העולם לא באמת השתגע

עסקת אוחנה - משוגעת, הרסנית, אבל יש בה מעט היגיון

כמה מילים על עסקת השנה בדרום.

  1. כן, אם מכבי ת"א עושה כזו עסקה היינו "שוחטים" אותה וטוענים להרס הענף, עכשיו בואו נתעלם מזה.
  2. באר שבע בשנה הכי טובה שלה פיננסית מאז ומעולם , מענקי ליגה אירופאית , מנויי ליגה אירופאית וסולד אאוט על טרנר – מאפשרים לה לקחת את הכסף מעסקת דווידחאזה ולקנות בזה חצי מיכאל אוחנה – הגיוני.
  3. כאילו מה פתאום הגיוני לשלם כזה סכום על מחצית משווי "כרטיס" של שחקן שעוד לא עשה כלום בליגת העל.
  4. העולם מעט השתגע.
  5. אבל יש מעט היגיון בשגעון.

*

מה שקורה זה שהבום הכלכלי שעובר על ענף הכדורגל העולמי מגיע בדיליי גם לישראל , לקבוצות באירופה יש המון כסף , יש כדורגל בסין ועוד מקומות, ישראל במעגל שלישי ואולי רביעי, אבל בסוף זה משפיע.

וישראל, כלכלה חזקה יחסית בזכות עצמה תקבל עוד ועוד "חמצן פיננסי" לענף מקרטע.

*

בישראל אין מדיניות קידום נוער, 2 מחלקות הנוער החזקות בארץ (מכבי חיפה ות"א) לא משלבות את הנוער בתוכניות העבודה, פה ושם שחקן עולה לבוגרת בגלל סיטואציה, פה ושם בגלל כשרון יוצא דופן, פה ושם בגלל מאמן.

אבל במאקרו אין פה מדיניות.

התייחסתי בפוסט קודם לנושא "חריגי גיל" ובכלל לבעייתיות שיש בגידול שחקני נוער לקבוצה הבוגרת כמדיניות והתפישה בענף להערכתי התבססה על אינרציה ישנה – אם בעבר שחקני בית היו פקטור משמעותי בהצלחה, הרי שבעידן "הכסף המשוגע" זה הולך ופוחת , למה קבוצות גדולות משקיעות הון במחלקות נוער ? – בין היתר בתפישת "המסי הבא" – הפחד המשתק למצוא יהלום אמיתי אצל המתחרה , אבל בפועל בבריכת הכישרון הקיימת זו לא באמת מדיניות.

זה מזכיר בעיני את "אסטרטגיית יעקובו" – מדיניות ששיתקה את מכבי חיפה יותר מעשור, החלום למצוא את הזר הצעיר שניתן להשביח ולעשות "קופה" וגם ליהנות מפנומן במשך כמה שנים.

*

מה שקורה כרגע עם יחזקאל, אוחנה וחבריהם, הוא רק הפרומו. הילד מהפועל חיפה או חביב אוחיון יהיו ההמשך, ומפה יהיה קשה לעצור את הסכר.

בעוד כשנה ושנתיים נראה הרבה מאוד עסקאות כאלה שכן שחקנים מוכשרים בני 20-22 – שחוו כבר דקות משמעותיות , שהפוטנציאל שלהם הוא גבוה , יהפכו ליעדי המטרה של קבוצות ישראליות עם כיסים – לילד בן 22 שחווה כבר 4 שנים בבוגרים של מועדון בינוני (או סתם כושל) יש יותר סיכוי ועניין לקבל דקות בבוגרים של מכבי או באר שבע או חיפה (ובמדרגה נמוכה יותר בית"ר והפועל) משחקן בית.

וזה יקרה כי שחקנים בשלים בני 25-27 יוכלו עדיין להימכר לחו"ל.

המדרגה זזה קדימה – כלכלית ניתן יהיה לראות את המועדונים העשירים קונים כישרונות ששרדו את האבולוציה והיעדר המדיניות בענף והצליחו למרות ולא בזכות לבסס מעמד כלשהו בענף, אפילו אם זה מעמד וירטואלי.

וזה קורה כי מועדון בינוני בספרד או באירופה יהיה מוכן לשים דמי העברה שנראו דמיוניים עד לפני מספר שנים על שחקן ישראלי בשל.

אני מניח וזו השערה די מבוססת, שסכום ההעברה של טל בן חיים בעוד חלון או שניים יהיה גבוה מאוד, אני מניח שגולדהאר מבין את זה, מה שפעם היה נשמע כמו עסקה שאסור לסרב לה (2 מיליון יורו נניח) ייראה כמו בוטנים בעוד תקופה לא קצרה.

*

מיכאל אוחנה יכול להתגלות כבלוף, במקרה הזה הלכו מיליון יורו , אבל הלכו מיליון יורו בשנה הכי מוצלחת שהייתה לאלונה , אבל יש תסריט שהוא נמכר בעוד 3 שנים, בגיל 24 , אחרי ניסיון בוגרים לא מבוטל ומספר לא קטן של משחקים בינלאומיים בסכום כבד.

יש היום לפחות 3 מועדונים בישראל שייקחו סיכונים כאלה , הכדורגל הישראלי יבין את זה מהר, קבוצות הדרג השני והשלישי יפתחו מודל של גידול צעירים ושילובם במחלקות הבוגרים כצורך כלכלי.

*

מעולם לא היה זמן טוב יותר להיות בעלים של מועדון כדורגל ישראלי, אנחנו קרובים 3-4 שנים ממציאות שבה העסק בניהול נכון, יכול להיות כלכלי באמת.

אחד על אחד עם טלב"י - ראיון מס' 3
סיכום מחזור 3 - עידו גבעון

79 Comments

ניב 11 בספטמבר 2016

נפלא יניב.
אגב לדעתי יתרון אפשרי לקניות היקרות של מכבי (ראיקוביץ', פריצנסון) זה סימון לקבוצות בחו"ל ולשחקנים של מכבי שאלה הסכומים שמכבי עובדים איתם, ומכבי לא תמכור שחקנים שהיא מעוניינת בהם בפחות.

אריאל גרייזס 11 בספטמבר 2016

כלכלי זה אף פעם לא יהיה, זאת בדיוק הנקודה. יש פה כשל שוק בסיסי ביותר שאין הגבלה על הסכומים. אז כסף זורם מאירופה – נשלם יותר על שחקנים. וכל עוד יש פה בעלים-שניים-שלושה שמסוגלים להתחרות בינהם ומוכנים להפסיד כסף בשביל להביא תארים, אז ישלמו עוד ועוד כסף. אף פעם זה לא יהיה רווחי. ייכנס כסף מאירופה? (נניח), אז ישלמו 3 מיליון על שחקן ישראלי במקום מיליון.

יניב פרנקו 11 בספטמבר 2016

כלכלי ותחרותי כנראה שלא.
אבל מבצבץ מודל שבו דרג ב וג יכולים להרוויח לא מעט.

עדי אבני 11 בספטמבר 2016

אני לא מסכים לחלוטין.
בשורה התחתונה- באר שבע ניפצה את שיא ההעברות שלה עבור שחקן שמיועד לקצה הספסל. לפניו ברוטציה ההתקפית: ברדה, שהר, לוסיו, בוזגלו, מליקסון, וואקמה וכנראה גאדיר, וזה כשבאר שבע משחקת לרוב עם 3 שחקני התקפה ושלישיית קישור.
יתכן שבעוד שנתיים, כשברדה ומליקסון ייפרשו ובוזגלו יהיה בן 32 הוא יוכל להיות שחקן הרכב, אבל זה ממש לא ודאי, ומה שנכון לגבי כל כשרון צעיר בקבוצה גדולה נכון גם במקרה הזה- אחרי שנתיים על הספסל, כנראה שעדיף יהיה כבר לרכוש, כמו שאמרת, שחקן שהתקדם ושיחק באופן קבוע בשנתיים האלה.
מכבי עם יחזקאל ניסו לרכוש מישהו שישתלב כבר היום ברוטציה שלה. הפועל עם רייכרט (ושנים לפני כן עם דמארי ובן חיים) קנו כאלה שאמורים להיות שחקני הרכב. לא תמיד מדובר בהצלחות, ככה זה עם רכש. אבל הציפיה היתה לתוצרת מיידית, לא לקניית פרוספקט לעתיד הרחוק

יניב פרנקו 11 בספטמבר 2016

אם מיכאל אוחנה מגיע בחינם לבאר שבע אתה רואה פה היגיון מקצועי ?

גיא זהר 11 בספטמבר 2016

אני אתייחס רק לעניין קצה הספסל. אוחנה שיחק כבר אתמול ולא במקרה. הוא מיועד להבנתי להיות במשבצת השחקן החופשי וכזה בהפועל באר שבע יש רק אחד – מאור מליקסון, שכמות המשחקים שהוא יכול לשחק בעונה היא 20 פלוס מינוס כשלב"ש יהיו השנה מעל 50. בוזגלו מסיים חוזה בסוף השנה, ברדה (שכנראה יפרוש) לוסיו ושהר הם חלוצים ועקבותיו של גאדיר נעלמו. יש מצב שהוא ישחק יחד עם מליקסון ברוב משחקי הליגה כשמליקסון יעבור לאגף.

בלייק 11 בספטמבר 2016

ולי יש עוד שאלה.
כל הזמן דיברו/כתבו על מיליון יורו לחצי כרטיס, אבל באיזשהו מקום קראתי שאוחנה הסכים לוותר על חלקו בכרטיס בכדי לקדם את המעבר. אם זה כך, אז בפועל ב"ש שילמה על חצי כרטיס מיליון יורו, אבל קיבלה כרטיס "שלם"?
בכל מקרה, בעיני רכישה טובה של ב"ש. יכול להיות שהוא יתברר כפוטנציאל מבוזבז בהמשך, יכול להיות שהוא יהיה תותח ויעזוב את ב"ש עוד שנתיים לאירופה. ככה זה עם שחקנים צעירים. באופן עקרוני, נכון לב"ש לפחות לנסות להביא את הכשרונות הצעירים הכי גדולים בארץ. דווקא בגלל שאוחנה לא בא כדי להציל את הקבוצה, יש לו הזדמנות להתפתח ולהתקדם תוך כדי משחקים על כסף בליגה או מול יריבות אירופיות.

גיא זהר 11 בספטמבר 2016

הכרטיס שלו לפי הבנתי היה מחולק בינו לבין בן זקן. אם באר שבע קנתה 50 אחוז מבן זקן זה אומר שלפני הקנייה הוא ויתר על החלק שלו לבן זקן

בלייק 11 בספטמבר 2016

וואלה? בן זקן מכר במיליון יורו את החלק של אוחנה בכרטיס??
אם זה נכון זה שם את טביב בכיס הקטן.

קרלוס גארסיה 11 בספטמבר 2016

זה מדויק.
הוא מכר את החצי שלא היה שייך לו במיליון יורו ועוד קיבל את דן ביטון.
גאוווון

ד"ר רזי הופמן 11 בספטמבר 2016

טביב ובן זקן, אותה הגברת בשינוי אדרת:)

סתם סטודנט 11 בספטמבר 2016

כמו שאני רואה את זה, בן זקן וטביב עובדים על תחומים שונים של אותו הספקטרום. בן זקן בנה כאן סוג של טוברוק משודרג. אקדמיה איכותית יחד עם קבוצה קטנה – בינונית שמתבססת על הכשרונות שהאקדמיה מטפחת. זה לא מודל להצלחה תחרותית משמעותית אבל כן משהו שאוהדים יכולים להתחבר אליו + מקור להכנסות כספיות משמעותיות. טביב גם מחפש לפתח צעירים רק שהוא מחפש לעשות את זה בשלב יותר בשל, במודל שלו הוא מכוון להצלחות ספורטיביות יותר משמעותיות כדי להתחבר לקהל. שני האנשים מחפשים ליהנות מכדורגל תוך הפעלת מודל כלכלי רווחי ככל הניתן ("בצע כסף" אם בא לכם להיות דרמטיים), ואני חייב להגיד שאני חושב ששני המודלים הם כאלה שלו היו קבוצות נוספות שמיישמות אותם הכדורגל הישראלי היה נמצא במקום טוב יותר.

לגבי האוהדים – בבית"ר בטח היו רוצים בעלים שמכוון יותר גבוה אבל כרגע, ולא מעט בזכות עצמם, טביב הוא הרע במיעוטו. באשדוד אף פעם לא היתה קבוצה משמעותית ובתאוריה אם היא תצבור אוהדים ותכוון יום אחד למקומות יותר גבוהים אקדמיה כזאת היא נכס בכל מקרה ככה שלא נראה לי שיש לאוהדים על מה להתלונן.

ד"ר רזי הופמן 11 בספטמבר 2016

מסכים לגבי הרע כמעט במיעוטו, עם דגש על הרע:)
כלכלית הוא משפר את ביתר אבל נראה כי המטרה שלו היא רווח נטו לכיס של עצמו כשירצה למכור.
ביננו ביתר תמיד תהיה אחת מהקבוצות החשובות בארץ וטביב ימכור כשהרווח אותו יוכל להשיג יהיה המקסימלי.

זיו 11 בספטמבר 2016

ככל שהבנתי למרות שדי ניסו להסתיר את זה לבן זקן היו רק 20% ואותם קנתה באר שבע כאשר אוחנהנתן את חלקו בחינם. בעצם קנו 20% בסכום הזה.

yaron 11 בספטמבר 2016

לפי מה שאני הבנתי ב"ש קנו את כל הכרטיס אבל התחייבו לשלם לאשדור 50% ממכירה עתידית. דומה אבל לא זהה.

בלייק 11 בספטמבר 2016

אז מעשית, בלי להיכנס למי העביר מה ולמי, ג'קי קיבל מיליון יורו ושמר על הזכויות שהיו לו על חצי כרטיס….
עסקה גאונית שלו.

yaron 11 בספטמבר 2016

לא יודע כמה נכונות כל הידיעות אבל במידה וכן, מסתמן שבן זקן, דאהן וברקת שדדו את הילד.
השאלה הגדולה היא מי מקבל את ה-50% ממכירה עתידית.

יניב 11 בספטמבר 2016

לפי התגובות פה ולפי מה שקראתי,הילד לא יקבל כלום,עכשיו על הכרטיס שחקן שלו יש 2 בעלים 50% ב"ש ו50% בן זקן.
ואתה צודק זה פשוט לא נתפס איך רימו אותו שעיקר האשמה מופנת לדהאן ובן זקן.

גיא זהר 11 בספטמבר 2016

להבנתי אוחנה לא מקבל כלום. ויתר על הזכויות בכרטיס תמורת שדרוג בשכר ומעבר לקבוצה גדולה יותר. כל זה כשהבוררות ברקע. בתכלס ממה שפורסם יש הרבה ערפל סביב העיסקה. מסוג העיסקאות שלוזון מוכר חצי כרטיס של טבח הבת במליון יורו לטביב ואחכ טביב קונה את דני פרדה בשקר כלשהו. כשהאדונים בן זקן ודהאן בסביבה, הייתי גם למספרים מתייחס בערבון מוגבל

סתם סטודנט 11 בספטמבר 2016

בן זקן קיבל 2 מיליון יורו על העסקה, מיליון במזומן ומיליון ב"מניות", את המזומן מאלונה ואת המניות מאוחנה.

עדי אבני 11 בספטמבר 2016

אוחנה זכה אתמול לדקות כי שלושה שחקנים התקפיים לא היו לחלוטין בקו הבריאות: מליקסון, וגאדיר הפצועים, וברדה שזה עתה חזר מפציעה. כשאלו בריאים, כנראה שאין לו מקום על הספסל, קצת כמו דן ביטון שהועבר לאשדוד.
לגבי התפקודים של שחקני באר שבע:
בכר לרוב מעדיף לשחק 4:4:3, מערך שאין בו שחקן התקפי חופשי. במערך הזה הוא לרוב הציב את מליקסון מימין ואת שהר משמאל, ולאחד האגפים האלו הוא מייעד לדעתי את אוחנה. לעיתים יותר נדירות, הוא משחק סוג של 4:2:3:1, עם מליקסון או ברדה בעמדה שמאחורי החלוץ (ב2 תפקידים שונים: עם מליקסון כ10 קלאסי ועם ברדה כחלוץ שני). אני בספק עם הוא ישחק כרגע עם אוחנה באחד מהתפקידים האלו, בטח כשבקישור האמצעי יש לו מבחר לא פחות גדול של שחקנים: אוגו, הובאן, ראדי, בראון, שבתאי וגורדנה, וכולם רוצים דקות

אורי 11 בספטמבר 2016

"כשמליקסון , ברדה וגאדיר בריאים" זה בערך פעם בסיבוב

מתן גילור 11 בספטמבר 2016

ב-4:4:3 בטוח שיש לו מקום :)

Ollie Williams 11 בספטמבר 2016

אולי במקום גורש

בלייק 11 בספטמבר 2016

נראה לי שב- 4:4:3 המקום הנוסף שמור לזר השישי

גיא זהר 11 בספטמבר 2016

4:3:3 בכר ישחק באירופה ונגד מכבי ואולי חיפה וביתר. בשאר המשחקים וגם אתמול (הרי יכל לשחק עם וובה במקום הובאן) ישחק 4:2:3:1 ושם אוחנה יכנס בדיוק למשבצת שמאחורי החלוץ

yaron 11 בספטמבר 2016

אבל סביר להניח שב"ש ניפצה את שיא ההעברות שלו לא בגלל אגו מנופח של אלונה או רצון להחליש יריבות אלא בגלל שמישהו שם מאמין שזאת השקעה טובה לטווח ארוך.
גנט הציעה עליו 1.5 מיליון יורו, כמה יציעו עליו אם יוכיח את עצמו (כמחליף) בב"ש?

גיל ז. 11 בספטמבר 2016

התגובה שלך היא בעצם כל הסיפור, וחסר רק שם אחד כדי שהכל יהיה מובן – דודו דאהן.
הסוכן הפך בלי לשים לב, לסוכן הבית של ב"ש, והייתי מאד נזהר מהצעות של גנט, שגם שם הוא סוכן הבית.
אני דווקא חושב שקצת עלה לאלונה (יכול להיות שבצדק), אבל אני לא רואה משנה סדורה בעניין הזה, מה גם שמעורבותו של דאהן מחשידה. כבר הייתה לו קבוצת בית (סטאנדארט ליאז) שראינו איך היא התרסקה.

yaron 11 בספטמבר 2016

המעורבות מחשידה רק אם באמת שדדו את הילד. השאלה הגדולה היא מי מקבל את ה-50% ממכירה עתידית.

yaron 11 בספטמבר 2016

אם כלכלי = רווחי, אז לא חושב שזה יקרה.
אם כלכלי = מאוזן, אז אנחנו בכיוון הנכון. ומאוזן יכול לכלול השקעת בעלים קבועה של כמה מיליוני שקלים בשנה כל עוד זה סכום קבוע וידוע מראש ללא חריגות.
בכמה אחוזים גדל התקציב של אשדוד בעקבות המכירה, של רעננה שמכרה לא מעט בקיץ וכן, גם של הפועל ת"א שעשתה קופה יפה?
אם מועדונים קטנים יוכלו לפתח מודל כזה שיאפשר תשלום משכורות בזמן, טיפוח קצת יותר רציני של מחלקת הנוער ובכלל יציבות כלכלית אז בתוך כמה שנים אולי נראה עוד באר שבע צומחת בכדורגל הישראלי.
אחת הבעיות שלנו בארץ זה גישת ההכל או כלום. או אליפות או שנכשלנו. ובכל פעם שקבוצה עולה לבתים באירופאית פתאום אנחנו מגלים מחדש בכמה כסף ובכמה חשיפה לשווקים אירופאים מדובר.
אני מנחש שהפועל ב"ש כבר נמצאת תחת מעקב של לא מעט סקאוטים והשנה יהיו יותר. הרבה יותר קל להגיע לעסקת מכירה כמו של דודזאדה לדוגמא כשהקבוצה משחקת (ומשחקת טוב) באירופה. והחשיפה הזאת גם זולגת לשאר הליגה ולמועדונים קטנים. עסקת אוחנה יצאה לפועל בעיקר בשל ההצעה מגנט שכבר הונחה בפני אשדוד.
ההשתתפות באירופה גם מאפשרת לקבוצות הגדולות להביא שחקנים טובים יותר שבלי אירופה לא בטוח שהיו מסכימים להגיע לישראל.
אם ישראל תוכל להפוך למדינה ששלוחת שתי קבוצות לאירופאית בכל שנה (ליגת האלופות ירדה מעשית מהפרק ומעכשיו באמת נזדקק לניסים כדי לעלות) הכסף והעניין ימשיכו לעלות.

יניב פרנקו 11 בספטמבר 2016

הכל שאלה של הגדרת מטרות.
אי אפשר יהיה להרוויח במועדון תחרותי בשוק שחלק מהשחקנים רואין בהחזקת צעצוע או תחביב.
אבל כן יהיו מודלים שבהם ניתן להרוויח.
וזה ישנה אבולוציונית את הענף שכן יכניס רוח יזמית פנימה.

yaron 11 בספטמבר 2016

אני חושב שתקציב מאוזן, יציבות כלכלית ומודל טיפוח כשרונות זאת יופי של מטרה. כמה מועדוני כדורגל רווחיים יש בעולם?

יניב פרנקו 11 בספטמבר 2016

זו יופי של מטרה לקבוצה שאינך מחובר אליה רגשית.
זה גם יכול להיות יופי של עסק – אבל שוב, לא בטוח שאנחנו פה כאהודים בשביל זה.

yaron 11 בספטמבר 2016

ואז אנחנו בוכים שאין כאן תרבות ספורט כמו בגרמניה, הולנד ואנגליה…
למה זאת מטרה יפה רק אם אתה לא מחובר רגשית? אם קבוצה כמו אשדוד (כדוגמא) יכולה לבנות מודל של כדורגל חיובי, יציבות כלכלית ויציבות בליגת העל ובמקביל טיפוח (אמיתי) של מחלקות ילדים ונוער זה לא מספיק?

יניב פרנקו 11 בספטמבר 2016

לא קשור תרבות ספורט והלקאה עצמית.
הפוסט אומר דבר אחד מרכזי – יש המון כסף היום בכדורגל העולמי – גם מעגל רביעי יכול לשים על חלק (קטן) ממנו יד.
לכן מי שינהל מועדון כדורגל יכול להרוויח בסיטואציה מסוימת.
מה הסיטואציה ? – ניהול מקצועי עילאי או ניהול מקצועי מאוד ציני – מאחר שברוב המקרים קשה לדמיין ניהול עילאי בישראל אני מניח שלא כל אחד ישמח שקבוצתו תנוהל כעסק.
אבל בשוק גדול וחופשי הכל אפשרי.

טום 11 בספטמבר 2016

במה מיכאל אוחנה עדיף על כל שחקן נוער של מכבי תא חיפה או בש?

yaron 11 בספטמבר 2016

כנראה שבלא מעט.
אנחנו יכולים לבוא בגישה שמועדון כמו גנט לא מבין וסתם מציע 1.5 מיליון יורו על אוחנה. אנחנו יכולים לחשוב שבב"ש ומכבי ת"א לא מבינים ולא רואים שיש להם במחלקת הנוער שחקנים לא פחות טובים מיחזקאל ואוחנה.
אנחנו יכולים גם לחשוב שיש שם כמה אנשים שראו כמה שחקנים בחייהם ויודעים לזהות פוטנציאל.
זה לא אומר שאלה השקעות בטוחות ונטולות סיכון וסביר להניח שלא כל פוטנציאל כזה אכן יתממש אבל לא הייתי פוסל אותן מראש.

בורדו פאפי 11 בספטמבר 2016

אחת לכמה זמן מתגלה יהלום כלשהו, ג'יימי ורדי כזה, שגורם לכולנו לחשוב שהכשרון נמצא בכל מקום ובכל צורה ורק צריך לאתר אותו.
זה לא בהכרח כך. מיכאל אוחנה סומן כהבטחה לפני כמה שנים, ממה שהבנתי, ההבטחה בתהליכי קיום ויש לו קילומטראז' מכובד ביחס לשחקנים בגילו. הלוא יש סיבה למה לא כל שחקני הנוער ממשיכים לבוגרים. לא כולם מספיק כשרוניים, אתלטיים, טובים או מחויבים.
בתור אוהד הפועל ת"א סובל, מדי עונה אני חושב לעצמי שחבל שלא קונים מלא שחקנים צעירים ומבטיחים ומרכיבים מהם את הקבוצה. בשנה שעברה ניסו, בימי ברקוביץ' ניסו נוכחנו לדעת שזה לא כל כך פשוט.

yaron 11 בספטמבר 2016

יניב,
כמה שחקני בית אתה חושב שהגיוני שקבוצה כמו ב"ש או מכבי ת"א יכולה לטפח ולשלב?
כמה זמן אתה חושב שאמור לקחת תהליך כזה?
האם דור פרץ/מיכה זה מעט מדי? האם לקדם שוער כמו אוחיון לשנת השאלה בווטפורד זה סתם?
כמה שחקני בית צעירים משלבות קבוצות מובילות באירופה כל שנה?

השמן 11 בספטמבר 2016

אם הידיעה שמיכאל אוחנה (אי אפשר עדיין לקרוא לו סתם אוחנה, מרגיש לא מתאים) ויתר על ה50% שהיו שייכים לו בעיסקה, אז בעיני הוא המפסיד הגדול ביותר בעיסקה, מסיבה כלכלית, לא מקצועית.
הוא לא קיבל שכר מופקע במיוחד, התחייב לחמש שנים, לא שמעתי על מענק חתימה, ובשביל ההתקדמות המקצועית שהוא מקווה לעשות הוא ויתר על כמיליון יורו? לא מבין איך הסוכן שלו מאפשר את זה, לא שציפיתי מדודו דהאן למוסריות יתרה. זה מרגיש לי כמעט לא מוסרי משאר המעורבים.

yaron 11 בספטמבר 2016

אם זה נכון אז אין ספק שהסוכן, אשדוד וב"ש ניקנקו אותו ביחד…

yaron 11 בספטמבר 2016

זה מה שהיה לחתן השמחה להגיד:
אחר החתימה אמר אוחנה: "כיף גדול לעבור להפועל באר שבע". על סכום ההעברה ששילמה עליו האלופה השיב: "אין לי מושג על כל שאר הפרטים, אני אחכה, ארגע קצת ואדבר. אני נרגש".

סתם סטודנט 11 בספטמבר 2016

אני לא ממש מבין את הטענה, בבאר שבע הוא ירוויח יותר ויקבל חשיפה משמעותית יותר. האחוזים הם כסף על הנייר, הוא בחר לממש אותם בצורה מסויימת, אף אחד לא כיוון לו אקדח לרקה.

yaron 11 בספטמבר 2016

110K לשנה עם עלייה של עשרה אחוז בשנה וחוזה לחמש שנים…
בתמורה ל-50% מהכרטיס שמוערך בלפחות מיליון וחצי?
שוב, אני לא יודע כמה נכונים פרטי החוזה כפי שפורסמו אבל אם זה נכון אז זה שוד לאור יום ולסוכן שלו מגיעה שלילת רשיון!

סתם סטודנט 11 בספטמבר 2016

זה נראה לי מקרה של ציפור ביד לעומת שתיים על העץ, חשוב לזכור שהוא כישרוני אבל עוד לא הראה אפילו משחק אחד מרשים באמת בליגת העל. כל עוד הוא חתם על החוזה שלו במודע אני לא חושב שיש פה מקום לטעון ל"שוד", לאוחנה הכסף והחשיפה עכשיו שווים יותר מ50 אחוז מהשווי התיאורטי של כרטיס השחקן שלו, באמת שזה נראה לי לגיטימי לחלוטין.

yaron 11 בספטמבר 2016

אם הוא חתם במודע ומבין את ההשלכות אז שיהיה לו בהצלחה ולבריאות אבל לפי הציטוטים של תגובתו לא בטוח שזה המקרה.
– על סכום ההעברה ששילמה עליו האלופה השיב: "אין לי מושג על כל שאר הפרטים, אני אחכה, ארגע קצת ואדבר. אני נרגש"

סתם סטודנט 11 בספטמבר 2016

גם אם הוא לא ידע מה אלונה שילמה הוא בטח ידע מה יש לו ביד ומה הוא קיבל תמורתו. חוץ מזה שזה בדיוק מסוג המקרים שבהם לכל הצדדים משתלם להצהיר לתקשורת על סכום גבוה ככל הניתן, גם אם הוא לא המדוייק (אבל הטענה שלי לא מסתמכת על זה, זה סתם נתון שנראה לי שכדאי להתחשב בו).

פברגאס 13 בספטמבר 2016

150k עם עליה של 10%. ב"ש אמורה להיות חלון הראווה שלו לאירופה. זה הכיוון.

שלו 11 בספטמבר 2016

אוחנה שחקן ליגה טוב ואולי הרבה יותר מזה, אם מכבי הייתה קונה הוא כנראה היה מתייבש בשלב הראשון כי אין לו משבצת לשחק עליה.
בב"ש יש.
מליקסון וגם בוזגלו כל אחד מסיבותיו לא ימשיך לאורך זמן מליקסון נותן חצי עונה בגלל פציעות ובוזגלו לא מוכן להיות כינור שני קבוצה צריכה יציבות והיררכיה ובוזגלו לא מוכן לקבל אותה.
אוחנה, שנתיים שלוש בב"ש יהיה מוכן לאירופה (אני מאמין שב"ש תשחק באירופה בשלוש השנים הקרובות) ולכן גם יחזירו את ההשקעה.
לי נראה שמכבי מנסה לשחק את אותו משחק רק דרך הזרים. היא משקיע סכומים בשחקנים זרים כדי לגזור קופון במכירה. זה שוק קצת יותר גדול משוק הכשרונות הישראליים.
השאלה המרכזית אילו קבוצות יצטרפו למכבי וב"ש בתור יצאניות שחקנים.
בנתיים זה נראה כאילו רוב הקבוצות נמצאות שלב אחד מתחת באבולוציה והן מוכרות למכבי וב"ש ולא ישירות לאירופה, כדי לעלות שלב הן צריכות לשחק באופן יחסית קבוע במפעלים האירופאים ושאר הקבוצות לא מספיק יציבות וחזקות לזה.

גורביץ' 11 בספטמבר 2016

מסכים עם מה שכתבת בחלק השני – שחקנים מבשילים ונמכרים בגילאים מאוחרים יותר לאירופה בסכומי העברה גבוהים, ובמידה ותהיה מדיניות מסודרת ושקולה בתקציב קבוצות לגבי "פרוספקטים" צעירים, סביר להניח שזה יהיה win-win, אמנם יפלו פה ושם, אבל פרוספקט מוצלח גם ישדרג את הקבוצה וגם יימכר ברווח שאמור לכסות את הפלופים.
לגבי החלק הראשון – אני לא חושב שאין מדיניות קידום נוער בקבוצות הגדולות, יש קרוב לאפס כשרונות. שחקנים מקבלים צ'אנסים גם בחיפה, גם במכבי ת"א, ששולטות בגילאי הנוער, לא זכור לי כישרון התקפי אחד שצמח באחת הקבוצות ששולטות בנוער מאז מונאס דבור. ניר ביטוו יצא מאשדוד, אצילי מביתר, אוחנה עכשיו מאשדוד (גילוי נאות – לא ראיתי אותו משחק אף פעם).
השוק יבש, אין כשרונות, זה משאיר שלוש ברירות לבעלי הקבוצות הגדולות – או להשקיע בישראלים "מוכחים" שגם פה מקדם הפלופיות לא נמוך (שכטר, בן בסט), או להשקיע בזרים ואז מקדם הפלופ / מחיר אפילו עולה, או להשקיע בצעירים שלא קרעו זוג נעליים ולקחת את הסיכון שיצא לך איזה אלרועי כהן.

יואב 11 בספטמבר 2016

גורביץ',
אחלה תגובה ומאד נכונה.
הענף סובל מחוסר כישרון בולט.
או כמו שחבר טוב (מאמן כדורגל במחלקת נוער) נוהג להגיד לי- "אין פה שחקני כדורגל".

יוני (המקורי, מפעם) 11 בספטמבר 2016

לא חסרים שחקנים מעוטי כשרון שהתפרנסו מאוד יפה מהמשחק. בדיוק לשם זה יש מאמנים. בסופו של דבר את העבודה של מגן ובלם יותר קל ללמד, כי יש פחות דגש על יצירתיות ודמיון וטכניקה, ויותר על מהירות, שליטה בסיסית, כוח וכו'.

בלייק 11 בספטמבר 2016

ומה קורה כשאין כישרון ואין מאמנים?

Lord Anthony 11 בספטמבר 2016

מדיניות קידום הנוער בארץ לא שונה מזאת שבשאר העולם.
קבוצות, בייחוד קבוצות צמרת לא יכולות לבסס את ההרכב שלהן על שחקני נוער. לפעמים, פעם בדור יש מחזור סופר מוכשר שניתן לבסס עליו את הקבוצה הבוגרת, בדרך כלל זה זה לא קורה. אם קבוצה מצליחה כל עונה לעלות מהנוער שחקן שיתלב ברוטציה אז המחלקת נוער שלה עושה את העבודה שלה. זה פחות או יותר המצב גם במכבי תל אביב וגם בחיפה, אז קשה להגיד שאין במועדונים האלו מדיניות של קידום צעירים.
במועדונים בלי שאיפות לצמרת (ע"ע בני יהודה ובית"ר) אז לפעמים רואים קצת יותר שחקני נוער, וגם שם לא מדובר במספרים מדהימים.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 11 בספטמבר 2016

יתרונות יחסיים במציאת כשרונות הם זמניים. ונגר למד את זה על בשרו. אם אתה עושה משהו נכון, יבואו ויעתיקו ממך.
מחלקת נוער טוב זה בסיס שתמיד יישאר שם, למרות שלא בהכרח יצא משם המסי הבא.
ברצלונה וריאל מדריד הן דוגמאות מצויינות, אמנם הכוכבים הם כאלו שנרכשו, אבל יש להן מלאי כמעט בלתי מוגבל של שחקנים משלימים ברחבי אירופה שמשתפרים ומוכנים לחזור למועדון בקריאה כאשר המועדון יצטרך אותם. בנוסף, אמנם כישרון הוא אקראי, אבל היסודות שהמועדון יכול להנחיל לשחקנים הצעירים הם קבועים. ברצלונה יודעת שכל שחקן שסיים את האקדמיה שלה מסוגל לעשות דברים בסיסיים שישרתו את המועדון בבוא העת, גם אם הוא לא יצא כוכב.
אם מכבי ת"א ומכבי חיפה ישימו דגש על סל תכונות שכל שחקן מהנוער שלהם יצא איתו כאשר עובר לבוגרים, הם יוכלו לסמוך על הנוער שיספק להם שחקנים משלימים שיכולים לעשות את העבודה כאשר צריכים אותם. ואולי יצא גם כישרון על, אבל אותו תמיד אפשר לקנות.

המודל שאתה מדבר עליו הוא לא ישים. כרגע קבוצות ליגת העל מקבלות חלק גדול מתקציבן מהטוטו, אם וכאשר הברז הזה יתייבש, אני לא בטוח שיהיה אפשר למלא אותו מהכנסות אחרות.

ד"ר רזי הופמן 11 בספטמבר 2016

אני רוצה להתייחס דווקא ליעקובו.
יעקובו הגיע לחיפה כשהקשר בין הסופר אייג'נט (פיני זהבי) ושחר היה בשיאו.
יעקובו הגיע כהשקעה לעתיד בהמלצת זהבי. היה צריך מועדון שיש לו חצי רגל באירופה בשביל לתת במה לטלנט ולאפשר לו להתפתח. ההתפתחות שלו כשחקן צעיר בחיפה וההצגות באירופה היו המקפצה שלו כשמי שגזר חלק מהקופונים היה פיני זהבי שהפך לסוכנו.
נראה לי משום מה, ואולי אני טועה, שבינתיים עבר איזה חתול שחור בין שחר לזהבי. מישהו מוכן לעדכן?
בכל מקרה, היום זהבי מושקע בקבוצה קטנה בבלגיה ולדעתי הוא מביא לשם חלק מהטלנטים שהוא מנסה לבנות לעתיד.

גיל שלי 11 בספטמבר 2016

למכבי יש דווקא אסטרטגיה מאוד מסודרת לגבי קידום שחקני הנוער שלה, אפשר לטעון שהיא טובה או גרועה אבל אי אפשר לטעון שאין לה אסטרטגיה בנושא.

יניב פרנקו 11 בספטמבר 2016

לארגון לא יכולות להיות כמה "אסטרטגיות" – למ.ס אשדוד לדוגמא יש אסטרטגיה ברורה לגביי חלקה של מחלקת הנוער בארגון, יש מחויבות לבוגרי המחלקה, יש התבססות במודל ההפעלה ויש ציפיות לרווחים – מיכאל אוחנה הוא תוצר של ארגון שמוכר (מרציאנו, ניר ביטון) וימכור (אינברום, קינדה) שחקנים בהרבה מאוד כסף.
לטביב לדוגמא גם יש אסטרטגיה ברורה לגביי חלקה של המחלקה בארגון – אפס, הוא לא ישקיע בה, יחיה בשלום עם ירידת הליגה ואם יש שחקן שעלה מהנוער פה ושם, אהלן וסהלן, לא יותר מזה.
למכבי כמו לחיפה ובקטן יותר הפועל אין אסטרטגיה – יש טקטיקה – במקרה של מכבי כמו כל דבר שהיא עושה, מושקע ועם הרבה תשומות, אבל אם מחר סוגרים את המחלקה בקרית שלום , שום דבר לא משתנה בחיי הארגון.

גיל שלי 11 בספטמבר 2016

למכבי יש אסטרטגיה, לא טקטיקה. האסטרטגיה כוללת השקעה גדולה במחלקת הנוער הכוללת גם מנהל זר, וכן את קבוצת בית"ר תל אביב רמלה. כמובן שאין באסטרטגיה זו כדי לתת קדימות בשילוב שחקן נוער בבוגרים רק משום שהוא שחקן בית, אבל זו עדיין אסטרטגיה. מכבי משקיעה בנוער ובבית"ר רמלה לא כדי להביא שחקן בית לבוגרים, אלא כדי להכשיר שכבה רחבה ככל האפשר של שחקנים טובים, ואם יצא מזה שחקן בית שישתלב בבוגרים, מה טוב.

יניב פרנקו 11 בספטמבר 2016

שוב, זו לא אסטרטגיה, אלא טקטיקה.
קח את זה כחברת מוצרי צריכה שיש לה יכולת כלכלית להחזיק מחלקת פיתוח ומחקר רחבה – האם זה בהגדרה הופך את אסטרטגית החברה לכזו שמתבססת על מוצרים שיפותחו בחברה. לא.
ובאותה מטפורה העובדה שיש לה מחלקת פיתוח ומחקר לא מחייבת אף אחד מהיעדים האסטרטגיים של החברה להתבסס על אותה מחלקת פיתוח ומחקר.

yaron 11 בספטמבר 2016

להשקיע בצוות מקצועי איכותי ו-10 מיליון בשנה בנוער ועוד כמה בבית"ר ת"א/רמלה נשמע לי כמו אסטרטגיה.
הבעיה עם האסטרטגיות האלה היא שאת התוצאות מתחילים לראות אחרי חמש שנים ולא אחרי שנתיים.

יניב פרנקו 11 בספטמבר 2016

גודל ההשקעה אינו מצביע על כיוון אסטרטגי. להיפך. בפעמים רבות השקעה מאסיבית בטקטיקה מחפה על היעדר אסטרטגיה.
ובהינתן זה – המספר 10 מיליון בנוער נזרק לאוויר כבר שנים רבות , גם במכבי חיפה משקיעים הון, כיוון מסודר לא נראה לעין.

גיל שלי 11 בספטמבר 2016

זו בחירה אסטרטגית מאחר וניתן היה להחליט להשקיע את הכסף הזה בשכר גדול יותר לשחקנים, ביבוא שחקנים זרים איכותיים יותר וכדומה, זו בחירה אסטרטגית ולא טקטית.

יניב פרנקו 11 בספטמבר 2016

לא היית עובר מצגת משקיעים בהגיון הזה.
אחד עשו החלטות כמו ברק יצחקי על בסיס השקעה בשחקנים איכותיים יותר – זו גם בחירה של אסטרטגיה ? לא נראה לי.
שתיים ביחס השקעה בין הבוגרת לנוער מכבי מאוד ממוצעת לליגה -בחירה אסטרטגית אמיתית הייתה משקיעה ביחס גבוה יותר כדי ליצור בעתיד יתרון אחר.
מכבי קבוצה עשירה – היא משקיעה בכל אלמנט שלה הרבה כסף , חלקו מוצלח ,חלקו פחות. לא כל בחירה היא אסטרטגית.
שלוש – לא התרשמתי שמכבי מנעו מעצמם השקעה בהווה כרגע ולכן אני גם לא מתרשם שבעתיד יבחרו שונה.

גיל שלי 11 בספטמבר 2016

אתה מטיל ספק שניתן היה לבחור למשל לא להשקיע בבית"ר תל אביב רמלה? האם מכבי לא יכולה היתה להחליט שהיא במילא לוקחת שחקנים מאחרות אז לא צריך להשקיע בכלל בנוער? בחירה טקטית זו בחירה באיזה מנהל לבחור, באיזה מאמן לבחור, כמה שחקנים מהנוער ישולבו השנה, ועוד. בחירה אסטרטגית זו הבחירה להשקיע במערך שלם של שחקני נוער ומסיימי גיל נוער, לעקוב אחרי מושאלים, והכל מתוך ידיעה שמקסימום שחקן אחד בשנה יגיע, אז מותר לנו לא להסכים אבל בעיני זו לחלוטין בחירה אסטרטגית.

יניב פרנקו 11 בספטמבר 2016

אני מטיל ספק גדול שאם היה צריך לבחור בחירה כואבת בין השקעה בבית"ר רמלה על חשבון ההווה והבוגרת היא לא הייתה נלקחת.
למועדון עשיר יש את היכולת לפזר סיכונים – זה מה שמכבי עושה.
זה מהלך טקטי של מועדון עשיר.
מהלך ראוי. אבל טקטי.
לא הכל זה משחק שחמט של 10 מהלכים קדימה

איתן זיבי 11 בספטמבר 2016

העולם כן השתגע, ובעיקר באר שבע.
דווקא מכיוון שלבאר שבע זה עונה חד פעמית עם הכנסות חד פעמיות (בינתיים) יתכן מאוד שאלונה יורה לעצמה ברגליים.
בסבירות לא מבוטלת אפשר להניח שלא בכל עונה תזכה באר שבע להנות מכאלו הכנסות.
ואם היא תורמת להעלאת רף המחיר עבור השחקן הישראלי הצעיר והמאוד לא מוכח ומאוד לא בעל קבלות לך תדע איך זה יתנקם בה בהמשך.

רניב 11 בספטמבר 2016

השאלה היחידה שחשובה היא האם הוא יצליח תוך שנה שנתיים להשתלב בהרכב של באר-שבע או אפילו להיות מחליף קבוע. אם כן אז העסקה תוגדר כמוצלחת. המחשבה האם שחקן "שווה/לא שווה" את הסכום ששולם עליו צריכה לחלוף מהעולם. אם לבאר שבע תקציב של 80 מיליון שח אז כל שחקן איכותי שבאמת משחק ועוד יש אופציה להעביר אותו לחול שווה הרבה יותר מחצי מליון היורו "פרמיה" ששילמה באר שבע לאשדוד כי מעוניינת בסגל רחב/כי נכנס כסף/ כי דודו דהאן וכו'

MOBY 11 בספטמבר 2016

זו עוד בועה,
ובועה כנראה תתפוצץ בסוף, החוכמה לא להיות שם כשזה קורה.
לא נראה לי שיש סכנה לב"ש. אבל זה לא משנה את העובדה שהשתגענו לגמרי (זה שהאירופאים משוגעים עוד יותר זה לא תירוץ).

גיל שלי 11 בספטמבר 2016

זו לא בועה. לפני 20 שנה הזכויות הזרות של הפרמייר ליג הכניסו שמונה מליון פאונד בשנה, השנה רק מזכויות זרות הפרמייר ליג מכניסה 1.1 מליארד פאונד בשנה, אם ערך הזכויות עלה פי יותר ממאה, למה שערך השחקנים לא יעלה בפי יותר ממאה?

יניב פרנקו 11 בספטמבר 2016

זה מזכיר לי את הדיבורים על בועת הנד"לן – בין אם אתה חושב שהמחירים יירדו ובין אם אתה חושב שזה תמיד יעלה.
עדיין ציפיה שהמחירים יחזרו לרמות של 2008 היא לא ריאלית.
ועדיין – מי שיכול לקנות דירה שיקנה ומי שיכול לעמוד בתרחיש קיצון שיקנה ומי שקונה בציפיה שהיא רק תעלה לוקח סיכון.
וזה דומה למצב פה.
אלונה יכולה לשלם , יכולה לעמוד בסיכון ואם מיכאל אוחנה יהפוך לרייכרט היא תשרוד את זה בקלות – אז לא ממש בועה.

MOBY 11 בספטמבר 2016

נעלה כקורבן על מזבחות הצמיחה.
לא מתיימר להתווכח לגבי בועות למיניהן וסופן.
אני קצת אפוקליפטי ולא רואה איך העליה המתמדת בהוצאות (בעיקר נלוות) והעליה הפקטיבית של כמות הכסף לא יובילו להתפוצצויות כאלו ואחרות (בתקווה שלא יקרה בשנות חיי, אבל האפוקליפטים האמיתיים , כן אלו גם של באג 2000, טוענים שאנחנו עוד מעט שם- אפילו היהודים הדתיים מדברים על משיח בימי חיינו, רק שוכחים מה מגיע לפניו….).
כשיהיה מחסור אמיתי במוצרי צריכה בסיסיים (מים, מזון, מלבוש ומחסה) המטוטלת שאתה כלכך אוהב תתחיל לנוע בחזרה.
בכל מקרה
מסכים בהחלט שב"ש נמצאת בסכנה.
אבל אני כבעל מינוי לשעבר, כדורגל ישראלי בהחלט לא אטרקטיבי מספיק שאראה אותו בטלוויזיה ובטח לא שאשלם עליו.

נולי 11 בספטמבר 2016

יש לי הרגשה שקבוצות הכדורגל לוקות בכשל פסיכולוגי בנוגע להעדפת שחקני רכש על פני שחקני בית. החדש, היקר והלא מוכר נראה יותר אטרקטיבי ממה שיש לך ביד, או מתחת לאף.
סביר להניח, למשל, שמכבי ת"א הייתה הרבה יותר מעריכה בזמנו את דאבור ומציעה לו חוזה שלא ניתן לסרב לו אם הוא היה נרכש מקבוצה אחרת ולא גדל אצלה בנוער.
התופעה הזו קיימת כנראה בשוק העבודה בכלל, שכן מן המפורסמות הוא שהקפיצות המשמעותיות בשכר קורות כשמחליפים מקום עבודה.

Lord Anthony 11 בספטמבר 2016

דאבור לא גדל בנוער של מכבי

נולי 11 בספטמבר 2016

אתה צודק. דאבור לא גדל בנוער של מכבי אלא שיחק בנוער של מכבי בשנת 2010 (ויקיפדיה)

מאנו 11 בספטמבר 2016

עסקת אוחנה הרבה פחות מופרכת מעסקת יחזקאל.

עדי אבני 12 בספטמבר 2016

באמת? למה?
נתונים יבשים:
יחזקאל בן 22, 8 שערים בליגת על, שחקן הרכב בנבחרת הצעירה, שיחק בקבוצה גדולה- 800 אלף יורו על 90% מהכרטיס
אוחנה בן 21, 4 שערי בוגרים (2 מהם בליגה הלאומית), שחקן רוטציה בצעירה, שיחק באשדוד- 1.1 מיליון יורו על חצי כרטיס
איך הראשון מופרך יותר מהשני?

אורי 11 בספטמבר 2016

נקודת מבט יפה ומסכים עם רוב הטור,

אבל למה בדיוק אתה מתכוון באסטרגיית יעקובו ששיתקה את חיפה לעשור עד כדי כך שלקחה 5-6 אליפיות בעשור המדובר?

סמי 12 בספטמבר 2016

״אסטרטגיית יעקובו ששיתקה את מכבי חיפה״ – לא הבאנו זר צעיר וזול שאשכרה היה חלק מהסגל מאז חצי העונה של מרלון דה חסוס. ולפני זה 7 אליפויות ב11 שנים. אחלה של אסטרטגיה ואחלה של שיתוק…

Comments closed