לא עצר את הדימום

טיפ קטן לחיים: במפגש אינטרסים בין שכיר לבעלים, ינצח תמיד הבעלים

מה רצה מיטש גולדהאר מג'ורדי קרויף, בתחילת הדרך? שבסך הכל יעצור את הדימום, יכניס סטנדרטים אירופאים ובשאיפה יביא את העסק לצמיחה בריאה.

מכבי של קרויף ואוסקר לא הייתה אמורה לזכות באליפות כל כך מהר, הליגה אז נשלטה בידי מכבי חיפה והפועל ת"א, הם היו מדורגות היטב באירופה, הם זכו ברוב התארים והמשימה להדיח אותם הייתה נראית קשה בהרבה.

קרויף קיבל במישור המקצועי את כל מה שביקש, אבל ברמת הסגל הוא נאלץ להסתפק בסגל הקיים (שהיה בו לא מעט) ובהחתמות חופשיות.

אלא שהעסק זרם הרבה יותר קל, הפועל החליטה פשוט להתאבד, מכבי חיפה יצאה להפסקה, בית"ר הייתה על הקרשים ממילא, היריבות היו קרית שמונה ובאר שבע (שבהתחלה של קרויף עוד הייתה מועדון במשבר).

והליגה נפלה שדודה והעובדה שזהבי היה פנוי בינואר ההוא ולא הפועל ולא חיפה בכלל היו במשחק הפילה לקרויף את המתנה הכי גדולה שיכל לקבל, שאף אחד לא יספר אחרת היום, איש בכדורגל הישראלי כולל קרויף עצמו ולדעתי גם לא זהבי, לא ידעו עד כמה זו מתנה משוגעת.

*

השנים הראשונות היו טובות אבל מכמה סיבות, קרויף הביא שחקנים טובים ביחסית כסף סביר, המועדון שהיה על הקרשים ראה בכל הישג שיפור עצום (תארים, אירופה, השבחת שחקנים) ועקומת ההתקדמות הייתה נראית מבטיחה.

אבל דברים משתנים, התחרות השתנתה, זהבי הלך, השאיפות השתנו, הבעלים פחות השתנה, מיליארדרים נוטים להשתנות מעט מאוד אחרי גיל 50.

*

השנים הראשונות של קרויף היו מעל לציפיות הבעלים שמאחר ולא נוהג לדבר, אנחש אותם.

בעיני הציפיות היו – תעצור את הדימום הפיננסי, תמצא דרך מקצועית למכסם את היתרון הפיננסי ותבנה מועדון מוביל.

וקרויף עשה את זה מצוין.

אלא שקרויף עצמו , זה שכולה החזיק בתפקיד מקצועי במועדון זוטר בקפריסין, כזה שאנשי מקצוע ישראליים בורחים אליו אחרי שנים קשות, זה שככל הנראה ראה בגודלהאר ובמותג מכבי ת"א הזדמנות גדולה לשדרוג מקצועי, זה שידע וראה עד כמה ישראל ותל אביב זה גן עדן גם בהשוואה לקפריסין או לחלופות גרועות בהרבה בכדורגל האירופאי, קרויף לא הבין עד הסוף את הציפיות.

*

אז כל עוד הוא סיפק את הסחורה ובגדול, הוא קיבל חבל ארוך מאוד וסיטואציה נהדרת ברמה האישית, עד ליגת האלופות.

בליגת האלופות הוא קיבל שיעור ומיטש קיבל את אותו שיעור, הוא הבין שמכבי כמו כל קבוצה ישראלית רחוקה מאוד מהכדורגל האירופאי, מיטש הבין את תקרת הזכוכית, קרויף סירב להכיר בזה.

בעיני מיטש, תקרת הזכוכית הייתה מכבי חיפה של פעם, ארגון שזוכה בהרבה אליפויות מקומיות, כוח מוגבל בליגה האירופאית ובונוס מקרי אחת לכמה שנים בדמות ליגת האלופות, לצד שיפור תפעולי משמעותי הוא יכל להכיל השקעה סבירה בעיניו (ומוטרפת בעיני פשוטי העם) ולחיות עם זה יופי.

רק שקרויף קיבל איתות אחר איתות וסרב להבין, הוא רצה לבנות במכבי רגל את מכבי סל, לקנות את כל הכישרון המקומי, להשתמש במכבי כפלטפורמה למותגים הכי גדולים באירופה, שיחד עם המותג קרויף מסוגלים לקחת אותו מאוד רחוק.

הארנק של מיטש סינוור אותו.

*

בנקודה הזו נוצר פער בין האינטרס של מיטש לאינטרס של קרויף.

ומיטש כמו שאמרתי, מיליארדר בן 50, שלא קורא דה באזר ואופירה ולא איכפת לו הרבה מהצייצנים בטוויטר לא היה מוכן להתפשר.

*

ההוזזה לעמדת המאמן לא באה סתם, היא באה כדי לתת לקרויף הזדמנות אמיתית להחזיר את הרעב, קח את המועדון עם התשומות הכי גבוהות, תחזור לקיץ הראשון, שחרר מהסגל את מי שחייבים לשחרר, תהפוך כל אבן ותביא זרים רעבים בהעברות חופשיות, תמצא את הישראלים הפנויים, תראה לי שאתה יודע לעבוד באינטרס של הבעלים ותעפיל לאירופה וזכה בתארים ותוריד הוצאות, הארנק שלי גדול אבל לא בלי מוגבל, אני חושב שזה היה המסר.

ובפארסה של העברת עטר זה היה מאוד ברור, שבעוד קרויף יושב אפנדי עם שחר, הבעלים שלו חושב שגם להיות אפנדי לייט זה בסדר.

*

האינטרס של מיטש ינצח, לא בטוח שהאינטרס של מיטש זה לזכות פה בהמון תארים ולהיות שמעון מזרחי, להיות אלונה בהוצאות ומיטש בהכנסות נשמע לו יותר מפתה אני מניח.

קרויף אני מניח מבין את זה היום.

רק השיחות האישיות של שניהם מסוגלות להכריע האם האינטרסים של שניהם שוב מתואמים כמו בהתחלה.

מה שלא יהיה, בקרוב יהיה למכבי מאמן שמבין היטב את רוח הבעלים ולא מנסה לכתוב את רוח המועדון.

*

ככה זה, הבעלים תמיד מנצחים את השכירים, לא תמיד את השוק.

 

ימים של תיקו
הגיון עקום

28 Comments

אלון 3 בדצמבר 2017

אוף טופיק –
זה היה אחד ממשחקי הבית ה״רגילים״ של מכבי עם הכי הרבה קהל השנה. ובוודאי שהגיע יותר קהל מאשר היה מגיע אם המשחק היה בשעה מאוחרת יותר.
אולי די כבר עם האגדה על שומרי השבת שיציפו את המגרשים? כי בשבת בשעה 16:00, ילדים מציפים את המגרשים. וזה קצת יותר חשוב. תנו לנו יותר כדורגל בשבת בצהריים!
(וג׳ורדי, גם באנגליה משחקים ככה, אפילו שאתה כאירופאי דגול טוען שזו לא שעה לכדורגל)

אריאל גרייזס 4 בדצמבר 2017

לא קשור לשומרי שבת במגרשים, קשור לרייטינג בטלוויזיה שלצערי קובעים היום את חוקי המשחק

-Ollie Williams 4 בדצמבר 2017

באנגליה וגרמניה כשמשהו כמו 75% מהמשחקים משוחקים באותה השעה בשבת או ראשון, זה חלק מהמסורת התרבות ובעיקר ההרגל ולכן זה גם עובד נהדר.

כאן שבת ב 16:00 זה הדרך של המנהלת לומר לך שלא רק שאתה גרוע, אתה גם לא כזה מעניין אף אחד חוץ ממי שיהיה במגרש. למרות שראיתי אבא עם ילדה קטנה במנשא, זה עדיין היה קצת תקוע ללא מעט אנשים שאני מכיר רק בגלל שבד"כ הורגלנו למלא את שבת אחה"צ בדברים אחרים.

רק מבהיר שאין לראות בנ"ל שום תירוץ או חסך בביקורת ליכולת המבישה במשחק.

אלון 4 בדצמבר 2017

אבל עובדתית הגיע הרבה קהל אתמול, יותר מאשר היה מגיע ב20:00.

טרנטה 4 בדצמבר 2017

כאוהד עם ילדים צעירים זו היתה הזדמנות מעולה להביא אותם למשחק וכמוני עשו עוד הרבה. הבעיה היחידה היתה ששחקני מכבי עדיין ישנו צהריים.

אחד העם 3 בדצמבר 2017

האינטרס של מיטש הוא שמכבי תזכה במספר הרב ביותר של אליפויות בכל עשור נתון.
יש סיכוי סביר שתתקיים בעשור הזה ואינשאללה גם בבא אחריו.

אוריה 3 בדצמבר 2017

יניב, מחר ותמיד מדווחים באתרים שכל שחקן שנרכש/ מוחתם מגיע רק לאחר אישור של מיטש (ובטח כאלו בהעברות גדולות) זה לא כ"כ מסתדר עם מה שאתה כותב.
כמו שראינו בדוחות של מכבי, אפילו בעונת ליגת האלופות עם הכנסות מאופ"א של מעל 90M ש"ח גולדהאר היה צריך להביא 50M מהכיס…
מה בין זה לבין לעצור את הדימום הפיננסי?

יניב פרנקו 4 בדצמבר 2017

1. חלק גדול מההוצאות הם בחירות של גולדהאר להשקיע במערך תפעולי גבוה כדי לשיטתו להגדיל הכנסות.
2. חלק אחר בהוצאות משויך ליכולת של קרויף למכור לגולדהאר השקעות בנכסים כמו וידאר וראיקוביץ שיחזירו לו את ההשקעה – הבעיה פה הייתה השקעות כושלות כמו מרסלו שערערו את האמון.
3. חלק אחר וגדול היו טעויות מקצועיות שלמרות מנגנוני הביקורת הובלו בידי קרויף והם לא רק שהגדילו את הדימום אלא שלא תרמו במגרש
4. הפועל באר שבע שיצרה מודל זול יותר ערערה את האמון בקרויף ואת זה ראית בקיץ האחרון שלא נכלל בדוחות.
5 שינוי המבנה וביטול הרעיון של מנהל מקצועי זה בין היתר חשיבה של הקטנת הוצאות
6 המעורבות של מיטש בכל החתמה היא הוכחה שאחרי 6 שנים האמון המקצועי בקרויף יורד – הדרך להחזיר אותו הייתה ללכת להחתמות צנועות יותר עם פוטנציאל השבחה – מה עשה קרויף ? נלחם על הזקנים, נלחם על עטר בעסקה שבסוף מיטש הוכיח לו עד כמה הוא פזרן ובנה שוב קבוצה יקרה ולא טובה – הקרדיט ייגמר גם בגלל מבנה ההוצאות ולא רק ההישגים

יניב פרנקו 4 בדצמבר 2017

אני חושב שבקיץ קרויף יכל ללכת למודל של הצערת הקבוצה וזרים בהעברות חופשיות (מה שקרה, אבל לא כל העברה חופשית היא זולה) – הוא היה צריך לוותר על שחקנים כמו יצחקי וטב״ח – לרדת מהרדיפה אחרי עטר ולנסות החל מסוף העונה לחפש את הזרים הנכונים (במקום לדחוף את קלישאת ״זרים טובים באים בסוף החלון״) – הוא יכל לבנות קבוצה אחרת לגמרי וסיפור תקשורתי אחר לגמרי – התוצאות כנראה היו די זהות אבל התמיכה בו הייתה אחרת – אם הוא היה מראה לגולדהאר שהוא רעב ולקהל שהוא חושב לטווח ארוך.
אבל הוא חשב כמו שכיר לטווח קצר – לעשות מהר מהר קבוצה דורסנית , לקחת תואר ולהמשיך הלאה והוא משלם על זה עכשיו באובדן קרדיט גדול.

אחד העם 4 בדצמבר 2017

הניתוח מצויין,
הנגזרת הלוגית ממנו היא, שלקראת השנה הבאה יביא מיטש ספורט דיירקטור אחר, שינצל את המשאבים ביתר יעילות ותוך מיקסום האיכות הניתן לרכישה בתקציב של הכנסות שוטפות+10 מיליון יורו לעונה. (כל קבוצה בארץ היתה מתה להסדר כזה). אם ישכיל אותו ספורט דיררקטור לממש את שני נכסי המונדיאל של הקבוצה (רייקו ווידאר) בקיץ, יתכן ויכפיל את "כספי הסיוע" לקראת השנה הבאה. אם מאמצים הנחה זו, אז הנגזרת השניה היא שג'ורדי לא יקבל תקציב רכש נדיב בינואר, כדי להפחית ככל האפשר אילוצים ליורשו.

אלון 3 בדצמבר 2017

ואגב, תקרת השכר של מכבי, עם תנאי הפתיחה שלה, זה הרבה יותר מאשר חיפה של העשור הקודם.
למה שהיא לא תהיה אפואל ניקוסיה או מאריבור, עם הופעות תכופות באלופות? שלא לומר באזל.

-Ollie Williams 4 בדצמבר 2017

הגבלת זרים

גיא זהר 4 בדצמבר 2017

למאריבור יש פחות זרים ממכבי. אבל היא עלתה בדיוק פעם אחת יותר ממכבי. ומהשנה הבאה העלייה הופכת להיות קשה יותר.

גיא זהר 4 בדצמבר 2017

חוץ מזה שלמכבי יש למעשה שמונה/תשעה זרים.

אלון3131 4 בדצמבר 2017

כי תקרת השכר של באזל גם עלתה לעומת העשור הקודם. לא בטוח שה150 מיליון של מכבי תל אביב הוא לא אותו יחס לאירופה כמו ה90 מיליון של חיפה לפני 15(פאק.. 15..) שנה.

השמן 4 בדצמבר 2017

מגיב גם לפוסט וגם לתגובות שלך למעלה:
1. אני מקבל יחסית את הטענה שלך לגבי השנים הראשונות, ההצלחה באה מוקדם מהצפוי (וציינת נסיבות שתרמו לזה אך לקרויף לדעתי יש חלק עצום בזה), אני לא חושב שהמכה בצ'מפיונס יצרה איזה שהוא חיץ בינהם, מה שעשה את זה יותר מהכול זה הכישלון המקצועי.
2. לדעתי מודל הרכש שמיץ' דורש לא השתנה מאז שג'ורדי נחת בקריית שלום, כסף גדול יוצא רק כשהוא נכנס. וכשהוא יוצא זה לרוב על רכישות בעלי פוטנציאל מכירה או ישראלים. לדעתי ג'ורדי לא ציפה בשום שלב שזה ישתנה. אז נקודתית בגזרת עטר (שזו באמת רכישה אם הרבה סימני שאלה בצידה) היו חילוקי דעות שיצרו קצת רעש, אבל הוא קיבל את השחקן בסוף, אולי היה מקבל אותו יותר מוקדם שנתיים לפני זה, אבל זה לא ביג דיל. אני לגמרי מסכים שמיץ' ניסה להחזיר את ג'ורדי לשנה הראשונה, ושג'ורדי לא ממש חיבק את האופציה הזו, הפערים היו יותר מקצועיים אבל, מכלכליים.
3. לדעתי הפיצול ביניהם חל אחרי פיטורי שוטא. מיץ' לא רצה לשלם עוד כסף גדול לשחרר מקבוצתו איזה מאמן יוקרתי שילך אחרי חצי שנה. הוא ראה שב"ש מצאה זרים איכותיים וישראלי מצוינים בלי משכורות מטורפות, ראה מה קרה למאמני הקבוצה אחרי שהלך אם ג'ורדי בנושא פאקו, ורצה שינוי. מאמן פחות בכיר בעל סיכוי גדול יותר להמשכיות. ג'ורדי לדעתי רצה בהמשך המצב הקיים. אחרי חודשיים הם מצאו פשרה, שהתפוצצה לשניהם בפרצוף.
4. בסוף העונה הקודמת, מיטש הבין שהוא לא יכול לכפות על ג'ורדי מאמן. ועמד בפני החלטה של לאבד אותו לגמרי כשעוד שבועיים יש מחנה אימונים או לנסות את המהלך של המאמן (שנראה טוב למשך חודשיים). ג'ורדי כבר לא יכל לתרץ את הרכישות הגרועות שלו, וכדי לשמור על מעמדו כסמכות מקצועית בכירה היה צריך לתת למיטש משהו אחרי עונה גרועה למדי. כנראה גם באמת האמין בעצמו, וחשב שיצא לו מזה קידום לאירופה כמו לקודמיו בשנים עברו.
5. אני לא חושב שג'ורדי יכל לספר סיפור אחר משמעותית בקיץ. קשה לומר על קבוצה עם תקציב כזה, והצלחות כמו תחת ג'ורדי, אנחנו בונים קבוצת צעירים לטווח ארוך. אפשר להתווכח אם הטעות היא יותר בגזרת הישראלים, או הזרים, אבל ג'ורדי היה מקבל את אותו יחס מהתקשורת ומהקהל במקרה של כישלון מחפיר כזה גם אם היה מספר סיפורים אחרים.

יניב פרנקו 4 בדצמבר 2017

אני דווקא רוצה להגיב לרוח הדברים שלך, אתה מתאר פה סיטואציה של דיונים וחילוקי דעות בין שווים, כמעט בין שותפים, בסוף היום יש שכיר ויש בעל מניות ויש פער עצום פה ובעיני זה הסיפור.

השמן 4 בדצמבר 2017

אין לי ספק שיש פה פער בין שכיר ובעלים. פשוט נשמע מהטור שלך שחילוקי הדעות ביניהם היו סביב תקציב הרכש, ואני לא חושב שכך הדבר.
אני מזכיר לך שג'ורדי היה מצליח למצוא לעצמו מישרה גם בלי מיטש, בטח אחרי רקורד לא רע בכלל בחמש השנים האחרונות. אין סיכוי שאיזה סלביה פראג כזו הייתה מחתימה אותו כמנהל מקצועי? אולי במזרח אירופה?
האמת, שאני לא בטוח שהבנתי על איזה פער אתה מדבר. ברור שהמילה של מיץ' היא משמעותית בסדרי גודל מהרצונות של ג'ורדי, ובמקרה של קונפליקט היא תנצח , אבל לא הבנתי את שורש הפער שאתה מדבר עליו.

גיא זהר 4 בדצמבר 2017

אומנם כפי שראינו במקרה של טב"ח וספרטה כנראה שיש לא מעט כסף אפילו בצ'כיה, אבל לא בטוח שקרויף היה מקבל שכר דומה במזרח אירופה או אפילו בויטסה לדוגמה. חוץ מזה שפראג עיר סבבה לגמרי, אבל מזג האוויר שם בחורף לא משהו ואני לא בטוח שיש שם "קלרה" (ופרטנרים לבילוי כמו ברק יצחקי).

יניב פרנקו 4 בדצמבר 2017

תקציב רכש זה בסהכ ביטוי של אסטרטגיה – לדעתי הפער ביניהם נובע מהשקפה שונה לחלוטין על אסטרטגיה של טווי ארוך וטווח קצר כשקרויף מאוד ממוקד בטווח הקצר

השמן 4 בדצמבר 2017

אוקיי, הבנתי.
אני מסכים אם הטענה שלך שמיץ' היה רוצה יותר קבוצה של צעירים ופחות יצחקי, טב"ח, עטר ורפאלוב. באמת יכול להיות שזה יהיה הכיוון עם הצוות המקצועי הבא, אני לא רואה איפה הרצונות השונים שלהם מתנגשים עכשיו. ג'ורדי בעיני קיבל כל מה שהוא רצה, מיץ' לגמרי נתן לו את המנדט, והוא נכשל.

גיא זהר 4 בדצמבר 2017

מעניין איך היתה נראית מכבי של אוסקר גרסיה מול הפועל של גוטמן וחיפה של אלישע. קרויף הגיע למעשה לתוך ואקום (צריך לזכור מי זכתה באליפות בשנה לפניו) ולכן הזכייה באליפות היתה טבעית מעבר לכל הדברים, החשובים שכשלעצמם, שעשה מסביב.

יניב פרנקו 4 בדצמבר 2017

היא הייתה נראית טוב מאוד – מינואר של אוסקר עד ינואר של סוזה – עם זהבי ופריצה זו הייתה קבוצה אדירה ומאוד מאוזנת .
אבל לי די ברור ששלוש אליפויות ברצף מול תחרות כמו שתיארת זו משימה קשה בהרבה

גיא זהר 4 בדצמבר 2017

כמה שהזכרון מתעתע. הייתי בטוח שמכבי של גרסיה יצרה פער כבר בהתחלה ואני רואה שהפער נוצר בכלל בפברואר. דרך אגב מכבי של סוזה עד תחילת הפלייאוף היתה ראש בראש עם ב"ש שהקישור האחורי שלה הורכב מגל אראל/לוטם זינו/קובי דג'אני ודיווד הובר, המגן הימני היה אביתר אילוז והקיצוני בשמאל דובב גבאי.

העכבר הצהוב 4 בדצמבר 2017

חחח ראש בראש, בסיום העונה הסדירה הובלנו עליכם ב7 נקודות.

גיא זהר 4 בדצמבר 2017

אחרי המחזור ה27 היה הפרש של חמש. באליפות הראשונה שלנו לשם השוואה היה הפרש של חמש לטובתנו במחזור ה25. זה לא שמישהו משווה בין הקבוצה של סוזה לזו של אלישע, רק שזה לא היה מירוץ של סוס אחד לכל אורך הדרך.

אלי 4 בדצמבר 2017

אני מסכים עם יניב שהיה הרבה מזל בשלושת האליפויות הרצופות של קרויף. כשפורסם שפאוק הציעה לו משרה חשבתי שכדאי היה לו ללכת אז ואם יכשל שם, יהיה לו לאן לחזור.
אני זוכר שחלק מהניתוחים על ההחלטה של קרויף ללכת לאמן אמרו שהוא הבין שרק כך הוא יוכל לצאת לאירופה ולזכות בסוג המשרות שזכו המאמנים שעבדו אצלו.
היום מצבו לא טוב. הוא חייב לקחת אליפות כדי לשרוד ונכון לעכשיו זה לא כ"כ פשוט.

יואב 4 בדצמבר 2017

אני חושב שהדימום פסק. מכבי במקום שונה לגמרי היום מאז.
אני לא חושב שיורדי הוא חיית דשא- מאמן. הוא היה נסיך כל חייו, קצת מזכיר את חוסר התאמתו של נמני לתפקיד.
האבסורד הוא שהוא נעזר היום בצוות המקצועי הכי יקר בתולדות מכבי ואין לזה שום השפעה חיובית על הדשא.

Comments closed