המכביזם מהדרום ניצח את המכביזם מהמרכז

הספורט הישראלי נכון להיום

מכבי תל אביב סל, בנתה את האימפריה שלה על ההבנה שיש בענף המקומי מעט מדי כישרון, היא איזרחה אמריקאים, החזירה לפה יהודים טובים מהגלות ושמה תמיד את החלק הארי על הזרים.

זה בנוגע לשחקנים, דווקא במאמנים, מכבי סל הצליחה לא רע עם מאמנים ישראליים, הנחת העבודה שלה הייתה שהמאמן הישראלי מספיק טוב לאמן כשרונות אמריקאים.

בנוסף מכבי סל ידעה תמיד לנטרל את נושא שחקני הבית, שחקנים צעירים, אצלה מה שחשוב זה המשחק הבא, אם יש כישרון שמשתלב זה בסדר, אם לא, לא נורא.

זה עבד הרבה מאוד שנים.

*

כשקרויף הגיע, הוא עשה חושבים וראה שבענף של 5 ישראלים, עם קשרים חלשים יותר במשרד הפנים הוא צריך לנקוט באסטרטגיה של "הישראלים הכי טובים", גם אורי אלון חשב ככה.

קרויף כמו אורי אלון, הגיעו למסקנה הפוכה מהמודל הישראלי הכי מצליח והלך על אסטרטגיה שונה את הכסף שם על ישראלים, צוות האימון הוא זר, בכל הקשור לצעירים הוא דווקא האמין במודל של מחלקת הסל שלו.

ואז במקרה זה הצליח. אני אומר בכוונה במקרה.

המאמנים הזרים היו מעולים, השחקן הישראלי בשם ערן זהבי היה טאלנט עצום והעסק התחבר.

אבל האסטרטגיה הייתה בעייתית ,כי הפירמידה בכדורגל הישראלי היא מוגבלת מאוד, כמות הכישרון היא נמוכה והפערים בין המגן הימני הכי טוב לזה שאחריו וזה שאחריו וזה שאחריו הם נמוכים.

המאמן הישראלי דווקא מושמץ מדי, יש פה אנשי כדורגל סבירים, בכדורסל בוודאי.

*

באר שבע הלכה על גישה אחרת, מכביסטית של ממש, לא פלא שכן מה לעשות ובגוגל עדיין אפשר למצוא תיעוד לימים שבהם אלונה הייתה המני ויצמן של לוני.

המכביזם של אלונה אומר שצריך את השחקנים הכי טובים שאפשר להשיג, שקודם כל מבזבזים כסף על הטווח המיידי, שעדיף מאמן ישראלי על פני מאמן זר, לא כי הישראלי יותר טוב, אלא כי הוא יותר זול, שעדיף מערכת יותר צנועה, לא כי זה אותו דבר אלא כי זה יותר זול ושנוער זה בסדר עד נקודה מסוימת, שוב, נכון, כי זה יותר זול.

אלונה קונה את מי שהיא יכולה, מפזרת נכון את הכספים ביחס לזרים, מדברת עם שחקנים תחת חוזה, מצפצפת על כולם ורואה רק את הטווח המיידי מול העיניים.

אהה והיא גם אלופה ביחסי ציבור, מי שקורא את המדור הסאטירי הנפלא "צהוב סוגר חשבון" רואה את זה בלייב- מכביסט טהור יוצא מכליו כשהוא רואה את "המאמי הלאומית" עושה לו את מה שעשה שמעון מזרחי לכדורסל הישראלי, שם קצוץ על הכל ועוד מקבל ריספקט לאומי.

*

אני חושב שלאורי אלון נפל האסימון, אורי אלון הוא מכביסט, מגעיל כזה שבמקרה יצא אדום, הוא חשב שהוא צריך את הישראלים הכי טובים ומאמנים זרים, זה לדעתי עבר לו ובשנה הבאה קטש כבר יקבל סגל שבו המשכורות מתחלקות אחרת לגמרי ביחס זרים ישראלים.

אני גם חושב שקרויף היום הוא מכביסט, אולי פעם הוא היה אחר, היום הוא מכביסט, אתה אומר לו לשלב צעירים, לרדת לקווים, להתייעל כדי שהמערכת מסביב תוכל להמשיך ולהיות "שמנה" וזה עושה לו רע, קרויף היה רוצה להיות אלונה, אנגלידיס חושב שבסוף עבודת המטה המתודולוגית מנצחת.

הספורט הישראלי מתחלק לדעתי היום ל4 קבוצות יסוד :

  • המכביזם – אלונה, אורי אלון, קצת קצת מכבי סל, הפועל חולון סל אולי במובן כלשהו.
  • הטביביזים – טביב, יואב כץ, לוזון, אברמוב, שירצקי וגם הניסנובים דרך אגב, גם אייל סגל דרך אגב.
  • אנשי הסדר הניהולי (לא כגנאי) – יענקלה שחר, אנגלידיס.
  • כל היתר.

*

את קרויף הביאו כדי שיוציא לפועל את האסטרטגיה שבנה אנגלידיס, זה עבד, אולי בגלל קרויף, אולי בגלל האסטרטגיה ואולי קצת מזה וקצת מזה וקצת מזל ונסיבות, אבל קרויף לדעתי רוצה (או רצה) להיות "מכביסט" במערכת שרוצה להיות משהו אחר.

המכביזם הדורסני זה משהו שלא יקבל פה הערכה, להיפך, בסופו של דבר יש לי חיבה והערכה למה שמנסה לעשות פה גולדהאר ואנגלידיס, גם ליענקלה שחר, אבל אי אפשר להתכחש לעובדה שהמכביזם והטביביזם אלה 2 שיטות שכשהאנשים הנכונים מוציאים אותם לפעול הם סופר יעילות.

דרך אגב אם תשאלו מי היו חיים רמון וכבירי, הרי שהם לא היו טביביזם, ובטח לא אנשי סדר ניהולי, התשובה כואבת, הם היו מכביסטים ואם יש דבר שאדומים אמיתיים גרועים בו ממש זה להיות מכביסטים והחבר'ה האלה היו ממש גרועים בלהיות מכביסטים – שנאמר מכביסט גרוע זה הפועל.

"The Process"
האידיאולוג

64 Comments

פרסלני 25 באפריל 2018

חחחח

יואב 25 באפריל 2018

זה מעלה אצלי את השאלה- מה היה כאן בספורט ללא מכבי? איזה אסכולה היתה שולטת והאם היה קיים דרייב בעשיה? או שמכביזם (לא מת על המושג הזה) הוא הכרחי בכל תרבות ספורט?
האם פרגי היה מכביסט?
מתקפת פוסטים בדה באזר בשבוע האחרון באחת העונות הבינוניות ביותר של הסל והרגל. מה היה קורה אם היה מוצלח(:
אולי העף והיד יצילו את העסק השנה(:

אדם 25 באפריל 2018

אין דרך לדעת מה היה בספורט אבל ההנחה הסבירה היא שהוא היה נראה מאוד דומה.
ואני לא רואה איך אפשר לקשר בין פרגי למכביזם, הבדל תהומי לטעמי.

יניב פרנקו 25 באפריל 2018

פרגי הוא לא מכביסט, מאחר והוא חד פעמי אין לו הגדרה.
מוריניו דרך אגב מכביסט.

no propaganda 25 באפריל 2018

לדעתי פרגי דווקא מכביסט, לפחות מאז שמוריניו הגיע לצ'לסי

יניב פרנקו 25 באפריל 2018

פרגי הוא פרגמטיסט – כשהיה צריך היה מכביסט אבל ברוב השנים לא.

no propaganda 25 באפריל 2018

הוא היה מכביסט בעשור האחרון שלו וב2 מתוך 3 הקבוצות שהוא בנה

יואב 25 באפריל 2018

מכביסט זה גם להיות פרגמטיסט. ואני חושב שפרגי יותר מכביסט משמעון. קל.

יניב פרנקו 25 באפריל 2018

הכיתה של 92 זה לא מכביזם וגם תינוקות ג׳רי זה לא – לפחות במהות של כוונת הפוסט – אבל פרגי הוא חד פעמי – דרך אגב לצערי גם שמעון מזרחי שבשיאו היה מנהל ספורט פורץ דרך ומדהים (בשבילכם) – בכל אופן לפחות בהקשר הסל זה גורם מנחם.

no propaganda 25 באפריל 2018

מצטער, נראה שאני חלוד בסלנג המנצ'סטרי :)
מי אלו תינוקות ג'רי?

יואב 25 באפריל 2018

חוסר היכולת (ברמת קיצון) להכיל כישלון(הסיפורים מחדר ההלבשה שלו מצמררים ממש), אי הכרה במושג שובע, חוסר כבוד למרות(שופטים), חיספוס ועור פיל… פרגי לגמרי חד פעמי אבל מאד מכביסט באיך שאני רואה ומבין את המושג.
תינוקות ג'רי וקלאס 92 הם מיתוסים גדולים אבל אומר לך דבר כזה- חוץ מהתארים בתקופת יורדי, אלופה של מכבי תמיד הורכבה מבסיס בית מאד מאד חזק. למעשה יורדי שבר את הסכמה. מכבי לעולם לא לקחה אליפות ללא כוכבי בית אמיתיים עד עכשיו. זה לא שאין לה שחקני בית עכשיו(הכי הרבה בליגה) – שרן, מיכה, פרץ, טבח, שפונגין – הם פשוט לא הכוכבים שלה.

יניב פרנקו 25 באפריל 2018

גם הפועל מעולם לא לקחה תארים בלי כוכבי בית, המחזור של משה סיני, תינוקות קשטן, ילדי גוטמן .
אבל אני חושב שאני רואה את המכביזם בעיקר דרך משקפת הסל – משקפת הרגל של מכבי היא שונה בעיני, למעשה חלק עצום באמוציות סביב המותג "מכביזם" נובע מהסל, מחלקת הרגל היא לא אותה יישות.

יואב 25 באפריל 2018

עם זה אני מסכים.

אדם 25 באפריל 2018

בשבילי מהות המכביזם זה מה שהוטבע על אחד הצעיפים של הרגל "לדרוס כי אתם מכבי". אצל פרגי וייונייטד זה מעולם לא היה.
יואב, חלק נכבד מהדברים שכתבת רלוונטיים לרוב המועדונים בעולם (חוסר כבוד למרות למשל). בשבילי למשל פרגי מעולם לא ניסה להיות משהו שהוא לא (כמו הקבוצה של המדינה) ולא חשב שכולם חייבים לו משהו או שהוא פאר היצירה.

יואב 25 באפריל 2018

אדם,
אתה כמובן זכאי לדעתך.
כמובן שהורסיה המכביסטית של פרגי עוברת תחת פילטר סקוטי (ובכלל אירופאי) והניואנסים הם קצת שונים אבל המהות היא לגמרי שם. בעיניים שלי.

איתמר 25 באפריל 2018

אם צריך להגדיר מכביזם במילה אחת, הייתי בוחר במילה יהירות (כמבטאת תחושה עוצמתית ועזה של ״מגיע לי״).
פרגי לא היה כזה.
כלומר, הוא רצה לנצח כל משחק וכל תחרות אבל ידע להפסיד וידע גם שההפסד הוא חלק מהעניין.

מוריניו הוא בעיקר אופרטוניסט.

אמיתי 25 באפריל 2018

מסכים עם שניכם..
אבל צריך לזכור שפרגי התחיל כאנדרדוג להגמוניה הליברפולית וכדרכו של עולם בנה הגמוניה משלו.

יניב פרנקו 25 באפריל 2018

שמעון מזרחי אינו יהיר – בבסיסו מדובר בפרנואיד.
המכביזם התקשורתי שונא מהמכביזם הבסיסי שמגולם באישיות של מזרחי – גם אלונה אינה יהירה.

יואב 25 באפריל 2018

נכון יניב. מזרחי ממש לא יהיר ואתה כמובן מכיר את המשפט המפורסם במגרש מכבי.
כל משפטי- תדרוס כי אתה מכבי, הם ורסיות מאד חיוורות וריקות למקור. מי שהולך עם צעיף כזה הוא הכי לא מכביסט שניתן למצוא.
אגב, פרגי יכול לתת למזרחי שיעורים בפארנויה מתקשורת. גם בגלל ההיקפים העצומים שבהם הוא התמודד.

no propaganda 25 באפריל 2018

נראה לי חסר לך ג'קי בן זקן בטביביסטים ודווקא לגבי יואב כץ אני לא כל כך בטוח

צור שפי 25 באפריל 2018

הדבר היחיד שמחבר ביניהם הוא הפלילי. בהבנת/ניהול קבוצת כדורגל טביב לא סופר אותו ממטר.

no propaganda 25 באפריל 2018

מה שמחבר חוץ מהפלילי זה עשיית כסף מכדורגל כמטרה שהיא אפילו מעל הכדורגל

יניב פרנקו 25 באפריל 2018

יואב כץ גבולי, אבל יש לו הרבה מאפיינים של הקבוצה שתיארתי ואפילו השנה הוא התגאה בהחתמות "שייעץ" לקלינגר ובשינוי תפקוד שעשה לשחקנים ועוד.
ההבדל השנה אצל יואב כץ זה קלינגר שמגלה רגישות יוצאת דופן ומכיל אותו בצורה מושלמת – נאמר ככה, כשאוסידון בתמונה, הרבה סדר ניהולי ומתודולוגיה אין.
ג'קי בן זקן לגמרי.

צור שפי 25 באפריל 2018

או שהפוסט לא מספיק ממוקד או שיש לי בעיית הבנה (בעצם, יכול להיות גם שניהם). מבחינתי המכביזם בצורתו ובתצורתו הטהורה, זה שרובנו מתעבים, הוא זה שאנחנו מכירים מהכדורסל. כל השאר די שונה.

גם החלוקה לארבע קטגוריות לא ברורה לי. טביב, עם כל התעוב כלפיו (העבר הפלילי וכו') הוא קטגוריה לעצמה. לא רואה את הדימיון בינו ובין האחרים שמנית. גם לא מבין מיהם "כל היתר" ובמה הם שונים.

בקיצור, לא מבושל עד הסוף.

יניב פרנקו 25 באפריל 2018

1. כמו שאמרתי ליואב, המכביזם בפוסט הוא הרבה יותר סל.
2. טביב אינו קטגוריה בפני עצמה, חתול הרחוב שקונה בזול ומוכר ביוקר, שיש לו עין טובה לכדורגל וכל זה, הסוחר הממולח, בעל הבית שקובע הרכבים, איש הקומבינות, כל זה קיים בכל הקבוצות שתיארתי וכמו שכתבו למעלה גם ג'קי בן זקן שם ועוד.

צור שפי 25 באפריל 2018

אין לי מספרים מול העיניים אבל לתחושתי, גם אם כולם קומבינטורים הרי שבמבחן התוצאות (על הדשא וגם הכספיות) טביב רחוק מאוד מהאחרים.

יניב פרנקו 25 באפריל 2018

טביב איתנו בכדורגל הישראלי למעלה מ20 שנה – הוא זכה בתארים רק בהפועל וגם אצלנו מדובר על 2 גביעים ואליפו – המאזן של שירצקי טוב ממנו, אפילו אברמוב כבר הביא גביע בקבוצה קטנה.
אז על הדשא, פרופורציות, הלוזונים ואחרים עשו לא פחות.

אריאל 25 באפריל 2018

שתי שאלות :
א. אין דבר כזה הפועליזם ? ואם זה פשוט מכיבסט גרוע אז לא עדיף מכביסט ?
ב. אני גם חושב שרוב התעוב שלכם הוא למחלקת סל אז מה באמת הסיפור שלכם עם מחלקת רגל אולי זה פתיר

יניב פרנקו 25 באפריל 2018

אני חושב שאצל הרבה אנשים (אני גם כזה) מחזיקים בדיעה שמדובר ביישות אחת הפועל נגד מכבי – אולי כמותג – כמחלקות יש שונות גדולה בצד של מכבי – בהפועל זה יותר דומה (במובן ההתנהלות רגל וסל).
הסיפור בסופו של דבר בין הפועל ומכבי זה שנאה של מועדונים ליריבה העירונית ואני לא רואה הבדל גדול בין פתח תקוה, חיפה, מנצסטר ותל אביב במובן הזה – אתה קודם כל שונא את היריבה העירונית – במקרה בהקשר שלי יצא שמדובר בעמלק של ממש עם סיבות הגיוניות ומוצדקות.

אריאל 25 באפריל 2018

חחח אהבתי . גם את ההסבר על הישות האחת ממש יין ויאנג. טוב יניב.

אלי-לא אוהד כ"ס 26 באפריל 2018

על הבעיה הזו (שהפוסט מתיימר להתמודד) אמר כבר חכם מימון מהגשש לחברה מפ"ת: תוציא עשר לירות מהכיס כי הבעיה מעניינת ותכניס עשרים כי היא קשה.
ולגופו של עניין דעתי היא שמכביזם הוא עניין אמורפי שקיים רק כשהם מנצחים. כשהם לא, זה נראה כמו כל קבוצה אחרת.
המכביזם שיצר מזרחי הוא ייחודי (ובהחלט נתעב), מונע משנאה בסיסית ויעלם יחד איתו. (אולי בגלל זה אוהדי הפועל קוראים לו להתאבד כבר :)

יואב 25 באפריל 2018

יניב,
עוד משהו קטן. רב התסכול אצל אוהדי מכבי מההתנהלות של המאמי הלאומית כדבריך. אני חושב שרובם פשוט לא מכביסטים והפכו עם השנים להרבה יותר דומים ליריבה העירונית. מכביסט אמיתי לא סופר את זה בכלל, לא מייחס משמעות ליריביו, יש שיגידו שלמכביסט אמיתי אין בכלל רגש גם להפועל. רק אדישות. הכל עובר לידו חוץ ממכבי.
לא כל אוהד מכבי הוא מכביסט. למעשה, רובם לא כאלה.
והתרעומת שלהם כלפי בש מביכה אותי באופן אישי.

יניב פרנקו 25 באפריל 2018

יש בזה משהו, פדרמן לדוגמא הוא לא מכביסט :)

יואב לוי 26 באפריל 2018

מדוייק יואב

איציק 25 באפריל 2018

על מה מתבססת הטענה שטביב משתייך דווקא לטביביזם? ;)
ואם כבר, בטביביזם יש זרמים רבים והוא כנראה משתייך לאורתודוקסים הכי קיצונים.

איציק 25 באפריל 2018

ועד שמדברים על מכביזם, ג'רמי פארגו חתם עד סוף העונה. זו יותר התנהגות של קבוצה 4 "כל היתר," מחפשים צ'אנס אולי יצליח.

איתמר 25 באפריל 2018

כדאי להזכיר שתי נקודות חשובות:
הפועל היתה הראשונה לאזרח אמריקנים.
שאול איזנברג המציא את הטביביזם עוד לפני שטביב ידע שהוא כזה.

אדם 25 באפריל 2018

שאול אייזנברג הוא טביביזם בלי החלק של ההצלחה לפעמים, כל מה שהוא יודע זה להרוס.

יניב פרנקו 25 באפריל 2018

גרסת הכדורסל של הטביביזם היא אקוניס בהרצליה או יצחק פרי – זה ענף שאין בו כסף ולכן זה מתבטא בצורות אחרות.
בטביביזם יש גם דברים שחייבים להעריך ובשאול אין.

אנונימוס 26 באפריל 2018

הראשונה (רשמית) לאזרח הייתה מכבי עם טל ברודי. הפועל החרתה החזיקה אחריה כדי לעמוד בתחרות.
רשמית אגב המתאזרח הראשון בכלל היה בהפועל ירושלים

גיא זהר 25 באפריל 2018

לגבי אלונה, אני מסכים עם השורה התחתונה, אבל אי אפשר להתעלם מהאבולוציה שלה: אלונה שבשנים הראשונות לא השקיעה הרבה בכללי, שנחשבה פראיירית שמשלמת שכר גבוה יחסית לשחקנים בינוניים מינוס כמו דודי פדלון ודוד רביבו ומביאה מאמנים כמו פאקינג גיא עזורי. אלונה הדורסנית וההישגית זה רק בחמש השנים האחרונות.

יניב פרנקו 25 באפריל 2018

קולנועית אני רואה את זה ככה – אותה ואת בעלה יושבים באוטו אחרי ה6:2 ואומרים לעצמם שמעכשיו זה יעבוד רק בדרך שהם מכירים.

גיא זהר 25 באפריל 2018

קולנועית זה היה נראה כמו תסריט מושלם, רק שמבחינת העובדות התפנית היתה עם ההגעה של ברדה (ובוזגלו) כשנה וחצי קודם. בשתי העונות קודם למשחק הזה (נפילה לצורך עלייה) הקבוצה שבילתה קודם בליגה השנייה, פלייאוף אמצעי ותחתית סיימה במקומות שתיים ושלוש.

עדי אבני 25 באפריל 2018

אהבתי, ואני מציע כמה התאמות לפרוטוטיפים:
1. לוזוניזם/ שירצקיזם: דיקטטורים שבונים על טיפוח של שחקני הנוער, השבחה שלהם וכך הלאה. גם בן זקן שם
2. טביביזם: אופורטוניזם טהור. קודם כל רוכלות ולא משנה איך.
3. מכביזם: להוכיח עליונות מעל הכל, בלי להתחשב ביריבה או בכללים אם אלה לא משרתים את המטרה. באר שבע היא דוגמה מתונה לאב טיפוס של שמעון מזרחי.
4. שחריזם: להצליח תוך כדי המודל "הנכון". הדרך מובילה להצלחה. לדעתי מכבי של גולדהאר הרבה יותר כזאת מאשר מכביזם. גם הפועל של תאומים היתה כזאת

שלו 25 באפריל 2018

האם אוהדי הפועל פ"ת ומכבי נתניה יסכימו שזה סעיף נפרד ל3?

גדי 25 באפריל 2018

לא אכנס כאן לוויכוחים מי רשע ומי צדיק. מציע להסיק מסקנות רק כל בסיס עובדות. אי אפשר מצד אחד לבכות עד כמה תקשורת הספורט פה עלובה ומצד שני להסתמך על הידיעות שהיא מפריחה.

שמחתי מאוד אתמול לקרוא בהודעה הרשמית של בית"ר ירושלים שהיא תגיש היום תלונה נגד הפועל באר שבע גם להתאחדות וגם למנהלת. שם יבררו האם נעשו עברות על התקנון.

האם באר שבע פנו לסאבו או שהסוכנים של סאבו הציעו אותו לבאר שבע בינואר כאשר בית"ר תכננה לשחרר אותו?

האם באר שבע פנתה לשכטר או שבן שהר שלח הודעה בוואטסאף לחבר שלו שכטר ואמר לו שכדאי לו לבוא לבאר שבע כי יש פה אחלה כסף ומבחינת בית"ר זו פנייה של הקבוצה?

איציק 25 באפריל 2018

או שבית"ר עושה רעשי רקע כדי לנסות לערער את המערכת בבאר-שבע. טביביזם בשיא תפארתו.

מישהו אחר 25 באפריל 2018

באמת נראה לך שתוגש תלונה נגד ב"ש? באמת באמת?
אל תהיה תמים, זו רק דרך לייצר רעשי רקע בתקווה שיפריעו, זה הכל.
ואגב, ממליץ על דף פייסבוק בשם "צהוב גונב דעת", עוזר להבין איך מכונת היח"צ התקשורתית של מכבי ת"א עובדת, דף משעשע מאוד :-)

עומר 26 באפריל 2018

אתה רוצה להגיד לי שכל "מכונת היח"צ התקשורתית של מכבי ת"א" היא טורי דעה של רז שכניק בוואינט שנועדו למשוך טוקבקיסטים נזעמים? כי זה עיקר מה שמופיע בדף המשעשע הזה…

יואב 26 באפריל 2018

עומר,
לול.
אם יש למכבי מכונת יחצ, היא אחת השותקות בהיסטוריה.

עשר 27 באפריל 2018

אשכרה הלכתי לראות את הדף…אחד הגרועים, ברמה של טוקבקים בוואן.

מישהו אחר 27 באפריל 2018

ברור, לא ציפיתי למשהו אחר מכם.
הרי הכל שייך לכם ומי שלא מתיישר לפי הקו- עוכר ישראל.
מכונת היח"צ עובדת בוואינט, וואן, ספורט 5 וכו'
העובדה שאתם בוחרים להתעלם לא מעניינת ולא סותרת את העובדות.

עומר 27 באפריל 2018

למען האמת, הדרך בה אתה בוחר להגיב ולהכניס לי מילים לפה (או למקלדת) מעידה בעיקר עליך. הכל שייך לנו? עוכר ישראל? מה?
שבת שלום חביבי

יואב 27 באפריל 2018

מישהו אחר,
מעולה. גם דעתך לא מעניינת. הכי טוב ככה.

יואב דובינסקי 26 באפריל 2018

אתה מאכזב אותי. מכביזם זה לא רק ניצחון ודריסה אלא גם תפיסה פטרונית שהמדינה שלנו. שהרמטכ"ל מפחיד את היריבות,שאנחנו מעניקים לעצמנו פרסי ישראל. אין מכביזם למעט מכבי תל אביב. אמנם עוברת עלינו שנה לא פשוטה, אך אין לייחס הצלחות של מקומות אחרים למכביזם.

יניב פרנקו 27 באפריל 2018

תצטרך להתעורר כשתמצא את ברקת האח בלשכת ראש הממשלה ואת אלונה מדליקה משואה.

גיא זהר 27 באפריל 2018

יניב, מדליקה משואה זה קל. אני מהמר על פרס ישראל בעשור הקרוב.

אלי יאני 27 באפריל 2018

מכביזם זה גם להחתים את מלך השערים של היריבה לעלייה באמצע העונה ולדבר עם המאמן שלה.
**מתחסד**

יואב 27 באפריל 2018

יניב אמר- מכביסט גרוע זה הפועל(((:

יניב פרנקו 27 באפריל 2018

נהי הפועל כפר סבא על הפועל תל אביב זה כבר חדשות ישנות.
בשום יצחק תנוחם.
דרך אגב שום יצחק זה שירצקי רק בגרוע.

אלי - לא אוהד כפר סבא 29 באפריל 2018

בכל מקרה יניב, ולאור ה"עובדה" על מכבי, הייתי מצפה לעוד טור בעניין.

Comments closed