הבכיינות המתעצמת בקרב ההנהלה הנוכחית של מכבי סל, סביב אותם חוקים כמו החוק הרוסי והפיינל פור היא תופעה מהנה, אבל לפעמים צריך להתעמת איתה.

כי כשיורדים לפרטים ומבינים מה מכבי סל רוצה, זה משהו כזה, חזרה לסדרות, ביטול הגבלת זרים, השארת הפטור ממס, ביטול החוק הרוסי, אי הגבלה על כמות מתאזרחים וביטול חוק הצעירים, כל החבילה ביחד.

אז בוא נניח שזה מה שיקרה.

מכבי תשחרר את עצמה מלהחזיק כל מיני כארם משעור וג'ייקים כהנים ותוכל להשקיע את הכסף הזה בזרים ותוכל להגיע למשחק ליגה עם כל הסגל מהיורוליג.

מה יקרה בסיטואציה הזו ביורולויג – סביר להניח שלא יהיה שינוי בתוצאות מהמצב הנוכחי, קשה לי לראות את הסגל של מכבי ביורולויג משתדרג משמעותית מזה.

ומה יקרה בליגה ?

*

נתחיל במכבי, בגלל היורוליג, בגלל התלות ביורוליג של מכירת המנויים וכל זה, מכבי תבנה כבר בקיץ הרכב שרובו הגדול זרים, היא תיקח את התקציב ותחתים שחקנים ותתחייב לרוב ההוצאה, כשאתם מסתכלים על מכבי הנוכחית שלא מתחזקת בינואר, אתם צריכים להבין שזה מגיע מ-2 סיבות, היא "שורפת" את מכסת החילופים שלה והיא "שורפת" את עיקר התקציב שלה.

מה יעשו בליגה ? בדיוק הפוך, קבוצות יבינו שבמילא רוב הליגה משחקת בפלייאוף ובלי תלות משמעותית באירופה, הם יבנו סגלים רחבים יותר של זרים אבל ישמרו כסף לסוף שנה למציאות של זרים מליגות וקבוצות שגמרו את הסוס ואנחנו רואים כל שנה שיש הרבה מציאות בשוק.

במקביל מכבי תפגוש קבוצות כמו חולון וירושלים שיבנו סגלים של זרים ומשוחררים ממגבלת החוק הרוסי אני לא בטוח עד כמה מצבה ישתפר.

*

ביטול החוק הרוסי בעצם יבטל כמה יתרונות בסיסיים של מכבי, מחיר השחקן הישראלי יירד, הצורך בהפעלת היכולת המופלאה של איזרוח שחקנים יירד ויתבטל ומכבי תפגוש 3 סוגי של קבוצות.

קבוצה א' – של תואמות "מכבי" חולון וירושלים כאלה, תקציבים גדולים, קהלים ביתיים, סגל אמריקאי כמעט מלא ויכולת גיוס כישרון טובה.

קבוצה ב' – של תואמות "הפועל" עם 4-5 זרים (אבל ישחקו יותר דקות במצטבר) וסגל ישראלי עמוק בהרבה.

קבוצה ג' – של תואמות "גלבוע" עם זרים זולים וישראלים זולים.

צריך לזכור שמכבי לא סתם משקיעה כסף במחלקת נוער ומחתימה ישראליים רק בגלל "החוק הרוסי" – כלומר, הרבה בגללו, אבל מכבי תמיד העדיפה לא לייצר מצב שבו זוסמן כזה או איתי שגב מתייבשים אצלה (או מכסימום פורחים) מאשר לקבל אותם כמתחרים, במצב שתיארתי הכדורסלן הישראלי לא יימחק לגמרי, הוא יילך לקבוצות "קבוצה ג'" ויקבל שם במה – יהיו קבוצות שיעדיפו שלד ישראלי מגובש שרץ שנים ויהיו קבוצות שיידעו להתנהל בסיטואציה החדשה, בסוף אי אפשר להחזיק את המקל ולרקוד איתו באותה חתונה.

*

הליגה תשתנה, יהיה בה יותר כישרון שיתפזר על יותר קבוצות ובסוף בסוף, מכבי תלך לשלוש סדרות פלייאוף של הטוב מחמש, נגיד גלבוע, חולון וירושלים, כל אחת מהם הוכיחה יכולת לנצח אותה מספר פעמים בשנה, חמושות ביותר זרים, תחרותיות יותר ועם ביתיות אמיתית.

מי שחושב במכבי שזה מצב שטוב לה טועה, החוקים המגבילים הנוכחיים טובים לה בהרבה.

אבל צריך להגיד, שאם באמת המחשבה מאחורי החוקים המגבילים היא להגביל את מכבי, זו מחשבה לא כלכלית ולא ראציונלית, אם מטילים בשוק מסוים רגולוציה שווה על *כל* השחקנים, זה מחזק את החזק.

אם מישהו באמת היה רוצה להגביל את מכבי, היה צריך לחוקק חוקים נגד מכבי ושאר החזקים, כלומר תקרות שכר, הגבלת החתמות ועוד.

*

בקיצור, את ההפחדות הילדותיות שישמרו "לצהוב סוגר חשבון", אבל אם במקרה יש אפשרות לבטל את החוקים האלה, אני מה זה בעד.

אבל אני גם בעד המשך הבכיינות ואני גם בעד היפרדות של מכבי מהליגה הישראלית.

מה שאני ממש לא בעד, זה מיקס, כלומר אני נגד חזרה לסדרות אם משאירים את החוק הרוסי לדוגמא, קרי, אני נגד יצירת מצב של רגולציה חלקית.

מחשבות על ליגת העל
ברכות והצלחה