תמונת השער באדיבות וואלה ספורט

***

מפתה ליפול כאוהד הפועל למקום הזה במלחמה שפתח אתמול המכתב של מיטש גולדהאר לעיריית ת"א, הרי אנחנו יודעים היטב את הבעייתיות בטיפול בתשתיות הספורט בעיר.

ונגיד את זה ככה, סבלנו יותר מהטיפול באוסישקין ממה שאני רואה בטיפול של מכבי בנושא.

אבל זה לא משנה.

כי יש פה בעייתיות.

*

הכל מתחיל מתובנה ותפישה, האם העירייה העשירה בישראל, יש שיגידו הבירה האמיתית צריכה להשקיע בתשתיות ספורט בעיר, בעיני כן, בוודאי, זה חלק מתרבות.

ובסוף בוא נראה מה קרה בסיפור היכל הדרייב אין, קרקע שלא נוצלה שנים הוסבה לייעוד כאתר ספורט ותרבות, ההיכל שלא היה יוצא לדרך ללא מחלקת הסל של הפועל, משרת גם לכדוריד ועף ולא רק את הפועל.

כמי שביום יום מחלטר כמנכ"ל של חברת הפקות לא קטנה, אני יכול להגיד לכם שהדרייב אין עובד הרבה מאוד ימים בשנה גם בנושא הזה ומארח הפקות רבות ואירועים ומכניס כסף.

הדרייב אין הצליח לגייס חסות (קבוצת שלמה) שהולכת לחברת היכלי הספורט, המזנונים שפועלים בו ריווחיים (היכלי הספורט ויזמים פרטיים) ולאחרונה נמכרו זכויות הפרסום והשיווק הפנימיים שבו לחברת מדיה חיצונית.

עיריית ת"א הצליחה למצוא מקורות תקציביים פנימיים לבנות וליזום את כל פרויקט הדרייב אין ולדעתי זה פרויקט מוצלח בכל קנה מידה.

*

לראש העיר הנוכחי יש אפשרות לפתח מודל מתקדם שבעיני מתאים מאוד גם לערים אחרות בכל הקשור לתמיכה עירונית במועדוני ספורט.

המודל שלי הולך ככה.

העירייה היא זו שבונה ומפתחת תשתיות ספורט בעיר, כבר היום להערכתי חסר בעיר עוד היכל ביניים רב תכליתי ואני חושב שגם אצטדיון רגל נוסף קטן.

בוודאי שהיא חייבת אצטדיון מוביל ברמת "סמי עופר" ו"טדי". לא חושב שיש בכלל דיון בנושא. לא רואה את אור יהודה ורמה"ש כאופציה מתקבלת על הדעת.

אז העיריה צריכה ליזום ולהקים תשתיות, היא בעלת הקרקעות והיא בעלת ההון הרלוונטי להקמה.

*

אבל את הניהול השוטף של ההיכלים – מה שקורה כרגע תחת "היכלי הספורט" הייתי מעביר לידי חברה כלכלית שבדירקטוריון שלה יישבו נציגים מכל מועדוני הספורט בעיר.

הם יהיו שותפים בניהול ובסוף שנה יתחלקו בדיבידנדים.

רגע, איך תהיה החלוקה – נורא פשוט, ע"פי מפתח השימוש – לדוגמא את הפועל סל רוכשת שירותים כמותיים או כספיים מהחברה המשותפת בהיקף של 20% היא תקבל 20% מההכנסות.

עכשיו תראו איזה יופי, אם יהיה לקבוצות אינסנטיב בניהול השוטף, הם יעשו מאמצים להגביר את המבקרים במקום – כי אם הם שותפים לכל ההכנסות (פרסום, מזנונים, השכרה נוספת) בניגוד למה שקורה היום, יש להם אינסטנטיב להגדיל אותו.

ואם החלוקה היא על בסיס ביצוע- אז נהדר, כל קבוצה יודעת שככל שתגדיל את ההכנסות הכוללות של תהאגיד, היא מרוויחה וכולם מרוויחים. אידיליה בעיר.

*

בשיטה הזו, המכתב של מיטש לא יוצא אתמול, בשיטה הזו למיטש יש חלק בדירקטוריון "היכלי הספורט" והוא יהיה חלק מהשיקולים של השיפוץ, אני מניח שנציגי הפועל ובני יהודה לא יריבו איתו אם המשמעות של מכירת תאי צפייה יטיבו עם כולם.

תאי צפייה יכולים להימכר או רק למנויי מכבי (והפועל יכולה למכור את שלה) או כדיל שבו כולם מרוויחים (חברה קונה תא צפייה לכל האירועים בעיר וההכנסות מתחלקות לפי מפתח).

*

מה שיקרה זה שבעיר יופעלו היכלים רב תכליתיים, התושבים ייהנו, הקבוצות ייהנו. זה אשכרה יכול לעבוד לטובת כולם.

המודל הנוכחי – העירייה בונה היכל ומשכירה אותו לקבוצות כסוג של מונופול, דוחף את הקבוצות לחפש פתרונות לא רלוונטיים בחוץ.

פ.צ היפסטר
האוול בירושלים