מכבי חיפה יומן פירוק

די נו, צוחקים.

 

אומנם היו לי כמה פספוסים קטנים פה בבלוג (כולה 5 שנות כבירי ורמון) אבל דווקא את מה שקורה במכבי חיפה אני קורא לא רע ואני מזכיר לעצמי בעיקר שאחרי המינוי של מולנסטיין טענתי שהחשיבה שהאימוץ של "המודל הצהוב" אינו מבטיח כלום, אני בכלל לא איש של מודלים.

אני חושב ששחר הוא לא הגולדהאר ושאנשים בגיל שלו לא משתנים, אז במציאות של הכדורגל הישראלי שלא עומדים בתור הוא הרע במיעוטו עבור מכבי חיפה, אני שומע מדי פעם ברשתות החברתיות טענות שאם חיפה תהיה למכירה היא תיחטף (לא חושב) ושבכמות ההכנסות של הקהל היא יכולה לבנות קבוצה טובה גם בלי בעל בית (קשקוש).

אבל בגדול זה שחר, זה מה שיש ואנשים כמוהן לא משתנים.

אם מישהו מאוהדי מכבי חיפה רוצה לאתגר את הסיטואציה, שיחפש לעצמו בושינסקי ושיביא הצעה אמיתית.

*

נדמה לי שבהנחה הזו קרלסן עושה עבודה טובה, אפילו טובה מאוד, הוא לא קיבל חבל לעשות מה שהוא רוצה (איזה שכיר מקבל כזה חבל ?) ואולי הוא לא בחר את לוזון (אז מה ?) – אבל הוא עושה רושם של מישהו שמכניס היגיון גדול למערכת החדשה (אני חושב שלא מבינים עד כמה אסף בן דב הוא מתנה) – קרלסן הוא האיש ששם מראה בנושא הכי חשוב להצלחה של קבוצת כדורגל, איכות הסגל שלה, הוא שם מראה על הרבה מאוד תפישות במה שאני מכנה "דוקטרינת כלבו" – והדוקטרינה הזו אומרת שהתקשורת החיפאית המקומית היא אגרסיבית ביותר, התקשורת הזו מתייחסת למכבי חיפה כאל מינימום מנצ'סטר יונייטד ומנפחת לא מעט שחקנים, היא קלישאית ורדודה מעט, כמו כל תקשורת מקומית, והיא עושה נזק גדול כבר כמה שנים.

דוקטרינת "כלבו" אחראית על לא מעט תפישות שגויות בקרב הקהל הירוק – כגון "יש לנו נוער נפלא, שיעלה איתם" או "הסגל הכי מוכשר בארץ" או כל מיני המצאות, קרלסן אחרי 2 חלונות העברות, אחד מהם לא מלא, העמיד בחיפה של היום סגל הרבה יותר מוכשר ממה שהיה שם בשנים האחרונות.

ופה חשוב לציין – לא פחות מהרכש, חשוב גם את מי משחררים – וקרלסן משחרר את הבינוניות (חוץ ממשומר, כפרה עליו).

הזרים שהוא הביא נראים שחקני כדורגל – קגלמאכר זו הברקה, גם ואצק בעיני, השאר עוד חזון למועד, אבל הוא מביא את שחר להוציא כסף גדול על שחקנים מוכחים, זה לא מעט.

*

מולנסטיין זו תקלה, אני בטוויטר עוקץ לא מעט אנשים בנושא שלו, אני חושב שחלק מהאנשים התאהבו בפוזת "אני אסטרטג של המשחק"  ו"אם אתמוך בהישארות שלו אז יחשבו שאני יותר מתקדם ונאור וחס וחלילה יחשבו שאני פרימו"– לאיש אין ניסיון גדול באימון בוגרים, עוזר של פרגוסון זה לפעמים הרבה פחות ממה שזה נשמע, כשהמנג'ר באמת גדול הדור, לעוזרים יש תפקיד מוגדר, כנראה שהתפקיד המוגדר של מולנסטיין זה לא מה שחיפה צריכה כעת, אז מי שחושב שלפטר מאמן כזה רק בגלל שזה לא "נראה טוב" יש ויכוח איתי.

*

גיא לוזון, הרשים אותי בקדנציה הנוכחית, הוא התבגר , הוא שקול יותר, הוא מנוסה, יש לו לדעתי יותר ניסיון באימון בוגרים באירופה מלמוניסטיין לדוגמא, הוא תמיד יהיה "ערס" ופרחח וזה לא נער פוסטר לכלום, אבל הוא מחבר קבוצה ומוטיבייטור טוב, אני מניח שהוא יהיה פרגמטי לשנות טיפה את האובססיה שלו ל4-4-2 אבל בלי קשר, הוא מאמן מספיק טוב לליגה המקומית.

הוא לא העוזר של פרגוסון כאמור אבל יש לו מיילג' כמספר 1 בסניף אחר של "השדים האדומים".

*

אז בואו נעשה סקירה – שחר ימשיך לתת גב כלכלי טוב (והוא טוב), הקהל של חיפה ימשיך להגיע, הסגל כבר במצב לא רע בכלל, לוזון מאמן סביר, בסוף זה יתחבר.

*

אממה ופה לדעתי אנשים קצת מפספסים את הדיון , כי להגיד "תביאו עוד מאמן זר" זה נורא קלישאתי.

יש היום בארץ מוח כדורגל מבריק של ממש, אומנם כזה שעובד כרגע, אבל בעיני מוח כדורגל שמתפתח להיות מאמן מוביל מאוד, זה רק עניין של זמן.

ואת המוח כדורגל הזה אם חיפה הייתה רוצה, היא הייתה מביאה.

למוח כדורגל הזה יש ניסיון חיים עצום שביגר אותו מאוד, יש צוות שהולך איתו שנים ומשלים אותו, יש יכולת לפתח שחקנים צעירים ויש לו עין אדירה לכשרונות.

למוח הזה קוראים דראפיץ' – והוא יהיה בעוד שנה קונצנזוס ארצי.

ומהפכן אמיתי היה עושה כל מה שביכולתו לשים יד על מאמן כזה.

מהפכן אמיתי היה הופך את העולם ומשתגע מהעובדה שהמוח הזה עובד במקום אחר (שאינו נגיד מכבי וב"ש).

*

אבל שחר לא מחפש מהפכות, הוא בנה כוורת חדשה, ייקח לו זמן לעבוד איתה בנוחות, אבל זו כוורת לא רעה בכלל.

מועדון כדורגל החליף מאמן, לא דרמה כזו גדולה בקיצור.

אז שחר רוצה לשחק עם הצעצוע שלו, מה תעשו לו?
המזרח הרחוק

91 Comments

יואב 14 בפברואר 2017

מסכים שמספר 2 לא תמיד מספר את הסיפור אבל מולסטיין היה סנסציה ביונייטד והתקדם מטאורית בתוך המערכת.
אולי זה לא תמיד מספיק. גם קירוש היה כזה.
בסוף בסוף, אחרי הטקטיקה והתאוריה, צריך לדעת לנהל אנשים. יורדי למשל, ממש טוב בזה. אבל יורדי הוא נסיך ממשפחת אצולה כדורגלנית. ונסיכים, כנראה פחות רוצים חיכוך עם הדשא. חבל.

MeyerD 14 בפברואר 2017

הכל נכון חוץ מלוזון….מאמן עלוב שבתור אוהד הפועל אני שמח שהגיע לחיפה.

מתן גילור 14 בפברואר 2017

תודה יניב. תגובה קצת חריפה (ועדיין מכבדת אני מקווה):

"שאם חיפה תהיה למכירה היא תיחטף (לא חושב)" הריקבון שנקרא הפועל ת"א נחטף 3,584 פעמים בשני העשורים האחרונים.
מכבי ת"א, בשפל השפלים שלה, נקנתה פעמיים תוך שנה וחצי.
אז מועדון עם ממוצע קהל של למעלה מ-20K צופים למשחק בית בשנים רעות, האצטדיון הטוב בארץ, המתקנים הטובים בארץ, מחלקת הנוער הטובה בארץ, נקי מחובות ובלי בעיות תדמית של הקהל? אני אפול מהכיסא אם הקבוצה תהיה יותר משלושה חודשים על המדף. לדעתי זה ייקח הרבה פחות. גג חודש מיום הצבת הקבוצה על המדף.

"שבכמות ההכנסות של הקהל היא יכולה לבנות קבוצה טובה גם בלי בעל בית (קשקוש)." ספקולציה שאין לי מושג לגביה, אבל לא הייתי ממהר לכנות דבר כזה קשקוש. בטח כשדבר כזה טרם נוסה בישראל ע"י פוטנציאל הכנסות דומה ונקודת מוצא דומה.

"אם מישהו מאוהדי מכבי חיפה רוצה לאתגר את הסיטואציה, שיחפש לעצמו בושינסקי ושיביא הצעה אמיתית." זו כבר חוסר הכרת המטרייה. יש "בושינסקי" שהציע את עצמו יותר מפעם (לא אנקוב בשמות אתה מוזמן להאמין או לא). אבל כלל לא צריך אותו. שחר קיבל ומקבל לא מעט הצעות (פה כבר אין בעיה לתת שמות. למשל אודי אנג'ל.). הוא פשוט לא רוצה למכור. או לכל הפחות מצהיר שאם הוא ימכור זה יהיה רק למישהו אם יכולת כלכלית גבוה מאד ("גולדהאר זה קטן" – מבחינת מי שהוא יהיה מוכן למכור לו, מ.ג.).

כל ההנחות שלך לגבי הקהל של מכבי ("אני חושב שלא מבינים עד כמה אסף בן דב הוא מתנה"; "אחראית על לא מעט תפישות שגויות בקרב הקהל הירוק – כגון "יש לנו נוער נפלא, שיעלה איתם" או "הסגל הכי מוכשר בארץ"") לפי מה שאני מכיר שגויות. עכשיו תחליט מי לדעתך משנינו מכיר יותר אוהדי מכבי וגיוון גדול יותר שלהם כדי לגבש עמדה מייצגת. אני לא אומר שאין אוהדים שחושבים מה שאתה כותב, אבל אני בהחלט טוען שהם מיעוט.

ושוב תודה על הטור.

yaron 14 בפברואר 2017

מה זאת אומרת "אם יפה תהיה למכירה"?
בכמה ???
אם זה ב-50 מיליון היא תיחטף בשבריר שניה. אם ב-500 כנראה שלא…

מתן גילור 14 בפברואר 2017

אתה צודק. הייתי צריך לסייג שכל עוד מדובר על סכום סביר לעניין. למשל בהסתמך על תקדימים בכדורגל הישראלי.

יואב 14 בפברואר 2017

מתן,
גולדאר זה קטן, זה ציטוט? של מי?

מתן גילור 14 בפברואר 2017

יענקל'ה.
לא שהוא חושב שגלדהאר קטן, אלא בהקשר של אדם שהוא יהיה מוכן למכור ל את הקבוצה גולדהאר קטן מדי.
אני מניח שברור לך שאני לא חושב שגולדהאר קטן. לא באמצעים ולא בניהול.

יואב 14 בפברואר 2017

אוקיי. יש רק אלף כאלו בעולם. בהצלחה(:

yaron 14 בפברואר 2017

אבל שחר יש רק אחד :-)

yaron 14 בפברואר 2017

יעקב שחר, וזה לא קטן אלא קטנצ'יק…
"החלום הכי גדול שלי למען המועדון הוא שיבוא איזה איל הון גדול גדול, וייקח את המועדון ויוכל לעשות כל מיני פעולות, ביום אחד לתת שישה מיליון בשביל פה, ויום שני לשים למטרה נוספת… בלי הגבלות. אבל מישהו גדול, לא גולדהאר. גולדהאר הוא קטנצ'יק"

ג'נובי 14 בפברואר 2017

אם הציטוט הזה נכון (לא מכיר אותו) הייתי מתעצבן מאוד אם הייתי אוהד חיפה. תגיד שאתה לא רוצה למכור במקום לזרוק אמירות חסרות קשר למציאות הכלכלית או הספורטיבית.

yaron 14 בפברואר 2017

הציטוט מראיון שהוא נתן לבלוג אוהדים ואם אני זוכר נכון הוא התפרסם גם כאן או שדיברו עליו כאן באחד הפוסטים.
http://www.haaretz.co.il/sport/israel-soccer/1.2970326

yaron 14 בפברואר 2017

הנה המקור:

ש לך עוד חזון שאתה רוצה לממש לקבוצה הזאת?

תראה, החלום הכי גדול שלי למען המועדון הוא שיבוא איזה איל הון גדול גדול, וייקח את המועדון ויוכל לעשות כל מיני פעולות, ביום אחד לתת שישה מיליון בשביל פה, ויום שני לשים למטרה נוספת… בלי הגבלות.

באמת? אם בא איזה גולדהאר עכשיו אתה נותן לו?

נו, גולדהאר. גולדהאר הוא קטנצ'יק.
https://tsad2.wordpress.com/2016/06/08/%D7%99%D7%A2%D7%A0%D7%A7%D7%9C%D7%94-%D7%9E%D7%A6%D7%93-%D7%A9%D7%A0%D7%99/

חומר קריאה מרתק :-)

עדי אבני 16 בפברואר 2017

לא שחלילה אני חושב שאני מבין במכבי חיפה יותר ממך, אבל לא היית רוצה אף אחד מ3,584 הרוכשים של הפועל (או בית"ר) בשנים האחרונות. למעשה, לא יכול לחשוב על בעלים אחד מלבד גולדהאר שהיית רוצה לקבוצתך במקום שחר, וכמו גולדהאר הגיע בינתיים רק אחד לישראל. אז אולי הקבוצה לא תהיה על המדף, אבל השאלה היא האם אתה רוצה להמר על מי יקח אותה מהמדף?

מתן גילור 16 בפברואר 2017

עניתי על זה בעבר – אני לא אומר שאני רוצה ששחר ימכור, אני פשוט לא מפחד מזה.
חוץ מזה שגם עניין הגיל משחק תפקיד. לפעמים עדיף לבצע העברת מקל מסודרת ולא להיות מופתע.
על יעקב אני סומך שאם יעביר זה יהיה לאדם ראוי. ברגע שהדור השני של שחר+קז יכנס לעניינים לך תדע לאן כל הסיפור הזה הולך.

צור שפי 14 בפברואר 2017

אני חושב שלוזון טעה כשהלך מהפועל כי, כמו שניר צדוק כתב היום ב"הארץ" – כל מי שנמצא שם היום לא יכול להפסיד. ירידת ליגה תתקבל כדבר טבעי ולא ככשלון של מישהו. לעומת זאת למאמן שיהיה חתום על הינצלות (אם תהיה) מובטח מקום מיידי בספר ההסטוריה האדום, כמו גם אצל האוהדים.
עדיין, אני לא מייחל לכשלונו בחיפה, פחות בגללו ויותר בגלל חיפה. הכדורגל הישראלי צריך כמו אויר לנשימה מכבי חיפה שמסתכלת לתא/בש בלבן של העיניים. אשמח אם זה יקרה עם לוזון למרות ההסתייגות בהתחלה.

בבא 15 בפברואר 2017

הפועל ת"א ישארו! יש להם סגל איכותי יותר משאר הקבוצות הנאבקות נגד ירידה, יש פער נקודות קטן ומספיק משחקים ונקודות בקופה.
אני אוהד מכבי ואשמח אם ישארו – זה טוב לכדורגל הישראלי ולעניין בליגה. (למרות זאת אני עדיין חושב שעונש שעונש של הפחתת 9 נקודות הוא מגוכח, צריף לשנות את התקנון לירידת 2 ליגות!)

יניב פרנקו 14 בפברואר 2017

תשובה למתן – מכבד, לא מסכים.
נתחיל מזה שלמכבי חיפה אולי אין חובות, אבל יש הרבה מאוד התחייבויות עתידיות , החוזים של הסגל + הצוות + סגל המנודים, זה לא מעט, אז מי שלוקח, צריך לדעת את זה.
ואף אחד לא מדבר על מסירה בחינם – אם נותנים בחינם, אשר אלון ושירצקי יעשו מכרז, אבל אם צריך לשים כמה עשרות מיליונים, ממש לא טריוויאלי.
ואז צריך להתחרות בקבוצות מאוד עשירות, אם קהל גדול שמצפה להשקעת בעלים גבוהה.
ואם מה ? עם הכנסות נאות מאוד מהקהל, בלי ספונסר ואם תמיכה רגילה, איפה זה ואיפה תקציב מחלקת נוער מפלצתי, חסות של הונדה וסבסוד בעלים.

אז צריך בעל הון כבד , שייקח על עצמו את כל ההתחייבויות + לשלם לשחר + להשקיע לא מעט – את זה בישראל לא מוצאים בשבריר שנייה וגם לא בחודש.

yaron 14 בפברואר 2017

יניב, אם זה היה כמה עשרות מיליונים היה תור מחיפה עד תל אביב של רוכשים רציניים.
למיטב ידיעתי (כך הבנתי מראיונות שונים שנתן בשנים האחרונות) שחר מדבר על כמה מאות מיליונים.

מתן גילור 14 בפברואר 2017

התחייבויות הן תמיד עתידיות. בהגדרה. D:

יניב פרנקו 14 בפברואר 2017

שחר לא רוצה מאות מיליונים , זה קשקוש, זה סכום לא רלוונטי, שחר פשוט לא רוצה למכור, יש לו יכולת פיננסית להחזיק את זה והחסות של הונדה זה חלק עיקרי בזה.
אבל מאיפה הנחת העבודה שיהיה תור ? כמה מועדונים נמכרו בסכומים משמעותיים בישראל ? מעט :
הניסיון מוכיח שבעלי הון חזקים מאוד קונים קבוצת כדורגל בתנאים הבאים :

חיבור ריגשי עמוק – לא שמעתי על מיליארדר אוהד מכבי חיפה שמחכה.
רצון להחזיק צעצוע – אבל מאחר ואין רצון מצד הקונה ואין חיבור ריגשי, זו יכולה להיות מכבי נתניה בדיוק כמו מכבי חיפה – זה תלוי בעסקה.
מאמץ גדול למכירה – מודל בושינסקי, למירב הבנתי, איש לא עובד בזה ברצינות.
מניעים נסתרים – מודל גאידמק, אבל זה בעיקר נושא של עיתוי.

לכן אני אומר שוב, שחר לא רוצה למכור, ובטח לא רוצה למסור בחינם, מי שיירצה את הקבוצה יצטרך לשים סכום כבד ולעבוד בזה, כרגע, לא נראה לי שיש מישהו כזה.

אבל יש אוהדי מכבי חיפה שאומרים – "נחליף אותך באיזה גולדהאר תוך חודש, אז הוא שתהיה גולדהאר או שתלך" – והוא מה לעשות, פרד עקשן, לא רוצה ללכת ולא רוצה להיות גולדהאר.

מתן גילור 14 בפברואר 2017

נכון, שחר לא רוצה באמת למכור.

yaron 14 בפברואר 2017

מסכים לחלוטין ששחר לא רוצה למכור.
מחזיק בדעתי שאם היה מוכר בכמה עשרות היה תור ארוך.

יניב פרנקו 14 בפברואר 2017

מאחר ואנחנו מסכימים על כך שהמוכר אינו רוצה למכור, הרשו לי לשים כוכבית מאוד גדולה על כל אותם אודי אנג'לים שעל הנייר הם רוכשים פוטנציאליים – זה דבר אחד להיות על הגדר כשאתה יודע שאין היתכנות לעסקה ודבר אחר לגמרי להיכנס למו"מ, לשלוף צ'ק גדול (50) ולהיכנס להרמת מסך ולהבין באמת מה ההכנסות ומה ההוצאות.

בישראל לא נמכר מעולם מועדון ספורט מוביל כשבעל הנכס לא רצה באמת למכור – רוב העסקאות נעשו ממשבר כלכלי.
שניידר (ולא גולדהאר) היה היוצא מן הכלל וגם אז – לוני היה גוויה מהלכת תקופה ארוכה והקונים לא עמדו בשער.

מתן גילור 14 בפברואר 2017

פניג'ל ולוי לא ששו למכור, אבל לא יכלו לסרב לידיעה שלקבוצה יהיה תקציב חסר תקדים במונחים ישראלים. כמובן שהם קיבלו פיצוי הולם, בלשון המעטה.

יניב פרנקו 14 בפברואר 2017

פניג'ל ולוי שמחו להיפטר מהחובות ולקבל פיצוי מאוד מאוד הולם – תרשה לי להניח שהתקציב הגדול לביתר היה שיקול משני מאוד.

יואב 14 בפברואר 2017

לוני היה גוויה אבל קיבל 70. מי נקנתה בסכום הזה בישראל?
מעריך שמכבי היום שווה הרבה יותר.

יואב 14 בפברואר 2017

כשלוני החליט למכור, זה היה דווקא מהיר. כמה חודשים בלבד. היה מאנה בדרך אבל לוני היה מספיק הגון עם עצמו לא ללכת על זה.

יניב פרנקו 14 בפברואר 2017

שניידר היה קונה מאוד יוצא דופן. לוני היה במצב מאוד גרוע ולא רחוק מקטסטרופה.
אבל שניידר מסר את הקבוצה בחינם (בתמורה להתחייבויות ).
אני מניח שגולדהאר לא ימכור בנזיד עדשים אבל למצוא קונה למכבי היום זו משימה לא כזו פשוטה – בוודאי לא רואה את התור – זו קבוצת ייחוס של מספר מצומצם של אנשים.
מה שכן. למכבי יש היום בסגל כמה יהלומים עם תגי מחיר ברורים. בחיפה את מי ניתן למכור ?

יואב 14 בפברואר 2017

וגם ניקוד.
כן, מכבי זה עסק למספר מצומצם מאד של אנשים.
דווקא בסל הסיטואציה קלה יותר אבל אף אחד לא מוכר.

יניב פרנקו 14 בפברואר 2017

כי בסל יש כסף אמיתי שנכנס כל שנה (חסויות אמיתיות ומחיר מנוי בשמיים) ולכן זה נכס שהרבה יותר קל לשערך אותו.
בסל יש גם אוסף בעלי מניות וזה מניסיון מקשה מאוד על המכירה.

yaron 14 בפברואר 2017

יניב, אם גולדהר היה מוכר בחמישים מיליון היה תור א ר ו ך.
בכמה אתה מעריך את מכבי חיפה? משתמע מדבריך ש- 50+/-

שלו 14 בפברואר 2017

איזו סיבה יש לו למכור?
משהו מעריך מה הרווח המשני שהוא מפיק מהקבוצה.
זה נכון שהוא קידם את חיפה מבחינת מותג,
אבל היא הייתה כבר מותג לפניו.
הזיהוי של חיפה עם שחר עובדת גם בכיוון ההפוך.
שחר מזוהה עם חיפה.
יש אנשים שממש מעדיפים לקנות הונדה בגלל חיפה.
לא מעט.
כמה עולה מסע פרסום לדגם חדש של רכב?
שחר עושה את זה כמעט בחינם בהשקת רכב מועדון לשחקנים.
הוא לא טמבל, חיפה, לדעתי, גם מכניסה לו הרבה כבוד ויוקרה שאחרת היו עולים לו לא מעט כסף.

יניב פרנקו 14 בפברואר 2017

תרשה לי להמר – רכב אחד פחות לא יימכר אם שחר לא יהיה במכבי חיפה.

Ollie Williams 14 בפברואר 2017

זכור לי ששחר עצמו אמר בעבר שמכבי חיפה עוזרת לו לעסקים.
אני מניח שהכוונה כאן אינה דווקא ללקוחות פרטיים שיבחרו לקנות רכב, אלא יותר לאופציה למנף את זה להסכמים גדולים יותר למגזר עסקי – ציי רכבים, ליסינג וכד'.
אתה חי את עולם הפרסום ומכיר את הדברים האלה הרבה יותר טוב מהייטקיסט זוטר כמוני, אני בטוח שתוכל למצוא דוגמאות לאיך זה קורה בפועל הרבה יותר בקלות ממני.
או שנעשה את זה ככה – לו היית עכשיו הבעלים של הפועל ב 2011 – כשהמותג בשיא ומזוהה עם הצלחות בעבר ובהווה בגזרה המקומית והאירופית – מחד, והייתה לך סוכנות רכב מנגד – לא היית מוצא דרכים למנף את זה?

יניב פרנקו 14 בפברואר 2017

המינוף הוא לא בעסקאות – הצרכן קונה רכב מהרבה סיבות , חיבור לקבוצה זה לא שיקול אפילו משני , עסקאות בשוק העסקי זה בכלל מורכב כי עסקה גדולה עוברת הרבה עיניים וכיוצב.
המינוף הוא ברמה אחרת לגמרי – זה בקשרים שנפתחים (כולל פוליטיקה עירונית וארצית) , זה מינוף תדמיתי (תראה כמה מכירים את יוחננוף היום ) וכיוצב.
אי אפשר בכלל לכמת את המשמעות העסקית שנרקמת מישיבה בתא צפייה עם עוד כמה בכירי משק והעסקאות שיכולות להירקם מזה – אבל אם מחר שחר שם לוגו אחר על החולצה , למכירות הונדה שלום.
תחשוב על זה ככה – כמה מינוף הרוויח המותג שירצקי מק"ש וכמה המותג איתוראן שמממן את כל מפעל הצדקה הזה מרוויח מזה.

Ollie Williams 14 בפברואר 2017

ברור לי שלא מעט מהמינוף הוא עניין של קשרים ותדמית.
בעיקר תדמית של סטנדרטים גבוהים בניהול (עד לא מזמן לפחות) ויצירת מותג ומוצר (=קבוצת כדורגל) מצליח במיוחד (עד לא מזמן לפחות).
לק"ש אין לא את התדמית, לא את ההצלחות, לא את החשיפה התקשורתית ולא את בסיס הקהל שיש לחיפה.

יניב פרנקו 14 בפברואר 2017

קח דוגמא אחרת – אלונה ברקת היא היום מרצה מבוקשת ביותר בכל הכנסים הכי נחשבים.
זה משהו שאי אפשר לשים עליו תג מחיר ואין לדעת לאן זה יכול להגיע

שלו 14 בפברואר 2017

בדיוק.
ועל זה שחר לא מ/יוותר.

אורי 14 בפברואר 2017

אבל בכנס מול קהל, לא רואים את דודו דהאן בתקרה, מושך לה בחוטים?

שלו 14 בפברואר 2017

יש אוהדי הפועל שלא יקנו בחיים מוצר של עלית,
כשעברו כבר כמה שנים מאז שהפסיקו לממן את הקבוצה של המדינה?
ואהדי מכבי שלא יקנו כתר פלסטיק, שהגוונים שיש להם בבית הם בגדר כל הצבעים ובורדו בהיר וכהה וכלום באמצע.
ואתה חושב שאין השפעה על העסקים של הבעלים.
אני מכיר לא מעט חיפאים שהרכב שלהם הונדה ירוקה מאותו מסע פרסום שנתנו לשחקנים רכב עם מס' החולצה שלהם בתוך מספר הרישוי.
אנחנו אולי אנשים מבוגרים (או מתיימרים להיות כאלה) אבל השטויות האלה עובדות עלינו שעות נוספות.

יניב פרנקו 14 בפברואר 2017

אני לדוגמא הפסקתי את כל הקניות שלי בוולמארט קנדה .

אבל ברצינות – על כל אחוז שולי של אוהדי הפועל שלא קונים עלית (פרה אדומה זה בסדר) יש אחוז שולי שקונה מעט יותר – עסקית אין לזה שום ערך.
ולראיה המפרסמים השוליים של עולם הספורט.

גיל שלי 14 בפברואר 2017

יניב, מכבי חיפה עזרה מאוד לכך שהמון משאיות בארץ הן וולוו אין עוד מקום בעולם בו וולוו שולטת כך בשוק המשאיות

יניב פרנקו 14 בפברואר 2017

בגלל מכבי חיפה ? לא חושב.
כתר נמכרה לאחרונה במיליארד שקל. זה בגלל הפועל?

גיל שלי 14 בפברואר 2017

לגמרי בגלל מכבי חיפה, זה לא שוק של צרכנים, שוק של ביזנס, שחר בנה את זה כשנהיה הבעלים

יניב פרנקו 14 בפברואר 2017

אנחנו חלוקים.

מתן גילור 15 בפברואר 2017

שחר וקז מודים בעצמם שזה המצב. כמובן שיש סיכוי שיש מי שמכיר את קבוצת מאיר טוב מהם, אבל אל הייתי מהמר על זה.

יניב פרנקו 15 בפברואר 2017

קבוצת מאיר הוקמה ב1967 ומאז היא משווקת את וולוו בארץ, להגיד ששחר שנכנס רשמית למכבי חיפה בסוף שנות השמונים בנה את האימפריה הזאת (ובכלל לישראל קז יש מניות באימפריה הזאת לדעתי מעט יותר) על בסיס המוניטין שהגיע ממכבי חיפה, נו באמת, פשוט נו באמת.

מתן גילור 15 בפברואר 2017

סילוף בוטה של מה שגיל ואני כתבנו. פשוט לא ראוי.
וגם העדר כל הכרה עם קבוצת מאיר, אם אתה חושב שלקז הבן יש תרומה גדולה יותר לאימפריה הזו מאשר שחר.

יניב פרנקו 15 בפברואר 2017

אני באמת לא מבין איפה אתה רואה סילוף. אבל אני אחדד.
קבוצת מאיר הייתה מגיעה לדעתי לאותו מקום שהגיעה גם בלי החיבור למכבי חיפה. כמו רבים מהעסקים שנבנו על ידי הדורות של מאיר קז ומונפו בידי הדור המשפחתי הממשיך.
יתרה מזו – עסקי הרכב הם עסקים טובים וריווחיים ומי שקיבל בשנות השמונים חברה במצב הזה יכול למנף אותה בדיוק כמו שעשו שחר וגיסו.
ויתרה מזו -הטענה שבעלות על מועדון ספורט היא פקטור בהצלחה לא עומדת במבחן עשרות שנות עסקים בישראל ואם הדבר היה באמת כך – קבוצות בישראל היו נחשקות בהרבה.
אבל אין לי ספק שהחשיבה שלכם על השווי של המועדון (שבעיני מנופחת) ללא תרומת שחר הייתה שונה.
נאמר זאת כך – מכבי חיפה מינפה את קבוצת מאיר בצורה זעומה לעומת המינוף של קבומת מאיר את מכבי חיפה.
ונאמר זאת אחרת – אם מישהו היה סוגר את הפירצה שבמסגרתה ניתן לבעל חברה להעניק חסות שיווקית למועדון כדורגל בבעלותו וליהנות מהטבות מס – לא היית רואה שם את קבוצת מאיר.

*הדברים הם דעתי האישית*

מתן גילור 15 בפברואר 2017

ודעתם של שחר וקז שונה משלך. אתה חושב שאתה מכיר את העסק שלהם טוב מהם. אני חושב שלא.
התרחיש של: נפגשים עם קבלן במחצית -> מקשקשים על מכבי -> סוגרים ציי רכב של 30 משאיות + אחזקה לעשור, אינו דמיוני כלל ועיקר.
אבל זה לא משנה. האינטרס שלהם הוא להציג את העיסוק כאלטרואיזם, ולמרות זאת קז אומר בפה מלא בראיון לעיתונות שההפסד על מכבי זניח ביחס לרווח שמכבי מפיקה להם בעסקים הפרטיים.

יניב פרנקו 15 בפברואר 2017

הדברים לא עובדים ככה להבנתי.
ומה שאומרים בראיונות זה מה שנכון לתדמית.

גיל שלי 15 בפברואר 2017

יניב, יעקב שחר היה שוכר שלנו במגדל החשמונאים לפני הרבה שנים, בוא נגדיר זאת כך, לא כתבתי דעה שלי, כתבתי משהו שהוא אמר לנו.

יניב פרנקו 15 בפברואר 2017

שחר, כמו שירצקי ופדרמן (בעלית) יצר סינרגיה בין האהבה שלו לספורט לעסקים הפרטיים – זו סינרגיה שהיא בבסיס חשבונאית – כיוון שהדרך הכי טובה לתמוך במשך שנים במועדון היא דרך העסק ולא מהכיס – כתוצאה מזה בין אם במודע ובין אם לא נוצרת "תפישה וסיפור" שהעסקים נהנים מהתחביב.
אני לא קונה את זה.
אני כן קונה, שהמינוף התדמיתי עושה משהו, אף אחד לא יודע מה המשהו הזה שווה, אנשים הם יצורים מורכבים והם מקבלים החלטות קנייה על בסיס שיקולים רבים, לכן לדעתי כאלמנט שיווקי החסות על מכבי חיפה לא שווה את הסכומים שקבוצת מאיר מזרימה, רואים את זה בשאר המועדונים, עוד לא ראינו באמת השקעות כאלה מבוצעות על בסיס החלטה עסקית קרה.
ואני בטוח שהשותפים של שחר, העובדים והקהילה מסביבו שואלת אותו שנים האם זה אפקטיבי, אז אני מניח שהתשובה כלפיי חוץ תמיד תהיה כן.

yaron 15 בפברואר 2017

אני מנחש שבשוודיה ;-)

גיל שלי 15 בפברואר 2017

נכון, הרבה פעמים אנשים מספרים לעצמם סיפורים שזה כדאי, אבל זה הסיפור ששחר מאמין בו, אז מה זה משנה אם זה נכון או לא?

יניב פרנקו 15 בפברואר 2017

בדיון שהתפתח פה לדוגמא זו שאלה מהותית בהקשר לשווי האמיתי של הקבוצה – היות ומה שנרשם במשך שנים בספרים כהכנסה מחסויות הוא למעשה תמיכה של בעלי הקבוצה – ורוכש חדש לא יוכל לבנות על היקפים אלו.
בוודאי אם מחר תוחזק הקבוצה על ידי עמותה במודל כזה או אחר.
בניגוד לדוגמא למכבי פוקס שם סכומים גבוהים מגויסים היום בפרמטרים אחרים.

מתן גילור 15 בפברואר 2017

אין לזה שום רלוונטיות לשווי על המדף. מכבי שווה לשחר יותר ממה שהיא תהיה שווה לכל אחד אחר ויותר ממה שכל מועדון ישראלי קידם ומקדם עסקים של הבעלים.
בעלים פרטי ראשון בישראל יש רק פעם טחת.
אני מבין שזה הורס לך את התזה אז אתה משכנע את עצמך אחרת, אבל ההשקה הזו רווחית לשחר. וכן, היא רווחית לו יותר ממה שהיא תהיה רווחית לכל אחד אחר. לפחות בטווח של שנים הרבה.

מתן גילור 15 בפברואר 2017

כשנשב על ההתערבות, אספר לך דברים בנושא שלא ניתן לכתוב כאן. :)

בלייק 15 בפברואר 2017

יניב – הגישה שלך מאוד ביהביוריסטית. אמנם,מתן וגיל המחישו שגם תחת הגישה הזאת אפשר לראות רווחים מהחיבור של וולוו/הונדה עם מכבי חיפה, אבל אני מניח שגם אתה יודע שבבניית מותג, יצירת זהות המותג והקשר הרגשי של הקהל (קהל המטרה הישיר, קהלים אחרים) זה תהליך (!) שעשוי להתארך.
אני מניח, ומקווה, שבקבוצת מאיר עושים סקרי שוק מעת לעת, וכנראה שהם ראו עלייה בערכים רצויים להם שייקשרו למותג (מותגים למעשה) ככל שהזיהוי עם חיפה התחזק (מתקופת הספונסרות לבעלות וככל שהתקדם הזמן). גם אם לא נמצא אדם אחד שיגיד שהוא קנה הונדה בגלל מכבי חיפה, אני דווקא מניח שיש הרבה כאלה, לוא דווקא אוהדים של מכבי חיפה.
גם אף אחד לא יגיד שהוא קנה קוקה קולה בגלל שהם ארגנו את קוקה קולה וילג' (אולי חוץ מאלה שקנו את הקולה שלהם ממש במתחם ולא היו להם הרבה ברירות אחרות) או בגלל קמפיין כזה או אחר, אבל כל המהלכים האלה משפיעים על תודעת הצרכנים הפוטנציאליים וכמובן שגם על התת מודע שלהם. חלק ממה שאני חושה על הונדה נגזר מזה שהלוגו מופיע שנים על החולצות של מכבי חיפה. אם מכבי חיפה מייצגת כדורגל התקפי, שוטף, אירופאי -במובן של הטופ, משהו באיכות זרה בשוק המקומי (לא מתיחס לשנים האחרונות כרגע), אז אלה גם ערכים שהונדה ניכסה לעצמה. לא רק דרך מכבי חיפה, אבל גם דרכה.
אומרים ש"הונדה מציתה את הדמיון". בכדורגל הישראלי אם יש (בסדר, היתה) קבוצה שמציתה את הדימיון זאת קודם כל מכבי חיפה. אין פה מקריות.

יניב פרנקו 15 בפברואר 2017

רק שאלה, נניח וכל סקר שיווקי בקבוצת מאיר היה מצביע על חוסר אפקטיביות של ההשקעה במכבי חיפה ועל דרכים הרבה יותר אפקטיביות במקומות חלופיים – אתה רואה את שחר עוזב את חיפה ועובר לפרסם במקום זה במדיה יותר ?
אני לא.

בלייק 15 בפברואר 2017

זה כבר משהו אחר.
אם שחר רואה בחיפה סוג של מפעל חיים, בהחלט יתכן והוא מקבל החלטות ממקום אמוציונלי ולא עסקי טהור.
שחר תמיד יכול להחליט שהוא מחפש ספונסר אחר, לא?
אבל מבחוץ, בלי נתונים בכלל, האפשרות שרשמתי למעלה נראית לי בהחלט הגיונית.

תומר חרוב 14 בפברואר 2017

איך אתה אוהב לשים תעין שלך עלינו…

יניב פרנקו 14 בפברואר 2017

זה משאיר אותו טרף בשבילנו :)
ניתן לכם 40 אחוז ממנו ומחנה אימונים בברלין.

תומר חרוב 14 בפברואר 2017

גם חן עזרא ואוראל דגני היו טובים אצלנו…

יניב פרנקו 14 בפברואר 2017

דגני גדל עליי…

הופמן 14 בפברואר 2017

אחלה פוסט. אולי כי הוא מעודד אותי. אז לא יודע אם אחלה פוסט. אבל תודה.

תומר חרוב 14 בפברואר 2017

שמע, הוא ניסה להיות אופטימי על הפועל ולא הלך לו אז הוא עבר לאפטם אתכם

עומרי (ירוק) 14 בפברואר 2017

יניב – אחלה פוסט כרגיל. אין ספק שהעובדה שכתבת פוסט יחסית אופטימי על הקבוצה שלי לא גורמת לי לדאגה בכלל :)

אגב, סייג קטן – להוציא כסף גדול על שחקנים מוכחים? בוא קצת נרגע עם זה. אכן יש שיפור, אבל בשורה התחתונה מאז שקרלסן הגיע מדובר באולי 2 שחקנים כאלו (קהת ואיולפסון), משהו שהוא עשה גם בעבר (עטר, שכטר). כל היתר – הצלחות כמו גארי וכשלונות כמו מוסא, רובם שחקנים חופשיים לדעתי ולא כאלו שהגיעו ב"כסף גדול".
שוב – לא אומר שיש שיפור (אגב, לא בגלל שיענקלה רצה לטעמי, בגלל שהוא הרגיש את הלחץ מהקהל שאיבד סבלנות), אבל גם לא צריך להגזים.

מתן גילור 15 בפברואר 2017

דמארי, רוקביצה.

אוריה 15 בפברואר 2017

רוקביצה בא בכסף קטן יחסית, 400K יורו/דולר.
לשחקן שכיכב בליגה עונה קודם זה מחיר מעולה

עומרי (ירוק) 15 בפברואר 2017

דמארי לא הגיע בהשאלה מתן? על רוקאביצה ענו לך למטה. שוב – לא אומר שאין שיפור, ברור שיש. אבל גם לא צריך להסחף.

בלייק 15 בפברואר 2017

רוקאביצה זה האנדלובו של העונה, אבל הגיע בחצי מחיר. טוב שיש קרלסן.

מכבי חיפה צריכה לשבור את התובנה שחלחלה בשנים האחרונות שהיא תקבל את השאריות של מכבי ת"א. זה אפילו נהיה יותר גרוע, כי נוספה גם ב"ש שאוספת את הכשרונות הגדולים, וחיפה היום במקום השלישי.
קרלסן לא שבר את זה, עדיין. דמארי הגיע לחיפה בגלל ההיסטוריה שלו בהפועל. כנראה שהוא היה במכבי ת"א אם הוא היה יוצא ממכבי פ"ת ישירות לאוסטריה. מכבי חיפה היא עדיין הימור עד שתוכיח אחרת, ובמכבי תל אביב הוא היה נלחם על תארים ומכניס 50% יותר בתלוש. גם עטר היה כנראה במכבי ת"א אם קרויף היה רוצה אותו כשחזר מצרפת, או אם היה מוכן לשלם סכום מופרך עבורו.
יש כמה דרכים עשות את זה. למשל, לפגוע בזרים. אולי להציע חוזים שערורייתיים במונחים של שחר לכמה כוכבים. לגדל כוכבים לבד כאשר הם חתומים על חוזים ארוכי טווח.
בעיני, זה יהיה המבחן הכי גדול של קרלסן, אם הוא יצליח לשבור את הנושא הזה. בשביל ממש לרוץ לתואר צריך גם מאמן טוב. את הנוכחי הוא בכלל לא בחר..

יניב פרנקו 15 בפברואר 2017

לרוקאביצה היה סעיף שחרור ברור ולכן זה המחיר.
אבל אנדלובו הוא לא.

בלייק 15 בפברואר 2017

מכיר את הפרטים.
הוא אנדלובו במובן של שחקן שעשה עונה לא רעה ומכבי חיפה החתימה אותו בהיעדר ביקוש של מכבי תל אביב או באר שבע.
הוא לא הגיע כתגלית של קרלסן או בזכות קשרים של קרלסן, כלומר גם אם הוא יצליח זה לא ייזקף דווקא לטובת קרלסן, בניגוד לואצק או איולפסון.

בני תבורי 15 בפברואר 2017

האם מסתבר ששחר לא יכול בלי שמיר?

אלעד כ 15 בפברואר 2017

אני לא רואה הרבה כדורגל, אז אולי מה שאגיד תופס גם לגבי קבוצות אחרות. אבל כשאני לוקח את הבן שלי לראות משחקים, זה תמיד בסמי עופר, בגלל קרבה גאוגרפית, ובגלל שהתפוח נפל רחוק מהעץ והחליט לאהוד את מכבי חיפה.
התחושה שלי מכל המשחקים שראיתי עד כה (כולם משחקי בית של מכבי חיפה מול קבוצות כביכול נחותות, מהם הוציאה במצטבר נקודה אחת) היא ש"הקהל הטוב בארץ" פוגע ומזיק לקבוצה והוא חלק גדול מההפסד. זה מתחבר למה שכתבת על כך שהתחושה היא שחיפה היא מינימום מנצסטר יונייטד. ואז, אם אחרי 20 דקות התוצאה עוד מאופסת, מתחילות שריקות הבוז, מתחילים לעודד את הקבוצה השניה, ושחקנים חלשים מנטלית מתחילים לעשות טעויות.
התהליך שאני מתאר חזר על עצמו בכל משחק שהייתי.

Viridis simia 15 בפברואר 2017

אנחנו כנראה הולכים לאצטדיונים שונים. ייתכן ואתה הולך לאצטדיון סמי עופר ואני לאצטדיון אבי רן. מה שנכון הוא בדיוק ההיפך. בשנים האחרונות הקהל עבר תהליך משמעותי מאוד של שינוי ומידת התמיכה הבלתי מסויגת שלו בקבוצה, גם במהלך משחקים, גדלה מאוד. אני כבר לא מדבר על הכמות שמגיעה למרות שנה שישית (!) של כשלונות. תמיד יהיו את אלה ששורקים, אבל זה המחיר של הגדלת הקיבולת – כשמגיעים יותר אנשים, אז גם יגיעו יותר מהסוג "המפונק". בקיצור, אם יש דבר אחד שנותן לי קוחות בשנים הקשות האלה זה הקהל שלנו.

אלעד כ 15 בפברואר 2017

הצעתי לך נקודת מבט של מישהו נייטראלי מבחוץ.
אתה שקוע בתוך האתוס (איצטדיון "אבי רן" ולא סמי עופר, שנה שישית (!) של כשלונות – שבכולן סיימתם בין 4-5 הראשונות), אז קשה לך לראות את זה. כמו שפרנקו אמר – אתם בטוחים שאתם מנצסטר יונייטד וככה אתם שופטים את הקבוצה.
אני לחלוטין הרגשתי את ההשפעה השלילית של הקהל על הקבוצה.

Viridis simia 15 בפברואר 2017

ייתכן וכמות התצפיות שלך לא מספיקה בשביל לבנות מדגם שממנו אפשר להסיק מסקנות מהימנות. דבר נוסף הוא שצריך נקודת ייחוס על מנת להעריך את התנהגות הקהל. אני יודע להגיד שבהשוואה לאופן שבו הקהל התנהג בשנים קודמות, זה שונה מאוד. אפשר גם להשוות להתנהגות הקהל של קבוצות אחרות ומכיוון שאני מבקר בכל האצטדיונים בארץ, אני יכול למקם את הקהל שלנו במדרג הזה.
לא יודע מה זה אומר שמכבי חיפה היא לא מנצ'סטר יונייטד – במושגים ישראלים, ביחס בין ציפיות למה שקורה בפועל, היא בהחלט כן. כמו שאוהדי יונייטד מצפים כל שנה להיאבק על האליפות, כך גם הקהל שלנו. לא מצפים הרי להיות בחצי גמר האלופות כל שנה.

אלעד כ 15 בפברואר 2017

מקובל. אמרתי מראש שהמדגם שלי קטן.

מתן גילור 15 בפברואר 2017

אין לזה שום קשר למדגם.
לכתוב שאחרי 20 דק' בתיקו 0:0 מתחילים לעודד את היריבה זה במקרה הטוב טעות גסה.
בתכלס זה חסר כל קשר למציאות.

עודד 15 בפברואר 2017

מתן אני נהנה לקרוא את התגובות השפויות שלך באתר הזה. בלי ציניות. כמה בורות סביב מכבי חיפה בקרב הגולשים באתר הזה.

אלעד כ 16 בפברואר 2017

שיט. אמרתי לכם שאתם לא מדהימים כמו שאתם בטוחים שאתם. איך ממשיכים מכאן…

עודד 16 בפברואר 2017

אתה לא חייב להמשיך. אולי עדיף שלא.

פנדה 15 בפברואר 2017

אותי הכעיסו כל ה"כתבים" שהחליטו לרדת דווקא על השחקנים.

אם נעבור שחקן-שחקן נמצא הרבה מוטיבציה ויכולת אישית.

הבעיה היא בזה שכל משחק הבלמים מרימים כדורים למעלה, במקום לפתח משחק מסודר.
שכיום חצי ממשחק האגפים שלנו מתבסס על פריצות של קאגלמאכר והשאר על פעולות אישיות אחרות.
ששחקנים לא תופקדו בעמדות המתאימות, ולא רק כברירת מחדל.
בזה שמתרגלים משהוא שבוע שלם באימונים ואז במשחקים זה לא קורה (וזה המאמן בעצמו אמר!).

אלו בעיות של מה שקרא "משחק קבוצתי". אלה לא בעיות שנובעות משחקנים, אלא ממאמן.

Oded 15 בפברואר 2017

שחקנים שלא מבצעים הוראות זה בעיה של מאמן? אולי גם של מאמן…

שלומי 8 15 בפברואר 2017

אין שחקנים רעים, רק חרא של מאמן.

פנדה 15 בפברואר 2017

אם *כל* השחקנים לא מבצעים את ההוראות של המאמן? כן. זה הבעיה של המאמן.

כי או שלא מבינים מה הוא רוצה, או שלא מתייחסים למה שהוא אומר או עוד כמה אופציות בסגנון.
בכל מקרה מגיעים לשורה התחתונה – מאמן שלא מסוגל לגרום לשחקנים שלו לבצע את ההוראות. ובסה"כ מדובר על שחקנים ממושמעים ברובם – אין יותר מדי "טראבלמייקרים" בחיפה. עוד פחות אחרי חלון ההעברות האחרון.

Oded 16 בפברואר 2017

נסכים שלא להסכים
למאמן אחריות אבל בוודאי לא בלעדית
עברו בחיפה כבר מספיק מאמנים, כולם גרועים?

איתן 15 בפברואר 2017

כואב לי בעיניים לראות תמונה של המאמן הכושל הזה,הערס עם הקשרים של "הדוד יסדר", אפס כשרון.
רק תעשו טובה תורידו את התמונה שלו מהשער
…יכול לפגוע באוכלוסיות שבסיכון גבוה.

שחר ככל הנראה בדרך להחריב את כל המורשת שהוא הביא עוד בשנות ה90 עם שפיגל רביבו עטר ושות'

Comments closed