האמת מאחורי "החוקים המגבילים"

תחזיקו אותי נו, תחזיקו אותי

הבכיינות המתעצמת בקרב ההנהלה הנוכחית של מכבי סל, סביב אותם חוקים כמו החוק הרוסי והפיינל פור היא תופעה מהנה, אבל לפעמים צריך להתעמת איתה.

כי כשיורדים לפרטים ומבינים מה מכבי סל רוצה, זה משהו כזה, חזרה לסדרות, ביטול הגבלת זרים, השארת הפטור ממס, ביטול החוק הרוסי, אי הגבלה על כמות מתאזרחים וביטול חוק הצעירים, כל החבילה ביחד.

אז בוא נניח שזה מה שיקרה.

מכבי תשחרר את עצמה מלהחזיק כל מיני כארם משעור וג'ייקים כהנים ותוכל להשקיע את הכסף הזה בזרים ותוכל להגיע למשחק ליגה עם כל הסגל מהיורוליג.

מה יקרה בסיטואציה הזו ביורולויג – סביר להניח שלא יהיה שינוי בתוצאות מהמצב הנוכחי, קשה לי לראות את הסגל של מכבי ביורולויג משתדרג משמעותית מזה.

ומה יקרה בליגה ?

*

נתחיל במכבי, בגלל היורוליג, בגלל התלות ביורוליג של מכירת המנויים וכל זה, מכבי תבנה כבר בקיץ הרכב שרובו הגדול זרים, היא תיקח את התקציב ותחתים שחקנים ותתחייב לרוב ההוצאה, כשאתם מסתכלים על מכבי הנוכחית שלא מתחזקת בינואר, אתם צריכים להבין שזה מגיע מ-2 סיבות, היא "שורפת" את מכסת החילופים שלה והיא "שורפת" את עיקר התקציב שלה.

מה יעשו בליגה ? בדיוק הפוך, קבוצות יבינו שבמילא רוב הליגה משחקת בפלייאוף ובלי תלות משמעותית באירופה, הם יבנו סגלים רחבים יותר של זרים אבל ישמרו כסף לסוף שנה למציאות של זרים מליגות וקבוצות שגמרו את הסוס ואנחנו רואים כל שנה שיש הרבה מציאות בשוק.

במקביל מכבי תפגוש קבוצות כמו חולון וירושלים שיבנו סגלים של זרים ומשוחררים ממגבלת החוק הרוסי אני לא בטוח עד כמה מצבה ישתפר.

*

ביטול החוק הרוסי בעצם יבטל כמה יתרונות בסיסיים של מכבי, מחיר השחקן הישראלי יירד, הצורך בהפעלת היכולת המופלאה של איזרוח שחקנים יירד ויתבטל ומכבי תפגוש 3 סוגי של קבוצות.

קבוצה א' – של תואמות "מכבי" חולון וירושלים כאלה, תקציבים גדולים, קהלים ביתיים, סגל אמריקאי כמעט מלא ויכולת גיוס כישרון טובה.

קבוצה ב' – של תואמות "הפועל" עם 4-5 זרים (אבל ישחקו יותר דקות במצטבר) וסגל ישראלי עמוק בהרבה.

קבוצה ג' – של תואמות "גלבוע" עם זרים זולים וישראלים זולים.

צריך לזכור שמכבי לא סתם משקיעה כסף במחלקת נוער ומחתימה ישראליים רק בגלל "החוק הרוסי" – כלומר, הרבה בגללו, אבל מכבי תמיד העדיפה לא לייצר מצב שבו זוסמן כזה או איתי שגב מתייבשים אצלה (או מכסימום פורחים) מאשר לקבל אותם כמתחרים, במצב שתיארתי הכדורסלן הישראלי לא יימחק לגמרי, הוא יילך לקבוצות "קבוצה ג'" ויקבל שם במה – יהיו קבוצות שיעדיפו שלד ישראלי מגובש שרץ שנים ויהיו קבוצות שיידעו להתנהל בסיטואציה החדשה, בסוף אי אפשר להחזיק את המקל ולרקוד איתו באותה חתונה.

*

הליגה תשתנה, יהיה בה יותר כישרון שיתפזר על יותר קבוצות ובסוף בסוף, מכבי תלך לשלוש סדרות פלייאוף של הטוב מחמש, נגיד גלבוע, חולון וירושלים, כל אחת מהם הוכיחה יכולת לנצח אותה מספר פעמים בשנה, חמושות ביותר זרים, תחרותיות יותר ועם ביתיות אמיתית.

מי שחושב במכבי שזה מצב שטוב לה טועה, החוקים המגבילים הנוכחיים טובים לה בהרבה.

אבל צריך להגיד, שאם באמת המחשבה מאחורי החוקים המגבילים היא להגביל את מכבי, זו מחשבה לא כלכלית ולא ראציונלית, אם מטילים בשוק מסוים רגולוציה שווה על *כל* השחקנים, זה מחזק את החזק.

אם מישהו באמת היה רוצה להגביל את מכבי, היה צריך לחוקק חוקים נגד מכבי ושאר החזקים, כלומר תקרות שכר, הגבלת החתמות ועוד.

*

בקיצור, את ההפחדות הילדותיות שישמרו "לצהוב סוגר חשבון", אבל אם במקרה יש אפשרות לבטל את החוקים האלה, אני מה זה בעד.

אבל אני גם בעד המשך הבכיינות ואני גם בעד היפרדות של מכבי מהליגה הישראלית.

מה שאני ממש לא בעד, זה מיקס, כלומר אני נגד חזרה לסדרות אם משאירים את החוק הרוסי לדוגמא, קרי, אני נגד יצירת מצב של רגולציה חלקית.

מרור מתוצרת הארץ
תחרות המועמדים: קרואנה זוכה ומעפיל לדו קרב עם קרלסן

39 Comments

יואב 3 באפריל 2018

כשמכבי תחזור להיות מכבי (היא תמיד חוזרת), כל העניין הפרוצדורלי הזה יאבד מחשיבותו. כשמכבי טובה- הפורמט לא באמת משנה ולכן התעסקות בו היא העדות הגדולה לבינוניות שאופפת את המועדון.

אמיר פ 3 באפריל 2018

תן למכבי את כל מה שהם רוצים; חוק רוסי, חוק צעירים, סדרות, הכל הכל תמורת דבר אחד- ביטול ההסכם עם היורוליג והסכם חדש לפיו אלופת ישראל היא הנציגה היחידה ביורוליג.
נראה אותם מסכימים לזה

תומרג 3 באפריל 2018

הם יכולים להסכים או לא להסכים, ההחלטה בעניין הזה היא של היורוליג ושלה בלבד.
סביר להניח שאם מסיבה כלשהי לא תוכל מכבי תל אביב להשתתף ביורוליג, תגיע המחליפה מליגה אחרת, יוונית, צרפתית, איטלקית או ספרדית או אנא עארף, לא מהליגה הישראלית עם כל הכבוד למסורת רבת השנים של חולון.

ברקוביץ 3 באפריל 2018

מה קשור מסורת. גם מכבי הייתה בליגת אלופות כדורגל בלי מסורת

תומרג 3 באפריל 2018

בינינו, מדובר בניטפוק לשם הניטפוק.
לטובת הפרוטוקול: טוב, אז לא קשור מסורת.

לטובת העניין: תפנים – היורוליג הוא לא ליגת האלופות בכדורגל אלא, ובכן, היורוליג.
כארגון הוא לוקח אליו את מי שבא לו ולא את מי שהגולש 'ברקוביץ' חושב שהוא צריך לבחור. לא אלופה, לא מחזיקת גביע, לא שום דבר שלא מתאים להם. אם ביורוליג ישתכנעו שמה שהם צריכים עכשיו זו נציגות של אלופת ישראל (לא סביר) – כך יהיה. אם לא (מה שסביר יותר) אז לא.

ברקוביץ 3 באפריל 2018

אני חושב שזו שיטה דפוקה. מר תומרג הדגול, אתה מרשה לי לחשוב ככה?

תומרג 3 באפריל 2018

אני מרשה לעצמי להתעלם מהנימה האישית ואף תמה עליה.

בלי קשר לשאלה אם השיטה דפוקה או לא דפוקה, נכון לעכשיו זו השיטה ולכן אין מה לצפות ממועדון הכדורסל של מכבי תל אביב לשנות אותה, לא בגלל שהוא אולי רוצה ואולי לא אלא פשוט בגלל שזה לא נמצא אפילו בקרבת מקום לספקטרום האפשרויות שלו.

יניב פרנקו 3 באפריל 2018

כמו שאין מה לצפות מהיורוליג ומכבי יש מה לצפות מהגופים הרגולטורים הפנימיים פה – אין מה להתחשב במכבי בסידור משחקים נוח על חשבון קבוצות אחרות ויש לשקול הטלת מגבלות מאזנות ופרטניות על שחקן שיש לו יתרון לא הוגן.

תומרג 3 באפריל 2018

יניב, על זה אין לי איתך ויכוח

yaron 3 באפריל 2018

יניב, למה הכוונה בשחקן שיש לו יתרון לא הוגן?

אדם 3 באפריל 2018

אתה באמת שואל ירון? זה הדבר הכי טריוויאלי בעולם שהיורוליג זה יתרון לא הוגן.

Amir 3 באפריל 2018

אז בוא נגיד שהגוף היחיד שמורשה לנהל מומ עם היורוליג יהיה מנהלת הליגה

תומרג 3 באפריל 2018

אני לא בטוח שהיורוליג יצליח להתאושש ממין החלטה כזו.

ברצינות נו, איפה אתם חושבים שאתם חיים?
נראה לכם שלמישהו ביורוליג מעניין את הביצה השמאלית מכל מיני החלטות שתתקבלנה כאן? המקסימום שאפשר להשיג הוא למנוע ממכבי תל אביב לשחק גם ביורוליג וגם בליגה המקומית. מי שישחק שם במקומה (אם לא תשחק שם) יוחלט אך ורק על ידי היורוליג.
חוזר שנית, לא איגוד הכדורסל, לא מנהלת הליגה, לא שמעון מזרחי אפילו לא גולשי דבאזר הנכבדים, אף אחד, רק ג'ורדי.

יואב 3 באפריל 2018

תמיד זה חוזר לג'ורדי(:

אסף the kop 3 באפריל 2018

מה יהיה עם הקבוצה החובבנית הזאת הכנה עצמה הפועל ת"א ?
אפילו מסיבת עיתונאים גדול עליה לארגן ?

יניב פרנקו 3 באפריל 2018

ימים קשים אה

צור שפי 3 באפריל 2018

רואה? מספיק קבוצה שכונה כדי לנצח בדרבי.

ירושלמי 3 באפריל 2018

זה קצת מצחיק להתחבט בשאלה האם הגופה צריכה השלת לב או מוח.

אגב, הגופה זה הכדורסל הישראלי.

אנונימוס 3 באפריל 2018

אם לא יהיו הגבלות זרים כל הקבוצות יחתימו רק זרים. אין שום סיבה להחתים ישראלים ולשלם עליהם מס מלא כשאפשר להחתים 12 אמריקאים לא פחות טובים בחצי מחיר.

יניב פרנקו 3 באפריל 2018

זו הנחת עבודה לא נכונה.
אם אני לוקח 12 קבוצות בליגה וסגל ממוצע של 12 שחקנים אז נניח שיש היום 140 שחקנים בליגה ו80 מהם זרים ומתאזרחים.
האם היית מדרג את ה80 האלה מ1 ועד 80 בדירוג איכות של הליגה ? אני לא , כלומר סביר להניח שרוב הזרים היו למעלה אבל לא משהו קיצוני .
אז בשמיים פתוחים לגמרי סביר להניח שמתוך 140 מקומות – יהיו 100 זרים, מתאזרחים לא יהיו כי זה לא כלכלי, בטח כשעל זר משלמים פחות מס ומתאזרח משלם כמו ישראלי.
יהיו לך 100 במקום 80 – לא סיפור כזה גדול, אולי יגדילו את הליגה ל14 קבוצות ואז יהיה היגיון ל8 קבוצות פלייאוף ו2 יורדות – כמות הישראלים לא תיפגע משמעותית והעניין יגדל.

תומרג 3 באפריל 2018

אני חושב שכל (רוב) בר דעת היה מדרג את 80 הזרים במקומות 1-90
אם תוציא מהמשוואה את המתאזרחים (שבאמת יהפכו ללא-רלוונטיים בהינתן הסרת מגבלות) הייתי מדרג אותם במקומות 1-85.
תוציא את טיוס, ג'ונדי, אלכסנדר והוואל, ברור לי שלפחות חמישים המקומות הראשונים יאוישו על ידי זרים.

ברצינות, נניח שאתה מקים ליגה חדשה עם שמונה קבוצות באיזה אי והליגה הישראלית היא הקאדר שממנו תבחר להקים את הקבוצות, יש יותר מחמישה ישראלים גג שאותם היית בוחר?

יניב פרנקו 3 באפריל 2018

אני לא מכיר את כל הליגה ברמת הזרים בסל – נגיד בכדורגל זה ברור שזה לא נכון.
אם אני לוקח את הפועל סל – תומר גינת לדוגמא הוא מספר 2 בקבוצה אחרי מקניל ולפני שאר הזרים – מניח שזו לא הקבוצה היחידה .
יש פה הרבה זרים חלשים .

זינק 3 באפריל 2018

וזה מה שעצוב, יש הרבה זרים חלשים אבל מעט מאוד ישראלים שטובים מהם.

תומרג 3 באפריל 2018

נובמת, תומר גינת? לפני גפני?
בוא נראה, בנקודות הוא אמנם שלישי (אחרי מקניל ולימונד) אבל במספר הדקות הוא בשך הכל חמישי בקבוצה (אחרי לימונד, גפני, מקניל ומקיי) וזה עם החוק הרוסי. כנראה שפרנקו לא שותף להערכה שלך.
הלאה, במדד הוא רביעי (אחרי גפני מקניל והווארד), אמנם מוביל בריבאונדים אבל באסיסטים הוא אי שם במקום השביעי בקבוצה.
בקיצור, לא משהו שאי אפשר להביא לו מחליף מארה"ב בחצי מחיר ממנו (וזה עוד שחקן שאני יחסית מחזיק ממנו).

תראה, אין פה באמת כשרונות, יש כמה פילרים לא רעים. קח משחק אקראי מלפני עשרים שנה ותראה שם את ארי רוזנברג, זלוטיקמן, גורדון, חזן או שפע (בטוח שכחתי כמה) על המגרש וזה בלי הכוכבים ששיחקו במכבי. תשווה את זה להיום כדי לקבל פרופורציות.

יניב פרנקו 3 באפריל 2018

לגמרי תומר גינת לפני גפני. לא בהרבה אבל לפניו.

אנונימוס 3 באפריל 2018

יניב ברשימת 20 הקלעים המובילים בליגה יש יליד ישראל אחד. ברשימה המקבילה של הריבאונדרים יש שניים. וכל אחד מהם עולה לפחות פי 2 מהזרים שמשחקים לצידו עקב נושא המס. חבל על הזמן.

על כל קלעי/ריבאונדר מצטיין שמגיע לפה יש אלף אמריקאים כמוהו שיגיעו באותו כסף. אם אין את נושא מגבלת הזרים אף ישראלי לא רואה דקה. אין שאלה בכלל.

יניב פרנקו 3 באפריל 2018

דרך אגב אתה מוכיח את מה שאני אומר.
אם קבוצת הכשרון הבסיסית הישראלית נמוכה משמעותית מקבוצת הכשרון של הזרים אז כשכופים על נס ציונה לשחק 80 דקות עם ישראלים זה הרבה יותר משמעותי משכופים על מכבי שמביאה למשבצות האלה זרים מוכחים בתחפושת כמו טיוס וחבריו.

אנונימוס 3 באפריל 2018

זה חלקית נכון, כי מכבי (וגם מכבי חיפה) התמחו עם השנים במציאת יהודים כשרים ברחבי העולם. אבל שורה התחתונה גם להערכתי החוק הרוסי עובד לרעת מכבי.
בכל מקרה זאת לא הנקודה. הנקודה היא שבלי הגבלות זרים, ישחקו פה רק זרים. נקודה.

no propaganda 3 באפריל 2018

לדעתי זה ניתוח קצר ראי. אם כל הקבוצות יחתימו אז ביניהם יהיו יותר כוכבים פוטנציאליים. כל כוכב פוטנציאלי מגיע בשנה אחרי זה למכבי כי יש לה יותר כסף, מה שבסופו של דבר יחזר את מכבי מאוד

יניב פרנקו 3 באפריל 2018

לא הבנתי את הטענה .

no propaganda 3 באפריל 2018

אם זה יקרה אחרי כמה שנים למכבי יהיו מלא שחקנים מעולים כי הפול של השחקנים הזרים המצויינים יגדל בליגה והם כולם יגיעו למכבי כמשהו בדוק

יניב פרנקו 3 באפריל 2018

זה מה שהיה פעם עם הישראלים – זרים סיפור אחר – זרים טובים באמת הולכים אחרי הליגה הישראלית לכסף טוב מאוד בחוץ, זרים סבירים מתקשים להגיע למכבי שמסתכלת עליהם במשקפת היורוליג.
סביר יותר להניח שזרים שהצטיינו בליגה באופן סביר יגיעו באותה מידה לירושלים וחולון.

no propaganda 3 באפריל 2018

גם אלה של ירושלים וחולון יגיעו למכבי, ככה זה עובד

יניב פרנקו 3 באפריל 2018

לא עבד יותר מדי בשנים האחרונות.

no propaganda 3 באפריל 2018

זה עבד כשהיו שחקנים טובים כמו פארגו למשל. ככל שיהיו יותר זרים, יהיו יותר זרים טובים ואז למכבי יהיה יותר מבחר. זו בדיוק הטענה שלי.

זינק 3 באפריל 2018

הבעיה של מכבי וים נובע בעיקר מהחוק הרוסי והבעיות שזה יוצר באימונים שלהן.
לעומת כל קבוצה אחרת באירופה שמתאמנת בהרכבים קבועים, מכבי וים צריכות להתאמן על הכל כפול ולא לתרגל את החמישיות לאירופה בליגה.
דן שמיר היה מספיק כנה באחד הראיונות העונה, לומר שלקבוצה כמו חולון במגבלות הנוכחיות, אין אפשרות לעשות את זה בצורה מוצלחת. לכן הוא העדיף להשתמש באירופה בחממה לליגה.
עדיין, צריך להודות שאם יסירו את ההגבלות למכבי וים יהיה יתרון עצום, שימחק גם את טיפת העניין שיש היום בליגה.
אני הייתי מוותר על החוק הרוסי (שבאמת נכשל בכל חוץ משיפור שכר השחקנים) ומגביל את כמות הזרים ל 4-5 כשכולם רשומים, עם מועד אחד להחלפה.

S&M 4 באפריל 2018

צריך להעריך את זה שמכבי לא מבקשת לחזור לערוץ אחד ולסגור את השאר.

תומרג 4 באפריל 2018

אלעל במקומה הייתה מנסה

Comments closed