מכבי חיפה כארגון עושה הרבה כנגד אלימות אוהדים, היא עושה את כל מה שכתוב בספר, שוללת מנויים, מתקינה מצלמות, נאבקת והיא באמת נאבקת, היא גם עושה הרבה יותר ממועדונים אחרים במישור הזה , מכבי חיפה היא היום מועדון כושל מקצועית אבל היא בטופ של ניהול מועדונים ברמה התפעולית בארץ, בסוף היא גם תחזור להיות מועדון מוביל מקצועית, בין היתר בזכות היותה מערכת חזקה תפעולית.

ועדיין לכל מי שעוד לא נחשף, הקהל שלה מעורב בשורה של תקריות ואת מה שקרה אתמול במושבה אני מניח שכולם ראו.

כלומר, במכבי חיפה מתקיימות תופעות בעיתיות בעצימות כזו או אחרת גם כשהמערכת שלה טובה ובריאה.

האלימות שחבויה בישראל פורצת גם (וממש לא רק) במגרשי הספורט, קרב מחנה אוהדים אחד בשני כמו שהיה אתמול הוא התקרית האלימה ביותר בחודש האחרון אבל כל מי שהולך וצורך ספורט ישראלי לא באמת "נפל מהכיסא".

בפוסט שפרסמתי והיה מי שלקח ממנו שורות מסוימות בלבד, כתבתי שאין פתרון קסם לבעיה הזו, היא קורית בכל מקום ואי אפשר לפתור אותה בקלות, הדילמה הזו שבה מועדון חיובי מוצא את עצמו נגרר לביצה בעייתית היא דילמה ניהולית מאוד כבדה שלא פשוט להכיל ומהווה אתגר לכל מנהל ארגון שכזה.

כל החלק הזה בפוסט נועד אך ורק לנסות לשכנע את החלק הזה שניתן לשכנוע שהבעיה היא רחבה ולא נופלת רק אצל הפועל ת"א ששם כל היום עסוקים בלחנך ילדים להצדיע במועל יד.

*

הפתרון לבעיה הזאת אינו בידי, אבל אני יודע (יודע = מרגיש שאני יודע) איפה הוא לא.

  • הוא לא נגמר בפוסטים קצרים כתובים היטב.
  • הוא לא נגמר בפוסטים שהם בעיקר סגירת חשבונות ארוכת שנים במלחמת פיפי/ קקי ארוכה (כותב שורות אילו מודע שגם הוא חייל במלחמה הזו, יש שיאמרו אף מפקד פלוגה).
  • להגיד "תעשו כמו באנגליה" זו לא תכנית פעולה.
  • להגיד שיש מועדון משמעותי (לא כל מועדון קטן של מאות חברים עונה על ההגדרה הזו) שפתר את זה זו תמימות (במקרה הטוב).

*

יש בעיה, היא לא פשוטה, היא מורכבת והיא לא תיפתר בשיח ובאקלים הנוכחי בישראל 2018.

היא לא יכולה להיפטר בכלים כמו "שלילת מנויים" או במכבסות מילים, הכלים האלה חשובים הצהרתית, אבל הם מאוד מוגבלים.

כי יש בעיה, אלא שהיא לא נמצאת בתפישה שארגוני אוהדים הם כל הבעיה, למעשה ארגוני אוהדים בהרבה מובנים לדעת כותב שורות אילו הם דבר חיובי בבסיס, אלא שהם מנקזים אליהם חלק מהבעיות בגלל שורה של משתנים.

אני אפילו אפתיע חלק מהאנשים פה – היא גם לא תיפתר בקרב שרשרת של תגובות ואפילו אם בשלב מסוים חלק מהתגובות האלה יירד לשפה של ביוב ממש, גם אז, זה לא יעזור, לאלו שמתעקשים להמשיך בסוג הזה של השיח ולחשוב שהם מקדמים את השיח יש לי רק ליטוף קל על הראש להציע כנחמה.

מאחר ואהדת מועדון ספורט היא בבסיסה חוויה בלתי רציונלית, יש שיאמרו שבחיי רוב אוהדי הספורט היא הפעולה הבלתי רציונלית הקיצונית בחיים שהם לרוב רציונליים ושגרתיים, היכולת להתדיין על הבעיה הזו באופן מושכל היא מלכתחילה מוקש.

העובדה כי אחת לכמה חודשים מתנהלת בדה באזר תרבות דיונים צעקנית וגסה סביב הנושאים האלה, מוכיחה לי עד כמה הדיון בעייתי, כי דה באזר לא משקפת מציאות, המציאות היא בוטה בהרבה, אבל דווקא כי מה שקורה פה סביב השאלות האלה נגרר למקומות האלה מראה עד כמה היכולת לצאת מהבוץ הזה היא מורכבת.

*

אבל יתרה מזו, היא לא בעיה של מועדוני ספורט, אלימות פיסית היא בעיה של המשטרה, אלימות מילולית היא בעיה של שיח ותרבות דיון, תתכבד כל רשות וגוף וימצא את מקומו במערכה הזו.

מועדוני ספורט צריכים לטפל אך ורק בשיפור המוצר שלהם – קרי חווית המשתמש ואיכות המוצר (מקצועית, שיווקית) – זה תפקידם ורובם הגדול לא עושה את זה ברמה סבירה מספיק.

שנים שבישראל זרקו את הבעיה על מועדונים מוחלשים יותר או פחות , גופים הפסדיים שנתמכים במקרה הטוב על ידי חובבי ספורט ותקשורת שאין ביכולתם לפתור את בעיות השורש של המדינה, חלק מהגופים האלה, מוחלשים כל כך שעצם התקיימותם הוא נס והציפיה מהם שיובילו שינוי בחברה הישראלית היא בדיחה.

אני לא משוכנע שהמערכת הרחבה, במאקרו, באמת מעוניינת לפתור את "הבעיה, – אחד כי הבעיה באמת לא כזו גדולה, היא מציקה, אבל היא מגודרת יחסית (יחסית, כי אירוע אלימות קשה הוא תאונה שמחכה להתרחש), אבל אני רואה שעבור חלק מהמערכת, במיוחד בתקשורת אבל לא רק, יש במצב הקיים גם יתרונות.

אני גם די משוכנע שאם מועדון וגם אם משמעותי יימחק או יירד מגדולתו כתוצאה ממאסה קריטית של אירועים, אין הדבר מהווה בעייה מערכתית, במובן הזה אני כן חושב שכל מועדון פה לבד.

אבל מעבר לזה, אני חושב ומשוכנע, שאם במאקרו יש רצון לפתרון, אז הפתרון הוא בעבודה מערכתית וחלקם של המועדונים הוא יחסית שולי – חלקה של המשטרה כגוף שתפקידו לרדוף את האלימים וחלקה של הרשות השופטת גדול בהרבה, לתקשורת יש תפקיד משמעותי והיא צריכה לחשוב האם היא מלבה את האש או מייצרת הזדמנות לשיח בוגר בהרבה ולמשרד הספורט ומנהלות הליגות גם.

את החברה הישראלית קשה לתקן, את השיח והמוצר כן ניתן להשביח, אבל הגיע הזמן שהמבוגר האחראי יפסיק להתחבא מאחורי הסינר של בעלי קבוצות ואוהדים, שוב זה בהנחת עבודה שזה באמת מפריע, אני הולך כבר תקופה ארוכה שזו לא באמת סוגיה שמפריעה לרוב, למרות כל האמוציה שזה גורר.

 

כשאין באמת פתרון
הניסנובים משחקים באש