גיא לוזון אימן את משחקו האחרון בהפועל אחרי המחזור ה17 בהפסד 2:1 לעירוני ק"ש כאשר המצב בטבלה היה לאחר הפחתת הנקודות היה מינוס 6 נקודות מהקו האדום (בני יהודה) וחמש נקודות מאשקלון של יובל נעים.

הפועל ת"א שאחרי המחזור החמישי צברה 2 נקודות בלבד הצליחה לצבור אצל לוזון עוד 14 נקודות – סה"כ עמד שיעור ההצלחה המשותף של לוזון וגוטמן על 31%.

אבל בעצם, תדעו שהפועל עד המחזור ה17 כבר פגשה פעמיים את ב"ש ומכבי ואת חיפה ואת הלוזונים – החלק הקשה של העונה היה כבר מאחוריה.

אז נותרו לה 16 משחקים – 48 נקודות בקופה – קבוצה עד אותו רגע צברה 31% – אם ניתן הנחה של לוח משחקים – נגיד שבקצב הגיוני יש עוד כמה אחוזים למעלה.

*

ירון הוכנבוים ירד שנה שעברה ליגה במחזור האחרון על הפרש שערים עם 34 נקודות – נעשה לו הנחה שכן נתניה של העונה שעברה הייתה פזרנית נקודות ששיפרה את יחס הנקודות של כל קבוצה באופן אבסולוטי.

רוצה לומר – בעונה שעברה 35 נקודות מספיקות להישארות – בעונה של השנה בלי נתניה – גם 32 היו צריכים להספיק. הפלא ופלא – אם נעים מנצח את קריית שמונה יש לו 32 – כמה זה יוצא באחוזים ? מאוד דומה, 32-33% הצלחה משאירים קבוצה בליגה.

אז אולי כדאי שמישהו ירגיע את הפסטיבל – נעים עצמו כבר הצהיר שהוא לא חושב שהוא מאמן העונה ושזה עדיין צריך להישאר של בכר, פרימו חושב אחרת, בעיניו "יובל" הוא ראניירי הישראלי.

בכל מקרה, קשה שלא לפתוח מדיה ישראלית בלי לשמוע את הפסטיבל.

איפה הייתי, אה כן– אם 32-33 נקודות אמורות להספיק ונשארו בקופה אחרי לוזון וההורדה רק 7 – אז , רגע, צריך עוד משהו כמו 25-26 נקודות – שהם קצב של 52%-54% .

לקבוצה שלפני הפירוק – עשתה 31% – לקבוצה שלפני הפירוק היה לה סגל טוב בהרבה, שכבר רץ תקופה ביחד, שכבר עבד על תיאום בסיסי, סגל שעזבו אותו שוינפלד ועזרא ובלם נבחרת איקס וקשר נבחרת ויי והחליפו אותו בטוטו תמוז במצב גופני מזעזע ואור אוסטוינד וסער בנבנישתי וגנדה ועמית ביטון וברשצקי – וכמה שלא ניסינו להגיד שנכון שהחתימו 11 שחקנים אבל שחררו 11 טובים בהרבה.

היי אנקדוטה – במחזור ה16 – 54% הצלחה היו מעניקים לכם את המקום השלישי – כן, כן, סתם להשוואה, במחזור ה16 למכבי ת"א היו 58% הצלחה.

*

והנה משמעות הפירוק, כי 20 יומני פירוק ועדיין לא לגמרי נפל האסימון, שלטון כבירי נגמר, הסתיים, הפירוק לא לקח רק 9 נקודות ומחק עשרות מיליונים, הוא החליף שלטון בשלטון.

הוא הכניס אליו קבוצה אחת, מועדון במצב מסוים והוציא ממנו מועדון במצב אחר לגמרי.

כבירי ורמון וגם מוני הראל במצב הזה של ינואר, היה ממשכנים את המועדון שנים קדימה וכנראה שגם היו מצליחים להשיג את הנקודה החסרה.

אבל הניסנובים שיחקו משחק אחר. תאהבו אותם או לא, תחשבו שהם "חלק מהשלטון הקודם" ותגידו מה שתרצו, הם התנהלו מהיום הראשון הפוך ב180 מכל מה שהיה פה בשנים האחרונות.

הניסנובים הלכו עם גוטליב לבית משפט ועם אלטמן ומשכו את המכירה של שוינפלד עד הרגע האחרון שבו לא בדיוק הייתה סחורה משובחת על המדף, הם שלחו את קורצקי למערכה עם ארסנל הרבה פחות טוב מקודמו ונכון, ארסנל שעל הנייר חזק יותר מהפועל אשקלון, אבל בפועל, לא בהרבה, תורידו הכנה, לחץ תקשורתי, מערכת שלמה שמתחלפת ולומדת תוך כדי תנועה, שחקנים שלאורך כל ינואר עוד הגיעו, קצת פציעות, קצת מזל רע, ובסוף, זה נקודה מחורבנת מלהגיע למשחק האחרון כשהכל תלוי בנו.

*

קורצקי השיג 43% הצלחה בתקופה שלו – זה יחס שמשאיר קבוצות בליגה בשקט בשנה נורמלית, אבל זו לא שנה נורמלית.

אז אם הגעתם עד עכשיו, אז אני לא חושב שקורצקי הוא הבעיה, אני מתקשה לחשוב אם מאמן אחר היה מוציא מזה יותר. לא נרד בגלל המאמן.

אבל כן, אני חושב שאם קצת יותר ניסיון ניהולי וקצת יותר זמן היערכות (כבירי, כל כך שלומיאל שגם להתפרק בזמן הוא לא הצליח) היינו מצליחים לגנוב פה הישארות.

אז אפשר להתעסק בחרא של המשטרה וטוטו תמוז ולהאשים את כל העולם ולהיות סופר מבואסים ולדעת שאם רק הנגיחה ההיא בדקה ה15נ נכנסת ואם אלטמן לא מחליק מול השער ואם ואם ואם.

אבל בסוף הנגיחה הלכה החוצה ואלטמן החליק וטוטו שיהיה בריא….אין לי בכלל כוח לזה.

בסופו של דבר – קבוצה גרועה הלכה לפירוק והכאוס שההליך הזה יוצר בשילוב מינוס 9 נקודות, הוא משהו שגדול על הפועל הנוכחית.

ואם משווים לנתניה, אז קודם כל שאפו לדראפיץ כי כשאני כותב את זה אני קולט כמה זה מטורף מה שהם עשו, אבל לנתניה היה את כל הקיץ להתארגן ועונה שלמה להכיל את הסיטואציה.

*

בקיצור תגמרו כבר את העונה הזו, תנעצו את הסכין, עונה מחורבנת כזו, שבה הכל מתחרבש, ה1989 שלנו.

כבר נאמר, לא שעתנו היפה ביותר.

סיור כתובות אדום
יומן פירוק - חלק מי יודע כמה