קיימת.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 2 בדצמבר 2015

בספרד ואנגליה קבוצות אינן חיות על תמיכה מגורמים ממשלתיים.
בשביל כדורגל מלא בשחקנים זרים אפשר לראות כדורגל ספרדי , גם אם יהיו 15 זרים בכל קבוצה בישראל זה לא יתקרב לרמה שם.

-גיסנו- 2 בדצמבר 2015

ואיפה כל הקבוצות המופלאות האלה שהצליחו עם כ"כ מעט זרים כיום?

בלייק 2 בדצמבר 2015

אין לי כוח לעוד ויכוח בסגנון ג'ורדי נכשל או לא.
אז רק אגיד את זה – נניח שגו'רדי נכשל (אפילו בגדול!), הוא נכשל בשיטה הנוכחית שלאורה תוכננה אסטרטגיה מסוימת במכבי עם פוקוס על הישראלים הבכירים בליגה. הוא לא נכשל בשיטה של 7 זרים או 10 או ללא הגבלה. יותר מזה, נניח שג'ורדי ימשיך בכשלונותיו כי רבים. אני אקבע לצורך הדיון את אחוזי ההצלחה שלו על 40% (2 מ- 5. אפשר גם להגיד 20%, 1 מ- 5), הכפלת כמות הזרים תתן למכבי עוד שני זרים טובים (או 1 למחמירים) שאין לה היום (לצד עוד חלוץ פצוע נוסף, עוד בלם מזדקן וקשר אמצע מהיר כצב נוסף).

ואיך שמת את יצחקי ברשימה עם ורמוט, בן חיים ובן בסט?

שלו 2 בדצמבר 2015

למכבי (לא ג'ורדי) אין אינטרס להגדיל את כמות הזרים,
השליטה בשוק תהיה קשה יותר,
כיום כל ישראלי שהיא רוצה שלה, וכל זר שמסכים לשחק כאן היא יכולה לקחת.
כאשר משקל הישראלים יקטן, קבוצות אחרות תוכלנה להתחרות אתה, בסכומים יותר נמוכים.

ג'ורדי כמובן לא מסתכל בכלל על הליגה, הוא רואה אירופה מול העיניים.
ככזה, הוא רוצה להיות תחרותי, ואת זה הוא יוכל לעשות רק כאשר ההתבססות על כישרון מקומי יהיה מינימאלי.
יש לו זהבי, דור פרץ, ואולי עוד שלושה ישראלים איכותיים באמת.
ולכן הוא רוצה עוד שבעה זרים.

העונה ממילא הוא מראה שאת הליגה הוא לוקח עם שני זרים וחצי….

מיקו גוטליב אהלן סבבה 2 בדצמבר 2015

זה עלוב בעיני שג'ורדי קרוייף מאשים את מיעוט הזרים בשכר הגבוה של הישראלים, כשהוא הגורם מספר אחת לעליית המחירים שלהם בשנים האחרונות.
המבחן הוא לא כמה מכבי חיפה וב"ש משלמות לישראלים, שכן הן צריכות להתחרות מול מכבי ת"א עליהם, אלא האם הקבוצות שבדרג שמתחת משלמות יותר לישראלים בשנים האחרונות, והתשובה היא לא.
אין מקום להגדיל את כמות הזרים בליגה שאינה רווחית ואינה מתנהלת כעסק כלכלי. ההצלחה של מכבי באירופה אינה רלוונטית למי שאינם אוהדי מכבי, ותהיה עוד פחות רלוונטית כאשר הקבוצה תהיה מלאה בשחקנים זרים.

בלייק 2 בדצמבר 2015

לא חושב שהוא האשים, אבל נזרום – עלוב. ובכל זאת, שלוש שאלות:
1. בכמה עלה שכר השחקנים הישראלים בתקופת קרויף (שהוא הגורם מספר אחת לעליה)?
2. מה פערי השכר בין כמה שקבוצות הדרג שמתחת לב"ש ולחיפה (אני מניח שהתכוונת מבחינה תקציבית כי מבחינה מקצועית יש קבוצות בין ב"ש לחיפה. מצב כזה קצת מוזר לי שחיפה שצמודה למכבי מבחינה תקציבית בקבוצה של ב"ש לה פחות מחצי מהתקציב של חיפה על פי רוב הפרסומים)?
3. למה אין מקום להגדיל את כמות הזרים בליגה לא רווחית?

אם יש לך נתונים לענות על זה, אני אשמח כמובן גם למקורות.

בכל אופן, אירופה רלוונטית לכל קבוצה, ותהיה עוד יותר עם יגדילו את מספר הזרים. נדמה לי ש- 4 קבוצות ישראליות התחילו את העונה באירופה.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 3 בדצמבר 2015

מה זאת אומרת?
תקציבי הקבוצות שהן לא מכבי ת"א, מכבי חיפה או הפועל ב"ש לא גדלו בשנים האחרונות. הפועל ת"א כמעט קרסה רק כשניסתה להתחרות במכבי ולהביא את שכטר.
אם הטיעון לא נאמר על ידי ג'ורדי קרוייף אז הוא נאמר על ידי אוהדי מכבי. אל תתעלם מהעובדה שהוא הטיעון המרכזי בהחלטה על להגדיל את כמות הזרים.

אין שום סיבה שהטוטו או כל מפעל אחר יממן שחקנים לא-ישראלים שיכולים לשחק בכל מקום אחר. כשליגת העל תהפוך לעסק ברמה של הפרמייר ליג או הלה-ליגה, אולי יהיה מקום לדבר על הפיכתה למוצר גלובלי. כרגע היא מוצר מקומי כי מי שמחזיק אותו הוא אך ורק מקומיים.
את ג'ורדי קרוייף לא מעניין שהוא הולך להרוס את הכדורגל בארץ. הוא בא לעשות את העבודה שלו. כשעוד 10 שנים האוהדים ינטשו את הכדורגל כמו שקרה בכדורסל אנחנו ניזכר בערגה בימים האלה שהליגה לא הייתה מלאה באפרקאים זולים שבאו לפה וזכו ליחס מחפיר לצד יכולת בינונית.

Freddy Wr.Up 3 בדצמבר 2015

אין סיבה שהטוטו או כל מפעל יממן שחקנים, ישראלים או לא ישראלים.
הטוטו, העיריות, הממשלה צריכים לממן אך ורק מתקנים ותשתיות. לא שחקנים. משום מדינה ואזרחות.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 3 בדצמבר 2015

ברגע שהם מממנים את הכדורגל הם מממנים שחקנים. אף אחד לא נותן לקבוצה כסף ואומר לה תשלמי עם זה לאלירן עטר. המועדון מקבל כסף, המדינה מממנת שחקנים. תחליט שהכדורגל מתנתק לחלוטין מהעטין של המדינה אז אפשר לקבל כל שינוי שיעשה. עד אז, זה המצב וזה לא תקין שהכסף הזה ישולם לזרים.

-גיסנו- 3 בדצמבר 2015

יש הבדל עצום בין אם הטיעון הזה בא מג'ורדי לבין אם הוא בא מאוהדים.
הטיעון המרכזי של ג'ורדי הוא שככה קבוצות יהיו תחרותיות יותר במסגרת אירופית, ושככה זה גם ייתן לשחקן הישראלי בעיטה בתחת כדי להבין שהוא צריך להלחם על המקום שלו קצת יותר. הוא מעולם לא דיבר על ענייני השכר.
אוהדי יריבות אוהבים לתקוף את מכבי על השכר שהם משלמים, אולי אם יהיו יותר אלטרנטיבות גם מבחינת זרים וגם מבחינת ישראלים שיעלו את הרמה שלהם – לא יהיה צריך לשלם למשל חמי מליון יורו לשחקן כמו טבח החלוץ.
ולגבי השכר של זהבי, אם מישהו היה מביא זר שהיה נותן את התפוקה והתרומה של זהבי למכבי – היו אומרים שצריך לשלם לו גם 2 מליון יורו לשנה.

ואם יש לך טענות לגבי הטוטו ומה שהוא מממן, איך זה שג'ורדי אשם גם בזה?

בלייק 3 בדצמבר 2015

"תקציבי הקבוצות שהן לא מכבי ת"א, מכבי חיפה או הפועל ב"ש לא גדלו בשנים האחרונות. הפועל ת"א כמעט קרסה רק כשניסתה להתחרות במכבי ולהביא את שכטר." – נניח שזה נכון (זה גם משהו שאפשר לבדוק בקלות יחסית). מה אתה יודע על מרכיב שכר השחקנים, גדל או קטן? נניח שגדל, בכמה? בכמה גדל השכר במשק באותה תקופה? אגב, הורידו את תקציב המינימום העונה, ככה שיש סיכוי טוב ששכר השחקנים קטן בלא מעט קבוצות, כולל קבוצות כמו בית"ר שתמיד מחפשת (כלומר טביב) איך לחסוך ותתאים את עצמה לרף משכורות נמוך יותר בקלות. בהנחה ששכר השחקנים גדל בקבוצות כמו מכבי, ב"ש וחיפה (לעומת ירידה חדה בשכר אצל הפועל אני מניח, בטח אצל בית"ר של תקופת גידאמק), ממוצע השכר אולי עלה, אבל השכר החציוני אולי ירד.
הפועל לא קרסה כי היא נלחמה על שכטר, היא קרסה גם בגלל שבעונה המדוברת היא הרימה קבוצה בתקציב של 50 מיליון ש"ח (את שכטר כולם זוכרים כי הקהל מימן חלק ממשכורתו, אבל היה אז להפועל סגל מצוין מבחינת שמות שקרס תחת הניהול הבעייתי והרדיפה אחרי מכבי של גולדהאר-קרויף) על בסיס חצאי הבטחות ודחיית תשלומים.

"את ג'ורדי קרוייף לא מעניין שהוא הולך להרוס את הכדורגל בארץ. הוא בא לעשות את העבודה שלו. כשעוד 10 שנים האוהדים ינטשו את הכדורגל כמו שקרה בכדורסל אנחנו ניזכר בערגה בימים האלה…" – את שחר כן מעניין או אולי את ברקת? נדמה לי שלטובת הכדורגל הישראלי לא משלמים בחיפה יותר מ- 100 אלף דולר לשחקן, לטובת הכדורגל הישראלי תמיד היה שיויון במספר הזרים שמשחקים בכל קבוצה, לטובת הכדורגל הישראלי אלונה ברקת העבירה את חוק המושאלים ולטובת הכדורגל הישראלי ב"ש מרכזת את כל הכישרון בארץ מחוץ למכבי תל אביב. זה אגב נכון לכל בעלים/יו"ר של קבוצה בארץ.
עד כמה שאני יודע, בליגה בכדורסל יש שיאים של צפיה בשנתיים האחרונות. אני מניח שחלק גדול מזה מגיע מהמגרשים החדשים, חלק אולי בגלל הפיינל פור. אחרי 20 שנות שחר, האוהדים נטשו את הכדורגל הישראלי? למה שהם ינטשו אחרי 10 שנות קרויף?

ולא ענית על פערי השכר – למה האינטרס של חיפה זהה לזה של ב"ש (לעומת זה של מכבי, נניח), למרות שהתקציב שלה קרוב הרבה יותר לזה של מכבי? האם פערי השכר בין הגדולות שהן לא מכבי לקטנות גדלו?
הנקודה שלי היא שהכדורגל מנוהל בכזו חוסר שקיפות שאנחנו לא באמת יודעים כלום, לצערי. פה ושם נחשפים פתיתי מידע עדכניים, אבל בטח שאין רקורד ציבורי על שנים קודמות.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 3 בדצמבר 2015

התקציב של מכבי חיפה גבוה כי היא מנסה להתחרות במכבי. בשנים הספורות שבין גאידמק לגולדהאר השכר בליגה לא היה גבוה במיוחד, למרות שכמות הישראלים לא השתנתה.
הטענה שלי למכבי היא לא על חוסר התחרותיות או הסכומים שהם משלמים לישראלים, זה לא בא מהכיס שלי. הבעיה שלי שמגיע מישהו מבחוץ ומנסה לשנות את התנאים. ביטול הגבלת הזרים בכדורסל כמעט הרס את הענף, הוריד את הרמה ולא העלה את הרמה של הישראלים אלא להיפך. זה שקול מבחינתי לטענה שהעלאת מכסות הזרים בענף הבניין תעלה את הרמה של הפועלים. לא סביר, זה כנראה בסך הכל יוריד עלויות.

יש מצב שמרכיב שכר השחקנים מהתקציב השתנה. לא סביר שזה השתנה עד כדי כך.

יואב 3 בדצמבר 2015

למה זה רע שבא מישהו מבחוץ ולפי תפיסתו מאבחן דברים? בחוץ-משחקים כדורגל. בחוץ-חיים כדורגל.
אנחנו לא טובים מידי. אפשר לשמוע, להקשיב. לא חייבים לאמץ אבל כן להקשיב.

בלייק 3 בדצמבר 2015

אין לך בעיה שכבר שנים ארוכות באים אנשים מבפנים ומנסים לשנות את התנאים? כמה שיטות נוסו בליגה שלנו בעשרים השנים האחרונות? כמה הצלחה הם השיגו אותם פקידים "משלנו"?
באופן אישי, יש לי בעיה עם הגדלת מספר הזרים בליגה. אני מבין את קרויף, ובכל מקרה מעדיף שלא יהיה שינוי גדול מידי (נניח 6 זרים ובחינה של 3-5 עונות), אבל עדין מעדיף לראות את מיכה או דסה מצליחים ולא זרים (רק שיצליחו). זה משהו רגשי ולא שכלתני. קצת כמו אהדה לקבוצה. מבחינה רציונלית אני לגמרי מבין את קרויף.

מה שיותר מפריע לי, זה האוטומטיות בתגובות כשזה נוגע לקרויף. שמעתי כבר מספיק ביקורת עליו בתקשורת על זה שהוא לא מתערב (בשלוש העונות האחרונות), ובתור המנהל המקצועי של הקבוצה המובילה בארץ בתקופתו לא שומעים אותו מספיק מדבר על החוליים של הכדורגל הישראלי. עכשיו מבקרים אותו על כך שהוא מביע את דעתו.
אני מבין שיש להצעה שלו מתנגדים, אבל הוא אמר את דעתו, מה הבעיה איתה? אתה חושב שהוא לא באמת מתכוון למה שהוא אומר? שיש לו סוכנות שחקנים מלאה בזרים בינוניים שהוא רוצה לייבא ורק מחכה לרגע המתאים?
ברור שקרויף עושה מה שטוב למכבי, בשביל זה הביאו אותו. גם ברקת עושה מה שטוב לב"ש, שירצקי מה שטוב לק"ש ולוזון מה שטוב למכבי לוזון.
אם תעלה את מכסות הזרים בענף הבניין, אבל תביא אותם ממקומות בהם הענף והעובדים בו מקצועיים יותר אז יש סיכוי טוב שגם רמת העובד המקומי תעלה. אם תביא זרים טובים עם הרגלים טובים הכדורגלן המקומי יכול ללמוד מהם.
לגבי הכדורסל, ביטול הגבלת הזרים כמעט הרס את הענף? אנחנו לא רחוקים מיום שאם לא יהיו זרים יקראו לך ולי לשחק כי יש חוק רוסי. מה שהרס את הענף הוא ההתמסחרות וחוסר המקצועיות. לא בונים פה שחקנים כי אין לזה הצדקה כלכלית. אז תשתיות ואיכות שחקני הילדים-נוער יורדת. ישראל התדרדרה במיקומים בכל הגילאים, כולל בגילאים שעדיין לא משחקים בליגת העל. יכול להיות שביטול מגבלת הזרים הגיע במקביל, אבל לא בהכרח הוא האשם (קשר מתאמי ולוא דווקא סיבתי). בכל מקרה, בכל מקום בעולם פחות או יותר ביטלו את מגבלת הזרים ויש לא מעט מקומות בהם הכדורסל התקדם.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 3 בדצמבר 2015

יש לי בעיה עם אנשים טיפשים שמנסים לשנות דברים, ויש לי בעיה עם אנשים עם אינטרס צר שמנסים לשנות דברים. זה לא סותר. הבעיה בכדורגל הישראלי זה שלמי שכותב עליו ומי שמקבל את ההחלטות יש אפס הבנה בלוגיקה ובהסקת מסקנות.

לא משקיעים מספיק בנוער כי אין לזה הצדקה כלכלית כיום, אך כמובן שתהיה לזה הצדקה כלכלית כשיוכלו להביא זרים ללא הגבלה בגרושים. הנקודה היא שהגדלת מכסת הזרים מ3 ל5 לא הביאה כמעט שום שינוי לטובה. כמעט לכל דבר יש נקודה שבה התועלת השולית פוחתת אם תוסיף עוד ממנו. כנראה שבכדורגל הישראלי זה עומד על 3.
אין לי בעיה שיביאו אדם שיתן חוות דעת חיצונית. ג'ורדי קרוייף מנהל קבוצה, יש לו אינטרס בהצלחת הקבוצה, אין לו שום אינטרס בהצלחת הכדורגל הישראלי. הוא מקרה קיצוני יותר של בעלי תפקידים ישראלים בקבוצה ישראלית. לפחות אצלם אני מאמין שהכדורגל בישראל חשוב להם, גם אם פחות מהצלחתם הקבוצה שלהם.
בעצמך אמרת, אתה מעוניין לראות את דור מיכה ודסה מצליחים. ישראלים רוצים לראות ישראלים מצליחים. בשביל לראות זרים בינוניים אני לא אגיע למגרשים, וכך עוד הרבה אוהדים. כדי לראות אפריקאים אני כבר אעדיף לפתוח ספורט1 ולצפות בליגה הצרפתית.

בשביל פועלי בניין טובים צריך לשלם יותר כסף מלישראלים. אין קסמים. כדורגלנים טובים יותר מישראלים עולים יותר מישראלים. כשמדברים על פועלי בניין מביאים אותם מסין ומתורכיה, לא מדובר פה על הפועלים שעבדו עם גאודי על בניית הכנסיות שלו.

בלייק 3 בדצמבר 2015

לא אמרתי שישקיעו בנוער יותר אם יהיו כאן זרים בלי הגבלה. חוסר ההשקעה בנוער היה בהתיחס לכדורסל. אני חושב שבכדורגל יש הצדקה כלכלית עצומה להשיקע בנוער. זה לא קורה מהסיבות הרגילות – עיגולי פינות, רצון לראות תמורה בזמן קצר, השפעות חיצוניות ועוד.
הנקודה האינטרסטנטית מעניינת, כי אני מכיר בכך שקרויף אינטרסנט – זה נראה לי הגיוני וטבעי. אני חושב שגם כל השאר אינטרסנטים, אבל זה נתפס אחרת כי הם "משלנו". לוזון מנהל (או ניהל) את מכבי פ"ת לפי האינטרס של הכדורגל הישראלי? את הכדורגל הישראלי הוא ניהל לפי האינטרסים של מכבי פ"ת! הגדלת מספר הקבוצות, הוספת תנאי למאמני הנבחרת של עבודה במועדון מכבי פ"ת (רצוי גם שיהיה אפשר לקזז חובות עבר) ועוד.
קרויף לא עכשיו ומעולם לא היה אחראי על מחלקת הנוער במכבי. אי אפשר להגיד אותו דבר על שחר, ברקת, טביב ושות (כולל גולדהאר כמובן) בתפקיד שלהם. אם האינטרס של הכדורגל הישראלי היה בראש מעייניהם הם היו משקיעים בנוער בלי סוף, מפנים להם סלוטים בהרכב, בונים אקדמיות, משקיעים במאמנים. למה הם לא עושים את זה?
וכן, כמו שכתבתי – אני רגיש חיבור, הזדהות ואפילו גאווה כששחקן צעיר של מכבי (פחות קריטי אם הוא שחקן בית, אבל זה אקסטרה) מקבל הזדמנויות ומצליח. אני מבין שגם אתה (בקבוצה שאתה אוהד). זה לא אומר שכולם ככה. יש פה מספיק כותבים ומגיבים שהתיחסו לזה בעבר, וטענו שלא אכפת להם מי ומאיפה, רק שילבש את החולצה הנכונה. ומההשוואה לכדורסל, טענתי ששם הגדלת מספר הזרים לא הוריד את כמות הצופים (צינתי גם חלק מהסיבות האוביקטיביות), ולא נראה לי שזה יקרה בכדורגל גם. אבל מספרי צופים זה לא מספיק, צריך לבדור מה זה עושה למידת המעורבות (זה יתן כיוון למספר הצופים העתידי למשל).

-גיסנו- 2 בדצמבר 2015

מתי ג'ורדי עצמו אמר דבר כזה?

S&M 2 בדצמבר 2015

מוזר שאוהדי הקבוצות הקטנות חושבים שהגדלת מספר הזרים תעזור להם. עובדים עליכם. הגדלת מספר הזרים תעזור לגדולות.
מה שיקרה זה כך:
מספר הזרים יוגדל ל-8 (סתם מספר, ביחרו כל מספר שבא לכם ושנו בהתאמה)
יוחל חוק רוסי שיחייב בסגל 10 ישראלים, ולפחות 4-5 בו זמנית על המגרש (כי איגוד השחקנים הישראלי ידרוש, ואם לא זה יפגע בנבחרת, ובכי ונהי)(שוב, סתם מספר…)
מחיר השחקן הישראלי יעלה או ירד? לכאורה צריך לרדת, אז למה בכדורסל הוא עלה? כי כבר לא מדובר בשחקן מהשורה השלישית והרביעית, אלא אתה רוצה שחקן-שחקן, מהשורה הראשונה-שניה, והוא יהפוך מצרך נדיר, בדיוק כמו שקרה בכדורסל בגלל החוק הרוסי.
נכון שהשחקן ה-14 (שוב, סתם מספר) בסגל יוזל, אבל גם היום הוא זול, כי הוא בכלל משחק על משכורת חייל.
ומה יקרה עם הזרים? השורות יתמלאו במזרח אירופים, עם מוסר עבודה, ויכולת מוגבלת, כי זה מה שיש שם. ובאפריקאים, כמו אלו שיש היום.
וזה לא ששחקן הונגרי יבוא לשחק תמורת חפיסת מסטיק "עלמה" (כמו שפעם אמרו לנו על הבנות ההונגריות), הוא ירצה להרוויח לפחות מה שהוא יכול לקבל בליגה השניה בגרמניה, או בצרפת, או בבלגיה וכד'. והשכר שם לשחקן שווה או יותר גבוה מהשכר בארץ. וכאן עוד יהיה צורך לשלם אקסטרא, בגלל הטרור והשם הרע.
הגדולות, אלו עם הכסף, יוכלו למלא את השורות בשחקנים יותר טובים, ולבזבז יותר כסף על יותר זרים.
הקטנות? אלו שמשלמות היום שכר חייל או 25,000 דולר לעונה לשחקן? את מי הן יביאו בשכר הזה?

מישהו אמר למעלה שיהיה משתלם להחזיק מערך סקאוטינג. ולמשל, אלי טביב שמצטיין בטביעת עין טובה, יביא זרים בינגו. יכול להיות. פעם הייתה בכדורסל קבוצה בשם בית"ר ת"א. כל זר שהיא הביאה, היה תותח. פגיעה בול, בגרוש וחצי. שחקנים של 40 נקודות למשחק עם יד קשורה מאחורי הגב. אבל חוץ מזה לא היה כלום, בור. אין כסף לסמרטוט רצפה. אז היא שרדה קצת, ונעלמה.
כך יהיה גם בכדורגל. מדי פעם תרנגול עיוור ימצא גרגר, אבל הכסף הגדול של הגדולות, יביא זרים יותר איכותיים ומאזן הכוחות לא ישתנה. גם המאזן הכספי לא ישתנה. הגדולות יוציאו יותר כסף, הקטנות לא. סביר להניח שהרמה קצת תעלה, אבל אני לא רואה שזה ייצור עניין. אין ספק שהזרים מעלים את הרמה בכדורסל, אבל זה לא עושה יותר עניין בליגה.
אבל לפחות אז יהיה לנו תירוץ למה הנבחרת לא מצליחה. כי השחקן הישראלי לא מקבל הזדמנות בגלל ריבוי הזרים.

הרמה לא תעלה בגלל כסף. כדי שהרמה תעלה, צריך המון כסף, כדי שיגיעו לכאן שחקנים מסדר גודל שונה. זה לא יקרה, כי אין הצדקה כלכלית להזרים המון כסף. והיום משולם יותר מדי כסף על כלום. לכן יש הצדקה לקבוע תקרת שכר. זו הדרך היחידה ליצור שוויון בין קבוצות. הגדלת מספר הזרים + תקרת שכר ביחד, יכול לעבוד. אחרת, רק הגדולות ירוויחו.

רפאל 3 בדצמבר 2015

פירוט מעניין.
האמת שהבעת דעה מרעננת לגבי חיפה ומיקומה האמיתי ביחסי הכוחות, להבדיל מהאווירה הכללית שהם מייצרים רק כשלונות בשנים האחרונות.
בסופו ( או בתחילתו ) של דבר-
יש כמה נושאים חשובים להתפתחות הכדורגל שראוי להסדיר אם רוצים לראות שיפור מגמה.
החדשות הטובות הן שמאחורי כל הדיבורים והתחושה הרעה הרגילה שלנו, יש התקדמות מרשימה בעניין המתקנים והאצטדיונים המודרניים.
זה חשוב מאין כמוהו ואם הליגה תתפקד בצורה אופטימלית, אין סיבה שהם לא יהיו מלאים כל שבוע. אני רציני.

כל התחומים של הקצאות משאבים לרמות השונות, הגבלות שכר, מספר ישראלים וזרים בקבוצה, איך שהליגה נראית ומתפקדת כמסגרת מקצוענית.
מתי המשחקים משוחקים וכמובן איך לשווק את המסגרת כמותג ספורטיבי/תרבותי ששווה לתת לו צ'אנס.
הכל קשור אחד לשני. מה שלא יהיה, צריך לכל הפחות לתת את הדעת על מגוון הנושאים ולהגיע להבנות/פשרות שיניעו את גלגלי התהליך.

הכל חשוב. אבל אין ליגה בלי קבוצות שיש להן על מה לשחק.
ועל זה חייבים לתת את הדעת ולמצוא פתרונות ועכשיו.

-גיסנו- 3 בדצמבר 2015

יש הבדל גדול בין כדורגל לכדורסל.
דבר ראשון 5 זרים בסגל של 12, כשיש 5 על המגרש, זה הרבה יותר משמעותי מאשר 7 זרים (אף אחד שהצעה שלו יכולה לשנות משהו לא הציע יותר מזה כרגע) בסגל של 20-25, כש 18 מתלבשים ו 11 על המגרש.
דבר שני, כמה אנשים מתיישבים לראות משחק יורוליג של קבוצה שהם לא אוהדים? לעומת כמה מתיישבים לראות ליגת האלופות? כמה כסף קבוצת כדורגל יכולה להרוויח אפילו משלב הבתים של הליגה האירופאית לעומת כמות הכסף שמסתובבת בכדורסל האירופאי? שים בצד את זכויות השידור של מכבי ת"א סל שהן היוצא מן הכלל.

אם הליגה הייתה מנהלת בואקום – כמו הליגות האמריקאיות שתמיד בינן לבין עצמן, בלי יורדות ובלי מפעלים נוספים מול קבוצות ממדינות שונות – אז תקרת שכר היא צעד הגיוני, עם או בלי הגבלת זרים. תקבע פה הגבלת שכר במצב הנוכחי, וחצי ליגה בורחת לליגות קיקיוניות באירופה שאין בהן הגבלת שכר. אני בטוח שאז הקהל ירוץ למגרשים לראות כדורגל חלש ב 3 רמות ממה שאנחנו רואים כבר עכשיו.

yaron 3 בדצמבר 2015

איפה אני טועה?
הפועל ב"ש מחתימה עוד שני זרים
היא משחררת את שני הישראלים הכי חלשים שלה שעוברים לבני יהודה.
בני יהודה משחררת את שני הישראלים הכי חלשים שלה שעוברים לאשדוד וכך הלאה.
נשארנו עם פחות ישראלים, אבל יותר טובים שגם צריכים להילחם יותר על המקום שלהם.

בלייק 3 בדצמבר 2015

קודם שבאר שבע תחתים זר חמישי, אחרי זה שיטיפו לנו על הגדלת המכסה!

Comments closed