גילוי נאות קטן – חלק משמעותי בקריירה שלי העברתי בסוכנות  לשיווק חוויתי והפקת אירועים וכתוצאה מזה לפחות בתחום הנ"ל יש לי גם ניסיון רלבנטי באינספור אירועי שטח המוניים.

*

מה שקרה אתמול ברמלה אינו חריג בנוף משחקי הכדורגל בארץ, התנהגות אוהדי הכדורגל בארץ וכמובן שהרזומה של אוהדי הפועל (מה שמכונה אולטראס) אינה בבחינת צדיקים גמורים, התפרעות אוהדים ברמה שכזו היא משהו שאני זוכר מאז שהתחלתי להתעניין בתחום, אפשר לנהל את הדיון על זה. מיותר בעיני.

בשיחות ארוכות בתחום הצגתי את עמדתי בנוגע לנגע הזה בקרב הקהל של הפועל, הנזק המתמשך שהדבר גורם למוניטין הקבוצה הוא כבד ביותר ומונע בין היתר כניסת משקיעים לקבוצה ושיפור כלל האספקטים סביב המועדון, העובדה שתופעות כאלה מתרחשות גם בקבוצות אחרות אינה הבעיה שלנו כאוהדים, הנזק פה הוא עצום, לצופה הנייטרלי תדמית המועדון הינה בשפל.

אבל זה לא רלבנטי לכלום.

*

מה שקרה אתמול ברמלה הוא לא בבחינת חציית קו אדום, קווים אדומים בכדורגל הישראלי דומים לקו המים בכנרת, הם אינם קשיחים וזזים כל הזמן.

מה שקרה אתמול ברמלה כמעט והוביל לאסון רב נפגעים ולפגיעה בחפים מפשע, אוהדים נורמטיביים , משפחות וילדים, בעלי תפקיד ושחקנים, כל אלה היו חשופים אתמול לאירוע מסכן חיים.

אבל אין לנו להתעלם מהמחויבות לשמור על הביטחון והבטיחות של כלל האנשים הנמצאים במרחב אירוע שכזה, לא משנה דעתנו על צורת התנהגותם, תפקיד מנהל האירוע וכוחות האבטחה בכל אירוע הוא לשמור על כלל המשתתפים.

שימוש בגז מדמיע באירוע רב משתתפים, ריסוס המוני של יציע שלם, ריסוס המוני בגז מדמיע של קהל הנמצא בתוך "מכלאה" הוא סכנת חיים בלתי נתפשת.

התנהגות קהל באירוע שכזה תחת סיטואציה לכזו יכולה בקלות להוביל למהומת אלוהים, לדריסת המון זה את זה ולתגובת שרשרת נוראית.

את מה שקרה אתמול ברמלה צריכים לחקור רשויות שיפוט מחוץ לעולם הכדורגל והמסקנות חייבות להיות ברורות, קשות וישימות.

אי אפשר לחיות עם סיטואציה שבו כוח אבטחה שכיר הופך להיות חלק פעיל (ולפי כל העדויות וצילומי הוידאו הם היו חלק פעיל בתגרה ובמהומה) ואותו כuח אבטחה משתמש בגז מדמיע כנגד קהל ומייצר סיטואציה שבה המשטרה נאלצת להתעמת עם כוח האבטחה הנ"ל.

*

אי אפשר להסכים ולוותר שבעלי טורי הדעה ופרשני הכדורגל שתפקידם לפרשן אירועי ספורט וניסיונם בתחום הוא לא רלבנטי יובילו שיח רדוד שמתעלם מהעובדה שאתמול היינו קרובים לאסון.

*

השמיים לא ייפלו עם מועדון הכדורגל הפועל ת"א יהפוך להיות מועדון ספורט זניח בגלל תרבות אולטראס, לא יקרה כלום חוץ מתחושת החמצה.

אני לא אחיה עם סיטואציה שמסכנת חיים ושיח ציבורי שאינו מבדיל בין העולמות.

קניתי את הספר של זהבי
הפתרון שלי