יש מחיר לפוליטיקה במגרשים

20 שנה פחות יום למשחק השרוכים

 

הפועל ת"א כיישות היא מועדון שחי את העבר, עסוק בעבר, אובססיבי בצורה בולטת, חי את הטראומות ומקדש אותם.

ובאופן הזה כדאי לנו כאוהדיו לשפוט את משחק השרוכים, שכן כמה שהטראומה גדולה וכמה שהאירוע מסריח לשמיים, הטראומה כבר בת 20 שנה.

בכל אופן, ממרחק השנים והעדויות, די ברור מה הנראטיב המרכזי שם, בית"ר שהייתה אהודה מאוד ומזוהה עם המפלגה האהודה בעיר בית שאן, קיבלה מבית שאן הצגה ספורטיבית עלובה, הסדין האדום שנקרא הפועל ת"א היה גדול מדי וחזק מדי בסיטואציה שנוצרה אז על הדשא. השילוב יצר את הגועל.

אבל מה צריכה ללמוד בית שאן מהאירוע ? היא צריכה ללמוד שזה שעשתה מערוף כזה קמה עליה בגדול, בית שאן שילמה את המחיר ששילמה ובצדק על החלטתה לבחור לשרת את בית"ר ירושלים וגם אם לא הייתה היחידה בתולדות הספורט הישראלי, הרי שהשילוב של אופי הסיטואציה והמעשה התהפכו עליה ובגדול.

הרי בית שאן הייתה יכולה להיות היום במקום אחר לגמרי, הסיפור שלה היה אהוד בצורה בלתי רגילה אחרי "בית שאן סרט מלחמה", היא נשארה בליגה ב98 ושרדה עוד שנה והייתה יכולה למנף את זה טוב.

רבים בבית שאן מאשימים לא מעט גורמים בחיסול הזה – את התקשורת (האדומה) שקמה עליה, את הצביעות בהתעלמות משורה רבה של משחקים דומים בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי (והיו כאלה, גם בהפועל כמובן, משחק העליה לליגה הלאומית בפעם הקודמת לדוגמא) ועוד ועוד, אני אפילו ממרחק הזמן מוכן לקבל חלק קטן מהטענות – אבל זה לא משנה, בית שאן הייתה במקום הלא נכון עם ההתנהגות הכי לא נכונה ואותה תפסו והיא חוסלה. וזו בעיקר בעיה שלה.

בגלגול אחר של ההיסטוריה בית שאן הייתה צריכה להיות קרית שמונה של היום, אבל כאמור, המשחק הזה, חיסל אותה. הגדולים המשיכו קדימה, הקטנים שילמו את המחיר.

*

ממרחק השנים אני מבין שאי אפשר להוציא את הפוליטיקה מהמגרשים, העובדות אינם רלבנטיות לסיפור, הרי הפועל ת"א אינה באמת הקבוצה של הממסד כבר עשרות שנים, יש לה יותר אוהדים מצביעי ימין ממצביעי שמאל, אוהדיה באים מכל קצוות הארץ, היא נפרדה מההסתדרות כבר לפני 2 עשורים וכך הלאה.

הפועל ת"א היא מועדון כדורגל וסל, לעומתי, רדוף, לא הכי חזק, לא הכי אהוד, אבל בעל הישגים רבים בעברו ויש לו גם סיבות רבות להיות אופטימי לגביי עתידו – יש לו קהל, יש לו נוכחות בעיר הכי גדולה בישראל, הוא אהוב מאוד על אוהדיו ומתקניו הספורטיביים במקום טוב (אולם חדש בסל, בלומפילד שיושלם) ואם ינהלו אותו ספורטיבית נכון, ההצלחה תגיע, ואם לא, אז לא.

גם אם אני הולך באמת אחורה בזמן, לימים שבהם "המערך" היה בשיא עוצמתו, בימים של ספינת הדגל וכל זה ומחפש את התארים, אני לא מוצא שם ריאל מדריד של פרנקו הרודן, אלא את אותה הפועל של פרנקו הבלוגר, הפועל ת"א לא הייתה חזקה במיוחד כאשר ניהלו אותה עסקני ההסתדרות, הייתה מאוד חלשה בשנים של סוף עידן ההסתדרות וכמובן נזרקה לידי השוק הפרטי בצורה לא אחראית, לא אחראית כי האנשים שעשו את זה אז טענו וטוענים שהם אוהדיה עד היום, עשו את המעבר הזה בצורה השלומיאלית ביותר שאפשר, במובן הזה היא לפחות שמרה על הדנא.

אז אין להפועל ת"א סיבות כיישות סיבות לערוג לימים ההם של פעם.

*

הפוליטיקה עדיין חיה במגרשי הספורט, כמובן שהרבה פחות מבעבר, אך בימים שראש הממשלה מפרסם פוסט שקרי ומלבה את מלחמות סכנין/ בית"ר, כשמירי רגב עושה משה דיין (ומקבלת בוז ענק), בימים שבהם עדיין עיריות מחזיקות קבוצות מקצועניות (ומחרבות אותם), אי אפשר להתעלם מההשפעה השלילית שלה ומהנוכחות שלה.

גם בהפועל נשארה קבוצת ילדים (חלקם בני ארבעים) שעדיין מניפים את הדגל האדום באחד במאי וחושבים שזה מגניב, זה לא. אבל זה שולי.אין ביישות הנוכחית של הפעול ת"א משהו רלבנטי ליום הפועלים לדוגמא.אלא שמתעקשים לחבר עושים לנו שירות רע.

20 שנה אחרי, בית שאן חוסלה, בית"ר עדיין מאוד פוליטית, בית"ר החדשה בדמות נורדיה מצטטת את ז'בוטינסקי (בחירה שהיא טעות) והפועל עדיין סובלת משאריות העבר ונגיעות הפוליטיקאים פה ושם.

והעתיד ? העתיד שייך לניהול מקצועני, לא לפוליטיקה, אם יש לקח ממשחק השרוכים הרי שזה הלקח העיקרי.

המכביזם מהדרום ניצח את המכביזם מהמרכז
הייתי בטדי

תגובות

 • ירושלמי

  יניב, בהתחלה רציתי לרשום לך שמה פתאום, והפועל עדיין פוליטית, ואמנם הרבה אוהדים כיום הם בכלל ימנים, לכן הפוליטיזציה שעברה על הפועל השתנתה מפיליטיקה מדינית\לאומנית (איפה שבית"ר עדיין נמצאת) לפוליטיקה חברתית.
  אבל אז חשבתי על זה והבנתי שלא מדובר באמת בפוליטיקה, אלא בסתם חוליגנים שעוברים ממגרש ספורט אחד לשני ומחפשים תרוצים ללכת מכות עם מאבטחים\שוטרים\אוהדי יריבה\מצלמות טלויזיה\סל.

  וכמו שרוב אוהדי בית"ר לא באמת יודעים מי היה ז'בוטינסקי, מהי תנועת בית"ר, ומה לדעתם הפתרון הנכון לסכסוך, זוהי גם רמת ההבנה של אוהדי הפועל, כי פוליטיקה ואג'נדה זה סתם תירוץ לפרוק מתחים וללכת מכות.
  וזה משהו שאוהדי חולון (למשל) כבר הבינו מזמן.

  הגב
 • 7even

  צודק בהכל. אבל הרגשתי שמגיעה הנגיעה לביבי ומירי רגב.
  עצרתי שם.
  כאוהד הפועל...אני שואל אותך - לא נמאס לך?

  די כבר עם זה. העם אמר את דברו...אומר את דברו...ויאמר את דברו.
  כמו שאתה מקבל את הפועל איך שהיא...תקבל את ראש הממשלה שלך(שלי..שלו..שלנו) ותתעסק בעיקר.

  אל תצדיק את הנראטיב על הקנטרנות האדומה.
  כי אם נדמה לך שאתה מייצג את הרוב (האדום), אתה לא.

  תן לנו לאהוד הפועל בשקט ועזוב אותנו מהפוליטיקה שאתה דוחף לכל פינה. זה כבר מאוס אם עוד לא הבנת.

  בתקווה שתיישם אם עוד נשאר לך קצת דיגניטי כאוהד.

  הגב
  • יניב פרנקו

   נו. מה סותר בפוסט ? העם אמר דברו ומועדונים שלוקחים חלק בשיח הפוליטי משלמים מחיר לדעתי.
   ושכל מועדון יעשה את מה שנכון בעיניו.

   הגב
   • jhkj

    התחושה העולה מהפוסט היא שהיא הכנסת הערות מאוד חד צדדיות, קצת מנותקות ובוטות על ביבי ומירי רגב לשם הלעקוץ יותר מאשר לשם העברת התוכן.

    בתור ההתחלה מאוד מצדיק את ביבי על מה שרשם, לקהל שלנו או של ביתר היו נונתנים רדיוס של שנה על דבר כזה לשם ההשוואה אבל בגלל שזה סכנין קל להוציא בזול, ב' על מי אתה מסתמך כשאתה טוען שאלו רק ילדים קטנים בביתר ספר, על גנאיים? כי הוא יותר אובייקטיבי? בסופו של דבר גם אני לא זרקתי רימוני עשן מול מכבי חיפה, ועדיין כל הקהל של הפועל נענש, ההתנהגות של בני סכנין הייתה הרבה יותר מבזה, ונעשתה ככל הנראה על ידי אחוז גדול יותר של הקהל

    הגב
    • צור שפי

     אנשים שהיו שם, כולל שדרים והבעלים של רעננה אמרו שלא היה בוז. מעדיף להאמין להם על פני נתניהו עם רקורד ההסתה והשקרים שלו.

     הגב
     • 7even

      In him and the Nissanovs we trust

      הגב
    • בני תבורי

     jhkj,
     תשמע, לא ממש נעים אבל אתה מסתמן כלא מי יודע מה חכם. כל העולם ואשתו כולל גורמים הכי מוסמכים, כולל תצלומים וקטעי וידאו מוכיחים לא היה כלום כי אין כלום בסכנין ואתה ממשיך כאילו אתה חי על הירח. אז אם אתה עושה את זה כי אתה לא מסוגל אחרת, זו בהחלט בעיה ואני מאחל לך החלמה מהירה. אבל אם אתה מתעלם ממש שפורסם, לזה, אני חושש, אין תרופה.

     הגב
     • 7even

      הוא לא חכם כי לא בדעותיך הפוליטיות אה ?

      הגב
      • צור שפי

       לא שייך לדעות, שבע, שייך לעובדות. אני מכבד את דעותיך ותמיכתך בימין אבל אתה צריך להבין שזה לא אומר שאתה צריך לגבות כל תועבה ושקר. במקרה הזה כל הנתונים מראים שלא היה בוז.

      • Jhkj

       צור התייחסתי לזה למטה, גם לעניין העובדות וגם לאופן שבו נאמרו הדברים בתגובה אליי ואשמח לשמוע את תגובתך

      • 7even

       צור יקירי.
       גם אני מכבד את דעתך.
       אני אפילו נהנה לקרוא את הודעותיך.

       המושג ימין או שמאל לא מעניין אותי.
       אם מחר איימן עודה יצעיד את ישראל לאותם הישגים אדירים(פוליטית כלכלית וחברתית)...ומדי פעם יכתוב איזה פוסט בפייסבוק שלא מוצא חן בעיניי...אבחר בו ללא היסוס.

      • בני תבורי

       אין קשר והשאלה מעידה שגם אתה לא מי יודע מה חכם. אה?

      • צור שפי

       שבע ו-jhkj תסביר פעם את הניק), אני מגיב כאן לשניכם,
       שבע - מה שכתבת אחלה, אני הולך אתך, הדיון כאן לא היה על מדיניותו של נתניהו אלא על הפוסט המסית והשקרי שלו נגד אוהדי סכנין. על זה גם בני כתב.
       תראה אילת שקד, שדעותי רחוקות משלה מרחק רב, חנכה היום פתיחת משרדים של הפרקליטות בנצרת וגם סניף חדש של בית הדין השרעי ב...סכנין. היא דיברה על הפעולות שלה למען האוכלוסיה הערבית וזו גישה בונה וחיובית.
       לעומתה, נתניהו עם הפוסט שלו הסית נגד האוכלוסיה המהווה עשרים אחוז מאזרחי ישראל. לפעמים יש סיבה להיכנס בהם או בנציגיהם (זועבי, פיגועים ע״י ערביי ישראל, וכו׳ וכו׳) אבל הפעם באמת לא היתה סיבה. כמו עם השקר של ״הערבים מוסעים לקלפיות״ זו היתה הסתה רעה, מרושעת, משהו שהייתי מצפה לו מחבר לה פמיליה, לא מראש הממשלה של כל אזרחי ישראל.
       Jhkj , זה גם אליך ולתגובה המתקנת הראויה שלך. ראש הממשלה לא צריך להגיב כאחרון הטוקבקיסטים והמינימום שצריך היה לעשות הוא להוריד את הפוסט הרעיל שלו כאשר התברר שהוא אינו מבוסס. גם את הוא לא עשה כי הוא יודע שזה עובד היטב על רבים מתומכיו. אגיד לך יותר מזה, גם אם היו קריאות בוז מחרישות אזניים בסכנין (וכאמור, לא היו) הוא לא היה צריך להגיב, כמו שלא הגיב כאשר אוהדי הפועל קראו ״שתהיה שואה למכבי״ או אוהדי בית״ר עם ״מוחמד מחבל״ או ״שישרף לכם הכפר״, הוא פשוט לא צריך להתעסק בזבל הזה.

      • Jhkj

       הגבתי למטה אבל בנוגע לעניין הטוקבקים עצמם, לטראמפ זה עבד וזה עבד לא רע, ונראה שזה עבד לו בכמה חזיתות. מול קוריאה הוא אפילו הוא התנהל בטוקבקים ותראה מה יצא מזה. בכל אופן זה מה שהציבור ככל הנראה רוצה מהממשלה שלו כי אכן מביא קולות רבים.

     • Jhkj

      שמע, הכתבות על הבוז נכתבו לפני התגובה שלו אליהן, כלומר לא כל המסמכים והגורמים טענו שהיה כלום. יחד עם זאת תמיד שמח ללמוד מטעויות ולכן הלכתי וחיפשתי את העדויות שאכן ציינת, ואכן היו בעיקרם קומץ ילדים שלא כיבדו את דקת הדומיה, אבל צעקות בודדות (מסתמך על דברים שנאמרו על ידי קורצקי, דוח השיפוט ומאזן גנאיים)

      בשום שלב לא טענתי או התכוונתי שכל אוהדי סכנין אשמים ואני לא בא בטענות לסכנין כארגון, בסך הכל גם הפועל כמועדון היה מגיב באופן דומה לחוליגנים בקהל. אבל הנקודה שהצבעתי אליה היא הצביעות ביחס, כי כשאוהד אחד שלנו צועק משהו לשופט מצפים ממועדון להגיב ואפילו מענישים אם לא, כשאוהד של סכנין צועק משהו לאפילו קרוא לגינוי ההתנהגות זה שקר גס ובוטה, במיוחד אם מי שקורא לגינוי הוא מישהו שאיננו מסכימים עם הדעות שלו, גם אם הדברים שלעצמם נאמרו בצורה שנאמרו

      בכל אופן הייתי שמח לנהל דיון יותר ענייני ומבוסס טענות קונקרטיות, מודה שהיה לי חלק בזה בכך שאמרתי דברים קצת כלליים ופחות מבוססים בתגובה הראשונה ועל כך אני מתנצל. יחד עם זאת בני כשאתה רוצה רוצה לעמיד אדם על טעויותיו, במיוחד לאור זה שאתה אומר שאני לא מבסס את דבריי, הייתי מצפה שדבריך יכילו פחות לעג ויותר הבאת ביסוס. יחד אם זאת אני זה שבחרתי להגיב על נושא פוליטי ואני לוקח את האחריות המלאה על כך, על פי רוב ככה זה מתפתח וחבל שציפיתי למשהו אחר. אם כי אתה מוזמן להפתיע אותי.

      הגב
      • ישי

       מתי ראית שמאלנים שמצפים משהו מערבים? למשל לשלוט בעצמם כשמרגיזים אותם או להתייחס בכבוד לנשים? השמאל מאז ומעולם רואה אותם כמו חיות, ומאשים את הימין בגזענות.

      • בני תבורי

       אותם ילדים שלא "כיבדו" את דקת הדומיה היו אורחים של המועדון שאינם דוברים עברית אך נשארו לשבת כי אף אחד לא הסביר להם איך לנהוג. הם ישבו בשקט מוחלט.

      • Jhkj

       דוח השיפוט מדבר גם על צועקים, גם אם נניח בצד שלילדים אני טוען שהם גם אם הם ידעו מה הם עושים זה לא אחריותם, גם אם הם היו זורקים חזיז זה לא אחריותם כי הם ילדים, לקבוצת ילדים צריך להיות אחראי והוא יכל לעשות עבודה טובה יותר.

      • Jhkj

       עיקר מה שאני טוען הוא שבני סכנין לא עשו כלום בנוגע לצועקים הבודדים אפילו לא גינוי, המנהלת הצהירה שהיא לא תעשה כלום או מצפה מסכנין לעשות כלום בנוגע לצועקים הבודדים למרות שרשום במפורש בדוח שיפוט. האם זה דעה לא לגיטמית להביע שסכנין צריכה לפחות לגנות את זה, ממש לא. הפוסט של ביבי אומנם היה צריך להיות הרבה הרבה יותר ממוקד אבל אי אפשר להגיד ביבי מגנה רק כי הם ערבים זה צביעות מצדכם כי אתם מתעצבנים רק כי זה ביבי, כי אחרת על אותם שיקולים של הגינות הייתם גם מצפים ליחס זהה לזה שהפועל וביתר מקבלות כלפי סכנין.

     • yaron

      בני,
      אשמח לצילומים וקטעי וידאו, חיפשתי ולא מצאתי.

      הגב
 • אמיתי

  אני דווקא מזהה בהפועל מוטיביים של השמאל- הרדיפה. אנחנו מייצגים את הפועל וכו..יש בזה גם דברים טובים או טבעיים- צריך סיפור אחרי הכל.
  נ. ב. מה הרפרנס לדיין? לא מוכר לי

  הגב
  • אלי - לא אוהד כפר סבא

   דיין היה מגיע לכל משחקי גביע אירופה של מכבי בצורה מאוד תקשורתית, קראו לו ידיד המחלקה.

   הגב
   • אמיתי

    ת׳נקס

    הגב
   • matipool

    מה זה מגיע?
    "ידיד המחלקה" היה יורד למגרש בליווי כבוד ולוחץ ידיים לכל השחקנים.
    כל זה אחרי מה שקרה במלחמת יום כיפור. חטא היוהרה והשחצנות (פרטים אצל צבי זמיר, ראש המוסד דאז).

    הגב
    • צור שפי

     הפרק של אתמול בסדרה ״הקברניטים״ בערוץ 10, שוב העיף לי את כל הפיוזים לתקרה: גולדה, דיין, דדו ואחרים - שכרון הכח, האטימות, היוהרה - שלושת אלפים הרוגים רבאק. מקווה שלמדנו משהו.

     הגב
     • Matipool

      לגמרי, צור.
      פתחתי טלוויזיה לראות את טוטנהאם (בתקווה שלא תנצח) ונשארתי עם ערוץ 10. פשוט נורא לחשוב כמה היה יכול להיות אחרת.

      הגב
      • צור שפי

       אחרי שנגמר, כדי להירגע, עברתי כאוהד טוטנהאם למחצית השניה. קיין הרגיע אותי.

     • בני תבורי

      תרגע, לא למדנו כלום.

      הגב
      • צור שפי

       נו, אז תהיה מלחמה? כן? עכשיו אני שקט.

 • ישרון

  העיר הגדולה ביותר היא ירושלים עם 882,652 מתוכם 317,754 ערבים (36%), תל אביב עם 438,818.

  הפוליטיקה מתערבבת בכל תחומי החיים בישראל לא רק ספורט, גם על תרבות או חינוך מתווכחים במונחים של פוליטיקה. לגביי משחק השרוכים אתם צריכים לדעת לשחרר, לחיות בעבר לא נותן לך כלום. ההבדל בין בית שאן לכל השאר שעשו את זה, זה שבית שאן עשתה את זה אחרונה בדיוק על התפר שבין ההתנהלות שכונה לבין ימי האינסטנט וכמויות המידע של ימינו.

  הגב
  • יניב פרנקו

   במונחים דמוגרפיה ירושלים גדולה מתל אביב - אבל שם זה נעצר.

   הגב
   • ישרון

    צודק לפי מדד הפרנקו תל אביב יותר גדולה גם מניו יורק אבל אין לי איך להתווכח עם זה. בכל מקרה זה החלק השולי בתגובה שלי ולא עליו רציתי תגובה.

    הגב
 • היסטוריון של ספורט

  אשר לפוליטיקה מבלי להיכנס לפרטים הפועל פוליטית ועוד איך (כמו שבית"ר פוליטית ).
  אנקדוטה קטנה מעולם הפוליטיקה פעם תמהתי למה יריב לוין פוליטיקאי רציני עם הדעות הנכונות בליכוד לא מצליח להתרומם למרות שהניף את דגל המלחמה בעליון ....הבנתי הוא אוהד הפועל תל אביב וזה לא צחוק זה מוחק אותו בפריימיריז .
  ואם יהיה פוליטיקאי אחד ממפלגת העבודה שיעז לומר שהוא אוהד בית"ר הוא גמר באותה השנייה את הקריירה הפוליטית וזה פשוט .

  2. לעניין בית שאן .
  מה שהפריע לי כבחור צעיר בן 23 כשזה קרה זו הצביעות של התקשורת הרי אנחנו כולנו גדלנו על כדורגל ישראלי שהיה אגב רקוב וחשבונאי אבל זה לא הפריע לאף אחד אלא כשזה הגיע להפועל תל אביב .
  אתה עצמך הבאת את סיפור רמת עמידר אבל היו עוד סיפורים ....והכי מצחיק ומקומם שכל סיפור בית שאן סרט מלחמה מבוסס על סיטואציה דומה עונה אחת בדיוק קודם לכן .(אולי 2 עונות ).
  מעשה שהיה כך היה .
  מחזור סיום .
  מכבי תל אביב המוליכה נוסעת לבאר שבע .
  סגניתה באותו הזמן מכבי חיפה צריכה מעידה וניצחון על ......בית שאן .
  במחצית מכבי חיפה אצלה בבית מוליכה 0-2 על בית שאן .
  אבל אז אחד אלון ברומר כובש לתל אביב בבאר שבע חיפה מבינה שאת האליפות היא לא תיקח ובית שאן הופכת כולל צמד בדקות הסיום (כמדומני דקה 79 השוויון וסמוך לסיום שער ניצחון ).
  בית שאן מנצחת בקריית אליעזר את מכבי חיפה אולי הגדולה בהיסטוריה (של ברקוביץ ורביבו ) 3-2 .
  והקהל הירוק במקום להתאבל על האליפות מצטרף בחדווה לחגיגות ההישארות של בית שאן הסימפטית .
  לכן המסקנה שלי שהתקשורת התהפכה ביום אחד ובית שאן המסכנה שילמה את מחיר הצביעות .

  3. בכל זאת משהו טוב אחד קרה מהסיפור הזה וזה שעם השנים הקבוצות בארץ גילו בגרות ספורטיבית ואשכרה שיחקו גם שלא היה להם על מה .
  יש המון דוגמאות דוגמת בני יהודה מול מכבי חיפה בעונת הקיזוז.
  הקבוצה הבולטת מכולם הייתה הפועל רעננה עם כמה דוגמאות (כולל שהשאירה את הפועל ירושלים ליגה של מישל דיין שהייתה צריכה ניצחון ).
  ולכן היה מצופה מהתקשרת שלפחות תהדיר את שמה של רעננה כאות ומופת ספורטיבי בדיוק כמו שהתקשורת ביקרה את בית שאן אבל נאדה.
  בכל אופן כיום אנו רואים שנה אחר שנה קבוצות שגמרו את העונה שמשחקות בכבוד עד הסוף .
  הנה לפני שנתיים כל הקבוצות שהיו צריכות נקודות יצאו רק בתיקו במאבק הירידה (קריית שמונה ,הפועל חיפה והיורדת עכו ).

  אגב היחידה אולי ששמה פס על הספורטיביות היא דווקא הפועל תל אביב שהתבזתה בעבר במשחק שלא היה חשוב לה אלא ליריבה.

  הגב
  • jhkj

   מכבי חיפה התבזתה מול מכבי תל אביב 6-0 במשחק שהיה חשוב לבאר שבע, מכבי תל אביב התבזתה מול מכבי חיפה בעונת הדאבל, כלומר זה לא רק הפועל.
   שום דבר מזה לא אח ורע לעובדה ששחקני בית שאן ניסו לבשל לבית"ר, אם כי היו גם אלו שלא, וניסו באופן נואש לשחק נגד שש עשרה שחקנים או יותר.

   הגב
  • מתן גילור

   "והקהל הירוק במקום להתאבל על האליפות מצטרף בחדווה לחגיגות ההישארות של בית שאן הסימפטית ." טוב, זה פשוט שקר. אין מילה אחרת לתאר את זה.
   סתם כדאי שמי שלא מכיר ידע שמה שכתבת כאן חסר כל קשר למציאות.
   מחאו כפיים לבית שאן, כפי שמחאו כפיים לבני יהודה על שער יפה בשנת 2013 וכפי שמחאו כפיים לשלומי לסכנין בשנת 2016 אחרי מבצע קבוצתי מבריק, במהלך מאבק בין הקבוצות על מקום באירופה!

   הגב
   • יואב

    לא רק זה, שיוויון מאוחר בבש, היה נותן לחיפה אליפות אם היא מנצחת. חיפה רצתה לנצח עד הסוף. הגול של ברומר לא סגר דבר והובקע במחצית הראשונה.

    הגב
    • היסטוריון של ספורט

     מתן אני עצמי ראיתי זאת (בטלוויזיה אמנם).
     שאוהדי חיפה שמחו מאד בהישארות בית שאן

     הגב
     • אלכס דוקורסקי

      אני זוכר מאותו המשחק בעיטה מחצי מגרש של דניאל סקנטיי הרומני, שננעצה במשקוף של חיפה.

      הגב
     • אורן השני

      מה? אילו שטויות.

      הגב
  • 7even

   ייתכן וההיסטוריון לא חזק בהיסטוריה?

   הגב
 • אלי - לא אוהד כפר סבא

  יניב, אני אוהב את הפוסט, כמה הערות:
  1. הייתי בבלומפילד כשזה קרה. כיוון שבשנים עד אז כבר קרו דבר או שניים היה ברור לכולנו שהפועל לא תיקח כלום כי בית"ר ירושלים ובית שאן חד הם. אחרי זה באה ההיתממות כמו שאומרים: הבני זונות שינו את הכללים ולא טרחו להודיע לחברה מבית שאן. טוב אני לא מתפלא בכל זאת מדובר במקום רחוק. אבל כשיצאתי התקשרו אליי חברים שצפו בשידור ומהם הבנתי שבית שאן ממש השתינו מהמקפצה. ואת זה ראו בטלוויזיה. מה שחיסל את בית שאן זו העובדה שאי אפשר היה להתעלם מהבוטות של האירוע. היתר היסטוריה.
  2. הפועל בהחלט פוליטית. גם בית"ר פוליטית וגם בני סכין. וגם קרית שמונה. בקבוצות האלו קיים נרטיב כלשהו מעבר לספורט. כך הן נתפסות בעיני המתבוננים וזה לעולם יהיה וטוב שכך. אין חשיבות לעובדה שחלק מהקהל בפועל ימני. לא לכל קבוצת אוהדים יש את אותו המשקל בתדמית הקבוצה.
  ואם יש היום איזה שהוא הבדל בין הפועל לבין נתניה לדוגמה אז הוא נעוץ בהיסטוריה הפוליטית. נתניה לצורך העניין דומה לרעננה ולעוד הרבה קבוצות אחרות שלא מריחות ולא מסריחות. אני לא מניח שאנחנו שואפים להיות נתניה (שאני אישית מאוד מסמפט).
  3. כל זה לא סותר את הצורך לספורט שינוהל בצורה מקצוענית. מה שעולה לי בראש כדוגמה היא אתלטיק בילבאו שהיא הקבוצה של חבל הבסקים בה משחקים רק בסקים בנוסף לזרים ואף ספרדי (כך נדמה לי) כדוגמה לשילוב בין פוליטיקה למקצוענות.
  אנחנו לא מכבי חיפה ולא הפועל ב"ש ובטח לא מכבי ת"א, ואם לא יהיה לנו הייחוד הפוליטי נהיה נתניה.
  4. אם היה אפשרי, הייתי הופך את בית שאן לקבוצה אחות של הפועל ת"א כדרך לאיחוי הקרעים ולא רק הספורטיביים.

  הגב
  • רופו

   אלי, סתם שאלה לגבי הניק שלך, למה חשוב לך שאתה לא אוהד כפר סבא?

   הגב
   • אלי - לא אוהד כפר סבא

    זה היה אלי אבל איזה אוהד כ"ס הגיב עם אותו השם

    הגב
 • איציק אלפסי

  יניב, בנורדיה כבר לא מצטטים את ז'בוטינסקי. הם עכשיו "ביזניס אוריינטד". אני אשמח לדעת למה אתה חושב שזו טעות, כי עובדתית תחת הזהות הזו הבאנו 2,500 למשחק העונה בליגה ג' ו 4,000 למשחק העלייה מליגה ב'. תחת המיתוג "ביזניס אוריינטד", נורדיה הביא במחזור האחרון במשחק על העלייה לפליי-אוף בליגה א' משהו כמו 200-300 צופים.

  הגב
  • יניב פרנקו

   בדיוק מהמקום שאתה כותב - ביום ההקמה של נורדיה המותג היה יכול לקבל עליו הרבה מאוד ערכים - בחרתם בערכים מסוימים ומאותו רגע הגדרתם את גבולות הגזרה של המותג - אם הייתם נשארים אם זה הייתם שומרים על הבייס עם תקרת הזכוכית המובנת - ברגע שנוצר זיגזוג המותג נפגע וקשה מאוד לשקם - כי מי שלא הצטרף בהתחלה קשה לסחוף אחר כך.
   למה אני חושב שזה טעות ? אני הייתי בונה את המותג נורדיה כביתר משופרת וחדשה ולא כביתר האותנטית שהיא חזרה לפעם.

   הגב
  • קירקגור

   אולי צריך לשקול לעבור ל״ביזנס יונייטד״ וזה יסתדר?

   הגב
  • Amir A

   "ביזניס אוריינטד"? השתלטו על הקבוצה היפסטרים בני 30?

   הגב
   • איציק אלפסי

    בדיוק

    הגב
 • Amir A

  ראיתי את הסרט "בית שאן סרט מלחמה" לפני כמה שבועות.
  בית שאן לא יכלה להפוך לקריית שמונה, כי בשביל זה היא היתה צריכה דמות כמו איזי שרצקי. במקום זה ניהלו והריצו את הקבוצה דמויות שהקשר ביניהן ובין ניהול מקצועני של קבוצת ספורט דומה לקשר שביני ובין ג'וליאנה מור (פנטזיה בלי קשר למציאות למי שלא הבין).
  מה שהכי זכור לי מהסרט אלו כתוביות הסיום, שבהן אחת לאחת מוסבר שכל דמויות ה"ניהול" עזבו את הקבוצה בטריקת דלת, כל אחד מסיבותיו.

  הגב
  • יניב פרנקו

   אני חושב שבית שאן היתה במסלול של למצוא שירצקי.

   הגב
   • אמיתי

    יותר מסחול למצוא דודו דאהן

    הגב
  • 7even

   הם ניהלו את העזיבה

   הגב
 • צור שפי

  אני אוהב את העובדה שיש קבוצות ספורט עם זיהוי פוליטי. יכולים להיות אלפי אוהדי הפועל ימנים ואוהדי בית״ר שמאלנים וזה עדיין לא יקהה וכמובן לא יעלים את העובדה שהקבוצות האלה מזוהות. זה קיים הרבה פעמים גם בחו״ל, בארסה היא הדוגמה המובהקת וגם הזיהוי של ריאל מדריד עם הממסד השמרני עדיין שריר וקיים. אני כבר לא מדבר על סלטיק וריינג׳רס ויש עוד ועוד דוגמאות. אין בזה שום סתירה לניהול מקצועי ותקין. לטעמי לקחת מהספורט, במיוחד מהכדורגל, את המימד הפוליטי שלו זה לפגוע במהות שלו כמשהו שהוא יותר מספורט ומהווה חלק מהחיים עצמם.

  הגב
  • איציק אלפסי

   בדיוק

   הגב
   • יניב פרנקו

    יש הרבה דוגמאות, אבל לא רלבנטיות לישראל.
    הוספת הנדבך הפוליטי למועדוני ספורט בישראל זה בבחינת פחית נפט על מדורה.
    זה סרח עודף של העבר ולא הפתרון לעתיד.
    אני אוהד הפועל בגלל משה סיני, לזה הגעתי בכיתה א', את הדיעה הפוליטית עיצבתי בהמשך הדרך, במקרה שלי זה מתחבר אבל אני לא רוצה שהבן שלי יירש את הזיהוי הפוליטי שלו מאבא שלו, את קבוצת הכדורגל הוא מחויב והחתמתי אותו על מסמך כזה כשהיה בן יומיים.

    הגב
    • אלי - לא אוהד כפר סבא

     גדלתי בקריית שלום ליד מגרש מכבי. הכדורגלנים הראשונים שראיתי (באימונים) היו צביקה רוזן, ניסים בכר, מיקו בלו וגיורא שפיגל שרק עלה מהנוער. המשחק הראשון שראיתי היה דרבי תל אביבי והיה לי ברור כשמש שאני אוהד הפועל. אולי גם אותי החתימו על התחייבות כי עד היום אין לי הסבר הגיוני, למה דווקא הפועל.

     הגב
     • יניב פרנקו

      הסיבה שלי יותר טובה.

      הגב
      • אלי - לא אוהד כפר סבא

       יכולתי להגיד לך שהסיבה היתה רוני קלדרון על משקל סיני אבל הוא היה אז בילדים. היה גם מגרש בית"ר ת"א. ליד בית המעצר אבו כביר. אני חושב שכבר אז חשבתי שמכבי לא שייכים לאיזור וביתר לא באו בחשבון כלל אז היה אולי שיוך פוליטי שגרם לזה. אבל אני לא הייתי מודע ואבא שלי אני חושד היה בכלל אוהד מכבי יפו בגלל מוצאו.

     • יואב

      תינוקות ג'רי התאמנו בקריית שלום? זה חדש לי. טוב לדעת.
      אני זוכר אימונים של דור מתקדם יותר(ויקי, בני, אבילה) רק במכבייה.

      הגב
      • אלי - לא אוהד כפר סבא

       התאמנו בקריית שלום ושיחקו במכביה על הירקון

      • יואב

       המכבייה היתה היה גן המשחקים שלי. בשנות השבעים הם התאמנו במכבייה ושיחקו בבלומפילד. בוודאות.
       אתה מדבר על תקופה מוקדמת יותר מין הסתם.

      • אלי - לא אוהד כפר סבא

       תחילת שנות השישים.

    • צור שפי

     לא נסכים. חבר של אבי (שניהם כבר לא איתנו) לקח אותי לראשונה בחיי למשחק של הפועל לפני 56 שנים, כשהייתי בן חמש. הוא היה אוהד פוליטי, היה בהגנה, בפלמ״ח, תמיד הצביע מפא״י. מבחינתו לא עמדה על הפרק אפשרות לאהוד קבוצה אחרת. אפשר לפיכך להגיד שהגעתי להפועל מסיבות פוליטיות (יהיו מי שיגידו - תינוק שנשבה...). כשגדלתי פיתחתי תודעה פוליטית שמאלית, בהתחלה היא היתה די רדיקלית, עם השנים קצת התמתנתי אבל מבחינתי הפועל תמיד היתה חלק מהזהות הפוליטית הרחבה שלי.
     אותה התמתנות באה לידי ביטוי באבחנה שגם אתה עשית בין פוליטיקה וקבוצה. תמיד אהיה אוהד הפועל אבל בשלב די מוקדם הבנתי שבפוליטיקה צריך לנהוג בדיוק להפך, בלי סנטימנטים. אני לא בדיוק גאה בזה אבל זה בכל זאת משמעותי מבחינתי שיש לי רקורד בקלפי שכולל (משמאל לימין) את מרצ, העבודה והליכוד. זמנים משתנים, אתגרים משתנים, מנהיגים פוליטיים משתנים ואני מצפה מעצמי, כאדם חושב, לא להיות מקובע ולהשתנות גם כן בהתאם לשינויים מסביבי. ברור שלכל אחד מאיתנו יש מערכת בסיסית של אמונות (למשל - אינני מאמין בקיומו של אלוהים) אבל יש גם מציאות. בעולם הפוליטי השינויים במציאות צריכים להיות מתורגמים גם לשינויים בדפוסי ההצבעה. בכדורגל לא. ועדיין, לא צריכה להיות לך שום בעיה עם הזיהוי הפוליטי של קבוצה כזו או אחרת.

     הגב
     • יניב פרנקו

      זמנים משתנים, זה לא מתאים כבר עשרות שנים.
      בחירת קבוצה בעיני צריכה להגיע מ3 מקומות - גנטיקה, גיאוגרפיה או הצלחות - אני דרך אגב כמו שאמרתי אוהד הצלחות.
      יש אפשרות רביעית כמו המדים שלהם נראו לי יפה או לשכנה היפה יש אח שאוהד קבוצה וגם הם עדיפים מ"אני מאמין בדרכה של סתיו שפיר ולכן אלך על הקבוצה".

      הגב
      • יואב

       אני בא באופן מובהק משני המקומות הראשונים אבל השלישי הגיע נורא נורא מהר. וזהו. פלומבה. הזכרונות(הטובים והרעים) מאז הם הקשר האמיתי והתמים שלי לקבוצה. הכל מושווה לשם. תמיד.
       אני למעשה ראיתי את התקופה האחרונה כבר כמה פעמים בעבר.

     • yaron

      צודק.
      יכול להיות שכבר אין לזה ביטוי במציאות אבל הזיהוי נשאר.
      בדיוק כמו שהסמל האדום עם הפטיש והמגל נשאר.

      הגב
  • קירקגור

   שמע בסקוטלנד יש להם את הפוליטיקאים שלהם, בספרד את שלהם, ובישראל יש את שלנו... אז יוצא פולישוק סרט מלחמה

   הגב
 • אלכס דוקורסקי

  חייב לשתף במשהו נחמד מתקופת שהייתה של בית שאן בליגה הלאומית.
  למדתי בכיתה ו' בנצרת עילית בעונתה הראשונה של הקבוצה בליגה הבכירה (94-95).
  יום אחד, הודיעו לכולנו שעלינו להתכנס באולם הספורט לכבוד בואו של אורח חשוב. ידיעה שכמובן שימחה את כולנו, כיוון שהיא שחררה אותנו מהשיעור שהיה עלינו להיות בו (זכרוני לא עד כדי כך טוב מכדי שאוכל לנקוב באותו שם השיעור, לאכזבתם הטבעית של קוראי הדיון).
  הגענו, אם כך, לאולם והמורות הושיבו אותנו וגערו בנו להיות בשקט.
  לפתע, נכנס לאולם בחור ספורטיבי ובהיר שיער, שדמה באופן חשוד לשחקנה הזר המצטיין של בית שאן, הלוא הוא קלאודיו קהימי הארגנטיני. טרחתי לציין את זה בהתלהבות, שלא נעדר ממנה גמגום ביישני, לאחת מהילדות שחיבבתי אשר ישבה לידי, ונעניתי במשיכת כתפיים והפניית המבט ממני מצד העלמה הצעירה.
  האורח, שהתברר אכן כקהימי, דיבר עד כמה חשוב שהספורטאי יתאמן, יעבוד קשה וכמובן לא ישכח להשקיע בלימודיו בבית הספר. המשפט האחרון גרם לרחש בקרב המורות שהביטו בתוכחה לעבר הילדים שהצטיינו בכדורגל, וכבר אז, אכתוב בזהירות, המילה "מספיק" חזרה כחוט השני בתעודתם.

  כמובן ששיא הביקור התרחש במגרש האספלט הסמוך לאולם. קהימי לקח כדור והשחקן הטוב ביותר של בית הספר (שכמובן לא עמד בשער מעולם, עקב כישוריו שאילצו אותו להיות קרוב יותר לשער היריבה) עמד בשער, ומולו, במרחק של כשבעה מטרים (שנראים כמייל לילד בכיתה ו'), ניצב קהימי, שהיה פקטור משמעותי בהבטחת מקומה של קבוצתו, כנגד כל הסיכויים, בעונה נוספת בליגה הלאומית.
  "אין סיכוי שהוא מבקיע לו" אמרתי לחברי. מדובר הרי בכוכב בית הספר, שהביא לנו את תואר האליפות מבין כל בתי הספר בעיר והיה אף שותף לזכייה באליפות האתלטיקה של בתי הספר.

  קהימי, למרבה הפלא, לא היה שותף לספקותי. למרבה הזלזול, הוא אף לא טרח לקחת הרצה בבעיטתו. הוא גלגל את הכדור לפינה הימנית של שער קט הרגל, בין השוער לקורה, לתדהמת כל הנוכחים, שהבקעת הפנדל הותירה בהם רושם בל יימחה (לפחות עד הצלצול לסוף היום, ומשם כבר כל אחד התפנה לענייניו והדבר פרח מזכרונם).

  הגב
  • Dr.van nostrand

   שיחקת אותה.

   הגב
  • אסף the kop

   סיפור ענק.
   המורים שלנו לספורט בתיכון היו ניר לוין וסרג'יו חאוול, בשלהי הקריירה שלהם.
   היינו משחקים קט רגל בשיעור 7 נגד 7, שניר וסרג'יו משחקים כל אחד בקבוצה אחרת.
   היה תענוג.

   בצבא כבר שירת איתנו דורון שפר (היה עובד רס"ר בבסיס מיתר). היינו משחקים נגדו רק שעליו חל החוק שאסור לו להכנס לבקבוק.
   הפסדנו תמיד.

   הגב
 • מתן

  לחיות בעבר או לא, המשיק הזה הוא רגע השפל הכי גדול בהיסטוריה של הספורט הישראלי. אסור לשכוח את זה, ובטח שלא לסלוח להם.
  בנוגע לעתיד, אם לא יבוא רוכש לכדורגל (ואני לא רואה את זה קורה בזמן הקרוב) ההצלחה לא תגיע, גם אם ההתנהלות תהיה נכונה (שזה משהו ממש לא מובן מאליו בהפועל של השנים האחרונות). בעניין הכדורסל, אני מאוד אופטימי. כקבוצת אוהדים עם קהל לא מאוד גדול אנחנו כנראה לעולם לא נהיה פייבוריטים לתארים, בגלל הבדלי התקציב, אבל הקבוצה מתנהלת טוב וחשוב מזה - זאת הקבוצה שלנו. הבחירות שבמקרה קורות בימים אלה הן ההוכחה לכך שהקבוצה הזאת היא הדבר הכי טוב בכדורסל הישראלי.
  חג פועלים שמח

  הגב
  • יואח האדום

   לסלוח תמיד אפשר, היה,נגמר.
   יאללה, להתקדם.

   הגב
   • יואב

    לסלוח זאת גדולה.

    הגב
    • יואח האדום

     זה משרת את אתוס הקרבן שהאולטראס מאד אוהבים לטפח, ילדים שעוד לא נולדו בשנת 98 כותבים שלטים :" לא נשכח ולא נסלח"

     הגב
     • יואב

      אמת.

      הגב
     • מתן

      זכותכם לא להסכים איתי, אבל אני לא רואה סיבה לסלוח על כזה דבר, בטח אם אף אחד שם לא התנצל ובמקום זה איתן טייב הולך לבכות בראיונות על זה שהוא המסכן פה.

      הגב
      • אסף the kop

       מתי נולדת ?

  • Matipool

   מתן - אשדוד עם התקציב הכי נמוך בליגה היא המועמדת כרגע לאליפות.
   עד לפני שבועיים, חולון הייתה המועמדת.
   תהיה אופטימי.

   הגב
   • מתן

    אין לי ספק שהסיכוי שלנו לקחת אליפות (אם מתעלמים מהאופי שלנו לאורך ההיסטוריה) שווה לזה של השלוש האחרות (חולון מבחינתי כבר לא פקטור), התכוונתי לזה שנפתח עונה במטרה מוצהרת להתנפל על כל התארים כמו מכבי וירושלים (וחולון העונה). אל תדאג, העובדה שאני הולך מחרתיים לדרבי במטרה להשלים עליהם סוויפ עונתי מספקת אותי לחלוטין כרגע.

    הגב
 • ישרון

  אתה כותב שרוב אוהדי הפועל כיום הם ימניים אבל השירים ובכללי המסרים של הגרעין הקשה שלכם יש אוריינטציה שמלאנית מובהקת, אשמח להסבר כי אני באמת לא מכיר הרבה אוהדי הפועל.
  נ.ב.
  בצד ההפוך זה ממש לא ככה על כל שאנן סטריט יש אלפי ימניים (אם לא יותר), סתם כדוגמא לי אין שום בעיה עם ערבי בקבוצה וגם לא ביציע אבל אני יודע שאני מיעוט קטן ביותר.

  הגב
  • יואח האדום

   ראשית, זה עצוב שהשיקול לבדיקה אם מישהו ימני או לא הוא הנכונות שלו לקבל ערבי לקבוצה . בעיניי זה שיקול המבדיל בין להיות בן אדם לבין להיות גזען מתועב ואין לו קשר לדיעות פוליטיות ( מכיר הרבה ימנים בדעותיהם שתומכים בהבאת שחקנים ערבים לביתר) .
   בתור אחד שגדל החל מאמצע שנות ה70 בשער 7 בבלומפילד אני יכול למסור לך דברים בדוקים:
   בניגוד לסברה שאוהבים ימנים של הפועל הצטרפו רק לאחרונה, אני חושב שהתהליך הוא בדיוק הפוך.
   באופן מסורתי רוב הקהל של הפועל הגיע מערים ימניות מובהקות כמו בת- ים, חולון, ראשלץ, דרום תל אביב ויפו. נכון, היו גם קיבוצניקים וגם כאלה מהצפון הישן של תל אביב אבל הם היו מיעוט.
   מאז עידן משה תאומים החל מיתוג של הפועל כקבוצה לכל המשפחה, בורגנית ומופנית לקהל הרחב. עם ההצלחות של הפועל, גדל הקהל באופן נרחב והצטרפו אליו אוכלוסיות רחבות שפעם היו מדירות את רגליהן מהמגרש.
   ועדיין אם תעשה סקר בקרב אוהדי הפועל תגלה שהתוצאות ישקפו פחות או יותר את התוצאות של כנסת ישראל ( אולי עלה ירוק יקבל כמה מנדטים כי בכל זאת יש אצלנו לא מעט סטלנים)

   הגב
   • 7even

    ל ח ל ו ט י ן

    הגב
   • ישרון

    זה לא קשור לימני וגם לא טענתי את זה, יותר מזה אפילו לא טענתי שזה דעת רוב אוהדי בית"ר (כנראה שכן אבל אין דרך לדעת את זה). פשוט ציינתי עובדה שנכון לשנות האלפיים ובמיוחד מאז ההיפרדות מנורדיה רוב מוחלט ביציע לא מוכן לקבל שחקן ערבי וגם אלו שכן מסייגים את זה בנאמנות למדינה. ושכמיעוט אני נאלץ לקבל את זה, אתה ופרנקו אומרים שאצלכם זה הפוך הרוב ביציע מתנגד אבל המיעוט הוא זה ששולט. מקווה שעכשיו הדוגמא יותר ברורה. אגב בסופו של דבר שהרוב אצלנו לא מסכים עם לה פמיליה אתה שומע את השריקות.

    הגב
 • אביאל

  שלושה דברים:

  1.לא הבנתי על סמך מה קובעים שבית שאן התמוטטה בגלל משחק השרוכים ? כמו שכתבת היא היתה מועמדת תמידית לירידת ליגה, ממקום חלש יחסית ובלי בעלים עם כיס עמוק, יש עוד קבוצות כמוה שירדו ונעלמו.

  2.נתניהו שיקר ? מה שמצחיק הוא שהיו״ר של סכנין לא הכחיש בעצמו את שריקות הבוז (התראיין למחרת אצל אראל סגל), הוא רק טען שאלה ששרקו הם 250 ילדים קטנים שלא הבינו את הסיטואציה, אני רק חושב על כל הדיבורים אם היו אלה 250 ילדים יהודים, על מערכת החינוך, על הערכים שאבדו וכו׳, אבל נו ילדים ערבים מהם מצפים להרבה פחות (והימין הוא הגזען)

  3.לא מתחברת לי הטענה לפיה רוב אוהדי הפועל הם אנשי ימין והם בכל זאת לא רוצים להניף דגלי ישראל ביציע או את קריאות העידוד לגבי לא מייצגים את ישראל אלא מייצגים את הפועל או ירושלים זה לא אירופה ירושלים זה ירדן, מה לעשות, לא מתחבר כל כך לאנשי ימין.

  4.הטענה לפיה הפועל לא מייצגת את מה שהיא ייצגה, הטענה לא מחזיקה מים, בדיוק כמו שמפלגת העבודה לא החזיקה בשלטון הרבה זמן, אי אפשר לטעון שהיא לא האליטות הישנות.

  הגב
  • אביאל

   *ארבעה

   הגב
  • גיא זהר

   אני אתייחס רק לסעיף 2. לא יודע מה אמר אבו יונס (אני ראיתי שדברו על זה שלא עמדו), ראיתי מה אמרו אנשי רעננה ושדר המשחק מלובני באופן חד משמעי שלא היו שריקות. אבל נניח שהיו: כל הכבוד שלראש הממשלה יש זמן להתעסק בזה.

   הגב
   • אביאל

    גיא - כנס לאתר של 103, לתוכנית לפני יומיים של אראל סגל ותשמע, אתה יודע, עם כל הכבוד לאנשי רעננה, לשדר המשחק וכו׳, שהצד המותקף בעניין (סכנין) מודה שהיו שריקות, נו, איזה הוכחה אתה צריך יותר מזה.

    בקשר למה שראש הממשלה מתעסק בו ובכן, לפי מצב הכלכלה ולפי ההצלחה שנחשפה אתמול בערב, אפשר לומר שהוא יודע לנהל את הזמן שלו.

    הגב
    • ברקוביץ

     אביאל, די עם השקרים. תראה את הדקת דומיה, אין שריקות בוז נקודה. מספיק, יש גבול לטמטום

     הגב
     • אסף the kop

      אז אבו יונס מעליל על הקבוצה שלו ?

      הגב
      • אביאל

       כן נו אסף, הם ערבים, מה הם מבינים בעצם ? אפילו למילים שהם אומרים בשידור חי ברדיו אין ביסוס הרי, ככה זה שהשמאל עושה הנחה קבועה לאחר ומוכיח מי הגזען האמיתי. אתה יודע, כמו הד״ר להכחשת שואה שלא משנה כמה עלילות אנטישמיות וקללות הוא יפלוט מפיו הוא עדיין יהיה הפרטנר האולטימטיבי, אבל אם אתה איש ימין מאירופה אוי ואבוי.

      • שמוליק

       לא אמרו כלום ורק ביבי וערוץ שבע העלילו.
       אבל מה אתם מבינים. הרי למציאות אין שום ביסוס בעיניכם כי ביבי אמר אחרת. ככה זה שהימין עושה הנחה קבועה לכל שקר שהמלך ממציא ומוכיח מי הגזען האמיתי.
       דרך אגב איש ימין מאירופה זה הגזען מכחיש השואה שונא היהודים ורוצח העניים?

      • אסף the kop

       לעניין שמוליק לעניין...
       אבו יונס גינה. אתה טוען שהערבי שקרן ?

     • yaron

      אשמח לקישור.

      הגב
    • שמוליק

     שקרים. בכיינות. שקרים. אתה שקרן אביאל.
     אבו יונס אמר שהייתה קבוצה של ילדים שלא הבינה עברית ולכן לא עמדו. אף אחד לא אמר ששרקו בוז.
     כל מי שהיה שם לא שמע בוז.
     ההקלטות לא מראות שמישהו שרק בוז.
     רק ערוץ שבע וביבי הסכסכן שקופץ על הזדמנות לדפוק עוד חלק מהעם שלו החליטו שהיה משהו.
     אבל אתה מגן על ביבי כי הוא המלך שלך.
     אידיוט.

     הגב
     • אסף the kop

      שמוליק, זה שיש לך כינוי של זין לא אומר שאתה צריך להתנהג כמו זין.

      הגב
    • ברקוביץ

     נתניהו הסיר את הפוסט, אורן פאקינג חזן אומר שזה פייק ניוז. אביאל מדה באזר בשלו

     הגב
  • יניב פרנקו

   מה המשמעות הפוליטית של הנפת דגלי ישראל מבחינתך ?
   מבחינת אוהדי הפועל שאני מכיר המחאה הזו היא תגובה לעומתית לקבוצות שמנכסות לעצמם סממנים לאומיים ורואות בעצמם נכס לאומי -השלט מייצגים את הפועל נולד במסע לאופא שם התחושה היתה שהופכים את הפועל למשהו שדומה למכבי סל בקרב אנשי מיתוג מסוימים והשלט נולד אז ואת זה הוא מייצג - לצידו שלטים רבים שמייצגים לוחמים אוהדי הפועל שנפלו בקרב אבל לא זה ולא זה הם אמירות פוליטיות.
   עכשיו זה שאתה מתעקש לחלק את העולם לפי שלטים ביציע זה בסדר - אני חושב שהנפת דגלי ישראל אצל מכבי וביתר במשחקים נגד סכנין היא אמירה פוליטית, אי הנפת דגלים ישראל היא לא הצד השני במשוואה - אנחנו מועדון ספורט ואנחנו מייצגים את מועדון הספורט שלנו וביציעי הפועל אשמח בעיקר לשלטים בעד הפועל.
   ואחרי שאמרתי את זה ברור שהיום השלט מייצגים את הפועל שנולד כאקט לעומתי כמו הרבה מהדברים אצלנו מפורש אחרת לגמרי ויוצר תדמית ונזק - אבל זה לא פוליטי, סתם מטופש.

   הגב
   • אביאל

    פרנקו - ענית בעצמך ״סממנים לאומיים״ הם מטבעם בימנו שייכים לצד הימני, שמאמין יותר בלאומיות פרטיקולרית וזו התפיסה שלו באופן כללי, חוסר הדגל (או שלטים מסוימים) ביציע מראה בדיוק את הצד השני של המשוואה, את האוניברסיליזם, לפיו קבוצת ספורט היא רק קבוצת ספורט לשם הספורט ובכן, גם מההיסטוריה וגם מהדברים שמרבית האנשים כתבו כאן בתגובות, נראה שיש יותר מספורט כאן וזו בדיוק הנקודה, ההתנתקות מדגל הלאום (ואני באמת לא נותן כאן איזה הערה נורמטיבית, שכל אחד יבחר להניף או לא, אתה יודע, ביציעי סכנין נראה לא פעם דגל אש״ף, יישות עוינת שרצחה אלפי ישראלים אבל זה לדיון אחר) היא בהחלט אקט פוליטי ששואף אל האוניברסליות (עם טשטוש הזהות המקומית) והיא בדיוק הצד השני של המטבע של הנפת הדגל (כאמור לאומיות).

    הגב
    • יניב פרנקו

     אז לפי ההיגיון שלך לקוחות בנק הפועלים הם יותר ימנים (למרות שבנק הפועלים היה הסתדרותי כמו הפועל) משאר לקוחות הבנקים כי בנק הפועלים מחלק דגלי ישראל ביום העצמאות.

     הגב
     • אביאל

      פרנקו - שמע, עם זאת הדוגמא אז באמת הויכוח אבד, אבל בכל זאת, בנק זה עסק מסחרי וללקוחות שלו יש אינטרס כלכלי, לא בדיוק מסתדר עם אהדת קבוצה, זו גם בכלל לא הנקודה של הדיון, אתה טענת שרוב אוהדי הפועל הם ימניים, אני אמרתי שזה לא מסתדר מבחינת התנהגות של סממנים לאומיים או יותר נכון היעדרם או היציאה נגדם במשחקי הקבוצה.

      ולצורך העניין, אם בנק לאומי יהיה היחיד שלא יחלק דגלים ויעשה את זה במופגן, אז בהחלט הוא עלול לקבל נזק ע״י עזיבת לקוחות, שאני מניח שרובם יהיו ימניים.

      הגב
      • יניב פרנקו

       שוב, אתה מצייר לעצמך עולמות - הפועל במטפורה שלך אינה "הבנק שלא מחלק דגלים ועושה זאת באופן מופגן" אלא הבנק שלא חושב שהוא צריך לקדם שירותים ומומחיות פיננסית בקרב כלל לקוחותיו על ידי אימוץ סממנים לאומיים.

      • אביאל

       תראה פרנקו, מי שצייר עולם לא מבוסס על כלום לפיו רוב אוהדי הפועל הם ימניים זה אתה, אני פשוט אמרתי שזה מוזר מאוד שאנשי ימין מתנגדים להנפת דגל, שרים שהם לא מייצגים את ישראל וטוענים שצריך להחזיר את מזרח ירושלים לירדנים - מה לעשות לא נשמע לי הגיוני שאלה אנשי ימין.

      • יניב פרנקו

       דרך אגב אביאל שמתי לב שביום העצמאות האחרון היו הרבה פחות דגלים על המכוניות ומוכרי דגלים בצמתים - אין לי ספק - העם הולך שמאלה.

      • יניב פרנקו

       והסר דאגה מליבך, אומנם לא בדקתי את זה באופן אקדמי אבל אני יכול להרגיע אותך שרובם המוחלט של אוהדי הפועל לא באמת מתכוונים להחזיר את ירושלים לירדן.
       אם זאת קריאת הקרב ״הפועל מלחמה״ היא בוודאי אינה סממן שמאלני (או שלהוציא מסקנות כמו שאתה מסיק משירי אוהדים זה לא חכם).

      • אביאל

       פרנקו - שאין מה לומר בורחים לדמגוגיה, נתת טענה שלא מבוססת על כלום, אני רואה שאצלך הכל זה תחושות ושאתה מסיק לפי מה שאתה רואה בלבד, אז בהצלחה, מזכיר בהחלט את חיים רמון או כבירי בהתנהלות הלא המבוססת.

      • יניב פרנקו

       בניגוד אליך שהסקת מסקנות על קהל של עשרות אלפים לפי שירים של גל סוקולובסקי.

  • 7even

   לגבי 3...אז ככה, בתור אוהד הפועל:

   1. יש הרבה דגלי ישראל ביציעי הפועל .
   2. מה בעצם המשמעות של דגל ישראל במשחקי קבוצה פרטית? מה זה נותן ?
   אני חולה על המדינה...בחיים לא הייתי במשחק נבחרת רשמי ומעולם לא הרגשתי צורך להגיע עם דגל ישראל למשחק של הפועל.
   האם זה אומר שאני אוהב את המדינה פחות ?
   3. שום קבוצה בישראל או בעולם לא מייצגת את המדינה שלה למעט הנבחרת של אותה מדינה ב ל ב ד.
   האם מבחינת אוהדי פאנא(כאזרחי יוון)...אולימפיאקוס מייצגת אותם באירופה? האם הם שמחים בשמחת הצלחתה?
   4. כל עניין ה 'מייצגים את הפועל ולא את ישראל נאמר אך ורק (ושוב: אך ורק) כקונטרה לניסיון של אוהדי מכבי למתג את קבוצתם כ 'קבוצה של המדינה'.
   לדעתי...ודעתי הפרטית בלבד... זה די מביך.

   הגב
   • אביאל

    1.ממ לא יצא לי לראות והייתי לא פעם בבלומפילד וגם שהפועל הגיעו לטדי, אבל אם אתה אומר, לי זכור בעיקר את אמא של מירב מיכאלי אוסרת על אנשים להניף את הדגל ביציע.

    2.קבוצה פרטית ? ובכן, קבוצת כדורגל בישראל היא לא בדיוק קבוצה פרטית. כמו שכתבתי לפרנקו, זה לא בדיוק נותן, זה סממן דיי ברור, עובדה שבמשחקי בית״ר שמזוהה עם הימין יש הרבה דגלי ישראל ובסכנין לצורך הדוגמא דגלי אש״ף, דגל הוא בהחלט סממן מרכזי במשחקי כדורגל, ברחבי העולם, בכל גמר ליגת אלופות או זכיה באליפות אתה רואה שחקנים עטופים בדגלי הלאום שלהם, זה סממן של זהות. כמובן שאפשר לאהוב את המדינה שלך גם בלי להניף דגל, זה בכלל לא הדיון.

    3.על מה אתה מדבר ? אנשים רבים רואים בקבוצות הספורט של המדינה שלהן כמייצגים של המדינה שלהם בזירות הבינלאומיות, אתה יודע לא צריך ללכת רחוק, מכבי ת״א וימי האופוריה הלאומית בזמן שהם לוקחים את אליפות אירופה לדוגמא, זה הרבה מעבר לזה, הרבה ישראלים שמצליחים בחו״ל (תעשיית הקולנוע לדוגמא) או שמצליחים בזירה הבינלאומית (צ׳ק פוינט) זוכים לפרגון, הערצה וכו׳ מצד בני הלאום שלהם, גם אם אין להם שום קשר אישי אליהם והם לא מייצגים אותם בצורה ישירה.
    ברור שיש יוצאי דופן, אני פחות או יותר אשמח מכל קבוצה ישראלית שתצליח בזירות האירופאיות, יש יוצאות דופן, כמו הפועל לדוגמא וזה על רק רקע של יריבות ספורטיבית.

    4.נו זו בדיוק הנקודה שאני טוען לגביה, הצד השני של המטבע, שזה נוגע ללאומיות.

    הגב
    • יואח האדום

     אביאל, לא מצליח להבין למה אתה לא יכול לקבל את הטענה שאוהדי הפועל לא מניפים את דגל המדינה לא בגלל שהם לא אוהבים אותה או לא נאמנים לה אלא בגלל שמגעילה אותם ההתייחסות המניפוליטיבית של מכבי כאילו היא מתיימרת לייצג את המדינה ?
     אני זוכר שיום אחרי שניצחנו את צ'לסי יצאה כותרת בעדינות על הניצחון " מלכת המדינה" . הזדעזעתי, לא הבנתי איך בשניה אחת הפכנו להיות מכבי.

     הגב
     • יואח האדום

      כותרת בידיעות כמובן

      הגב
     • אביאל

      יואח - אם זה היה נגמר בדגל אז מילא, למרות ש״התירוץ״ של מכבי לא מחזיק מים, אם מכבי יחליטו לפנק חיילים אז הפועל תחרים אותם ? אם מכבי יחליטו לתמוך מוראלית ברשות המיסים, אז אוהדי הפועל יפסיקו לשלם מיסים ? נשמע לי קלוש. בכל מקרה, גם השירים וכו׳ - כמו שאמרתי קודם אפשר בהחלט לאהוב את המדינה בלי להניף דגל, קצת יותר קשה להיות איש ימין ולהתנגד לדגל ביציע כאמור.

      הגב
      • 7even

       אביאל...אני חושב שאתה קצת קצת מתקטנן פה...
       זה בסדר לומר שטעית בפרשנות נושא הדגל.

       לא רושמים פה הערות במחברת.

      • אביאל

       7 - זה דיי נחמד תפיסת המחנך שלך, אבל היא גם קצת מביכה, כמו שכתבתי כבר ארבע פעמים אני בטוח שיש אוהדי הפועל שהם אנשי ימין ואני אדגיש שוב אין לזה בכלל חשיבות בעיני, אבל איש ימין בממוצע לא מתנגד להנפת דגל, זהו חד וחלק.

   • יואב

    הקהל של מכבי ענק. בכפולות רבות משל הפועל. רבים מהם לא מאמינים בקבוצה של המדינה. מספרית, סביר להניח שאלו שלא מאמינים, רבים יותר מכלל אוהדי הפועל אז אל תבחר את מה שבא לך להתייחס. זאת לא אותה ליגה של כמות ובוודאי לא אותו איזור חיוג של דעות שונות. וכן, אתם מועדון לעומתי, לא קובע שום טון. הרי ב77 הייתם בבריכה ביחד איתנו.

    הגב
    • יואב

     מיועד לסבן

     הגב
     • יניב פרנקו

      לא הייתי מגזים עם הבכפולות רבות, פי שלוש לדעתי, הקבוצה לעומתית ונקודת הייחוס שלה היום היא מכבי יותר מכל דבר.
      לא יודע לגביי 77 והבריכה אבל בלעדיי הפועל אתם משחקים במגרש המכביה עוד שנים רבות שהיה חורבה של ממש לעומת בלומפילד - ההיסטוריה לא מתחילה מתי שנח.

      הגב
      • יואב

       אינטרס השכירות היה כנראה חזק מידי עבור קבצני מועצת הפועלים ובית ברנר. וזה יפה לנפנף בתרומה שקיבלתם, זה כמו שמיטש ינפנף בשטר של מאה דולאר מול הניסנובים(:

      • יניב פרנקו

       מיטש יותר עשיר מהניסנובים.זה נכון.

      • יואב

       בכל מקרה, כל עניין הקבוצה של המדינה לא מקובל עלי.
       מכבי מייצגת רק את אוהדיה. בעניין הזה אני אונברסאלי לגמרי(כהגדרת אביאל) כמו אוהדי הפועל.
       האם זאת מדינה מאד שונה עם נסיבות אחרות ומאד צעירה ודלה בהישגים ספורטיבים? האם ניתן להבין מאיפה הנטיה הזאת מגיעה(הזמר של המדינה, המכרז של המדינה, ועוד עשרות דוגמאות)? כן. אני לא שם.

      • יניב פרנקו

       מכבד מאוד את דעתך ואני יודע שיש הרבה מאוד כמוך בקרב חבריי הצהובים.
       אבל כשאישיות בכירה במכבי מתבטאת "עוכרי ישראל באש"ף, ויטוריה ואוסישקין" זה מייצר אמוציות ופעולות לעומתיות - היו 2 צדדים לצד הזה - אבל זו לעומתיות שבאה בעיקר סביב הדבר המרכזי שחשוב לקהל של הפועל - והוא מה קורה ביריבה העירונית.

      • יואב

       שמע, זה נכון. מזרחי רואה זאת כך אבל מזרחי אדם מבוגר, מאד אולד סקול, פנאטי מאד שגם נהנה מהמיתוג הזה ואולי מייצג הרבה מבני דורו. אתה יודע- מדינה במצור וכאלה.
       אני רוצה להאמין שאצל הדורות הבאים זה הולך ופוחת למרות חיי היום יום פה שמנסים לתחזק כל שביב הישג ללאומי.

      • יניב פרנקו

       זה כבר קורה בדור הנוכחי, זה יורד דרמטית משנה לשנה.

    • 7even

     ואוו. סלח לי. שטויות במשקל.

     הגב
     • 7even

      נכתב ליואב.

      הגב
  • ברקוביץ

   אוי אביאל, כמה אפשר כבר. כרגיל שקרים על גבי שקרים
   לא יו"ר, דובר בני סכנין. לא התראיין, התעמת עם הפשיסט שתומך בגודלשטיין (ולא ברור איך הוא חלק משיח לגיטימי) איתמר בן גביר.
   לא רק זה, בראיון לבן כספית ואריה אלדד אראל סגל בעצמו די מסכים שלא היה כלום ואף ממליץ לביבי להוריד את הפוסט
   מותר גם להודות שביבי טעה
   http://103fm.maariv.co.il/programs/media.as
   px?ZrqvnVq=HFKIFE&c41t4nzVQ=EF

   הגב
 • Dr.van nostrand

  עשרים שנה שהלקח לא נלמד.
  הכרעה על אליפות ונגד הירידה רק באופן ישיר באמצעות סדרות באופן המתגמל כראוי את הקבוצות עם המאזן העדיף בעונה.
  סוף פסוק.

  הגב
 • צור שפי

  חוזר על הצעה שכבר העליתי פעם: במקום ״מייצגים את הפועל - לא את ישראל״ להעלות שלט ״אנחנו לא הקבוצה של המדינה - אנחנו הפועל תל אביב״. אולי טיפה יותר ארוך אבל מנטרל את הפרשנות האנטי-ישראלית ומתייחס ישירות למכבי (בעיקר סל) שתמיד ניסתה לנכס לעצמה את המעמד הזה.

  הגב
  • יואח האדום

   אני חושב שאפשר לתמצת את זה בשלט :" אנחנו לא"

   הגב
   • אסף the kop

    אפשר גם "אנחנו לא קבוצה"... (-:

    הגב
    • יואח האדום

     גדול,
     אבל זה ישתנה אחי, למדינת ליבך

     הגב
     • צור שפי

      מגינת, לא מדינת. אנחנו לא (מייצגים את המדינה) - זוכר?

      הגב
      • יואח האדום

       זה התיקון האוטומטי יימח שמו, אבל מדינת מוצא חן. מאד

    • Gil - Zimbabwe

     אסף מה יהיה? בסוף תעלו ליגה....

     הגב
     • אסף the kop

      חס ושלום

      הגב
  • אמיתי

   הפוליטיקלי קורקט לא נכשל?

   הגב
  • אריאל

   הצעה טובה אבל נאיבית.
   א. השלט מיותר. אין חשש שמישהו יחשוב שהפועל היא הקבוצה של המדינה גם לאור ההישגים וגם לאור חוסר הסימפטיה שחשים להפועל.
   ב. גם במסע האירופי המפואר שעשתה הפועל לפני הרבה שנים השלט היה סוג של התרסה כלפי שאר האוהדים שהעזו לשמוח בהצלחת הפועל באירופה (למה ? שאלה טובה אבל מהתחום הנפשי). ואם המטרה היא לבדל בכל מחיר פרובקציה זה טוב ונהדר וריכוך הפרובוקציה כמו שאתה מציע לא משרת את המטרה.
   ג. בכלליות אם הזהות העצמית שלך מוגדרת רק ממה אתה לא (לא מכבי, לא המדינה...) אתה חייב למצוא תמיד את השלילי בגורמי הייחוס שלך כי בלעדיהם אין לך זהות. וזה קצת עצוב ופתאטי.

   הגב
   • צור שפי

    1. למה רק על מה שאני לא? אני הפועל תל אביב.
    2. עצוב ופתטי? אני לא בורח מזה. אגיד כך: גם החיים, בלא מעט מקטעים שלהם הם עצובים ופתטים ככה שעצב וגיחוך מדברים אלי הרבה יותר מהרואיות ותרועות ניצחון (שלעתים קרובות הינם מגוחכים הרבה יותר).

    הגב
    • יואב

     עצב, פתטיות וגיחןך הם מנת חלקם של כולם. לא איזה משהו יחודי להפועל תל אביב אתה יודע. תרועות ניצחון באות כשמנצחים. ולידיעת כולם- זה מאד כיף לנצח וזאת גם אחת מהמטרות שלשמן התכנסנו (בלוג ספורט שלא נשכח).

     הגב
    • אריאל

     לא מבין את זה אבל סבבה אנשים רואים אחרת. רק חשוב לי שתבין שאני לא בא לרדת עליכם אני חושב שהפועל מועדון גדול ולגיטימי ודווקא יש לכם זהות שהיה אפשר להדגיש יותר על חשבון הנגטיב ששולט היום וזה החבל בעיניי אבל ניחא כל אחד ודעתו.

     הגב
 • דני איל

  באמת בקטנה, זה הכל פוליטיקה.
  מי שלא רוצה לדבר על פוליטיקה הם אלה שלרוב נהנים ממנה, וכמובן לא רוצים שסדר הדברים ישתנה, פעם אלו היו מפא"י ( שבניגוד לסברה, לא היתה לא שמאל פוליטי, פשוט דאגו למגזר שלהם, וברור כשמש שלא שמאל מדיני), וכבר 40 שנה מפא"י 2. וההבדל בחרה הוא רק בריח, שלא תחשבו שאכפת לי מי ימין או מי שמאל. מה שכן, עדיף להיות מחובר לעטיני השלטון, זה מאוד מרווה.

  הגב
 • איתן

  את אותה אליפות של ביתר אוהדי הפועל מציינים כמו יום הנכבה של הפלסטינים, יאללה תתקדמו כולה כדורגל ו משחק לפני 20 שנה, וואלה את רצח רבין זוכרים פחות ממשחק השרוכים

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *