מ2010 ועד השנה הנוכחית – 8 שנים ברציפות זוכה מכבי ת"א בגביע המדינה.

מ2010 ועד השנה הנוכחית – זכתה אותה מכבי ת"א רק (רק!) 3 פעמים באליפות.

רגע, אבל אמרו לי שהבעיה זה השיטה של מפעל גביע נועדה להחליש את מכבי ואני מסתכל על הנתונים וזה לא מסתדר שבשיטת גביע אחת הקבוצה הכי עשירה זוכה ב100% מהתארים ובשיטת גביע שנייה היא לא מצליחה אפילו 50%.

אבל למה זה קורה ? האם מכבי הגדולה ורוח המועדון עושה במכנסיים כשזה מגיע לקרב על אליפות? אני לא חושב.

*

הסיבה העיקרית להבדל היא בעיני העיתוי – גביע המדינה בסל משוחק בפברואר ואליפות משחקים בארץ ביוני.

עכשיו מה קורה פה ? רק השערות.

השיטה בסל היא פשוטה, אפשר להחתים זרים ושחקנים עד סוף אפריל, קבוצה חכמה וקטנה שומרת את הכסף לסוף השנה, במציאות בסל, בעיקר בשוק הזרים, ניתן למצוא הרבה מציאות בין פברואר לסוף אפריל – ובינגו ב2 זרים בסגל סל זה המון.

בנוסף עד פברואר מכבי מאוד תחרותית באירופה, היא נבנית מראש כקבוצה שיודעת לשחק ב-2 מפעלים, קבוצות הליגה הרגילה מתקשות בכך יותר ובפברואר היא הרבה יותר חדה, אלא שהעומס של עונה ארוכה מביאה אותה לקרבות באמצע יוני מאוד שחוקה.

בקיצור מכבי של פברואר הרבה יותר חזקה מול התחרות ממכבי של אמצע יוני.

*

מכבי חיפה והפועל ירושלים של סוף השנה הם קבוצות אחרות לגמרי מהקבוצות שהיו לפני כמה חודשים, ירושלים ששמה יד על האוול יכולה לשחק היום הרבה יותר טוב עם מגבלות החוק הרוסי.

*

היורוליג לוקח את מכבי לעונה ארוכה, היא חייבת להעמיד סגל איכותי ויקר כבר לתחילת העונה, שוב, במציאות של הסל, את הזרים שתחתים בקיץ בהרבה כסף, תוכל למצוא בהרבה פחות בסוף השנה, אבל מכבי חייבת להחתים סגל יקר כבר בהתחלה, מתחייבת להרבה כסף כבר בתחילת השנה והיכולת שלה תקציבית (בטח בשנים האחרונות) לאלתר תוך כדי היא נמוכה.

כן, היורוליג גם מביא להוצאות עודפות ולא רק הכנסות.

*

מכבי וירושלים רוצות סדרות, הם מניחות שבסדרות יהיה הרבה יותר קשה להכניע קבוצה עשירה, זה הגיוני כמובן, אבל השאלה מה הם מוכנות לתת במקום.

החוק הרוסי טוב לעשירות (כי כשהפרמיה על הישראלי עולה, נשאר פחות כסף לזרים ובפערי התקציב זה משמעותי), גמרי גביע בפברואר טוב בעיקר למכבי והיכולת להחתים שחקנים עד סוף אפריל טוב לקטנות.

*

העיוות הכי גדול היום בכדורסל נמצא בחלון ההעברות – מעבר לסדרות רק יחריף את העיוות שכן הוא ייאלץ את הקבוצות לשמור עוד תקציב לסוף השנה (סדרות דורשות סגל עמוק יותר).

החוק הרוסי גם הוא עיוות גדול מאוד – אבל בשילוב עם חלון ההעברות הנוכחי הוא עיוות עוד יותר גדול, בליגה של יורדת אחת, קבוצות יכולות להעביר שחקנים הרבה אחרי שהבטיחו את מקומם בליגה – הנה, ירושלים לקחו את האוול וזליקוביץ בשיטה הזו.

*

הכדורסל הישראלי צריך לעבור ל:

  • חלון העברות עד סוף פברואר והגבלת רישום שתעצור את תחנת הרכבת.
  • סדרות, הנה קיבלתם סוכריה.
  • ביטול החוק הרוסי
  • ביטול חוק הצעירים – במקום זה אפשר לתגמל כספית על שיתוף צעירים.
  • מעבר למשחקי גמר הגביע בסוף השנה.
  • ביטול הגבלת המס על זרים – עיוות נוראי שמאפשר לעשירות לקנות זרים מעולים בתשלום מופחת והוא לא יכול להישאר עם מבטלים את החוק הרוסי.

*

אני שם את השריון בצד, הוא עיוות, אבל לא הכול ניתן לטיפול.

ההצעה שלי פשוטה, היא תוריד את הפרמיה על השחקן הישראלי, היא תכריח את הקבוצות לבחור נכון את הזרים שלהם בתחילת השנה, היא תקטין עיוותי מס בין זרים לישראלים, היא תעניק לקבוצות הקטנות סיכוי גדול יותר לקחת תואר (תראו את בני יהודה והגביע, חגיגה טהורה) והיא תביא לאלופות ראויות בלי כוכביות.

*

אבל אז נגלה, שהקטנות בוחרות זרים טוב יותר מהגדולות, שהגביע הולך למקומות אחרים, שבסדרות גם אפשר לתת בראש לעשירות ושזה דופק את מכבי וירושלים באירופה.

ואז הם יבכו על דברים אחרים והם יבכו.

*

בקיצור, בוכים לכם על מפעל הפיינל פור, תגידו להם שבעיה מתקנים מהשורש.

המודל הפרנקואי
מהלך החולצות של מכבי