את הפוסט הזה כדאי לקרוא דרך משקפיים של אוהד הפועל רגל, כזה שיודע שהעונה הזו יכולה להיגמר בלאומית, עם חובות שעדיין לא נוקו ועונש הרחקה ממפעלים אירופאיים לשלוש שנים, אוהד הפועל רגל כמוני שלפני שלושה חודשים היה קרוב לדמעות אמיתיות כי חשב לרגע שהמועדון הולך להימחק.

זה מחיר הניהול הלא תקין, הלא אחראי, זה המחיר שהביא את הפועל סל לפני עשר שנים לליגה ב' וזה הלקח שליווה את ההתנהלות בסל לעומת הרגל, בסל ידעו לבנות משנה לשנה את המועדון, את הכניסה לדרייב אין, את הטיפוס במעלה הליגות, בניית מחלקת הנוער המצוינת , גיוס המנויים והכרטיסים שעולה משנה לשנה וגיוס הספונסרים שעולה משנה לשנה וכן, את התקציב שהוא תולדה של כל זה.

ובסוף קבוצת אוהדים וכל זה, מאחורי המילים היפות יש שוטף אפור שמנוהל על ידי רמי כהן. בהתנדבות. יחד עם חבורה שלמה. שעובדת קשה. בהתנדבות.

אני באמת לא רואה את התורים להחלפתם.

*

לרמי כהן אין את הפריבליגיה שיש לגיא הראל בהפועל ירושלים, ירושלים החתימה רק החודש זר איטלקי שהוא פיגורה בכסף גדול ולקחה בבי אאוט גבוה את זליקוביץ והאוול, רק כי היא יכולה.

וגיא הראל יכול כי יש מאחוריו נכון להיום את הבעלים ששם הכי הרבה כסף בכדורסל הישראלי, אז כשגיא הראל טועה, יש לו יכולת תיקון גבוהה יותר ואת האמת למרות הון ששפכו שם השנה, אם הוא לא מתקן, יש מצב שהוא מתבזה ממש בפלייאוף (אם ייכנס).

וזה ענף מורכב יותר הכדורסל, הכסף בו קטן בהרבה, אין פה תרבות של השבחת שחקנים ואין בו תגמול על הצלחה (מודל אירופה).

בכדורסל הישראלי כדי לצמוח צריך לנהל מקצועית כמעט ללא טעויות ולקחת מעט סיכונים – זה מאוד קשה.

לכן בכדורסל הכסף של אורי אלון קונה בקלות דומיננטיות בליגה וסמי דומיננטיות באירופה, השקעה דומה ברגל לא מתקרבת לזה בכלל.

*

הפועל סל הרכיבה הקיץ תקציב מכובד מאוד, תקציב שיא במונחנו, פרוטות במונחי מכבי והחלופה הירושלמית שלה (הייתי חייב).

הפועל שמה יד על 4 מהישראלים הצעירים המבטיחים (בלאט, גינת, לאומי, צוף בן משה), היה לה ישראלי בכיר כמו לימונד, היתה לה דילמה מורכבת מוסרית עם מתן נאור והיו לה 2 שחקנים זרים עם אופציה לאזרחות – האוול ובנקס.

במונחי ליגת העל זה המון – בעלים פרטי היה שולח את מתן נאור לקבוצה אחרת ומחתים במקומו ישראלי בכיר (דרג ב') והולך על 5 זרים מהתחלה – הרכב כזה היה מביא בשלב מסוים את הפועל עם האוול או בנקס כישראלים להיות עם סגל ישראלי מצוין (אולי הטוב בליגה) ועם זרים ברמה הנוכחית (או נגיד מקבץ הזרים של בני הרצליה וחולון) זו כבר מועמדת לאליפות.

אלא שפה האקסלים לא הסתדרו.

אז הפועל לקחה החלטה קשה אך הגיונית – החתימו רק עוד 2 זרים, השאירו את מתן נאור ושלחו את לאומי לשנת התחשלות וגם פה שיקולים סבירים – 3 ישראלים צעירים מוכשרים, 4 זרים, לימונד ונאור – סגל סביר לחלוטין, אבל כזה ששווה מרכז טבלה ולא יותר גם בשנה של אימון יוצא דופן.

אלא מה ? המציאות לא תמיד עובדת לטובתך, האזרוח לקח המון זמן, לימונד שהוא בהפועל עוגן של ממש נפצע והעסק התחרבש.

רגע, כמה התחרבש? הפועל רחוקה 3 נצחונות מצמרת גבוהה, 2 נצחונות ממרכז טבלה סולידי ומקום די בטוח בפלייאוף, בליגה המשוגעת של השנה, זה המצב.קטסטרופה בפרופרציה.

*

האוול הוא דוגמא למצב המעוות בליגה היום, מצב שהפועל ירושלים ומכבי רק רוצות להחמיר בליגה של אינספור זרים, בחוק הרוסי (שאני נגדו וכתבתי את זה רבות) – השחקן הישראלי שמתחרה בזרים שמשלמים מחצית משיעור המס, נאלץ לכופף חוקים כמו החוק הרוסי, מה שמביא את שיעור הפרמיה על ישראלי בכיר לשמיים, האוול יעלה לירושלים כישראלי כפול ממה שעלה להפועל כזר, במצב שיעור המס האינדקס על האוול ישראלי הוא 400 (שכר כפול כזר + מס מלא) כשהאינדקס על האוול זר הוא 150 (שכרו השנה + מחצית משיעור המס ).

הפועל ת"א יכולה להחזיק את האוול כזר- היא פשוט לא יכולה להחזיק אותו כישראלי.

ומאחר שרמי כהן זה לא כבירי. היא אפילו לא מנסה.

אבל רמי כהן עשה בשבועיים האלה את המכסימום לקבל על האוול את הביי אאוט הגבוה ביותר שניתן – בדק בחו"ל, אלא שבאירופה האוול לא שווה את מה שהוא שווה לירושלים ומכבי, לא בדק אפילו במכבי (לאוהדי הפועל זה היה הרבה יותר קשה כמובן, לא משנה איזו יריבות דמיקולו יש בטוויטר עם הירושלמים) וסגר דיל עם ירושלים, ירושלים שידעה שאין לו הרבה אופציות ניסתה להוריד במחיר, זה הגיע לביטול חוזה, משחקי "תחזיקו אותי" ובסוף רמי כהן לקח מהם ביי אאוט גבוה (הגבוה ביותר מזה שנים בליגה הישראלית) וגם ככל הנראה שחקן נוסף, על הדרך חסך גם את השכר של האוול כישראלי (שיעור המס היה קופץ מיידית).

ממה שהבנתי המהלך הזה הביא להפועל עוד כחצי מליון שקל פלוס מינוס לתקציב, במונחי הפזרות של ירושלים זה כלום (הריעו לניהול) אבל בהפועל זה המון.

וזה בסוף הסיפור.

אז רמי כהן התבזה אישית בשבועיים האלה ברשתות החברתיות וביציעי הפועל ובכל מיני טורי דעה, אבל השיג למועדון שלנו את הדיל הטוב ביותר שניתן.

*

אז מה יקרה מפה מקצועית ? ירושלים קיבלו ישראלי בכיר (אולי את הבכיר ביותר) כשהוא מחויב ב100 אחוז למועדון, האוול במצב הזה שווה המון ויכול להיות ההבדל בין חגיגה שחצנית בסוף העונה לכתבות על אכזבה.

הפועל תנסה להציל את העונה, אולי להיות בטופ 8, אולי לא, אם נגיע לפלייאוף , עם 5 זרים ולימונד בריא, אני מציע לא לזלזל בנו, אם לא, יש יופי של בסיס לשנה הבאה, נחזיר את לאומי, אולי נאזרח את בנקס, ניפרד ממתן נאור (דיון כואב), אולי נחתים עוד ישראלי בכיר ויהיה לנו בסיס ישראלי מצוין, ניתן למר רמי הדר לבחור את הזרים שלו וננסה שוב להגיע הכי רחוק שניתן במגבלות שלנו.

זו המציאות שלנו בסל, היא עדיפה כרגע על הרגל, היא עדיפה כי בסל לאורך כל העשור האחרון, הניהול השוטף היה ריאלי.

ואולי כדאי שילמדו קצת בתקשורת וברשתות החברתיות להריע גם לאלה שמנהלים נכון את מה שיש, לא רק את אלה שמביאים מהבית כמה שרק צריך.

מיטש VS עיריית תל אביב
מועדון קטן ולו שונאים גדולים