מכבי חיפה בסוף תחזור, כי מועדונים גדולים בסוף חוזרים.

ברגע שמקבלים את הנחת העבודה הזו, צריך לשאול שאלה אחרת, איך מכבי חיפה תחזור ומתי ?.

ויש לזה בגדול מספר אפשרויות מצומצם – אופציה אחת היא חזרה דרך תכנית פעולה מסודרת, כזו שורד תיארה לדוגמא בשבוע שעבר.

הנחת העבודה הזו היא שיש על המדף תכנית פעולה מסודרת, כזו שגורמת לחלק מסוים משיח הכדורגל היום עונג רק מתיאור הפעולות, יש תכנית והיא כוללת צוות זר, מחלקות סקאוטינג, שיטות עבודה באיזו 9,000, ניקיון חדרי הלבשה והשקעה בשחקני כדורגל "מוכחים" שזה בגדול אומר לקנות שחקנים יקרים בכסף גדול, כל זה לצד קורט סבלנות אמור לעשות את העבודה, אם אני אוסיף גם אנליזה והייטק אז בכלל.

זה בסדר, זו אופציה אפשרית, אבל היא הנחת עבודה מסוכנת, שכן, אם יש כזו אופציה, למה שלא באמת יבחרו באופציה הזו ולמה לא עשו את זה עד היום, הם נהנים להפסיד ? (כסף, משחקים, כבוד, קרדיט, דירוג אירופאי ועוד).

התשובה היותר כואבת, שאין באמת דרך מוסדרת לשקם את העסק, כלומר אין באמת איש מקצוע שיודע לפתור את זה בסבירות גבוהה, גם סבירות בינונית זה בסדר, אלא שיש בעיה, כדי לפתור את זה בסבירות בינונית דרך תוכנית מסודרת יש "להמר" על כל הקופה על התכנית וההשקעה ומימד הזמן מאוד בעייתיים בנקודה הזו.

דילמה.

*

הנחת העבודה שלי היא שמכבי חיפה תחזור דרך הכאוס, אם היא רק תחליט שהיא מחבקת את הכאוס ולא נלחמת בכאוס, אם היא תבין שהיא מתחרה בענף כדורגל שבו האי רציונליות היא מרכיב מרכזי ושהוא כאוטי להפליא.

היום מכבי חיפה של השנים האחרונות היא שם דבר ברמת הכאוס (אם כי ויש הרבה כבוד, יש כמה מועדונים שאני מכיר שלא רואים אותה ממטר גם פה) אבל בתפישה שלה היא "מועדון אירופאי במזרח התיכון" – וילה בג'ונגל אם תרצו.

*

אני לא מכיר את מו אלאך, יכול להיות שהוא טיפוס מסודר, זה לא משנה, להיפך, טיפוס מסודר, שיחקור את העסק יגיע למסקנה שכאן הכאוס שולט, הציפיה שמינוי פרסונלי ישנה תרבות ארגונית היא טעות.

לכן, לשאלה מי יקבל מחר את ההחלטות אין רלבנטיות כל כך, מנהלים טובים עושים טעויות בכל דבר, הם יכולים להכניס סדר לתהליך קבלת ההחלטות ולצמצם את אחוז הטעויות, אבל הם לא קוסמים.

לכן הכנתי מספר גורמים והמלצות להתנהלות בתוך מבנה כאוטי של מועדון כדורגל ישראלי.

*

צא מנקודת הנחה שכל פעולה שתעשה היא כישלון בסבירות גבוהה בהרבה מהצלחה – אוקי, תחת הנחה כזו, האם אתה מוכן להחתים שחקנים יקרים לטווח ארוך ? מאמן לטווח ארוך ? לבצע שינוי ארגוני מהותי ? אם אתה מניח שכן, צא לדרך, אם אתה רוצה את עזרתי, צא מנקודת ההנחה הזו ובחר בפעולות טווח קצר שבהם במידה ונכשלת הנזק לארגון הוא קטן.

 

תיפתח לתקשורת – מדליפים זה נורא ואיום, אין, איך אפשר לצפות שארגון יתנהל בתוך ההדלפות האלה, עכשיו בוא ננסה לחשוב האם במציאות של התקשורת החיפאית, הארצית, הרשתות החברתיות והתרבות הארגונית במועדון יש אפשרות באמת לסגור את ההדלפות, האם זו אנרגיה שאפשר לחסוך ? למכבי חיפה יש היום מערך דוברות שמייצר אש ומוצר שמושך אש, היא צריכה כבאים ולא לחשוב שהיא מסוגלת להחביא את כל המציתים.

 

תשאל את עצמך מה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות למועדון הזה בשלוש השנים הבאות – אני חושב שהכי גרוע זה להתמודד במרכז טבלה עד תחתית (לא חושב שיש סכנת ירידה באף תסריט) וירידה בכמות המנויים בחצי – זה הכי גרוע (לפני חמש שנים היה הרבה יותר מה לאבד) – עכשיו לאור זה, תכין תכנית פיננסית שיודעת "להכיל" את התסריט הכי גרוע, יפה, עכשיו אתה יודע שהכאוס הכי גדול, לא יפגע בך כלכלית ואם פעלת נכון בסעיף אחד גם לא יסנדל אותך בכלום.

 

תבנה קואליציות – בתוך מציאות כאוטית, אי אפשר לבד, לכן, חיפה צריכה לבנות קואליציות ושיתופי פעולה, בעיקר עם מועדונים חלשים ממנה, היא צריכה אותם והם צריכים אותה, זה עולם של בריתות, מכבי ת"א נתנה לבני יהודה את הסגל שניצח את מכבי חיפה אתמול והיא משתמשת בבני יהודה בדרך שמכבי חיפה צריכה להשתמש במועדונים דומים.

אני אתן דוגמא מהפועל ת"א שיש לה מה לתת למכבי חיפה ויש לה הרבה מה לקבל, טרייד גוטליב תמורת שאריות זה מה שחיפה צריכה לדוגמא, זה מצחיק אבל היום להפועל יש כמה שחקנים שנכנסים להרכב הראשון בחיפה (גוטליב, ינקו, דגני ), זה נכון גם לעוד כמה קבוצות.

תמצא את הדרך הנכונה להפסיד – ולדרך הזו קוראים כדורגל התקפי, מה לעשות, זה לא רק הדנ"א של המועדון והקהל, זה גם נכון לכדורגל הישראלי, שהוא בבסיס כדורגל של טעויות, משחק התקפי נכון לחיפה יותר, לכן היא צריכה לשים את הכסף המוגבל על התקפה ולהמר, תוכנית פעולה מסודרת תשקיע באיזון מערכים, אבל הכאוטיקה של הכדורגל הישראלי מתגמלת את ההתקפי יותר.

תהיה פופוליסט – לדוגמא שילוב צעירים, זה פופוליזם, אבל זה בסדר גמור, גם כי זה נכון למועדון כמו חיפה, גם כי יכול בטעות לגלות שחקנים, כאוס זה בדיוק זה, מה שמאור בוזגלו עושה ברשתות זה בדיוק זה, וזה בסדר גמור, תחניף לקהל, תוזיל מחירים, תוקיר שחקני עבר, תכניס ילדים ונשים למשחק נגד קרית שמונה בשבת בארבע ותמכור מזכרות בעלות נמוכה, תתחנף לקהל כי חלק מהלחץ זה הקהל ולצפות מקהל שלא יתנהג כמו קהל זה נכון רק בפוסטים מסוימים בפייסבוק

תפסיק להזיע בשידור חי – זה קצת חוזר על סעיפים אחרים, אבל חיפה הלחוצה היא גן עדן לסוכנים ומועדונים אחרים.

*

עכשיו אני אחזור קצת לפרסונות, כי גרנט לדוגמא בפעם הקודמת שמכבי חיפה הייתה במצב כזה היה בדיוק האדם שיודע להוציא לפועל את רוב הסעיפים, אני לא מכיר את מו אלאך, אבל לא בטוח שהוא בנוי לזה, זה גם לא משנה, יש פעולות מסוימות שהנהלה יכולה לעשות כדי לכוון את העסק לשם (שליטה בתקציב, ניהול הדוברות).

בכל מקרה, אני חושב שחיפה תחזור בסוף , אני אופתע אם זה יהיה מתוך תהליך מתודי.

שנה לפירוק
החלון בפתח