קניתי את הספר של זהבי

מקווה שנראה עוד הרבה ספרות שכזו בחנויות הספרים

רכשתי אתמול את הספר של זהבי וכבר הגעתי בערך לאמצע, יופי של ספר, כתוב מצוין, מכניס הרבה מאוד עניין לביוגרפיה שנדמה שחשופה בפנינו במלואה.

אני מאוד מקווה שהוא יהיה הצלחה גדולה, אני מאוד מקווה שיוסיפון ייראה ברכה בעמלו, בעיני זה ספר על הרבה דברים, גם על ניהול קריירה, גם על התפתחות אישית ולא מעט על דלתות מסתובבות בחיים.

אני מאמין שארגונים יעשו טוב אם יזמינו את יוסיפון להרצאות, יש בסיפור הרבה מה ללמוד לכל אדם שמנהל אנשים.

אני מקווה שנראה עוד סיפורת מעולם הספורט הישראלי.

*

צילמתי בחנות תמונה מבדרת והעליתי לרשתות החברתיות, זה גרם ליוסיפון לצחוק והתחלנו שיחה, בשיחה קלטתי שהוא חושש שהקיצוניים בכל מחנה שאינו מכבי יחרימו את הספר כי הוא על "זהבי".

אני מקווה שהוא טועה, ראשית כל לאוהדי הפועל זה ספר חובה, בוודאי לאולטראס,מלמד הרבה מאוד על המועדון, לאוו דווקא רק דברים רעים דרך אגב.

אמרתי ליוסיפון שזהבי חוץ מלהתנהג כמו **** לפעמים הוא פצע פתוח אצל הרבה מאוד אוהדים, בהפועל זה ברור, אתה מגדל שחקן בקנה מידה שכזה ו"מוסר" אותו ליריבה הכי שנואה, זה ברור.

אבל המחשבה נגיד אצל אוהדי מכבי חיפה שנגיד "אלי אוחנה" היה זמין על המדף בשקל תשעים והגיע למקום אחר, היא מתסכלת.

בסוף מה שקורה לנו כאוהדי כדורגל זה שאתה בוחר קבוצה מכל מיני שיקולים, ממש לא ראציונליים ואז הגורל שלך במשך עשורים ארוכים תלוי בהחלטות ובמעשים של בודדים. זה מתסכל.

אז זהבי מוציא אמוציות מכולם גם כי הוא מתנהג כמו ***** אבל גם כי הוא מסמל משהו שאף אחד לא אוהב לראות על המועדון שלו.

וגם כי הוא מתנהג לפעמים כמו ****.

*

אבל מה שעלה לי עד עכשיו כתובנה זה שזהבי עד שנת הדאבל, היה פחות מנגיד מתן חוזז של היום, איפה ? היה מת להיות שם, היה פחות משון וייסמן כזה, מרמזי ספורי, יונתן כהן, איפה הוא בגיל 22 ודור פרץ.

ילד שגדל במחלקת הנוער של הפועל, לא הכוכב הכי גדול, מוכשר, יש מוכשרים ממנו במחלקה, קלישאה של האבא עם מחבט הבייסבול שדורש שחרור (ומקבל) ומוציא אותו להפועל בת ים, חוזר לקבוצה, משחק, לא זוכה בתואר בשנותיו בנוער, לא משחק בנבחרות, עוד אחד מיני רבים במחלקה אחת מיני רבות, יוצא להפועל ראשל"צ, חוזר בסוג של קומבינה, לא עובר את המיונים לקבוצה הבוגרת, לא מקבל ספורטאי מצטיין בצבא, משרת כשקמיסט ,יוצא לרמה"ש, משחק על שכר אפס, כובש 2 שערים בחצי שנה ועוד 10 בשנה השנייה, אחלה, לא משהו שלא רואים כמוהו, חוזר לקבוצה הבוגרת, לא מוצא את מקומו על המגרש, מגיע לגיל מתקדם בלי להבין מה התפקיד שלו, קשר, קשר התקפי, אולי ננסה אותו בתור מגן.

לא רואה דשא, זוכה להזדמנות רק בגלל פציעה של שחקן זר, לוקח את ההזדמנות לאט לאט, לא מקבל חוזה ארוך טווח, לא בוער לאיש, מתקדם קצת, מקבל קצת הצעות, לא משהו מסעיר.

ואז בום.

*

כמה כאלה יש ? מה הציפיה מהדור הזה, שבכל ענף אחד לא יודעים לאכול אותו, שיגדל פה שוב "אלי אוחנה" שבגיל 16-17 כבר מבינים שהוא סופרסטאר, שיהיה "שחקן העונה באליפות היסטורית" כמו משה סיני בגיל 21, שיהיה אבי נמני, כמה כאלה יש וכמה כאלה יש.

*

שנתיים קדימה בשנתון, שנתיים אחורה בשנתון ואין "ערן זהבי".

יומן פירוק - עוד ועוד מידע נחשף
המהומה ברמלה

תגובות

 • אזי

  יפה
  אגב, פרנקו, למרות שעדיין לא קראתי את הספר, מה שזכור לי הוא שגם בשנים שלו בהפועל, הוא לא היה "ערן זהבי".
  כן הוא שם גול אליפות ומספרת באירופה, אבל (ואולי הזיכרון שלי בוגד בי ויתקנו אותי) הפועל לא מיהרה בכלל להחתים אותו על חוזה חדש.

  גם כשהוא הגיע למכבי, מבחינתי הוא הגיע על תקן הרבה פחות מאצילי נניח.
  זהבי בזיכרוני היה בורג חשוב (אבל לא קריטי) בהפועל, נכשל באירופה וחזר כליגיונר. יש אלף כאלה.
  אצילי לפחות היה כוכב בבית"ר.

  הוא תופעה שקשה מאוד להסביר. אני לא בטוח שאפשר לבנות איזושהי שיטת עבודה לפי סיפור החיים שלו.
  היוצא מן הכלל שאינו מעיד על כלום.

  הגב
  • יניב פרנקו

   תקרא את הספר ואתה בגדול צודק, הוא לא היה בכלל באזור חיוג של מה שנהפך ממנו במכבי, מה שכן הפועל של גוטמן היתה מפלצת של ממש ובזמן אמת היה קשה לראות את מה שאחר כך נהיה מובן

   הגב
  • אלעד כ

   אני זוכר שהגדירו אותו (לא זוכר מי, אולי לוונטל) כ"פורסט גאמפ מבת-ים". ככה בערך תפסו ממנו בהפועל, כשחקן לא מאוד מוכשר, אבל כזה שברגעים הגדולים פתאום מתפלק לו ניצוץ.

   הגב
 • צור שפי

  אני עכשיו באמצע "המועדון" שהתחושה בקריאתו היא של ספר מתח כתוב היטב ואקנה את "זהבי" בהקדם האפשרי. ספרות ספורט טובה היא חלק חיוני מהמושג הזה שנקרא תרבות.

  הגב
 • יואב

  הוא לייט בלומר קלאסי פלוס מוסר עבודה לא שפוי פלוס מגוון מאד ככדורגלן וזה עדיין לא מסביר את כל הסיפור.
  מעט מאד מסביבתי הקרובה היתה בעד ההחתמה שלו בינואר. אני הייתי מאושר.

  הגב
  • אדם

   הוא דווקא לא ממש מגוון בתור כדורגלן.

   הגב
   • יואב

    שמאל, ימין, ראש, תנועה, בעיטה נקייה, יכול לשחק בכל מקום מהקישור ומעלה...הגולים שלו כל כך מגוונים- מרחוק, בגניבה, מהצדדים.
    אני חושב שהכי טוב בשבילו זה חמישים חמישים או מאחורי ה9 אבל הרכבת הזאת יצאה מזמן מהתחנה.

    הגב
    • אדם

     אני לא מסכים. הוא ממש לא יכול לשחק בכל עמדה בקישור כי למשל אין לו דריבל והוא לא מספיק מהיר לכנפיים. גם 50 50 הוא לא יכול להיות היום כי לחלץ כדורים זה לא משהו שהייתי אומר שהוא מוכשר בו כמו גם אינטליגנציה הגנתית (אולי יכולה הייתה להיות לו אבל זה מאוחר). לדעתי יש שתי עמדות שהוא יכול לשחק בהן וזהו מה גם שהסגנון שלו (היום) מאוד מכריח את הקבוצה לשחק עליו. אין כאן כל גמישות. העובדה שהיסודות שלו טובים ויש לו מלא אינטליגנציית כדורגל לא הופך אותו לגמיש.

     הגב
     • יואב

      אצל גוטמן הוא שיחק מאחור.
      במכבי אצל סוזה, הוא היה לא פעם באגפים.
      ערן כל הזמן נע ולכן נמצא במקומות שונים במגרש. ומרגיש נוח בכל מקום. לא דג מחוץ למים.
      היום, לאחר שהתקבע כ9 , זה הכי מתאים לו אבל כשהיע מפלארמו, הוא שיחק עם ראדי ואלברמן בקישור. וזה לא היה מזמן.

      הגב
      • אדם

       הוא מעולם לא שיחק מאחור. אצל גוטמן הוא בעיקר שיחק בתור שחקן קו שכל הזמן נכנס לאמצע ובעצם מתפקד יותר כמו חלוץ שני.
       בנוגע לעמדה במכבי אני לא יודע אבל 50 50 אמיתי אני לא חושב שהוא היה. המשחק שלו תמיד התאפיין בחיפוש אחר השטח בחלק הקדמי של המגרש וניצול מירבי שלו.

      • עדי אבני

       לא מדוייק, אדם.
       אצל גוטמן, בטח אחרי הליכת נאתכו, הוא שיחק הרבה פעמים כאחד משלישיית הקישור, כשלאלה מתופקד הגנתית על כנף שמאל. כשהקבוצה התקיפה, הוא נע ממרכז הקישור שמאלה לאגף ולאלה נכנס כחלוץ שני ליד שכטר. 4:3:3 שהופך בהתקפה ל 4:4:2, הרבה בגלל יכולת התנועה ללא כדור של זהבי ולאלה.

      • יואב

       עדי,
       ברור. זה ידוע. במכבי של אוסקר ורוב סוזה, הוא היה בשלישיית הקישור. זה ממש בייסיק. לא היו לי כוחות להיות טרחן בעניין הזה. עד שזהבי הפך ל9 מעולה, הוא שיחק את כל התפקידים.
       ככה זה היה.
       הכי מגוון שהכדורגל הישראלי ידע(לפחות מסוף השבעים).

      • יואב

       האירוניה היא שכאשר פאקו אייסטרן, המאמן של מכבי בעונת 2014/15, רצה להשתמש בו כחלוץ, אני דווקא התנגדתי. אבל ערן הפך בקריירה מקשר דפנסיבי לקשר התקפי ומקשר התקפי לחלוץ מרכזי. מספר 9 טהור, קילר. לדעתי הוא כבר לא רוצה להיות קשר התקפי. הוא חי בשביל השער, אובססיבי לגולים. הוא עשה טוויסט מדהים באמצע הקריירה.

      • יואב

       ההודעה הלפני אחרונה שלי היא מההקדמה של יורדי. הוא ואני, משתדלים להבין את המשחק לפחות כמוך.

  • סטיב

   לגבי ההחתמה בינואר,להזכירך ששיטת שלושת הקשרים התחילה אצל אוסקר עם גל ראדי ובדכ אבו זייד הרגשת שחסר קשר ורסטילי במקום אבו זייד.זהבי היה האופצייה המושלמת לכך ומי שלא ראה את זה לפני שהוא הגיע לא מבין ענין,החתמה מרגשת (בזמן אמת) מה שנהיה אחכ זה כבר לאגדות.לחשוב שהייתה לנו חולית התקפה עם פריצה אלירן מואנס וערן (שאז לא שיחק כחלוץ כמובן)

   הגב
 • אנונימוס

  כשכתוב "רשמית" זה אומר שזכתה לשיתוף פעולה וברכתו של EZ7?

  הגב
  • גיא זהר

   לפי הקטעים שפורסמו בידיעות (את הספר לא קראתי עדיין.), למשל בהקשר לשיחה שלו עם מירי רגב והמו"מ הישיר עם גולדהאר אין ספק שהיה שיתוף פעולה מצידו.

   הגב
 • איתמר

  אלמלא העזיבה של נאתכו לקאזאן, זהבי היה ממשיך לשחק באגף (ומדי פעם בלית ברירה כחלוץ) ולא היה מתפתח לתוך התפקיד המשמעותי של הקשר ההתקפי (אליו הוא נכנס בקלות ובאופן טבעי בגלל שהפועל של גוטמן היתה קבוצה עם שיטה מאוד מובהקת).
  אם נאתכו היה נשאר בהפועל, הקריירה של זהבי היתה נראית אחרת לחלוטין.
  בעונת הדאבל אוהדים רבים של הפועל התייחסו לזהבי כאל ״השחקן הבינוני הטוב הישראל״, שחקן שבועט כאשר הוא צריך למסור ומוסר כאשר הוא צריך לבעוט. לא במקרה נעשתה ההשוואה בין זהבי ללנדאו לאחר שער האליפות בטדי. היום זו כמובן השוואה שנתפסת כמגוכחת.
  אני אזכיר שגם הקריירה ההיסטורית של סיני (מכיוון שראיתי את שניהם מראשית דרכם, אילו נדרשתי לבחור בין סיני בשיאו לזהבי בשיאו הייתי בוחר באופן חד משמעי וברור בסיני) ראשיתה בפציעה של רפעת טורק כמה ימים לפני משחק העונה נגד מכבי נתניה הגדולה. אלמלא הפציעה הזו (והכניסה הסנסציונית של סיני לתפקיד שמילא טורק), מי יודע איך היתה נראית הקריירה של סיני.
  יוצא מכך שמה שאנחנו מקבלים כדבר טבעי באשר לכוכבי ספורט בעלי כישרון יוצא דופן, הוא פעמים לא מעטות תוצר של נסיבות מקריות.
  אגב, זהבי מעולם לא נתפס כסמל בהפועל ובמובן הזה של מהפך בהתייחסות של האוהדים דווקא המקרה של שמעון גרשון מרתק הרבה יותר.
  ובכל מקרה, גם אם זהבי היה חוזר להפועל אין שום סיכוי שהוא היה מצליח להגיע להישגים ולהצלחות שהוא צבר במכבי, שהיתה כמעט באורח פלאי בעבורו המקום הנכון בזמן הנכון.

  הגב
 • אסף the kop

  דיייייי !
  השתגעתם לגמרי עם הזהבי הזה.
  כמה אפשר לכתוב ולדון עליו ?

  כולה שחקן ישראלי שמרוויח מיליונים בליגה שמעניינת תתחת.

  שתחזור כבר הליגה האנגלית.
  שגעתם את דה באזר.

  הגב
  • צור שפי

   חכה חכה, בתהליכי כתיבה עכשיו "ימין ושמאל רק חול וחול", ביוגרפיה משותפת של גלן ג'ונסון ואלברט מורנו על האוטובוס שלקח אותם בטעות לאנפילד.

   הגב
   • אמיתי

    "בעל זבוב" הביוגרפיה של לוקאס

    הגב
   • רק משהו קטן

    אני מעדיף את הספר החדש stevie g - just let it slide
    סיפור מרגש על אחד הקשרים המרגשים של דורנו

    הגב
  • Trailblazer

   איך אומרים הצעירים? פלוס מיליון אסף!

   הגב
  • אריק

   זוועה.
   וודבורן נראה שחקן.

   הגב
  • matipool

   לגמרי, אסף.
   איזה תענוג שהליגה חוזרת אבל אני בבעיה והתלבטות לקראת שבת.
   קבענו בשבוע שעבר עם הבת שאנחנו מגיעים אליה בשבת לבסיס שלה אי שם רחוק (שבת אחרונה בצבא, יא מנייאק!) עם ארוחת צהריים וכו'. רק אתמול ירד לי האסימון שזה נופל על המשחק.
   עכשיו השאלה - לראות בלילה בלי לדעת את התוצאה או להספיק לראות את סוף המשחק ולקבל עדכונים שוטפים מהבן הגדול.

   הגב
   • אסף the kop

    לוותר על הנסיעה...
    שבת אחרונה כולה.
    תפצה אותה בארוחה כמו שצריך במסעדה עם קלאסה ביום שיונייטד משחקים.

    הגב
 • MOBY

  צודק בהבחנה שלך לגבי אוהד חיפה, שרואה כמה כסף בוזבז על הניסיון לתקן טעות קטנה בשיקול דעת לגבי שחקן שלא הצליח בליגה האיטלקית כלל.
  אני אוהב מאוד את זהבי, והוא בהחלט הפורסט גאמפ הישראלי, תמיד במקום הנכון ברגע הנכון. את זה הוא השיג בגלל כושר עליאי, תנועה בלתי פוסקת וקצת מזל לא איזה יכולות יוצאות דופן של מהירות או כוח או שליטה אבסולוטית בכדור.
  לא מבין את האוהדים (אם הם היו חיפאים באמת) ששרקו לו בוז במשחק נבחרת. אני כן אבין אם אלו היו אוהדי סכנין שבאו לראות את הנבחרת שלהם :)

  הגב
  • dk

   דווקא בתור אוהד מכבי מעולם לא חשבתי על זהבי בהקשר הזה, לא בטוח שגם איתו היינו יוצאים מהבוץ ובאופן כללי חלב שנשפך וכאלה.
   נראה לי שהוא פשוט שחקן קלאסי מהסוג של "אם הוא איתך אתה מת עחיו ואם הוא נגדך אתה שונא אותו" ולכן כל האנטי מצד אוהדי קבוצות אחרות.

   הגב
   • אדם

    יכול להעיד על עצמי שגם כשהיה בהפועל תמיד אמרתי שהוא ״מכביסט״ באופי. מעולם לא אהבתי אותו.

    הגב
    • גדי

     לא שאלתי אותם אבל אולי שרקו לו בוז (זה באמת מעשה מזוויע) כי הוא לא פספס הזדמנות לעשות להם פיו פיו ?

     הגב
 • cookie-monster

  יפה.

  הגב
 • D! כאן ועכשיו

  כמו בהרבה דברים אחרים
  כל התפתחות (יוצאת דופו או לא) תלויה בעשרת אלפי הגורמים שאי אפשר לשים עליהם את האצבע כלל. רק ניתוחים בדיעבד.

  מה שכן - עבודה קשה (כמעט) מעולם לא הזיקה

  הגב
 • פראליה

  מעולם לא היה פער עצום כזה בין שחקן טוב ואדם קטן לבין יחסי הציבור שהוא מקבל בעברית, ההשתחלות שלו לתפקיד קפטן נבחרת ישראל היא פצע מוגלתי מאפיין בתולדות הספורט בארץ.

  הגב
 • רומן

  מישהו קרא את "100 הכגדולים בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי"?
  אפשר ביקורת? אני חוטשב לקנות אותו

  הגב
  • יניב פרנקו

   אל תדאג רומן, הכניסו לספר בסוף את ברקוביץ

   הגב
   • רומן

    אני חושב שאפילו אם אלי אוחנה היה כותב אותו הוא לא יכל שלא להכניס...אני שואל על העניין של הספר

    הגב
    • צור שפי

     לא קניתי, ראיתי שהפורמט אלבומי וזה אפריורי חשוד לי (אשם אלא אם יוכח אחרת). חוץ מזה היה הרבה יותר אמין אם זה היה על עשרת הגדולים. מאה גדולים? בכדורגל הישראלי? זה וואחאד ניפוח, משהו כמו האנציקלופדיה של גיבורי מלחמה איטלקיים.

     הגב
     • רומן

      חחחחחחחח

      הגב
    • יוני (המקורי, מפעם)

     יש 2-3 פסקאות על כל שחקן. לפעמים יש יותר אנקדוטות, לפעמים המוכר והידוע. אם הבן שלי לא היה מתלהב, ורוצה לקרוא, לא חושב שהייתי מאוד נהנה.

     הגב
 • איתן

  יאללה מה עשו במדינת המסחרה והקומבינה מצאו עוד שיטה לסחוט את הלימון לפני שיירקב...סגידה והערצה לשחקן שבהערכה מחמיאה מגיע לו שחקן אירופאי בינוני מינוס, ובהערכה רציונלית אובייקטיבית הוא שחקן ספסל בקריסטל פאלאס\ניוקאסל\ברנלי.

  לא גאון הדור...רביבו ברקוביץ רוזנטל בניון בנין ,שפיגלר ואוחנה יותר טובים ממנו.
  הייתי שם אותו באותו רמה עם אבי נמני,ואולי את נמני יותר,נמני היה מנהיג,ידע לעשות שחקנים שסביבו טובים יותר.

  הגב
  • יואב

   חחח. הפוך. ליד נמני לא גדל דשא. ליד זהבי הוא לא הפסיק לצמוח.

   הגב
 • יואח האדום

  לא רוצה להשתחצן אבל כשהיה בהפועל אמרתי שהוא השחקן הכי גדול שיצא לי לראות ( אולי חוץ מסיני) וכשיצא לאיטליה ניבאתי שיגיע למילאן. כאן טעיתי.
  אני חושב שהוא ענק, נגדולי הווינרים שהצמיח הספורט הישראלי.
  חוץ מזה, זריקת סרט הקפטן זו אחת האמירות הכי משמעותיות שיצא מכדורגלן ישראלי- כל היתר זונות קהל חנפניות.
  הלוואי שלכולנו היה מספיק אומץ ( ומספיק כסף) להיות במעמד ששם זין על כל ערס שלא מכבד אותך

  הגב
  • צור שפי

   בין הגועל נפש של זריקת הסרט ללהיות זונות קהל יש ספקטרום רחב של התנהגויות לגיטימיות. רקומר.

   הגב
   • יואח האדום

    צור, הוא ברוקנרול.
    על דיוויד בואי היית מסתכל בהערצה, מאיפה הצדקנות הגולדה מאירית הזו?

    הגב
    • יואב

     יואח
     פלוס מלאן.
     דייויד בואי ואיגי פופ הם מודלים שלי והלוואי שיהיו גם של ילדי.
     הם אנשים הרבה פחות "מוסריים" מערן זהבי מפואבלו.

     הגב
     • יואח האדום

      יואב ; תוסיף גם את לו ריד ויש קוצנזוס צהוב אדום...
      אגב את איגי פופ ראיתי שנה שעברה בניו יורק, איזו אכזבה.
      ( ולא באשמתו, קהל מעפן. איפה ניו יורק של שנות ה70? מעניין מההוא עושה אם היה לו סרט קפטן)

      הגב
      • יואב

       יש לך את לו ריד ביג טיים(:
       ראיתי את בואי מארח אותו בהופעת היום הולדת 50 שלו.
       ראית את הסרט של ג'רמוש על הסטוג'ס? אדיר.

      • יואח האדום

       יואב, ראיתי. מצוין

 • משה

  איפה אפשר לרכוש את הספר?

  הגב
 • רומן

  והנה בזמן שהערס הסיני סופר את היינים תומר חמד מרעיד את הרשת בליגה הטובה בעולם.

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *