החלטתי לעזור קצת ולתת שירות של הייטר לחברים בצהוב, כן, הייטר אבל עדיין בן אדם.

אני רוצה להציע את נקודת ההסתכלות שלי על מה שקורה במכבי.

נקודת ההנחה הבסיסית שלי היא כזו – מיטש הוא לא פראייר/ טמבל וגם לא באמת אוהד.

*

מיטש לקח את מכבי כאשר היא ייצרה בכוחות עצמה הכנסות של כ20 מיליון שקל – לא מכרה את כל המנויים, לא שיחקה באירופה, לא מכרה מזכרות וכמעט שלא מכרה שחקנים לחו"ל.

הוא השקיע הון במונחים ישראליים , הון שכנראה לא יחזור, אבל בנה ארגון שיודע להגיע לכ60 מיליון שקל הכנסות כבר היום מכרטיסים ומנויים (כ15) מסחור ומזכרות (כ10) , זכויות שידור וטוטו (כ8 ), אירופה (כ20) ועוד.

להכנסות אילו יש עתיד ורוד מבחינת מכבי – יש בלומפילד משופץ שיכפיל את ההכנסות, יש דירוג אירופאי חזק מאוד ותחום המזכרות עוד יצמח.

מכבי יכולה להגיע גם ל70-75 מיליון שקל הכנסות.

*

לצד זה הכדורגל העולמי השתגע ושחקן בודד יכול להימכר בכמה מליוני יורו אפילו מתוך הליגה הישראלית הכושלת– זהבי וטב"ח זו דוגמא וראיקוביץ ו-וידאר כנראה יהיו הבאים בתור.

אז להגיע ל100 מיליון שקל הכנסות זה כבר משהו שהיה נראה דמיוני לפני מספר שנים אבל נראה ריאלי לחלוטין כיום עבור מכבי ומיטש.

*

בתוך הדבר הזה יש משמעות מקצועית גדולה – מכבי לא חייבת להיות אלופה (ליגת האלופות אם תקרה זה בונוס אך לא הכרחי), מכבי לא חייבת להוציא הון בשוק השחקנים הישראלי כדי "לדרוס" את הליגה והעובדה שמיטש אינו אוהד ואינו מעורב ריגשית פה לא מחייבת אותו להביא את הצלחת מדי שנה.

הארגון ששאב ממנו הון מדי שנה והרבה מאוד אנרגיות יכול להתנהל בצורה שקטה תפעולית, בכסף הזה הוא תמיד יהיה המוביל מבחינת השקעה (אבל לא יגיע לרמת דומיננטיות של "באזל" או "מכבי סל").

עכשיו מאחר ומיטש אינו פראייר – הוא מבין שאם הוא נותן תשתית תפעולית שקטה, מחלקת נוער חזקה, סגל גדול ותקציב שחקנים נאה – זה מספיק לגמרי לעמוד במטרות.

אליפות אינה חובה בסיטואציה הזו – היא תהיה טובה (לאוהדים, למזכרות ) אך לא הכרח, מכבי הנוכחית לא חייבת לזכות באליפות אחרי אליפות כדאי לרדוף אחרי ליגת האלופות – זה לא הכרח ולא ריאלי – כדי להיות חברה בליגת האלופות בטח במציאות הנוכחית ושיטת המשחקים שמשתנה – צריך סדר גודל אחר לגמרי של תקציב.

*

אני חושב שקרויף לא מאושר מהמצב – הוא היה רוצה לשאוב את הכשרונות המקומיים ללא הגבלה ולקבל תקציב שמביא זרים יוצאי דופן לצד האפשרות לנהל מלמעלה את המערכת לצד מאמן אירופאי בכיר. פה עצרו אותו מיטש ואנגלידיס שרואים מספרים ותהליכים אחרת, בסוף קרויף הוא שכיר של מיטש.

מיטש אולי אחרי הרבה זמן, הבין משהו על השוק המקומי.

*

אז בעיני יכול להיות שגיל צודק ומכבי תהיה אלופה השנה, יכול להיות שלא ויכול להיות שבסוף יגיע למכבי קרויף צעיר יותר שיבין שהדרך שהבוס רוצה זה הרבה העברות חופשיות, פיתוח שחקנים צעירים בתוך מערכת וכן, עלי מוחמד לצד וידאר ויונתן כהן לצד אצילי.

*

אין שום סיבה בעיניים של איש עסקים כשהוא רואה את באר שבע (כמערכת מוגבלת בהרבה), את ההנהלות במכבי חיפה, את המצב של הפועל ובית"ר ללכת ולזרוק עוד כמה עשרות מיליונים כדי לוודא דומיננטיות כשאפשר להשיג את זה במה שיש ויש המון.

*

מכבי כרגע משחקת כדורגל לא טוב, לא צריך להחביא את זה, יכולה לשחק כדורגל יותר טוב, זה יספיק לה להגיע לינואר במצב סביר בטבלה, תעשה כמה התאמות (עלי מוחמד אם צריך כשם קוד יגיע די מהר ברגע שירצו) ותוכל להכריע את הליגה שגם ככה – לא מציבה אתגר מקצועי גדול.

המערכת במכבי הפכה להיות שבעה ושמנה מדי, זה קורה, היא לא ממזרית, לא מפגינה מהלכים יוצאי דופן, היא שקופה למתחרים והיא עושה לפעמים צעדים שלא ברורים או שהם לא טובים (כן, קרויף עושה המון טעויות בשנתיים האחרונות, לא צריך להחביא גם את זה).

ומזה לא צריך לעשות פה משחקי אסטרגיה גדולים מדי, הסגל של מכבי מצוין אך לא בנוי נכון, קרויף מאמן חדש יחסית אבל נתמך בצוות אדיר והתחרות היא סבירה.

אם קרויף מסוגל להוציא מכל הטוב הזה עד סוף השנה כדורגל מרשים ותארים – נהדר, אם הוא לא מסוגל הוא…כן, יוחלף במי שיחשבו שמסוגל.

*

בקיצור, חפרתם ! המצב שלכם דבש, הלוואי על כולנו, מיטש זה עדיין חלום כבעלים למועדון ישראלי, לא יקרה כלום אם לא תהיו "באזל" ישראלית, אולי זה מה שמפריע לחלק מהקהל במכבי, אולי ההצלחה הפנומלית בתחילת הדרך הסיטה חלק מהקהל והמערכת. קורה, אני אזרוק השערה, אולי בכלל לא הייתם אמורים להיות "באזל" ישראלית.

מצד שני ניצחתם! בסוף זה גם ניהול ולא רק כסף, הניהול של מיטש הוא ברמה הגבוהה ביותר, עכשיו אתם פשוט פוגשים את הצד השני במשוואה – את הרגע שבו איש הניהול דורש מאיש המקצוע להשתפר בלי להוציא עוד הון או לבחור בדרך הקלה.

מצד שלישי אתם כולה מכבי וכולה מכבי מן העיר תל אביב, זה השוק פה, זה מה שיש, גם טביב יכול לנצח אתכם נקודתית, זה מה שיפה פה וכן יש מערכות צנועות יותר היום שעושות עבודה טובה יותר (כל אחד בסרגל שלו) ומה שקרה זה שבניגוד לסל, אין לכם פנאטים בראש המערכת שקורעים חולצה אם מפסידים משחק.

 

 

 

בעיות בכדורסל הישראלי
כשהכסף קצת "בוער" בכיס