לפני כשבוע הגישו המפרקים דו"ח ביניים לביה"מש שהחלק המרתק ביותר בו היה רשימת "החובות" של הפועל למועדונים ושחקנים זרים, תביעות שנידנות בקאס ובפיפ"א.

צריך להבין שלארגון כמו פיפ"א אין יכולת להכריח את הפועל החדשה לשלם – אבל יש לו יכולת קשה מאוד להפעיל סנקציות על המועדונים.

סנקציות שאין לגוף כמו ההתאחדות המקומית להפעיל על תביעות ישנות פה בארץ. אני חושב שכל אוהד ספורט בסיסי בישראל כבר מבין את זה. אבל זה חשוב לדיון.

הכותרות באתרי הספורט דיברו על "רשימת החובות המלאה" והסכום הכולל של 4.6 מיליון יורו. בעיני שוב חלק משיח רדוד ומטעה.

הסיבה שהפוסט התעכב הייתה ניסיון שלי להבין לעומק יותר – אבל אני מודה שהניסיון להבין את הלוגיקה בפיפ"א ובקאס והמשמעויות היא קשה ביותר.

לכן זה פוסט עם הרבה כוכביות.

*

התובנה המאוד בסיסית שליוותה את יומן הפירוק הייתה "שזמן שווה כסף" – זו התובנה שתלווה גם את נושא החובות לחו"ל, גם פה בתגובות רבות ליומן הפירוק נשמעה הטענה שבקיץ יצטרכו הניסנובים לשלם 30 מיליון שקל וזה ימוטט את כל מגדל הקלפים שלהם. אני אתחיל בזה. זה לא המצב לדעתי.

"זמן שווה כסף" אומר שכל עוד הניסנובים לא ייצרו בורות חדשים (נקווה שיעמדו בזה) וכל עוד המועדון עומד על הרגליים (נקווה שבליגה הבכירה) וכל עוד מחודש לחודש תמונת המצב המשפטית ובדיקת הנאותות יהיו ברורים יותר- הסיכוי להסדרה סופית של המצב עולה.

זה יכול להיות כי הניסנובים ישביחו את העסק מבפנים (מכירה וקניה של שחקנים לדוגמא) או אטרקטיביות לרוכש אחר או שפשוט יצליחו הניסנובים להשתלט על השוטף, זה גם יכול להיות בשיטת חיים רמון שבה לוקחים הלוואות מהעתיד (לאן, בנקים) כדי לשלם את התביעות שחייבים לשלם – בסופו של דבר ראינו שבהתנהלות מופרעת המועדון הזה משך ככה 5 שנים, על הנייר, אפשר למשוך גם יותר (לא שאני בעד).

אבל כשהחלופה היא פירוק מוחלט וסופי – צריך להבין את הסיטואציה – אני חושב שפה נעוץ חלק גדול בהבדל בין המשפטנים והמפרקים שהיו מוכרחים להגדיר את גובה הסיכון המכסימלי לבין אנשי עסקים שמבינים שהפרקטיקה היא אחרת ומוכנים לקחת סיכון.

אבל אין ספק שכל עוד יש "עננה" ובוודאי שהתקשורת לא עוזרת בדרך שבה היא מגישה את הדברים – היכולת להגיע להסדרה יורדת.

*

לפי הבנתי המועדון כרגע, מלווה בצוות המפרקים ובגיבוי ההתאחדות פועל מול פיפ"א כדי לשכנע שההליך שעברה הקבוצה (והענישה) בוצע על פי כל חוקי מדינת ישראל ותקנוני ההתאחדות – זה חשוב ומשמעותי שכן פיפ"א יכולה (או לא) לקחת את זה בחשבון – לא מצאתי אחד שיעריך את הסיכוי – אבל כן שמעתי קולות שייתכן ויתנו לרוכשים פרק זמן נוסף (פריסת תשלומים לדוגמא) שכן יש היגיון עסקי מאחוריי הצעדים האלה – פיפ"א אם תצלול לתמונה תבין שהענשה קשה מדי יכולה לבוא לרעת הנושים.

במקביל אני מניח וזה מה שרשמו המפרקים בקצרה בדו"ח – שמול כל נושה מתנהל סוג של מו"מ – אני מניח שעד הקיץ גם פה נשמע אולי על פשרות כאלה ואחרות.

*

בואו נצלול "לרשימת החובות" – בכוונה לא הפרדתי בין הקאס לפיפ"א למרות שיש לא מעט חוות דעת שטוענות שהתביעות לקאס לא יקבלו מפיפ"א את היחס של תביעה פיפ"א עצמה וכי ביה"מש אזרחי בישראל יצטרך לטפל בפסקי דין חלוטים בקאס- לטענה זו יש סימוכין שכן מניונדו לדוגמא לא מופיע ברשימה האחרונה ולמירב זכרוני והבנתי נציגו היה חלק מהדיונים את אורנשטיין והוא חלק מרשימת נושי "הראל החזקות".

 

עוד נקודה חשובה לגביי זמן שווה כסף – זוכרים את דוס סנטוס, ההוא מתקופת הראל שעבר לטביב שהעביר לרמון שמשך לכבירי- זו תביעה מ2007. לתביעות בוודאי בפיפ"א יש מנגנון זמן ארוך, חשוב לזכור שמתביעה ועד להחלטה ומשם לערעור ומשם לתשלום עובר זמן.

פסקי דין חלוטים – כלומר תביעות שכבר הסתיים גם שלב הערעור – אלה התביעות שבמקרה הקיצון יצטרכו הניסנובים לשלם בקיץ הקרוב (כולל פסק דין חלוט אחד בקאס) – סה"כ כ3 מיליון ₪.

תביעות תלויות – כלומר תביעות שכרגע מתנהלות (ושוב, אני מזכיר את זכות הערעור) ואת האפשרות שהתובע לא יקבל פסק דין של 100% לטובתו (לכו תדעו, אולי עשו משהו בסדר) – סה"כ כ10 מיליון

דרישה לפני תביעה – שלב מאוד מקדים, שלב שידוע בהגשת דרישות גבוהות במיוחד כדי להגיע למו"מ ופשרה – סה"כ כ5.5 מליון ₪.

זה מה שפירטו המפרקים בביה"מש- הם ציינו שייתכן ושחקנים זרים נוספים יצוצו עם תביעות נוספות – אבל שוב, בהבנת הפרקטיקה של החיים, אם עד עכשיו לא הגיעה דרישה ובהתחשב במצב המשפטי הסבוך, זו דאגה פחות משמעותית.

*

בהבנה שזה המצב, הכל חוזר לקבוצת ניסנוב, אם גיבשו קבוצה חזקה, הם מסוגלים להתנהל משפטית בתוך הסבך הזה תקופה לא קצרה, ובסיומם לצאת עם שולחן נקי (כמובן שיצטרכו לשלם), אני אגיד את זה בצורה לא נעימה לאוזניים אדומות- אלי טביב בסיטואציה כזו, בשנתיים שלוש של התשה משפטית לצד השבחה ומכירה של שחקנים מנקה שולחן ומוכר את המועדון בהמשך בלא מעט כסף.

התבוסה הצפויה בדרבי
בן בית