קניתי את הספר של זהבי

מקווה שנראה עוד הרבה ספרות שכזו בחנויות הספרים

רכשתי אתמול את הספר של זהבי וכבר הגעתי בערך לאמצע, יופי של ספר, כתוב מצוין, מכניס הרבה מאוד עניין לביוגרפיה שנדמה שחשופה בפנינו במלואה.

אני מאוד מקווה שהוא יהיה הצלחה גדולה, אני מאוד מקווה שיוסיפון ייראה ברכה בעמלו, בעיני זה ספר על הרבה דברים, גם על ניהול קריירה, גם על התפתחות אישית ולא מעט על דלתות מסתובבות בחיים.

אני מאמין שארגונים יעשו טוב אם יזמינו את יוסיפון להרצאות, יש בסיפור הרבה מה ללמוד לכל אדם שמנהל אנשים.

אני מקווה שנראה עוד סיפורת מעולם הספורט הישראלי.

*

צילמתי בחנות תמונה מבדרת והעליתי לרשתות החברתיות, זה גרם ליוסיפון לצחוק והתחלנו שיחה, בשיחה קלטתי שהוא חושש שהקיצוניים בכל מחנה שאינו מכבי יחרימו את הספר כי הוא על "זהבי".

אני מקווה שהוא טועה, ראשית כל לאוהדי הפועל זה ספר חובה, בוודאי לאולטראס,מלמד הרבה מאוד על המועדון, לאוו דווקא רק דברים רעים דרך אגב.

אמרתי ליוסיפון שזהבי חוץ מלהתנהג כמו **** לפעמים הוא פצע פתוח אצל הרבה מאוד אוהדים, בהפועל זה ברור, אתה מגדל שחקן בקנה מידה שכזה ו"מוסר" אותו ליריבה הכי שנואה, זה ברור.

אבל המחשבה נגיד אצל אוהדי מכבי חיפה שנגיד "אלי אוחנה" היה זמין על המדף בשקל תשעים והגיע למקום אחר, היא מתסכלת.

בסוף מה שקורה לנו כאוהדי כדורגל זה שאתה בוחר קבוצה מכל מיני שיקולים, ממש לא ראציונליים ואז הגורל שלך במשך עשורים ארוכים תלוי בהחלטות ובמעשים של בודדים. זה מתסכל.

אז זהבי מוציא אמוציות מכולם גם כי הוא מתנהג כמו ***** אבל גם כי הוא מסמל משהו שאף אחד לא אוהב לראות על המועדון שלו.

וגם כי הוא מתנהג לפעמים כמו ****.

*

אבל מה שעלה לי עד עכשיו כתובנה זה שזהבי עד שנת הדאבל, היה פחות מנגיד מתן חוזז של היום, איפה ? היה מת להיות שם, היה פחות משון וייסמן כזה, מרמזי ספורי, יונתן כהן, איפה הוא בגיל 22 ודור פרץ.

ילד שגדל במחלקת הנוער של הפועל, לא הכוכב הכי גדול, מוכשר, יש מוכשרים ממנו במחלקה, קלישאה של האבא עם מחבט הבייסבול שדורש שחרור (ומקבל) ומוציא אותו להפועל בת ים, חוזר לקבוצה, משחק, לא זוכה בתואר בשנותיו בנוער, לא משחק בנבחרות, עוד אחד מיני רבים במחלקה אחת מיני רבות, יוצא להפועל ראשל"צ, חוזר בסוג של קומבינה, לא עובר את המיונים לקבוצה הבוגרת, לא מקבל ספורטאי מצטיין בצבא, משרת כשקמיסט ,יוצא לרמה"ש, משחק על שכר אפס, כובש 2 שערים בחצי שנה ועוד 10 בשנה השנייה, אחלה, לא משהו שלא רואים כמוהו, חוזר לקבוצה הבוגרת, לא מוצא את מקומו על המגרש, מגיע לגיל מתקדם בלי להבין מה התפקיד שלו, קשר, קשר התקפי, אולי ננסה אותו בתור מגן.

לא רואה דשא, זוכה להזדמנות רק בגלל פציעה של שחקן זר, לוקח את ההזדמנות לאט לאט, לא מקבל חוזה ארוך טווח, לא בוער לאיש, מתקדם קצת, מקבל קצת הצעות, לא משהו מסעיר.

ואז בום.

*

כמה כאלה יש ? מה הציפיה מהדור הזה, שבכל ענף אחד לא יודעים לאכול אותו, שיגדל פה שוב "אלי אוחנה" שבגיל 16-17 כבר מבינים שהוא סופרסטאר, שיהיה "שחקן העונה באליפות היסטורית" כמו משה סיני בגיל 21, שיהיה אבי נמני, כמה כאלה יש וכמה כאלה יש.

*

שנתיים קדימה בשנתון, שנתיים אחורה בשנתון ואין "ערן זהבי".

יומן פירוק - עוד ועוד מידע נחשף
מהי תכנית העל?

52 Comments

אזי 6 בספטמבר 2017

יפה
אגב, פרנקו, למרות שעדיין לא קראתי את הספר, מה שזכור לי הוא שגם בשנים שלו בהפועל, הוא לא היה "ערן זהבי".
כן הוא שם גול אליפות ומספרת באירופה, אבל (ואולי הזיכרון שלי בוגד בי ויתקנו אותי) הפועל לא מיהרה בכלל להחתים אותו על חוזה חדש.

גם כשהוא הגיע למכבי, מבחינתי הוא הגיע על תקן הרבה פחות מאצילי נניח.
זהבי בזיכרוני היה בורג חשוב (אבל לא קריטי) בהפועל, נכשל באירופה וחזר כליגיונר. יש אלף כאלה.
אצילי לפחות היה כוכב בבית"ר.

הוא תופעה שקשה מאוד להסביר. אני לא בטוח שאפשר לבנות איזושהי שיטת עבודה לפי סיפור החיים שלו.
היוצא מן הכלל שאינו מעיד על כלום.

יניב פרנקו 6 בספטמבר 2017

תקרא את הספר ואתה בגדול צודק, הוא לא היה בכלל באזור חיוג של מה שנהפך ממנו במכבי, מה שכן הפועל של גוטמן היתה מפלצת של ממש ובזמן אמת היה קשה לראות את מה שאחר כך נהיה מובן

אלעד כ 6 בספטמבר 2017

אני זוכר שהגדירו אותו (לא זוכר מי, אולי לוונטל) כ"פורסט גאמפ מבת-ים". ככה בערך תפסו ממנו בהפועל, כשחקן לא מאוד מוכשר, אבל כזה שברגעים הגדולים פתאום מתפלק לו ניצוץ.

צור שפי 6 בספטמבר 2017

אני עכשיו באמצע "המועדון" שהתחושה בקריאתו היא של ספר מתח כתוב היטב ואקנה את "זהבי" בהקדם האפשרי. ספרות ספורט טובה היא חלק חיוני מהמושג הזה שנקרא תרבות.

יואב 6 בספטמבר 2017

הוא לייט בלומר קלאסי פלוס מוסר עבודה לא שפוי פלוס מגוון מאד ככדורגלן וזה עדיין לא מסביר את כל הסיפור.
מעט מאד מסביבתי הקרובה היתה בעד ההחתמה שלו בינואר. אני הייתי מאושר.

אדם 6 בספטמבר 2017

הוא דווקא לא ממש מגוון בתור כדורגלן.

יואב 6 בספטמבר 2017

שמאל, ימין, ראש, תנועה, בעיטה נקייה, יכול לשחק בכל מקום מהקישור ומעלה…הגולים שלו כל כך מגוונים- מרחוק, בגניבה, מהצדדים.
אני חושב שהכי טוב בשבילו זה חמישים חמישים או מאחורי ה9 אבל הרכבת הזאת יצאה מזמן מהתחנה.

אדם 6 בספטמבר 2017

אני לא מסכים. הוא ממש לא יכול לשחק בכל עמדה בקישור כי למשל אין לו דריבל והוא לא מספיק מהיר לכנפיים. גם 50 50 הוא לא יכול להיות היום כי לחלץ כדורים זה לא משהו שהייתי אומר שהוא מוכשר בו כמו גם אינטליגנציה הגנתית (אולי יכולה הייתה להיות לו אבל זה מאוחר). לדעתי יש שתי עמדות שהוא יכול לשחק בהן וזהו מה גם שהסגנון שלו (היום) מאוד מכריח את הקבוצה לשחק עליו. אין כאן כל גמישות. העובדה שהיסודות שלו טובים ויש לו מלא אינטליגנציית כדורגל לא הופך אותו לגמיש.

יואב 6 בספטמבר 2017

אצל גוטמן הוא שיחק מאחור.
במכבי אצל סוזה, הוא היה לא פעם באגפים.
ערן כל הזמן נע ולכן נמצא במקומות שונים במגרש. ומרגיש נוח בכל מקום. לא דג מחוץ למים.
היום, לאחר שהתקבע כ9 , זה הכי מתאים לו אבל כשהיע מפלארמו, הוא שיחק עם ראדי ואלברמן בקישור. וזה לא היה מזמן.

אדם 6 בספטמבר 2017

הוא מעולם לא שיחק מאחור. אצל גוטמן הוא בעיקר שיחק בתור שחקן קו שכל הזמן נכנס לאמצע ובעצם מתפקד יותר כמו חלוץ שני.
בנוגע לעמדה במכבי אני לא יודע אבל 50 50 אמיתי אני לא חושב שהוא היה. המשחק שלו תמיד התאפיין בחיפוש אחר השטח בחלק הקדמי של המגרש וניצול מירבי שלו.

עדי אבני 6 בספטמבר 2017

לא מדוייק, אדם.
אצל גוטמן, בטח אחרי הליכת נאתכו, הוא שיחק הרבה פעמים כאחד משלישיית הקישור, כשלאלה מתופקד הגנתית על כנף שמאל. כשהקבוצה התקיפה, הוא נע ממרכז הקישור שמאלה לאגף ולאלה נכנס כחלוץ שני ליד שכטר. 4:3:3 שהופך בהתקפה ל 4:4:2, הרבה בגלל יכולת התנועה ללא כדור של זהבי ולאלה.

יואב 6 בספטמבר 2017

עדי,
ברור. זה ידוע. במכבי של אוסקר ורוב סוזה, הוא היה בשלישיית הקישור. זה ממש בייסיק. לא היו לי כוחות להיות טרחן בעניין הזה. עד שזהבי הפך ל9 מעולה, הוא שיחק את כל התפקידים.
ככה זה היה.
הכי מגוון שהכדורגל הישראלי ידע(לפחות מסוף השבעים).

יואב 6 בספטמבר 2017

האירוניה היא שכאשר פאקו אייסטרן, המאמן של מכבי בעונת 2014/15, רצה להשתמש בו כחלוץ, אני דווקא התנגדתי. אבל ערן הפך בקריירה מקשר דפנסיבי לקשר התקפי ומקשר התקפי לחלוץ מרכזי. מספר 9 טהור, קילר. לדעתי הוא כבר לא רוצה להיות קשר התקפי. הוא חי בשביל השער, אובססיבי לגולים. הוא עשה טוויסט מדהים באמצע הקריירה.

יואב 6 בספטמבר 2017

ההודעה הלפני אחרונה שלי היא מההקדמה של יורדי. הוא ואני, משתדלים להבין את המשחק לפחות כמוך.

סטיב 7 בספטמבר 2017

לגבי ההחתמה בינואר,להזכירך ששיטת שלושת הקשרים התחילה אצל אוסקר עם גל ראדי ובדכ אבו זייד הרגשת שחסר קשר ורסטילי במקום אבו זייד.זהבי היה האופצייה המושלמת לכך ומי שלא ראה את זה לפני שהוא הגיע לא מבין ענין,החתמה מרגשת (בזמן אמת) מה שנהיה אחכ זה כבר לאגדות.לחשוב שהייתה לנו חולית התקפה עם פריצה אלירן מואנס וערן (שאז לא שיחק כחלוץ כמובן)

אנונימוס 6 בספטמבר 2017

כשכתוב "רשמית" זה אומר שזכתה לשיתוף פעולה וברכתו של EZ7?

גיא זהר 6 בספטמבר 2017

לפי הקטעים שפורסמו בידיעות (את הספר לא קראתי עדיין.), למשל בהקשר לשיחה שלו עם מירי רגב והמו"מ הישיר עם גולדהאר אין ספק שהיה שיתוף פעולה מצידו.

איתמר 6 בספטמבר 2017

אלמלא העזיבה של נאתכו לקאזאן, זהבי היה ממשיך לשחק באגף (ומדי פעם בלית ברירה כחלוץ) ולא היה מתפתח לתוך התפקיד המשמעותי של הקשר ההתקפי (אליו הוא נכנס בקלות ובאופן טבעי בגלל שהפועל של גוטמן היתה קבוצה עם שיטה מאוד מובהקת).
אם נאתכו היה נשאר בהפועל, הקריירה של זהבי היתה נראית אחרת לחלוטין.
בעונת הדאבל אוהדים רבים של הפועל התייחסו לזהבי כאל ״השחקן הבינוני הטוב הישראל״, שחקן שבועט כאשר הוא צריך למסור ומוסר כאשר הוא צריך לבעוט. לא במקרה נעשתה ההשוואה בין זהבי ללנדאו לאחר שער האליפות בטדי. היום זו כמובן השוואה שנתפסת כמגוכחת.
אני אזכיר שגם הקריירה ההיסטורית של סיני (מכיוון שראיתי את שניהם מראשית דרכם, אילו נדרשתי לבחור בין סיני בשיאו לזהבי בשיאו הייתי בוחר באופן חד משמעי וברור בסיני) ראשיתה בפציעה של רפעת טורק כמה ימים לפני משחק העונה נגד מכבי נתניה הגדולה. אלמלא הפציעה הזו (והכניסה הסנסציונית של סיני לתפקיד שמילא טורק), מי יודע איך היתה נראית הקריירה של סיני.
יוצא מכך שמה שאנחנו מקבלים כדבר טבעי באשר לכוכבי ספורט בעלי כישרון יוצא דופן, הוא פעמים לא מעטות תוצר של נסיבות מקריות.
אגב, זהבי מעולם לא נתפס כסמל בהפועל ובמובן הזה של מהפך בהתייחסות של האוהדים דווקא המקרה של שמעון גרשון מרתק הרבה יותר.
ובכל מקרה, גם אם זהבי היה חוזר להפועל אין שום סיכוי שהוא היה מצליח להגיע להישגים ולהצלחות שהוא צבר במכבי, שהיתה כמעט באורח פלאי בעבורו המקום הנכון בזמן הנכון.

אסף the kop 6 בספטמבר 2017

דיייייי !
השתגעתם לגמרי עם הזהבי הזה.
כמה אפשר לכתוב ולדון עליו ?

כולה שחקן ישראלי שמרוויח מיליונים בליגה שמעניינת תתחת.

שתחזור כבר הליגה האנגלית.
שגעתם את דה באזר.

צור שפי 6 בספטמבר 2017

חכה חכה, בתהליכי כתיבה עכשיו "ימין ושמאל רק חול וחול", ביוגרפיה משותפת של גלן ג'ונסון ואלברט מורנו על האוטובוס שלקח אותם בטעות לאנפילד.

אמיתי 6 בספטמבר 2017

"בעל זבוב" הביוגרפיה של לוקאס

רק משהו קטן 7 בספטמבר 2017

אני מעדיף את הספר החדש stevie g – just let it slide
סיפור מרגש על אחד הקשרים המרגשים של דורנו

Trailblazer 6 בספטמבר 2017

איך אומרים הצעירים? פלוס מיליון אסף!

אריק 6 בספטמבר 2017

זוועה.
וודבורן נראה שחקן.

יואב 6 בספטמבר 2017

(:

matipool 7 בספטמבר 2017

לגמרי, אסף.
איזה תענוג שהליגה חוזרת אבל אני בבעיה והתלבטות לקראת שבת.
קבענו בשבוע שעבר עם הבת שאנחנו מגיעים אליה בשבת לבסיס שלה אי שם רחוק (שבת אחרונה בצבא, יא מנייאק!) עם ארוחת צהריים וכו'. רק אתמול ירד לי האסימון שזה נופל על המשחק.
עכשיו השאלה – לראות בלילה בלי לדעת את התוצאה או להספיק לראות את סוף המשחק ולקבל עדכונים שוטפים מהבן הגדול.

אסף the kop 7 בספטמבר 2017

לוותר על הנסיעה…
שבת אחרונה כולה.
תפצה אותה בארוחה כמו שצריך במסעדה עם קלאסה ביום שיונייטד משחקים.

MOBY 6 בספטמבר 2017

צודק בהבחנה שלך לגבי אוהד חיפה, שרואה כמה כסף בוזבז על הניסיון לתקן טעות קטנה בשיקול דעת לגבי שחקן שלא הצליח בליגה האיטלקית כלל.
אני אוהב מאוד את זהבי, והוא בהחלט הפורסט גאמפ הישראלי, תמיד במקום הנכון ברגע הנכון. את זה הוא השיג בגלל כושר עליאי, תנועה בלתי פוסקת וקצת מזל לא איזה יכולות יוצאות דופן של מהירות או כוח או שליטה אבסולוטית בכדור.
לא מבין את האוהדים (אם הם היו חיפאים באמת) ששרקו לו בוז במשחק נבחרת. אני כן אבין אם אלו היו אוהדי סכנין שבאו לראות את הנבחרת שלהם :)

dk 6 בספטמבר 2017

דווקא בתור אוהד מכבי מעולם לא חשבתי על זהבי בהקשר הזה, לא בטוח שגם איתו היינו יוצאים מהבוץ ובאופן כללי חלב שנשפך וכאלה.
נראה לי שהוא פשוט שחקן קלאסי מהסוג של "אם הוא איתך אתה מת עחיו ואם הוא נגדך אתה שונא אותו" ולכן כל האנטי מצד אוהדי קבוצות אחרות.

אדם 6 בספטמבר 2017

יכול להעיד על עצמי שגם כשהיה בהפועל תמיד אמרתי שהוא ״מכביסט״ באופי. מעולם לא אהבתי אותו.

גדי 6 בספטמבר 2017

לא שאלתי אותם אבל אולי שרקו לו בוז (זה באמת מעשה מזוויע) כי הוא לא פספס הזדמנות לעשות להם פיו פיו ?

cookie-monster 6 בספטמבר 2017

יפה.

D! כאן ועכשיו 6 בספטמבר 2017

כמו בהרבה דברים אחרים
כל התפתחות (יוצאת דופו או לא) תלויה בעשרת אלפי הגורמים שאי אפשר לשים עליהם את האצבע כלל. רק ניתוחים בדיעבד.

מה שכן – עבודה קשה (כמעט) מעולם לא הזיקה

פראליה 6 בספטמבר 2017

מעולם לא היה פער עצום כזה בין שחקן טוב ואדם קטן לבין יחסי הציבור שהוא מקבל בעברית, ההשתחלות שלו לתפקיד קפטן נבחרת ישראל היא פצע מוגלתי מאפיין בתולדות הספורט בארץ.

רומן 6 בספטמבר 2017

מישהו קרא את "100 הכגדולים בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי"?
אפשר ביקורת? אני חוטשב לקנות אותו

יניב פרנקו 6 בספטמבר 2017

אל תדאג רומן, הכניסו לספר בסוף את ברקוביץ

רומן 6 בספטמבר 2017

אני חושב שאפילו אם אלי אוחנה היה כותב אותו הוא לא יכל שלא להכניס…אני שואל על העניין של הספר

צור שפי 6 בספטמבר 2017

לא קניתי, ראיתי שהפורמט אלבומי וזה אפריורי חשוד לי (אשם אלא אם יוכח אחרת). חוץ מזה היה הרבה יותר אמין אם זה היה על עשרת הגדולים. מאה גדולים? בכדורגל הישראלי? זה וואחאד ניפוח, משהו כמו האנציקלופדיה של גיבורי מלחמה איטלקיים.

רומן 7 בספטמבר 2017

חחחחחחחח

יוני (המקורי, מפעם) 6 בספטמבר 2017

יש 2-3 פסקאות על כל שחקן. לפעמים יש יותר אנקדוטות, לפעמים המוכר והידוע. אם הבן שלי לא היה מתלהב, ורוצה לקרוא, לא חושב שהייתי מאוד נהנה.

איתן 6 בספטמבר 2017

יאללה מה עשו במדינת המסחרה והקומבינה מצאו עוד שיטה לסחוט את הלימון לפני שיירקב…סגידה והערצה לשחקן שבהערכה מחמיאה מגיע לו שחקן אירופאי בינוני מינוס, ובהערכה רציונלית אובייקטיבית הוא שחקן ספסל בקריסטל פאלאס\ניוקאסל\ברנלי.

לא גאון הדור…רביבו ברקוביץ רוזנטל בניון בנין ,שפיגלר ואוחנה יותר טובים ממנו.
הייתי שם אותו באותו רמה עם אבי נמני,ואולי את נמני יותר,נמני היה מנהיג,ידע לעשות שחקנים שסביבו טובים יותר.

יואב 6 בספטמבר 2017

חחח. הפוך. ליד נמני לא גדל דשא. ליד זהבי הוא לא הפסיק לצמוח.

יואח האדום 7 בספטמבר 2017

לא רוצה להשתחצן אבל כשהיה בהפועל אמרתי שהוא השחקן הכי גדול שיצא לי לראות ( אולי חוץ מסיני) וכשיצא לאיטליה ניבאתי שיגיע למילאן. כאן טעיתי.
אני חושב שהוא ענק, נגדולי הווינרים שהצמיח הספורט הישראלי.
חוץ מזה, זריקת סרט הקפטן זו אחת האמירות הכי משמעותיות שיצא מכדורגלן ישראלי- כל היתר זונות קהל חנפניות.
הלוואי שלכולנו היה מספיק אומץ ( ומספיק כסף) להיות במעמד ששם זין על כל ערס שלא מכבד אותך

צור שפי 7 בספטמבר 2017

בין הגועל נפש של זריקת הסרט ללהיות זונות קהל יש ספקטרום רחב של התנהגויות לגיטימיות. רקומר.

יואח האדום 7 בספטמבר 2017

צור, הוא ברוקנרול.
על דיוויד בואי היית מסתכל בהערצה, מאיפה הצדקנות הגולדה מאירית הזו?

יואב 7 בספטמבר 2017

יואח
פלוס מלאן.
דייויד בואי ואיגי פופ הם מודלים שלי והלוואי שיהיו גם של ילדי.
הם אנשים הרבה פחות "מוסריים" מערן זהבי מפואבלו.

יואח האדום 7 בספטמבר 2017

יואב ; תוסיף גם את לו ריד ויש קוצנזוס צהוב אדום…
אגב את איגי פופ ראיתי שנה שעברה בניו יורק, איזו אכזבה.
( ולא באשמתו, קהל מעפן. איפה ניו יורק של שנות ה70? מעניין מההוא עושה אם היה לו סרט קפטן)

יואב 7 בספטמבר 2017

יש לך את לו ריד ביג טיים(:
ראיתי את בואי מארח אותו בהופעת היום הולדת 50 שלו.
ראית את הסרט של ג'רמוש על הסטוג'ס? אדיר.

יואח האדום 7 בספטמבר 2017

יואב, ראיתי. מצוין

משה 7 בספטמבר 2017

איפה אפשר לרכוש את הספר?

רומן 9 בספטמבר 2017

והנה בזמן שהערס הסיני סופר את היינים תומר חמד מרעיד את הרשת בליגה הטובה בעולם.

Comments closed