מחר בוודאי נדע יותר, אבל כרגע קראתי את הדו"ח של הנאמנים ובקצרה זה מה שהבנתי.

אבל לפני זה אני אציין שוב את מה שאמרתי בפוסטים הקודמים – לנאמנים אין שיקול דעת בנושא הגרעון – בניגוד לבעלי קבוצה רגילים אסור להם – לא רק להיכנס לגרעון, אלא גם לקחת סיכון של גרעון.

כלומר – חסל סדר "תחזיות", חסל סדר "הערכות" – "הערכות זה לבלוג של פרנקו חביבי, פה אל תהיו לי אופטימיים".

*

עובדות ידועות כרגע על בסיס הדו"ח.

  • הקופה ריקה כרגע לחלוטין.
  • משמעות הפעלה רזה של שחקני נוער ומנהלה – במתווה הכי רזה לטענת הנאמנים תעלה כ7 מיליון ₪ .
  • הפעלה רגילה עד סוף שנה תעלה יותר מכפול – המשמעות היא שלאור העובדה שאין רוכש כרגע – יש להכריז על פירוק החברה (הראל החזקות) ולאפשר לנאמן להשתחרר מכל החוזים וההתחייבויות – אין תסריט להפעיל את הקבוצה על בסיס הכנסות עד סוף השנה – אפילו לא עד סוף ינואר.
  • כל התקבולים עד סוף שנה – הם "באוויר" ותלויים דיונים משפטיים – תקבול זהבי, מכירת שחקנים – הנאמנים יודעים שיקבלו "משהו" אולם לא יודעים "משהו מהו" – ולכן הם מניחים את הבעיה לפתחו של ביה"ש.
  • הנאמנים הגדירו וגידרו את סיכון הרוכשים בכל הקשור לתביעות באופ"א והקאס על 10 מיליון ₪ – המשמעות היא שרוכש שיקבל תביעות לסכום זה יקבל את ההשלמה מקופת הנשייה בעדיפות (ברור לנאמנים כי יחלצו סכומים כלשהם בעתיד) .

בואו נעצור שניה פה – אומר הנאמן – אין ברירה לביה"מש אלא להכריז על פירוק הקבוצה באופן מעשי – (אלא אם כן יגיע סנטה קלאוס) – אין ברירה לצאת ולהכריז על תכנית חירום וגיוס אותם 7 מיליון ₪ .

*

תקבולים אפשריים :

המנהלת וההתאחדות – המנהלת וההתאחדות העמידו הלוואה בסך 1.2 מיליון לקבוצה – מעמדם הוא ראשון בתור לקבל חזרה את כספם – מאחר והפועל פנתה לקרן ליברה כדי לקבל הלוואה בסך 1.5 מיליון ₪ – צריכים ההתאחדות והמנהלת להסכים לעבור למעמד של "שני בתור" – המנהלת וההתאחדות פנו היום באופן רשמי וסירבו לבקשה.

הערכת הבלוג – הנאמן הפעיל לחץ כבד על המנהלת וההתאחדות ושאר בעלי הקבוצות – להתגייס לטובת המצב – סביר להניח שזה מה שיקרה, בסוף גם יוציאו מהם לא רק אישור להלוואה נוספת, גם איזו מקדמה על חשבון העתיד.

מכירת שחקנים – מכירת שחקנים תחת פירוק כפי שהקפידו הנאמנים לציין היא מחויבות של הקבוצה (רוצה שחקן לעבור למכבי, הקבוצה תעבירו מיידית ) – אולם לקבוצה מגיע תקבול , התקבול יכול להיות או בהסכמה – או בפסיקה של "הועדה למעמד השחקן".

הנאמנים טוענים שהם לא יכולים להעריך את גובה התקבולים – בר דעת המכיר את הרחוב הספורטיבי יכול להעריך שיש בהם מן האפשרות להשיג לפחות חלק ניכר מאותם 7 מיליון ₪.

הערכת הבלוג – הנאמן יפעיל לחץ ציבורי על הקבוצות להגיע לסיכומים עוד לפני ה5 בינואר – סיכומים אותם יוכל להציג לביה"ש .

תפעול שוטף – בכל זאת יש משחקים קדימה , יש תקבולים שצריכים להגיע , הנאמן אולי יצטרך להציג תכנית חסר – אבל בכל זאת יש כסף עתידי.

הערכת הבלוג – אל תופתעו אם הבקשה לארח את הדרבי בסמי עופר תעלה שוב על הפרק , או כל רעיון יצירתי אחר – שוב, הדבר יגולגל לפתחה של המנהלת – כאשר המשמעות היא – או שאין דרבי או שהדרבי ישוחק בסמי עופר – ספורטיבית זה דרעק בכל דרך – אבל זמנים קשים וכל זה.

גיוס המונים/ מימון חיצוני – הנאמן יבוא ויגיד שעכשיו זה על הבית , יפנה לאוהדים העשירים, יפנה "ללב שלנו" ויאיץ את העסק – אבל שוב, ציניות בצד, הוא בהחלט מסוגל להאיץ את קצב הגיוס – כרגע בדו"ח הוא לקח את ה400 שכבר גויסו – וכמובן שינסו עד ה5 לינואר לגייס יותר.

אז בואו נעצור שניה – לנאמן יש עכשיו משימה – לבנות תכנית עסקית דחופה עד ה5 לינואר שבה הוא צריך להציג לביהמ"ש את היכולת להפעלה רזה של המועדון – אני מאמין שהוא יפעיל לחץ ציבורי אדיר ויעמוד בזה. זה יהיה מכוער ממש, אבל זה יקרה להערכתי (ותקוותי).

במקביל יבקש פירוק כדי לאפשר מכירה "קלה" יותר.

ספורטיבית – העביר הנאמן לציבור האוהדים שהירידה לליגה השנייה היא ודאית – עכשיו זה או ירידה או ליגה א' או ג' (כל אתר זרק תסריט אחר, לא תמיד על בסיס ידע).

*

מצב רוכשים.

הנאמן חשף בדו"ח שאכן נוהלו מגעים – אני חייב להגיד שהסיכוי בתוך שבועיים למצוא רוכש שייקח על עצמו את אוסף הבעיות הזה במצב הזה הוא קשה.

פה נכנסת קונספירציית "סתיו שחם" לפעולה – הנה התסריט הנוח ביותר לרוכש עד סוף שנה :

  • הורדת הנקודות ו-ויתור ספורטיבי על השנה – אין צורך בהשקעה "להשאיר את הקבוצה בליגה".
  • תכנית חירום ציבורית ומכירת חיסול – גיוס כל מי שניתן לגייס כדי להשיג את אותם 7 מיליון שקלים ולסיים את השנה – בשנה הבאה בליגה הלאומית יש כבר תקבולים חדשים (כרטיסים ומנויים, זכויות שידור ועוד).
  • גידור התביעות מחו"ל
  • הורדת מחיר הקבוצה למינימום האפשרי – זה כבר לא נכס שצריך לשלם עליו – נתניה נמכרה במיליון שקל, זה פחות או יותר יהיה המחיר.
  • מחיקת כל החובות כמובן – אבל זה היה גם אתמול.

*

סיכום

 

כבירי שהלך להקפאת ההליכים והנאמן קוטלר משחקים על כל הקופה – אם התכנית הזאת עובדת (ואני מפריד בין כבירי לקוטלר) – אז המועדון יכול לשרוד, אבל כל סטייה, ואצל אורנשטיין לך תדע, ואנחנו בליגה א'.

יומן פירוק - חלק ו'
יומן פירוק - חלק ח'